Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Zhvillimet Urbane > Mjedisi

Mjedisi Diskutime mbi Mjedisin.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 11-01-2018, 18:10   #1
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 6,126
Thanks: 6,371
Thanked 2,988 Times in 1,524 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 135
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Kokėdhima bėn thirrje pėr luftė: Plehrat e Europės po vijnė nė Shqipėri

Kokėdhima bėn thirrje pėr luftė: Plehrat e Europės po vijnė nė Shqipėri

Plani i diskutuarii qeverisė pėr importin e plehrave nga Europa, ka sjellė shumė reagime nga fytyrat politike por reagimi i fundit i kryetarit tė partisė ZGJIDHJA, Koēo Kokėdhima ka qenė shumė i ashpėr.

Nė njė koment ai ka bėrė edhe thirrjen e rėndė pėr luftė.

REAGIMI I PLOTE:

Mė datėn 31 korrik tė vitit tė shkuar, “Zgjidhja”, paralajmėroi se sė shpejti Europa do tė gjendej pėrballė njė problemi shpėrthyes pėr ēėshtjen e plehrave. Nė fillim tė kėtij viti, qeveria e Kinės e ka zyrtarizuar vendimin e pėrfolur, pėr tė refuzuar importin e mbetjeve pėr industrinė e riciklimit, kurse mediat mė tė mėdha tė vendeve tė BE-sė kanė ngritur alarmin. Bėhet fjalė pėr tė paktėn 50 milionė tonė mbetje, mes tė cilave 1.5 milionė tonė mbetje plastike, pėr tė cilat po kėrkohet me shpejtėsi njė vend importues.

Kohėt e fundit shumėkush ėshtė habitur pėr “dashurinė e madhe” tė krerėve tė BE-sė qė ka shpėrthyer papritur ndaj Edi Ramės, edhe pse ai udhėheq njė bandė qeverisėse kriminale dhe tė korruptuar deri nė palcė. Shqipėria e Edi Ramės ėshtė piketuar pėrfundimisht, si njė zgjidhje e pjesshme pėr hallin e madh, qė i ka zėnė derėn vendeve tė Europės.

Nė njė shkrim tė fundit tė DW ngrihet alarmi: “Shumė vende, si Gjermania, nuk kanė mė tani mundėsi tė eksportojnė 24 lloje mbeturinash, qė janė pėrfshirė nė listėn e importeve tė ndaluara (nga Kina). Tani ato duhet tė mendojnė pėr tė gjetur shpejt alternativa, sepse BE-ja ėshtė nė rrezik tė pėrmbytet prej mbeturinave plastike”. Dhe alternativė e vetėofruar duket qartė, se ėshtė qeveria mė e shantazhueshme nė Europė, e cila sipas burimeve tona tė besueshme, do tė fusė nė kuvend, brenda pranverės, pėr tė votuar me votat e kanabisit, ligjin mė antishqiptar tė kėtyre 27 viteve te fundit, atė tė importit tė plehrave.

Herėn e fundit qė Edi Rama u pozicionua pėr kėtė ēėshtje te “Zėri i Amerikės”, nė muajin shtator 2017, deklaroi se ėshtė i vendosur qė tė ecė pėrpara nė kėtė projekt, i cili na qenka, “njė proces europianizues”. Europianizimi i vendit, sipas kėtij ushtari tė tė gjitha mafieve, na qenka marrja e plehrave tė BE-sė, tė cilave Kina, pėr tė mirėn e qytetarėve tė vet, zgjodhi t`u mbyllė derėn. Nė fakt, sipas planit tė menaxhimit tė mbetjeve 2010-2025, tė draftuar dhe miratuar nga qeveria shqiptare me ndihmėn e Bashkimit Europian, deri nė vitin 2020, Shqipėria duhet tė ndėrtojė 12 landfille inxhinierike pėr grumbullimin e mbetjeve bashkiake, sipas standardeve tė BE-sė.

Por ēfarė bėri Rama? E la mėnjanė kėtė plan menaxhimi dhe nė vend tė tij, nė mėnyrė tė jashtėligjshme, nisi ndėrtimin urgjent tė tė paktėn 3 inceneratorėve. Pėrse e bėn kėtė, ndėrkohė qė ne jemi vendi me menaxhimin mė tė keq nė Europė tė mbetjeve tona, me mungesė tė plotė tė pėrpunimit tyre nėpėr landfille? Me ēfarė do t’i ushqejė furrat e inceneratorėve, qė u ka dhėnė me koncesion klientėve tė tij, ndėrkohė qė miliona tonė plastikė dhe mbetje tė tjera po i zėnė frymėn vendeve tė BE-sė?

