Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Arti dhe Kultura > Enciklopedi

Enciklopedi Kėtu do ketė informacione nga mė tė ndryshmet, thjesht emri tregon risin e kėtij nėnforumi.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 24-03-2017, 18:03   #21
Aleandro
V.I.P
 
Avatari i Aleandro
 
Data e antarėsimit: Mar 2017
Posts: 601
Thanks: 80
Thanked 299 Times in 197 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 36
Aleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tingulli Primordial eshte Krijuesi i Universit?!

Ēfarė lidhjesh mund tė gėrshetohen mes gjeometrisė dhe krijimit?

Fraza mitike si, “Nė fillim ishte fjala”, ose aksioma tė pazbėrthyeshme si “Gjeometria ėshtė muzikė e ngrirė” (Goethe) ose akoma mė mirė e edhe mė pėrpara “Gjeometria ėshtė muzikė e ngurtėsuar” (Pitagora), nė dukje nuk mund tė lidhen. Krahasimi mbetet thuajse njė paradoks, duke patur parasysh ngjyrimet e ndryshme tė kėtyre mesazheve. Nėse mes gjithė krijimit njeriu rezulton tė jetė produkti mė i arrirė i bėmave Hyjnore (duke ditur se ėshtė krijuar si imazh a ngjashmėri), ēfarė roli luan Gjeometria nė krijim, apo mos ndoshta mund tė jetė vetė njeriu hallka e lidhjes? Ėshtė shumė tėrheqėse tė dihet se shumė prej njerėzve tė mėdhenj tė sė shkuarės e kanė ndėrmarrė kėtė rrugė kah mendimi fillimor, pra kah Thelbi, nėpėrmjet tė cilit mund tė lidhet gjithēka, ku gjithēka mund tė bashkohet nė njė sinkretizėm idealist, diktuar nga i vetmi synim pėr tė zbuluar tė vėrteta tė mėdha qė e mundojnė njeriun nė kėrkimin e dėshpėruar tė realitetit tė tij autentik. Qėllimi pėr tė kuptuar tė vėrtetėn, ėshtė diēka qė mund tė arrihet vetėm nėpėrmjet sintezės.

Sepse sintezat janė nė tė vėrtetė konstruksione tė Shenjta tė tė gjitha kohėrave e tė ēdo vendi ku vepron Krishterimi si Katedralet e mėdha apo kulturat dukshmėrisht tė ndryshme prej tonės, si ato parakolombiane, Hindu, Egjiptiane, Greke, etj…

Vėndet ishin tė ndryshme, kohėrat tė ndryshme, por qėllimi, pra rezultati i Harmonisė, ka qenė gjithmonė i pandryshueshėm; sepse figura njerėzore, qė nė njė farė periudhe tė historisė ėshtė sintetizuar me urti nga Leonardo Da Vinci (i cili ndjek me pėrsosmėri tė dhėnat e Vitruvio-s), nuk shprehin tjetėr veē se koceptin se, Njeriu ėshtė masa qė duhet ndjekur pėr tė shqyrtuar nė trajtė tė zvogėluar Krijimin Hyjnor, e pėr rrjedhojė edhe imazhin e Zotit.


Rezultati ėshtė Njeriu Vitruvian https://upload.wikimedia.org/wikiped...uc_Viatour.jpg , i cili pėrfaqėson Mikrokozmosin qė ndryshon simbas Makrokozmosit. Njė konkluzion mė i denjė na ofrohet nga Johan Kepler, i cili, nė njė nga traktatet e tij mė tė famshėm, “Harmonices Mundi”, shkruan:

“Gjeometria i paraprin krijimit tė gjėrave, tė pėrjetshme si Shpirti i Zotit, madje, gjeometria ėshtė vetė Zoti, dhe na ka ofruar arketipėt pėr krijimin e Botės.”

Cosimo Orlando
Pėrktheu: Shpėtim Kelmendi
__________________
Jam rrezuar, jo prej aftesise e armiqve, por prej pabesise se miqve.
Aleandro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Aleandro pėlqehet nga
i vjetėr 24-03-2017, 22:40   #22
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,322
Thanks: 1,060
Thanked 595 Times in 371 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Tingulli Primordial eshte Krijuesi i Universit?!

Lene se e paskan gjet kta tingulli primordial...nje pordhe e madhe per ata qe nuk kuptojne
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i murik pėlqehet nga
i vjetėr 25-03-2017, 08:40   #23
Aleandro
V.I.P
 
Avatari i Aleandro
 
Data e antarėsimit: Mar 2017
Posts: 601
Thanks: 80
Thanked 299 Times in 197 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 36
Aleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tingulli Primordial eshte Krijuesi i Universit?!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga murik Shiko postimin
Lene se e paskan gjet kta tingulli primordial...nje pordhe e madhe per ata qe nuk kuptojne
Dije, o njeri, se ti je vetėm njė shpirt. Trupi ėshtė asgjė. Shpirti ėshtė Gjithēka. Mos lejo qė trup tėnd tė jetė njė burg! Ēlirohu nga errėsira dhe udhėto nė Dritė! Ēlirohu nga trupi tėnd, o njeri, dhe do tė jesh i lire. Je me tė vėrtetė njė Dritė qė ėshtė Njė me Dritėn. Kur tė jesh i lirė nga zinxhirėt e errėsirės, e tė udhėtosh nė hapėsirė si njė Diell i Dritės, atėherė do tė kuptosh se hapėsira nuk ėshtė e pakufishme, por efektivisht kufizohet prej kėndeve dhe lakoreve. Dije, o njeri, se gjithēka qė ekziston ėshtė thjesht njė aspekt i gjėrave mė tė mėdha qė duhet ende tė vijnė. Materia ėshtė prurja qė rrjedh si njė korrent, duke ndryshuar nė mėnyrė konstante nga njėri aspekt nė tjetrin. Dija gjithmonė ka ekzistuar nė tė gjitha epokat, asnjėherė nuk ka ndryshuar, edhe pse e fshehur nė errėsirė, asnjėherė nuk ka humbur, edhe pse e harruar prej njeriut.
/Thoth
__________________
Jam rrezuar, jo prej aftesise e armiqve, por prej pabesise se miqve.
Aleandro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-03-2017, 14:58   #24
Aleandro
V.I.P
 
Avatari i Aleandro
 
Data e antarėsimit: Mar 2017
Posts: 601
Thanks: 80
Thanked 299 Times in 197 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 36
Aleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tingulli Primordial eshte Krijuesi i Universit?!

"Nqs do te kuptosh Universin, mendo me termet e energjise-frekuenca dhe vibracione". - Nikola Tesla


Eshte vertete magjepes ky paralelizem qe gjejme ne Vangjel, me Krijimin e Universit materjal nga Fjala-(Zeri imaterjal = Perendi)

Gjoni 1:1
Nė fillim ishte Fjala dhe Fjala ishte pranė Perėndisė, dhe Fjala ishte Perėndi.
-Ai (fjala) ishte nė fillim me Perėndinė.
-Tė gjitha gjėrat u bėnė me anė tė tij (fjala), dhe pa atė nuk u bė asnjė nga ato qė u bėnė.
-Nė atė ishte jeta, dhe jeta ishte drita e njerėzve.
... Ai (fjala) ishte drita e vėrtetė, qė ndriēon ēdo njeri qė vjen nė botė.
-Ai (fjala) ishte nė botė, dhe bota u krijua me anė tė tij, por bota nuk e njohu.
-Dhe Fjala u bė mish dhe banoi ndėr ne; dhe ne soditėm lavdinė e tij, si lavdia e tė vetėmlindurit prej Atit, plot hir e tė vėrtetė.

__________________
Jam rrezuar, jo prej aftesise e armiqve, por prej pabesise se miqve.
Aleandro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Aleandro pėlqehet nga
i vjetėr 25-03-2017, 18:03   #25
Aleandro
V.I.P
 
Avatari i Aleandro
 
Data e antarėsimit: Mar 2017
Posts: 601
Thanks: 80
Thanked 299 Times in 197 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 36
Aleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tingulli Primordial eshte Krijuesi i Universit?!

Cfare eshte Cymatics? Cymatics, eshte shkence e re, e cila studion valet dhe tingujt qe krijojne forma gjeometrike harmonike.

Muzikanti pėrdor zė pėr tė manipuluar, zjarr dhe materie tė Nikolla Tesllės

Nigel Stanford nuk ėshtė vetėm njė gjeni muzikor, por ai gjithashtu ka njė pasion tė fortė pėr shkencėn. Ēfarė ėshtė me interesante eshte fakti se tė gjithė videot e tij jane e 100% tė vėrteta.

"Nė 1999 pashė njė dokumentar rreth synesthesia - njė ērregullim qė ndikon funksionet audio-vizuale tė trurit. Njerėzit me kėtė ērregullim kane ndėgjuar tingullin dhe kane shikuar ngjyra tė ndritshme ose ngjyra ka ndryshuar kur kane ndėgjuar tinguj tė ndryshėm. Unė kurrė nuk kam pasur synesthesia, por unė gjithmonė kam ndjerė se frekuencat bas janė tė kuqe, ndėrsa frekuencat e larta janė tė bardha ", thotė Stanford.

"Pėr shkak tė kėsaj kam filluar tė mendoj se si do tė ishte e madhe pėr tė bėrė njė video muzikore nė tė cilėn kur njė zė po luan, ju shihni njė element vizual me te cilin po pėrputhen. Disa vite mė vonė u prezantova me "Cymatics" - shkencėn e vizualizimit tė frekuencave audio. Kėshtu lindi ideja ime, "pėrfundon ai.
/Fakultetet.al
__________________
Jam rrezuar, jo prej aftesise e armiqve, por prej pabesise se miqve.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Aleandro : 23-12-2017 nė 13:01
Aleandro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-03-2017, 20:41   #26
Aleandro
V.I.P
 
Avatari i Aleandro
 
Data e antarėsimit: Mar 2017
Posts: 601
Thanks: 80
Thanked 299 Times in 197 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 36
Aleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tingulli Primordial eshte Krijuesi i Universit?!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kontinenti Shiko postimin
Une per vete gjithcka e besoj per sa lexova me lart.
Ajo qe me ben pershtypje eshte se; perse eshte eleminuar frekuenca 432 dhe eshte zevendesuar me 440 ? (ne te vertete nuk e dija kete gje.)

Tingujt udhetojne duke krijuar vibrim ne materje me njesi mates Hz (Hertz). Universi qe na rrethon ka nje frekuence harmonike 432 Hz. Ne interes te kujt eshte standartizuar me ligj qe muzika e sotme, psh albumet muzikor file mp3 te degjohet ne frekuencat 440 Hz? Qe njeriu te largohet nga struktura natyrore e tij??

Kush e ka kete interes ? Nga se duan ta largojne njeriun ?
Aq me teper qe edhe qeveria naziste e Hitlerit qenka ngaterruar me kete pune.
Po ata perse ?


Gjithashtu per levizjen e masiveve te medhej, ku vertet nje rruge eshte tingulli, dua te shtoj dhe kahun, rrotullimin, fushe tjeter kjo enigmatike per ne njerzit e sotem qe ''dime cdo gje''.
Kontinenti, pergjigjen e ke, nqs beson ne masoneri, nqs beson ne kontrollin mental te shoqerise.
Dhe mbi te gjitha nqs beson ne Valet ELF te HAARP (Rizonanca Schuman) qe jane ne gjendje te ndryshojne (kontrollojne) humorin e miliona njerzve...!!!!

Nuk jam nje person qe beson cdo lloje sharlatani qe publikon ne internet, por besoj dhe krijoj idete e mia vetem pasi te keme bere kerkime te kryqezuara dhe sa me kontraditore mes njera-tjetres.

Personi qe po flet ne kete video eshte nje gjeneral (italian) i cili konfermon qe kane arritur ne ate pike sa qe me valet qe leshojne nepermjet HAARP, jane ne gjendje te komandojne jo vetem klimen me reshje qe krijojne permbytje masive, por edhe te shkaktojne termete ku dhe kur te duan.
E gjithe kjo vetem me nje klik, natyrisht me vibracion qe krijone valet qe leshojne.

__________________
Jam rrezuar, jo prej aftesise e armiqve, por prej pabesise se miqve.
Aleandro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-03-2017, 04:23   #27
rolex
V.I.P
 
Avatari i rolex
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Vendndodhja: Tirane
Posts: 553
Thanks: 163
Thanked 220 Times in 108 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 17
rolex ka mbyllur reputacionin
Re: Tingulli Primordial eshte Krijuesi i Universit?!

Ajo ceshtja e frekuencave shume interesante. A na sjell dot dy lloj muzike me te dy llojet e ndryshme te frekuecave dhe te kuptojme ndryshimin?

Ato tingujt e parajses se Dantes me tmerruan , si film horror e kishin melodine.
__________________
A goal without a plan is just a wish
rolex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-03-2017, 08:53   #28
Aleandro
V.I.P
 
Avatari i Aleandro
 
Data e antarėsimit: Mar 2017
Posts: 601
Thanks: 80
Thanked 299 Times in 197 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 36
Aleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Re: Tingulli Primordial eshte Krijuesi i Universit?!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga rolex Shiko postimin
Ajo ceshtja e frekuencave shume interesante. A na sjell dot dy lloj muzike me te dy llojet e ndryshme te frekuecave dhe te kuptojme ndryshimin?

Ato tingujt e parajses se Dantes me tmerruan , si film horror e kishin melodine.
Do postoj dicka edhe mbi ndryshimin mes dy frekuencave, por me pare po sjell dicka me terme religjoze. Eshte e pa shmangshme te mos futet ne mes edhe besimi kur flitet per Kijimin e cdo gjeje, qe nga Universi e deri tek celizat e trupit tone.

Ti hellim nje sy c'na ofron Vangjeli i Krishtere, dhe pikerisht tek Apokalipsi gjithmone ne lidhje me temen tinguj & vobracione.

Mqs cdo gje filloj si rezultat i tingujve dhe vibracionit, gjithashtu vazhdon rrugen po nepermjet tyre, po fundi, si do jete at'here??


(Ap.8: 6) "Dhe te shtate engjejt qe kishin te shtate borite u pergatiten qe tu biejne burive: bubullima dhe vetetima eshte sinjali qe ju jepet engjejve per fillimin e renjes se tyre"


Per te shtate engjejt qe qendrojne perpara fronit te Perendise jane dhene shtate bori, nje element shpesh te pranishme ne tekstet eskatologjike si folesi i Fundit i Kohes
( Thesalonikasve 4:16). Sepse Zoti vetė, me njė urdhėr, me zė kryeengjėlli dhe me borinė e Perėndisė, do tė zbresė nga qielli dhe ata qė vdiqėn nė Krishtin do tė ringjallen tė parėt. (Edhe ketu na futet ne mes nje istrument muzikal per tunguj)


Keshtu, ne kengen e gjashte te Ferrit te Dantes gjejme tingullin e borise si nje metafore per ne fund te kohes

Ap.8:13 )"Dhe pashe, dhe degjova nje engjell qe fluturonte ne mes te qiellit dhe thoshte me ze te madh: Mjere, mjere, mjere atyre qe banojne mbi dhe, per shkak te tingujve qe do dalin nga burite e tre engjujve qe akoma nuk i kane rene"

Apostuli Gjoni i perdor 7 burite e engjejve ne Vangjel, te cilet i biejne njeri pas tjetrit, si sinjal i perfundimit te denimit te Perendise. Ai i pershkruan nje e nga nje burite e engjejve dhe ne detaje, por nuk po zgjerohem me shkrim. E rendesishme per cfare po trajotojme ne teme eshte fakti i perdorimit te istrumenteve muzikore per te vene ne dukje tingujt qe vijne nga Qielli per gjykimin e fundit(sipas Bibles). Pra perdor tinguj, te cilet krijojne vibracion, dhe vibracioni sipas nje shkalle te caktuar eshte edhe shkatrrues.
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg trombe1.jpg (18.8 KiloByte, 14 shikimet)
Lloji i dosjes: jpg trombe2.jpg (22.9 KiloByte, 14 shikimet)
__________________
Jam rrezuar, jo prej aftesise e armiqve, por prej pabesise se miqve.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Aleandro : 25-12-2017 nė 19:12
Aleandro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Aleandro pėlqehet nga
i vjetėr 26-03-2017, 09:56   #29
TerraN
incognito
 
Avatari i TerraN
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Vendndodhja: ANTAHKARANA
Posts: 1,794
Thanks: 578
Thanked 362 Times in 216 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
TerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tingulli Primordial eshte Krijuesi i Universit?!

*

Shtatė
notat muzikore hyjnė gjithashtu nė kėtė program...


*
__________________
Be what you are. Do not follow one another. If you practice honesty of mind, sincerity of spirit and detachment, you will know your Self, ... Me, ... Lord.
TerraN nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-03-2017, 11:26   #30
Aleandro
V.I.P
 
Avatari i Aleandro
 
Data e antarėsimit: Mar 2017
Posts: 601
Thanks: 80
Thanked 299 Times in 197 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 36
Aleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tingulli Primordial eshte Krijuesi i Universit?!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga TerraN Shiko postimin
*

Shtatė
notat muzikore hyjnė gjithashtu nė kėtė program...


*
Do kisha deshire te futej ne debat nje qe e ka studiuar muziken.
Pa dyshim qe notat kane te bejne, ne cfare po flasim ketu behet fjale per akordimin e notes La= 440 hz, per te cili Gjuseppe Verdi e kundershton me shkrim ne leter drejtuar qeverise per uljen e akordimit e notes La ne 432hz.

Po pse kaq interes nga qeverite kunder 432 hz? Une di qe politika merret me politike dhe jo me muzike qe te kene veshin kaq te ndjeshem.
Atehere ku qendron problemi?

Pse ka kaq lidhje te ngushte edhe Aurora e Fibonacci-t (1.618) me organin e degjimit tek njeriu. http://www.forum-al.com/showthread.php?t=36608
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg veshi.jpg (23.6 KiloByte, 15 shikimet)
__________________
Jam rrezuar, jo prej aftesise e armiqve, por prej pabesise se miqve.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Aleandro : 23-12-2017 nė 13:14
Aleandro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-03-2017, 14:02   #31
rolex
V.I.P
 
Avatari i rolex
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Vendndodhja: Tirane
Posts: 553
Thanks: 163
Thanked 220 Times in 108 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 17
rolex ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Tingulli Primordial eshte Krijuesi i Universit?!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Aleandro Shiko postimin
Do kisha deshire te futej ne debat nje qe e ka studiuar muziken.
Pa dyshim qe notat kane te bejne, ne cfare po flasim ketu behet fjale per akordimin e notes La= 440 hz, per te cili Gjuseppe Verdi e kundershton me shkrim ne leter drejtuar qeverise per uljen e akordimit e notes La ne 432hz.

Po pse kaq interes nga qeverite kunder 432 hz? Une di qe politika merret me politike dhe jo me muzike qe te kene veshin kaq te ndjeshem.
Atehere ku qendron problemi?

Pse ka kaq lidhje te ngushte edhe Aurora e Fibonacci-t (1.618) me organin e degjimit tek njeriu. http://www.forum-al.com/showthread.php?t=36608
Une kam studiuar per piano disa vite. Nota La eshte nota ku shumica e muzikanteve e kane me te thjeshte per te luajtur. Ne fillimet e mia te muzikes preferoja qe shumicen e melodive ti luaja ne noten La pasi notat luhen me teper ne tastet e bardha dhe vetem ne nje taste te zeze.
__________________
A goal without a plan is just a wish
rolex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-03-2017, 14:13   #32
rolex
V.I.P
 
Avatari i rolex
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Vendndodhja: Tirane
Posts: 553
Thanks: 163
Thanked 220 Times in 108 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 17
rolex ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Tingulli Primordial eshte Krijuesi i Universit?!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Aleandro Shiko postimin

Pse ka kaq lidhje te ngushte edhe Aurora e Fibonacci-t (1.618) me organin e degjimit tek njeriu.
Me vjen mire qe ke deshire te perfshish dhe fene ne kete teme ;

Meqe ke permendur konstanten 1.618 me siper. A te duket rastesi qe pika e arte e globit eshte ne qytetin e shenjte te Mekes?
__________________
A goal without a plan is just a wish
rolex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-03-2017, 15:12   #33
Aleandro
V.I.P
 
Avatari i Aleandro
 
Data e antarėsimit: Mar 2017
Posts: 601
Thanks: 80
Thanked 299 Times in 197 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 36
Aleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tingulli Primordial eshte Krijuesi i Universit?!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga rolex Shiko postimin
Me vjen mire qe ke deshire te perfshish dhe fene ne kete teme ;

Meqe ke permendur konstanten 1.618 me siper. A te duket rastesi qe pika e arte e globit eshte ne qytetin e shenjte te Mekes?
Pa problem mund te flasim edhe per kete, por besoj se po gabon me Meken, pasi nje pike riferimi per te nxjerre 1.618 mund te jete cdo cep i cdo gjeje. Varet se cfare do vendosesh ne fokus.
__________________
Jam rrezuar, jo prej aftesise e armiqve, por prej pabesise se miqve.
Aleandro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-03-2017, 23:27   #34
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 21,494
Thanks: 1,649
Thanked 1,648 Times in 1,230 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 128
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tingulli Primordial eshte Krijuesi i Universit?!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga rolex Shiko postimin
Me vjen mire qe ke deshire te perfshish dhe fene ne kete teme ;

Meqe ke permendur konstanten 1.618 me siper. A te duket rastesi qe pika e arte e globit eshte ne qytetin e shenjte te Mekes?
Nuk e di perse i fshijne postimet kur ai/ajo qe i fshin postine jo qe ka mungese njohurie por edhe mubgese llogjike.


Rolex dhe cdo besimtar shqiptar qe i perket fese myslimane. meka eshte aq ne qender sa eshte edhe cdo hap qe hedh ti. Verej shpesh ketu ne forum si edhe ne forume, you tube e vl te tjera qe permendet dicka e tille apo per nje vend te ngjashem per x culture/fe. Nuk perbejne gje tjeter pervec se te ju rrisin mendjen ju sa per te thene e imja > e jotja.

Do ishte mire sikur emitoligjia mos te permendej fare ne kete teme, nese do flisni per nje dukuri atehere flisni per per dukurin...
__________________
Une perpara, fshesaxhinjte nga mbrapa.
Foreign Music > Albanian Music
thirsty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-03-2017, 23:48   #35
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,322
Thanks: 1,060
Thanked 595 Times in 371 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Tingulli Primordial eshte Krijuesi i Universit?!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Aleandro Shiko postimin
Dije, o njeri, se ti je vetėm njė shpirt. Trupi ėshtė asgjė. Shpirti ėshtė Gjithēka. Mos lejo qė trup tėnd tė jetė njė burg! Ēlirohu nga errėsira dhe udhėto nė Dritė! Ēlirohu nga trupi tėnd, o njeri, dhe do tė jesh i lire. Je me tė vėrtetė njė Dritė qė ėshtė Njė me Dritėn. Kur tė jesh i lirė nga zinxhirėt e errėsirės, e tė udhėtosh nė hapėsirė si njė Diell i Dritės, atėherė do tė kuptosh se hapėsira nuk ėshtė e pakufishme, por efektivisht kufizohet prej kėndeve dhe lakoreve. Dije, o njeri, se gjithēka qė ekziston ėshtė thjesht njė aspekt i gjėrave mė tė mėdha qė duhet ende tė vijnė. Materia ėshtė prurja qė rrjedh si njė korrent, duke ndryshuar nė mėnyrė konstante nga njėri aspekt nė tjetrin. Dija gjithmonė ka ekzistuar nė tė gjitha epokat, asnjėherė nuk ka ndryshuar, edhe pse e fshehur nė errėsirė, asnjėherė nuk ka humbur, edhe pse e harruar prej njeriut.
/Thoth
sa me shume mesojme aq me shume kuptojme se nuk dime asgje rreth universit. Asgje. Edhe keta me bing bang e me tinguj primordial asgje nuk dine. Shumica e teorive te 200 vjeteve te fundit po dalin te gabuara sot. Edhe keta tingujt do dalin te gabuar pas disa dekadash apo shekujsh.
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i murik pėlqehet nga
i vjetėr 30-03-2017, 23:52   #36
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 21,494
Thanks: 1,649
Thanked 1,648 Times in 1,230 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 128
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tingulli Primordial eshte Krijuesi i Universit?!

Nga dridhjet behet re tekile

ta bejme temen me interesante

__________________
Une perpara, fshesaxhinjte nga mbrapa.
Foreign Music > Albanian Music
thirsty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-04-2017, 00:32   #37
Kontinenti
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2012
Posts: 1,406
Thanks: 19
Thanked 1,394 Times in 425 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
Kontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Tingulli Primordial eshte Krijuesi i Universit?!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Aleandro Shiko postimin
Kontinenti, pergjigjen e ke, nqs beson ne masoneri, nqs beson ne kontrollin mental te shoqerise.
Dhe mbi te gjitha nqs beson ne Valet ELF te HAARP (Rizonanca Schuman) qe jane ne gjendje te ndryshojne (kontrollojne) humorin e miliona njerzve...!!!!

Nuk jam nje person qe beson cdo lloje sharlatani qe publikon ne internet, por besoj dhe krijoj idete e mia vetem pasi te keme bere kerkime te kryqezuara dhe sa me kontraditore mes njera-tjetres.

Personi qe po flet ne kete video eshte nje gjeneral (italian) i cili konfermon qe kane arritur ne ate pike sa qe me valet qe leshojne nepermjet HAARP, jane ne gjendje te komandojne jo vetem klimen me reshje qe krijojne permbytje masive, por edhe te shkaktojne termete ku dhe kur te duan.
E gjithe kjo vetem me nje klik, natyrisht me vibracion qe krijone valet qe leshojne.
Aleandro, sinqerisht qe une te falenderoj per kerkimet e tua dhe sidomos per kembenguljen qe ke.
Tani, per masonerine, kane dale me qindra libra qe flasin etj. dhe aty ka te verteta por ka dhe fantazi.
Po qe se pergjigjen e kam ne masoneri, do te shtoja se; masonet jane njerez, jane biologjike sic jemi te gjithe, pra kane dhe gabimet e tyre, te metat e tyre, me nje fjale masonet nuk jane Zoti.
Ne qoftese kane fuqi, me fal por, un nuk besoj se fuqia e tyre arrin deri aty sa me nje klik te kontrollojne humorin e miliona njerzve.
Sado qe te kene sekrete shkencore, humori i njerzve eshte shpirteror, per rrjedhoje eshte mister, sepse ne nuk dime asgje per shpirtin.
Une mund ta kontrolloj humorin e njerzve po qe se kam ne dore t'u shkaktoj atyre nje fatkeqesi, (lufta) ose nje miresi te madhe etj. por besoj se nuk e ke fjalen per kete lloj kontrolli.
Bindja jote eshte se me nje klik, pra me rrezatim, ata kontrollojne humorin e njerzve.
Aleandro, per mua kjo eshte e pa mundur.
Ne njerzit jemi aq te ndryshem me njeri tjetrin sa me te vertete qe, biologjikisht kemi nje vetmi te madhe...apo te stermadhe, perfshi ketu dhe ata qe jane binjake te lindur nga nje nene.

Ti nuk fole per UFO-t, por kete po e shtoj vete.
Personalisht nuk besoj fare ne perrallat me UFO.
E thashe kete persa i perket termeteve sepse kam patur rast te degjoj qe UFO-t shkaktojne dhe termete.
Aleandro, mire qe UFO nuk ka, por nuk ka asnje force njerzore te shkaktoje termete si te duan e kur te duan e ku te duan.
Nuk dua qe te hyme ne detaje per pllakat e famshme qe jane shkaktaret kryesore te termeteve, por njeriu nuk e ka ate force te beje nje levizje aq te madhe te nje pjese te globit qe quhet termet.
Edhe gjenerali italian, pranonte anen tektike, por edhe ai nuk kishte fakte qe t'i kishte pare me syte e tij, aq me teper kur flitet per ndryshim humori te miliona njerzve, fjale keto teper te guximshme per t'u pranuar.
Aleandro, e perseris qe, masonet nuk jane Zoti.
Kontinenti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-05-2017, 14:51   #38
Aleandro
V.I.P
 
Avatari i Aleandro
 
Data e antarėsimit: Mar 2017
Posts: 601
Thanks: 80
Thanked 299 Times in 197 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 36
Aleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tingulli Primordial eshte Krijuesi i Universit?!

"Gjithēka eshte energji dhe kjo eshte e gjitha qe ekziston. E sintonizuar ne frekuencen e realitetit qe deshiron dhe nuk mund te shmangeni pa e marre kete realitet. Nuk ka rruge tjeter. Kjo nuk eshte filozofi. Kjo eshte Fizike".
(Albert Einstein)

"Nese duam te gjejme sekretet e universit, duhet te mendojme ne aspektin e energjise, frekuences dhe vibracionit."
(Nikola Tesla)
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg tesala.jpg (25.4 KiloByte, 15 shikimet)
__________________
Jam rrezuar, jo prej aftesise e armiqve, por prej pabesise se miqve.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Aleandro : 23-12-2017 nė 13:19
Aleandro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Aleandro pėlqehet nga
i vjetėr 25-12-2017, 20:18   #39
Aleandro
V.I.P
 
Avatari i Aleandro
 
Data e antarėsimit: Mar 2017
Posts: 601
Thanks: 80
Thanked 299 Times in 197 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 36
Aleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Re: Tingulli Primordial eshte Krijuesi i Universit?!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga rolex Shiko postimin
Ajo ceshtja e frekuencave shume interesante. A na sjell dot dy lloj muzike me te dy llojet e ndryshme te frekuecave dhe te kuptojme ndryshimin?

Ato tingujt e parajses se Dantes me tmerruan , si film horror e kishin melodine.
Mund ti degjosh ketu rolex.
Jane bere provat dhe rizultatet jane qe muzika me 440 Hz provokan ancia-stres, ndonse minimalisht. Ndryshe nga 432 Hz qe eshte me relaxsuese. http://www.classical-guitar-music.co...432-hz-440-hz/

https://musica432hz.wordpress.com/20...0-hz-e-432-hz/
__________________
Jam rrezuar, jo prej aftesise e armiqve, por prej pabesise se miqve.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Aleandro : 25-12-2017 nė 20:21
Aleandro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Aleandro pėlqehet nga
i vjetėr 27-12-2017, 21:05   #40
Aleandro
V.I.P
 
Avatari i Aleandro
 
Data e antarėsimit: Mar 2017
Posts: 601
Thanks: 80
Thanked 299 Times in 197 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 36
Aleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tingulli Primordial eshte Krijuesi i Universit?!

"Ai qė i njeh sekretet e zėrit,
di misteret e tė gjithė universit!"


(Hazrat Inayat Khan)

Lindur ne Indi ne nje familje muzikantesh. Dhe ai vete ishte nje muzikant me vlera te medha. Braktis kete karriere brilante ne fushen e muzikes dhe i vihet punes si klerik i perhapjes se Sufizmit ne perendim, nga USA & Europe.

__________________
Jam rrezuar, jo prej aftesise e armiqve, por prej pabesise se miqve.
Aleandro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur