Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Ndėrkombėtare > Problematika / Aktualitete Ndėrkombėtare

Problematika / Aktualitete Ndėrkombėtare Nė kėtė forum mund tė diskutoni mbi tė rejat mė tė fundit nga bota dhe vendet ku ju jetoni. Analizat, komentet dhe postimet e materiale nga shtypi botėror janė me interes.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 14-11-2019, 18:45   #161
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 5,276
Thanks: 1,427
Thanked 2,373 Times in 1,348 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Re: Kina

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Mua nuk me pelqejne detajet...patriotike te ushqimit.
Vetėm ushqimi ėshtė ai para tė cilit tė gjithė njerzit janė tė barabartė, pa dallim feje ideje krahine shtrese pasurie varfėrie etj....
Tė gjithėve na merr uria... prandaj ska ushqim patriotik...
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-11-2019, 18:46   #162
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,284
Thanks: 16,534
Thanked 9,772 Times in 6,614 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Re: Kina

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga edlin Shiko postimin
Vetėm ushqimi ėshtė ai para tė cilit tė gjithė njerzit janė tė barabartė, pa dallim feje ideje krahine shtrese pasurie varfėrie etj....
Tė gjithėve na merr uria... prandaj ska ushqim patriotik...
E ke GABIM???nejse....

E do persene????????????
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-11-2019, 19:00   #163
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 5,276
Thanks: 1,427
Thanked 2,373 Times in 1,348 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Re: Kina

Po e ke pėr mishin e derrit.... u lejohet tė gjithėve nė rast urie...
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-11-2019, 19:01   #164
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,284
Thanks: 16,534
Thanked 9,772 Times in 6,614 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Re: Kina

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga edlin Shiko postimin
Po e ke pėr mishin e derrit.... u lejohet tė gjithėve nė rast urie...
E kam per drithnat e .....shkinave.

Danke.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-11-2019, 19:10   #165
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 5,276
Thanks: 1,427
Thanked 2,373 Times in 1,348 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Re: Kina

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
E kam per drithnat e .....shkinave.

Danke.
Nejse....
Sa prej jush keni ngrėnė apo keni menduar tė hanit ndonjėherė peshk tė gjallė.....
e pra, sot sushi ėshtė nė modė...
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-11-2019, 22:20   #166
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,781
Thanks: 400
Thanked 647 Times in 435 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 120
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Re: Kina

Gavro te marinuar ne uthull.
Ne Greqi ta servirin per meze kur pi raki apo uzo.

Nuk mbahet mend sa here kam ngrene. Dhe dua te them se ishte i mire. Ai qe nuk haet eshte peshku i konservuar.
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-11-2019, 08:33   #167
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,284
Thanks: 16,534
Thanked 9,772 Times in 6,614 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Re: Kina

https://sq.wikipedia.org/wiki/Ariu_panda

Ate qe wikipedia albaLESHE nuk e shkruan eshte KJO...

Wilderei und Pelzhandel stehen in China unter drakonischen Strafen, es gab aufgrund dieser Delikte sogar Todesurteile.

Dhe KJO qe nga...1939-ta.Ndersa SOT nuk ka me ne Kine sogar, ka DIREKT...plumb mbas QAFE.

PS....kemi dhe PLOT FAKTE te TJERA,por po bajme nje llogaritje.

Sa shqiptare kane ikur nga trojet mbas 1990-s(perfshire dhe Kosoven +Macedonine) ne baze te popullsise.
Ne Kine po tu bante ajo <pranvera> e 89-s,do te mjaftonte VETEM 1% e kinezeve te emigronte,dhe perendimi=duart LART.

Nuk thoni shyqyr apo AMEN,qe su krijua revolucioni per te drejtat e....darave.

Hajde tunga se kena puna boll sot(RELAX me i fjale).

AGRE.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-11-2019, 19:44   #168
Demo Labi
Hajdut Zemrash!
 
Avatari i Demo Labi
 
Data e antarėsimit: Feb 2015
Vendndodhja: Ne Kerkim... Kerkohet per vjedhje zemrash.
Posts: 1,295
Thanks: 131
Thanked 327 Times in 218 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Demo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėm
Re: Kina

Ne kine ka shejtane te mira. Si kotele jan te shuarat. Sa i pelqeja shejtanet...
Dhe ato me donen shume. Ter diten ne goj ma mbenen dhe nuk e hiqnen nga goja emren tim. Bile me kujtonet nje shejtante qe e mbante dite dhe nate.

Jeshte nje kotele e vogel o ti, qe kesha atje afer te tornua dhe me pyeste per te tera.
"Demi, i martuar eshte Shuaipi".... " Demo moj shejtan" i thesha, "mo ma shperdoro emren, pse ca beri shejtani" Me pyeste per Shuaipin. O tja keshte kerkuar shejtani. Pse rrinte rehat ai. Te terave ia kerkonte. "Me ckeli syri atje mrapa torno tjeter" Me tha kur te thom.

"Paske shpetuar mire moj e shuar, eshte shejtan i madh ai. Po te gjeti mbrapa tornos here tjater bridh me vrap, qe mos te kapi, se po te kapi..." Ku keshte me kohe ta shpetoje kinezen nga duart e Shuaipit po ta kapte. Pse nuk kapi te shkreten Feride i shuari ne turnin e trete te nates. E keshte ngjeshur rreze tornos dhe nuk ndahej prej saj. U deshem dhjete burra ta ndanim nga ajo. Jeshte me te meta shejtani. Me brek neper kembe mezi e ndame. Po ja shpjegoja shejtanes ta kuptonte mire. Para se ta kapte Shuaipi mbrapa ndonje tornoje, se po ta kapte nuk keshem me kohe ta ndanem ne.

U lodha kot une. Pse shpjegohen mire ca gjera ne kinezce. Ajo shejtan kinezce nuk i ka ca fjale, sic i ka shqipja jone. Ja si ti thosha une asaj qe Shuaipi donte shtrengonte rreze tornos... Ia shpjegova ndryshe une... Mora nje cilinder bosh dhe i futa nje hekur brenda. Ndoshta o kete qene dhe faja ime xhanem, se perdora nje hekur te trashe. Me te pare hekuren u habit shejtania, ku keshte pare ndonjehere ne Kine ajo hekur aq te trashe sa te Shuaipit... O jet bere kurioze dhe mbas dy ditesh... Ne fund te turnit e gjetem kinezen dhe Shuaipin te ngjeshur mbas tornos. Kushedi sa ore do kene ndenjur te ngjeshur atje shejtanet. Se per kinezen kishte ndaluar koha. Kur e pyeten shejtanen smbante mend asgje.

Ja keshtu... Na ka ndihuar Kina. Dhe jo vetem me buke, por edhe me ... pjese kembimi.
__________________
Bij cobanesh kemi qene, kemi ruajtur edhe dhene!
Here me duar, here me dhembe dhe mish ujku kemi ngrene!
Demo Labi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-11-2019, 15:00   #169
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,284
Thanks: 16,534
Thanked 9,772 Times in 6,614 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Question Re: Kina

Kqyrni ART dhe mos shkruani...FSHATarsira...


SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-11-2019, 11:52   #170
King Bardhyl
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,832
Thanks: 3,788
Thanked 3,065 Times in 2,080 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 142
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Kina

Bubonic plague: Third case reported in China - Medical News Today
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-11-2019, 22:30   #171
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,284
Thanks: 16,534
Thanked 9,772 Times in 6,614 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Re: Kina

Mirembrema demokrates...

Hmmmmmmmmmmmmmmmmmm......

Shqiptarėt me zemrėn mė tė dobėt, vdekjet nga sėmundjet koronare sa katėrfishi i mesatares europiane.

Mė shumė se gjysma e vdekjeve gjatė vitit tė kaluar nė Shqipėri kanė ardhur si rrjedhojė e problemeve me zemrėn. Sipas INSTAT, nė vitin 2018, vdekjet nga grup sėmundja “Aparati i qarkullimit tė gjakut” arritėn nė 11,599, ose 53,2% e vdekjeve gjithsej.

Shkaktari kryesor i kėsaj sėmundje, pohojnė ekspertėt, ėshtė stili i jetesės dhe dieta ushqimore(INTERESANT,duke marre parasysh se u hate...vetem pras). Nė vitet 1990, Shqipėria kishte numrin mė tė ulėt tė prevalencės sė vdekjeve nga sėmundjet kardiovaskulare se nė tė gjitha vendet e rajonit(jo mo qne). Nė fillim tė tranzicionit, vdekjet nga kjo diagnozė ishin 1250 persona pėr 1 milion banorė, ndėrsa nė vitin 2018 arrti nė 4,040 pėr 1 milion banorė.

Nė krahasim me Europėn, sipas tė dhėnave tė tjera tė Eurostat, Shqipėria renditet e dyta, pas Letonisė, qė mban rekordin me mbi 5,000 vdekje nga goditjet nė zemėr, me tė dhėnat qė i referohen vitit 2016, tė publikuara nė Ditėn Botėrore tė Zemrės, qė ishte nė 29 Shtator.

Ndėrsa mesatarja e Bashkimit Europian ėshtė shumė mė e ulėt, nė 1190 vdekje pėr 1 milion banorė, ose gati 4 herė mė e ulėt se nė Shqipėri.

Shtetet, ku ka mė pak vdekje nga sėmundjet e qarkullimit tė gjakut janė Franca (470 pėr milionė banorė), Holanda (580) dhe Spanja (640)(kqyr,kqyr....shkinat )

PS....kto ishin per 2018-en,per kete vit ska AKOMA hulumtime,ndersa per KINEN do ta vrejme.

KAQ.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur