• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Perendia ndeshkon padrejtesine.

Alkoma

Jezusi Shpeton
Staff member
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,626
Reaction score
14
Points
0
Location
Shqiperi
Amos 2:6-16
Kështu thotë Zoti: "Për tre krime të Izraelit, madje për katër, unë nuk do ta revokoj ndëshkimin e tij, sepse e shesin me pare të drejtin dhe të varfrin për një palë sandale,

ata që dëshirojnë fort të shohin pluhurin e tokës mbi kryet e të varfërve dhe shkelin të drejtën e të përulurve. Një njeri dhe ati i tij shkojnë bashkë te po ajo vajzë, për të përdhosur emrin tim të shenjtë.

Shtrihen rreth çdo altari me rroba që kanë marrë hua dhe në shtëpinë e perëndive të tyre pinë verën e atyre që janë dënuar me gjobë.

Unë, pra, e shkatërrova para tyre Amoreon, që ishte i gjatë sa është i gjatë kedri dhe ishte fortë si lisi; unë shkatërrova frytin e tij lart dhe rrënjët e tij poshtë.

Unë ju nxora gjithashtu nga vendi i Egjiptit dhe ju çova për dyzet vjet në shkretëtirë, për t`ju dhënë në trashëgimi vendin e Amoreut.

Nxora disa profetë midis bijve tuaj dhe Nazirej midis të rinjve tuaj. Vallë, nuk është kështu, o bij të Izraelit?", thotë Zoti.

"Por i keni detyruar Nazirejtë të pinë verë dhe i keni urdhëruar profetët duke thënë: "Mos profetizoni".

Unë jam i shtypur poshtë jush, ashtu siç është e shtypur qerrja e mbushur me duaj.

Prandaj i shpejti nuk do të ketë mundësi të ikë, i forti nuk do të konsolidojë forcën e tij dhe njeriu trim nuk do ta shpëtojë jetën e tij.

Kush përdor harkun nuk do të mund të rezistojë, kush ka këmbë të shpejta nuk do t`ia dalë të ikë, as ka për të shpëtuar jetën e vet kalorësi mbi kalë.

Atë ditë më trimi ndër trimat do të ikë lakuriq", thotë Zoti.Ne kete pasazh shikojme se si Zoti Perendi qorton, korrigjon dhe ndeshkon nje qeverisje te padrejte e cila inkurajon nje sjellje te padrejte kunder te varferve dhe te drejteve.
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Staff member
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,626
Reaction score
14
Points
0
Location
Shqiperi
Përgjigje e: Perendia ndeshkon padrejtesine.

Me fal por nuk po ja nxjerr dot kuptimin ketij postimi me lart.
Pak me shkoqur....please
Eshte nje pjese nga Bibla. Nga DHjata e vjeter- Profeti Amos kapitulli 2:6-16

Pershkruan se si Perendia ka plan te ndeshkoj Izraelin ne ate kohe (mbi 3 shekuj para lindjes se Krishtit).

Ndeshkim
Per disa padrejtesi qe qeveria dhe shoqeria i shkaktonin shtreses se varfer dhe shtypjen qe i shkaktonin atyre qe kerkonin te drejten e tyre dhe qe ua mohonin.
 
Anëtar
Sep 2, 2014
Postime
7,949
Reaction score
650
Points
113
Location
zemra e alpeve Österreich
Përgjigje e: Perendia ndeshkon padrejtesine.

Eshte nje pjese nga Bibla. Nga DHjata e vjeter- Profeti Amos kapitulli 2:6-16

Pershkruan se si Perendia ka plan te ndeshkoj Izraelin ne ate kohe (mbi 3 shekuj para lindjes se Krishtit).

Ndeshkim
Per disa padrejtesi qe qeveria dhe shoqeria i shkaktonin shtreses se varfer dhe shtypjen qe i shkaktonin atyre qe kerkonin te drejten e tyre dhe qe ua mohonin.
Me fal per nderhyrjen por interpretimi nuk eshte i sakte aspak! Shteti i ISRAELIT eshte themeluar ne maj te vitit 1948 pra as qe egsistonte ne ate kohe ne te cilen e vendos ti.
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Staff member
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,626
Reaction score
14
Points
0
Location
Shqiperi
Përgjigje e: Perendia ndeshkon padrejtesine.

Amos 2:6-16
Kështu thotë Zoti: "Për tre krime të Izraelit, madje për katër, unë nuk do ta revokoj ndëshkimin e tij, sepse e shesin me pare të drejtin dhe të varfrin për një palë sandale,
I varferi kthehet ne objekt perfitimi. I drejti qe kerkon drejtesi i mohohet e drejta per perfitime materiale.

ata që dëshirojnë fort të shohin pluhurin e tokës mbi kryet e të varfërve dhe shkelin të drejtën e të përulurve. Një njeri dhe ati i tij shkojnë bashkë te po ajo vajzë, për të përdhosur emrin tim të shenjtë.
Qeverisja dhe shoqeria me sjelljen e tyre shkelnin mbi kokat e njerezve te varfer dhe te pamundur per te gjetur drejtesi.

Shtrihen rreth çdo altari me rroba që kanë marrë hua dhe në shtëpinë e perëndive të tyre pinë verën e atyre që janë dënuar me gjobë.
Shkojne ne adhurim te idhujve te veshur me rroba te korrupsionit dhe ngopen me parate e shkelesve te ligjit

Unë, pra, e shkatërrova para tyre Amoreon, që ishte i gjatë sa është i gjatë kedri dhe ishte fortë si lisi; unë shkatërrova frytin e tij lart dhe rrënjët e tij poshtë.
Ketu Perendia thote se AI i ka shpetuar nga shtypesit keshtu qe edhe Izraelitet nuk duhet te shtypin te tjeret.

Unë ju nxora gjithashtu nga vendi i Egjiptit dhe ju çova për dyzet vjet në shkretëtirë, për t`ju dhënë në trashëgimi vendin e Amoreut.
Perendia thote se i ka ç'liruar nga shtypja , dhe keta nuk duhet te shtypin te varferin.

Nxora disa profetë midis bijve tuaj dhe Nazirej midis të rinjve tuaj. Vallë, nuk është kështu, o bij të Izraelit?", thotë Zoti.

"Por i keni detyruar Nazirejtë të pinë verë dhe i keni urdhëruar profetët duke thënë: "Mos profetizoni".
Perendia u dergoi lajmetare dhe ç'lirimtare por ata i keqtrajtuan lajmetaret e Perendis.

Unë jam i shtypur poshtë jush, ashtu siç është e shtypur qerrja e mbushur me duaj.
Perendia ben ketu nje ilustrim per te treguar qe sjellja e Izraelit eshte per tu ndeshkuar. Ai thote se kur ata i shtypin te varferit eshte sikur kane shtypur vete Perendine. (ILustrative)

Prandaj i shpejti nuk do të ketë mundësi të ikë, i forti nuk do të konsolidojë forcën e tij dhe njeriu trim nuk do ta shpëtojë jetën e tij.
Paralajmerime per ndeshkimet qe do pasojne per shkak te sjelljes se tyre arrogante.

Kush përdor harkun nuk do të mund të rezistojë, kush ka këmbë të shpejta nuk do t`ia dalë të ikë, as ka për të shpëtuar jetën e vet kalorësi mbi kalë.
Asnje i padrejte NUK do ti shpetoje ndeshkimit te Zotit.

Atë ditë më trimi ndër trimat do të ikë lakuriq", thotë Zoti.
Ata qe i mbushen shtepite plot me gjera te vjedhura nga i varferi do te kthehen lakuriq.Ne kete pasazh shikojme se si Zoti Perendi qorton, korrigjon dhe ndeshkon nje qeverisje te padrejte e cila inkurajon nje sjellje te padrejte kunder te varferve dhe te drejteve.
Me kete pasazh dua te bej nje paralele me reformen ne drejtesi qe po
planifikohet te aplikohet ne Shqiperi.
Edhe sikur qeveria te mos e zbatoje reformen ne drejtesi apo dhe politikanet deputet te mos bien dakorte sikur edhe per ta vonuar, ne fund te fundit Perendia do te sjelle drejtesi ne kete toke.

