• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Pse mishi i derrit është i ndaluar ? Fakte logjike dhe shkencore

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
48,868
Reaction score
1,142
Points
113
Përgjigje e: Pse mishi i derrit është i ndaluar ? Fakte logjike dhe shkencore

E ka shpjeguar Angelisa shume drejte sipas meje...ose me sa lexoj une(dujso ke shonc per replike) dhjami i derrit,rrit colesterine ose yndyrnat ne gjak.
Kemi mjek ne forum...apo jo????
Pastaj se c`prrallis muhameti une si marre parasysh.
 

Pirati

Aga i Lugines
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
10,611
Reaction score
1,023
Points
113
Përgjigje e: Pse mishi i derrit është i ndaluar ? Fakte logjike dhe shkencore

Erdhe ti....-qesh-

Die Wissenschaftler im islamischen Raum sind zu den Ergebnissen gekommen, dass das Verzehrens des Schweinefleischs, besonders in heiβen Gegenden, die Gesundheit gefährden kann.

1. Notfälle werden vom Islam berücksichtigt und miteinkalkuliert, und dann wird Verbotenes erlaubt gemäβ dem Spruch:
2. Notwendigkeiten erlauben Verbotenes.

PS: tashi qe thu TI....kto urgjentike,te jashtezakonshme apo gjendje akute une NUK i di.
sa per ata Wissenschaftler te Harapistanit, do e kisha konsumuar si nutella :D ka arsyetim edhe per kete, po pyeten matane rruges, pse e konsumuar eshte haram e gjynof :D do i betohem qe ka ndodhur keqekuptim, sepse kam menduar qe Schwein i thone gjedhit :D pdhus deutsche schwere Sprache :D ku di une kujt çfare i thone ata.

Njehere keshtu ne nje eveniment qelluan edhe ca hartukan bruder dhe si kurreshtar qe jane te fusin koken ne m.. me pyet njeri dhe thote: mish derri eshte ky, po i them do pak :D ist haram bruda tha. Po für dich, aber nicht für mich :D Edhe arsyetimin primitiv qe i benin edhe para zviceraneve, qe nuk e hame mishin qe duket si i miut. O Bruda i thash ata harapt e hane deve-kamelen:D ne çfare te gjason ty nga pamja o musulmane o sausen tartaren suxhuken :D
 
Anëtar
Sep 2, 2014
Postime
8,211
Reaction score
1,142
Points
113
Location
zemra e alpeve Österreich
Përgjigje e: Pse mishi i derrit është i ndaluar ? Fakte logjike dhe shkencore

Po ja fus i her edhe une kshu derrçe, kot fare pa lidhje -qesh--qesh--qesh-

ndoshta ka te beje sepse sic thote edhe Systema me lart, mishi i derrit duke qene shume i yndyrshem krijon shume probleme ne organizem dhe sidomos gjate stines se nxehte te veres.
Kjo mund te jete arsyeja qe ai konzumohet me shume ne vendet e ftohta sesa ne vendet mesdhetare me klime te ngrohte.
Nga ana e religionit Islam shume i perhapur ne vendet me klime te nxehte, besoj qe ky fakt eshte mbajtur parasysh sidomos asaj kohe qe frigoriferet nuk egsistonin per rrjedhoje jepej edhe ky rekomandim religjioz. -mendon-
 

Pirati

Aga i Lugines
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
10,611
Reaction score
1,023
Points
113
Përgjigje e: Pse mishi i derrit është i ndaluar ? Fakte logjike dhe shkencore

Po be nxehte shume :D ama me i futur 10 gra aty sipas kitapes nuk bene nxehte :D qe shpirti e leshon njeriun ne gjithe ate vudhkaaan :D :D :D yaaaadha, yaaaaaadha Habibe, flaken e dhaves vullkanit ma qite :D
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
48,868
Reaction score
1,142
Points
113
Përgjigje e: Pse mishi i derrit është i ndaluar ? Fakte logjike dhe shkencore

Po be nxehte shume :D ama me i futur 10 gra aty sipas kitapes nuk bene nxehte :D qe shpirti e leshon njeriun ne gjithe ate vudhkaaan :D :D :D yaaaadha, yaaaaaadha Habibe, flaken e dhaves vullkanit ma qite :D
-qesh--qesh--qesh-
Me kujtohet nje user apo pjesemarres tek forumi i atij HALES ka permetoQIRIS qe kishte nickname....gjinokastra.Me MYSTE me humorin e TIJ, QESHJA dhe mu FIKSU KJO(pak a shume se nuk e di e ka fshi ai TORRJA)....SystemA(AI) nje i zgjuar ne shkreteire gjeti nje rrase apo gure dhe e fshehu ...kuranin.E gjeten KLLUFAT dhe e besuan.
MADHESHTOR.
 

Elian70

Photoshop
Anëtar
Jan 30, 2014
Postime
8,659
Reaction score
86
Points
0
Location
Vlorë
Përgjigje e: Pse mishi i derrit është i ndaluar ? Fakte logjike dhe shkencore

Si tha Premti? Une nuk e ha mishin e bardhe...


p.s. per ju derrat e keshnjam llafne...
 

ciarli

Anëtar i ri
Anëtar
Apr 25, 2018
Postime
207
Reaction score
1
Points
0
Përgjigje e: Pse mishi i derrit është i ndaluar ? Fakte logjike dhe shkencore

daerri eshte djall dhe mishi i djallit nuk duhet te futet ne goje! madje as emri i derrit nuk duhet te thuhet, vetem ndonjehere nga autoritetet per ceshtje ligjesh apo reformash!
 

Angelisa

V.I.P
Anëtar
Sep 29, 2014
Postime
16,904
Reaction score
603
Points
113
Përgjigje e: Pse mishi i derrit është i ndaluar ? Fakte logjike dhe shkencore

Karlo mire eshte mos te vrasim per tu ushqyer.
Por mishi i derrit nuk ndalohet sepse na qenka mish i djallit lol
Ndalohet qe mos tju zer truri dhjam:d
Djalli eshte vegitarian :d
 

ciarli

Anëtar i ri
Anëtar
Apr 25, 2018
Postime
207
Reaction score
1
Points
0
Përgjigje e: Pse mishi i derrit është i ndaluar ? Fakte logjike dhe shkencore

derri eshte natyre qe hungeron kunder realitetit dhe nuk e dashuron Zotin ashtu si kafshet e tjera! Por njeriu e do Zotin dhe duke ngrene mishin e derrit algorithmi i intelektit, shehada(argumenti) si i thone besimtaret ose katrori i binomit apo makro magjike 'ashtu tamam' si i thone qafiret, ne tru trashet dhe bukoset dhe njeriu fillon te dyshoje edhe pse pa shprese!
:vtr:
 
Last edited:

Elsa

Anëtar i ri
Anëtar
May 9, 2018
Postime
68
Reaction score
1
Points
0
Location
angli
Re: Përgjigje e: Pse mishi i derrit është i ndaluar ? Fakte logjike dhe shkencore

derri eshte natyre qe hungeron kunder realitetit dhe nuk e dashuron Zotin ashtu si kafshet e tjera! Por njeriu e do Zotin dhe duke ngrene mishin e derrit algorithmi i intelektit, shehada(argumenti) si i thone besimtaret ose katrori i binomit apo makro magjike 'ashtu tamam' si i thone qafiret, ne tru trashet dhe bukoset dhe njeriu fillon te dyshoje edhe pse pa shprese!
:vtr:
pershendetje cfar ju that vjen nga besimet edhe kjo esht ok cfar un mendoj ska rendesi por nje gje duhet te dini. qe cfar ju besoni qe esht e vertet do vij nje dit qe te jepni prova qe a esht e vertet apo jo. prova juaj e jetes tjeter do jet te provoni si derr a esht e vertet qe nuk e do zotin si kafshet e tjera . hm experienc interesantecool. Elsa
 

Elsa

Anëtar i ri
Anëtar
May 9, 2018
Postime
68
Reaction score
1
Points
0
Location
angli
Re: Përgjigje e: Pse mishi i derrit është i ndaluar ? Fakte logjike dhe shkencore

daerri eshte djall dhe mishi i djallit nuk duhet te futet ne goje! madje as emri i derrit nuk duhet te thuhet, vetem ndonjehere nga autoritetet per ceshtje ligjesh apo reformash!
pershendetje; me te vertet e besoni kete ? cfar informacioni lexove apo pate experience personale qe te mbushi mendjen qe derri esht djalli? me perulesi ju pyes thjesht dua te kuptoj .... cfar mendoni se do ju ndodhi nese ju permendni emrin e derrit? cfar esht frika juaj? Cfare mendoni do ju ndodhe /cfare esht premtimi nese ju se permendni fare zero absolut emrin e tij me dashuri elsa x
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
48,868
Reaction score
1,142
Points
113
Përgjigje e: Pse mishi i derrit është i ndaluar ? Fakte logjike dhe shkencore

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=xD8wsNg1OR0[/ame]
Shuj bre...se tash o ba me shkina``rraf````te_rraf``
 

Adea

V.I.P
Anëtar
Dec 21, 2016
Postime
4,513
Reaction score
582
Points
113
Ne nje program qe pashe para shume vitesh nje femije u dergua ne spital ne gjendje urgjente Ai nuk doli gjalle prej andej. Ai vdiq nga nje tip encefaliti. Pas shume analizash, pas autopsise, laboratori mjekesor zbuli nje tip bakteri i cili i ishte tramsmetuar femijes nepermjet nje hamburgeri qe i ati kishte gatuar. Diarreja dhe vjellja e femijes pas ushqimit nuk i vuri ne merak prinderit te cilet menduan se kishin te benin me nje gastroenterit, nje semundje qe prek femijet deri ne moshen e adoleshences (teen years). E ema beri nje gabim fatal. Ajo i dha te birit nje lloj tablete anti diarre dhe anti vjellje duke bllokuar ne sistem bakterin e rrezikshem. Po te ishte lejuar te villte ai do te kishte nxjerre nga sistemi bakterin. Mishi i grire i vicit nuk ishte gatuar deri ne pjekje te plote te tij (pa pare gjak brenda) dhe bakteri i gjalle i cili normalisht duhet te kishte ngordhur nga nje pjekje e thelle udhetoi nepermjet gjakut ne tru duke sjelle encefalitin.

Dihet qe manipulimi i drejte i mishit te grire apo mishit te pules pengon perhapjen e ketyre baktereve. Per sa i perket mishit te derrit, ai edhe pse i pjekur mire, bile me ore te tera, si psh ne forme rostoje apo proshute, ai permban me raste nje tip virusi i cili eshte teper rezistues ndaj nxehtesise. Ky virus mund te perballohet normalisht nga trupa te cilet jane ne gjendje imunitare te shendoshe por eshte vdekjeprures per nje pjese te mire te cilet me kalimin e kohes dhe pa simptoma te dukshme e ruajne kete virus ne gjendrat e tyre dhjamore. Kur virusi eshte i rrethuar nga dhjami ai nuk shkakton asnje problem POR sapo fillon renia e menjehereshme e peshes trupore ne saj te dietave te ndryshme ai clirohet ne gjak dhe sjell probleme ne te gjithe organizmin por sidomos ne sistemin nervor. Shume semundje imunitare e kane burimin te ky virus. Ata mund te arrijne, ne qofte se i shpetojne vdekjes se menjehereshme, deri ne atrofizimin e muskulatures trupore dhe vdekjen e neuroneve.

Kurse per nje njeri i cili eshte i dobet dhe nuk ka shtresa dhjamore te mjaftueshme transmetimi i virusit eshte i menjehereshem dhe shenjat duken qe ne fillim.

Kjo eshte arsyeja pse mishi i derrit nuk lejohet te haet nga muslymanet dhe hebrenjte.

Kristiani lejohet. Ne familjen e origjines time perdoret shume mishi i gicit. Ne familjen time, ketu, une perdor vetem filet mignon (filetoja me e bute), bacon, pa te cilin nuk jetoj dot si dhe gjithe mishrat e ftohta te cilat klasifikohen me emra te ndryshem. Vecse atje ku e blej duhet te shoh pastertine e makines me te cilat jambon-i pritet ne feta.


El
 
Top