• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Pse disa njerëz nuk kanë frikë nga tërmetet?

rowe

V.I.P
Anëtar
Dec 6, 2019
Postime
1,034
Reaction score
660
Points
113
Je e sigurte per vitin Yoko?

Mua me eshte fiksuar si ngjarje e vitit shkollor 1988-1989! Kjo per arsye se isha ne nje dhome ne katin me te larte te konviktit te Filo-Qylit, te Qytetit Studenti. Ai ishte kat i privilegjuar se kishte dhe ballkone. Isha ne dhome me nje lushnjare dhe me vone shtuam edhe nje krevat per nje beratse.

Ne ate moment te panikut beratsja u drejtua nga ballkoni, lushnjarja ngriu nga frika, kurse une vura nje kove prej teneqeje ne koke pa ditur se ne te kishin ngelur disa ujra te pista. E perdornim per te lare cimentot.


Atena
Adea, qenke 3-4 vjet me e madhe se une lol, perderisa ne 88 ishe ke filo qyli studente. Ta zbuluam moshen:D
 

Adea

V.I.P
Anëtar
Dec 21, 2016
Postime
4,513
Reaction score
570
Points
113
Disa njerez nuk i kane frike termetet per arsye se e vetmja gje qe u ka mbetur pa u rene persiper eshte nje termet.

Sa here hipi ne avion dhe shoh njerez te trembur u them me sigurine me te madhe se asnje gje e keqe nuk ka per te ndodhur. Pastaj ngrihem ne mes te rreshtave dhe u tregoj se si me ka rene dy here vetetima siper dhe nuk me ka bere gje.

Jo vetem kaq por edhe kur mbetem pa fryme shkoj dhe ndez makinen dhe thith gjithe tymrat qe dalin pas saj. Si duket me duhet shume dioksid karboni.


Atena
 

*ARiel*

Tip i qetë
Anëtar
Apr 12, 2013
Postime
6,028
Reaction score
353
Points
83
Location
Planet earth
Jo, madje ai qe s'ka frike ka shance me te medha mbijetese, me gjendje te ftohte psikologjike rremben nje jastek, shkon ose nen arkitraun ose nen nje tavoline te forte. Nga paniku e ha sa krahu.
Normalisht duhet te ruash gjakftohtesine , por sdomethene qe nuk ke frike. Fakti qe rremben jastekun ose ulesh poshte tavolines tregon qe ti ke frike dhe po mbrohesh. Shyqyr qe e kemi ndjesine e frikes se ne kete menyre ruajme veten gjalle. Njelloj sic eshte ndjesia e dhimbjes.
 

rowe

V.I.P
Anëtar
Dec 6, 2019
Postime
1,034
Reaction score
660
Points
113
Normalisht duhet te ruash gjakftohtesine , por sdomethene qe nuk ke frike. Fakti qe rremben jastekun ose ulesh poshte tavolines tregon qe ti ke frike dhe po mbrohesh. Shyqyr qe e kemi ndjesine e frikes se ne kete menyre ruajme veten gjalle. Njelloj sic eshte ndjesia e dhimbjes.
Jo, nuk tregon qe ke frike, eshte veprim llogjik, te besh cfar eshte e mundur, dhe me pas i bindesh fatit....sepse ndodh qe vdes dhe po u fute poshte taavolines, ose poshte arkitraut, sidomos me ato arkitraret ne shqiperi:p
 

*ARiel*

Tip i qetë
Anëtar
Apr 12, 2013
Postime
6,028
Reaction score
353
Points
83
Location
Planet earth
Jo, nuk tregon qe ke frike, eshte veprim llogjik, te besh cfar eshte e mundur, dhe me pas i bindesh fatit....sepse ndodh qe vdes dhe po u fute poshte taavolines, ose poshte arkitraut, sidomos me ato arkitraret ne shqiperi:p
Ti sdo me e pranu hic qe ke ose ke pasur ciiiikez frike ne jeten tende dhe eshte krejt normale dhe e llogjikshme 😝 Frika ruan vreshtin thonin nga ne. Frika lind qe femije e do na shoqeroje deri ne fund them une. Nje femije pershembull kur fillon hapat e para te jetes nese sheh nje grope para ndalet. Ka frike sepse e di rrezikun(llogjikon), ndryshe tek autiket persh ata nuk e marrin me mend rrezikun per pasoje nuk kane frike dhe duan dike roje. Tjeter gje eshte paniku
 

YOKO

V.I.P
Anëtar
Feb 6, 2011
Postime
19,117
Reaction score
1,389
Points
113
Ti sdo me e pranu hic qe ke ose ke pasur ciiiikez frike ne jeten tende dhe eshte krejt normale dhe e llogjikshme 😝 Frika ruan vreshtin thonin nga ne. Frika lind qe femije e do na shoqeroje deri ne fund them une. Nje femije pershembull kur fillon hapat e para te jetes nese sheh nje grope para ndalet. Ka frike sepse e di rrezikun(llogjikon), ndryshe tek autiket persh ata nuk e marrin me mend rrezikun per pasoje nuk kane frike dhe duan dike roje. Tjeter gje eshte paniku

Edhe ai e ka nje frike,te vetmen mbase... s’po e them se cfare, por po ja le atij ta thote vete. Lol
 

rowe

V.I.P
Anëtar
Dec 6, 2019
Postime
1,034
Reaction score
660
Points
113
Edhe ai e ka nje frike,te vetmen mbase... s’po e them se cfare, por po ja le atij ta thote vete. Lol
Thuaje:D
Te shoh e ke gjetur ose jo ! Do te te them sinqerisht.
Por me duket se e ke gjetur.
 

*ARiel*

Tip i qetë
Anëtar
Apr 12, 2013
Postime
6,028
Reaction score
353
Points
83
Location
Planet earth
Nuk e mohoj ka njerez qe jane te forte dhe dine te menaxhojne friken ashtu sic ka qe kalojne ne gjendje paniku :) po njerez pa frike mendoj se eshte patologjike :D mendimi im gjithsesi
 

rowe

V.I.P
Anëtar
Dec 6, 2019
Postime
1,034
Reaction score
660
Points
113
Ti sdo me e pranu hic qe ke ose ke pasur ciiiikez frike ne jeten tende dhe eshte krejt normale dhe e llogjikshme 😝 Frika ruan vreshtin thonin nga ne. Frika lind qe femije e do na shoqeroje deri ne fund them une. Nje femije pershembull kur fillon hapat e para te jetes nese sheh nje grope para ndalet. Ka frike sepse e di rrezikun(llogjikon), ndryshe tek autiket persh ata nuk e marrin me mend rrezikun per pasoje nuk kane frike dhe duan dike roje. Tjeter gje eshte paniku
Eshte nje lloj semundje( kam harruar si quhet) qe shkaterron amygdalen(ne tru), persona te tille s'kane asnje lloj frike apo fobie. Kjo eshte nje gjendje shume e rrezikshme per jeten. Une kam frikerat e mia, por kete friken e termetit nuk e kam lol.
 

rowe

V.I.P
Anëtar
Dec 6, 2019
Postime
1,034
Reaction score
660
Points
113
Nuk e mohoj ka njerez qe jane te forte dhe dine te menaxhojne friken ashtu sic ka qe kalojne ne gjendje paniku :) po njerez pa frike mendoj se eshte patologjike :D mendimi im gjithsesi
Dhe eshte mendim i sakte, te mos kesh asnje lloj frike eshte brain damage.
 

ana_gend

V.I.P
Anëtar
Mar 5, 2013
Postime
4,442
Reaction score
529
Points
113
Nuk di robi per ca te friksohet me shume gjthsesi kto frikerat ne fund kane fjalen vdekje :) :)
 
Anëtar
Aug 30, 2012
Postime
2,999
Reaction score
344
Points
83
John Alite thotë që unë kam frik nga merimanga, po qe te rrifja të vrisja dhe të jetoja i zhytur në botën e krimit, nuk është se ma ndjente shumë. Diçka të tillë. Prandaj nuk është çudi që dikush të ketë frikë/fobi minjte, po mos T'ja ndjej për tu hedhur me parashute. E kështu me radhë.
 

Fshatari

No vip
Anëtar
Jul 27, 2013
Postime
7,571
Reaction score
469
Points
83
Ata qe s'kane frike nga termeti nuk jane njerez.
 

Adea

V.I.P
Anëtar
Dec 21, 2016
Postime
4,513
Reaction score
570
Points
113
Disa njerez nuk i kane frike termetet per arsye se e vetmja gje qe u ka mbetur pa u rene persiper eshte nje termet.

Sa here hipi ne avion dhe shoh njerez te trembur u them me sigurine me te madhe se asnje gje e keqe nuk ka per te ndodhur. Pastaj ngrihem ne mes te rreshtave dhe u tregoj se si me ka rene dy here vetetima siper dhe nuk me ka bere gje.

Jo vetem kaq por edhe kur mbetem pa fryme shkoj dhe ndez makinen dhe thith gjithe tymrat qe dalin pas saj. Si duket me duhet shume dioksid karboni.


Atena

Mos harro edhe ata te cileve u ka mbetur nje gje pa u rene persiper: GUAKU !


Dea
 
Top