• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

SA E KEMI/KENI KUPTUAR/STUDIUAR PLATFORMËN E RE TË FORUMIT

Gi de Masha

V.I.P
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
13,795
Reaction score
513
Points
113
Location
Danimarkë
Jam tip që më pëlqen t'i studioj gjerat me aq sa ma kap rradakja. Duke u përpjekur për ta bërë një postim me fotografi hetova se ka mundësi që direkt të fotografosh dhe ta dërgosh foton direkt në forum.

Te komanda "Atach file ", sapo të klikosh të dalin dy komanda: "Tag foto eller opatg video" ( bëj/merr një foto ose bëj një video ) dhe " Fotobibliotek " ( galeria e fotove në telefonin tënd ), si në këtë foto ( fotoja e dytë këtu ).
Ti zgjedh opsionin e parë. Të hapet kamera dhe direkt vjen ajo që ke fotografuar këtu në forum.

Provojeni po deshët, besoj do të ju pëlqejë!

image.jpg
 

Attachments

Last edited:

Pirati

Aga i Lugines
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
10,207
Reaction score
578
Points
113
Simple platforma, ai dhakumi ka nje vit qe nuk shkruan ketu, si ka ardhur dje rafal ne krejt nju verzionin e ka mbushur forumin shkrime, a Demka prej mjesit deri ne mjesin tjeter unllajne ne Forum edhe thote nuk e kuptoj.

Ka thene njeri, qe kjo pune eshte me te dhenme, jo me te thenme :D :D :D
 

Helena

.
Anëtar
Oct 7, 2016
Postime
13,504
Reaction score
440
Points
83

Per prove po postoj videon dhe mesa shoh po beka...
 

Gi de Masha

V.I.P
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
13,795
Reaction score
513
Points
113
Location
Danimarkë
Simple platforma, ai dhakumi ka nje vit qe nuk shkruan ketu, si ka ardhur dje rafal ne krejt nju verzionin e ka mbushur forumin shkrime, a Demka prej mjesit deri ne mjesin tjeter unllajne ne Forum edhe thote nuk e kuptoj.

Ka thene njeri, qe kjo pune eshte me te dhenme, jo me te thenme :D :D :D
hahahahah. Jam duke u bërë gati të dal pak .... hahahahahah prapë po qesh/i .... se më ftoi një ish fqinja ime për kafe. Do thuash pse po qesh?
Po qesh se ka një emër paksa kakofonik për gjuhën tonë ( e kam përmendur edhe një herë ). Quhet pra Karolina...
dhe kur dikush bënte ndonjë postim kakofonik, dikur thosha: hajt mos kij gajle se as Karolinës nuk i tregoj për këtë.
Kështu, njeriu për t'u ikur "fërkimeve" duhet që për çdo gjë të mos i tregojë Karolinës!!!
 

Helena

.
Anëtar
Oct 7, 2016
Postime
13,504
Reaction score
440
Points
83
Video nga YOUTUBE bën, por video direkt nuk bën!
Mbase Mandi na e sqaron ose na e mundëson edhe këtë veprim!
Ne ckuptim video direkt z.Adem ,une kopjova linkun e kenges ne youtube dhe e vura ketu....
 

Gi de Masha

V.I.P
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
13,795
Reaction score
513
Points
113
Location
Danimarkë
Ne ckuptim video direkt z.Adem ,une kopjova linkun e kenges ne youtube dhe e vura ketu....
Po me link bën. Por ta zëmë, ke një video/pamje që e ke regjistruar vetë me telefonin tënd; këtë nuk paska mundësi ta sjellësh direkt këtu pa e shkarkuar një herë në youtbe ose facebook dhe pastaj duke kopjuar linkun e saj e realizon këtë.

P.S. A e provove variantin që të sjellësh fotografi direkt, pa kërkuar në fototekën e telefonit?
 

Helena

.
Anëtar
Oct 7, 2016
Postime
13,504
Reaction score
440
Points
83
Smund te kopjoj linkun e nje foto direkt nga Google apo fb e ta sjell ketu pa e shkarkuar ne tel, por kete problem e kisha e me pare...me mbushet tel me fotografi pa lidhje e me duhet ta pastroj cdo here....
 

Rrjeti

Super Anëtar
Anëtar
Dec 11, 2017
Postime
607
Reaction score
103
Points
43
Location
Në shtëpi....
Mua nuk më pëlqen ky version i ri i forumit; imazhet e ngarkuara shfaqen në miniaturë (thumbnail).Për të pa imazhin në formën apo madhësinë orgjinale duhet të futeni në llogarinë tuaj.Pse të shfaqet në mënyrë të tillë? Madhësia e imazheve nuk luante ndonjë rol në versionin e më parshëm të forumit. Si të shfaqet imazhi në madhësinë orgjinale kur e mbyll llogarinë(account) dhe kthehesh sërish në faqe?????....(kur qëndron në llogarinë dhe ngarkon imazh , ajo shfaqet në madhësi normale, por sapo e mbyll llogarinë, imazhi i ngarkuar shfaqet në miniaturë.)A keni ndonjë sqarim?

Një sygjerim i vogël që ndoshta tani është vonë të aplikohet, por përkundrejt këtij fakti dëshiroj të shfaq mendimin e lirë;
Ju që jeni administrator-përpara ndryshimeve apo ndryshimit të pamjes dhe funksioneve të faqes së forumit duhej që të bëni matjen e mendimeve dhe sygjerimeve të forumistëve, respektivisht duhej që të bëni një sondazh për të pa rezultatet dhe mendimet e antarëve të forumit....
 
Last edited:
Anëtar
Jun 12, 2014
Postime
4,886
Reaction score
111
Points
63
Nuk e di.. nuk me duket me shtepia ime.
Por problemi eshte i imi me siguri.
 

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
8,016
Reaction score
777
Points
113
Forumi nuk është YouTube. Unë nuk e di nëse ka forume që të mundësojnë të ngarkosh video. Përsa i përket ngarkimit të fotove nga telefoni apo kompjuteri nuk e kam provuar.
Kjo platformë është pa diskutim më komode në përdorim se sa e mëparshmja. Ka disa gjëra të vogla, për shembull këtu kur futesh në një temë nuk e di se kush tjetër po e ndjek këtë temë, te platforma tjetër në fund të faqes dilnin të gjithë pseudonimet e anëtarëve dhe dhe numri i vizitorëve. Po ashtu mendoj se komanda fshij(cancel) duhet shtuar sepse ndodh që fillon të citosh dikë por pastaj ndërron mendje mirëpo citimi dhe çfarë ke filluar të shkruash mbetet aty. Gjëra të vogla mund të ketë por në përgjithësi, pa diskutim platforma e re është shumë më e mirë.
 

Helena

.
Anëtar
Oct 7, 2016
Postime
13,504
Reaction score
440
Points
83
Edhe akoma sjane vendosur temat e fundit ne krye te faqes lol...

Ps: Di ndonjeri si marr linkun e nje fotoje dhe ta postoj ne forum, nga cel me duhet ta shkarkoj njehere foton ne cel e pastaj ta hedh ketu...klikoj mbi ikone nga cel por nuk me del opsioni I kopjimit te linkut te fotos sic ndodh nga PC normalisht?
 

Ajana87

V.I.P
Anëtar
Nov 26, 2013
Postime
3,431
Reaction score
458
Points
83
Location
Tetove
Aspak nuk e kam kuptuar dhe sdo ta kuptoj,
Aspak sme pelqen kjo platform e re e forumit.. Gje qe me lodh dhe me bene te mos kycem edhe ateher kur dua..
Ideja e kujte ke amon.
Me e keqja se nese dua te gjej nje post timin me duhet sa her te dal ne kryefaqe te tema e teshtyp at butonin shko te postini rri. Mir po pati nje faqe me postime te rwja por kur ka 20...20 her shhko ne krye faqe.. Palidhje...
Kshu qe shkruaj ket post dhe as qe so e shikoj kush ka cituar.. Pfff
 

Ajnej

Restaurator Orbis
Staff member
Anëtar
Jul 24, 2011
Postime
3,131
Reaction score
70
Points
48
Location
Dardania Parva
Unë nuk vërej asnjë dallim.
Porpos disa imtësive e përparësive jo shumë aparente, çdo gjë është si ka qenë.

p.s.: HYML5 ka edhe blob formatin i cili mundeson leximin nga clipboard-i i të dhënave si file gjë që ta mundëson postimin dokumentit (të formatit të lejuar) direkt nga memoria.
Ja një shembull i vockël:
ctrl+alt+shift dhe Print Screen
pastaj ctrl+v
dhe ja
1575807401259.png
 

Akrepi

Anëtar
Anëtar
Jan 3, 2012
Postime
50,088
Reaction score
1,755
Points
113
Mua më duket më mirë nga i mëparshmi, ka më shumë lehtësira.
 

Angel69

Moderator
Staff member
Anëtar
Oct 20, 2010
Postime
2,987
Reaction score
39
Points
48
Location
Allianz-Arena
Dhe mua me duket super fare modeli I ri I forumit. Me komod, me praktik, dhe me simpatik ;)
 
Top