Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Zhvillimet Urbane > Ekonomi & biznes

Ekonomi & biznes Kėtu do tė gjeni lajme, studime, statistika, trajnime, dhe informacion tė bollshem qė ka te bėjė me ekonominė shqiptare dhe atė botėrore, si dhe nė fushėn e biznesit nė pėrgjithėsi.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 06-12-2017, 23:20   #21
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 41,956
Thanks: 12,440
Thanked 7,308 Times in 4,886 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kriptovalutat Monedhat Dixhitale

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
njehere ua kane ngjulitur Sudja ene si quhej ai Kriptapiramida tjeter shqiptareve, nuk besoj qe bejne gabimin tjeter te shesin aren e shtepine e ti fusin ne kriptovaluta, se po i eksplodon vlera sikur atomic boomba ne borsa.

Meqe ra dhafi, me ēfare mbulohet dhe garantohet kjo kriptovalute ? NASA nuk eshte shtet dhe nuk ka as ministri financash e as thesari ta garantoje si valute. Pastaj edhe tjetra, per prodhimin e nje bitcoinsi duhet energji elektrike, po be se rakete reaktive po ndreqin dhe duhet energjia e nje reaktori atomik per nje bitcoins.

Ka shume gjera, qe siperfaqesisht jane te palogjikshme pa u futur atyre binar nenbinareve kibernetik e kripto.
Gewinnmitnahme verursacht Bitcoin-Crash.

Wie wenn ich es mit meinem gestrigen Artikel geahnt hätte und den irrsinnigen Anstieg des Preises für Bitcoin auf über 11'400 als "hysterische Spekulationsblase" beschrieben habe, kam es zu einem Absturz während der Nacht auf knapp unter 8'600 Dollar!

Da haben wohl grosse Spieler sich gedacht, jetzt ist der Zeitpunkt gekommen die Bitcoins auf den Markt zu werfen und den "Gewinn" in Fiat-Money zu realisieren. Die dadurch ausgelöste Panik brachte diverse Börsen ins schleudern und die Webseiten waren für längere Zeit nicht erreichbar.

Donnerstag, 30. November 2017 , um 08:00.

PS: nga Schweiz KY.
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg BitcoinCrash1.jpg (13.3 KiloByte, 65 shikimet)
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-12-2017, 05:49   #22
KT2203
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Dec 2017
Vendndodhja: Tirane
Posts: 70
Thanks: 0
Thanked 26 Times in 24 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
KT2203 ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Kriptovalutat Monedhat Dixhitale

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
njehere ua kane ngjulitur Sudja ene si quhej ai Kriptapiramida tjeter shqiptareve, nuk besoj qe bejne gabimin tjeter te shesin aren e shtepine e ti fusin ne kriptovaluta, se po i eksplodon vlera sikur atomic boomba ne borsa.

Meqe ra dhafi, me ēfare mbulohet dhe garantohet kjo kriptovalute ? NASA nuk eshte shtet dhe nuk ka as ministri financash e as thesari ta garantoje si valute. Pastaj edhe tjetra, per prodhimin e nje bitcoinsi duhet energji elektrike, po be se rakete reaktive po ndreqin dhe duhet energjia e nje reaktori atomik per nje bitcoins.

Ka shume gjera, qe siperfaqesisht jane te palogjikshme pa u futur atyre binar nenbinareve kibernetik e kripto.
Nuk ka lidhje me firmat piramidale sepse kjo ne vetvete eshte nje monedhe. Nuk rekomandoj asnje te konvertoje te ardhurat ne asnje valute te huaj apo te mare pjese ne asnje projekt nese me pare nuk ja ka idene se cfare po ben sepse eshte e sigurt qe grabiqaret e tregut boteror do e hane te gjalle si pre te lehte.

Kjo qe po bej eshte thjeshte nje fushate informative dhe nuk dua te ndikoj askend te marre veprime te pamenduara dhe te nxituara. Informacionet e mesiperme mund ti lexoni per dije te pergjithshme dhe ata qe jane te profesionit apo kane aftesine intelektuale dhe ekonomike me pare keshilloj te testojne platformat me shuma te vogla ne menyre qe te jene te sigurt.

Per garancine kam folur dhjetra here dhe po e permend serisht. Vleren e kriptovalutave e vendos komuniteti boteror dhe po ai garandon mbarvajtjen dhe sigurine, dhe komuniteti boteror perfshin shtete organizata kompani korporata grupe dhe individe ne te gjithe boten. Ndersa monedhen Euro e siguron vetem bashkimi europian nese doni te beni nje krahasim.

Perseris pa dijet e duhura pa arsimin perkates dhe pa mend ne koke sado deshire te keni mos beni gabim testoni apo te provoni te futeni ne tregun nderkombetar te kriptovalutave sepse cdo veprim i gabuar do tju bejente humbisni parate tuaja.
KT2203 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-12-2017, 06:02   #23
KT2203
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Dec 2017
Vendndodhja: Tirane
Posts: 70
Thanks: 0
Thanked 26 Times in 24 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
KT2203 ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Kriptovalutat Monedhat Dixhitale

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Gewinnmitnahme verursacht Bitcoin-Crash.

Wie wenn ich es mit meinem gestrigen Artikel geahnt hätte und den irrsinnigen Anstieg des Preises für Bitcoin auf über 11'400 als "hysterische Spekulationsblase" beschrieben habe, kam es zu einem Absturz während der Nacht auf knapp unter 8'600 Dollar!

Da haben wohl grosse Spieler sich gedacht, jetzt ist der Zeitpunkt gekommen die Bitcoins auf den Markt zu werfen und den "Gewinn" in Fiat-Money zu realisieren. Die dadurch ausgelöste Panik brachte diverse Börsen ins schleudern und die Webseiten waren für längere Zeit nicht erreichbar.

Donnerstag, 30. November 2017 , um 08:00.

PS: nga Schweiz KY.
Te me falesh qe nuk munda ta kuptoja teresisht artikullin sepse di pak gjermanisht por nuk do te thote ndonje gje te madhe sepse vlera e nje monedhe here rritet dhe here ulet gjate nje intervali kohor. Gazetari ate dite te 30 Nentorit ka treguar nje renie te lehte por po ta shikosh sot me 7 dhjetor cmimi eshte rritur ndjeshem me12500 USD.

Oshilacionet e grafikut te cmimit ne intervalin e kohes jane dicka normale per te gjitha monedhat dhe nuk jane as produkt paniku dhe as britma fitoreje sepse nuk po luhet kumar dhe po presim rezultatin e ruletes do fitojme apo do humbasim., Gjithmone mbas nje ngritje te shpejte gjate shtimit te kapitalit ka dhe nje zbritje te lehte ata qe bejne terheqje te kapitalit duke e investuar diku tjeter eshte me se normale sepse parate levizin do ishte spekullative nese grafiku do kishte vetem rritje.
KT2203 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-12-2017, 10:39   #24
KT2203
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Dec 2017
Vendndodhja: Tirane
Posts: 70
Thanks: 0
Thanked 26 Times in 24 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
KT2203 ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Kriptovalutat Monedhat Dixhitale

Lajm Esensacional Bitcoin + 20%

Sot Bitcoin beri rritjen me spektakolare duke prekur cmimin 15000 $ per 1 BTC
Rezultat i rritjes se shpejte eshte Kapitalizimi me 15 Miljarde Dollare shtim kapitali ne dite dhe arsyeja eshte se firmat me te medha nderkombetare po futen fuqishem ne tregun e kriptovalutave me qellimin e komercial dhe ketu mund te permendim : Ford - Audi - Microsoft - Sony - Samsung dhe shume te tjera.

Shume pyesin pse pikerisht po ndodh nje rritje tani ?
Sepse eshte fundviti dhe celen kontratat e reja dhe shume firma nderkombetare po kalojne sasira maramendese te kapitalit ne kriptovalute me arsyen e vetme qe te ngrene platformat e shitjes dhe blerjes se produkteve te tyre me ane te monedhave Digjitale.

Por lajmet e mira nuk kane mbaruar dhe ae dini perse ?
Sepse midis datave 20 Dhjetor dhe 10 Janar pritet nje investim gjigand ne 150 Miljarde Dollare nga kompanite energjitike te cilat do kalojne kapitalet e tyre ne Kriptovalute per arsye komerciale dhe dominim te tregut ne kerkese oferte.
Ky investim do te coje ne nje rritje nga 30% deri ne 50% te vleres se Bitcoin.

Po do kemi nje rritje maramendse te vleres dhe kjo nuk vjen se jane ca budallenj qe paguajne dhe ca te zgjuar qe shesin por sepse ekonomia boterore dhe kompanite me te fuqishme te botes po shikojne me interes pagesat Dixhitale dhe shtrirjen e re te tregut duke perfituar nga situata ata po investojne.

Keshtu qe le te gezohen te gjithe poseduesit e monedhave dixhitale dhe arsyeja dihet. Dhe per te gjithe ata qe nuk jane pjese e ketij tregu nuk i rekomandoj te blejne qorrazi Bitcoin dhe te shpenzojne te gjitha kursimet e tyre sepse do ishte e pamend pa pasur njohurite baze. Por te mos rine indiferente me shpresen qe te perbyset bota dhe ata te qeshin me te gjithe ata qe sot po fitojne para dhe te mira materiale nga tregetia e lire qe po mundesojne kriptovalutat.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga KT2203 : 07-12-2017 nė 11:18
KT2203 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-12-2017, 17:00   #25
lonely_lion
V.I.P
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 2,904
Thanks: 0
Thanked 995 Times in 756 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 39
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kriptovalutat Monedhat Dixhitale

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga KT2203 Shiko postimin
Lajm Esensacional Bitcoin + 20%

Sot Bitcoin beri rritjen me spektakolare duke prekur cmimin 15000 $ per 1 BTC
Rezultat i rritjes se shpejte eshte Kapitalizimi me 15 Miljarde Dollare shtim kapitali ne dite dhe arsyeja eshte se firmat me te medha nderkombetare po futen fuqishem ne tregun e kriptovalutave me qellimin e komercial dhe ketu mund te permendim : Ford - Audi - Microsoft - Sony - Samsung dhe shume te tjera.

Shume pyesin pse pikerisht po ndodh nje rritje tani ?
Sepse eshte fundviti dhe celen kontratat e reja dhe shume firma nderkombetare po kalojne sasira maramendese te kapitalit ne kriptovalute me arsyen e vetme qe te ngrene platformat e shitjes dhe blerjes se produkteve te tyre me ane te monedhave Digjitale.

Por lajmet e mira nuk kane mbaruar dhe ae dini perse ?
Sepse midis datave 20 Dhjetor dhe 10 Janar pritet nje investim gjigand ne 150 Miljarde Dollare nga kompanite energjitike te cilat do kalojne kapitalet e tyre ne Kriptovalute per arsye komerciale dhe dominim te tregut ne kerkese oferte.
Ky investim do te coje ne nje rritje nga 30% deri ne 50% te vleres se Bitcoin.

Po do kemi nje rritje maramendse te vleres dhe kjo nuk vjen se jane ca budallenj qe paguajne dhe ca te zgjuar qe shesin por sepse ekonomia boterore dhe kompanite me te fuqishme te botes po shikojne me interes pagesat Dixhitale dhe shtrirjen e re te tregut duke perfituar nga situata ata po investojne.

Keshtu qe le te gezohen te gjithe poseduesit e monedhave dixhitale dhe arsyeja dihet. Dhe per te gjithe ata qe nuk jane pjese e ketij tregu nuk i rekomandoj te blejne qorrazi Bitcoin dhe te shpenzojne te gjitha kursimet e tyre sepse do ishte e pamend pa pasur njohurite baze. Por te mos rine indiferente me shpresen qe te perbyset bota dhe ata te qeshin me te gjithe ata qe sot po fitojne para dhe te mira materiale nga tregetia e lire qe po mundesojne kriptovalutat.
Nuk te heq asnje presje nga ato qe ke thene. Dje isha me nje shok dhe biseduan per Bitcoin.Sot me tha ka renije prej 400 dollaresh. Dua te te bej nje pyetje. Por pa pasion dhe duke perdorur llogjiken. Pse rritet Bitcoin keshtu BAM ? Kjo eshte nje monedhe virtuale pak e prekshme me ato qe jemi mesuar te prekim e shohim cdo dite. The qe shumica e kryptomonedhave do te zhduken me kalimin e kohes ( pak me lart the qe jane 1350 dhe mendohet te behen 2000). Pra ? Do zhduken apo do rriten ? Me parazitizmin e njerezve , ka me shume gjasa te ndidhe rritja e numrit te KryptoValutave.Nuk harrijne njerezit te kuptojne qe rritja artificiale e Bitcoin vjen vetem nga interesi i njerezve per te hyre ne loje ?NUk ndodhi e njejta gje me skemat piramidale ? Po sikur sot te themi nje monedhe tjeter te ndjeki nje strategji tjeter ose njerezit per nje jave mos kene interes te blejne Bitcoin, cdo te ndodhe ? Sepse tregu i KryptoValutave eshte kaotik dhe nuk ka administrim direkt apo preference qe nje monedhe te behet unike. Sic e thashe me lart nuk te kundershtoj, qe ke fituar virtualisht 200 dollare apo 5400 dollare.Une thjesht bera ca pyetje logjike. Ku po shkon bota me kete lloj trendi parazit qe po merr permasa katastrofike ? Ti investon diku... investoj une dhe te tjere. Mbase nje dite dhe do na pelqeje te mos punojme ose te themi mund dhe te humbesh punen dhe do i perkushtihesh totalisht Bitcoin.... Neqoftese perqindja e njerezve qe do te bijen ne pozita te ngjashme me ty do te rritet progresivisht, kush do punoje ? Kush do shkoje ne fabrike? Kush do dale ne are? Pra do na duhet te fusim robotet ? Po ne cdo bejme ? Do kthehemi ne skllever te biteve ? Te algoritmeve ? Mua nuk me shqeteson momenti, sepse sapo iku. Me shqeteson cdo moment qe vjen ! ka vite qe nuk me pelqen qe njerzimi rron momentin duke mos pare gropen qe po i ben vetes perdite, bile me qejf te madh. Ekonomia ka dhe duhet te kete rregulla sepse ndryshe do krijoje Total Collapse te ekonomise boterore ne permasa me shume se apokaliptike. Ti dhe shume nejrez si puna jote hyjne ne loje me aq sa kane mundesi per te investuar ne Bitcoin. E ke menduar ndonjehere se c'mund te beje nje gjeni i se keqes si Soros ? E ke menduar se c'mund te beje nje RothChild apo nje Rockfeler apo shume e shume te tjere me kete lloj marifeti ? Ti investon 200 apo 2000 apo 20.000 apo 200.000 apo 2.000.0000 Euro, po ata ? C'mund te bejne ? E kupton qe keta qe fshijne b@then me para ne qoftese do te hynin ne loje per te blere brenda dites nga pika te ndryshme te botes duke blere nje KryptoValute tjeter rivale do ta conin Bitcoin brenda dites ne 1 me 1 ? E ke menduar ndonjehere kete ti apo te tjeret ? Eshte thjesht nderrim kursi te interesit te blerjes. Eshte burse.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-12-2017, 22:17   #26
KT2203
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Dec 2017
Vendndodhja: Tirane
Posts: 70
Thanks: 0
Thanked 26 Times in 24 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
KT2203 ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Kriptovalutat Monedhat Dixhitale

Faleminderit Lonely Lion.

Pyetjet e tua jane me vend dhe me behet qejfi qe njerzit interesohen te mesojne duke ngritur pyetjet me te drejta pasi dhe pergjigjiet e mia jane me te orjentuara.

Atehere po perpiqem te pergjigjem shkurt dhe sa me thjeshte ne menyre qe te jem sa me i qarte.

Nga qindra monedha qe jane sot ne qarkullim mbas disa vitesh vetem disa dhjetra do mbeten ne qarkullim. Monedhat qe nuk do ja dalin dot te jene interesante thjeshte do zhvlersohen gradualisht deri ne nje vlere sa nuk do ja vleje barra qerane. Theksoj ato nuk do zhduken brenda nje dite por do zhvlersohen brenda 3 vjetesh qe eshte kohe e mjaftueshme per tu terhequr.

Pyetjes a mundet te fitosh para duke ndejtur ne shtepi pa punuar ? Jo nuk mundesh dhe kete ta garantoj. Une dhe shume te tjere po fitojme sepse kur ke te besh me nje trend te ri kush eshte i pari ne loje fiton. Me pak fjale sa me shume veta futen ne trend dhe sa me shume veta fillojne te perdorin bitcoin vlera e monedhes rritet por kjo ritje nuk eshte e perhershme. Do vi nje dite qe rritja do te ndalet sepse nuk do kete me persona te rinj qe do futen ne trend sepse ne bote ka nje numer te percaktuar perdoruesish psh 2 miljarde dhe nuk do shohim me rritje te vleres se monedhes do kete vetem luhatje te vogla sic ka euro dhe dollari. Mendohet qe kjo rritje progresive e bitcoin do zgjase dhe per 2 vjet dhe vlera maksimale do jete 50000 USD mbas dy vjetesh asnje nuk do fitoj me leke nga rritja e vleres. Pra mbas dy vjetesh une duhet te punoj dhe te mos merrem me me Bitcointin. Me pak fjale ka nje afat ku mund te besh leke te kapesh trendin 2018 deri 2020.

