Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Argėtim & zbavitje > Gjėzėtari dhe lojėra

Gjėzėtari dhe lojėra Gjėza tė ndryshme ( ndėrrimor, siandej, prapthi, tetėkahore, vizatimori i bardhė, … si dhe do bėjmė pėrpjekje qė tė sjellim edhe fjalėkryqe) edhe gjėza logjike, fjalė tė urta, kashelashė etj; lojėra tė ndryshme argėtuese – elektronike e ato nė internet. Gjithēka vetėm pėr kėnaqėsinė tuaj. Argėtim tė kėndshėm!

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 12-11-2019, 12:16   #401
Adea
V.I.P
 
Avatari i Adea
 
Data e antarėsimit: Dec 2016
Posts: 2,827
Thanks: 3,609
Thanked 663 Times in 523 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 32
Adea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėm
Re: Ēfar ju ka bėr pėrshtypje?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Disa pika te sistemit nen rregjimin e.........................

1. Nuk kishte faturė tė energjisė elektrike. Energjia elektrike ishte falas pėr tė gjithė qytetarėt.

2. Nuk kishte interes pėr huatė. Bankat shtetėrore u jepnin kredi tė gjithė qytetarėve me interes 0 pėr qind me .....LIGJ.

4. Tė gjithė te porsamartuarit merrnin 50,000 dollarė. Qeveria dėshironte tė kontribuonte nė krijimin e njė familje.

5. Edukimi dhe trajtimet mjekėsore ishin falas.

8. Kur bleje njė kerr, qeveria subvenciononte 50 pėrqind tė ēmimit.

9. qmimi i karburantit ishte........... 0.14 dollarė (12 cent ose rreth 0.10 euro) pėr litėr.

10. Nėse njė i diplomuar nuk gjente njė punė pas diplomimit, shteti pagonte pagėn mesatare tė profesionit, derisa tė gjente njė tė tillė.

11. Shteti nuk kishte borxh tė huaj dhe rezervat e tij prej= 150 miliardė dollarė u ngrinė nė tė gjithė botėn dhe JO ndoshta,por ............hupen pėrgjithmonė.

13. Femrat apo nuset qė lindnin merrnin 5000 dollarė.

PS....se kishte dhe pika te tjera.

FAZIT.....Beno me duket fantascienza?????

Ke te drejte SystemA,edhe mua por kush i beson???????????????????

Mund ta coni hulumtin tek....qeshtjet e trojeve, JU veshQORRA INJORANT.


Ne nje interviste qe Oprah Winfrey i beri vajzes se mbretit te Kuvajtit, ajo, e cila ishte e veshur me nje stil modern europian, i permendi te gjitha pikat e mesiperme si pjese normale e politikes sociale te babait te saj.

Nder to ajo permendi se nuses i behej dhurate nga shteti edhe nje fustan nuserie i cili projektohej dhe qepej ne nje nga filalet e Vera Wang.


Shume te bukura per te qene te verteta. Uroj te jene.

Im ate thoshte: Beje fukarain mbret dhe ai do te te vjedhe. Beje pasanikun mbret dhe ai do te te pasuroje.Adea
Adea nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-11-2019, 12:50   #402
lonely_lion
在中国的某个地方
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 4,991
Thanks: 0
Thanked 1,713 Times in 1,334 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 72
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Re: Ēfar ju ka bėr pėrshtypje?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Disa pika te sistemit nen rregjimin e.........................

1. Nuk kishte faturė tė energjisė elektrike. Energjia elektrike ishte falas pėr tė gjithė qytetarėt.

2. Nuk kishte interes pėr huatė. Bankat shtetėrore u jepnin kredi tė gjithė qytetarėve me interes 0 pėr qind me .....LIGJ.

4. Tė gjithė te porsamartuarit merrnin 50,000 dollarė. Qeveria dėshironte tė kontribuonte nė krijimin e njė familje.

5. Edukimi dhe trajtimet mjekėsore ishin falas.

8. Kur bleje njė kerr, qeveria subvenciononte 50 pėrqind tė ēmimit.

9. qmimi i karburantit ishte........... 0.14 dollarė (12 cent ose rreth 0.10 euro) pėr litėr.

10. Nėse njė i diplomuar nuk gjente njė punė pas diplomimit, shteti pagonte pagėn mesatare tė profesionit, derisa tė gjente njė tė tillė.

11. Shteti nuk kishte borxh tė huaj dhe rezervat e tij prej= 150 miliardė dollarė u ngrinė nė tė gjithė botėn dhe JO ndoshta,por ............hupen pėrgjithmonė.

13. Femrat apo nuset qė lindnin merrnin 5000 dollarė.

PS....se kishte dhe pika te tjera.

FAZIT.....Beno me duket fantascienza?????

Ke te drejte SystemA,edhe mua por kush i beson???????????????????

Mund ta coni hulumtin tek....qeshtjet e trojeve, JU veshQORRA INJORANT.

Eh mo Beno. Pse ore merresh me @@? Po sa e bukur ajo puna e Paqesorithe he? Dhe andej do hapen tani se nuk ju del vendi.Por kam frike se nje dite nightmare do behet realitet. Ate dite kur pilotet e aeroplaneve me chipa China do te terheqin kembezen ...be vaki nuk do shkrehen/qellojne hic !

Ja u tha troc ai. Lermeni ore rehat. C'ju duhet juve cfare bej une me robt e mi? Une j'u ruaj portat qe mos te mbyteni me emigrante. Jo ore. Ishin EU dhe USA te indinjuar se cfare bente ai me robt e vet. E vrame bariun dhe u perhapen dhente .... Mbajini dhente tani ne EU ! Ju nuk i lini robte rehat atje ku jane dhe qaheni pse ju vine ne EU. Te vine dhe tj'u marrin perpara . bile t'ju @ine goca e mamka i keni pak. Mire t'ja u bejne. E kam thene dhe me pare. Te ishte Atlantiku toke nuk do kishte lufte. Dhe qahen EU tani... Po ore. Shko e ngite folene e grenzave.

Citim:Colonel Gaddafi, a man of many visions, had dreamed of seeing an abundance of fresh water in Libya, and wanted to make his home country stand as a proud and free nation. In 1953, the quest for black gold in the vast deserts that reside in the southern part of Libya, led to the discovery of oil and fossil water. The quadruple aged water aquifers that were uncovered in the 50s had projected sizes varying from 4,500 to 20,000 cubic kilometers. The majority of this water supply was accumulated almost 15,000 to 25,000 years ago, while some water tanks are believed to be a few thousand-years-old.
After a hardcore battle between Gaddafi and Muhammad Idris bin Muhammad al-Mahdi as-Senussi, King of Libya, Gaddafi and his army acquired power in a coup against Muhammad Idris in 1969. The new government, also called the Libyan Arab Jamahiriya, made the oil companies state owned and invested a great deal of the oil profits to funnel the flow of drinking water from the underground aquifers, by installing a large number of bore wells throughout the Libyan land. Big farms were created in a southern region of Libya to motivate men and women to relocate to the desert and farm in those places. However, a lot of people in Libya preferred living in the northern and coastal parts of the country, for there was a steady and ample supply of water there.
[img] ttps://lh3.googleusercontent.com/-fEV8RXwxBfc/ValEj1ZkjdI/AAAAAAABEQM/eqYpxptWAQ0/great-man-made-river-1010.png?imgmax=800[/img]
This backfire made Gaddafi’s government create a new plan: bring the water to the people. The Jamahiriya administration carried out the preliminary feasibility reports in 1974. In 1983, the wheels for the Great Man-Made River project were set to roll. The Great Man-Made River Project, a Jamahiriya government financed venture, was going to be developed in five stages. All five stages were a completely different project by themselves, however, when combined, the stages would form an integrated set-up.

As water in the newly formed Libya was considered to be a human right for its people, Gaddafi had to make this happen for the happiness of his people.In addition, on the opening day of the second phase of the Man-Made River Project, Gaddafi stated that this project is the greatest response to the United States of America, and to all those who link Libya with the terrorists or any such activity. This project sheds light on the fact that Libya is all about peace and progress.
The Involvement of NATO
In 2011, NATO forces attacked Libya, and during that time, the third phase of the project was also completed.


However, the first phase was officially launched at the end of 1991, supplying more than a million cubic meters of fresh water every day from a pipeline that stretches more than 1000 km, from Sirte to Benghazi. The second phase supplies one million cubic meters of underground water each day to the coastal belt of the country, as well as supplying water to Tripoli. And finally, the third phase offers the organized development of the first phase set-up, and provides Tobruk and other cities close to the coastline with a new underground water supply.
The network of concrete pipes, which each have a diameter of 4 meters each, stretch more than 3500 kilometers. These pipes are hidden beneath the wilderness of the desert to stop vaporization of the water. There are more than 1000 wells, countless sections of concrete pipes, and 250 million cubic meters of excavation. Everything for the project was made in Libya; nothing was exported.
[img] https://lh3.googleusercontent.com/-1...jpg?imgmax=800 [/img]

Furthermore, the final two stages of the man-made river required stretching the supply system collectively – which, once achieved, would irrigate more than 100,000 hectares of terrain. Or, as Gaddafi described, the venture would make the country as green as the flag of the Libyan Arab Jamahiriya.
The Great Man-Made River gained international recognition, which led to the United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization’s acceptance of Libya’s offer to fund the Great Man-Made River International Water Prize, a merit that benefits phenomenal scientific studies on water consumption in waterless locations.
Also, because of its international recognition, many people from other nations were employed in Libya, especially in the Great Man-Made River Project, for many years. But following the start of NATO’s ‘humanitarian’ bombardment of Libya, the summers of 2011 became a cause for a large number of foreign employees to leave the country.


In July 2011, the North Atlantic Treaty Organization not only bombed the Great Man-Made River water system and pipelines near Brega, but additionally eradicated the plant that created the concrete pipes that were used as replacements during repairs. They justified their actions by claiming that the pipeline factory was used as a warehouse for the military.

Additionally, they also said that the same pipeline manufacture plant was used as a launch site for missiles and rockets. When NATO forces bombed that pipe building plant, more than five security officers were wiped out, along with the water supply system that supplied the general public with water for personal consumption and agricultural purposes – hitting Libya’s essential infrastructure.
The development of the final two stages of the river project were set to be finished within the next 20 years, but thanks to NATO’s ‘humanitarian’ war on Libya, the projects’ future is in great peril.
The Fight For Water
Clean, sparkling water – much like the water made available to the Libyans by the Great Man-Made River – is not only a vital source for humans, but all living things. With no drinkable water, we just cannot perform.
[img] https://lh3.googleusercontent.com/-Z...jpg?imgmax=800 [/img]

At the moment, more than 39% of the human population has very little or no access to safe, healthy and clean water – a number which is likely to leap up to 50% within just a few years. And as per the United Nations Development Program, worldwide intake of water is increasing every 20 years. While at the same time, after every 365 days, the majority of the great deserts in the world are growing wider, and the volume of functional farming terrain is shrinking in size.
However, there is more to the NATO ‘humanitarian’ bombardments of the Great Man-Made River Projects. In 2007, the United Nations Environment Program mentioned the water for revenue program, which earnestly encourages water to be a privately owned business. And, on the other hand, the World Bank implemented a strategy for privatizing water.


“The wars of the twenty-first century will be fought over water,” says Ismail Serageldin, the founding director of Bibliotheca Alexandrina and a former director of the World Bank.
In application, this means that both the World Bank and the United Nations want to fasten the water sources, allowing them to be used as a means of power. And once they entirely regulate these means, those means become financial assets, only to be sold back to the ‘free’ countries with a price tag. And, naturally, the prices for the freely available product will increase as the demand increases and water supplies are reduced.
However, what happened to the Great Man-Made River in the summers of 2011 can be best explained by the dialectical method (understanding the ‘problem,’ its ‘reaction’ and a ‘solution’). If you would like to read more about the dialectical method, please click here.


In Libya’s case, the bombardment on the water supply system created a ‘problem’. Subsequently, a ‘reaction’ in the form of an instantaneous prevailing need, was triggered. More than 60% of the country’s people depended on the Great Man-Made River water supply for personal and commercial use. However, a few days after the demolition of the Great Man-Made River, over 50% of Libya had no running water. Finally, an established ‘solution’ was enforced – make the people of the war-torn nation reliant on a single water source – and consequently bound the people to their new ‘democratic’ government.
E kane harruar Europianet : Hannibal ante portas. I plasi sumcja USA , se mos jane portat e veta.

P.S.
Ore po komunistat angleze,franceze,hollandeze soj e sorollopi sa lekurkuq,maya,azteke,inkas vrane pa meshire ne emer te idelogjise se tyre ? A kane kerkuar ndonjehere falje per kete ? Me thane qe ca nga pasardhesit e te vrareve do ngrene gjyq alla Nurembergas per pinjollet e atyre qe shkaktuan masakrat. Dhe koston e masakrave e duan nga emigrantet apo lloto fituesit qe kane shkuar ne USA pas 1990.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga lonely_lion : 12-11-2019 nė 12:58
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-11-2019, 19:03   #403
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 3,088
Thanks: 0
Thanked 699 Times in 579 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
doganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Ēfar ju ka bėr pėrshtypje?

Gjendja ne veneti,

Dy tė vdekur nga pėrmbytjet nė Venecia / Kėrkohet tė shpallet gjendja e jashtėzakonshme

Dy persona kanė humbur jetėn nė lagunėn e Venecias pėr shkak tė pėrmbytjeve nė banesa.

Kryetari i Bashkisė sė Venezias Luigi Brugnaor kėrkon shpallen e gjėndjes sė jashtėzakonshme pas situatės dramatike qė ka pėrfshirė qytetin nga reshjet e dendura tė shiut tė orėve tė fundit.

Kryeministri Giuseppe Conte e minsitrja e Infrastrukturės Paolo de Mikeli priten tė mbėrrijnė kėtė pasdite nė kėtė qytet pėr t’i qėnė pranė banorėve e verifikuar situatėn.

Niveli i ujit nė Venecia ka mbėrritur nė lartėsinė 1.87 cm, njė nga nivelt mė tė larta tė regjistruara gjatė viteve tė fundit pas atij tė vitit 1966 ku uji arri nė lartėsihėn 1.96 cm./CNA.al

Dulsi, do jete bere qull...
doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-11-2019, 22:21   #404
Zana
e....Thjeshte
 
Avatari i Zana
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 24,418
Thanks: 6,383
Thanked 6,975 Times in 3,349 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 280
Zana ka mbyllur reputacionin
Re: Ēfar ju ka bėr pėrshtypje?

So dje kisha nje takim pune me njeren... te cilen nuk e kisha Takuar ndonjehere ne jeten time , por si per cudi nuk kishte pranuar takim me asnje tek puna, pervec meje. ( e nuk isha fare ne dijeni se me c’fare merret, pasi e kishte lene bosh) .. nejse takohemi, ishte nje grua e Madhe ne moshe por shume e bukur dhe me TE paren me beri pershtypje kur tha ka 3 jave qe pres te te takoj ty , and I’m glad that I did .

Nejse ne muhabet e lart Ne nje fare pushimi TE shkurter.... kaloi muhabeti ne pak
Personale dhe I thashe qe ka kohe qe mundohem te lidhem me njeren andej ku jetonte kjo dhe si per cudi njiheshin... por nuk kishin kontakt, me tha qe do TE interesohet.

E sot me kontaktoi e me dha information.


Ps.. strange small world
__________________
-Some people feel the rain, others just get wet

-Some people can connect, to Greater Intelligence

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Zana : 13-11-2019 nė 22:24
Zana nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur