Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Toleranca fetare

Toleranca fetare Kėtu mund tė diskutojmė rreth kontributit qė duhet tė japin komunitetet fetare nė ushqimin e tolerancės fetare midis shqiptarėve si dhe pėr rolin e fesė nė ēėshtjen tonė kombėtare.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 06-09-2016, 17:00   #41
Gon!
IllyrianMuslim
 
Avatari i Gon!
 
Data e antarėsimit: Sep 2011
Posts: 6,371
Thanks: 647
Thanked 606 Times in 234 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 73
Gon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A eshte Shenjtore Gonxhe Bojaxhi ?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga legjenda Shiko postimin
htė thėnė shumė herė se Nėnė Tereza, tashmė Shėn Tereza, gjatė luftės nė Kosovė e ka thirr presidentin e atėhershėm amerikan Bill Clinton, dhe e ka lutur tė ndėrhyjė pėr tė sjellė paqen.

Kėtė e ka vėrtetuar shkrimtari Ismail Kadare, i cili thotė se Nėnė Tereza e thirri Clintonin dhe i tha “Biri im bėj diēka pėr shqiptarėt e mi”.

“Nėnė Tereza ka marrė nė telefon Bill Clintonin dhe i ka thėnė: Biri im bėj diēka pėr shqiptarėt e mi”, ka thėnė mė parė shkrimtari i madh shqiptar, Ismail Kadare!
LEXO: Prifti kanadez flet pėr vizitėn e Nėnė Terezės tek varri i Enver Hoxhės

“Duke ja thėnė kjo Nėnė e Kishės, Clintonit, ai ēlirohet nga ē“do skrupull moral, sepse atij po i thotė njė njeri i shenjtė. Ajo theu ligjin e fesė pėr popullin e saj, theu rregullin e fesė pėr shqiptarėt e saj. Me kėtė ajo i ka larė tė gjitha. E turpi ynė i pėrbashkėt ėshtė pėr sharjet ndaj Nėnė Terezės”, u shpreh Kadare nė gjykimin e tij pėr Nėnė Terezėn.
Tash po foli si ai artisti, gjakovari i serialit tone te famshem "o sa mire"... Nese e ka thene kete gje, dmth se nene tereza i ka thene clintonit qe ta ndale luften ne kosove, atehere muj me thane qe ky njeri e ka deshmu se eshte ekstrakt i budalles, ky eshtr bash tharmi i budalles. Dmth me kto mundesh me e nxan budallen, sikur qysh e kane nxan kosin gjyshet tona dikur... lol

Po Nene Tereza ka vdeke akoma pa fillu lufta ne Kosove mer budalle zagar..
__________________
"Liria e vatanit nuk fitohet me partia e me tarafe, me tė pafe e me shkije tė veshun shqiptarēe".
Gon! nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Gon! pėlqehet nga
i vjetėr 06-09-2016, 17:23   #42
Gon!
IllyrianMuslim
 
Avatari i Gon!
 
Data e antarėsimit: Sep 2011
Posts: 6,371
Thanks: 647
Thanked 606 Times in 234 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 73
Gon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A eshte Shenjtore Gonxhe Bojaxhi ?

Ne teme: per dike mund te jete e shejte, per dike jo.. varet, nuk mendojne te gjithe njerezit njesoj.
__________________
"Liria e vatanit nuk fitohet me partia e me tarafe, me tė pafe e me shkije tė veshun shqiptarēe".
Gon! nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Gon! pėlqehet nga
i vjetėr 06-09-2016, 18:21   #43
Samiu
V.I.P
 
Avatari i Samiu
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Posts: 5,651
Thanks: 4,179
Thanked 2,631 Times in 1,290 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 127
Samiu i pazėvėndėsueshėmSamiu i pazėvėndėsueshėmSamiu i pazėvėndėsueshėmSamiu i pazėvėndėsueshėmSamiu i pazėvėndėsueshėmSamiu i pazėvėndėsueshėmSamiu i pazėvėndėsueshėmSamiu i pazėvėndėsueshėmSamiu i pazėvėndėsueshėmSamiu i pazėvėndėsueshėmSamiu i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A eshte Shenjtore Gonxhe Bojaxhi ?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gon! Shiko postimin
Tash po foli si ai artisti, gjakovari i serialit tone te famshem "o sa mire"... Nese e ka thene kete gje, dmth se nene tereza i ka thene clintonit qe ta ndale luften ne kosove, atehere muj me thane qe ky njeri e ka deshmu se eshte ekstrakt i budalles, ky eshtr bash tharmi i budalles. Dmth me kto mundesh me e nxan budallen, sikur qysh e kane nxan kosin gjyshet tona dikur... lol

Po Nene Tereza ka vdeke akoma pa fillu lufta ne Kosove mer budalle zagar..

...haha Gon, edhe une keshtu dicka mendova kur e lexova kte, por s' dijsha si me e n'xone kosin ...uuups "budallakine", ashtu si e kan bo gjyshet tona, dhe e lash krejt e nuk shkrujta asgjo...
__________________
Mos ma vritni dėshirėn qė t ju dua, aman.
Samiu nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-09-2016, 18:58   #44
drague
me pushime
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 21,405
Thanks: 5,830
Thanked 6,855 Times in 4,375 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 308
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A eshte Shenjtore Gonxhe Bojaxhi ?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Samiu Shiko postimin
...haha Gon, edhe une keshtu dicka mendova kur e lexova kte, por s' dijsha si me e n'xone kosin ...uuups "budallakine", ashtu si e kan bo gjyshet tona, dhe e lash krejt e nuk shkrujta asgjo...
per ju myslimanet ėshtė haram mos me e respektu nji besimtare e cdo feje qofte.
e thashe
per mu ka qene nji bamirse
__________________
E tmerrshme Ledio, ma sekuestruan magazinen
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-09-2016, 19:11   #45
Samiu
V.I.P
 
Avatari i Samiu
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Posts: 5,651
Thanks: 4,179
Thanked 2,631 Times in 1,290 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 127
Samiu i pazėvėndėsueshėmSamiu i pazėvėndėsueshėmSamiu i pazėvėndėsueshėmSamiu i pazėvėndėsueshėmSamiu i pazėvėndėsueshėmSamiu i pazėvėndėsueshėmSamiu i pazėvėndėsueshėmSamiu i pazėvėndėsueshėmSamiu i pazėvėndėsueshėmSamiu i pazėvėndėsueshėmSamiu i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A eshte Shenjtore Gonxhe Bojaxhi ?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
per ju myslimanet ėshtė haram mos me e respektu nji besimtare e cdo feje qofte.
e thashe
per mu ka qene nji bamirse
Haha mos mu drejto mua kshtu Hoxhe Drache Efendi, tei lutem.
Une nuk jam nga ata per te cilet po mendon ti.
Shih postimin ttim me heret ku kam dhene mendimin tim per shemjterimin e Nenes Tereze.
Mos fut sherr. ...se ju hoxhollaret vetem per sherr jeni
__________________
Mos ma vritni dėshirėn qė t ju dua, aman.
Samiu nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Samiu pėlqehet nga
i vjetėr 06-09-2016, 19:51   #46
Zana
Banned
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 19,061
Thanks: 3,562
Thanked 4,387 Times in 2,068 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Zana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A eshte Shenjtore Gonxhe Bojaxhi ?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lenci Shiko postimin
Nuk ėshtė shenjtore,thjesht ja dedikoi jetėn asaj nė tė cilėn besonte.
Nė njė botė tė sunduar nga e keqja,dhe nė trojet tona nga mungesa e humanizmit dhe ndarja e eventeve sipas besimit,ajo qė nė jetė bėri personi nė fjalė tingėllon si e jashtėzakonshme.
Shume dakort.

Ps... Saint Teresa of Calcutta.

Citim:
Teresa said "By blood, I am Albanian. By citizenship, an Indian. By faith, I am a Catholic nun. As to my calling, I belong to the world. As to my heart, I belong entirely to the Heart of Jesus."[2] Fluent in five languages - Bengali,[54] Albanian, Serbian, English, and Hindi - she made occasional trips outside India for humanitarian efforts.
Zana nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-09-2016, 20:16   #47
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 2,467
Thanks: 641
Thanked 1,034 Times in 586 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 48
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A eshte Shenjtore Gonxhe Bojaxhi ?

Shenjtore ose jo, kjo eshte ceshtje e katolikeve... Por.. Ajo personifikon shume mire gruan.. Nenen Shqiptare...
Duke pare nje dokumentar per te, nuk e di pse mu kujtua gjyshja ime rahmet paste...
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i edlin pėlqehet nga
i vjetėr 06-09-2016, 21:45   #48
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 8,615
Thanks: 945
Thanked 1,568 Times in 818 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 116
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A eshte Shenjtore Gonxhe Bojaxhi ?

Shembulli i saj duhet te ngrihet ne qiell jo sepse ajo pati fuqi supernatyrore perkundrazi ishte njeri me kembe ne toke qe i kushtoj jeten bamiresive. Per mua mjafton me kaq.

Eshte 'shenjterore' sepse ajo ndihmoje njerez te varfer nga te gjitha besimet.

Ajo qe me ben pershtypje mua eshte se Nen Tereza nuk ishte nga 'feja e te zgjedhurve te Zotit'! Ne fakt nga te ' zgjedhurit e Zotit' por presim akoma per bamiresi!
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Mano pėlqehet nga
i vjetėr 06-09-2016, 23:36   #49
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,305
Thanks: 1,056
Thanked 594 Times in 370 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: A eshte Shenjtore Gonxhe Bojaxhi ?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ODEON Shiko postimin
Nje artikull nga CNN me futi ne dilemen dhe arsyetimin logjik nese vertet Gonxhe Bojaxhi eshte shenjtore?!
A ishte kjo humaniste ne sherbim te kryqit apo njerezimit?
A vleresohet nga mbare bota ? Apo ky eshte nje vleresim nga katolicizmi Romak.

Kto pyetje rrjedhin vetvetiu dhe ka shume per tu analizuar.


Kur Papa Francois tė kanonizojė tė ndjerėn Nėnė Tereza nė Vatikan nė 4 shtator, ajo zyrtarisht do tė njihet si njė shenjtore e Kishės Katolike Romake, shkruan CNN.

Pėr ndjekėsit e saj, titulli ėshtė vetėm njė formalitet tani; ata besojnė se humanistja e madhe botėrore shfaqi cilėsi si shenjtore pėrmes njė jete dedikuar tė varfėrve.

Por shenjtėria nuk ėshtė njė fjalė qė e pėrdor kushdo nė botė pėr Nėnė Terezėn. Kritikėn e saj thonė se nuk ishte asnjė tjetėr duke i konsideruar misionet e saj si “skena kampesh pėqėndrimi nga Lufta II Botėrore”.

DESHMI

Njė vullnetar i zhgėnjyer, Hemley Gonzales, nuk e ka takuar atė personalisht, por atė qė ai e quan “mbetjet e tmerrshme tė trashėgimisė qė ajo la ” e kanė lėtė atė thellėsisht tė tronditur.

Pas krizės financiare tė vitit 2008, Gonzales bėri njė pushim duke u larguar nga biznesi i tij i shitjes sė pasurive tė patundshme nė Majami dhe shkoi nė Indi, ku kaloi dy muaj si vullnetar nė Nirmal Hriday, njė azil bamirėsie pėr ata qė po shkonin drejt vdekjes, tė Misionareve tė Nėnė Terezės nė Kalkuta nė zonėn Kalighat.

Gonzlaes tha se ai u trondit nga niveli i ulėt i higjenės dhe kujdesit mjekėsor qė ai pa atje. Ai tha se organizata nuk e verifikoi atė apo vullnetarėt e tjerė. Asnjė, pėrfshirė veten e tij, nuk kishte ndonjė pėrvojė nė mjekėsi apo tė kishte bėrė ndonjė trajnim para se tė punonte nė atė azil,

Ai pretendoi se i pa murgeshat i ripėrdornin rregullisht gjilpėrat duke i larė ato nė ēezėm, se rrobat – shpeshherė me urinė dhe me feēe – si dhe enėt e gatimit nė kuzhinė laheshin ngjitur nė tė njėjtėn dhomė.

Pacientėt qė vuanin nga sėmundjet e frymėmarrjes u duhej tė laheshin me ujė akull, sepse njė ngrohės i vetėm uji mezi mjaftonte pėr njė dush, tha ai. Dhe ai pretendoi se nuk kishte asnjė doktor tė vetėm apo infermiere tė trajntuar pėr mjekėsi nė atė azil.

“Ishte njė skenė si e njė kampi pėrqėndrimi tė Luftės II Botėrore,” tha Gonzales.

Gonzales tha se pėrpjekjet e tij pėr tė njė ngritur njė flamur tė kuq ose pėr tė instaluar njė ngrohės uji ndeshnin gjithmonė me tė njėjtėn pėrgjigje nga murgeshat: “Ne nuk e bėjmė atė. Kjo ėshtė mėnyra sesi e do Jezusi, mė thoshin,” tregon Gonzales.
Jane rreth 10 mije shenjtore te shpallur deri tani qe nga fillesat e katolicizmit e deri te nene Tereza. Nuk e di por kriteri se si zgjidhen eshte nese deshmohen dy mrekulli te ndodhura. Ato deshmi verifikohen nga komisione te posacme dhe pastaj vendoset. e njejta gje ka ndodhur me nene Terezen,pra ajo eshte shenjtore njelloj si ata 10 mije te tjere.
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i murik pėlqehet nga
i vjetėr 10-11-2017, 19:29   #50
ODEON
.
 
Avatari i ODEON
 
Data e antarėsimit: Apr 2014
Posts: 6,320
Thanks: 213
Thanked 623 Times in 334 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 56
ODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A eshte Shenjtore Gonxhe Bojaxhi ?

Gazetari italian: Nėna Tereza kishte aq shumė para nė bankėn e Vatikanit, sa mund ta falimentonte

Libri i fundit i gazetarit italian, Gianluigi Nuzzit “The Original Sin”, tregon detaje nga Vatikani kur kryepeshkopi amerikan Paul Marcinkus, ishte caktuar president i kėsaj banke. Nė atė kohė Nėna Tereze besohet se “kishte mė shumė para nė llogari”. Nėnė Tereza kishte aq shumė kursime nė Bankėn e Vatikanit dhe nėse do t’i tėrhiqte ato, institucioni do tė mund tė falimentonte, sipas gazetarit italian.

“Nėse vetėm Nėna Terezė do tė mbyllte llogarinė apo t’i transferonte paratė, instituti do tė ishte nė rrezik”, ka shkruar Nuzzi, raporton “La Presse”.

Italiani ka shtuar se zbulimi i llogarisė sė Nėnės Terezė ėshtė dėshmi e qėndrimit tė gjatė Marcinkusin brenda ēėshtjeve tė Vatikanit.

“Ėshtė njė fuqi bllokuese nė Vatikan qė pengon reformat e Papa Franēeskut sikurse bėri me Benediktin XVI – ekzistonte me Marcinkusin dhe menaxhmentin paralel tė tij tė Institutit pėr Punė tė Religjionit – dhe ekziston akoma. Llogaria e Nėnės Terezė nė bankėn e Vatikanit ėshtė dėshmi qė kėta njerėz ishin dhe janė akoma brenda sistemit gjyqėsor dhe kanė besim nė ta. Atyre iu besoi edhe Nėna Terezė, qė siē thuhet, hyri nė Institutin pėr Punė tė Religjionit pėrmes njė dere tė dytė dhe u mirėprit nga De Bonis, krahu i djathtė i Marcinkusit”, ka shkruar mė tej Nuzzi.

Nuzzi ka shtuar se Marcinkus u caktua president i bankės sė Vatikanit nga Papa Paul VI nė vitin 1970 dhe menjėherė kishte kėrkuar tė merrte njė ndihmės dhe ai ishte Donato De Bonisin.

“Nga ai moment, fuqia e tyre u rrit dita ditės. De Bonis e njihte bankėn nė ēdo detaj. Me mjeshtėri ai lėvizi nė ndėrtesat e shenjta”, ka shkruar Nuzzi.

Ps, nese historia do shkruhej realisht, asnje individ nuk do ish i ndryshem nga tjetri, per mekate e bamiresi.
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg image.jpg (19.7 KiloByte, 69 shikimet)

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga ODEON : 10-11-2017 nė 20:08
ODEON nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i ODEON pėlqehet nga
i vjetėr 10-11-2017, 20:09   #51
ODEON
.
 
Avatari i ODEON
 
Data e antarėsimit: Apr 2014
Posts: 6,320
Thanks: 213
Thanked 623 Times in 334 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 56
ODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A eshte Shenjtore Gonxhe Bojaxhi ?

Fakte te cilat bejne te mendojne shume njerez qe vetem ligji xhungles eshte reali.


Genevičve Chénard e “New York Times” shkruan se nuk duhet tė ngutemi pėr tė shpallur Nėnė Terezėn shenjtore. Sipas saj, reputacioni i Terezės sė Kalkutės mund tė ketė influencuar njerėzit pėr vepra tė mira, por vetėm kaq.

“Organizata e saj mbi bamirėsinė ishte dhe ende ėshtė njė ndėr organizatat mė tė pasura nė botė dhe prapė se prapė, nėn ombrellėn e saj, shiringa tė pėrdorura tė shpėlara me ujė tė ftoftė kanė gjetur pėrdorim, pacientėt me tuberkuloz nuk janė futur nė karantinė dhe ilaēet pėr dhembje nuk janė shkruar. Nėnė Tereza besonte se vuajtja tė afronte me Zotin”,- shkruhet nė artikullin e “New York Times”.

Mė tej thuhet se pėrgjatė viteve qė ajo udhėhoqi klinikėn nė Indi, me buxhet me mė shumė se 29 milionė dollarė, ndodhėn pėrmbytje tė mėdha me pasojė 200 tė vdekur e rreth 300 mijė tė pastrehė, por Nėnė Tereza s’bėri asgjė me paratė e saj, pėrveē lutjeve.

Nė librin kritik mbi tė, autorja Aroup Chatterjee ka shkruar se mbi 2.5 milionė dollarė janė transferuar gjatė vitit 1993 nė Vatikan, tė cilat i pėrkisnin Nėnė Terezės, dhėnė nga donatorė tė ndryshėm. Ajo mund t’i kishte pėrdorur ato pėr ndėrtimin e njė spitali nė Indi, por s’e bėri.

“Pėr mė tepėr, kontaktet i saj me financierin Charles Keating, i cili edhe pse u dėnua pėr mashtrim e konspiracion pasi vodhi paratė e klientėve tė tij, si dhe me diktatorin e Haitit, i njohur pėr torturimin e njerėzve tė tij, tregojnė shumė mbi figurėn e Nėnės Terezė”, – shkruhet mė tej.

Veē kėtyre, gjykohet edhe vendimi i Nėnė Terezės pėr tė dėrguar lule nė varrin e liderit komunist Enver Hoxha nė ’90-n. “Kjo tregon mungesė informacioni ose dėshirėn pėr tė mos ditur informacionin e saktė”./ blitz 2016
ODEON nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-11-2017, 23:53   #52
Mistrece
.
 
Avatari i Mistrece
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 11,134
Thanks: 0
Thanked 3,011 Times in 1,702 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 235
Mistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A eshte Shenjtore Gonxhe Bojaxhi ?

Ajo shenjtore nuk eshte por une me ate mburrem.
Mistrece nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Mistrece pėlqehet nga
i vjetėr 11-11-2017, 00:22   #53
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 42,137
Thanks: 12,440
Thanked 7,313 Times in 4,887 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Thumbs up Pėrgjigje e: A eshte Shenjtore Gonxhe Bojaxhi ?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mistrece Shiko postimin
Ajo shenjtore nuk eshte por une me ate mburrem.
Papa kritikon kardinalėt dhe priftėrinjtė pėr pėrdorimin e celularėve.

Papa Franēesku kritikoi tė mėrkurėn peshkopėt, priftėrinjtė dhe pelegrinėt duke thėnė se mesha ishte njė kohė pėr lutje, jo njė mundėsi pėr tė pėrdorur telefonat me kamera.
Nė njė pikė tė caktuar, prifti qė kryeson ceremoninė thotė: Ngrini zemrat tona , ai nuk thotė, ngrini telefonat celularė pėr tė bėrė fotografi ,tha Papa Franēesku nė sheshin e Shėn Pjetrit pėr audiencėn e tij javore. "Ėshtė kaq e trishtuar kur kryesoj meshėn kėtu ose brenda bazilikės dhe shoh shumė telefona tė ngritur jo vetėm nga besimtarėt, por edhe nga priftėrinjtė dhe peshkopėt! Papa 80-vjeēar argjentinas nuk ėshtė i huaj nė botėn e mediave sociale, duke u mburrur me mbi 14 milionė pasuesit nė llogarinė e tij nė gjuhėn angleze nė Twitter, dhe shpesh duke paraqitur selfie tė tij me pelegrinėt e rinj entuziastė. Por ai ka njė marrėdhėnie konfliktuale me celularėt.

I MODH FARE.
SHENJTOR(shenimi im).
GRANDE.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-11-2017, 01:02   #54
Robbery
V.I.P
 
Avatari i Robbery
 
Data e antarėsimit: Dec 2010
Posts: 5,752
Thanks: 335
Thanked 876 Times in 276 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 75
Robbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A eshte Shenjtore Gonxhe Bojaxhi ?

Personalisht, kam shume dyshime per misionin e saj...per shume fakte qe e rrethojne...por, realisht, aktet qe ka kryer jane shume humane..

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Robbery : 11-11-2017 nė 01:07
Robbery nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Robbery pėlqehet nga
i vjetėr 11-11-2017, 01:09   #55
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 42,137
Thanks: 12,440
Thanked 7,313 Times in 4,887 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A eshte Shenjtore Gonxhe Bojaxhi ?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Robbery Shiko postimin
une nuk e konsideroj te shenjte, me aq sa kam lexuar per te kam shume per te kritikuar ne aspekte te ndryshme, por, realisht, aktet qe ka kryer jane shume humane..
Shenjtore NUK KA,por GONXHE(sipas meje) ishte e tille.
Nene Tereza paska perkrahur enver hoxhen.
FAN ...GJIGANDI STILian DIHET qe ka qene prift i kuq.
PS: komb me ZHUL nuk njoh(nuk e di sa here mund ta kem shkruar).
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-11-2017, 18:56   #56
Damastion
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Posts: 2,136
Thanks: 662
Thanked 499 Times in 350 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 40
Damastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A eshte Shenjtore Gonxhe Bojaxhi ?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Robbery Shiko postimin
Personalisht, kam shume dyshime per misionin e saj...per shume fakte qe e rrethojne...por, realisht, aktet qe ka kryer jane shume humane..
Ndaj mendimin tend 100%
Damastion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-11-2017, 13:57   #57
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 3,805
Thanks: 273
Thanked 474 Times in 353 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A eshte Shenjtore Gonxhe Bojaxhi ?

Pyetja A eshte Shenjtore Gonxhe Bojaxhi ? eshte sa intriguese aq edhe pa vlere.

Kur shtrohet nje pyetje e ketille, gjeja e pare qe duhet menduar eshte standarti ku mbeshtetesh per ta quajtur "shenjtore".

Kisha Katolike e ka shenjtore. Kaq mjafton per te krishteret katolike.

Per te tjeret ajo mund te quhet humaniste, bamirese, e te tjera emertime.
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur