• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

( Tërmeti në Shqipëri ) - Çfarë pas tërmetit?!!!

Smokkie

V.I.P
Anëtar
Oct 6, 2015
Postime
1,103
Reaction score
91
Points
48
Po shikoja këtë listën me emrat e donatorëve:

Pa diskutim që të gjithë janë të respektuar për ndihmën që po japin. Por dy donacione më tërhoqën vëmendjen, Katari me 20 milionë USD dhe Lazim Destani, babai i aktort Blerimit me 3 milionë Euro.
Jepni ca leke ne ealbania mo amani..
 

lonely_lion

在中国的某个地方
Anëtar
Jul 4, 2015
Postime
5,325
Reaction score
116
Points
63
@King.

Po i bej replike postimit tend dhe nuk po e kuptoj pse nuk del ne formen qe jam mesuar te shoh. Nderkohe qe hapa forumin jam duke lexuar nje liber per sizmiken qe kam lexuar dhe me pare. @King. Te te pyes. Cfare profesioni ke? Ke lidhje me formimin inxhinierik te nje projektuesi strukturash.Shpesh e ke kapur ters me mua, por nuk ka rendesi. Sapo lexova nje tabele qe tregon lidhjen direkte te termeteve te klasifikuara nga disa shkalle te ndryshme(dhe kjo mbi bazen e pershpjetimit te truallit, qe matet me instrument). Nuk e kuptoj pse kemi harritur ne kete fare derexheje. Jemi katandisur aty ku nuk mban me. Nuk po shoh nje njeri te vetem te flase sic duhet folur. Libri qe po lexoj eshte i dy autoreve te njohur shqiptare.Njeri prej tyre eshte Niko Pojani dhe tjetri Roland Poloska. Niko Pojani ka dhene lenden e Dinamikes dhe Sizmikes ne Universitetin e Tiranes(dhe mua), per vite me rradhe.Niko ne mos gaboj ishte specializuar ne France dhe ishte tip shkencetari se bashku dhe nje emer tjeter te madh ne ate kohe. Robert Progri. Duke te kerkuar qe te lexosh me kujdes keto qe kam shkruar apo dhe ato qe kam shkruar me pare, pa ditur ne ke arsim inxhinierik, do te te kerkoja qe mos behesh pjese e lojes @King. Termeti nuk duhej te jepte ato deme qe dha ne pallatet e reja. Absolutisht jo. Perderisa ka plot pallate ne Hamallaj apo dhe ne Durres qe nuk kane asnje qime floku demtim, perderisa ka plot vila ne Tirane (3 deri 5 kate) pa asnje fije floku demtim, perderisa pallate te viteve 1950 apo 1960 ne Tirane nuk kane asnje demtim, si qenka ky termet i forte? Qenka i forte per disa pallate dhe nuk qenka per disa te [email protected] Projektuesit po kerkojne te mbrojne veten.Nuk e kupton kete ? Personalisht e kam shprehur mendimin tim disa here. Mund te me versulesh prap pas ketij postimi. Kam kembengulur disa here me ty por dhe ne forum dhe kete nuk e bej se dua te bej fjale me ty apo me dike, por qe njerezit ne forum te mesojne te verteten. Kjo teori e : ishte i forte eshte teoria e deshtakeve,e inxhiniereve qe duan te kalojne lumin dhe nuk duan te mbajne pergjgjegjesi. Dikush duhet te mbaje pergjegjesi. Patjeter.Sepse ndertimi do degjeneroje shume keq. Po dolen projektues dhe zbatues pa lagur, ne nje te ardhme te aferm do shikojme qe pallatet dhe fillojne te behen prej kartoni. Keto dite kam pare ca projekte per te vene duart ne koke. A thua se nuk ndodhi gje ne shtator apo ne nentor. Jane projekte ne zbatim e siper apo qe po i dorezojne si projekte. Te frikshme. Pra guximi i projektuesve dhe i zbatuesve ne nje shkalle te tille qe a thua se termeti ra ne fund te botes dhe jo nja 30 km nga Tirana.

Sinqerisht nuk e kuptoj se ku ka harritur Shqiperia.Ne Shqiperi me keto qe po degjoj lart e poshte (projektues,sizmiloge etj.) vetem profesioniste nuk ka. Cudi, sepse jane librat qe kemi bere o ne shkolle o jane librat qe permenden ne faqet e fundit te librave te shkolles. Kemi harritur deri aty sa te veme ne dyshim shkollen qe kemi bere, apo jane harruar ato qe kemi bere ne shkolle?
Para ca kohe ne forum postova nja 3 faqe liber per replike ndaj @land (te me falesh qe po te permend emrin, sepse ke kohe qe nuk shkruan ne forum). Po te doni sot mund t'ju postoj flete nga nje liber tjeter. @King. E thene ndryshe dhe shkoqur. Nuk mund te thuash ishte i forte apo nuk ishte i forte kur fortesia apo dobesia e nje termeti nuk matem me llafe por me matje sizmografi apo akselerogrami. Mund te me thuash po ke dijeni se sa ishin vlerat e matura (spostime trualli dhe pershpejtim trualli), per termetin 6.4 ball(Rihter), qe te te them se si e ben klasifikimin nje tabele e librit '' Veprimi i Termetit mbi konstruksionet e ndertimit'' ? Po te duash te postoj dhe me shume se kaq. Te postoj formulat e llogaritjes se intensitetit sizmik dhe magnitudes qe perdoret per Shqiperine ( nje version i korrigjuar i formules teorike, qe eshte nxjerre me matje per trojet e Shqiperise). Ne historine e termeteve ne Shqiperi permenden. Termeti i Ohrit 1911 (6.7 Rihter), Korce 1960 (6.6 Rihter), Diber 1967 (6.7 Rihter), Shkoder 1979 (ky liber e ka 7.2 Rihter por te themi qe ka qene 6.9 Rihter). Perderisa shtepia e prinderve te mi, i ka rezistuar termetit te Dibres, termetit te Shkodres,termetit te Durresit (pallat i vitit 1963 apo 1965), atehere ku qendron llogjika qe ne vitin 2019 te cahen mure pa fund ne ndertimet e reja me sistem mbajtes beton-arme, kur keta jane projektuar dhe zbatuar gati 60 vjet me pas ? Po qe se ndertimet e sotme japin carje murature apo dhe kolonash, atehere pse nuk i kthehemi dhe te ndertojme si ne 1963 (pallat 5katesh me tulla te plota) te cilet e kane treguar veten se jane shume te qendrueshem , pavaresisht se jane te amortizuar dhe pavaresisht se njerezit i kane shqyer katet e para per ti bere dyqane? Nuk po permend ketu pallatet Agimi apo Shallvaret.

Mund te kujtosh se une ja fus kot dhe mund dhe te me kesh inat. Pavaresisht se une kam prure pjese teorike ne forum , kesaj rradhe do te te them t'a mendosh pak me holle. Faktet jane fakte dhe jane kokeforte, duam un dhe ti apo nuk duam. Po e perseris. Termeti nuk ben dallime. Rrezon ate qe eshte projektuar apo nderruar keq. Dhe kur termeti qe ra nuk i beri gje pallateve te 1965 (qe jane projektuar me kushte shume te vjetra sizmike) si ka mundesi qe na ben kerdine ne pallate te reja qe pretendojne se i kane bere ne perputhje me EuroCodet. Kjo eshte nje genjeshter akoma dhe me e madhe e projektuesve shqiptare. Cfare EuroCode leshi pretendohet se kane aplikuar, kur na qenkan te tilla qe nuk garantojen asgje? Qenkan EuroCodet (qe ja fusin pordhes se nuk kane znatuar nje lesh) me te pasigurta se kodet sizmike te viteve 60?
 
Last edited:

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
8,016
Reaction score
777
Points
113
@King.

Po i bej replike postimit tend dhe nuk po e kuptoj pse nuk del ne formen qe jam mesuar te shoh. Nderkohe qe hapa forumin jam duke lexuar nje liber per sizmiken qe kam lexuar dhe me pare. @King. Te te pyes. Cfare profesioni ke? Ke lidhje me formim inxhinierik? Shpesh e ke kapur ters me mua, por nuk ka rendesi. Sapo lexova nje tabele qe tregon lidhjen direkte te termeteve te klasifikuara nga disa shkalle te ndryshme(dhe kjo mbi bazen e pershpjetimit te truakkit qe matet me instrument). Nuk e kuptoj pse kemi harritur ne kete fare deregjeje. Jemi katandisur aty ku nyk mban me. Nuk po shoh nje njeri te vetem te flase sic duhet folur. Libri qe po lexoj eshte dy autoreve te njohur shqiptare.Njeri prej tyre eshte Niko Pojani dhe tjetri Roland Poloska. Niko Pojani ka dhene lenden e Dinamikes dhe Sizmikes ne Universitetin e Tiranes per vite me rradhe.Niko ne mos gaboj ishte specializuar ne France dhe ishte tip shkencetari se bashku dhe nje emer tjeter te madh ne ate kohe. Robert Progri. Duke te kerkuar qe te lexosh me kujdes keto qe kam shkruar apo dhe ato qe kam shkruar me pare, pa ditur ne ke arsim inxhinierik, do te te kerkoja qe mos behesh pjese e lojes @King. Termeti nuk duhej te jetpe ato deme qe dha ne pallatet e reja. Absolutisht jo. Perderisa ka plot pallate ne Hamallaj apo dhe en Durres qe nuk kane asnje qime floku demtim, perderisa ka plot vila ne Tirane (3 deri 5 kate) pa asnje fije floku demtim, perderisa pallate te viteve 1950 apo 1960 ne Tirane nuk kane asnje demtim, si qenka ky termet i forte. Qenka i forte per disa pallate dhe nuk qenka per disa te [email protected] Projektuesit po kerkojne te mbrojne veten.Nuk e kupton kete ? Personalisht e kam shprehur mendimin tim disa here. Mund te me versulesh prap pas ketij postimi. Kam kembengulur disa here me ty por dhe ne forum dhe kete nuk e bej se dua te bej fjale me ty apo me dike, por qe njerezit ne forum te mesojne te verteten. Kjo teori e : ishte i forte eshte teoria e deshtakeve,e inxhiniereve qe duan et kalojne lumin dhe nuk duan te mbajne pergjgjegjesi. Dikush duhet te mbaje pergjegjesi. Patjeter sepse ndertimi do degjeneroje shume keq. Po dolen projektues dhe zbatues pa lagur ne nje te ardhme te aferm do shikojme qe pallatet dhe fillojne te behen prej kartoni. Keto dite kam pare ca projekte per te vene duart ne koke. A thua se nuk ndodhi gje ne shtator apo ne nentor. Jane projekte ne zbatim e siper apo qe po i dorezojne si projekte. Te frikshme. Pra guximi i projektuesve dhe i zbatuesve ne nje shkalle te tille qe a thua se termeti ra ne fund te botes dhe jo nja 30 km nga Tirana.

Sinqerisht nuk e kuptoj se ku ka harritur Shqiperia.Ne Shqiperi me keto qe po degjoj lart e poshte (projektues,sizmiloge etj.) vetem profesioniste nuk ka. Cudi, sepse jane librat qe kemi bere o ne shkolle o kane librat qe permenden ne faqet e fundit te librave te shkolles. Kemi harritur deri aty sa te veme ne dyshim apo jane harruar ato qe kemi bere ne shkolle?
Para ca kohe ne forum postova nja 3 faqe liber per replike ndaj @land (te me falesh qe po te permedn emrin, sepse ke kohe qe nuk shkruan ne forum). Po te doni sot mund t'ju postoj flete nga nje liber tjeter. @King. E thene ndryshe dhe shkoqur. Nuk mun dte thuash ishte i forte apo nuk ishte i forte kur fortesia apo debesi e nje termeti nuk matem me llafe por me matje sizmografi apo akselorometri. Mund te me thuash po ke dijeni se sa ishin vlerat e matura (spostime trualli dhe pershpejtim trualli), per termetin 6.4 ball(Rihter) qe te te them se si e ben klasifikimin nje tabele e librit '' Veprimi i Termetit mbi konstruksionet e ndertimit'' ? Po te duash te postoj dhe me shume se kaq. Te postoj formulat e llogaritjes se intensitetit sizmik dhe magnitudes dhe intensitetit sizmik qe perdoret per Shqiperine ( nje version i korrigjuar i formules teorike qe eshte nxjerre me matje per trojet e Shqiperise). Ne historine e termeteve ne Shqiperi permenden. Termeti i Ohrit 1911 (6.7 Rihter), Korce 1960 (6.6 Rihter), Diber 1967 (6.7 Rihter), Shkoder 1979 (ky liber e ka 7.2 Rihter por te themi qe ka qene 6.9 Rihter). Perderisa shtepia e prinderve te mi, i ka rezistuar termetit te Dibres, termetit te Shkodres,termetit te Durresit (pallat i vitit 1963 apo 1965), atehere ku qendron llogjika qe ne vitin 2019 cahen murre pa fund ne ndertimet e reja me sistem mbajtes beton-arme, kur keta jane projektuar dhe zbatuar gati 60 vjet me pas ? Po qe se ndertimet e sotme japin carje murature apo dhe kolonash, atehere pse nuk i kthehemi dhe te ndertojme si ne 1963 (pallat 5katesh me tulla te plota) te cilet e kane treguar veten se jane shume te qendrueshem , pavaresisht se jane te amortizuar dhe pavaresisht se njerezit i kane shqyer katet e para per ti bere dyqane?

Mund te kujtosh se uen ja fus kot dhe mund dhe te me kesh inat. Pavaresisht se une kam prure pjese teorike ne forum , kesaj rradhe dp te te them t'a mendosh pak me holle. Faktet jane fakte dhe jane kokeforte, duam un dhe ti apo nuk duam. Po e perseris. Termeti nuk ben dallime. Rrezon ate qe eshte projektuar apo nderruar keq. Dhe kur termeti qe ra nuk i beri gje pallateve te 1965 (qe jane projektuar me kushte hume et vjetra sizmike) si ka mundesi qe na ben kerdine ne pallate te reja qe pretendojne se i kane bere ne perputhje me EuroCodet. Kjo eshte nje genjeshter akoma dhe me e madhe e projektuesve shqiptare. Cfare EuroCode leshi pretendohet se kane aplikuar, kur na qenkan te tilla qe nuk garantojen asgje? Qenkan EuroCodet (qe ja fusin pordhes se nuk kane znatuar nje lesh) me te pasigurta se kodet sizmike te viteve 60?
I marrim me radhë gjërat. Le të sheshojmë atë për të cilën debatuam aq shumë. Këtu poshtë ke një video ku inxhinieria e sqaron edhe njëherë atë që thanë edhe dy inxhinierët e tjerë, shpjegimet e të cilëve janë në videot që kam postuar. Dëgjoje Bozon, për të tjerat më vonë:

P. S.
Nuk të mërzitem leone. Unë të urova për djalin. Ti nuk mu përgjigje. Megjithatë djalin ta kesh me jetë.
 

Pirati

Aga i Lugines
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
10,207
Reaction score
578
Points
113
Qashtu po thote, plus kush nuk i mban ne mendje, historia thane ja bene qashtu remake ne replay :p


Tërmetet që kanë 'dridhur' Shqipërinë ndër vite

06 dhjetor 2019


Tërmeti që goditi Shqipërinë, në mëngjesin e 26 nëntorit, do të mbahet mend gjatë në histori, shkruan Literal Media.
Ky tërmet la 51 persona të vdekur, rreth 800 të tjerë të plagosur dhe mijëra banesa e shtëpi të shkatërruara. Tërmeti ishte me magnitudë 6.4 të shkallës Rihter dhe me intensitet 7 ballë, epiqendra e të cilit ishte në Shijak. Qytetet më të dëmtuara ishin ato të Thumanës dhe Durrësit. Mirëpo ky nuk ishte tërmeti i parë me përmasa të tilla që goditi Shqipërinë, shkruan Literal Media.
Sa është e rrezikuar Shqipëria nga tërmetet?
Në hartën globale të rrezikut nga kjo dukuri natyrore, Shqipëria ndodhet në zonën e kuqe, duke u klasifikuar e 42-ta në mesin e vendeve me risk më të lartë nga tërmetet.
Shqipëria bën pjesë në brezin alpino – mesdhetar. Një situatë e tillë ka ardhur si rezultat i konfrontimit të pllakës së Adrias me një pjesë të Orogjenit. Zonat më të rrezikuara janë zona e bregdetit, zona e dytë që paraqet rrezikshmëri është zona e Leskovik – Korçë – Pogradec, ndërsa zona e tretë mbahet si zona e Lushnje – Elbasan – Peshkopi.
Sipas vlerësimeve, me probabilitet 75%, Shqipëria preket çdo vit nga një tërmet me magnitudë jo më të lartë se 4.7 ballë, një herë në 50 vjet nga një tërmet me magnitudë jo më të madhe 6.1 ballë dhe një herë në 100 vjet nga një tërmet me magnitudë jo më të lartë se 6.4 ballë. Ndër zonat më të ekspozuara nga tërmetet është bregdeti Lezhë – Ulqin, ku rrezikohen qytetet shqiptare të Shkodrës dhe Lezhës dhe qyteti Petrovac i Malit të Zi.
Literal Media ju sjell 'dridhjet' që ka përjetuar Shqipëria ndër vite.
Historiku i tërmeteve në Shqipëri
Nga dëshmitë që zotërohen deri më sot, rezulton që qysh prej shekullit II para Krishtit deri në ditët tona, Shqipëria është goditur prej 55 tërmetesh të fortë me intensitet deri në 8 ballë.
Si tërmete më të fuqishme janë ai i Apolonisë në vitin 217 p.e.s., në Durrës në vitet 334 dhe 506 të erës sonë, si dhe në vitin 1273.
Në 'historinë e re', tërmetet më të mëdha regjistrohen në Berat, Shkodër, Peshkopi e Librazhd.
Berati në vitin 1851, është tronditur nga lëkundjet e forta sizmike, duke shkaktuar mbi 400 të vdekur si dhe shkatërrim të gjitha ndërtesave. Në këtë zonë janë vërejtur plasaritje të mëdha toke, rrëshqitje dhe pluhur me squfur.
Shkodra është një tjetër qark i cili është shkatërruar dy herë. Sipas të dhënave rezulton se në vitin 1905 tërmeti në Shkodër la pas 200 të vdekur si dhe rrënim të banesave. Ndërsa një tjetër tërmet i shënuar po në Shkodër ka qenë ai i vitit 1979, ku një tërmet 8 ballë shkaktoi 40 të vdekur dhe dëmtoi 17.118 shtëpi.
Elbasani poashtu futet në hartën e tërmeteve të fuqishme pasi në 1920 u regjistruan lëkundje që shkaktuan 14 viktima e mbi 300 të plagosur si dhe shumë shtëpi të shkatërruara.
Në zonën Librazhd–Dibër në vitin 1959 u shënua një tërmet 6.6 ballë. Ndërsa raportohet se në atë kohë pati 12 të vdekur dhe 174 të plagosur. Në 1 shtator të 1959-ës, tërmeti përfshiu zonën e Myzeqesë. Në total janë dëmtuar 944 shtëpi, ndërkohë që shkatërrohen shumë objekte të tjera.

Tërmeti i fundit i shtohet kësaj liste dhe rikuperimi i vendbanimeve dhe normalizimi i jetës për të prekurit nga tërmeti do të marrë shumë kohë.
 

lonely_lion

在中国的某个地方
Anëtar
Jul 4, 2015
Postime
5,325
Reaction score
116
Points
63
I marrim me radhë gjërat. Le të sheshojmë atë për të cilën debatuam aq shumë. Këtu poshtë ke një video ku inxhinieria e sqaron edhe njëherë atë që thanë edhe dy inxhinierët e tjerë, shpjegimet e të cilëve janë në videot që kam postuar. Dëgjoje Bozon, për të tjerat më vonë:

P. S.
Nuk të mërzitem leone. Unë të urova për djalin. Ti nuk mu përgjigje. Megjithatë djalin ta kesh me jetë.
@King. E di ? E kam treguar rastin tim me Lulen kur kam qene student. Kjo mund te jete shume e mire dhe profesioniste. Une keqdashjen e kesaj e kam provuar mbi kurriz dy here (kur kam qene student). Kur isha ne vit te 3 me thote nje student brilant nga Fieri(qe e mbajten dhe pedagog ,nuk e di ne eshte me i tille).Do e shikosh kur te shkosh ne vit te 4 se kush eshte ajo Lulja qe e quajne ''Nena e te gjitheve''. Ai e kishte provuar mbi kurriz.Une e provova. Ok. Ne ishim tipa te hedhur. Kjo mund te thote c'te doje. Nuk kam nerva t'a degjoj . E di pse ? Kjo thote me i forti pas 1979 dhe kjo nuk eshte e vertete.Une te solla nje liste.6.4 Rihter eshte me i vogel se 6.7 apo 6.6(Dibra, Korca apo Ohri). C'te vazhdoj te degjoj me Lulen ? Kot ? Lulja j'a fut pordhes dhe thote shkalla 7 e vjeter Merkali. Une j'u prura faqen e KTP N2-89.Aty thuhet MSK-64 Shqiperia perdor qe ne 1966 shkallen MSK 64.Bile dhe Kushti sizmik i 1978 perdor MSK-64.Ku e gjeti Lulja Merkalin?Rihter ka dale qe ne 1935.
Ja dhe faqja e KTP N2-89.

Ja u kam sjelle ne forum. Une keto qe i them ketu j'a kam thene kolegeve ne sy. Une dhe ti mund te themi eshte me i forti ne bote. Jam ngopur me vite me budalliqe. Te thashe. Jane shume pak ata qe lexojne akoma. Problemet jane shume me te thella se cfare trajton Lulja (e kam degjuar ne shume prononcime keto kohet e fundit). Lulja mbron pjesen e saj. Themelet. Ne kemi probleme me te medha se aq. N'a jane demtuar ndertesa ne toka shume te mira dhe nuk n'a jane demtuar ndertesa ne Hamallaj ku toka eshte e keqe. Cfare emri ti vesh kesaj? Cfare emri i ve Lulja kesaj? Kemi probleme ne struktura, bile probleme te renda. Inxhinieria eshte shkence nuk eshte dil e fol. I forte ? Sa qe shpejtimi i truallit ? Sa qe zhvendosja e truallit? Po te jepen keto dy shifra atehere llogjikohet. Sepse inxhinieri keshtu llogjikon, sespe nuk ka menyre tjeter llogjikimi, pervec shifrave dhe lapsit. Merr keto dy te dhena (dhe te dhena te tjera te termetit dhe shikon se cfare apo pse ka ndodhur demet). I bej nje pyetje njerezve dhe asnje nuk di te pergjigjet. Ne sizmicitet te gjithe e dine qe spostimet me te medha i kemi ne katet e siperme dhe eshte e priteshme te kesh carje muresh ne ato kate(pyet ke te duash per kete), por ne Shqiperi ka ndodhur e kunderta.Po deshe te ve une faqet e Dinamikes se Strukturave apo dhe librave te tjere qe t'a besosh kete qe te them. Kemi carje muresh ne katet e poshteme. Pse ka ndodhur kjo ? Pra asnje nuk jep pergjigje. Une kam dale ne nje perfundim timin dhe mendoj se dhe teoria e llogaritjes se ndertesave ne sizmicitet ne Shqiperi duhet korrigjuar apo modifikuar, ose te pakten duhet kontrolluar ndertesa jo per termet maksimal te pritshem por me te vogel se ai. Po pate shok inxhiniere, beji kete pyetje. Pse kemi carje muresh (ne Tirane kjo eshte e dukeshme) ne katet e poshtme dhe ne katet e siperme pothuaj nuk kemi deme, kur e priteshmja duhet te jete ndryshe ? Pyeti gjithashtu. Pse nuk u demtuan pallatet me tulla te plota?Pse nuk n'a jane demtuar vilat 3 apo 4 kateshe ?
 
Last edited:

lonely_lion

在中国的某个地方
Anëtar
Jul 4, 2015
Postime
5,325
Reaction score
116
Points
63
Qashtu po thote, plus kush nuk i mban ne mendje, historia thane ja bene qashtu remake ne replay :p


Tërmetet që kanë 'dridhur' Shqipërinë ndër vite

06 dhjetor 2019


Tërmeti që goditi Shqipërinë, në mëngjesin e 26 nëntorit, do të mbahet mend gjatë në histori, shkruan Literal Media.
Ky tërmet la 51 persona të vdekur, rreth 800 të tjerë të plagosur dhe mijëra banesa e shtëpi të shkatërruara. Tërmeti ishte me magnitudë 6.4 të shkallës Rihter dhe me intensitet 7 ballë, epiqendra e të cilit ishte në Shijak. Qytetet më të dëmtuara ishin ato të Thumanës dhe Durrësit. Mirëpo ky nuk ishte tërmeti i parë me përmasa të tilla që goditi Shqipërinë, shkruan Literal Media.
Sa është e rrezikuar Shqipëria nga tërmetet?
Në hartën globale të rrezikut nga kjo dukuri natyrore, Shqipëria ndodhet në zonën e kuqe, duke u klasifikuar e 42-ta në mesin e vendeve me risk më të lartë nga tërmetet.
Shqipëria bën pjesë në brezin alpino – mesdhetar. Një situatë e tillë ka ardhur si rezultat i konfrontimit të pllakës së Adrias me një pjesë të Orogjenit. Zonat më të rrezikuara janë zona e bregdetit, zona e dytë që paraqet rrezikshmëri është zona e Leskovik – Korçë – Pogradec, ndërsa zona e tretë mbahet si zona e Lushnje – Elbasan – Peshkopi.
Sipas vlerësimeve, me probabilitet 75%, Shqipëria preket çdo vit nga një tërmet me magnitudë jo më të lartë se 4.7 ballë, një herë në 50 vjet nga një tërmet me magnitudë jo më të madhe 6.1 ballë dhe një herë në 100 vjet nga një tërmet me magnitudë jo më të lartë se 6.4 ballë. Ndër zonat më të ekspozuara nga tërmetet është bregdeti Lezhë – Ulqin, ku rrezikohen qytetet shqiptare të Shkodrës dhe Lezhës dhe qyteti Petrovac i Malit të Zi.
Literal Media ju sjell 'dridhjet' që ka përjetuar Shqipëria ndër vite.
Historiku i tërmeteve në Shqipëri
Nga dëshmitë që zotërohen deri më sot, rezulton që qysh prej shekullit II para Krishtit deri në ditët tona, Shqipëria është goditur prej 55 tërmetesh të fortë me intensitet deri në 8 ballë.
Si tërmete më të fuqishme janë ai i Apolonisë në vitin 217 p.e.s., në Durrës në vitet 334 dhe 506 të erës sonë, si dhe në vitin 1273.
Në 'historinë e re', tërmetet më të mëdha regjistrohen në Berat, Shkodër, Peshkopi e Librazhd.
Berati në vitin 1851, është tronditur nga lëkundjet e forta sizmike, duke shkaktuar mbi 400 të vdekur si dhe shkatërrim të gjitha ndërtesave. Në këtë zonë janë vërejtur plasaritje të mëdha toke, rrëshqitje dhe pluhur me squfur.
Shkodra është një tjetër qark i cili është shkatërruar dy herë. Sipas të dhënave rezulton se në vitin 1905 tërmeti në Shkodër la pas 200 të vdekur si dhe rrënim të banesave. Ndërsa një tjetër tërmet i shënuar po në Shkodër ka qenë ai i vitit 1979, ku një tërmet 8 ballë shkaktoi 40 të vdekur dhe dëmtoi 17.118 shtëpi.
Elbasani poashtu futet në hartën e tërmeteve të fuqishme pasi në 1920 u regjistruan lëkundje që shkaktuan 14 viktima e mbi 300 të plagosur si dhe shumë shtëpi të shkatërruara.
Në zonën Librazhd–Dibër në vitin 1959 u shënua një tërmet 6.6 ballë. Ndërsa raportohet se në atë kohë pati 12 të vdekur dhe 174 të plagosur. Në 1 shtator të 1959-ës, tërmeti përfshiu zonën e Myzeqesë. Në total janë dëmtuar 944 shtëpi, ndërkohë që shkatërrohen shumë objekte të tjera.

Tërmeti i fundit i shtohet kësaj liste dhe rikuperimi i vendbanimeve dhe normalizimi i jetës për të prekurit nga tërmeti do të marrë shumë kohë.
Tërmeti ishte me magnitudë 6.4 të shkallës Rihter dhe me intensitet 7 ballë, epiqendra e të cilit ishte në Shijak.

Kjo shprehje eshte shkeputur nga artikulli me siper. @PiRaT ku e ke gjetur kete artikull? Kete e kam thene une qe dite e dite me pare kur j'u prura ne forum tabelat per ti krahasuar. Eshte pretenduar dhe pretendohet per 8 balle MSK-64. Artikulli thote 7 balle MSK-64 (sepse kategorizimi sipas MSK-64 behet dite me vonekur dilet en terren dhe sjhikohen demet).Pra e kane klasifikuar 7 balle? Si mund te quhet ky termet si nje termet shume i forte kur llogaritjet ne Durres duhet te behen minimalisht per 8 balle , mos themi 9 balle sepse Durresi ka toka te keqjija dhe do marresh ne llogaritje nje balle em shume sic e thote KTP N2- 89?

Imagjino sikur ndertesat e reja te mos kishin pesuar asnje demtim dhe te ishin rrezuar vetem ato te amortizuarat(te mbaruarat fare), do te kishim nje termet qe dhe pse 6.4 Rihter si zor se do te quhej 7 apo 8 balle MSK-64 sepse nuk do kishim deme per te klasifikuar termetin. Dhe imagjino te kunderten (qe per cilesi lesho ndertimi),te ishte bere nami dhe te mos kishte ngelur gje ne kembe. Atehere do e quanin termet i shkalles 10 balle i MSK-64? Apo 11 ?
 

doganieri

V.I.P
Anëtar
Jan 3, 2013
Postime
5,298
Reaction score
494
Points
83
O lion,

Ore sec ishte nje Xhilda, xhilda, te Ndertimi ne ate kohe, se ja kam harru mbiemrin, alamet femre...
 

lonely_lion

在中国的某个地方
Anëtar
Jul 4, 2015
Postime
5,325
Reaction score
116
Points
63
O lion,

Ore sec ishte nje Xhilda, xhilda, te Ndertimi ne ate kohe, se ja kam harru mbiemrin, alamet femre...
Xhilda ? Varet per cfare viti flet. Do jete bere grua tani ajo. Ore kete punen e grave spo e marr vesh nga ana jote. Akoma me gra shkon ti?
 

YOKO

V.I.P
Anëtar
Feb 6, 2011
Postime
19,208
Reaction score
1,488
Points
113
Xhilda ? Varet per cfare viti flet. Do jete bere grua tani ajo. Ore kete punen e grave spo e marr vesh nga ana jote. Akoma me gra shkon ti?
Ne c’vit e ke mbaruar shkollen ti, se Xhilden dhe familjen e saj e njeh e tere Tirana ndertimore dhe arkitekturore. 😉
 

YOKO

V.I.P
Anëtar
Feb 6, 2011
Postime
19,208
Reaction score
1,488
Points
113
Ti shkruan vargje homerike dhe une ste buuuuu-va asnjehere. Nje gje thashe une, u cove e ike nga salla. 😜
Dogana sa permendi Xhilden une e mora me mend se cila ishte. Ti si duket nuk i perket Tiranes intelektuale te asaj kohe. 😜
Just kidding!! 😊
 

lonely_lion

在中国的某个地方
Anëtar
Jul 4, 2015
Postime
5,325
Reaction score
116
Points
63
Ti shkruan vargje homerike dhe une ste buuuuu-va asnjehere. Nje gje thashe une, u cove e ike nga salla. 😜
Dogana sa permendi Xhilden une e mora me mend se cila ishte. Ti si duket nuk i perket Tiranes intelektuale te asaj kohe. 😜
Just kidding!! 😊
Pse Tirana intelektuale eshte marre me Xhilden aso kohe? E di ate shprehjen . Cdo gje ne bote eshte relative.Vetem nje gje eshte absolute. Dhe kjo eshte relativja. Pra varet se per ke Tirane intelektuale behet fjale. Une ne Paskuqan kam banuar ne ate kohe dhe be vaki nuk kam qene pjese e kesaj shtrese intelektuale. Thjesht thashe te shkruaj dhe ca kohe ne forum tek kjo tema e termetit. Por dhe kjo u be teme Xhilde.
 

ana_gend

V.I.P
Anëtar
Mar 5, 2013
Postime
4,471
Reaction score
558
Points
113
Njerez lerini xhildat :D nje pyetje kam une perse kete ndjesine e lekundjes se vazhdueshme nuk e kemi pasur si simptome te termetet qe kemi kaluar me pare?
 

YOKO

V.I.P
Anëtar
Feb 6, 2011
Postime
19,208
Reaction score
1,488
Points
113
Pse Tirana intelektuale eshte marre me Xhilden aso kohe? E di ate shprehjen . Cdo gje ne bote eshte relative.Vetem nje gje eshte absolute. Dhe kjo eshte relativja. Pra varet se per ke Tirane intelektuale behet fjale. Une ne Paskuqan kam banuar ne ate kohe dhe be vaki nuk kam qene pjese e kesaj shtrese intelektuale. Thjesht thashe te shkruaj dhe ca kohe ne forum tek kjo tema e termetit. Por dhe kjo u be teme Xhilde.
Mire, se sdo prishemi per dy pare spec, por ti duhet ta dije qe Sokrati i Xhildes eshte arkitekti i galerise se arteve, pallatit te kultures, muzeut kombetar, teatrit.
Pra tirana intelektuale eshte marre me xhilden asokohe, pyet edhe Xhelil Gjonin, po deshe. 😜
 
Top