Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Analiza / Shkrime / Opinione

Analiza / Shkrime / Opinione Le tė “luajmė” sėbashku rolin e analistit dhe tė japim opinionet tona rreth tematikave tė ndryshme qė hasim pėrditė.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 06-07-2019, 17:00   #21
Hawk
V.I.P
 
Avatari i Hawk
 
Data e antarėsimit: Nov 2014
Posts: 6,851
Thanks: 2,560
Thanked 2,539 Times in 1,322 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 132
Hawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkėlqesisė (mė mirė Lartmadhėrisė) Sė tij Matthews Palmer – Nga Asllan

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga derjansi Shiko postimin
Nuk jan shqiptaret e amerikes kto. Jan pedeistat e amerikes.
Dmth, Shqiptaret ne Amerike ndahen ne PD-ista dhe PS-ista?
__________________
Remember, today is the tomorrow you thought about yesterday.
Hawk nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-07-2019, 17:01   #22
derjansi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Posts: 5,423
Thanks: 153
Thanked 755 Times in 588 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 145
derjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkėlqesisė (mė mirė Lartmadhėrisė) Sė tij Matthews Palmer – Nga Asllan

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Hawk Shiko postimin
Dmth, Shqiptaret ne Amerike ndahen ne PD-ista dhe PS-ista?
Patjeter. Si ne ēdo ven tjeter
__________________
VeteVendosje
derjansi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-07-2019, 21:06   #23
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 4,278
Thanks: 353
Thanked 637 Times in 464 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 44
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkėlqesisė (mė mirė Lartmadhėrisė) Sė tij Matthews Palmer – Nga Asllan

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Hawk Shiko postimin
Dmth, Shqiptaret ne Amerike ndahen ne PD-ista dhe PS-ista?
Perpos t'tjerve, ka edhe legalista (zogista) …
Citim:
… Por fatkeqėsisht nuk e paskam ditur se Shqipėria qenkėrka mbretėri ...
Shkruesi Asllan esht matjan, bej ēudi se si nuk e paska dit se n' Shqiperi ka pas mbretni ...
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-07-2019, 16:21   #24
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 2,281
Thanks: 0
Thanked 500 Times in 421 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
doganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Shkėlqesisė (mė mirė Lartmadhėrisė) Sė tij Matthews Palmer – Nga Asllan

'Ēdo ditė e njėjta fjalė, na lodhi, na sėmuri, na ēmendi'/ Dylgjeri pėr reformėn sorosiane nė drejtėsi: Na la pa institucione

19:01, 06/07/2019
"Ēdo ditė e njėjta fjalė, na lodhi, na sėmuri, na ēmendi". Kėshtu shprehet gazetari Ylli Dylgjeri lidhur me reformėn nė drejtėsi.

Sipas tij, ky togfjalėsh po kthehet nė njė farsė, e cila e ka lėnė vendin pa institucione.


Nė fund tė reagimit tė tij, Dylgjeri citon edhe Georg Orwell: "njė popull qė zgjedh nė krye tė vendit njerėz tė korruptuar, hajdutė, maskarenjė e tradhėtarė, nuk ėshtė viktime, por bashkėpuntor i tyre!".


Shkrimi i plotė i Ylli Dylgjerit:

Reformė nė politikė, e vetėm nė politikė!

Reforma nė Drejtėsi! Ky togfjalėsh sot ėshtė bėrė i gėnjeshtėr, i lodhshėm, i bezdisshem, e i tmershem per tu kuptuar..Ne fund, i pamundur per tu zbatuar... Grekėt thonė qė gjysėm e verteta ėshtė me e keq se genjeshtra...

Ēdo dite e njejta fjalė, na lodhi, na semuri, na ēmendi..! Ky togfjalesh po kthehet ne nje farse, ne nje absurd. Dhe pasi e kemi lakuar mijera herė fjalėn Reformė, kemi mbetur sot pa institucione.

Po kush jane aktoret e Reformes?

Iniciatoret e saj qe sot jane mes nesh, jane njerzit me te urryer e me pak te besueshem per publikun e gjere. Me pak te degjuar e te votuar. Me pak transparent, e ne fund janė mė pak njerėz.

Ti kujtojmė pak

Nga Kryeministri Rama te manjati Xhorxh Soros, nga ambasadori Lu, te ambasadori Soreca, nga Ulsi Manja apo Komisioni i Reformės Ligjore, te Taulant Balla e KL-te e gjithshfare llojit, e te tjere faturues qe fshihen sot kulisave apo bejne hidh e prit neper ekrane per pataten e nxehte qe ju ka mbetur ne duar. E dėgjuat se ētha sot nė njė falenderimTaulanti?

