• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Toponimet qe ruajne mesazhe te fshefta per Betejen e Kosoves ?!

kreksi

Metropolis
Anëtar
Jan 27, 2012
Postime
1,918
Reaction score
67
Points
48
Location
France.
Te nderuar anetar te ketij forumi, e hapa kete Tematik ne lidhje me historin e disa toponimeve te lidhura ngushte me Betejen e Kosoves te vitit 1389.
Si do ti spjegonim ndryshe keto emra vendesh:
TREBOHOV-ce
DAŠE-c
DABIŠE-c
SRBI-c
IZBI-c
TI-c
TURIQE-c
JUNI-c

Kjo eshte tabloja e pare e ketyre toponimeve/emra vendesh te Kosoves te cilat ruajne mesazhe te fshehura ne lidhje me betejen e Kosoves te vitit 1389.
Prej dekadash kemi percjellur kete dukuri te habitshme te spjegimeve te emrave te vendeve te cilat nuk kane kuptim ne asnje gjuhe mirepo kur i analizojmi mire keto toponime prej dy tri dekadash, atehere ne nxjerrim me ne fund nje analiz vetjake/personale e cila aspak nuk kuptohet nga cilido anetare i forumit por se paku ne keto perpjekje ne duhet te lirohemi nga kllapat/kllampat dhe te flasim shpluar rreth temave te ketij llojit, mos te mbesim peng tere jeten.

T'ia fillojmi pra se si zberthehen keta emra vendesh qe mshefin nje apo mesazhe te mshefta e qe neve nuk i dinim.
Si mund ta dinim kur keto toponime jane te mveshura me kllapa qe vetem kur ti hiqet kjo kllapa e fundit atehere fjala lirohet vetvetiu dhe kuptohet saktesishte fjala ne nje gjuhe e cila duhej te ishte i shkruar dhe emertuar ky tekst i mshefur ne gjuhen dalmatine nga Raguzianet ?
Sikur te ishin vetem se zberthimet e emrave te vendeve do ishte nje zbulim jo bindes por, kur keto toponime formojne mbi harten e Kosoves figura te pabesueshme si te (fig. 1) kur emrave qe perfundojne me gerrmen/shkronjen ''c'' iu hiqet apo fshihet kjo shkronje, do shofim se toponimi zhvishet dhe behet i kuptueshem, mirepo kete se kemi prutur qe perpos mesazhit te fsheft, ne keto pika te bashkuara permes vijave mes tyre, ne kete hapsire brenda ktyre toponimeve duket kjarte nje imazh qe na befason, figura e nje shigjeteske

Qe se si dhe nga cilat toponime shofim mbi harte keto imazhe dhe zberthimi tyre. Te fillojmi me fuguren e shigjetes e pastaj me vone do flasim rreth te vertetatave e miteve per betejen e Kosoves.
Me nje vij te drejte me laps apo stilo me ngjyra terhiqet nje vij e dtejte qe lidh fshatin:
JUNIk---------------SRBIc(sot Skeneraj)
Tjetren vi :
SRBIc ----------- IZBIc -------TURIQEc------
TIc.
Dhe kete siperfaqe e ngjyrosim me dy ngjyra.
Nga pamja e larte, do na bjen ne sy nje shigjet ?!!
Pse, çfare kuptimi ka kjo shigjet dhe ne cilen gjuhe do te kishte nje vende ne Kosove me emrin ''shigjeta'' ?
Do na kujtohet se e ghetem, ne dalmatine i thone ''strela'' strelac/shigjetari qe identifikohet toponimi STRELc ne periferi te Deçanit, dhe ne tani mund ta lexojmi mesazhin e pare te kesaj figures qe eshte shigjeta/strela:
(...treba novce da bi se izbiti srbi i turiqe u juni)
''...na duhen para qe ti mundim srbt e turqt ne qerrshor...''
《TREBOHOV-CE/Treba n/hovce/duhen pare.
《Daše-c/da se/qe te/Dabiše-c/per ti..
《Izbi-c/izbi/ti thyer/Ti-c,
《Srbi-c/srbt e Turiqe-c/turqt
《Juni-k/juni/qerrshor(muajin qerrshor)dalmate mjesec juni.
Te perserisim edhe nje here mesazhin qe duket brenda figures 1 me formen e nje shigjete si dhe emrin e kesaj armes ne gjuhen dalmate qe e ruan fshati Strel-c /strela/strelc/streljac:

《..treba novce da bi se izbiti srbi i turiqe u juni》
''...na duhen para qe ti mundim srbt e turqt ne qerrshor...''

Deri ketu zberthyem me prova gjuhesore si dhe imazheve keto toponime si dhe kuptimi i tyre ne gjuhen dalmate, pa dyshim se i perpiluar si tekst i fshehur nga Raguzianet te cilet dihet se ata kishin interesa te medha ne keto zona te pasura me minjera tuj e permendim Novobrden.

Ne figuren e dyte do bashkohen permes vijave mbi hart keto toponime te cilat me ne fund japin si duket nje zarf/leter te mbyllur me nje mesazh brenda saj.
Qe ketu emrat e vendeve kyçe:
《Vojni-k----Kopili-ç------Krala-n ----
-----Šišman-c --------Cara/lluka----
-----Strell-c.
( lluk i strella) = harku dhe shigjeta.
Mbi kete figuren nr.2 shohim nje zarf por edhe nje hark apo dy harqe te shigjetes qe deshmon emri i toponimit Strellc/ë qe ska kurrfare peshe kjo (ë--pa za toske e rumune ä, vetem se sherbejne si kllampa per ta mbajtur shqipen peng....!
Pas toponimit
《Strellc, mendoj se vjen 《Vojni-k, qe do thote /ushtari
《Kopili-ç/q----Krala-n/mbreti .....
《Šišman-c ---- mbreti bugarve qe iu nenshtrua Muratit por u masakrua 5 vite me vone nga Pajaziti.
Pra edhe keta fshatra ruajn mesazhe te fshefta tuj fillue prej Strellcit, Kralanit, Vojnikut, Kopiliçit, Carallukes, Shishmanit po e bejne me te besueshme ngjarjen hostorike te betejes se Kosoves.

Vijon.....
 

Attachments

kreksi

Metropolis
Anëtar
Jan 27, 2012
Postime
1,918
Reaction score
67
Points
48
Location
France.
Harku dhe Shigjeta !

Kete ilustrim mund ta beni dhe ju ne tavolinen tuaj, ju nevojitet nje hart e Kosoves me te gjitha fshatrat qe kushton 2 euro, nje kompas e kendmates si dhe lapsa me ngjyra, por mbi te gjitha duhet ta njihni gjuhen dalmatine te Raguzes ku ne fund te toponimeve iu fshihet apo injorohet ''cë'' si per fshatin Ticë, Izbicë shtesa qe iu vun si kllampa nga standardistet tosk.
Iu hiqet poashtu edhe shkronja e fundit emrit te fshatit Junikë, qe mbetet ''juni'' tregon ne dalmate muajin e betejes se Kosoves ne muajin qerrshor.
Poashtu fshihet/shlyhet gerrma/shkronja e fundit e fshatit Kralan/Krala/ i kralit/carit/mbretit qe une mendoj se nuk ishte car Llazari por Car Šišmani, siç e deshmon emri fshatit rrethi Gjakoves me kete emrin e mbretit bullgar Shishman i cili u masakrue nga hakmarrja prej Pajazitit ne te njejtat rrethana me te njejtin pershkrim si e gjejmi per vdekjen e car LLazarit.
Athua, mos ishte ky mesazhi i vertete se kush ishte vrasesi i Muratit, mos ishte vete mbreti Shishman qe te ne mbeti si Millosh Kopiliçi ?
Fakti se si u masakrua mbreti Shishman me dymdhjet bujaret e tij, ne te njejten sken si Llazari, si dhe vete emri i ketij mbreti te ruhet ne afersi te Gjakoves me emrin Kralan ------Shishman tregojn keto toponime se eshte fjala per Krala Shishman/mbretin e bullgarve.
 

Attachments

Last edited:

kreksi

Metropolis
Anëtar
Jan 27, 2012
Postime
1,918
Reaction score
67
Points
48
Location
France.
Mirpo per te thjeshtuar kete mroblematik, per dike, e gjitha kjo eshte vetem se nje fantezi e trilluar sipas Davinçikod....?
Ta zemi pra se kjo eshte e gjitha nje loje mbi harta loje fhalesh si ne rebus.
Ti lemi anash rastesit ?
Ashtu koft...!
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
7,699
Reaction score
369
Points
83
Te nderuar anetar te ketij forumi, e hapa kete Tematik ne lidhje me historin e disa toponimeve te lidhura ngushte me Betejen e Kosoves te vitit 1389.
Si do ti spjegonim ndryshe keto emra vendesh:
TREBOHOV-ce
DAŠE-c
DABIŠE-c
SRBI-c
IZBI-c
TI-c
TURIQE-c
JUNI-c

Kjo eshte tabloja e pare e ketyre toponimeve/emra vendesh te Kosoves te cilat ruajne mesazhe te fshehura ne lidhje me betejen e Kosoves te vitit 1389.
Prej dekadash kemi percjellur kete dukuri te habitshme te spjegimeve te emrave te vendeve te cilat nuk kane kuptim ne asnje gjuhe mirepo kur i analizojmi mire keto toponime prej dy tri dekadash, atehere ne nxjerrim me ne fund nje analiz vetjake/personale e cila aspak nuk kuptohet nga cilido anetare i forumit por se paku ne keto perpjekje ne duhet te lirohemi nga kllapat/kllampat dhe te flasim shpluar rreth temave te ketij llojit, mos te mbesim peng tere jeten.

T'ia fillojmi pra se si zberthehen keta emra vendesh qe mshefin nje apo mesazhe te mshefta e qe neve nuk i dinim.
Si mund ta dinim kur keto toponime jane te mveshura me kllapa qe vetem kur ti hiqet kjo kllapa e fundit atehere fjala lirohet vetvetiu dhe kuptohet saktesishte fjala ne nje gjuhe e cila duhej te ishte i shkruar dhe emertuar ky tekst i mshefur ne gjuhen dalmatine nga Raguzianet ?
Sikur te ishin vetem se zberthimet e emrave te vendeve do ishte nje zbulim jo bindes por, kur keto toponime formojne mbi harten e Kosoves figura te pabesueshme si te (fig. 1) kur emrave qe perfundojne me gerrmen/shkronjen ''c'' iu hiqet apo fshihet kjo shkronje, do shofim se toponimi zhvishet dhe behet i kuptueshem, mirepo kete se kemi prutur qe perpos mesazhit te fsheft, ne keto pika te bashkuara permes vijave mes tyre, ne kete hapsire brenda ktyre toponimeve duket kjarte nje imazh qe na befason, figura e nje shigjeteske

Qe se si dhe nga cilat toponime shofim mbi harte keto imazhe dhe zberthimi tyre. Te fillojmi me fuguren e shigjetes e pastaj me vone do flasim rreth te vertetatave e miteve per betejen e Kosoves.
Me nje vij te drejte me laps apo stilo me ngjyra terhiqet nje vij e dtejte qe lidh fshatin:
JUNIk---------------SRBIc(sot Skeneraj)
Tjetren vi :
SRBIc ----------- IZBIc -------TURIQEc------
TIc.
Dhe kete siperfaqe e ngjyrosim me dy ngjyra.
Nga pamja e larte, do na bjen ne sy nje shigjet ?!!
Pse, çfare kuptimi ka kjo shigjet dhe ne cilen gjuhe do te kishte nje vende ne Kosove me emrin ''shigjeta'' ?
Do na kujtohet se e ghetem, ne dalmatine i thone ''strela'' strelac/shigjetari qe identifikohet toponimi STRELc ne periferi te Deçanit, dhe ne tani mund ta lexojmi mesazhin e pare te kesaj figures qe eshte shigjeta/strela:
(...treba novce da bi se izbiti srbi i turiqe u juni)
''...na duhen para qe ti mundim srbt e turqt ne qerrshor...''
《TREBOHOV-CE/Treba n/hovce/duhen pare.
《Daše-c/da se/qe te/Dabiše-c/per ti..
《Izbi-c/izbi/ti thyer/Ti-c,
《Srbi-c/srbt e Turiqe-c/turqt
《Juni-k/juni/qerrshor(muajin qerrshor)dalmate mjesec juni.
Te perserisim edhe nje here mesazhin qe duket brenda figures 1 me formen e nje shigjete si dhe emrin e kesaj armes ne gjuhen dalmate qe e ruan fshati Strel-c /strela/strelc/streljac:

《..treba novce da bi se izbiti srbi i turiqe u juni》
''...na duhen para qe ti mundim srbt e turqt ne qerrshor...''

Deri ketu zberthyem me prova gjuhesore si dhe imazheve keto toponime si dhe kuptimi i tyre ne gjuhen dalmate, pa dyshim se i perpiluar si tekst i fshehur nga Raguzianet te cilet dihet se ata kishin interesa te medha ne keto zona te pasura me minjera tuj e permendim Novobrden.

Ne figuren e dyte do bashkohen permes vijave mbi hart keto toponime te cilat me ne fund japin si duket nje zarf/leter te mbyllur me nje mesazh brenda saj.
Qe ketu emrat e vendeve kyçe:
《Vojni-k----Kopili-ç------Krala-n ----
-----Šišman-c --------Cara/lluka----
-----Strell-c.
( lluk i strella) = harku dhe shigjeta.
Mbi kete figuren nr.2 shohim nje zarf por edhe nje hark apo dy harqe te shigjetes qe deshmon emri i toponimit Strellc/ë qe ska kurrfare peshe kjo (ë--pa za toske e rumune ä, vetem se sherbejne si kllampa per ta mbajtur shqipen peng....!
Pas toponimit
《Strellc, mendoj se vjen 《Vojni-k, qe do thote /ushtari
《Kopili-ç/q----Krala-n/mbreti .....
《Šišman-c ---- mbreti bugarve qe iu nenshtrua Muratit por u masakrua 5 vite me vone nga Pajaziti.
Pra edhe keta fshatra ruajn mesazhe te fshefta tuj fillue prej Strellcit, Kralanit, Vojnikut, Kopiliçit, Carallukes, Shishmanit po e bejne me te besueshme ngjarjen hostorike te betejes se Kosoves.

Vijon.....
Beteje Kosove ne 1389 nuk ka.

I ke bere lemsh. Shishmani ka vdekur ne 1373, nga helmi i nje bullgareje me emrin Doneva te cilen e mbante si te dashur. Ka vdekur ne te njejtin vit si Strazimir Balsha. Helena Anjou e Napolit, aka Topia me del si grua e Sismanit. A ka qene Sismani, patriarku i Topiajve tane? Kjo eshte pyetja e sakte.
Qe Sismani eshte Nemanje si zor te dyshojme pasi ne a. Decan ka pasur mbishkrim me llagapin te cilin e hoqen Serbet pasi u dilnin Nemanjat si bullgare, b. megjithate Serbet e kane mbajtur Helena Anjoune [Topia]si mbretereshe dhe shenjte Serbe.
 
Last edited:

kreksi

Metropolis
Anëtar
Jan 27, 2012
Postime
1,918
Reaction score
67
Points
48
Location
France.
Faleminderit Zet,
Ne lidhje me Shishmanin, une mendoj se koalicioni krishtere nuk e quajti tradhrar Shishmanin pasi qe ky i dha doren e motres per Muratin qysh pas betejes se Nishit me 1365.

Mirepo une nuk pajtohem me daten 1373 te vdekjes se tij, pra, per mendimin tim dhe tuj u bazua ne te dhena tjera, Shishmani vritet nga Pajaziti ne vitin 1393/5 ne te njejtat rrethana si vdekja e Llazarit.
Tash ne mund tengrejmi kete diskutim rreth dyshimeve ne data.
Sa i perkete sundimit bullgar ne territorin e Kosoves para sundimit osman besoj se kjo eshte e ditur.
 

kreksi

Metropolis
Anëtar
Jan 27, 2012
Postime
1,918
Reaction score
67
Points
48
Location
France.
Vdekja e Shishmanit

En 1382, les Turcspénétrèrent jusqu'à Sofia : après la chute de l'état serbe(1389), ils s'emparèrent de Trnovo et le tsar Jovan Schichman disparut, tué ou fait prisonnier (1393), Viddin fut pris en 1396.

Sa chute marque la fin de l'indépendance bulgare.

Le pouvoir politique passa aux mains des Osmanlis, le pouvoir spirituel aux mains du clergé grec, qui peu à peu réussit à éliminer les prêtres bulgares de tous les postes supérieurs; un grand nombre de Bulgares se firent musulmans.
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
48,766
Reaction score
1,092
Points
113
Vdekja e Shishmanit

En 1382, les Turcspénétrèrent jusqu'à Sofia : après la chute de l'état serbe(1389), ils s'emparèrent de Trnovo et le tsar Jovan Schichman disparut, tué ou fait prisonnier (1393), Viddin fut pris en 1396.

Sa chute marque la fin de l'indépendance bulgare.

Le pouvoir politique passa aux mains des Osmanlis, le pouvoir spirituel aux mains du clergé grec, qui peu à peu réussit à éliminer les prêtres bulgares de tous les postes supérieurs; un grand nombre de Bulgares se firent musulmans.
Ky Shishjaemanit mos eshte ..............tartar?
Thjesht nje pyetje?
 

kreksi

Metropolis
Anëtar
Jan 27, 2012
Postime
1,918
Reaction score
67
Points
48
Location
France.
Ky Shishjaemanit mos eshte ..............tartar?
Thjesht nje pyetje?
Po, keni te drejte SystemA, se Shishmani eshte nje fshat i rrethit te Gjakoves i cili mban emrin e ketij ''tatarit'' Jean Aleksander Šišman i cili u masakrua /nga perseritja ska interes/ me urdher te Pajazitit.
Analizat vete tregojne se, Shishmani per te patur lirin e plote ai i dha sulltan Muratit I re motren mirepo asnjegere nuk u be aleat i osmanve.
Sipas dokumenteve tjera, (ne kundershtim me propozimiin dhene ketu nga Zet i cili thote se Shishmani vdes ne vitin 1373?...kurse une jam i mendimit se mbreti bulgarve vdes ne vitin 1393 , pese vite pas betejes se Kosoves.
Nuk e di se si Zet ngulet ne kete datim ?
 

kreksi

Metropolis
Anëtar
Jan 27, 2012
Postime
1,918
Reaction score
67
Points
48
Location
France.
Na duhet ta urojmi rikthimin e Aenejit ne mesin tone, kushedi se ne cilin bunker ishte i fsgefur se ?
Tash kemi dy tre kampe ketu; Zet ka mendime te kthjellta sikur tia hjekim mendjemadgsin, tjetri e tjetri sikur te rrinin urte do diskutonim me knaqesi keto tema kushedi sa here te folura...
Por tek e fundit secili e ka per veti.
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
48,766
Reaction score
1,092
Points
113
Po, keni te drejte SystemA, se Shishmani eshte nje fshat i rrethit te Gjakoves i cili mban emrin e ketij ''tatarit'' Jean Aleksander Šišman i cili u masakrua /nga perseritja ska interes/ me urdher te Pajazitit.
Analizat vete tregojne se, Shishmani per te patur lirin e plote ai i dha sulltan Muratit I re motren mirepo asnjegere nuk u be aleat i osmanve.
Sipas dokumenteve tjera, (ne kundershtim me propozimiin dhene ketu nga Zet i cili thote se Shishmani vdes ne vitin 1373?...kurse une jam i mendimit se mbreti bulgarve vdes ne vitin 1393 , pese vite pas betejes se Kosoves.
Nuk e di se si Zet ngulet ne kete datim ?
Kur vjen fjala per toponime, duhet te kesh KUJDES nga burime serbe-franceze.
KAQ.
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
48,766
Reaction score
1,092
Points
113
Nga Pam Wilson (Dhjetor 2019): Identiteti i motrave Maria (Marie) "de Chaurs" dhe Helene (Helen, Jelena), "Helen of Anjou" apo Mbretëresha e Serbisë, ka dëshmuar se është mjaft konfuz për brezat e historisë dhe studiuesit gjenealogjikë. Pjesa më e madhe e konfuzionit buron nga shqiptimet në dukje të parregullta të disa mbiemrave dhe toponimeve kryesore, pasi ato janë përkthyer dhe transkriptuar në një numër gjuhësh evropiane, duke rezultuar në një mori interpretimesh dhe supozimesh.
Të dhëna janë që motrat kishin....................... rrënjë franceze.

Pra kreksi ka sume historiane apo SHARLATANE.

PS.....kafene e marova ne

TUNGI.
 

kreksi

Metropolis
Anëtar
Jan 27, 2012
Postime
1,918
Reaction score
67
Points
48
Location
France.
SistemA,
Neve ketu nuk po flasim ketu per ndonje burim historik te iks autorit por jemi duke u bazuar mbi emrat e vendeve te cilat vete e deshmojne dhe shkruajne historin e ketyre viseve,
Sikur te ishte emri i Shishmanit, mbretit bulgar si toponim diku tjeter large Kosoves ta zemi be Maqedoni apo Serbi e Bullgari, nuk do kishim hapur kete diskutim ketu.
Mirepo emri Shishman i ketij fshati te Gjajoves s eshte i vetmi burim qe na bind se ne kete rrethin jane edhe fshatratvtjere qe deshmojne se ketubbeget fjale per nje tekst te fshuhur ne lidhje me betejen e Kosoves.
Jane fshatrat tjere si toponimi Krala/n i cili eshte ne qender te ketij katrori, pastaj emri i fshatit Vojni/k dhe Kopili/q, pastaj emri tjeter Strellc/Strella qe tregon me imazhe formen e shigjetes, po behen ketu shume rastesi per te thene se te gjitha keto analiza te dokumentuara me toponime te verteta mbi harten e Kosoves, pra s eshte fjala vetem tek nje emer i mbretit bullgare por jane emrat tjere qe deshmojn se keto toponime fsgefin mesazhe te asaj periudhe.
Do shtrohej pyetja se kush ishte personi i cili filloj ti emertoje keto fshatra permes mesazheve ?
Une e permenda vetem se Raguzianet qe kishin aftesi te tilla pas Republijes se Venedikut, per ta keto territore ishin te tyre dhe i dolinonin me komerc si dhe minjera, besoj se humbja e ketij territorit qe iu doli nga dora dhe kaloi ne duar te osmanve, Raguzianet permes ketij mesazhi te koduar me emra te fshatrave iu ipej shpresa atyre se nje dite do ta ripushtonin kete vende ?
 

kreksi

Metropolis
Anëtar
Jan 27, 2012
Postime
1,918
Reaction score
67
Points
48
Location
France.
Si e shifni o SistemA,
Ketu nuk kemi referanca as burime serbe as franceze, mos u tut !
Tana referancat jane te shkruara mbi harten e Kosoves ku mund te shifen edhe nga google earthe.
Mos ki merak, tung !
 

kreksi

Metropolis
Anëtar
Jan 27, 2012
Postime
1,918
Reaction score
67
Points
48
Location
France.
Tash do na bie ne qafe edhe Aeneji, mirse erdhe !
se pari ai ka shkruar ne tema tjera per te gedhur ca shigjeta me harqe te zharrta mbi tartaret qe ai i do teper...lol !
Ta shofim cirkun e tij, ndashte, temat jane jo per te bere spektakel ketu por te bisedohet si duhet mes anetarve e jo te behen si ujqer te pa ngopur.
Tung !
 

kreksi

Metropolis
Anëtar
Jan 27, 2012
Postime
1,918
Reaction score
67
Points
48
Location
France.
Tema po shikohet nga (Total: 3, anëtarë: 2, vizitorë: 1)
 

murik

peace and love
Anëtar
Jul 28, 2015
Postime
1,711
Reaction score
72
Points
48
Location
philadelphia
Beteje Kosove ne 1389 nuk ka.

I ke bere lemsh. Shishmani ka vdekur ne 1373, nga helmi i nje bullgareje me emrin Doneva te cilen e mbante si te dashur. Ka vdekur ne te njejtin vit si Strazimir Balsha. Helena Anjou e Napolit, aka Topia me del si grua e Sismanit. A ka qene Sismani, patriarku i Topiajve tane? Kjo eshte pyetja e sakte.
Qe Sismani eshte Nemanje si zor te dyshojme pasi ne a. Decan ka pasur mbishkrim me llagapin te cilin e hoqen Serbet pasi u dilnin Nemanjat si bullgare, b. megjithate Serbet e kane mbajtur Helena Anjoune [Topia]si mbretereshe dhe shenjte Serbe.
As ai vete nuk i kupton ato qe shkruan. Kot qe lodhesh me te.
 

Dardan

Super Anëtar
Anëtar
Nov 2, 2015
Postime
102
Reaction score
29
Points
28
Te nderuar anetar te ketij forumi, e hapa kete Tematik ne lidhje me historin e disa toponimeve te lidhura ngushte me Betejen e Kosoves te vitit 1389.
Si do ti spjegonim ndryshe keto emra vendesh:

DAŠE-c
Emri Dashi esht permendur edhe te iliret, dhe ne vitin 1485
Dashi 1485
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
7,699
Reaction score
369
Points
83
Faleminderit Zet,
Ne lidhje me Shishmanin, une mendoj se koalicioni krishtere nuk e quajti tradhrar Shishmanin pasi qe ky i dha doren e motres per Muratin qysh pas betejes se Nishit me 1365.

Mirepo une nuk pajtohem me daten 1373 te vdekjes se tij, pra, per mendimin tim dhe tuj u bazua ne te dhena tjera, Shishmani vritet nga Pajaziti ne vitin 1393/5 ne te njejtat rrethana si vdekja e Llazarit.
Tash ne mund tengrejmi kete diskutim rreth dyshimeve ne data.
Sa i perkete sundimit bullgar ne territorin e Kosoves para sundimit osman besoj se kjo eshte e ditur.
I kam une edhe keto pallavrat se si Simani u mund nga Turqit, u dha motren Muratit dhe u be aleat me turqit, dhe pastaj, posa u nis Murati ne Kosove u perforcua dhe po behej gati ta sulmonte pas shpine. Murati kthehet mbrapsh nga rruga per Kosove dhe e vret (1389). Duken si qasje te bullgaro-vlleheve (Serbeve) per te qenderzuar daten e betejes se Kosoves.
Vec kesaj ka disa Sismane dhe ti i ke bashkuar te gjithe ne nje personazh, dhe madje behet fjale dhe per dikend qe pretendon te jete Sisman, djali i perandorit Manuel, dhe luftetar i shquar ne Napoli para se te mundje ne Durres dhe te vente ne Bullgari.
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
7,699
Reaction score
369
Points
83
Nuk ka beteje Kosove ne 1389. Eshte shpifje serbe per te rregulluar datat qe nuk u perkojne.
 

kreksi

Metropolis
Anëtar
Jan 27, 2012
Postime
1,918
Reaction score
67
Points
48
Location
France.
Zet, pajtohem me mendimin tuaj se nuk ka betej serbe ne Kosove por mund te kete patur nje intrig Raguziane qe me ndihmen bullgare ata tentonin te mbajn nen kontroll kete regjion.
Por Šišmani eliminohet nga Pajaziti me 1393 pes vite pas vdekjes se Muratit si Llazari.
 
Top