Atehere pyetja me e perfolur a do zhduken kriptovalutat dhe te mbetemi me gisht ne goje. Jo nuk zhduken dhe eshte e pamundur sepse nuk jan te centralizuara ato i posedojne te gjithe dhe ne te gjithe vendosim per fatin e tyre. Po e shpjegoj me menyren me banale me shpresen ta kuptoni si funksionon siguria sepse koncepti eshte paksa i ngateruar.

Imagjinoni nje klase ne nje shkolle ku ka 20 nxenes. Mesuesja u thote ju keni 10 monedha qe nuk shikohen dhe qe nuk preken. Mesusja vazhdon: tani cdo nxenes te hape fletoren dhe te shenoje. Beni ka 5 monedha Besa ka 2 Monedha dhe Genti ka 3 monedha. Pastaj mesuesja u thote : nxenes ju mund te shkembeni monedhat me njeri tjetrin vetem me nje kusht qe ne cdo fletore te cdo nxenesi te shenohet shuma e monedhave per cdo posedues sa here qe nje nxenes shet ose blen nje monedhe. pra do shenohet trasaksioni shuma shitesi blersi dhe gjendja e llogarise per cdo nxenes sa here te behet nje veprim. Mesuesja nuk ka asnje funksion ne kete loje ajo tjesht beri nisjen ose Startin dhe terhiqet.

Atehere nxenesit ne cdo shkembim monedhe shenojne ne 20 fletore njeheresh emrin se kush e shet dhe kush e blen dhe bejne gjendjen e llogarise se gjithsecilit nxenes sa monedha ka ne gjendjen e arkes.

Nese dikush ben nje gabim gjate shenimeve nuk mund te rakordoje me 19 fletiret e tjera keshtu qe gabim nuk mund te behet ose korrigjohet menjehere.

Nese dikush do te perfitoje i shton nje monedhe vetes serisht 19 fletoret e tjera e dallojne ndryshimin dhe nuk e lejojne dhe e korrigjojne.

Nese disa nxenes merziten dhe duan ti zhvleresojne monedhat nuk munden sepse po dolen nga loja nuk e prishin dot lojen sepse ata mund te marin vendime per veten jo per te gjithe klasen sepse nuk kane influence.

Vetem nese te gjithe nxenesit deshirojne mund ta prishin lojen duke zhvlersuar monedhat.

Ne rastin e Bitcointave nxenesit jane njerzit e te gjithe botes dhe fletoret jane sistemet kompjuterike personale perfshire dhe rrjetin global te serverave plus dhe regjistrat ofline qe do te thote qe per te ndyshuar nje presje duhet te ndryshosh 2 miljarde kompjutera ne te gjithe boten ne nje sekonde gje qe nuk munden as hakerat me te mire sepse bitcointat ruhen dhe ne letra si kode ofline.

Mbas disa vitesh kriptovalutat do jene mese normale ne perdorimin e perditshem.
Ne perdorim do jene rreth 20 monedha dixhitale. Vlera e tyre do jete kostante me ndryshime te vogla sipas zonave te tregut. Nje software apostafat i pershtatur do beje konvertimin ne cfardolloj monedhe qe deshiron ne menyre automatike dhe shume te thjeshte ne perdorim.

Vetem nje gje do mbahet mend periudha e rritjes se trendit vitet 2017 deri ne 2020. Te gjithe do qajne kur te kujtojne do te thone pse nuk arita te perfitoja ?

Keshtu pra lexues te dashur perfitoni nga rasti vetem nese dini rregullat baze dhe keni njohurite e duhura. Mos u besoni leket tuaja te panjohurve. Dhe kurre mos mendoni se pa pune mund te fitohen leke. Kriptovalutat nuk jane loje kumari dhe nuk mund te fitosh me lehtesi pa bere me pare mire llogarite, ato mund te behen te rezikshme nese veproni pa mend dhe shpenzoni te gjithe te ardhurat tuaja pa baza dhe pa dije se cpo beni sepse ujqerit e ekonomise po presin te paditurit per ti grabitur dhe me besoni jane shume me te zgjuar nga ce mendoni. KUJDES BENI LLOGARITE ME LAPS E LETER E MENDJE NE KOKE

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga KT2203 : 09-12-2017 nė 22:37
KT2203 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i KT2203 pėlqehet nga
i vjetėr 09-12-2017, 22:53   #27
KT2203
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Dec 2017
Vendndodhja: Tirane
Posts: 70
Thanks: 0
Thanked 26 Times in 24 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
KT2203 ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Kriptovalutat Monedhat Dixhitale

Nje lexues ne nje mesazh privat me pyet.

Po nga i di ti gjithe keto gjera qe flet me kaq shume garanci apo punon per ndonje mason dhe ke interesat e tua ?

Jo nuk paguhem nga asnje person apo kompani apo dhe organizate.
Qdo gje qe shkruaj e kam nga eksperienca personale nga pjesmarja ne forume nderkombetare nga ndjekja edhe studimi i sistemeve kryesore te kriptovalutave. Nga ndjekja e zhvillimeve boterore te trendit te monedhave dixhitale duke e pare dhe e vleresuar cdo ngjarje apo eveniment ne te gjitha kendveshtrimet dhe me pas bej nje analize dhe nxjer nje konkluzion te perafert se cfare do ndodhe dhe cfare jo dhe se si zhvillohet ky trend nente ardhmen e afert. Ndjek ligjet saksionet kritiket perkrahsit dhe cdo informacion qe mund te mbledh.
KT2203 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-12-2017, 23:06   #28
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 7,136
Thanks: 2,955
Thanked 3,133 Times in 2,087 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 146
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kriptovalutat Monedhat Dixhitale

pamvaresisht kuotes eksploduese te bitcoinsit, nuk do rrezikoja qofte nese ngelem nder te fundit qe paguajne me valuta. Edhe 2020 do e prisja, pa fijen e merakut qe nuk investova.

Ne ketej ne Shfitzerland, me nje sistem bankar te fuqishem ne bote me nje valute te garantuar dhe stabile ne tregun financiar, patem rastin te shikojme pas krizes amerikane te atij miliarderit, qe mbante borsat me mbulese asgjekundi dhe kur u shembe ajo kala prej letres, i kapi si Cunami radhazi vendet e botes ne krize, sakaq edhe ne Switzerland e ndryshuan ligjin, nese kam shembull 200.000 o me shume para ne banke vetem 20.000 jane te garantuara qe do me paguhen ne rast te crashit.

Paramendo tani para te mia te cilat i kam fituar nder vite, vetem 20.000 i kam te garantuara, e po i besoj ketyre farkatareve me sisteme kompjuterike ne Chajna o ne Malajzia qe farkatojne nga ndonje kasolle perskaj perrockes
__________________
...fly, fly, fly my Butterfly !
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-12-2017, 23:33   #29
KT2203
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Dec 2017
Vendndodhja: Tirane
Posts: 70
Thanks: 0
Thanked 26 Times in 24 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
KT2203 ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Kriptovalutat Monedhat Dixhitale

Ben shume mire qe nuk i beson askujt parate e tua Pirat ate keshilloj dhe une mos kini besim te verber te askush.

Une per shembull i mbaj ne qarkullim duke i investuar dhe duke i mbajtur ne levizje ne te gjitha valutat e mundshme. Tani qe u krijuan kriptovalutat i perdor per biznes ose me pak fjale perdor platformat e tyre per transaksione dhe nuk depozitoj leke me shprese te shtohen sepse vlera e tyre rritet vete gjate tregetise se lire plus shto ketu dhe rritjen e vleres se vet monedhes.

Sepse tregetia me kriptobaluta eshte e thjeshte e shpejte dhe pa taksa.
Duhet fituar nga avantazhet kete mendoj dhe keshtu veproj.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga KT2203 : 09-12-2017 nė 23:43
KT2203 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i KT2203 pėlqehet nga
i vjetėr 09-12-2017, 23:42   #30
KT2203
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Dec 2017
Vendndodhja: Tirane
Posts: 70
Thanks: 0
Thanked 26 Times in 24 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
KT2203 ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Kriptovalutat Monedhat Dixhitale

Ndersa sa per krizen boterore mendojse eshte e krijuar qellimisht sepse vet realisht nuk kam pare ndonje shkak qe te sillte krize ose me mire nuk gjej nje arsye llogjike cfare e pengon boten qe po e con ne krize ekonomike.

Ndersa per sigurine e kriptovalutave nuk dyshoj sepse e njoh sistemin ne gjuhen e programimit dhe jam ekspert i teknologjise ndaj nuk kam dyshime.

Per qendrimin tend kritik me vjen mire sepse njerzit duhet te jene te tille ne lidhje me parate por mendoj se nuk duhet te dalesh kundra me shpate ne dore kur ka nje ndryshim por te perfitosh prej tij anet pozitive sic eshte tregetia e lire ne rastin tone te kriptovalutave dhe te gjesh pikat e dobeta sepse ka plot por deri tani asnjeri nuk po i ngre ne diskutim sepse akoma nuk e dine se si funksionon ky trend.

