Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Sporti > Sportet amatoriale > Gjuetia dhe peshkimi

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 05-11-2012, 11:54   #1
J-W
J-W-R-Unlimited
 
Avatari i J-W
 
Data e antarėsimit: Jun 2010
Posts: 2,965
Thanks: 0
Thanked 8 Times in 8 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 33
J-W ka mbyllur reputacionin
Wink Keshilla dhe pajime per gjuetin e peshkut

Pse duhet tė investoni nė marka tė ashtuquajtura me cilėsi tė mirė, kur mund tė merrni “pajisje” nga tregjet apo tezgat e tregut ēam, paksa vende tė dyshimta, por tė nevojshme pėr njė peshkim tė mbarė. Nuk do tė bėni asgjė nė qoftė se ende vrisni mendjen pse ai tjetri ka pajisje mė tė shtrenjta. As peshkut nuk i intereson kjo gjė! Pėr tė mos u bėrė ju protagonisti i ditės qė tė ziheni pėr vendin ku do tė peshkoni, ONE ju rekomandon nė kėtė fillim sezoni tė gjuetisė sė peshkut, “tė mblidhni mendjen” dhe tė zgjidhni kallamin me freksion qė mendoni se ju shėrben mė sė miri:

Kallami

Si kallama tė mirė ju rekomandojmė: pėr njė peshkim tė lehtė, nė vende qė gumėzhijnė dhe plot me grepa ėshtė i kėshillueshėm njė kallam teleskopik prej 5 - 7 m.
Pėr peshkimin me karrem: kallami prej 2,10 - 2,40 m, me aksion maksimal prej 50 gr.
Pėr njė peshkim tė mesėm nė lumenj apo pėrrenj: kallam prej 3,50 - 4,50 m, me aksion prej 30 - 60 gr.
Pėr peshim tė rėndė me plumbēe, nė liqen apo det: kallam prej 4 m, me aksion prej 100 - 120 gr.
Pėr ngjala apo peshq me forma gjatėsore: kallami prej 4,50 - 5,40 m me aksion prej 200 - 450 gr.
Ėshtė e rekomandueshme tė niseni me rrathė prej 2 - 3 elementesh, pėr tė pasur sa mė shumė avantazhe pėr sa i pėrket pėrdorimit nė mėnyrė qė tė ulet fėrkimi dhe mė ekzakt i sė parės nė kthesėn fundore tė kallamit (mė pak tė rrethit sė parė te doreza).

Rrotullat

Rekomandohen tė merrni rrotulla me maksimum 4 rrula – nga ato qė janė tė pėrbėra nga koronė dhe pinion.
Ėshtė mirė gjithashtu, tė keni rrotulla prej materiali metalik (tambur metalik), pasi kjo e tėrheq mė mirė fildispanjėn. Dhe kuptohet, ėshtė nė dorėn tuaj tė mbani rrotulla tė madhėsive tė ndryshme, ndėrsa numri i tyre duhet tė jetė i njėjtė me atė tė kallamave.

Fildispanja

Kėtu ngelet ēdo gjė nė dorėn tuaj, nė funksion tė kallamave dhe tė rrotullave qė keni nė administrim. Gjithashtu, vendi ku do tė peshkoni ėshtė tepėr i rėndėsishėm pėr zgjedhjen e fildispanjės. Bėhuni i vendosur nė funksion tė llojit qė do tė zgjidhni: me pluskim, me plumbēe, wobler apo twister. Nė funksion tė gjithė kėtyre, fildispanja mund tė jetė nga 0,12 deri nė 0,50.

Kėshilla praktike

1.Peshku i freskėt mund tė verifikohet: nė qoftė se do tė vihet nė njė vaskė me ujė dhe bie poshtė, do tė thotė se ėshtė i mirė.

2.Nė qoftė se peshku i freskėt mban shumė erė, mbahet 1 orė nė ujė tė ftohtė dhe uthull (2-3 lugė uthull nė 1 litėr ujė).

3.Nė pėrgatitjen e havjarit (vezėve tė peshkut) ėshtė mirė tė pėrdorni me patjetėr ujė mineral apo ujė sifon tė ftohtė, pasi i bėn mė tė shkrifėta.

4.Krapi ka halėn e shtyllės kurrizore nė formė trekėndore me shije tė hidhur, pikėrisht e ndodhur nė vendin ku lidhet shtylla kurrizore me kokėn, mė shumė; kjo duhet hequr pėrpara nxjerrjes sė peshkut nė tavolinė.

5.Krapimund tė pastrohet nga luspat mė lehtė nė qoftė se zhytet nė ujė tė zjerrė pėr disa sekonda.

6.Pėr tė ruajtur ėmbėlsinė e peshkut, peshku i pastruar nuk mbahet nė ujė por shpėlahet shpejt.

7.Peshku nė zgarrė mund tė fėrgohet vetėm me verė tė bardhė; vera e kuqe i jep peshkut njė shije tė keqe.

8.Peshku pastrohet lehtė nga luspat, nė qoftė se e futim nė ujė tė vakėt dhe mė pas me ujė tė ftohtė me presion.

9.Nė pėrgatitjet me peshk shėrbehet vetėm verė e bardhė shqeto.

Pėr garniturat me peshk shėrbehet vetėm nė pjata ovale. Mund tė rrethohet peshku nga fletė tė vogla majdanozi tė shoqėruara me limonė dhe ullinj.

10.Vezėt e peshkut mund tė ruhen lehtėsisht tė pėrziera me shumė kripė.

11.Pėrpara se ta skuqni peshkun, njomeni paksa nė lėngun e njė limoni. Nė kėtė mėnyrė, peshku do tė bėhet mė i fortė dhe nuk do tė shkėrmoqet.

12.Kripa dhe thartėsirat bėjnė qė peshku tė koagulohet mė shpejt dhe substancat albuminoide tė tij tė mos ndahen pjesė-pjesė.

13.Njėherėsh i ngrirė, peshku nuk mund tė futet sėrish nė frigorifer. Jo vetėm qė humb cilėsitė ushqyese, por nuk ka as shije
J-W nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-11-2012, 11:58   #2
J-W
J-W-R-Unlimited
 
Avatari i J-W
 
Data e antarėsimit: Jun 2010
Posts: 2,965
Thanks: 0
Thanked 8 Times in 8 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 33
J-W ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Keshilla dhe pajime per gjuetin e peshkut

GrepatJ-W nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-11-2012, 14:21   #3
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: ne vithen e peles se hazdisur
Posts: 15,681
Thanks: 842
Thanked 1,413 Times in 1,051 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 123
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Keshilla dhe pajime per gjuetin e peshkut

ehh sa kemi vuajtur me perpara...mbaj mend,gjuaja me gjilpere me kyc edhe me spango...po edhe peshk kishte qamet...tani kallėma e grepa plot e peshk hic..duhet te cosh dem 1 pako llokume dinamiti per te kapur 1 kile peshk..
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-11-2012, 21:34   #4
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 13,540
Thanks: 3,648
Thanked 4,194 Times in 2,353 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 431
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Keshilla dhe pajime per gjuetin e peshkut

Teme shume e mire Euro. Edhe une kam qene shume merak ne peshkim. Me pelqen akoma por tani shkoj shume me rralle.

Kam peshkuar ne liqe, me pak, dhe ne lumenj. Zakonisht kam peshkuar ne lumenj me te qete sepse eshte edhe pak me e lehte dhe kerkon me pak angazhim. Pra eshte me e pershtatshme per dembela

Per karrem kam perdorur krimba (i blinim te gatshme), skrraja, miza, miser, peshk te vogel, karrem mashtrues etj.

Suksesin me te madh ne peshkim e kam pasur ne nje lum me thellesi rreth 1 meter ku per karrem e perdorja sharanin e vogel. Pra, ne fillim e ushqenim vendin me trosha te bukes ose me pregaditje te tjera qe i quanim kaqamak, pastaj i zinim me rrjete ca sharana te vegjel per ti vendosur ne grep dhe mlyshi 300gr - 1.5kg ishte i sigurte.
__________________
Оptimus orator est qui minimis verbis plurimum dicit
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-11-2012, 17:33   #5
lenci
::
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 2,666
Thanks: 160
Thanked 948 Times in 479 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
lenci ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Keshilla dhe pajime per gjuetin e peshkut

pak a shume perdor kete tip pajimi
ne vere mjafton vetem pushka

lenci nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-12-2012, 02:27   #6
J-W
J-W-R-Unlimited
 
Avatari i J-W
 
Data e antarėsimit: Jun 2010
Posts: 2,965
Thanks: 0
Thanked 8 Times in 8 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 33
J-W ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Keshilla dhe pajime per gjuetin e peshkut

Peshqit e harrojne cdo gje qe ndodh vetem pas 10 min (prandaj peshqit nuk te mbajne asnjehere meri) Te nesermen mund te peshkoni perseri ne te njejtin vend pasi ta keni ushqyer nje dite me pare , para largimit tuaj nga vendi ku peshkuat. Nese doni nje peshkim te suksesshem eshte mire qe gjithnje para se te largonit te hidhnit pak ushqim per peshqit. Kjo di ti stimulonte shume peshqit per te ardhur tek vendi ku ju gjuani, por jo vetem kaq, peshqit jan te prirur qe te therrasin edhe te tjere peshq per tu ushqyer aty ku ka ushqim me bollek.

Pra nese doni te mbushni barkun tuaj me peshq, duhet qe edhe ju ti mbushni barkun atyre paraprakisht. Llojet e ushqimit sic dihet jane : Himet, Misri, Gruri, Krimbat e kuq dhe te bardhe, orizi, buka dhe pse jo cdo lloj ushqimi qe ju ka ngelur nga torba juaj gjat peshkimit si psh ndonje zarzavat , djath etj

Nese nuk jeni gjuetar profesionist, mos u merzisni me fatin tuaj apo me peshqit. Lexoni cdo dite mbi peshkimin ose pyesni miqt tuaj rreth keti sporti te bukur dhe do beheni peshkatare te zot edhe ju. Ky sport krijon vartesi te bukur pasi ta keni mesuar.
__________________
Nuk ėshtė shenjė e mirė kur je keq !!
J-W nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-12-2012, 08:02   #7
BATO
______
 
Avatari i BATO
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 5,972
Thanks: 560
Thanked 1,182 Times in 625 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Keshilla dhe pajime per gjuetin e peshkut

Varet edhe nga vendi ku jeton. Kėtej nga ne zakonisht nuk peshkohet me krimba, bukė e gjėra tė tjera si kėto. Kėto pėrdoren aty ku ka vetėm peshq tė vegjėl.

Pėr peshqit e mėdhenj, si karrema pėrdoren peshq tė vegjėl artificialė prej metali, qė nė fund kanė njė grep. Peshku i madh shkon pėr t'i ngrėnė nga prapa dhe ngec nė grep.

Meqė tema ėshtė pėr kėshilla dhe pajime, po jap edhe unė disa mendime:

Kallami duhet tė jetė elastik dhe sa mė i gjatė, qė ta hedhė grepin sa mė larg, mirėpo kėta ndahen nė dy pjesė tė gjata qė bashkohen dhe nuk janė praktikė. Unė pėlqej kallam nga ata qė mbyllen dhe qė mund t'i futėsh nė njė ēantė shpine.

Fildispanja nuk duhet tė jetė plastike, por me fije poliestre. Ky fill ngjan si njė fill i zakonshėm nga ata qė qepim rroba, por ėshtė mė i fortė se filli plastik. Veē fortėsisė, ėshtė edhe mė i butė dhe mbėshtillet mė mirė nė rrotull, plus qė grepi hidhet mė larg me kėtė lloj filli. Vetė ēmimi i tij qė ėshtė sa trefishi i plastikut, tregon se cili ėshtė mė i mirė.

Qė tė peshkosh, duhet tė gjesh orėn e pėrshtatshme, se nuk peshk gjithė ditėn. Nėse peshkon nė det, duhet ditur ora e baticės, se me baticėn vjen edhe peshku afėr bregut.

Kėto janė pajimet e mia modeste:

BATO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-12-2012, 18:19   #8
baaroar
"<(@)>"
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 421
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 15
baaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Keshilla dhe pajime per gjuetin e peshkut

Po ajo thika... Wenger? Unė kam modelin standart si edhe njė Leatherman Wave. Pajime pėr peshkim nuk kam, kur iki ndonjėherė ia marr borxh ndonjė shoku. Kur isha i vogėl isha shumė i apasionuar pas peshkimit, tani jam i dhėnė mė tepėr pas gjuetisė me armė zjarri.
baaroar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-12-2012, 17:20   #9
BATO
______
 
Avatari i BATO
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 5,972
Thanks: 560
Thanked 1,182 Times in 625 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Keshilla dhe pajime per gjuetin e peshkut

Citim:
Po ajo thika... Wenger?
Jo, por zvicerane ėshtė edhe kjo.
Ėshtė njė Shtrauman i vogėl qė unė e mbaj pėr tė prerė fijet.BATO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-12-2012, 16:21   #10
Brari
V.I.P
 
Avatari i Brari
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 3,558
Thanks: 3
Thanked 35 Times in 18 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Brari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Keshilla dhe pajime per gjuetin e peshkut

bato .. qenke usta ti..


ku jeton ti djali?
Brari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur