Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Tė ndryshme > Diskutime shoqėrore

Diskutime shoqėrore Kėtu mund tė diskutojmė rreth problemeve tė ndryshme qė has shoqėria sot.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 09-07-2019, 14:09   #1
Onyx
Unpredictable
 
Avatari i Onyx
 
Data e antarėsimit: Mar 2016
Posts: 5,007
Thanks: 414
Thanked 1,636 Times in 1,035 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 68
Onyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėm
Ēfarė e ēon njeriun drejt suksesit?

Ēfarė e ēon njeriun drejt suksesit? Gjenetika e ka zbuluar kėtė tani. Dhe kjo dikton rregullat pėr tė pushtuar botėn.Ambicia ime e vetme, shkruante shkrimtari Charles Bukowsky, ėshtė tė jem askushi.

Njė pikėpamje interesante, por jo e ndarė nga njė shoqėri qė shpėrblen, tė paktėn pėrkohėsisht, suksesin dhe aftėsinė pėr tė arritur nė krye, pavarėsisht nga kostoja. Dhe presioni ėshtė i tillė, sa qė tė bėjė tė lindė njė shkencė e ambicies. Pėr tė pėrcaktuar atė qė pėr humoristin amerikan Jerome K. Jerome ishte thjesht “kotėsi e shkallėzuar”.

Antropologėt janė dakord, ambicia ėshtė njė tipar evolucionar i specieve tona dhe, siē ėshtė thėnė nga Eduard Loue Soka, njė kulturė pėrcakton dhe vlerėson gjendjen e mirėqenies, dhe nė ēdo komunitet ka njerėz qė e ndjekin atė nė mėnyrė agresive dhe tė tjerė jo.

Ēfarė na bėn t’i pėrkasim njė grupi tjetėr njerėzor? A ėshtė njeriu ambicioz i lindur? A ka njė gjen ambicie, a jemi programuar pėr tė sfiduar botėn apo ėshtė njė kėnaqėsi qė ne zbulojmė pėrgjatė rrugės?

Njė studim amerikan i kryer nė Universitetin e Uashingtonit nė St. Louis, Misuri, tregon se studentėt mė tė talentuar qė kėmbėngulin, d.m.th kanė kapacitetin, lidhur ngushtė me ambicien, angazhohen pėr arritjen e njė qėllimi, kanė aktivizimin shumė tė fortė tė njė zone tė caktuar tė trurit, e quajtur ‘zona lombare’, e lidhur ngushtė me pėrpunimin e emocioneve. Studiuesit kanė regjistruar njė grup studentėsh dhe kanė dėrguar njė pyetėsor tė caktuar posaēėrisht pėr tė mos aktivizuar inteligjencėn, kulturėn ose aftėsi tė tjera, por vetėm nivelin e pėrcaktimit tė subjekteve.

Mė pas ata fotografuan trurin e studentėve nė veprim dhe panė, nė tė vėrtetė, se aktivizohej njė zonė specifike e trurit. “Nga studimet e binjakėve tė bėra nė SHBA, por edhe nė Australi, ne e dimė se ambicia ėshtė e trashėguar nė 50 pėr qind”, thotė njė nga udhėheqėsit e studimit, psikiatri Robert Cloninger, autor i “Feeling Good”. E pra, gjysma e ambicies sė njė personi vjen nga pėrbėrjen gjenetike, dhe pjesa e mbetur nga pėrvojat e tij jetėsore.

Por kėmbėngulja nuk ėshtė e gjitha: “Ambicia mund tė ndahet nė tė paktėn tre elemente”, thotė Dean Simonton, njė psikolog nė Universitetin e Kalifornisė, “Pėrveē aftėsisė pėr tė qėndruar ndaj pengesave dhe rezistuar zhgėnjimit, ėshtė dėshira pėr tė arritur njė status mė tė mirė socio-ekonomik sesa ai i tanishėm dhe njė nivel i lartė i energjisė, qė synon arritjen e kėtij qėllimi”.

Shtuar nė kėtė ėshtė njė shkallė ecaktuar e vetė-besimit, por kjo nuk ėshtė absolutisht e nevojshme, dhe as inteligjenca: “Nėse qėllimi nuk ėshtė pėr tė fituar njė ēmim Nobel,” bėn shaka Simonton, “inteligjenca mund tė ndihmojė pėr tė arritur ambicie tė caktuara, por nuk ėshtė njė komponent thelbėsor i ambicies, ndonjėherė ėshtė thjesht njė ēėshtje pėr tė gjetur stimulin e duhur”. Kėshtu mund tė ndodhė qė dy individė tė vendosur me sa duket dhe ambiciozė si Steve Jobs dhe Steve Vozniak, themeluesit e Apple, kanė marrė rrugė tė ndryshme, edhe pse duke filluar nga e njėjta pikė. Vetėm gjenetike?

Reagon Gian Vittorio Caprara, Profesor i Psikologjisė sė Personalitetit, Universiteti i Romės “La Sapienza: “Me origjinė gjenetike ėshtė energjia, makina e suksesit, nė terma afat shkurtėr, si ėndė e parė ne kemi nevojė pėr tė pėrcaktuar qėllimet.”

“Ambicia ka njė rol tė caktuar nė evolucion, sepse kontribuon nė mbijetesėn e mė tė fortėve, nė pėrhapjen e gjeneve mė efikase”, shpjegon Simonton. Edhe nė mesin e kafshėve nuk janė nė fakt liderėt e lindur: nė mes tė ujqėrve, meshkujt alfa mund tė njihen qė nga lindja pėr kureshtjen me tė cilėn ata eksplorojnė mjedisin dhe luftojnė pėr ushqimin dhe vėmendjen e nėnės, dhe mbeten kėshtu deri nė 10-11 vjet, kur ata vdesin duke lėnė prapa njė pasardhės tė madh, ndėrsa ndihmėsat ose vartėsit riprodhohen mė rrallė dhe zakonisht nuk arrijnė moshėn katėrvjeēare.

Nė tė njėjtėn mėnyrė, nė familjet njerėzore ka fitues dhe humbės, dhe njerėz qė duken tė paarritshėm nga zjarri i ambicieve. Ēfarė pėrcakton fatin e tyre? Dhe deri nė ē’masė ėshtė e mundur tė ndėrtohet njė fitues? Psikologėt besojnė se mjedisi ideal ėshtė ai qė pėrcakton objektiva ambiciozė por realistė, duke theksuar sukseset pa pasur humbje dramatike:

“Njerėzit mėsojnė qė tė pėrpiqen pėr tė arritur njė qėllim, nėse ata janė tė bindur se pėrpjekjet e tyre do tė shpėrblehen: mund tė ndihmojė tė vendosin synime qė nuk janė shumė tė vėshtira pėr tė arritur, pėr tė fituar vetėbesim”, vėren Cloninger.
__________________
I am only responsible for what I say, not for what you understand.
Onyx nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-07-2019, 15:44   #2
Rex
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 13,654
Thanks: 3,724
Thanked 4,298 Times in 2,414 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 438
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēfarė e ēon njeriun drejt suksesit?

Ka nga ata qe ia vendosin vetes nje synim apo qellim por jo edhe planin si te arrihet deri aty. Synojne qe te shkojne direkt larte, pa nje tick list, dhe kur nuk e arrijne demotivohen dhe thyhen.

Tjetra eshte se ngaterrohen ambicia me lakmine. Lakmitaret i vendosin vetes qellime por presin me duar ne xhepa qe t'iu vien te mirat nga qielli. Ambiciozet punojne cdo dite ne ate drejtim.
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-07-2019, 16:32   #3
Dulcis in Fundo
echoes
 
Avatari i Dulcis in Fundo
 
Data e antarėsimit: Jun 2014
Posts: 4,917
Thanks: 764
Thanked 848 Times in 607 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 149
Dulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėmDulcis in Fundo i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēfarė e ēon njeriun drejt suksesit?

Per mendimin tim sekreti eshte te flesh zhveshur.
Dulcis in Fundo nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-08-2019, 22:14   #4
kanina
V.I.P
 
Avatari i kanina
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 12,539
Thanks: 184
Thanked 1,440 Times in 1,085 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 137
kanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėm
Re: Pėrgjigje e: Ēfarė e ēon njeriun drejt suksesit?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Dulcis in Fundo Shiko postimin
Per mendimin tim sekreti eshte te flesh zhveshur.
Sidomos gjate veres do ndihmonte shume
__________________
Don't feel guilty you are good as you are.
kanina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-08-2019, 22:22   #5
Jorina
Super Anėtar
 
Avatari i Jorina
 
Data e antarėsimit: Jul 2019
Vendndodhja: Zh
Posts: 139
Thanks: 103
Thanked 122 Times in 38 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
Jorina ka mbyllur reputacionin
Re: Ēfarė e ēon njeriun drejt suksesit?

1. mos pyet shume....puno me teper!
2. asnjehere mos u lidh mbas askujt, po u lidhe...u zgjidhe
3. bone me vendosshmeri dhe siguri te plote
4. njihi mire dobesit tuja...dhe mundohu ti kthesh ne ato pozitive
5. gjithmon kreativ....ndonjehere bej edhe pushime te gjesh veten serisht
6. bone!
7. per vete....jo per tjeret
Jorina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-08-2019, 22:49   #6
Jolene
🇦🇱
 
Avatari i Jolene
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Posts: 16,817
Thanks: 6,752
Thanked 8,364 Times in 3,995 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Jolene ka mbyllur reputacionin
Re: Pėrgjigje e: Ēfarė e ēon njeriun drejt suksesit?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Dulcis in Fundo Shiko postimin
Per mendimin tim sekreti eshte te flesh zhveshur.
Po kur eshte ftohte?
__________________
a wolf will never be a pet
Jolene nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-08-2019, 23:10   #7
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: ne vithen e peles se hazdisur
Posts: 16,037
Thanks: 899
Thanked 1,540 Times in 1,146 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 128
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Re: Ēfarė e ēon njeriun drejt suksesit?

kur eshte ftohte shterngo dhembet nona
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-08-2019, 23:20   #8
Jolene
🇦🇱
 
Avatari i Jolene
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Posts: 16,817
Thanks: 6,752
Thanked 8,364 Times in 3,995 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Jolene ka mbyllur reputacionin
Re: Ēfarė e ēon njeriun drejt suksesit?

Ik fli ore lugat
__________________
a wolf will never be a pet
Jolene nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-08-2019, 23:22   #9
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: ne vithen e peles se hazdisur
Posts: 16,037
Thanks: 899
Thanked 1,540 Times in 1,146 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 128
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Re: Ēfarė e ēon njeriun drejt suksesit?

me vjen zor te zhvishem ne sy tuaj
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-08-2019, 23:24   #10
Jolene
🇦🇱
 
Avatari i Jolene
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Posts: 16,817
Thanks: 6,752
Thanked 8,364 Times in 3,995 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Jolene ka mbyllur reputacionin
Re: Ēfarė e ēon njeriun drejt suksesit?

Dil fli ne oborr
__________________
a wolf will never be a pet
Jolene nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-08-2019, 23:32   #11
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: ne vithen e peles se hazdisur
Posts: 16,037
Thanks: 899
Thanked 1,540 Times in 1,146 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 128
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Re: Ēfarė e ēon njeriun drejt suksesit?

lakuriq ne oborr..do thone komshijte,lojti nga fiqiri
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-08-2019, 23:36   #12
Jolene
🇦🇱
 
Avatari i Jolene
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Posts: 16,817
Thanks: 6,752
Thanked 8,364 Times in 3,995 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Jolene ka mbyllur reputacionin
Re: Ēfarė e ēon njeriun drejt suksesit?

Pune e madhe
__________________
a wolf will never be a pet
Jolene nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-08-2019, 23:37   #13
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: ne vithen e peles se hazdisur
Posts: 16,037
Thanks: 899
Thanked 1,540 Times in 1,146 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 128
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Re: Ēfarė e ēon njeriun drejt suksesit?

po mire..po se pate problem ti nuk e kam as une...
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-08-2019, 11:05   #14
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 26,330
Thanks: 11,943
Thanked 9,800 Times in 6,272 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 504
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Re: Ēfarė e ēon njeriun drejt suksesit?

Shoku_Tanku e con drejt suksesit nje cope hekurishte e pertredhur mire e mire ne forem pipeze.
__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-08-2019, 11:08   #15
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: ne vithen e peles se hazdisur
Posts: 16,037
Thanks: 899
Thanked 1,540 Times in 1,146 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 128
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Re: Ēfarė e ēon njeriun drejt suksesit?

tita can shtegun dhe hap rruge te reja evlat..rruget e shtruara nuk te cojne drejt suksesit..nuk ta shtron njeri rrugen drejt suksesit,duhet ta shtrosh vete
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-08-2019, 11:17   #16
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 26,330
Thanks: 11,943
Thanked 9,800 Times in 6,272 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 504
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Re: Ēfarė e ēon njeriun drejt suksesit?

Shi qy,,,,,koooot qy...ben sikur i di shtigjet te gjitha....ore lla, jo cdo gje e asfaltuar eshte bere per te te hedhur ne gropen e suksesit.....edhe shtigjet e monopatet te cojne me shpejt drejt suksesit.
__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-08-2019, 11:19   #17
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: ne vithen e peles se hazdisur
Posts: 16,037
Thanks: 899
Thanked 1,540 Times in 1,146 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 128
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Re: Ēfarė e ēon njeriun drejt suksesit?

ate po te molloisja..rruget e asfaltuara te cojne drejt skllaverise..po do suksesin bjeri nga shtegu i dhise..si i tha ndrioja dhaskalit
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-08-2019, 11:25   #18
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 26,330
Thanks: 11,943
Thanked 9,800 Times in 6,272 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 504
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Re: Ēfarė e ēon njeriun drejt suksesit?

I tha: zgjidh e merr, o nje VKM ose nje PPP.....dhe ai zgjodhi suksesin.
__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-08-2019, 11:27   #19
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: ne vithen e peles se hazdisur
Posts: 16,037
Thanks: 899
Thanked 1,540 Times in 1,146 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 128
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Re: Ēfarė e ēon njeriun drejt suksesit?

tunxhi i gezohet rrugetimit..per te shtigjet e rrahura jane kafshata e bukes
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-08-2019, 11:34   #20
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 26,330
Thanks: 11,943
Thanked 9,800 Times in 6,272 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 504
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Re: Ēfarė e ēon njeriun drejt suksesit?

Lutju zotit per mekatet e tua, gjej shtegun e duhur e rrefeju hijes se suksesit .....neper arka nuk ka flori, por plumba.
__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur