• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Shkurt nga arena ndërkombëtare.

SystemA

Larg...KANCEROSAVE
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
48,231
Reaction score
815
Points
113
Breaking News

Shooting at Naval Air Station Pensacola leaves several dead.

View attachment 26280
Baby....keni LUJT ka KAPTINA..


PS....nuk ka DITE pa ndodhur MASAKRA ne ....LESHIN me demokratik.

Noten se tani po ja RRAS....gjumit.
 
Anëtar
Feb 29, 2012
Postime
4,430
Reaction score
77
Points
48
Laverovi ishte kon ne Vashington, me raportu per takimin ne Pariz ...
 

SystemA

Larg...KANCEROSAVE
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
48,231
Reaction score
815
Points
113
Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov dhe homologu i tij amerikan Mike Pompeo zhvilluan një konferencë për shtyp pas bisedimeve të tyre në Uashington. Lavrov theksoi se është gjithmonë më mirë të bisedojmë me njëri-tjetrin sesa të mos veprojme fare.

Ministri i Jashtëm i SHBA Pompeo tha se SHBA po kërkojnë një "marrëdhënie më të mirë" me Rusinë dhe se të dy vendet kanë punuar për të përmirësuar marrëdhëniet që nga vizita në Soçi në maj. Ai tha se kanalet e komunikimit midis Moskës dhe Uashingtonit janë të hapura.

Lavrov e konfirmoi këtë, duke përmendur se ai takohet rregullisht me homologun e tij amerikan dhe bëjn shpesh telefonata.


Lavrov komentoi për histerinë e vazhdueshme anti-ruse në SH.B.A. dhe tha se puna e përbashkët diplomatike pengohet nga një valë dyshimesh që përndjekin Uashingtonin. Shefi diplomat rus përshkroi pretendimet për ndërhyrje ruse në punët e brendshme të SH.B.A. si të pabaza. Ai theksoi se Moska shumë herë i kërkoi qeverisë Trump që të botojë të gjitha korrespodencat midis Trump dhe Putin në tetor 2016 dhe 2017, por nuk mori ...............asnjë përgjigje.

Moska shpreson se qëndrimi aktual anti-rus, i cili është i ngjashëm me McCarthyismin të viteve 1950, duhet te marri fund.

Për Ukrainën, Pompeo tha se zgjidhja e konfliktit në rajonet lindore të vendit "fillon me respektimin e marrëveshjeve të Minskut".
Të dy diplomatët diskutuan gjithashtu situatën politike në Venezuelë. Pompeo i kërkoi Lavrovit të mbështesë të ashtuquajturin Presidenti i Përkohshëm Juan Guaidó, për çka Lavrov u përgjigj se Moska beson se vetëm venezuelanet duhet të përcaktojnë të ardhmen e tyre(apo vetvendosje).

Ministri i Jashtëm rus shprehu gjithashtu pakënaqësinë e Moskës për vendimin e SHBA për të braktisur Traktatin e INF me Rusinë. Marrëveshja e kontrollit të armëve në 1987 ndalonte të dy palët të vendosnin raketa me rreze të shkurtër dhe të mesme në Evropë.

Diplomati rus theksoi gjithashtu se eshte kundër sanksioneve amerikane ndaj Rusisë që "nuk i sjellin dobi askujt", tregtia e ndërsjellë është rritur nga 20 në 27 miliardë dollarë, që do të thotë më shumë fitim dhe punë për të gjithë.
Ekzistojnë vështirësi dhe dallime por edhe "potencial i madh" për bashkëpunim midis dy vendeve, perfundoi Lavrov, i cili e ftoi Pompeon të kthehej në Rusi,apo ta vizitoje APET.

PS.....kto sipas lajmeve nga Moska.Ato nga Daj Sami mund ti jepne juve.

AproPO me beri PERSHTYPJE kjo FOTO>>>>>>>>>

5decde39b480cc08a24b90c9.jpg

KJO me=10.12.2019 • 06:15 .

E kuqja ka kete funksion....nderprite apo STOP.
E BARDHA kuptohet=JEPI ose GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO.
FAZIT: ne masanej NUK e dime(une te pakten) se kush do fitoje apo KU do PERFUNDOJME.

Ju faleminderit per vemendjen ne LEXIM.

AGRE.
 

SystemA

Larg...KANCEROSAVE
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
48,231
Reaction score
815
Points
113
Qe te kuptosh kinezet duhet ti lexosh se cfare shkruajne =JO kamunistat,apo ku ka ARRITUR KINA=SOT.Se per PARDJE te TAN e....DINI.
PS....inshallah KEMI ndonje ekonomist ne forum,qe po ta kete lexuar te na japi ndonje mendim.
FAZIT....lexova apo hulumtova VETEM permbledhjen dhe me DOLI.

Rritja e jashtëzakonshme e Kinës si një FUQI EKONOMIKE në dy dekadat e fundit përbën një sfidë për shumë supozime të mbajtura gjatë për marrëdhëniet midis institucioneve politike dhe zhvillimit ekonomik. Prosperiteti ekonomik gjithashtu ishte jetik i rëndësishëm për jetëgjatësinë e Perandorisë Kineze gjatë gjithë epokës paraindustriale. Para shekullit të tetëmbëdhjetë, ekonomia e Kinës ndau disa nga tiparet të tilla si.... bujqësia shumë produktive dhe tregjet e sofistikuara, që i gjeje në rajonet më të përparuara të Evropës.
Por në shumë aspekte, nga rëndësia qendrore e bujqësisë së orizit deri tek........... struktura familjare, të drejtat e pronës, statusi i tregtarëve, sistemi monetar, politikat fiskale dhe ekonomike të shtetit perandorak, ekonomia paraindustriale e Kinës u largua nga rruga perëndimore e zhvillimit. Në këtë studim gjithëpërfshirës, Richard von Glahn shqyrton themelet institucionale, vijueshmërinë dhe ndërprerjet në zhvillimin ekonomik të Kinës gjatë tre mijëvjeçarëve, nga Epoka e Bronzit deri në fillim të shekullit XX.

Mendimi......LLOSHAT merren AKOMA me dacibaot e MAO-s.

51Hg5WHVl6L.jpg
 

Fshatari

No vip
Anëtar
Jul 27, 2013
Postime
7,653
Reaction score
514
Points
113
SHBA dhe Kina arrijnë marrëveshje tregtare, Trump: Taksa prej 25 për qind mbetet – por është një marrëveshje e mirë për të gjithë
____________________________________
_________________________________________
Boris Johnson merr leje nga mbretëresha, mund ta formojë qeverinë e re pas fitores bindëse
__________________________________
____________________________________________
Lajmi i fundit: Arrihet marrëveshja e shumëpritur Kurti-Mustafa, flasin pas takimit
__________________________
 

SystemA

Larg...KANCEROSAVE
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
48,231
Reaction score
815
Points
113
Thojn ato kaubojset, ti ke nji yçkel ne *ss ...
UNE nuk jam gomar i qute si puna tate.Masanej te xhitha mund ti kem.
AproPO.....jom si puna e Kurtit TANI ose : me boj TIFOZLLIK se do...............SHPERBLEHESH.
Ale.... duaje si axhen me shume se Lalen.
Qyss-NA.
 

SystemA

Larg...KANCEROSAVE
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
48,231
Reaction score
815
Points
113
This noose doesn’t match the ligature furrow mark. Most hangings, especially free hangings, the ligature slides up to beneath the jawbone, the mandible. Here it’s in the middle of the neck. I have never seen three fractures like this in a suicidal hanging. Going over over a thousand jail hangings, suicides, in the New York state prisons over the past 40, 50 years, no one had three fractures.

PS..... According to former New York City Medical Examiner Dr. Michael Baden, who observed the autopsy .

FAZIT....kshu JUVE me flamur.
 

SystemA

Larg...KANCEROSAVE
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
48,231
Reaction score
815
Points
113

Sidoqoftë, Trump bëri apo mbajti një fjalim 40-minutësh dhe foli vetëm për veten dhe "sukseset" e tij në politikën e brendshme. Shkurtimi WEF nënkupton Forumin Ekonomik Botëror , por Trump nuk ishte i interesuar për ekonominë botërore. Ishte një fjalim zgjedhor që shumë pak nga audienca në sallë ishte e interesuar ta sllushonte. Duartrokitjet ishin shumë të pakta,( nëse kishte), dhe disa u ngritën para fundit dhe dolën nga mosinteresimi.

Goje te <liga>,thashetheme apo FAZIT..........................

Das WEF-Treffen in Davos ist nur eine Ausrede, um auf Spesen eine riesen Orgie zu feiern und nach Aussen sich wichtig zu präsentieren, mehr nicht.
Dort FLIESST in den Hotels am Abend der Champagner in Strömen, wird der Kaviar aufgetürmt und der Koks (kiloweise) reingezogen, was Millionen kostet. Dazwischen wird mit den mit teuren Pelzen behangenen ......................<Escort-Damen> aufs Zimmer gegangen. Schliesslich ist es sehr kalt im Wintersportort bei minus 12 Grad und man muss sich kuschelig warmhalten.

Tschjahhhhhhhhhhhhhh.....juve ne forum si akademike qe jeni duhet ti dini.

Pysni piratin ka Presheva po s`ISHTE BASH KSHU.

KLM dhe MRRK.
 

SystemA

Larg...KANCEROSAVE
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
48,231
Reaction score
815
Points
113
Policia zvicerane ekspozoi spiunët rusë në Davos.

Policia arrestoi dy agjentë të inteligjecës ruse në Davos gushtin e kaluar, raporton një gazetë zvicerane.


Tages-Anzeiger thotë se burrat që kishin pasaporta diplomatike mund të kenë qenë duke përgatitur një operacion spiunimi që synonte Forumin Ekonomik Botëror (WEF).
Gazeta shton se dyshja, njëri prej të cilëve po maskohej si hidraulik, u liruan më pas.
Policia zvicerane konfirmoi për BBC se dy rusët u “kontrolluan” në gusht të vitit 2019.


Top Channel

PS....KSHU jepen lajmet ne troje.

Por per CFARE benet llafka?

Bill Browder gjithashtu udhëtoi për në Davos këtë vit. Ai përdor WEF jo vetëm për biznesin e tij, por shumë më tepër për t'i bërë pjesëmarrësit e tjerë të forumit të vetëdijshëm për situatën e pasigurt të të drejtave të njeriut në Rusi. Kur shoku dhe kolegu i tij Sergei Magnitski vdiq në agoni në një burg në Moskë në 2009, Browder u shndërrua nga një investitor në një aktivist, dhe së shpejti gjithashtu një armik rus i shtetit.

Mendimi IM per qeshtjen.....ta kishin ne plan ruset,ky sdo ishte ne zivot.

Fazit...............inshallah nuk e gje gjo ed PALLEN ne Ukraine sepse,nuk mund te rrijne MORRAT pa tundur flamurin te PARET.
Ose ne SHQIP....KOMB pa pike karakteri apo nje DYZINE AFIJESH apo FUKSASH me yll ne gjoks.
Danke.
 
Top