Ja vuri vapen bojkotit te publikut. Po me ke flet Taulanti?Me Ju? Me mua? Po Taulanti ne kabinetin e Nanos rrinte me etiketa fallco nė xhep, per tė ndruar hajdutēe vendin Kryeministrit ne Protokollet Ndėrkombėtare, sa i shastiste Ato.

Me tej, thonė: se ėshtė bėrė shumė, e deri mė tash ėshtė pastruar trupa gjyqsore e ajo e prokurorėve. Broēkulla!

Operacionet delikate duan bisturi. Reforma nė Drejtėsi po bėhet me sėpatė. Po lanit tė mirė e tė kėqinj...

Si mund tė pastrohet me duar tė pista kur Politika ėshtė nė majė tė shkallės sė pastrimit me fshesė nė dorė? Si mund tė pastrojė mė kjo Politikė? Si mund tė pastrohet kur ngjarjet zhvillohen nė kėnetė e jo nė rrjedhė? Ēpo thonė raportet ndėrkombėtare pėr tė? Po pėr dosjet? Po shtypi?Njėri pas tjetri dalin titujt ne aperturė: "Shqipėria vendi mė i korruptuar... " e gazetat mbushin faqet e para. Atėhere sėrisht me kėtė klase politike do tė vazhdojmė tė pastrojmė hauret? Akoma se kuptuam se kjo klase politike te ēon kurdohere te qershite e pėrmjera tė Nastradinit, qė pasi i seleksionojė, i hengri ne fund tė gjitha..!Doni prap shembuj? Sėrisht "qershia" Ulsi u vu nė krye tė grupit pėr tė shkarkuar Presidentin! Kjo gjetje ėshtė jo vetėm qesharake, por edhe kriminale. Pėr njerin qeveria thotė se ka shkelje, e pėr tjetrin drejtėsia thotė se ka dosje tė pa hapur ende. Nė fund, pasi te bėjnė Show-n e rradhės nė TV, do e quajnė edhe kėtė Reformė me U tė madhe.

Por datat 30 i tha: Ndal politikes.Votime treguan se ky popull u ndal e Bojkotoi. I tha ndal tė keqes qė e votoi 6 vite mė parė me 1 milion shuplaka. I tha ndal, se ashtu siē thotė Georg Orwell "njė popull qė zgjedh nė krye tė vendit njerėz tė korruptuar, hajdutė, maskarenjė e tradhėtarė, nuk ėshtė viktime, por bashkėpuntor i tyre!"
doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-07-2019, 16:25   #25
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 2,281
Thanks: 0
Thanked 500 Times in 421 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
doganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Shkėlqesisė (mė mirė Lartmadhėrisė) Sė tij Matthews Palmer – Nga Asllan

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Hawk Shiko postimin
Dmth, Shqiptaret ne Amerike ndahen ne PD-ista dhe PS-ista?
Edhe ne kohen e regjimit komunist te Enver Hoxhes, ne Amerike, shqiptaret qene te ndare, ne pro Enverit(kryesisht vllhet qe kishin ikur ne Amerike perpara 44, dhe antikomuniste kunder Enverit, shqiptaret e pas 44.

Tani si cun i qut qe je, si do jete raporti pas 90, kur Amerika eshte plot me ish-komunistat qe e luftuan imperializmin amerikan per 45 vite?
doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-07-2019, 17:51   #26
derjansi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Posts: 5,423
Thanks: 153
Thanked 755 Times in 588 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 145
derjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkėlqesisė (mė mirė Lartmadhėrisė) Sė tij Matthews Palmer – Nga Asllan

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga doganieri Shiko postimin
Edhe ne kohen e regjimit komunist te Enver Hoxhes, ne Amerike, shqiptaret qene te ndare, ne pro Enverit(kryesisht vllhet qe kishin ikur ne Amerike perpara 44, dhe antikomuniste kunder Enverit, shqiptaret e pas 44.

Tani si cun i qut qe je, si do jete raporti pas 90, kur Amerika eshte plot me ish-komunistat qe e luftuan imperializmin amerikan per 45 vite?
Ni nga kto ka qon dhe ky asllani i vatres
__________________
VeteVendosje
derjansi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-07-2019, 17:59   #27
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,523
Thanks: 3,659
Thanked 2,960 Times in 2,004 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkėlqesisė (mė mirė Lartmadhėrisė) Sė tij Matthews Palmer – Nga Asllan

Domethene komunistet e moren pushtetin njesoj si ne 44-en, ketu mbaron nje cikel 30 vjecar. I kane bere te gjitha gjerat me laps. I moren te gjitha pushtetet dhe opoziten do ta fusin burg. Bashes i kane lene nje hapsire qe te uli koken dhe te nenshtrohet. E shoh te veshtire qe "e djathta", domethene PD-ja te kete mundesi qe te beje dicka kunder kesaj. Ashtu si edhe ne 44-en, ose do arratisen ose do perfundojne ne burg, ose te ulin koken dhe te sherbejne si fasade.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-07-2019, 18:34   #28
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 4,278
Thanks: 353
Thanked 637 Times in 464 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 44
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkėlqesisė (mė mirė Lartmadhėrisė) Sė tij Matthews Palmer – Nga Asllan

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Domethene komunistet e moren pushtetin njesoj si ne 44-en, ketu mbaron nje cikel 30 vjecar. I kane bere te gjitha gjerat me laps. I moren te gjitha pushtetet dhe opoziten do ta fusin burg. Bashes i kane lene nje hapsire qe te uli koken dhe te nenshtrohet. E shoh te veshtire qe "e djathta", domethene PD-ja te kete mundesi qe te beje dicka kunder kesaj. Ashtu si edhe ne 44-en, ose do arratisen ose do perfundojne ne burg, ose te ulin koken dhe te sherbejne si fasade.
Kur nuk e paskan patur pushtetin komunistet?
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-07-2019, 22:04   #29
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 2,281
Thanks: 0
Thanked 500 Times in 421 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
doganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Shkėlqesisė (mė mirė Lartmadhėrisė) Sė tij Matthews Palmer – Nga Asllan

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga derjansi Shiko postimin
Ni nga kto ka qon dhe ky asllani i vatres
Do kete bere rrokade, me Manollaren athere.

Nejse, une e di qe bushati jane shkodran, ose i bie qe nje nga bushatllinjte ka lon noj "dobic" ne Mat.
doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-07-2019, 22:12   #30
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 2,281
Thanks: 0
Thanked 500 Times in 421 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
doganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Shkėlqesisė (mė mirė Lartmadhėrisė) Sė tij Matthews Palmer – Nga Asllan

https://www.zeriamerikes.com/a/uashi...t-time=1.40285VOA jehonė protestės/ Shqiptarėt mblidhen para zyrės sė Trump kundėr Ramės dhe Soros

23:02, 07/07/2019
Disa dhjetėra shqiptarė tė Amerikės u mblodhėn tė dielėn nė mesditė pėrpara Shtėpisė sė Bardhė pėr tė protestuar kundėr qeverisė sė Kryeministrit Edi Rama dhe asaj qė ata e quajnė ndėrhyrje e miliarderit George Soros nė punėt e Shqipėrisė.

Kėshtu e nis artikullin e saj pėr protestėn e sotme tė shqiptarėve para Shqipėrisė sė Bardhė, Zėri i Amerikės.


Sipas medias shtetėrore amerikane, ata iu drejtuan Presidentit amerikan Donald Trump me lutjen qė tė tregojė vemendje pėr atė qė po ndodh nė Shqipėri.


Grupet e shqiptaro-amerikanėve tė mbledhur tė dielėn pėrpara Shtėpisė sė Bardhė pėr tė protestuar, i thanė Zėrit tė Amerikės se ishin njoftuar pėrmes rrjeteve sociale pėr tubimin.

“Nuk jemi pjesė e ndonjė organizate, as e ndonjė partie. Thjesht jemi shqiptarė qė na interesojnė tė drejtat dhe liritė e popullit tonė, tė cilat janė tė mohuara nga qeveria aktuale, qė ėshtė e kapur nga krimi, nga korrupsioni,” thotė Vera Matoshi? nga Nju Jorku.

Protestuesit mbanin nė duar pankarta kundėr miliarderit George Soros, qė ata thanė se po destabilizon njė vend tė NATO-s, siē ėshtė Shqipėria.

“Ai po ndėrhyn nė ēdo cep. Sipas informacioneve, ka hedhur shumė lekė nė reformėn nė drejtėsi, nė njė reformė qė po dėshton. Po shikojmė njerėz qė po kualifikohen, disa prej tė cilėve edhe nuk e meritojnė tė kualifikohen,” thotė Ervis Zholi, veprimtar i Degės sė Vatrės nė Miēigan.

Besnik Xhama nga Nju Xhersi beson se miliarderi George Soros ka ndikuar pėr vendosjen e njė tė majte ekstreme nė Shqipėri:

“George Sorosi duhet tė largohet njė orė e mė parė nga politika shqiptare sepse ka ndikuar negativisht. Si biznesmen mund tė jetė shumė i suksesshėm dhe i respektuar por nė politikėn shqiptare ka ndikuar shumė keq, sepse ka instaluar tė majtėn ekstreme.”

I pyetur se ku e shikon ndikimin e Sorosit, ai thotė:

“George Sorosi ka ndikuar nė farsėn e reformės nė drejtėsi dhe po instalon njerėzit e Edi Ramės nė tė gjitha pozicionet kyēe tė reformės nė drejtėsi.”

Tė ardhurit ishin kryesisht nga Bostoni, Nju Jorku, Nju Xhersi, Pensivania dhe Miēigani.

“Gjithė Shqipėria ndodhet nė njė kurth tė tmerrshėm nga njė mafie qė e ka gllabėruar dhe po e vjedh pėrditė. Ėshtė e pamundur qė ata tė lėvizin. Prandaj kam ardhur t’i kėrkoj ndihmė Presidentit Trump. Ai duhet tė dėrgojė gjykatės dhe prokurorė. Vetėm gjykatės dhe prokurorė amerikanė mund ta ndryshojnė atė vend,” thotė Viron Xhavara, banues nė Filadelfia.

Protesta u zhvillua nė sheshin pėrballė Shtėpisė sė Bardhė, aty ku normalisht e diela ėshtė e mbushur me vizitorė.

Organizata panshqiptare Vatra i tha Zėrit tė Amerikės se nuk ka marrė pjesė nė organizimin e protestės, por shprehu mbėshtetje pėr protestuesit, duke dėrguar pėrfaqėsuesit e saj. Agim Rexha, nėnkryetar i Vatrės, kishte kėtė lutje pėr Presidentin amerikan Donald Trump:

“Tė shohė me vemendje ēfarė bėn Xhorxh Sorosi nė Shqipėri. Tė shpėtojė Shqipėrinė nga ‘Rama Reform’ qė po shkatėrron drejtėsinė shqiptare dhe qė e ka lėnė pa gjykatėn kushtetuese, pa gjykatėn e lartė dhe ngadalė pa gjykata.”

Muhamet Omari nga Nju Jorku, thotė se ka disa lutje nė adresė sė presidentit amerikan:

“Nė radhė tė parė kėrkojmė vendosjen e njė ambasadori i cili ta kuptojė politikėn shqiptare. Kjo ėshtė shumė e rėndėsishme sepse shumė tė tjerė nuk e kanė kuptuar. Ka filluar njė erdoganizėm nė politikėn shqiptare, duke filluar nga propaganda, nga filmat, nga ekonomia, nga zaptimi i bankave dhe i ushtrisė. E gjithė kjo nė Shqipėri, po bėhet jashtė vemendjes sė politikės amerikane.”

Protesta u zhvillua e qetė dhe zgjati rreth njė orė.
doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-07-2019, 10:46   #31
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 2,281
Thanks: 0
Thanked 500 Times in 421 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
doganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Shkėlqesisė (mė mirė Lartmadhėrisė) Sė tij Matthews Palmer – Nga Asllan

doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-07-2019, 10:52   #32
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 2,281
Thanks: 0
Thanked 500 Times in 421 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
doganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Shkėlqesisė (mė mirė Lartmadhėrisė) Sė tij Matthews Palmer – Nga Asllan

doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-07-2019, 20:25   #33
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 2,281
Thanks: 0
Thanked 500 Times in 421 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
doganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Shkėlqesisė (mė mirė Lartmadhėrisė) Sė tij Matthews Palmer – Nga Asllan Bushati

https://27.al/avokati-shqiptaro-amer...te-korruptuar/

Avokati shqiptaro-amerikan: “SPAK nuk bėhet me prokurorė tė korruptuar”

Petėr Lumaj, avokat pėr Ēėshtjet e Emigracionit nė SHBA, tha nė njė intervistė pėr “Zėrin e Amerikės” i pyetur nėse SPAK do arrinte tė realizonte objektivat pėr goditjen e korrupsionit tha se kėto institucione pėrfshirė Gjykatėn Kushtetuese duhet tė ngrihen patjetėr.

Por Lumaj e vuri theksin tek integriteti i personave qė do tė bėhen pjesė e tyre.

Ai tha se ata nuk duhet tė jenė tė jenė simpatizantė tė partive, por duhet tė jenė asnjanės. Avokati u shpreh gjithashtu se ky ėshtė momenti kur PD dhe partitė e tjera duhet t’i bėjnė thirrje pėr rikthim nė Shqipėri tė avokatėve qė janė edukuar dhe me prirje perėndimore.

“Shqipėria e ka tė domosdoshme tė formojė Gjykatėn Kushtetuese dhe SPAK ėshtė i domosdoshėm. Tė rėndėsishme janė elementėt qė do tė hyjnė nė kėto agjenci, po ti quajmė kėshtu Gjykatėn Kushtetues, SPAK dhe Gjykatėn e Lartė.
Tė jenė njerėz qė tė mos jenė tė korruptuar, tė kompromentuar, tė mos jenė tė pėrzier me situatėn politike, por tė jenė asnjanės. Kjo ka pėr tė qenė puna kryesore, qė duhet tė jetė komplet e pavarur nga pikėpamjet politike dhe tė kenė njė dedikim pėr Shqipėrinė dhe jo pėr partitė e ndryshme politike.

Kjo ėshtė domosdoshmėri dhe po pėrmend emrin e avokat Fatos Dervishi, qė janė tė edukuar jashtė shtetit, janė perėndimor. Kėta janė njerėz qė PD dhe partitė e tjera duhet t’i bėjnė thirrje qė tė kthehen, tė pėrzihen nė aktivitetin politik, nė krizėn politike, qė ta zgjidhin nė mėnyrė paqėsore, sepse opozita e ka tė domosdoshme tė kthehet nė Parlament.

Pozita e ka tė domosdoshme ta respektojė pikėpamjen e opozitės, deri diku tė paktėn qė tė krijojnė njė shtet tė konsoliduar jo politikisht, por tė jetė Gjykata e pavarur. Gjykata e Lartė e pavarur. Po tė jenė politike kriza do tė vazhdojė dhe nuk do tė zgjidhet.”
doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-07-2019, 15:35   #34
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 4,278
Thanks: 353
Thanked 637 Times in 464 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 44
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Re: Shkėlqesisė (mė mirė Lartmadhėrisė) Sė tij Matthews Palmer – Nga Asllan Bushati

I paska ngel hatri Peter Lumaj-t qe e kan perjashtu prej atij procesi, apo i kan shon nai shuk te mire paresh ... Kjo esht simbioza e integritetit, sipas tij.
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-07-2019, 20:16   #35
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 2,281
Thanks: 0
Thanked 500 Times in 421 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
doganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Shkėlqesisė (mė mirė Lartmadhėrisė) Sė tij Matthews Palmer – Nga Asllan Bushati

Manjani: Ēfarė do thotė Palmer dhe Soreca pėr rrumpallėn e Durrėsit?

Ish-ministri i Drejtėsisė, Ylli Manjani ka reaguar pėr vendimin e gjykatės sė Durrėsit qė i dha sot mandatin kandidates sė PS pėr bashkinė. Dy ditė mė parė, e njėjta gjykatė e rrėzoi kėrkesėn e PS pėr t’i dhėnė mandatin.

Manjani thotė se ajo qė ka ndodhur nė Durrės ėshtė njė skandal qė nuk ėshtė dėgjuar mė parė.

Postimi i plotė i Ylli Manjanit:

As ėshtė parė e as dėgjuar deri mė sot, kjo qė ndodhi nė Gjykatėn e Durrėsit! Qė dy gjyqtarė tė sė njėjtės gjykatė tė shqyrtojnė dhe tė vendosin mbi tė njėjtėn kėrkesė, me tė njėtjėt kėrkues e me tė njėjtin objekt nuk kishte bėrė vaki!!!

As korrupsioni nuk e ka bėrė dot kėtė pocaqi ligjore. D.m.th ē’a s’do jepnin humbėsit e gjyqeve, qė tė ri gjykoheshin nga fillimi me njė gjykatės tjetėr qė ja kanė “gjetur anėn”…

Pra Siguria Juridike, gjėja e gjykuar, hierarkia gjyqsore dhe tė gjitha parimet themelore tė sundimit tė sė drejtės NUK EKZISTOJNĖ MĖ!

Nuk kisha ndonjė dyshim qė rrumpallhania politike qė qeveris kėshtu do bėnte, por nuk e di se ē’thotė Palmeri, Sorecca, Mogherini, Hahn, Reeker, Boschard e nuk e di kush tjetėr?!!!

Tė fala reformės, drejtėsisė e gjith shtetit ligjor- i thonė kėsaj pune!

360grade.al

https://360grade.al/274005/manjani-c...en-e-durresit/
doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-07-2019, 20:18   #36
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 2,281
Thanks: 0
Thanked 500 Times in 421 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
doganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Shkėlqesisė (mė mirė Lartmadhėrisė) Sė tij Matthews Palmer – Nga Asllan Bushati

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Duaje Siveten Shiko postimin
I paska ngel hatri Peter Lumaj-t qe e kan perjashtu prej atij procesi, apo i kan shon nai shuk te mire paresh ... Kjo esht simbioza e integritetit, sipas tij.
Ti qe shkrun ketu, kunder mendimeve te Lumajt, si e ke hallin?

Je nga ushtria e "anonimeve", qe punojne per "Lartgjatesine" e tij?

Apo je si ato AGBV, qe punin pa leke?
doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-07-2019, 20:29   #37
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 4,975
Thanks: 6,893
Thanked 1,966 Times in 1,107 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 108
Kurt ka mbyllur reputacionin
Re: Shkėlqesisė (mė mirė Lartmadhėrisė) Sė tij Matthews Palmer – Nga Asllan Bushati

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga doganieri Shiko postimin
Ti qe shkrun ketu, kunder mendimeve te Lumajt, si e ke hallin?

Je nga ushtria e "anonimeve", qe punojne per "Lartgjatesine" e tij?

Apo je si ato AGBV, qe punin pa leke?
Lumaj eshte djali i tezes i nje shokut tim femirije. Ai hodhi kandidaturen per senator amerikan por nuk e fitoj.
Eshte shume i afte.
Kurt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-07-2019, 20:33   #38
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 2,281
Thanks: 0
Thanked 500 Times in 421 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
doganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Shkėlqesisė (mė mirė Lartmadhėrisė) Sė tij Matthews Palmer – Nga Asllan Bushati

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kurt Shiko postimin
Lumaj eshte djali i tezes i nje shokut tim femirije. Ai hodhi kandidaturen per senator amerikan por nuk e fitoj.
Eshte shume i afte.
Thuaj dujsit,
doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-07-2019, 20:34   #39
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 2,281
Thanks: 0
Thanked 500 Times in 421 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
doganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Shkėlqesisė (mė mirė Lartmadhėrisė) Sė tij Matthews Palmer – Nga Asllan Bushati

Pse SHBA dhe BE lejojnė njė diktator bullist si Rama nė Ballkan?

19:59, 19/07/2019
Francesca Norton

Nė pritjen e mbajtur pėr Ditėn Kombėtare tė Francės, ambasadorja franceze nė Shqipėri, zonja ChristinaVasak kritikoi kolegėt e saj duke thėnė se “ambasadorėt nuk gjykojnė apo zėvendėsojnė autoritetet shqiptare.” Kjo ishte njė shuplakė nė fytyrė pėr kolegėt e saj lidhur me sjelljen e tyre nė Shqipėri. Ajo theksoi se "diplomatėt janė kėtu pėr tė kuptuar, mbėshtetur, asistuar, por nė asnjė rast pėr tė gjykuar ose pėr tė zėvendėsuar autoritetet kompetente". Natyrisht, ambasadorja franceze nuk mund tė qėndronte e heshtur ndaj votimeve tė stilit komunist qė u zhvilluan mė 30 qershor, tė cilat ajo i quajti "zgjedhje tė ēuditshme".

LEXO EDHE:
Vasili publikon DOKUMENTIN/ Ja si SHBA dhe BE shtynė dy herė zgjedhjet nė Maqedoni. Po nė Shqipėri?

Dhe tė ēuditshme ato ishin me tė vėrtetė. Votimi mė i ēuditshėm nė tė gjithė kontinentin evropian. Krahasuar vetėm me regjimet mė tė rrepta dhe mė tė ashpra tė tė gjitha kohėrave. Njė parti e vetme qė drejton 61 komuna; njė parti e vetme qėadministroi votimin; njė parti e vetme qė numėroi votat; dhe siē pritej, fitoi vetėm njė parti. Por, pavarėsisht nga gjithė kjo farsė, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve nuk ka dhėnė akoma, as dy javė pas ditės sė votimit, rezultatet pėrfundimtare. Pse? Sepse nė to ka pasur shumė parregullsi. Numri i votave ėshtė mė i lartė se numri i votuesve, qė tregon se edhe nė ato votime njė-partiake, manipulimi ishte tejet i rėndė.


Misioni Ndėrkombėtar i Vėzhgimit i OSBE / ODIHR, i cili erdhi pėr tė vėzhguar zgjedhjet lokale tė diskutueshme tė 30 qershorit, tha se procesi nuk kishte zgjedhje domethėnėse. Nė njė raport paraprak tė paraqitur nė publik, misioni tha se zgjedhjet u zhvilluan "pa marrė nė konsideratė interesat e elektoratit". Ambasadorja Glover, e cila ka mbikqyrur disa zgjedhje tė mėparshme nė Shqipėri, kritikoi organizimin e zgjedhjeve nė mėnyrė tė njėanshme nga partia qeverisėse. Ajo gjithashtu tha se Komisioni Qendror Zgjedhor i kontrolluar nga socialistėt kishte "interpretuar ligjin nė njė mėnyrė krijuese", e cila la administratėn e votimit nė duart e Partisė Socialiste.

Pas kėsaj situate tragjike-komike lind njė pyetje shumė serioze. Pse ambasadat e SHBA dhe BE heshtin pėr atė qė po ndodh nė Shqipėri, njė anėtare e NATO-s dhe njė vend aspirues pėr BE?

Shumė ambasadorė nė Tiranė janė alarmuar nga kryeministri Edi Rama. Me bullizmin e tij politik kundrejt opozitės, popullit, madje edhe institucioneve tė vendit. Pėr shumė vite ai ka qenė njėbullist politik i udhėheqėsve tė opozitės dhe deputetėve, dhe duke pėrdorur propagandėn e tij pėr t'i kthyer ata nga viktima nė fajtorė, dhe vetė nga bullisti politik nė hero. Bullizimi i tij politik ka kapėrcyer kufijtė duke nisur procedurat parlamentare pėr largimin e Presidentit, i vetmi autoritet qė nuk ėshtė nėn kontrollin e tij, me qėllim qė ai tė uzurpojė ēdo institucion nė vend. Kryeministri Edi Rama aktualisht kontrollon parlamentin njė-partiak, tė gjithėqeverinė lokale njė-partiake, zyrėn eProkurorisė sė Pėrgjithshme njė-partiake, tė gjithė sistemin e drejtėsisė njė-partiake, median njė-partiake, tė gjitha autoritetet nė vend tashmė njė-partiake.

Megjithatė, ambasadat e SHBA dhe BE heshtin pėr votimin e 30 qershorit dhe nuk apelojnė pėr shtyrjen nė njė ditė tė mėvonshme, kjo pėr shkak se kanė frikė se mund tė ndodhėnjė precedent rajonal pėr zgjedhjet e ardhshme nė vendet e Ballkanit.

Por, ndonėse mund tė duket diplomatike, kjo nuk ėshtė aspak e vėrtetė. Pėrkundrazi, ambasadat po praktikojnė njė standard tė dyfishtė, sepse, siē shihet nė dokumentin e bashkangjitur kėtij artikulli, ambasadat e SHBA dhe BE ishin ato qė mbėshtetėn shtyrjen e zgjedhjeve nė Maqedoni nė vitin 2016, sepse siē thuhet nė dokumentin e tyre drejtuar Kryeministrit maqedonas, data e caktuar pėr votim nuk ofronte kushte tė nevojshme pėr organizimin e zgjedhjeve tė besueshme dhe shtyrja nė njė datė tė mėvonshme do tė rivendoste besimin e qytetarėve nė procesin zgjedhor, do tė siguronte konkurrencė tė drejtė dhe do ta lėvizte pėrpara vendin pėrtej krizės politike, si dhe do tė siguronte njė proces zgjedhor tė besueshėm, nė tė cilin tė gjithė qytetarėt dhe partitė duhet tė merrnin pjesė tė lira. Dhe nė rastin e Maqedonisė, zgjedhjet u shtynė jo njė herė, por dy herė me bekimin e SHBA dhe BE.

Pse njė standard i tillė i dyfishtė? Pse nė Maqedoni atoinsistuan pėr shtyrje dhe nė Shqipėri ato heshtin ndaj shkeljeve tė rėnda tė tė drejtave tė njeriut dhe demokracisė, nė njė proces zgjedhor kur zyrtarisht vetėm 21% e shqiptarėve votuan (de facto vetėm 15%), shumica e tė cilėve u detyruan dhe u kėrcėnuan me largimin nga vendi i tyre i punės? Pėrse tolerohet njė diktaturė e tillė politike dhe bulliste kombėtare?

Shqipėria ėshtė vendi mė i korruptuar nė Evropė dhe mediat botėrore e kanė titulluar atė si Kolumbia e Evropės. E gjithė bota mund tė shohė shumė qartė se ēfarė po ndodh nė kėtė vend tė vogėl; shqiptarėt po refuzojnė tė votojnė dhe mbėshtesin qeverinė e tyre; njė tubim u zhvillua kohėt e fundit para Shtėpisė sė Bardhė nė Uashington DC duke i kėrkuar Presidentit Trump tė shihte atė qė po ndodh vėrtet nė Shqipėri; komunitetet fetare po apelojnė pėr njė zgjidhje urgjente tė krizės dhe mbrojtjen e parimeve tė demokracisė; tė vetmit qė veprojnė sipas parimit "mbyll sytė dhe veshėt pėrpara tė keqes" janė ambasadat e huaja nė Tiranė, tė cilat me indiferencėn e tyre po lejojnė njė vend me zemėr perėndimore tė bjerė nė humnerė.
doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-09-2019, 20:24   #40
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 2,281
Thanks: 0
Thanked 500 Times in 421 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
doganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Shkėlqesisė (mė mirė Lartmadhėrisė) Sė tij Matthews Palmer – Nga Asllan Bushati

Debat nė distancė me zotin Mathews Palmer

Asllan Bushati, ish nenkryetar i VATRA-s

I nderuar Zoti Palmer. Unė shtetasi amerikan (por edhe shqiptar Asllan Bushati), kam publikuar mė 30 qershor tė kėtij viti, nė faqen time ne fb dhe nė disa organe te shtypit te shkruar shqiptar shkrimin me titull:”Shkėlqesisė (mė mirė lartmadhėrisė) sė tij Metthews Palmer”. Shpresoj se do ta keni parė, por edhe nė se jo, (me qenėse tashmė jeni emruar si pėrfaqėsues special i DASH-sė pėr Ballkanin perendimor), si vazhdim i shkrimit dėshiroj tė debatoj me Ju publikisht pėr disa problem.
Tashmė qė u bė publik raporti zyrtar i OSBE-ODIHR-it pėr zgjedhjet e 30 qershorit nė Shqipėri, dėshiroj tju bėj disa pyetje?
Zhillimin e zgjedhjeve vendore tė 30 qershorit nė Shqipėri, pa opozitėn a vazhdoni ti konsideroni akoma si njė gjė normale apo jonormale?
Mos publikimin e Dekretit tė Presidentit tė Shqipėrisė pėr zgjedhjet lokale nė faqen zyrtare a vazhdoni ta konsideroni normale dhe tė ligjėshme apo tė pa ligjėshėm?
Gjykimin e Dekreteve tė Presidentit nga KQZ-ja dhe Kolegji Zgjedhor (kur me Kushtetutė e ka vetėm Gjykata Kushtetuese), a mendoni se ishte e ligjėshme dhe e pranueshme pėr njė shtet ligjor qė aspiron ti bashkangjitet BE-sė?
Mos respektimi i parimeve themelore demokratike, dhunimi i institucioneve, friksimi i administratės, rikėthimi nė sistemin njė partiak nga Qeveria e Edi Ramės: a kanė qenė e janė shqetėsuese pėr Ju apo vazhdoni tė mendoni se stabiliteti falls qė teatron qeveria ėshtė mė i rėndėsishėm se demokracia funksionale qė synon opozita ne Shqiperi?
SHBA-ja nė radhė tė parė, por edhe BE-ja, kanė investuar shumė mjete monetare dhe mundim pėr bėrjen funksionale tė reformės nė drejtėsi nė Shqipėri .( Madje dukshėm ka patur synim pėr ta bėrė atė shembull edhe pėr disa vende tė ngjashme me tė). Por tani qė atje Gjykata Kushtetuese , Gjykata e Lartė, organet e drejtėsisė dhe tė prokurorisė mungojnė e nuk funksionojnė pėr njė kohė tė gjatė duke shkaktuar njė kaos tė vėrtetė ligjor e institucional, e konsideroni normale apo anormale dhe Ju e vartėsit tuaj nė Ambasadėn Amerikane nė Tiranė dhe a ndjeni ndopak pėrgjegjesi pėr kėtė?
Raporti OSBE-ODIHR-it hodhi dyshime tė rėnda mbi vetingun qė ėshtė elementi mė thelbsor i reformės nė drejtėsi, duke aluduar se gjyqtarėt e prokurorėt vepruan nėn tutelėn e vetingut e trysninė e Qeverisė Rama. Madje disa shkojnė edhe mė larg duke e kunsideruar reformėn ne drejtėsi si “pushtimi Rama i drejtėsisė”. Ju pajtoheni apo e kundėrshtoni kėtė qėndrim tė OSBE-sė?
Kryeministri i Shqipėrise Edi Rama pas publikimit tė raportit tė OSBS-sė deklaroi se “pėrpjekja pėr tė ngritur njė furtunė nė gotė mbi Raportin e OSBE/ODHIR-it ėshtė e kotė, e gabuar dhe e dėmshme pėr vendin,e nė radhė tė parė pėr opozitėn joparlamentare! Raporti ka ēertifikuar zgjedhjet si krejt legjitime e ka dhėnė rekomandime nė shėrbim tė reformės qė na duhet!”. Ju Zoti Palmer e konsideroni se ėshtė normale dhe e qėnėsishme kjo deklaratė?
Ne gjykimin tim, OSBE-ODIHR, i rrėzoi zgjedhjet e 30 qershorit nė Shqipėri,( nė njė kohė qė Ju kishit deklaruar se do ti njihni ato edhe pa pjesmarrjen e opozitės). Nė kėtė situatė tė re pas zgjedhore Ju do tė vazhdoni ti njihni ato, apo jeni nė njė linjė me OSBE-nė?
Nė se pajtoheni me OSBE-nė a do tė keni kurajon ti ftoni shqiptarėt tė dalin nė zgjedhjet vendore mė 13 tetor sic ėshtė paraparė nė Dekretin e Presidentit?. Kaq pyetje kisha?
Shqiptarėt, kanė qenė, janė e do tė jenė mė dashamirėt e amerikanėve nė botė , sepse kanė arsye thelbėsore e tė qėnėsishme pėr njė gjė tė tillė.Individė tė ndryshėm (nė tė dy vendet ) mund tė lozin ndonjė rol nė lartėsimin apo ngadalėsimin e mardhėnieve, por ai ėshtė i pėrkohshėm. Miqėsia midis popullit amerikan e shqiptar ėshtė e pėrjetėshme. Ajo nuk lidhet me gjėra tė vogla si pėr shembull ku jetoj unė dhe ku jetoni ju, apo nėse unė jam dhėndėr nė Korcė e ju nė Beograd.

360grade.al
doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur