• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Shqiptarët në Angli

Kurt

———>
Anëtar
Aug 9, 2014
Postime
5,259
Reaction score
243
Points
63
Ne amerike “cuz”, por preferoj te shkruaj komplet fjalen ne text.
Sa shume shqiptar nga anglia paska ktu. Elushe kujtova se jeton ne amerike?!
 

Elushe

~*~loved~*~
Anëtar
Aug 20, 2012
Postime
4,728
Reaction score
646
Points
113
po leri qysh ngjajne kur i nxjerr nga context... por qe i perdorin i perdorin... pastaj perdorimi dhe Kuptimi i tyre shoqerohet me fjaline e duhur perkatese sigurisht .

pshm:

Tom I’m going west end cox/cuz.. I need to buy a pair of trainers .

Dmth nuk ka asnje lloj lidhjeje me ato qe shpjegon ti .. pervecse me fjalen , because .
E kuptoj arsyetimin tend. Mua do te ma vrisnin syrin si gabime ortografike cuz edhe cox. Por pranoj qe ka plot menyra te ndryshme edhe dukeqenese bota po zvogelohet we’ll be sounding just like the Americans soon :p
 

Elushe

~*~loved~*~
Anëtar
Aug 20, 2012
Postime
4,728
Reaction score
646
Points
113
Ne amerike “cuz”, por preferoj te shkruaj komplet fjalen ne text.
Sa shume shqiptar nga anglia paska ktu. Elushe kujtova se jeton ne amerike?!
Hey Kurt. Me bjen rruga shpesh andej por jo, nje cope shtepi qe kam, e kam ne Angli.
 

Adea

V.I.P
Anëtar
Dec 21, 2016
Postime
4,513
Reaction score
575
Points
113
Keshtu e hengri edhe Elisabeta e shkrete!


El
 

Zana

e....Thjeshte
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
27,106
Reaction score
1,287
Points
113
E kuptoj arsyetimin tend. Mua do te ma vrisnin syrin si gabime ortografike cuz edhe cox. Por pranoj qe ka plot menyra te ndryshme edhe dukeqenese bota po zvogelohet we’ll be sounding just like the Americans soon :p
nuk jane gabime ortografike, Jane unofficial and acceptable .. shkurtime fjalesh qe njerezit I perdorin mes njeri tjetrit, ose song lyrics pshm .🥶
 

YOKO

V.I.P
Anëtar
Feb 6, 2011
Postime
19,163
Reaction score
1,443
Points
113
Mendoj qe cox nuk ka lidhje me ‘because’ per vete faktin qe permban shkronjen x e shqiptuar “ks” e cila nuk hyn as ne shkrimin dhe as ne shqiptimin e fjales.
Ne dekaden e fundit shkurtimi i fjaleve eshte bere tejet masiv ku secili perdor menyren e tij dhe nuk perben problem te madh nese bashkebiseduesi e kap kuptimin duke u mbeshtetur ne tere fjaline.
 

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
9,968
Reaction score
469
Points
83
Asnjera. Ne fakt perdoret “z” shume me pak se ju te Amerikes. Ne rastin konkret do shkruanim “bcos”. Cox eshte fjale tjeter lol

E di qe fjala Cox eshte dicka tjeter por kam par dike ne forum qe jeton andej nga ju te perdorin fjalen Cox gjithmon ne vend te because e cila ne Amerike shkruhet shkrut Cos. Mbase lexon keto postime ketu dhe e meson nje here e mir ndryshimin e Cox dhe Cos :p

Gjithsesei flm per pergjigjen/
 

drague

me pushime
Anëtar
Sep 20, 2010
Postime
24,191
Reaction score
565
Points
113
E di qe fjala Cox eshte dicka tjeter por kam par dike ne forum qe jeton andej nga ju te perdorin fjalen Cox gjithmon ne vend te because e cila ne Amerike shkruhet shkrut Cos. Mbase lexon keto postime ketu dhe e meson nje here e mir ndryshimin e Cox dhe Cos :p

Gjithsesei flm per pergjigjen/
cocks eshte qymyr guri-bravo--bravo-
 

Elushe

~*~loved~*~
Anëtar
Aug 20, 2012
Postime
4,728
Reaction score
646
Points
113
E di qe fjala Cox eshte dicka tjeter por kam par dike ne forum qe jeton andej nga ju te perdorin fjalen Cox gjithmon ne vend te because e cila ne Amerike shkruhet shkrut Cos. Mbase lexon keto postime ketu dhe e meson nje here e mir ndryshimin e Cox dhe Cos :p

Gjithsesei flm per pergjigjen/
Po pse s’thua i paske rene nga Kina! Une thashe ç’ne kjo pyetje nga dikush qe anglishten e ka pothuajse njesoj me gjuhen e nenes.

Aty s’te ndihmoj dot. Une personalisht mundohem te shkruaj (me aq sa di) paster si ne Shqip ashtu edhe ne anglisht.
 

SystemA

Larg...KANCEROSAVE
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
48,153
Reaction score
774
Points
113
Vrasja e Grineo Dakës në Londër, arrestohet një tjetër shqiptar i dyshuar.

Arrestohet nje tjeter person, i akuzuar si i dyshuar per vrasjen e 27 vjeçarit shqiptar Grineo Daka në Londër.
Mediat britanike raportojne se eshte arrestuar shtetasi Edison Brahimi, 29 vjeç, nga Camden Road.
Nderkohe qe me heret ne pranga ishte vene edhe Liridon Saliuka, 29 vjec, me akuzen e vrasjes, mbajtjes se armeve pa leje dhe plagosje e qëllimshme me pasoja.
27-vjeçari Grineo Daka u qëllua për vdekje në “Klubin Phoenix Snooker” pas një mosmarrëveshjeje mes dy grupeve burrash.
Policia shkoi në vendin e ngjarjes pas raportimeve për të shtëna me armë. Daka u shpall i vdekur në vendin e ngjarjes dhe dy burra të tjerë u dërguan në spital me lëndime të rënda, shkruan panorama. Pas ngjarjes policia beri apel per të identifikuar personat e kapur në kamerat e sigurisë gjatë natës së sulmit.
Kryeinspektori i hetuesve, Mark Wrigley, tha: Ne duhet të flasim urgjentisht me njerëzit e paraqitur në pamjet e publikuara sot, pasi ata mund të mbajnë informacione domethënëse në lidhje me vrasjen e Grineo Daka.
Nëse jeni një nga njerëzit në këto imazhe, ose nëse i njihni ato, ju lutemi paraqituni sa më shpejt që të jetë e mundur. Ne kemi nevojë që komuniteti të na mbështesë dhe të ndihmojë që ata që janë përgjegjës që të dalin përpara drejtësisë.

09.12.2019 15.00 nga....g.kosovari .

PS....kena fillu me bo konkurence.

KLM.
 

Zana

e....Thjeshte
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
27,106
Reaction score
1,287
Points
113
Per anetaret qe jetojne k’tej :

Nuk e di nese e keni vene re se sa rude jane bere kohet e fundit British airways staff , me Shqiptaret ?

Nejse last year I was shocked when I noticed the unacceptable way they were treating Albanians . This year it was the same thing and even worse as it happened to me and purely for no reason at all , just being racist and rude cox of where u flying 2 or where u from.... so I made a big complain and I just received now a big fat apology and a happy conclusion .

Ps... so pls beni dhe same thing nese rastisni ne sjellje te tilla, e mos i lejoni to take advantage.
 

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
9,968
Reaction score
469
Points
83
Po pse s’thua i paske rene nga Kina! Une thashe ç’ne kjo pyetje nga dikush qe anglishten e ka pothuajse njesoj me gjuhen e nenes.

Aty s’te ndihmoj dot. Une personalisht mundohem te shkruaj (me aq sa di) paster si ne Shqip ashtu edhe ne anglisht.
Nuk isha i sigurte per perdorimin e fjales ne Angli. Mendova se mund te perdoret edhe ne ate form. Thash me mir te pyes. Tani ma konfirmove edhe ti.
 

doganieri

V.I.P
Anëtar
Jan 3, 2013
Postime
5,262
Reaction score
483
Points
83
Po ku di une? Une e shkreta vij nga fshati, nuk njoh lagjet e Tiranes.
Lol,

Po mire mi shiqja nga fshati, po pse the si ne Babrru, dhe jo psh si ne Farke, apo Momli, ..qe jane fshat tamam:D
 

Elushe

~*~loved~*~
Anëtar
Aug 20, 2012
Postime
4,728
Reaction score
646
Points
113
Lol,

Po mire mi shiqja nga fshati, po pse the si ne Babrru, dhe jo psh si ne Farke, apo Momli, ..qe jane fshat tamam:D
Sepse emri “Babrru” te jep pershtypje te nje vendi plot rremuje, ku ngrihet zeri, fiks si kafeja ne fjale. Te Blloku me ç’kam degjuar shkohet me shit mend meqe kafeja eshte me shtrenjte (pavaresisht se e njejta magazine i furnizon). Tek Costa nuk shesin mend, por diskutojne per thashethemet e dites/javes.
 

Zana

e....Thjeshte
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
27,106
Reaction score
1,287
Points
113
Lol,

Po mire mi shiqja nga fshati, po pse the si ne Babrru, dhe jo psh si ne Farke, apo Momli, ..qe jane fshat tamam:D
Elushen e kemi pak like “ Boris “ .. mos ja ve re .😹

nejse kjo kafeja ne fjale used to do the best and strong coffees at the time, prandaj edhe mblidheshin Shqiptaret aty .
Tani qe ja kane prishur doren e kafese... shikon edhe me pak Shqiptare qe te mblidhen aty .. e plus kane hapur kafete e tyre Shqiptare . 😝
 

Elushe

~*~loved~*~
Anëtar
Aug 20, 2012
Postime
4,728
Reaction score
646
Points
113
Po shaka bera, Boris thote kjo LOL!

Lexoje ca thote Valbona kur e ka mar ne pyetje The Guardian per Costen.

 

Zana

e....Thjeshte
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
27,106
Reaction score
1,287
Points
113
I don’t have to read nth .. most of their coffees they stink now their costumer service has gone bad and their quality of coffe is very bad .

por kur mblidheshin Shqiptaret ne ate kohe... ka qene dhe best coffe . Dhe Shqiptaret ne pergjithesi duan good quality coffe not water and milk .
 
Top