I lexovabte gjitha postimet e tua te meparshme sepse ke nje teme te ngjashme me timen vetem kemi nje disavantazh me te cilin une nuk mundem te debatoj. Ti flet ne pergjithesi ato qe ke degjuar duke u bazuar shume dhe ne komplote konspiracioni apo hamendesime te degjuara neper web e forume. Ndersa une ndryshe nga ju bazohem mbi eksperience vetjake dhe ne studim te fenomenit te pare ne shume kendveshtrime pa dale asnjehere ne konkluzione te nxituara apo te supozuara sipas nje orientimi te jashtem. Ndaj hapa nje teme te ngjashme ne menyre qe kriptovalutat ti shohim me me shume vemendje dhe jo ti trajtojme si legjenda urbane por me laps e leter duke bere testime e mbledhur konkluzione.

Mos ma mer per ters per cka shkruajta me larte pasi e vlersoj njerzit kritike si puna jote sepse jeni shume te vlefshem ne ngritjen e pyetjeve baze te diskutimeve dhe nuk keni frike te flisni aty ku te tjeret heshtin apo kane frike te flasin.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga KT2203 : 10-12-2017 nė 00:01
KT2203 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i KT2203 pėlqehet nga
i vjetėr 09-12-2017, 23:58   #31
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 7,136
Thanks: 2,955
Thanked 3,133 Times in 2,087 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 146
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kriptovalutat Monedhat Dixhitale

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga KT2203 Shiko postimin
Ndersa sa per krizen boterore mendojse eshte e krijuar qellimisht sepse vet realisht nuk kam pare ndonje shkak qe te sillte krize ose me mire nuk gjej nje arsye llogjike cfare e pengon boten qe po e con ne krize ekonomike.

Ndersa per sigurine e kriptovalutave nuk dyshoj sepse e njoh sistemin ne gjuhen e programimit dhe jam ekspert i teknologjise ndaj nuk kam dyshime.

Per qendrimin tend kritik me vjen mire sepse njerzit duhet te jene te tille ne lidhje me parate por mendoj se nuk duhet te dalesh kundra me shpate ne dore kur ka nje ndryshim por te perfitosh prej tij anet pozitive sic eshte tregetia e lire ne rastin tone te kriptovalutave.

padyshim, qe ne kete forme te plote dhe gjithanshme me informata per kriptovalutat, nuk e kam hasur deri tani ne rrjete nga kjo qe e ke sēaruar me kontributin tende ne kete teme dhe ndoshta eshte informacioni me i plote dhe me detajisht i pershkruar se qe ka publikuar ndonje nga mediumet ne gjuhen shqipe.

Si valute qofte kripo ose shkembimi nuk e kam gasur ne tregun zviceran, pos qe ka reklama dhe spams webfaqeve per kete valute. Ndersa ne Kosove, flisnin njerezit si te blinin maqinat e kishin fjalen per sistemet kompjuterike dhe te ndriqnin Bitcoinsa.


Nga ajo shprehja, ku thone per nje vend qe ka luleshtrydha shume merr shporten e vockel. Keshtu e mendoj edhe per kete kriptovaluten.
__________________
...fly, fly, fly my Butterfly !
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-12-2017, 00:09   #32
KT2203
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Dec 2017
Vendndodhja: Tirane
Posts: 70
Thanks: 0
Thanked 26 Times in 24 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
KT2203 ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Kriptovalutat Monedhat Dixhitale

Ne fakt shteti zvicerian eshte nga me aktivet ne kete fushe dhe do te nderthure bankat vetjake ne sistemet e kriptovalutave.

Ka dhe nje kuriozitet. Ne zvicer ne nje bunker sigurie organizata e Bitcoin ka instaluar sistemin e regjistrimit te kriptovalutave me sistem te mbyllur qe do te thote nese plas nje lufte berthamore qendra e kriptovalutave ne evrope eshte zvicra.

Sic kam thene dhe me pare bankat nuk i kane inat kriptovalutat ato duan te perfitojne prej tyre.
KT2203 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-12-2017, 07:32   #33
lonely_lion
V.I.P
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 2,904
Thanks: 0
Thanked 995 Times in 756 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 39
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kriptovalutat Monedhat Dixhitale

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga KT2203 Shiko postimin
Ndersa sa per krizen boterore mendojse eshte e krijuar qellimisht sepse vet realisht nuk kam pare ndonje shkak qe te sillte krize ose me mire nuk gjej nje arsye llogjike cfare e pengon boten qe po e con ne krize ekonomike.

