• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

RIP BARAT

Gi de Masha

V.I.P
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
13,755
Reaction score
485
Points
83
Location
Danimarkë
Tani e vizitova faqen e FB të tij dhe pasi lexova disa postime thashë vërtet paskemi humbur një njeri me vlera.
Si anëtar forumi si nëpër mjegull më kujtohet, mbase mund të jetë njëri që ka kërkuar të vij këtu?!!

Ngushëllime familjarëve, farefist dhe miqve realë.
Gjithashtu ngushëllime edhe miqve këtu që paskemi mbetur pa një mik të mirë e me vlera!
 

Zeus10

Epirus Patria Nostra
Staff member
Anëtar
Nov 28, 2011
Postime
443
Reaction score
58
Points
28
Location
Canada
Barat, ishte nje nga ata, qe zemra i rrihte per Shqiperine. Ai ishte nje frymezim per mua, qe te shkruaja dhe per ceshtjen kombetare, ishim perhere sinkron me te. Nuk e di, nese Barat ishte mason apo jo, di vetem, qe dashuria e tij per Shqiperine e kaperxente ndikimin, qe masoneria mund te kishte tek ai. I qofte dheu i lehte.
 

rowe

V.I.P
Anëtar
Dec 6, 2019
Postime
1,148
Reaction score
726
Points
113
Sa e sa veta kan vdek me njerez te kryti e nuk u njifet emni?
Thimiteri jeton!
n'doshta ai ta ka lan barren ma te madhe...!
Gjithsesi 73ka, e mbaj mend shume mire kontributin tend shume te cmuar tek ai forumi tjeter, jo me kot Zet(styx) te tha se je njeri nga ne. Kenaqesi te shohim qe ardhe ketu.
 
Anëtar
Aug 30, 2012
Postime
3,097
Reaction score
389
Points
83
Ku jeni mer qafira të lashtë ku jeni, se na kishte marrë malli. Ca do na thoni na nji përrallë të bukur sot para se të biem poshtë :alien:
 

rowe

V.I.P
Anëtar
Dec 6, 2019
Postime
1,148
Reaction score
726
Points
113
Eshte dhe dikush tjeter ketu mjaft i spikatur, King Bardhyl, keshtu qe behemi disa(po shoh dhe Zeus). Mund te riaktivizohemi. Nga une prisni sulme:D
Jo personale, kuptohet.
 

rowe

V.I.P
Anëtar
Dec 6, 2019
Postime
1,148
Reaction score
726
Points
113
Ku jeni mer qafira të lashtë ku jeni, se na kishte marrë malli. Ca do na thoni na nji përrallë të bukur sot para se të biem poshtë :alien:
Po qe per perralla shko lexo prifterinjte ortodokse andej nga serbo. Ne zakonisht, madje gjithmone, sjellim burime autentike.
 

73ka

Anëtar
Anëtar
Mar 27, 2015
Postime
395
Reaction score
18
Points
18
Gjithsesi 73ka, e mbaj mend shume mire kontributin tend shume te cmuar tek ai forumi tjeter, jo me kot Zet(styx) te tha se je njeri nga ne. Kenaqesi te shohim qe ardhe ketu.

Ahhh Land.. ashtu si sty-xit po te tham se je dor l'shut! Krenohem por nuk jam i rrangut tuje!

BARAT, BARAT, BARAT
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
7,613
Reaction score
306
Points
83
Barat, ishte nje nga ata, qe zemra i rrihte per Shqiperine. Ai ishte nje frymezim per mua, qe te shkruaja dhe per ceshtjen kombetare, ishim perhere sinkron me te. Nuk e di, nese Barat ishte mason apo jo, di vetem, qe dashuria e tij per Shqiperine e kaperxente ndikimin, qe masoneria mund te kishte tek ai. I qofte dheu i lehte.
Nuk mendoj se kontributi matet me te qenin ne ne mendje. Bindjet unikale dhe ballafaqimi i tyre te sjellin tek e verteta pa ekuivoke dhe ne kete pike ka qene gjithnje nje tryeze e rrumbullaket shkembimi dhe perfitimi, perfshi edhe ju.
Por kjo ndarja e papritur e Baratit me ka prekur shume. Si edhe per Alfekon, nuk mendoj se divorci ka cuar ndonjehere ne therjen e kunatit. Dhenderri ishte material solid qishes greke. Kjo e fundit te qeron kur ka mbaruar lufta e dukshme, kur te kane diskredituar si te letuar nga mendte, dhe kur nuk bie me ne sy.
 

doganieri

V.I.P
Anëtar
Jan 3, 2013
Postime
5,247
Reaction score
473
Points
83
Nese humbja e Maksit, duhet te vleje oer dicka, le te vleje per bashkimin tuaj. Ajo qe duhet te beni, eshte qe te bashkepunoni per botimin e nje libri ku ju do te thoni, te vertetat tuaja.

Nese do arrini ti perktheni edhe ne Anglisht do jete shume mire.

Bota eshte plot me teorira nga me te ndryshmet.

Edhe nje here R.I.P MAKS!

P.s ajo qe s'arrij te kuptoj eshte sesi ai duke qene shtetas amerikane, nuk pati force te kuronte veten.:(

Ju qe jeni ne USA, mund te kerkoni, te gjendet e verteta per vdekjen e tij, sic kerkohet nga Serbia, te nxjerrin te verteten mbi vdekjen e vellezerve Krasniqi.
 
Last edited:

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
7,613
Reaction score
306
Points
83
Dini gje, a ka qene qytetar amerikan ai?

Do jete mire te krijohet nje fond i vogel per te financuar rroga per projekte te njerezve qe nuk kane mundesi te prodhojne.
 

doganieri

V.I.P
Anëtar
Jan 3, 2013
Postime
5,247
Reaction score
473
Points
83
Mesa di une po.

Gjithsesi, kush ka lidhje ne djalin e tij. Ta kontaktoje per nje pergjigje me te sakte.
 

cool_shqype

cun per s'mari
Anëtar
Jun 5, 2011
Postime
27,153
Reaction score
1,062
Points
113
Location
ne NYC
Do jete mire te krijohet nje fond i vogel per te financuar rroga per projekte te njerezve qe nuk kane mundesi te prodhojne.

Le ta krijojme nje fond per te gjithe ju qe mundeni te prodhoni dituri dhe rrezatim, qe ti botoni e te mos ja u tjetersojne kodoshet e sakatet......c'faredo te jete cmimi do te jete investimi me i bukur per brezat e ardhshem dhe ju do te keni bekmin e te gjithe atyre qe punuan e punojne qofte edhe per nje rreze drite.....

Ju takon juve qe te mblidheni ne cdo forme e ti jepni drejtim kesaj mrekullie......na takon ne te tjereve qe tju jemi mbeshtetje.

Le ta marre persiper Mandi po e pa te arsyeshme hapjen dhe mirmbajtjen e nje fondi te tille.
 

Zeus10

Epirus Patria Nostra
Staff member
Anëtar
Nov 28, 2011
Postime
443
Reaction score
58
Points
28
Location
Canada
Ne ditet pas termetit, shume shqiptare treguan nje solidaritet te shkelqyer, qe ka lënë nje mbresë të pashlyeshme tek une. Por, fatkeqesisht, ndergjegja jone kombetare, zgjohet vetem ne raste dhimbjeje dhe keqardhjeje. Ajo eshte e fjetur, kur vjen puna per te ushqyer veten dhe ushqimi i saj, eshte dituria. Njerezit e ditur te ketij kombi, qe e nxënë kete dije, me sakrifica te panumerta, janë jo vetem shume me pak te kamur se pjesa e paditur e shoqerise, por dhe sulmohen prej tyre, ne nje menyre gati kriminale.
Une kam nje propozim, ne vazhden e propozimit, qe Zet hodhi ketu. Shumica prej jush, ka lidhje me te gjithe organizatoret e ndihmave, per te demtuarit e termetit, qe realisht kane mbledhur financa prej dhjetera miliona dollare. Nje perqindje te tyre, le te themi 5 %, te drejtohet, per gjithe ata intelektuale, qe kane dhene prova, qe me dijet e tyre mund te kontribojne ne ringritjen shpirterore te kombit tone, sepse kjo eshte e vetmja varferi e vertete qe vuajme. Ky eshte investimi me i mire, qe mund te kryejme, qe superon çdo investim tjeter.
Une nga ana ime, megjithese e konsideroj veten time te vlefshem, nuk do te kerkoj pjese nga ky fond solidariteti per intelektin. E vetmja gje qe do kerkoja, eshte qe kete nisme ta bejme realitet. Nuk e di sa realiste eshte, por nese eshte, I bej thirrje ndergjegjes tuaj. Falemnderit.
 

cool_shqype

cun per s'mari
Anëtar
Jun 5, 2011
Postime
27,153
Reaction score
1,062
Points
113
Location
ne NYC
Zeus, perse duhet te kaloje kjo llogari nepermjet asaj qe eshte dhene per te demtuarit e termetit, pasi do te jete shum e veshtire per te pranuar nje ndarje te nje % tesaj pasi shumkush do ta shohe me mospelqim e nuk kane per te kuptuar rendesine e nje veprimi te tille.
Shumica do te thone se me e rendesishme eshte strehimi i tyre se sa ringritja shpirterore e kombit dhe e historise se tij.

Mendoj se shum kush prej nesh nuk do ti dhimset cfaredo shume e arsyeshme per te krijuar kete lloj burimi financiar qe te beje se bashku juve qe zoteroni keto dije e dokumentacion e duke ju dhene tagrin per te krijuar nje shoqate e cila do te kete jo vetem llogarine e saj por edhe nje mbulese legale/ligjore si nje korporate me statut dhe me nje patente te qarte veprimi per te mos lene asnje sharlatan qe te pervetesoje apo tjetersoje veprat tuaja.

Behuni bashke ju e te tjerat jane besoj "cikerrima".
 
Last edited:

Zeus10

Epirus Patria Nostra
Staff member
Anëtar
Nov 28, 2011
Postime
443
Reaction score
58
Points
28
Location
Canada
Zeus, perse duhet te kaloje kjo llogari nepermjet asaj qe eshte dhene per te demtuarit e termetit, pasi do te jete shum e veshtire per te pranuar nje ndarje te nje % tesaj pasi shumkush do ta shohe me mospelqim e nuk kane per te kuptuar rendesine e nje veprimi te tille.
Shumica do te thone se me e rendesishme eshte strehimi i tyre se sa ringritja shpirterore e kombit dhe e historise se tij.

Mendoj se shum kush prej nesh nuk do ti dhimset cfaredo shume e arsyeshme per te krijuar kete lloj burimi financiar qe te beje se bashku juve qe zoteroni keto dije e dokumentacion e duke ju dhene tagrin per te krijuar nje shoqate e cila do te kete jo vetem llogarine e saj por edhe nje mbulese legale/ligjore si nje korporate me statut dhe me nje patente te qarte veprimi per te mos lene asnje sharlatan qe te pervetesoje apo tjetersoje veprat tuaja.
Behuni bashke ju e te tjerat jane besoj "cikerrima".
Une hodha nje ide, nese, mund te funksionoje ndryshe, s'kam asnje kundershtim. Ne te shkuaren, kisha nje link, qe nepermjet paypal, njerezit dhuruan financa, fatkeqesisht, ata ishin aq pak, sa une i mbaj mend emrat e tyre dhe tani.
 
  • Like
Reactions: ZET

cool_shqype

cun per s'mari
Anëtar
Jun 5, 2011
Postime
27,153
Reaction score
1,062
Points
113
Location
ne NYC
E kuptoj e me keqardhje e pranoj qe te tille mentalitet vetshkaterrues ka pertypur shoqeria jone por, mendoj se pkerisht per hir te kesaj teme dhe kujtimit te te ndjerit i cili per vite e vite me rralle ashtu sikur edhe ju te gjithe, u perpoq pa pushim duke mprehur faktet dhe vleresimet e tija duke mbushur nje oqean te tere me debat konstruktiv.......

Vijini ketij oqeani dijeje te nxene permes sakrificash e mundimesh oresh, netesh e vitesh te tera nje burim ku te heqin etjen qindra mijera te thare per pak dinjitet e krenari, per pak riperteritje te vertete te shpirtit.......

Bejuni bashke dhe cdo gje do te marre vijen e vet te gravitetit per tek e verteta kushdo e sido qe ajo te jete dhe ndricojani rrugen brezave te ardhshem ......nuk e keni per detyre por eshte nje obligim shpirteror, ju me dije dhe shpirt e ne te tjeret me zemer e deshire.

Le te behet ky forum nismetari i nje revolucioni mbarekombetar kundra mizerabilitetit vetshkaterrues e le ti dalim perballe realitetit duke filluar nga dija.

Besoj se ketu kam edhe aprovimin e shumices si ne forum por edhe me gjere.
 
Anëtar
Aug 30, 2012
Postime
3,097
Reaction score
389
Points
83
Tema le të titullohet : Rimëkëmbja e shqiponjës se plagosur.

Ku secili të japi idetë e tij për zgjidhje të ngërçeve të ndryshme në kontekstet politike dhe sociale. Si prsh, çfarë mund të bëjmë për të ndërtuar një shtet solid që ti shërbej siç duhet qytetarëve të vet. Me shembuj konkret, deri te ndryshimi i mentalitetit të njerëzve që na rrethojnë.
 

lonely_lion

在中国的某个地方
Anëtar
Jul 4, 2015
Postime
5,325
Reaction score
116
Points
63
Tema le të titullohet : Rimëkëmbja e shqiponjës se plagosur.

Ku secili të japi idetë e tij për zgjidhje të ngërçeve të ndryshme në kontekstet politike dhe sociale. Si prsh, çfarë mund të bëjmë për të ndërtuar një shtet solid që ti shërbej siç duhet qytetarëve të vet. Me shembuj konkret, deri te ndryshimi i mentalitetit të njerëzve që na rrethojnë.
ThegretaGatsby. Nuk ka nevoje te shpikim ujin e ngrohte per te bere shtet. Shtetet jane bere duke prere koka dhe ligjet duke derdhur gjak. Nuk behet shteti pa dhune. Mos harro se cthote Makiaveli. Me mire te te kene frike se sa te te duan se duke te pasur frike te duan me shume. Shteti behet me dhune dhe pike.
 

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
7,982
Reaction score
740
Points
113
ThegretaGatsby. Nuk ka nevoje te shpikim ujin e ngrohte per te bere shtet. Shtetet jane bere duke prere koka dhe ligjet duke derdhur gjak. Nuk behet shteti pa dhune. Mos harro se cthote Makiaveli. Me mire te te kene frike se sa te te duan se duke te pasur frike te duan me shume. Shteti behet me dhune dhe pike.
Une dakort jam me ty kur thua se si behet shteti. Por ceshtja eshte pse ata qe merren me kete pune duhet te bejne shtetin.
 
Top