• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Si të huton mendjemadhësia

ymer prizreni

Anëtar i ri
Anëtar
Jul 1, 2011
Postime
1,873
Reaction score
19
Points
0
Në Mesnevi thuhet: “Toka u dorëzua tek qielli duke i thënë:Unë jam një rob,ti lësho mbi mua ç’të duash”.

“Nëse nga dielli bie zjarr mbi të,toka i dorëzohet atij.Ajo,jo vetëm që nuk mund të ikë nga ai zjarr,por e lëshon fytyrën e saj dhe e heshtur i dorëzohet atij”.

“O njeri,edhe ti je një pjesë e tokës.Jeton mbi të,prandaj mos e kundërshto urdhërin,kadanë dhe kaderin e Allahut!...”

“E ke dëgjuar ajetin “Ne u kemi krijuar nga toka”.Kjo do të thotë se Allahu dëshiron që ti të jesh dhe.Mos e kundërshto urdhërin hyjnor!..”

“Allahu thotë: “O njeri,shiko me kujdes!Brenda trupit tënd të krijuar nga dheu, mbolla një farë nga shpirti im dhe kështu të kam lartësuar. Në një kohë që ti ishe pluhuri i kësaj toke,të bëra një krijesë të lartë. Të dhashë mendjen dhe ndjenjën e dashurisë”.

“Ti bëj përpara dhe ji modest.Atëherë unë do të të bëj prijës mbi gjithë krijesat e mia”.


Mevlana në rreshtat e tij të mësipërm shprehet se modestia është thelbi i njeriut,madje një domosdoshmëri e natyrës njerëzore.Trupi i njeriut e ka origjinën nga dheu,edhe ushqimet me të cilat ai formohet dhe zhvillohet vijnë nga toka.Ndërsa shpirti është një “urdhër” nga urdhërat e Allahut, domethënë është nga Allahu.

Shpirti,që ka hyrë në trupin njerëzor si rezultat i frymës hyjnore (nefha), është faktori që i jep atij epërsi mbi të gjithë krijesat e tjera dhe që e bën atë halife (mëkëmbës) të Allahut në tokë.Njeriu është i detyruar që të jetë modest si toka,e cila është origjina e trupit të tij. Veshja e mineralit të trupit me cilësitë e dheut dhe tokës që janë origjina humane,është edhe një domosdoshmëri e natyrës së njeriut.

Por këto prirje të natyrës së njeriut,dobësohen dhe prishen si rezultat i përdorimit jo të mirë të dy aftësive që quhen “mendje” dhe “vullnet”. Pastaj njeriu largohet nga modestia dhe vjen puna të cilësohet si “mendjemadh”, çka është veçori e shejtanit.Si rezultat i saj, ai vepron në kundërshtim me nderin e lartë që zotëron, duke i dhënë kështu lamtumirën natyrës së tij origjinale.

Çdo gjë që bie nga qielli,toka e pranon pa kundërshtim,sepse ajo nuk ka vullnet të lirë.Edhe njeriu duhet t’i dorëzohet përcaktimit hyjnor ashtu si toka, duhet t’i nënshtrohet kaderit në mënyrë absolute ashtu si i nënshtrohet toka qiellit dhe duhet të jetë i kënaqur prej asaj që vjen nga Allahu, në mënyrë që të arrijë kulmin e qëllimit të krijimit. Duke u përsosur kështu,ai do të vijë në stadin në të cilën meritohet cilësia “halifetullah” (mëkëmbësi i Allahut),cilësi e cila është përcaktuar për njeriun në tokë.
 

Adea

V.I.P
Anëtar
Dec 21, 2016
Postime
4,513
Reaction score
576
Points
113
ce ben mendjemadhin, mendjemadh?:oops:
Kur im ate vdiq ne spital, nje dite pas mberritjes ne Shqiperi, pas nje qendrimi disa mujor ne Kanada, mamaja ime refuzoi qe ai te vihej nen thiken e bisturise se autopsise. Nje ligj i rendesishem ne familjen time eshte se trupi duhet te mbetet i pacenuar, para vdekjes dhe pas vdekjes. Jo ne te gjitha rastet por ata te ngarkuar si "prifterinj" jane teper te shenjte per t'u prekur ne trup. Asnje cikatrizim, asnje shenje operimi. Ndaj edhe lindjet e femijeve i bera ne menyre te natyrshme edhe pse isha ne rrezik per arsye te trupit tim te imet perballe femijeve qe nxirrja me peshe "gjigande".


Mami refuzoi autopsine dhe trupi lakuriq i tim ati u mbart ne nje carcaf te bardhe nga vellai im dhe djali i xhaxhait. Ata i ndihmoi edhe ashensori i cili i zbriti ne katin e pare afer ambulances e cila e coi trupin e tim ati ne shtepine e tij. Ai kishte kostume te paveshura dhe kepuce te reja. Mami e cila ishte teper e nervozuar per ceremenonine e qau tek koka duke i thene sa e lumtur ishte qe UNE e kisha cuar tek parukjerja nje dite para largimit nga Kanadaja. Ajo e qethi bukur dhe i shkurtoi vetullat e trasha. Po ate dite une i vura nje ene me uje te nxehte tek kembet te cilat i ishin bere akull. Pervec meje ne familjen time jane te gjithe kembenxehte. Kjo me beri pershtypje sepse tim ate e mbaja me akull tek kembet. Meqenese i sherbeva i preva edhe thonjte e kembes.

Pasi mora rrugen per Shqiperi per varrosjen e tim ati, qe nuk e arrita dot, per fatin tim te mire sepse nuk shoh dot kadavra, qava aq shume sa qe mund te kem humbur gati gjysmen e peshes. Mendova me dhimbje menyren si e kishin nxjerre lakuriq nga spitali (me kishin vene ne dijeni ne telefon) dhe u indinjova shume per padrejtesite e kesaj bote.

Babai im ishte njeri teper MENDJEMADH per t'u larguar nga kjo jete ne kete menyre. Pastaj mendova edhe per marshet funebre qe iu kushtohen njerezve te vegjel ne shpirt dhe mendje, kur keta te fundit varrosen POR sidomos nderet ushtarake qe iu behen se gjalli kur ata kapen neper dhoma hoteli me veglat familjare ne shesh si dhe me gjinjte jashte.

Cfare eshte ai element qe duhet te beje nje njeri te ndihet MENDJEMADH. Te qenit vertete i madh ne mendje dhe zemer dhe aftesise per te kuptuar se sa me poshte biem ndonjehere aq edhe me siper ngrihemi. Sepse me poshte se kaq nuk ka ku te jete.

Une duhet te ndjeje ate qe ndjen llumi dhe te shohe te verteten me sy reale.

Le t'ju them, se te verteten e kam pare, ashtu si eshte.


Elelijah
 
Top