Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Mjekėsia

Mjekėsia ''Arti i mjekėsisė konsiston nė zbavitjen e pacientit ndėrsa natyra kuron sėmundjen'' Voltaire

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 25-11-2017, 22:23   #1
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 7,136
Thanks: 2,955
Thanked 3,133 Times in 2,087 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 146
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
ALS- Amyotrophic lateral sclerosis

nuk e di sa kane njohuri keta qe vijne nga fushe e mjekesise, por duke e njohur nje rast ketu ne vendin ku jetoj, te nje ēuni i vetem ne familje, diku rreth 35 vjeēare, dy kalamaj nje goce 6 muajshe. Diagnostifikimi me kete diagnoze e ka shtrire edhe nga ana psikologjike per toke edhe ate dhe tere familjen e tij.


Pas vizitave ne spital dhe analizave, e qe kjo semundje njihet si e pasherueshme dhe shkalle per shkalle perbrenda ose me shkurt se tre vite perfundon me paralizimin e muskujve te kraheve, kembeve, gojes, veshtresi ne te folur, per te ngrene dhe ngadal ekziston mundesia qe ne gjume te ndodhe ngulfatja ose te vije tek mosfunksionimi i organeve vitale per jete si mushkerite, veshket, melēite.Die Amyotrophe Lateralsklerose (ALS) ist eine rasch voranschreitende, degenerative Erkrankung des zentralen und peripheren Nervensystems. Von der Krankheit betroffene Menschen verlieren kontinuierlich Muskelsubstanz. An Armen und Beinen, am Sprech-, Kau- und Schluckapparat. Die Krankheit verläuft sehr unterschiedlich. Die meisten Patient(inn)en leben bei fortschreitender Lähmung noch drei bis fünf Jahre. Die Ursache der Erkrankung ist unklar. Die meisten Fälle treten sporadisch auf, das heisst ohne familiäre Häufung (sporadische ALS, sALS). Bei einem kleinen Teil der Fälle (5 bis 10 Prozent) kommt es jedoch zu einer familiären Häufung (familiäre ALS, fALS).
*
Meistens bei vollem Bewusstsein
Nicht alle Muskeln und Körperfunktionen von ALS-Erkrankten sind von der Krankheit betroffen: das Herz und die Muskulatur der Augen, die Blasen- und Darmfunktion sowie die Erektionsfähigkeit bleiben intakt. Auch die Funktionen der Sinnesorgane bleiben erhalten, also etwa das Sehen, das Hören, das Schmecken, das Riechen sowie das Tasten und Fühlen. Allerdings führt ALS nicht selten zu Einschränkungen der kognitiven Fähigkeiten.


Amyotrophic lateral sclerosis (ALS) is a rapidly progressing, degenerative disease of the central and peripheral nervous system. People affected by the disease continuously lose muscle. On arms and legs, on the speech, chewing and swallowing apparatus. The disease is very different. Most patients still live three to five years with progressive paralysis. The cause of the disease is unclear. Most cases occur sporadically, ie without familial accumulation (sporadic ALS, sALS). In a small proportion of cases (5 to 10 percent), however, there is a familial accumulation (familial ALS, FALS).

Mostly fully conscious
Not all muscles and body functions of ALS sufferers are affected by the disease: the heart and the muscles of the eyes, the bladder and bowel function and erectile function remain intact. The functions of the sense organs are also preserved, such as seeing, hearing, tasting, smelling, and touching and feeling. However, ALS often leads to limitations in cognitive abilities.
__________________
...fly, fly, fly my Butterfly !
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-11-2017, 22:39   #2
zirconium
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Posts: 16,930
Thanks: 218
Thanked 1,629 Times in 1,038 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 113
zirconium ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: ALS- Amyotrophic lateral sclerosis

Eshte nje shqiptar qe eshte shefi i nje prej grupeve me te mira rreth ALS ne France. Kam lexuar disa here per artikujt e tij neper faqet shqiptare.
https://icm-institute.org/en/member/?user=1175
Ky seshte doktor i mirefillte por eshte me teper PhD per studim te kesaj semundje.

Ndonje pyetje me specifike ke se shume e pergjithshme si teme.
zirconium nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i zirconium pėlqehet nga
i vjetėr 25-11-2017, 22:51   #3
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 7,136
Thanks: 2,955
Thanked 3,133 Times in 2,087 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 146
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: ALS- Amyotrophic lateral sclerosis

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga zirconium Shiko postimin
Eshte nje shqiptar qe eshte shefi i nje prej grupeve me te mira rreth ALS ne France. Kam lexuar disa here per artikujt e tij neper faqet shqiptare.
https://icm-institute.org/en/member/?user=1175
Ky seshte doktor i mirefillte por eshte me teper PhD per studim te kesaj semundje.

Ndonje pyetje me specifike ke se shume e pergjithshme si teme.

Falemnderit per infon, qenka interesante si informate. Do i them ta kontaktoje. Ne fakt ky ēuni u demoralizua ngaqe gjate vizites ne spital me bashkeshorten e tij, i thone ata mjeket, keni ashensor ne shtepi, ngaqe do ju duhet pas nje kohe per ato karrocat e personave per personat me aftesi te kufizuar dhe qe nga ajo kohe nuk ka vajtur ne terapi e as kontrolla. Edhe pse si spital eshte njeri nder ata ku edhe edhe Bill Gates ju pat nenshtruar sherimit ketu per semundjen e tij.

Nderkohe degjova qe tani paska filluar ne mjekesi alternative te marre ca vitamina e ca plotesime vitaminash, me nje fjale isha skeptik, ngaqe po rrezikon me shendetin dhe jeten e tij.

Nderkohe duke hulumtuar netit, pata hasur ne nje mjeke amerikane, e cila pohonte qe ka sheruar po kete semundje, qe shkencerisht njihet e pasheruar dhe permes tretmanit me ushqim dhe perzgjedhjen e tij. U mbante Seminar te gjithe atyre te goditurve nga kjo semundje.
__________________
...fly, fly, fly my Butterfly !
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-11-2017, 22:53   #4
zirconium
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Posts: 16,930
Thanks: 218
Thanked 1,629 Times in 1,038 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 113
zirconium ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: ALS- Amyotrophic lateral sclerosis

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
Falemnderit per infon, qenka interesante si informate. Do i them ta kontaktoje. Ne fakt ky ēuni u demoralizua ngaqe gjate vizites ne spital me bashkeshorten e tij, i thone ata mjeket, keni ashensor ne shtepi, ngaqe do ju duhet pas nje kohe per ato karrocat e personave per personat me aftesi te kufizuar dhe qe nga ajo kohe nuk ka vajtur ne terapi e as kontrolla. Edhe pse si spital eshte njeri nder ata ku edhe edhe Bill Gates ju pat nenshtruar sherimit ketu per semundjen e tij.

Nderkohe degjova qe tani paska filluar ne mjekesi alternative te marre ca vitamina e ca plotesime vitaminash, me nje fjale isha skeptik, ngaqe po rrezikon me shendetin dhe jeten e tij.

Nderkohe duke hulumtuar netit, pata hasur ne nje mjeke amerikane, e cila pohonte qe ka sheruar po kete semundje, qe shkencerisht njihet e pasheruar dhe permes tretmanit me ushqim dhe perzgjedhjen e tij. U mbante Seminar te gjithe atyre te goditurve nga kjo semundje.
Dyshoj qe eshte e vertete kjo trajtimi i kesaj semundjes. Mos shiko se eshte amerikan, ka plot mashtruesa si ai italiani me sode buke.

Se tani e lexova ka qene Stephen Hawking (fizikant) mekete semundje e jo Bill Gates.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga zirconium : 25-11-2017 nė 22:56
zirconium nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i zirconium pėlqehet nga
i vjetėr 25-11-2017, 23:17   #5
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 7,136
Thanks: 2,955
Thanked 3,133 Times in 2,087 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 146
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: ALS- Amyotrophic lateral sclerosis

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga zirconium Shiko postimin
Dyshoj qe eshte e vertete kjo trajtimi i kesaj semundjes. Mos shiko se eshte amerikan, ka plot mashtruesa si ai italiani me sode buke.

Se tani e lexova ka qene Stephen Hawking (fizikant) mekete semundje e jo Bill Gates.
Vertete ishte shume befasues si lajm dhe nuk e prisja qe ka ndonje shqiptar nga kjo lemi e mjekesise. Do i them qe neser ta kontaktoj dhe vizitoj, ngaqe nga ketu ka vetem dy ore udhetim me tren Parisin.

Po eshte Stephen Hawking, por e kisha fjalen qe edhe Bill Gates, ka qene per trajtim mjekesore per semundjen e tij ne spitalin e Baselit ne Zvicer, ngaqe eshte klinike top, por ja qe per semundjen e ALS nuk mund ti japin pergjigjen, pos asaj qoje sa te shkoj dhe fillo me terapite dhe barerat qe i kane dhene ti marre.
__________________
...fly, fly, fly my Butterfly !
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-11-2017, 23:21   #6
zirconium
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Posts: 16,930
Thanks: 218
Thanked 1,629 Times in 1,038 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 113
zirconium ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: ALS- Amyotrophic lateral sclerosis

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
Vertete ishte shume befasues si lajm dhe nuk e prisja qe ka ndonje shqiptar nga kjo lemi e mjekesise. Do i them qe neser ta kontaktoj dhe vizitoj, ngaqe nga ketu ka vetem dy ore udhetim me tren Parisin.

Po eshte Stephen Hawking, por e kisha fjalen qe edhe Bill Gates, ka qene per trajtim mjekesore per semundjen e tij ne spitalin e Baselit ne Zvicer, ngaqe eshte klinike top, por ja qe per semundjen e ALS nuk mund ti japin pergjigjen, pos asaj qoje sa te shkoj dhe fillo me terapite dhe barerat qe i kane dhene ti marre.
Po edhe Hōpital Pitié Salpźtričre eshte shume shume e mire per neurologji. Shiko keto spitalet qe jane super fillojne e dallohen pastaj sipas grupeve qe merren me nje semundje specifike.

Ja mos Marya na thote ndonje gje per kete se ajo jeton ne France.
zirconium nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i zirconium pėlqehet nga
i vjetėr 25-11-2017, 23:31   #7
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 7,136
Thanks: 2,955
Thanked 3,133 Times in 2,087 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 146
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: ALS- Amyotrophic lateral sclerosis

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga zirconium Shiko postimin
Po edhe Hōpital Pitié Salpźtričre eshte shume shume e mire per neurologji. Shiko keto spitalet qe jane super fillojne e dallohen pastaj sipas grupeve qe merren me nje semundje specifike.

Ja mos Marya na thote ndonje gje per kete se ajo jeton ne France.

Do ta informoj qe neser, informate shume interesante dhe sukses i madh i shqiptarit ne fjale. Po ti shikosh sa jane Switzerlandat teknologjikisht larg, por ja qe ēalojne ne disa gjera. Sigurisht qe ka klinika te specializuara jashte vendit qe duhet drejtuar.
__________________
...fly, fly, fly my Butterfly !
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-11-2017, 23:40   #8
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 7,136
Thanks: 2,955
Thanked 3,133 Times in 2,087 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 146
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: ALS- Amyotrophic lateral sclerosis

sot arritem ta kontaktojme Edorin, pas disa tentim telefonatave. Ne fakt e tha edhe ai, qe eshte shkencetare dhe ka anen zbulimore me te cilen mirret, por propozoj dy emrat siē tha ai qe jane nder me te fuqishmit ne bote nga fushe e neurologjise e qe ishin francez. Eshte e veshtire tha te organizohet takim, ngaqe jane te nxene, por nese nuk pergjigjen me gjate se nje muaj, tha qe do intervenonte te mundesonte nje takim.
__________________
...fly, fly, fly my Butterfly !
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur