• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Rrënja e kësaj fjale është...

kreksi

Metropolis
Anëtar
Jan 27, 2012
Postime
1,949
Reaction score
73
Points
48
Location
France.
OBELIXU dardan dhe perse!!!!

Në fakt, të gjithë emrat e Greqinë së lashtë si shkrimet mbi tabletat e linerve të qytetrimit egjeanë janë të të njëjtit lloj, nga Gjuha polake !

Ne mund të themi se, gjuha e banorve të këtyre vendeve erdhi nga Polonia dhe se këta emrat e njohur tek autorët si "skitët" apo "pellazgët" thjesht ishin i njëjti popull i njohur edhe ndryshe me emrin "Gimirri" (populli i gjijve të mirë) të dlur nga gjini i mirë që njihen kështu edhe në tabletat Babilonase kurse tek ne në popullore shqipe njihën me emrin "palloshki" (njerëz jo të kqinjë) dhe nga këtu sigurishtë vjen deri tek ngatrrimi, këta Palloshkët e ardhur nga Polonia fill pas shkrirjes së akullnajave ngatërrohen tek autorët e vjetër duke iu dhën emrin "pellazgë" të brdh, si dihet polakët janë një popull i racës së bardh !
--- Gjin dobre (gjij te mure)...per emrin e gruas ne leternjoftim polajet e shkruajn ndryshe nga ai i burrit, psh...Zonja Oginska dhe zoti Ogjinski...por ne skajore thuhet psh...mbreme isha tek ''Ogjinskajet'' ...o gjin ska jete...ketu ! Nisoj edhe te francezet e thojne ...shkova ne ''pua sa njeri''...apo ''kordo njeri''...te polaket trohave te imta te bujes iu thone ''trohe'' ..pollashke apo jo ?!
 

drague

me pushime
Anëtar
Sep 20, 2010
Postime
24,446
Reaction score
814
Points
113
--- Gjin dobre (gjij te mure)...per emrin e gruas ne leternjoftim polajet e shkruajn ndryshe nga ai i burrit, psh...Zonja Oginska dhe zoti Ogjinski...por ne skajore thuhet psh...mbreme isha tek ''Ogjinskajet'' ...o gjin ska jete...ketu ! Nisoj edhe te francezet e thojne ...shkova ne ''pua sa njeri''...apo ''kordo njeri''...te polaket trohave te imta te bujes iu thone ''trohe'' ..pollashke apo jo ?!
gjin bue shpata! .... xhin dobre mon papa`dance`
 

lonely_lion

在中国的某个地方
Anëtar
Jul 4, 2015
Postime
5,346
Reaction score
132
Points
63
--- Gjin dobre (gjij te mure)...per emrin e gruas ne leternjoftim polajet e shkruajn ndryshe nga ai i burrit, psh...Zonja Oginska dhe zoti Ogjinski...por ne skajore thuhet psh...mbreme isha tek ''Ogjinskajet'' ...o gjin ska jete...ketu ! Nisoj edhe te francezet e thojne ...shkova ne ''pua sa njeri''...apo ''kordo njeri''...te polaket trohave te imta te bujes iu thone ''trohe'' ..pollashke apo jo ?!
O [email protected] robt. I hudhi tuc polaket ky. Sa mora vesh se 17 veta kane vrare veten ne Poloni dhe afer cdo te vetevrari i eshte gjetur nje flete e printuar nga postimi i Kreksit. Policia ne kerkim te shkakut. E hongre Kreks po te kapen. Te kam thone mos u merr me fjaleformim po ti jo e jo.

P.S.
Me cfare delaroi nje i policise. Ky postim fyen kombin polak. Sepse sipas ketij postimi, kur martohet ndonjera ne Poloni burri i zhvesh rrobet por dhe emrin.

Ogjinski > Oginska > .... o gjin s'ka jete ketu !!!
 

kreksi

Metropolis
Anëtar
Jan 27, 2012
Postime
1,949
Reaction score
73
Points
48
Location
France.
Cila eshte domethenja e fjales
''HAJKA'' ...?!
Hajka eshte nje rrob e gjere e veshjes per femra nje lloj gjurdije e fryer e cila mund te mshefi/maskoje nje arme nen të....kesaj palltos i thone 'hajka'' ne gjuhen berbere algheriane....te na hajka i bie ''kurtha''....
 
Top