Edi Rama tentoi herėn e fundit qė tė fusė nė programin e punimeve tė Kuvendit (pėr periudhėn 18 shtator-13 tetor 2017), shqyrtimin e dekretit tė Presidentit qė refuzonte dekretimin e amendamenteve qė qeveria e tij i bėri ligjit tė mbetjeve. Por meqenėse oborri ju mbush me skandale si ai i Tahirit, meqenėse ka kuptuar qė qytetarėve tashmė u janė hapur sytė dhe e dinė se ai nuk ėshtė kryeministri i tyre, por i klaneve mė tė errėta kriminalo-financiare, me frikėn nė palcė u tėrhoq pėrkohėsisht. Tani ka nė plan, qė tė organizojė shpejt e shpejt me shoqata mjedisore fantazmė, apo tė paguara, konsultime publike dhe ta kalojė urgjentisht nė parlament.

Nėse Edi Rama do tė guxojė ta realizojė kėtė plan, mė tė ziun nė historinė e kėtij vendi, duke tentuar tė mashtrojė qytetarėt me mbėshtetjen e krerėve tė BE-sė dhe hapjen e negociatave; pėr ta bėrė Shqipėrinė njė kosh dhe furrė djegėse gjigande tė plehrave tė Europės qė Kina u mbylli derėn, atėherė protesta kundėr armėve kimike qė e bėnė tė pėrmjerret nga frika nė poturet e tij, do t’i duken si njė shėtitje relaksuese e qytetarėve.

ZGJIDHJA e paralajmėron qė tė heqė dorė urgjentisht nga ky plan, sepse fundin do ta ketė edhe mė tė shpejtė dhe tė dhimbshėm, se sa e mendon. Nuk ka diplomat dhe kancelari nė Europė, qė tė mundet tė mbrojė njė armik tė njė populli tė tėrė, i cili kėrkon tė shkatėrrojė pėr ca miliona euro mė shumė dhe pėr hir tė qėndrimit me ēdo kusht nė pushtet, shėndetin dhe jetėn e shqiptarėve ndėr breza.

Zgjidhja e ndėrgjegjshme se nė kėtė ēėshtje madhore kombėtare ka me vete gjithė popullin pa dallim partiak, nuk do tė lejojė qė ky vend i bekuar nga Zoti dhe natyra, tė transformohet nė njė parajsė tė ekomafies dhe nė njė motor gjigant kanceri.

ZGJIDHJA e paralajmėron kėtė kryeministėr tradhėtar, se do jetė nė krye tė rezistencės sė popullit tonė, kundėr planit tė tij pėr ta kthyer Shqipėrinė nė kazanin kanceroz ku shkarkohen plehrat e gjithė Europės. Duhet tė bėhemi gati pėr luftė!
#ZgjidhjaPėrShqipėrinėPaPlehra
Shtuar mė 11/01/2018, ora 18:42
__________________________________________________ ____
http://www.albeu.com/kryetitull/koke...qiperi/364178/
Fshatari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Fshatari pėlqehet nga
i vjetėr 11-01-2018, 19:19   #2
Oqeani
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Vendndodhja: Nėn hijen qiellore
Posts: 8,238
Thanks: 1,571
Thanked 1,102 Times in 740 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 66
Oqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kokėdhima bėn thirrje pėr luftė: Plehrat e Europės po vijnė nė Shqipėri

Me qe nuk ka ... per prodhime e eksportime, te prese mbeturinat per ndonje lek
__________________
Shpresa ėshtė e vetmja gėnjeshtėr qė i besohet !!!
Oqeani nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-01-2018, 19:33   #3
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 3,962
Thanks: 1,318
Thanked 1,813 Times in 1,061 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 75
par i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kokėdhima bėn thirrje pėr luftė: Plehrat e Europės po vijnė nė Shqipėri

Si ish sherbetore I drames se shqiptareve brenda kufijeve nuk eshte I besueshem.
Nje perfitues I miliona e miliona € nga tenderat dhe privatizimet, ju kujtoj ketu hotel Tirana qe u mor nga ky hajdut per nje vlere qesharake eshte thjeshte nje diletant dhe llups I taksave te popullit.
Mero gelbaza, Muc qelbesina, tak rrapataku dhe ky kokedhjeri jane surreterit e vertete se si shitet e blihet njeriu per nje grusht parash.
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i par pėlqehet nga
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur