• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

( Së bashku ) Të mësojmë të shkruajmë e të flasim shqip

Akrepi

Anëtar
Anëtar
Jan 3, 2012
Postime
50,088
Reaction score
1,759
Points
113
Ç'kuptim ka shprehja pa kuptim: "bëjmë dy pare muhabet"
Nuk është fare pa kuptim, "dy pare" është njësia më (ose nga më) të voglat në blerje që tregon pak ose diçka me jo shumë vlerë.
Dhe kur thua "bëjmë dy pare muhabet" ka kuptimin e një muhabeti të shkurtër thjeshtë për të kaluar pak kohën ose diçka e pa rëndësishme.
 

TerraN

incognito
Anëtar
Jul 3, 2012
Postime
1,950
Reaction score
59
Points
48
Location
ANTAHKARANA
Kam pasur miq krutanë. Ata e përdornin shprehjen: " bëjmë një dorë muhabet".

Kjo më pare përdoret për të vlerësuar dicka, zakonisht për të keq, ndonjë tipar njeriu: " lere se ky s'bën/s'vlen as pesë pare"!

"një dorë muhabet" është e ngjashme me "bëjmë dy pare muhabet",

kurse "pesë pare" përdoret kryesisht kur ndokujt ia përmendë të gjitha të këqiat, e ulë, e poshtëron, ia zbritë vlerën duke "e bërë për (sa vlera e) pesë pare." ;)


*
 

Gi de Masha

V.I.P
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
13,795
Reaction score
513
Points
113
Location
Danimarkë

"një dorë muhabet" është e ngjashme me "bëjmë dy pare muhabet",

kurse "pesë pare" përdoret kryesisht kur ndokujt ia përmendë të gjitha të këqiat, e ulë, e poshtëron, ia zbritë vlerën duke "e bërë për (sa vlera e) pesë pare." ;)


*
saktë kjo që the, por besoj e ke dëgjuar edhe variantin që solla, kur thuhet: Le more hicu tina se pesë pare burrëni s'i ka! ( dmth është njeri hiç )
 
Last edited:

SystemA

Larg...KANCEROSAVE
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
48,176
Reaction score
786
Points
113
C'kuptim ka shprehja: "Mos merr flake si pushka e jevgut"?
E lexova para ca ditesh ketu te nje teme qe s'me mbahet mend
Une deri me sot nuk kam pa ndonje jevg me dyfek, apo t'i marre flake dyfeku.
Mos u xef,mos merr kot...dalim te=dridhe iher ka duhoni Rremes ;))
 

SystemA

Larg...KANCEROSAVE
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
48,176
Reaction score
786
Points
113
Ç'kuptim ka shprehja pa kuptim: "bëjmë dy pare muhabet"
E paska shpjeguar Akrepi shume DREJT,por eshte treguar pak <oportunist> ose i rezervuar.Qe do thote si shtese....hajde merremi edhe me thashetheme ose per shembull: ai asht shpijun,ky tjetni eshte patriot,ata ruset jane kriminele,neve jemi burra te mire,amerikanet jane qlirimtare,kinezet vampira,iranianet terroriste....e te tjera.
 

TerraN

incognito
Anëtar
Jul 3, 2012
Postime
1,950
Reaction score
59
Points
48
Location
ANTAHKARANA
saktë kjo që the, por besoj e ke dëgjuar edhe variantin që solla, kur thuhet: Le more hicu tina se pesë pare burrëni s'i ka! ( dmth është njeri hiç )
E kam dëgjuar si më rrallë këtë.

Por harrova ta përmendi atë që përdoret më së shpeshti:
"as pesë pare nuk i jap (për të)", që i bie: aq më bën për ty.
Kurse, varianti neokoçevar: "pesë pare nuk i DHO" :D

*
 

Kasëmi

Anëtar i ri
Anëtar
Aug 13, 2019
Postime
1,159
Reaction score
25
Points
0
E paska shpjeguar Akrepi shume DREJT,por eshte treguar pak <oportunist> ose i rezervuar.Qe do thote si shtese....hajde merremi edhe me thashetheme ose per shembull: ai asht shpijun,ky tjetni eshte patriot,ata ruset jane kriminele,neve jemi burra te mire,amerikanet jane qlirimtare,kinezet vampira,iranianet terroriste....e te tjera.
Qe une e dija kete s'e luan as topi, por doja te dija nese e dinin te tjeret qe topi sua luante...
 

Adea

V.I.P
Anëtar
Dec 21, 2016
Postime
4,513
Reaction score
575
Points
113
Lepitkat korcaret I thone, po Ka dhe fjale nga greqishtja, ato zonat andej do jene. Duhet nje korcar te na e perktheje. U mor vesh dhe Cironka :p

Lepitkat jane shapkat.

Asnje ne familjen time nuk rri pa lepitka.


GBR
 

Gi de Masha

V.I.P
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
13,795
Reaction score
513
Points
113
Location
Danimarkë
Lepitkat jane shapkat.

Asnje ne familjen time nuk rri pa lepitka.


GBR
po më duket ke thënë dy gjëra që nuk janë sinonime me njëra tjetrën ose mbase në ndonjë rejon edhe mund të jenë.

Nëse shapkat është lloj lakrori ... lepitkat!!!
 

Adea

V.I.P
Anëtar
Dec 21, 2016
Postime
4,513
Reaction score
575
Points
113
Jane homonime.

You are gay!

1. You are a happy person'
2. You are a homosexual!


Lepitka, shapka, nallane jane veshje per kembet qe nuk duan te prekin dysheme.

E leme me kaq.


GBR
 

Pirati

Aga i Lugines
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
10,207
Reaction score
578
Points
113
Qe i thone lepitka lakrorit 🤣 edhe kete e lexova `dance` Demko, mos je ti me orixhine matane nga thone qe vjen Badticherja :D Voskopoje a Madhalaker``fumato`` se agjene be thane per çdo mjes, po i nderronin emrin gjosendave.
 

Gi de Masha

V.I.P
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
13,795
Reaction score
513
Points
113
Location
Danimarkë
A përdoret te ju shprehja "çarallaz" ( qarallaz) dhe me çfarë kuptimi përdoret?!
P.S. e shkrova me ç dhe me q, meqë nuk është fjalë normative nuk di si shkruhet saktë!
 

luleshtrydhe

Super Anëtar
Anëtar
May 4, 2016
Postime
838
Reaction score
108
Points
43
Sa e bukur tema Gi de Masha :) , edhe pse shqipja shenjterine me te madhe e pati kur nuk shkruhej ne fakt, vetem flitej. Megjithate edhe ajo periudhe e gjate beri demet e veta sepse na la pa fakte te shkruara.
 

Gi de Masha

V.I.P
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
13,795
Reaction score
513
Points
113
Location
Danimarkë
Sa e bukur tema Gi de Masha :) , edhe pse shqipja shenjterine me te madhe e pati kur nuk shkruhej ne fakt, vetem flitej. Megjithate edhe ajo periudhe e gjate beri demet e veta sepse na la pa fakte te shkruara.
@luleshtrydhe
:love: kjo smilies që vura nuk është në atë kuptimin sic është dhënë, por në kuptimin: një falënderim shumë të përzmërt dhe me shumë dashamirësi!
Të faleminderit.

P.S. Kjo që the është shumë e saktë, prandaj nga temat kur flitet për lashtësi nuk hyj fort, se të dalin fërkime me njerëzit. ABsurditeti qëndron në atë se ti që s'ke asnjë libër të shkruar të asaj kohe i del përballë dhe mundohesh ta bindësh tjetrin që aso kohe kishte universitet!
 
Top