• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Politika intrigante Ruse

Kurt

———>
Anëtar
Aug 9, 2014
Postime
5,226
Reaction score
218
Points
63
Përgjigje e: Politika intrigante Ruse

Politika intrigante Ruse?
Imagino cfare duhet t'themi per politiken e "sinqerte" Amerikane. :D

Po flasim per superfuqi qe mardheniet midis tyre si kane pas kurre te sinqerta. Te eleminosh intrigat do t'thote te perfundosh ne rradhe kilometrike per buke si ne kohen e Jelcinit.

Politika pa intriga s'quhet politike sepse i tille eshte ndertuar sistemi kapitalist , dhe neve ska pse t'na vije keq fare pse serbet dhe greket jane me te zot se ne në intriga , por te shtrengojme rrypin dhe te punojme me shume per interesat e Shqiperise dhe me pak per te vjedh njeri tjetrin.
Ktu besoj se je gabim, nuk kalohet me genjeshtra sic bejn greket serbet dhe ruset. Amerika ben intriga por nuk shpik genjeshtra per te demtuar reputacionin e nje vendi apo lideri pa patur fakte. Lajmet ne amerike nuk genjejn si ato ne russian tv. Ja keshtu genjuen per klinton dhe shpiken qe kishin nje biznes pedofilesh ne nje pizzeria restaurant duke frymzuar nje te ri qe shkon aty dhe vret njerz kur del qe ishte komplet sajim shpikje ruse.

Serbia shpiku shtepine ne kukes qe hiqte veshkat serbve ti shesi neper bote, dhe rani neper bote njerzit akuzojn shqiotaret si monstra.

Problemi eshte se ne kto vende ku genjeshtrat dhe sajimet jane model reflekton edhe ose kto vende kurr nuk perparojn ne krahasim me perendimin kur morali eshte me i larte ne gazetari dhe transperanci.
 

edlin

V.N.P
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
5,658
Reaction score
392
Points
83
Përgjigje e: Politika intrigante Ruse

Ktu besoj se je gabim, nuk kalohet me genjeshtra sic bejn greket serbet dhe ruset. Amerika ben intriga por nuk shpik genjeshtra per te demtuar reputacionin e nje vendi apo lideri pa patur fakte. Lajmet ne amerike nuk genjejn si ato ne russian tv. Ja keshtu genjuen per klinton dhe shpiken qe kishin nje biznes pedofilesh ne nje pizzeria restaurant duke frymzuar nje te ri qe shkon aty dhe vret njerz kur del qe ishte komplet sajim shpikje ruse.

Serbia shpiku shtepine ne kukes qe hiqte veshkat serbve ti shesi neper bote, dhe rani neper bote njerzit akuzojn shqiotaret si monstra.

Problemi eshte se ne kto vende ku genjeshtrat dhe sajimet jane model reflekton edhe ose kto vende kurr nuk perparojn ne krahasim me perendimin kur morali eshte me i larte ne gazetari dhe transperanci.
O Kurt këto punë janë të thella, nuk mbahen perandoritë me kandar në dorë... sa peshon e mira dhe sa peshon e keqja.

Më bëri përshtypje ajo që të kam nënvizuar, më kujtoi Bushin e vogël.. e zhduku nga faqja e dheut një shtet e një popull dhe.... në fund tha, më falni qenkam gabu..
 

Kurt

———>
Anëtar
Aug 9, 2014
Postime
5,226
Reaction score
218
Points
63
Përgjigje e: Politika intrigante Ruse

O Kurt këto punë janë të thella, nuk mbahen perandoritë me kandar në dorë... sa peshon e mira dhe sa peshon e keqja.

Më bëri përshtypje ajo që të kam nënvizuar, më kujtoi Bushin e vogël.. e zhduku nga faqja e dheut një shtet e një popull dhe.... në fund tha, më falni qenkam gabu..
Pikerisht amerikant e pranojn gabimin, rusia vrau qindra mija civila ne aleppo dhe serbia ne kosove dhe akoma jo vetem qe nuk kerkojn falje dhe te pranojn rrealitetin por sidhen si viktima. Ktu eshte ndryshimi.
 

AAO

Against All Odds
Anëtar
Feb 18, 2011
Postime
5,188
Reaction score
383
Points
83
Përgjigje e: Politika intrigante Ruse

Ktu besoj se je gabim, nuk kalohet me genjeshtra sic bejn greket serbet dhe ruset. Amerika ben intriga por nuk shpik genjeshtra per te demtuar reputacionin e nje vendi apo lideri pa patur fakte. Lajmet ne amerike nuk genjejn si ato ne russian tv. Ja keshtu genjuen per klinton dhe shpiken qe kishin nje biznes pedofilesh ne nje pizzeria restaurant duke frymzuar nje te ri qe shkon aty dhe vret njerz kur del qe ishte komplet sajim shpikje ruse.

Serbia shpiku shtepine ne kukes qe hiqte veshkat serbve ti shesi neper bote, dhe rani neper bote njerzit akuzojn shqiotaret si monstra.

Problemi eshte se ne kto vende ku genjeshtrat dhe sajimet jane model reflekton edhe ose kto vende kurr nuk perparojn ne krahasim me perendimin kur morali eshte me i larte ne gazetari dhe transperanci.
O Kurt , une pro amerikan jam , por te lutem ma kurse kte pjesen qe amerika nuk shpik genjeshtra.
A ka genjeshter dhe shpikje me te madhe sesa pushtimi i irakut ne emer te armeve kimike dhe biologjike kur nderkohe nuk u gjet asnje e tille ne terren. Dhe kjo genjeshter shkaktoi jo pak por rreth 700.000 civil te vrare , dhe sot praktikisht eshte nje vend i pajetueshem sepse nuk ofron as minimumin e sigurise.

Eshte e kote te zgjatem me shume. Ta kam shpjegu me siper , intrigat i sjell vete sistemi kapitalist qe kane ndertuar. Per aq kohe sa nuk ekzsitojne mardhenie te sinqerta reciproke do kete gjithmone intriga. Nderkohe Shqiptaret flejne gjume.

Te isha une shtet do kisha punsuar mbi 100 IT duke perhapur vetem propagande videosh online apo ne youtube ndaj serbise dhe greqise.

Biles a ka mundesi te ndahet nje fond sekret per mediat e huaja , deputete te parlamentit evropian , ambasadoret ..etj etj. Nuk ka njeri n'bote qe nuk blihet , thjesht eshte ceshtje cmimi.
Ke shembull Dick Marty ku me nje deklerate te tij per shpine e verdhe hoqi komplet vemendjen e krimeve serbe dhe mediat e huaja u moren me Thacin dhe Uck per transplant organesh ne burrel , dhe viktimat ne vend qe te ishin Kosovaret u bene Serbet. Kshu pra behen intrigat , jo duke flejt gjume.

Ne jemi akoma me idene qe kemi Ameriken dhe Evropen. Nderkohe imazhi po na perdhunohet cdo dite.:mad:
 
Last edited:
Anëtar
Feb 29, 2012
Postime
4,420
Reaction score
64
Points
48
Përgjigje e: Politika intrigante Ruse

O Kurt , une pro amerikan jam , por te lutem ma kurse kte pjesen qe amerika nuk shpik genjeshtra.
A ka genjeshter dhe shpikje me te madhe sesa pushtimi i irakut ne emer te armeve kimike dhe biologjike kur nderkohe nuk u gjet asnje e tille ne terren. Dhe kjo genjeshter shkaktoi jo pak por rreth 700.000 civil te vrare , dhe sot praktikisht eshte nje vend i pajetueshem sepse nuk ofron as minimumin e sigurise.

Eshte e kote te zgjatem me shume. Ta kam shpjegu me siper , intrigat i sjell vete sistemi kapitalist qe kane ndertuar. Per aq kohe sa nuk ekzsitojne mardhenie te sinqerta reciproke do kete gjithmone intriga. Nderkohe Shqiptaret flejne gjume.

Te isha une shtet do kisha punsuar mbi 100 IT duke perhapur vetem propagande videosh online apo ne youtube ndaj serbise dhe greqise.

Biles a ka mundesi te ndahet nje fond sekret per mediat e huaja , deputete te parlamentit evropian , ambasadoret ..etj etj. Nuk ka njeri n'bote qe nuk blihet , thjesht eshte ceshtje cmimi.
Ke shembull Dick Marty ku me nje deklerate te tij per shpine e verdhe hoqi komplet vemendjen e krimeve serbe dhe mediat e huaja u moren me Thacin dhe Uck per transplant organesh ne burrel , dhe viktimat ne vend qe te ishin Kosovaret u bene Serbet. Kshu pra behen intrigat , jo duke flejt gjume.

Ne jemi akoma me idene qe kemi Ameriken dhe Evropen. Nderkohe imazhi po na perdhunohet cdo dite.:mad:
Sa dakord jam me ty per ato paragrafet poshte, po aq nuk jam per dy paragrafet e para. Njikohsisht ato jane kontradiktore, te papajtueshme.

Nuk ka mardhenie te "sinqerta", ka vetem interesa.

Pavarsisht se publikisht mohohet, te gjitha shtetet aplikojne moton "qellimi justifikon mjetin". Me trego te lutem nje shembull te kundert.

Sistem kapitalist ka sot ne gjith boten, me nuance te ndryshme - ai sistem (jo ky rrypi i forumit) nuk u zgjodh, por zuri vend, ngaqe sistemi socio-komunist deshtoi duke sjell deme te medha per vendet respective, ashtu edhe me gjere.
 

SystemA

Larg...KANCEROSAVE
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
48,114
Reaction score
752
Points
113
Përgjigje e: Politika intrigante Ruse

Peoples me KONSUMATOR i KOKAINES eshte USA.
Shteti ku ka me VRASJE eshte USA.
Shteti qe ne pavaresi ka bere nja 222 luftra.

Urte....KOPILA.
 

Angel69

Moderator
Staff member
Anëtar
Oct 20, 2010
Postime
2,987
Reaction score
38
Points
48
Location
Allianz-Arena
Përgjigje e: Politika intrigante Ruse

‘Bunkeri’ me rrota i Putinit tërheq vëmendjen në G20

 

SystemA

Larg...KANCEROSAVE
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
48,114
Reaction score
752
Points
113
Përgjigje e: Politika intrigante Ruse

‘Bunkeri’ me rrota i Putinit tërheq vëmendjen në G20

Do kete menduar....kur ja hapen KAFKEN ish presidentit caubojs,sdo isha aq i marre,te beja pershendetje....:p
 
Anëtar
Feb 29, 2012
Postime
4,420
Reaction score
64
Points
48
Përgjigje e: Politika intrigante Ruse

‘Bunkeri’ me rrota i Putinit tërheq vëmendjen në G20

E qfar asht ki bunker n'rrota krahasu me qindra mijra bunker qe jan mbjell n'Shqypni!

Me qato bunkera ia kina kall daten imperialist-revizionistave te gjith dynjas.
 

SystemA

Larg...KANCEROSAVE
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
48,114
Reaction score
752
Points
113
Përgjigje e: Politika intrigante Ruse


Falemnderit, ja u kulturova: shoku enver nuk i paska qeru te gjith ata qe jeshen "kulturepsur" ne rusi.
Shkruesi BANON ne Gjermani,dhe ADHURON..........................ARTIN dhe LETERSINE RUSE,si SHUMICA e COVJECE qe ja u DINE=DOMETHENIET.
Juve me bacat qe kane plisa mi KAPTINE,lexoni................,zogistat,ballistat dhe veprat e dullistave.
AproPO.....sapo POROSITA kete LIBER....

81bBKTkwILL.jpg

PS....keta terroristat e kuq ne Gjermani,ishin kundra sistemit demokratik ku banoj UNE,dhe HULUMTUES(jo si puna ime,lere me e SUMES tate)kane mendime te ndryshme,per nje ish bankier qe e HODHEN ne AJER me <kanoce> kurbiti si ne troje.Ndersa nje ich agjent i Cias apo George Clooney ne nje film FOLI: kanoqe dhe gelqere nuk dispononin kta....Gladio-t e RINJ,vetem njerez PROFESIONISTE.Do te tjere thone qe ky bankieri shikohej si POTENCIAL i RREZIKSHEM per judet ne rrugen murore,ndersa te TJERE,apo pasardhesi THA: une nuk jam AI....dhe u ZGERDHI apo qeshi me ironi,dhe keto TI KLLUF NUK i di.FATALE per BANKIERIN....neve kemi mundesi tju...FALIM BORXHET vendeve te treta,apo te FUNDIT si ky i joti dhe i TIMI te marre seTOKU.QE ne ATE CAST.bankieri hyri ne listen e zeze(se kamunistat i kishin me rreth te kuq).

Tungi COPE,dhe te djele relaksuse.
 

drague

me pushime
Anëtar
Sep 20, 2010
Postime
24,153
Reaction score
534
Points
113
Bolsheviku Vogel Velo ta ka lene gjyshi amanet ta tundesh flamurin -qesh-
 

SystemA

Larg...KANCEROSAVE
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
48,114
Reaction score
752
Points
113
Mos ma luj BISHTIN se ti pres....VESHET.
PS.....LIBRIN mund ta blesh ne nje shtepi botuese ne......................apo ==============BERLIN.
FAZIT: do noi tas kafe gjermon se TANI do ja KELLCAS ne pa EURO,ose e kam aq KREDI qe te me napin FALAS.
Tschyss ne tyna kamunist i .............reformuar.
ALE.
 

drague

me pushime
Anëtar
Sep 20, 2010
Postime
24,153
Reaction score
534
Points
113
Mos ma luj BISHTIN se ti pres....VESHET.
PS.....LIBRIN mund ta blesh ne nje shtepi botuese ne......................apo ==============BERLIN.
FAZIT: do noi tas kafe gjermon se TANI do ja KELLCAS ne pa EURO,ose e kam aq KREDI qe te me napin FALAS.
Tschyss ne tyna kamunist i .............reformuar.
ALE.
Humulto pak Mai Krawalle im Berlin. Lekurkuqet qe djegin makina dhe thyjn dyqane
 

SystemA

Larg...KANCEROSAVE
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
48,114
Reaction score
752
Points
113
Putin is gay
Mos bini dhe juve ne nivel te DOBET se jeni gjeollog dhe hulumtues i moqem per histori.Por m.q-se jena.....cfar te bo apo te terheq vemendjen tek fustani i SAJ(me te madhe sepse eshte=YLL).

8e0eb6af8053c79f3003eb0a2b56614f.jpeg

PS...ta plotezoj dhe KURIOZITEN qe mund te keni,dhe mund ta pyesni apo te jepni ndonje ide,ne FAQEN e SAJ.
 

edlin

V.N.P
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
5,658
Reaction score
392
Points
83
Mos bini dhe juve ne nivel te DOBET se jeni gjeollog dhe hulumtues i moqem per histori.Por m.q-se jena.....cfar te bo apo te terheq vemendjen tek fustani i SAJ(me te madhe sepse eshte=YLL).

View attachment 26697

PS...ta plotezoj dhe KURIOZITEN qe mund te keni,dhe mund ta pyesni apo te jepni ndonje ide,ne FAQEN e SAJ.
Yll qënka...
Apo e kishe për fustanin ti... ?
 

rowe

V.I.P
Anëtar
Dec 6, 2019
Postime
1,038
Reaction score
661
Points
113
Mos bini dhe juve ne nivel te DOBET se jeni gjeollog dhe hulumtues i moqem per histori.Por m.q-se jena.....cfar te bo apo te terheq vemendjen tek fustani i SAJ(me te madhe sepse eshte=YLL).

View attachment 26697

PS...ta plotezoj dhe KURIOZITEN qe mund te keni,dhe mund ta pyesni apo te jepni ndonje ide,ne FAQEN e SAJ.
Shqiponj ortodokse ruse ke cicat.
 
Top