Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Historia e Shqiptarėve

Historia e Shqiptarėve Historia kombėtare shqiptare dhe ajo botėrore ndėr shekuj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 14-12-2016, 00:31   #21
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,486
Thanks: 4,662
Thanked 2,240 Times in 938 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pirroja i EpiritPIRRO BURRI TRONDITI ROMĖN
SUNDIMTARI I EPIRIT, SHQIPĖRIA E SOTME
Roma, asokohe ende po merrte veten nga lufta e fuqishme kundėr Pirros, sundimtarit tė mbretėrisė sė helenizuar tė Epirit (Shqipėria e sotme), i cili ishte thirrur nė Italinė e Jugut pėr t’i ardhur nė ndihmė popullit tė Tarentum-it, kundėr ekspansionizmit romak.
_______________________________
Titulli: A Companion to the Punic Wars
Autori: Rankov, B.
Redaktor: Dexter Hoyos
Botues: John Wiley & Sons, 201
__________________

Mandi ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-06-2017, 00:39   #22
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,486
Thanks: 4,662
Thanked 2,240 Times in 938 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pirroja i Epirit

MBRETI I SHQIPĖRISĖ, PIRROJA [I EPIRIT], KUR U PYET SE CILIT DO T’I LINTE TRASHĖGIM MBRETĖRINĖ E TIJ, U PĖRGJIGJ: “ATIJ QĖ KA SHPATĖN MĖ TĖ PATHYESHME”.
Do tė thosha se, luftėrat e huaja janė ndėrmarrė o pėr lavdi, o pėr pasuri, ose, pėr riparimin e disa padrejtėsive; por edhe pėr stėrvitje. Dikush mund tė shtonte fenė, nėse pėrvoja nuk ia ka mėsuar ende, se kjo gjė, shėrben mė tepėr si pretekst. Nuk po pėrmend as domosdoshmėrinė, e cila ka shtrėnguar dikur kombe tė ndryshme qė tė largohen nga vendet e tyre nė njė ikje masive dhe tė gjejnė pėrdhunshėm troje tė reja.
Nga ky shkak lindėn aq e aq koloni tė pėrmendura gjatė historisė: por sot, kėto vėrshime popujsh janė aq tė rralla, sa qė ne nuk mund tė njohim tjetėr qėllim dhe shtysė pėr hapje lufte, krahas katėr specifikimeve tė mėsipėrme, nga tė cilėt, i pari ėshtė mė i zakonshmi dhe mė legjitimi. Pėr shkak se etja pėr lavdi ėshtė e natyrshme, njė shpirti fisnik i ka hije qė ta kėrkojė atė te aktivitetit ushtarak, meqė tė gjitha lavditė varen nga ky, - sipas gjykimit publik, - ku kundėrshtimi ndaj kėtij tė fundit do tė ishte njė budallallėk. Tė gjithė popujt bien dakord pėr kėtė dhe si traditat e lashta edhe ato moderne, gjithmonė u kanė dhėnė ushtarakėve privilegjin e fisnikėrisė dhe komandimit, nė mėnyrė qė nderi i vendeve dhe perfeksionimeve tė tjera tė zbehet para vezullimit tė shkėlqyer tė virtytit ushtarak.
Numri mė i madh i princave qė e kanė bėrė kėtė gabim, nuk ēmojnė asgjė tjetėr mė tepėr se sa ushtria. Kjo e keqe nuk i pėrket ditėve tė sotme. Perandori Severus i urdhėroi fėmijėt e tij qė tė pasuronin ushtarakėt dhe tė pėrbuzin tė gjithė tė tjerėt. Dhe, mbreti i Shqipėrisė, Pirroja [i Epirit], kur u pyet se cilit do t’i linte trashėgim mbretėrinė e tij, u pėrgjigj: “Atij qė ka shpatėn mė tė pathyeshme”.
Por kėto fjalė bien erė barbari dhe brutalitet. Ndaj kėtyre tė fundit, ne mund tė kundėrvėmė autoritetin e atij mbreti trim, Lakedemonianit, i cili vlerėsonte drejtėsinė mė shumė se sa pasurinė, duke thėnė se ky virtyt nuk ishte nė asnjė mėnyrė i nevojshėm kur triumfonte arsyeja dhe mirėsia. Dhe nė fakt, ē’arsye ka pėr tė nderuar kaq shumė diēka, e cila veē sa vė nė dukje atė qė kafshėt mė pamend mund tė kryejnė? Pasi, tė lėndosh e tė vrasėsh ėshtė njė gjė krejt e lehtė.
________________
Titulli: The new Cyneas of Émerie Crucé
Autori: Emeric Crucé, Balch, Thomas Willing
Botues: Philadelphia: Allen, Lane and Scott, 1909

__________________

Mandi ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-07-2017, 20:26   #23
Mollos
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Jun 2013
Posts: 63
Thanks: 0
Thanked 32 Times in 22 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
Mollos ėshtė njė fener i lavdishėmMollos ėshtė njė fener i lavdishėmMollos ėshtė njė fener i lavdishėmMollos ėshtė njė fener i lavdishėmMollos ėshtė njė fener i lavdishėm
Pėrgjigje e: Pirroja i Epirit

Eshte Burri dhe jo Pirro apo Pyrhosssss.
Mollos nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-12-2017, 23:20   #24
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,486
Thanks: 4,662
Thanked 2,240 Times in 938 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pirroja i Epirit

ARMATURA E PIRROS, MBRETIT TĖ EPIRIT

__________________

Mandi ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-12-2017, 23:21   #25
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,486
Thanks: 4,662
Thanked 2,240 Times in 938 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pirroja i Epirit

ANIJA E PIRROS, MBRETIT TĖ EPIRIT
Anija shtatėrrmėshe e Pirros.

_________________
An Ancient Heptereme from Basius, said to have belonged to Pyrrhus King of Epirus (Galleys 6). Vol I. Page 72. (Charnock).
3 Feb 1802

__________________

Mandi ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-04-2018, 23:47   #26
Mollos
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Jun 2013
Posts: 63
Thanks: 0
Thanked 32 Times in 22 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
Mollos ėshtė njė fener i lavdishėmMollos ėshtė njė fener i lavdishėmMollos ėshtė njė fener i lavdishėmMollos ėshtė njė fener i lavdishėmMollos ėshtė njė fener i lavdishėm
Pėrgjigje e: Pirroja i Epirit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mollos Shiko postimin
Eshte Burri dhe jo Pirro apo Pyrhosssss.
..po ashtu vallja e burrave e quajtur πυρρίχη 'pirrike' qe
Aristoteli ka thene Akili e shpiku eshte vallja Burrave,

BURRĖRISHTE mb.Qė ėshtė pėr burra, qė i takon burrit; qė bėhet nga burrat.Kėngė (valle) burrėrishte.
Mollos nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Mollos pėlqehet nga
i vjetėr 21-04-2018, 12:42   #27
King Bardhyl
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 2,886
Thanks: 1,509
Thanked 1,282 Times in 851 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 54
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pirroja i Epirit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mollos Shiko postimin
..po ashtu vallja e burrave e quajtur πυρρίχη 'pirrike' qe
Aristoteli ka thene Akili e shpiku eshte vallja Burrave,

BURRĖRISHTE mb.Qė ėshtė pėr burra, qė i takon burrit; qė bėhet nga burrat.Kėngė (valle) burrėrishte.
Citim:
In the larger towns and in some of the islands the dances in vogue are more or less those of Europe generally. But in the rural districts the native dances are still popular, the most common varieties of these being the Syrtos, the Tsamikos, and the Leventikos, all of which are, as a rule, danced in the open air.
1 The dance of the Tsams, or Chams, as the southern Albanians are termed. The Tsamikos is danced by men only. The performers are connected by handkerchiefs, as in the syrtos horos, but the dancing is all done by the occupant of the right-hand extremity of the line, the rest, as they follow him, merely marking the rhythm with their feet and singing. The leader meanwhile moves backwards and forwards performing a variety of steps leaping, falling on one knee, performing feats of equilibrium, and waving a handkerchief with his free hand. When fatigued with these exertions he cedes his place to the performer on his left, and each in turn endeavours to surpass his fellows in feats of agility. This dance has many local varieties with special names, one of which is supposed to be a survival of the Pyrrhic dance of Albania. This has all the characteristics of a war dance, and is much affected by soldiers of both races. At the bivouac, or before the wayside hostelry, wherever indeed an opportunity offers, will gather a group of youths with lissome bodies, and it may be long classic faces, who, forming a ring, circle round interminably, leaping and shouting to the rhythm of their own wild songs. The songs reserved for such occasions are different for men and women, those peculiar to the men being often of a martial nature, especially in the case of the Tsamikos, or Pyrrhic dance.
"Greece of the Hellenes” Lucy M. J. Garnett

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga King Bardhyl : 21-04-2018 nė 12:49
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i King Bardhyl pėlqehet nga
i vjetėr 21-08-2018, 19:49   #28
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,486
Thanks: 4,662
Thanked 2,240 Times in 938 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pirroja i Epirit

PIRROJA I EPIRIT, FOSHNJA QĖ FITOI ZEMRĖN E MBRETIT GLAUK.
PIRROJA U RRIT NĖN BESĖN DHE EDUKIMIN MBRETĖROR TĖ ILIRĖVE.
BURRI, SIĒ E QUANIN, U BĖ LUFTĖTATAR I PATHYESHĖM, ASHTU SI NXJERR NJĖ HERĖ NĖ SA KOHĖ GJAKU I TIJ

Vendi nė veri tė Maqedonisė, nė bregun perėndimor, nė tė cilin ata vendosėn qė tė kėrkonin strehim, ishte Iliria. Emri i mbretit tė Ilirisė ishte Glauk. Ata kishin arsye tė besonin se Glauku do ta pranonte dhe do ta mbronte fėmijėn, pasi ai ishte i lidhur nga martesa me familjen mbretėrore tė Epirit, duke qenė se bashkėshortja e tij, Beroa, ishte njė princeshė me prejardhje nga Eakidėt. Kur tė arratisurit arritėn nė oborrin e Glaukut, ata shkuan nė pallat, ku gjetėn Glaukun dhe Beroan; dhe, pasi rrėfyen historinė e rrezikut dhe arratisė sė tyre, e vendosėn fėmijėn pėrdhe, si lutės nė kėmbėt e mbretit.

Nga situata nė tė cilėn u vendos, Glauku u ndie i zėnė jo pak ngushtė dhe nuk po dinte ē’tė bėnte. Ai mbeti njė copė kohe i heshtur. Ndėrkohė, Pirroja i vogėlth, i cili gjatė gjithė kohės i kish qėndruar shtrirė te kėmbėt, filloi tė zvarritet mė pranė tij dhe mė nė fund, duke mbėrthyer mantelin e mbretit, filloi tė ngjitej kėmbadoras pėrmes tij, duke u pėrpjekur tė hipi nė prehrin e tij, duke shikuar mbretin nė fytyrė nė tė njėjtėn kohė, me njė shprehi tė fytyrės nė tė cilėn pasqyrimi i besimit dhe i shpresės ishin tė pėrziera me njėfarė frike instiktive foshnjore.

Zemra e mbretit u prek aq shumė nga kjo lutje e heshtur, sa qė ai e rroku fėmijėn nė krahė, duke pėrzėnė tutje mendjes menjėherė tė gjitha mendimet e kujdesshme, dhe si pėrfundim, ia dorėzoi djalin mbretėreshės, Beroas, duke iu drejtuar asaj qė ta rriste atė bashkė me fėmijėt e vet.

Kasandri e zbuloi shpejt vendin ku u strehua Pirroja dhe bėri pėrpjekje tė mėdha pėr tė nxitur Glaukun qė t’ia jepte atė. Ai i ofroi Glaukut njė shumė tepėr tė madhe parash nėse do t’ia dorėzonte Pirron nė duar, por Glauku refuzoi ta bėnte atė gjė. . . Djali qėndroi nė Iliri.

_______
Title: The History of Pyrrhus
Author: Jacob Abbott
Botues: London: Nathaniel Cooke, 1853


__________________

Mandi ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Mandi pėlqehet nga
i vjetėr 21-08-2018, 19:50   #29
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,486
Thanks: 4,662
Thanked 2,240 Times in 938 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pirroja i Epirit

EPIRUS PYRRHI PATRIA
EPIRUS quaę hodie ALBANIA

Epiri, atdheu i Pirros. Epiri sot quhet Shqipėri.

__________________

Mandi ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Mandi pėlqehet nga
i vjetėr 25-08-2018, 19:46   #30
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,486
Thanks: 4,662
Thanked 2,240 Times in 938 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pirroja i Epirit

BURR-UM / PYRRH-UM

RRĖFIMI I MBIJETUAR AKSIDENTALISHT I CICERONIT, SIPAS SĖ CILIT, ENNIUS-I E SHKROI EMRIN SI “BURR-UM” JO SI “PYRRH-UM”, TREGON FILTRIMIN E GABUAR TĖ TEKSTEVE LATINE, DERI TEK NE

Shembulli im i dytė ėshtė njė rast i vėrtetimit tė drejtpėrdrejtė tė njė vargu tė Ennius-it. “Enn. Ann. 166” ėshtė njė varg poezie tė cilėn ne e njohim pėrmes dy burimesh tė mėvonshme, Festus 412 dhe Nonius Marceilus 226.33. Vargu shfaqet si mė poshtė, nė botimin e Ennius-it nga Skutsch-i:

“nomine Burrus uti memorant a stirpe supremo”/
“ me emrin Burrus, i prejardhjes mė tė lartė, siē e rrėfejnė”.

Nė kėtė varg ka paqartėsi nė dėshminė qė ka tė bėjė me secilėn nga tre fjalėt e para. Kėshtu, fjala "nomine", "nga emri", gjendet nė varg siē transmetohet nga Festus-i, por nė versionin e vargut nga Nonius Marcellus, fjala e parė ėshtė “homines”, "burra", e cila do tė ishte njė kryefjalė emėrore shumės e foljes “memorant”, "ata rrėfejnė". Skutsch, nė botimin e tij tė Ennius-it, hedh poshtė idenė qė “homines” mund tė jetė e saktė me arsyetimin se kjo ėshtė njė ndėrhyrje nga njė shkrues, qė pėrpiqet tė sigurojė njė kryefjalė pėr foljen “memorant”. Njė pjesė e ēėshtjes varet nga fakti nėse vargu i mėparshėm nė fragmentet e Ennius-it (Ann. 165) bashkohet apo jo menjėherė me Anit. 166: ka debat mbi kėtė ēėshtje (Skutsch, 1985: 332).

Sė dyti, dijetari i shekullit tė nėntėmbėdhjetė, Emil Baehrens, e konsideroi zėvendėsimin e fjalės “uti” me gjinoren “Iouis” ("i Jupiterit"), qė do tė interpretohej me njė prejardhje supreme, me “memorant” duke u konsideruar kėshtu si njė parantezė jashtė sintaksės sė pjesės tjetėr tė fjalisė, ndonėse paranteza e bėn sintaksėn tė rėndė. Problemi pėrfundimtar lidhet me fjalėn e dytė, “Burrus”. Dėshmia e dorėshkrimeve tė Festus-it dhe Nonius Marcellus do tė tregonte pėr njė “Pyrrhus” tė lexuar, e cila ėshtė forma normale e emrit tė saktė tė mbretit epirot qė gjendet nė latinishten klasike. Megjithatė, ka gjurmė tė formės “Burrus” nė gjetjet e papirusit tė Ennius-it (Kleve, 1990: 15) dhe ekziston gjithashtu edhe njė provė e dytė nga antikiteti, e gjetur nė veprat e Ciceronit (Orat. 160):

“Burrum semper Ennius, numquam Pyrrhum”/
“Ennius thotė gjithmonė ‘Burrum’, kurrė nuk thotė ‘Pyrrhum’ ”.

Ajo qė ka ngjarė kėsisoj, ėshtė se nė transmetimin e kėtij vargu tė Ennius-it nė burimet e mėvonshme tė lashta, te Festus dhe Nonius Marcellus, shqiptimi origjinal “Burrus” (gjithashtu i dhėnė si shembull i pėrdorimit tė “b”-sė, por pa atribuim ose kontekst, nga Quint. 1.4.1 5) ėshtė mbishkruar dhe zėvendėsuar me formėn klasike “Pyrrhus”. Normalizimi i dorėshkrimeve tė mbijetuara pėr Festus-in dhe Nonius Marcellus-in do tė na bėnte tė pavetėdijshėm pėr atė ēka shkruante Ennius-i, sikur tė mos ishte rrėfimi i mbijetuar aksidentalisht i Ciceronit, sipas sė cilit, Ennius-i e shkroi emrin si “Burrus”.

Ky shembull i vetėm ilustron se si njohja jonė e gjuhės latine, ėshtė gjithmonė nė njė farė mėnyre e filtruar pėrmes mėnyrės nė tė cilėn tekstet latine janė transmetuar tek ne.

______

Titulli: A compaion to the Latin
Redaktor: James Clackson
Botues: Wiley-Blackwel, 2011


__________________

Mandi ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-08-2018, 19:48   #31
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,486
Thanks: 4,662
Thanked 2,240 Times in 938 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pirroja i Epirit

EMRI I VJETĖR LATIN, I MBRETIT PIRRO,
ISHTE “BURRI”

Emri i vjetėr latin i mbretit Pirro, Burri, [Burrus] (forma e pėrdorur nga Ennius-i nė “Analet” e tija, duke ju referuar Ciceronit, Or. xlviii. 160: Burrum semper Ennius, numquam Pyrrhum / Ennius thotė gjithmonė Burrus, kurrė nuk thotė Pyrrhus… )

________

Titulli: The Latin Language: An Historical Account of Latin Sounds, Stems, and Flexions
Autori: W. M. Lindsay
Botues: Cambridge University Press, 2010
__________________

Mandi ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur