• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Turqia dërgon trupat drejt Libisë, askush nuk do të mund të nxjerrë naftë pa lejen e Erdoganit

Fshatari

No vip
Anëtar
Jul 27, 2013
Postime
7,618
Reaction score
498
Points
83
Turqia ka filluar të dërgojë trupa në Libi në mbështetje të qeverisë së njohur ndërkombëtarisht në Tripoli.
Kështu, sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, ka bërë të ditur presidenti i Turqisë, Recep Tayip Erdogan të enjten, pak ditë para një samiti në Berlin i cili do të trajtojë konfliktin libian.
Javën e kaluar, Turqia dhe Rusia u kërkuan palëve ndërluftuese të Libisë të shpallnin armëpushim.
Sidoqoftë, me gjithë bisedimet në Moskë që synonin të ndërpresin fushatën mujore të Khalifa Haftar për të marrë kryeqytetin libian, të dy palët nuk ishin në gjendje të arrinin një marrëveshje kur Haftar nuk arriti të nënshkruajë një armëpushim detyrues të hënën.
Turqia, e cila mbështet Qeverinë e Akordit Kombëtar (GNA) të Fayez al-Serraj, ka thënë më parë se dërgoi një ekip trajnimi dhe bashkëpunimi i cili tani është aktiv në Libi.
Kështu, të enjten, Erdogan tha që Turqia po fillonte vendosjen e trupave të saj në Libi dhe se do të përdorë të gjitha mjetet e saj diplomatike dhe ushtarake për të siguruar stabilitetin në jug të saj.
“Në mënyrë që qeveria legjitime në Libi të qëndrojë në këmbë dhe të vendoset stabiliteti, ne tani po dërgojmë ushtarët tanë në këtë vend”, citohet të ketë thënë Erdogan në një ngjarje në Ankara.
Erdogan paralajmëroi të martën se Turqia nuk do të përmbahet nga “dhënia e një mësimi” për forcat lindore të Libisë së Haftarit nëse sulmet e tyre kundër GNA vazhdojnë. B
isedimet në Moskë ishin përpjekja e fundit për të stabilizuar Libinë, e cila u shoqërua nga trazirat që kur Muammer Gaddafi u rrëzua në vitin 2011, shkruan France24.
Të dielën, Gjermania do të presë një Samit mbi Libinë që përfshin kampet rivale, mbështetës të tyre të huaj dhe përfaqësues nga Kombet e Bashkuara, Shtetet e Bashkuara, Rusia, Britania, Franca, Kina, Turqia dhe Italia.
Janë ftuar gjithashtu Haftar dhe Serraj, por është e paqartë nëse ata do të marrin pjesë.
Turqia dhe Libia nënshkruan dy marrëveshje në nëntor, një për bashkëpunimin ushtarak dhe një tjetër për kufijtë detarë në Mesdheun lindor.
Erdogan tha të enjten se Turqia shpejt do të fillojë dhënien e licencave për eksplorim dhe shpime të naftës në rajon.
“Në zonat që mbeten midis Turqisë dhe Libisë, tani është ligjërisht e pamundur që të ketë aktivitete eksplorimi dhe shpimi ose të ndonjë tubacioni pa miratimin e të dy palëve”, ka paralajmëruar presidenti turk.
“Pas këtyre përpjekjeve të licencimit, anija jonë e kërkimit sizmik Oruc Reis do të fillojë operacionet e saj kërkimore sizmike në rajon”, shtoi ai.
Greqia, Qipro dhe aktorë të tjerë rajonalë kanë kundërshtuar këtë marrëveshje, duke e cilësuar atë të paligjshme. Turqia ka hedhur poshtë akuzat. /Telegrafi/
_________________________________________________
 

Pirati

Aga i Lugines
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
10,187
Reaction score
556
Points
113
Oooo qe ç’kane per tu ngulitur keq me Hartukan inteligjence. Se ata qeret ishin budallenje e nuk e dinin qe ka nafte, te vendosin trupa, por ja qe doli e zbuluan arkadashet e kebabit.
 

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
7,982
Reaction score
740
Points
113
Fakti që Turqia ka dërguar trupat ushtarake në Libi nuk është një shënjë e mirë për Turqinë. Do të thotë që aleatët e Turqisë në terren kanë dështuar. Gracka e tipit Vietnam është gjithmonë gati. Veç kësaj, tentativa ruso-turke për një armëpushim ndërmjet palëve duket se ka dështuar. Haftari që është udhëheqësi i fraksionit anti-turk dhe që ka mbështetjen ruse, braktisi bisedimet në Moskë dhe u largua duke vënë në pozitë të vështirë rusët.

Thuhet që ka shkuar në Greqi:
 
Last edited:
Top