Respekte.
 
Last edited:

Alkoma

Jezusi Shpeton
Staff member
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,626
Reaction score
14
Points
0
Location
Shqiperi
Përgjigje e: Perendia ndeshkon padrejtesine.

Me fal per nderhyrjen por interpretimi nuk eshte i sakte aspak! Shteti i ISRAELIT eshte themeluar ne maj te vitit 1948 pra as qe egsistonte ne ate kohe ne te cilen e vendos ti.
Shteti i Izraelit u rivendos ne 1948. Ose u rithemelua. Gje e cila eshte nje permbushje e profecive ne bibel dhe verteton se bibla eshte fjala e Perendise.

Pasi po te lexosh biblen Perendia ka parathene se do te shperndaje Izraelin neper te kater cepat e botes dhe ne kohet e fundit do ta rimbledhe perseri ate pjese te mbetur.
Por gjithsesi ne kete teme dua te paraqes drejtesine e Perendise , I Cili nuk ka dy standarte por ndeshkon shtypesit e te varferve kushdo qofshin ata.
 
Anëtar
Sep 2, 2014
Postime
7,949
Reaction score
650
Points
113
Location
zemra e alpeve Österreich
Përgjigje e: Perendia ndeshkon padrejtesine.

Shtjellimi dhe krahasimi me Shqiperine mbetet i qelluar por drejtesia Hyjnore eshte shume me ndryshe nga ajo qe kane ndertuar njerzit ne toke ( pra ligje, gjykata, avokate, burgje etc etc...)
Shpresojme qe kjo drejtesi Hyjnore te mos vonoje sepse nje drejtesi e vonuar eshte nje drejtesi e harruar! -lutem-
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Staff member
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,626
Reaction score
14
Points
0
Location
Shqiperi
Përgjigje e: Perendia ndeshkon padrejtesine.

Shtjellimi dhe krahasimi me Shqiperine mbetet i qelluar por drejtesia Hyjnore eshte shume me ndryshe nga ajo qe kane ndertuar njerzit ne toke ( pra ligje, gjykata, avokate, burgje etc etc...)
Shpresojme qe kjo drejtesi Hyjnore te mos vonoje sepse nje drejtesi e vonuar eshte nje drejtesi e harruar! -lutem-
2 Kronikasve7:14 (Bibel)
në qoftë se populli im, i cili thirret me emrin tim, përulet, lutet, kërkon fytyrën time dhe kthehet prapa nga rrugët e këqija, unë do ta dëgjoj nga qielli, do t`i fal mëkatin e tij dhe do ta shëroj vendin e tij.

Ky varg me ka shoqeruar perhere ne lutjet e mia per vendin tim Shqiperine.

Perendia do vendose drejtesi sepse populli Shqipetar (ne teresi) po fillon te ngreje zerin lart drejt qiellit per shpetim (ndihme).

Nqs populli yne nuk e ngre zerin, e pranon kete sistem te korruptuar dhe nuk e therret Perendine (korruptohet edhe vete) , atehere Perendia do ndeshkoje jo vetem politikanet apo gjyqtaret e korruptuar por edhe te tjere anetare te shoqersie civile te korruptuar qe kane kontribuar ne korruptimin e metejshem.

Sigurisht qe te gjithe urojme qe kjo qeveri e mandatuar prej popullit qe kerkon drejtesi dhe e fuqizuar edhe nga Perendia besoje se do te kryeje misionin per te cilen eshte aty ku eshte. Urojme qe gjerat te jene sa me transparente.

Perndryshe ndeshkimi nuk do vonoje as per te mandatuarit.
 

Adea

V.I.P
Anëtar
Dec 21, 2016
Postime
4,513
Reaction score
576
Points
113
Deborah and Barak
Eli
 

Adea

V.I.P
Anëtar
Dec 21, 2016
Postime
4,513
Reaction score
576
Points
113
Deborah and Gideon (Odeon)Eli
 
Top