Ndersa per sigurine e kriptovalutave nuk dyshoj sepse e njoh sistemin ne gjuhen e programimit dhe jam ekspert i teknologjise ndaj nuk kam dyshime.

Per qendrimin tend kritik me vjen mire sepse njerzit duhet te jene te tille ne lidhje me parate por mendoj se nuk duhet te dalesh kundra me shpate ne dore kur ka nje ndryshim por te perfitosh prej tij anet pozitive sic eshte tregetia e lire ne rastin tone te kriptovalutave dhe te gjesh pikat e dobeta sepse ka plot por deri tani asnjeri nuk po i ngre ne diskutim sepse akoma nuk e dine se si funksionon ky trend.

I lexovabte gjitha postimet e tua te meparshme sepse ke nje teme te ngjashme me timen vetem kemi nje disavantazh me te cilin une nuk mundem te debatoj. Ti flet ne pergjithesi ato qe ke degjuar duke u bazuar shume dhe ne komplote konspiracioni apo hamendesime te degjuara neper web e forume. Ndersa une ndryshe nga ju bazohem mbi eksperience vetjake dhe ne studim te fenomenit te pare ne shume kendveshtrime pa dale asnjehere ne konkluzione te nxituara apo te supozuara sipas nje orientimi te jashtem. Ndaj hapa nje teme te ngjashme ne menyre qe kriptovalutat ti shohim me me shume vemendje dhe jo ti trajtojme si legjenda urbane por me laps e leter duke bere testime e mbledhur konkluzione.

Mos ma mer per ters per cka shkruajta me larte pasi e vlersoj njerzit kritike si puna jote sepse jeni shume te vlefshem ne ngritjen e pyetjeve baze te diskutimeve dhe nuk keni frike te flisni aty ku te tjeret heshtin apo kane frike te flasin.
Une perdor nje shprehje : Kush ka sy do e sheh.Kam shkruar shpesh ne kete forum dhe po te me kesh lexuar besoj do kesh kuptuar dicka.Kur te bera replike ne fillim te postimit pr Bitcoin gjen shkaqe ose si te thuash disa prej arsyeve te krizes. Bitcoin une e njoh qe prej fillimit te saj.Qe kur u krijua.Tani njerezit e kane harruar por une e mbaj mend shume mire ndjejkjen ne vite deri te FBI per te gjetur ate qe e krijoi.Gati nje vit e ca me pare akoma vazhdonte gjuetia e shtrigave per krijuesin dhe ne momentin qe ai u vet shpall/zbuloi identitetin e tij ne Australi, papritur nuk kishe me asnje ndjekje apo intereses per ate.Shkaqet jane perpara sysve te njerezve.Besoj se e ka pare filmin qe doli nje vit e ca me pare. Bitcoin po ashtu dhe Deep Web.Tek filmi Bitcoin shpjegohet lindja e monedhes dhe si ka evoluar ajo ne vite.Po ashtu krizat e medha boterore dhe shkaqet pse ndodhen.Aty shpjegohet roli i Federal Rezerve, kartat e kreditit, parate qe kemi ne banka (qe pak a shume prap jane virtuale ne konceptin si i perdorimi dhe aksesin qe kemi ne to) dhe mbulimin e parase ne ar. Krizat Ekonomike boterore vijne ne rradhe te pare nga makuteria, indiferentizmi dhe manipulimi njerezor.Njerezimi harron kollaj dhe ben te njejtat gabime. Udheheqja e botes nga familjet e medha nuk eshte teori konspirative por nje e vertete.Prej vitesh lufterat jane kthyer ne biznes dhe popullsia e botes shtohet cdo dite me 75 milion.Njerezit jane bere dembele dhe vanitoze duke e cuar boten cdo dite e me shume ne nje polaritet te tejskajshem te shperndarjes se pasurise.Nje pakice shume,shume,shume e vogel kontrollojne gjithe parate e botes.Sa fitojne ata ne nje vit do i mjaftonte gjithe botes ne 10 vjet a me shume.Prej vitesh bota nuk ka me nje baze ekuivalente qe ta cuaje gur themeli te vleres.Te themi Ari.Ai qe ka qene gjithnje.Une do doja qe te gjithe pasurine time qe kam (2 Euro te themi) ta ekuivalentoja ne Ar dhe jo Bitcoin, por me sa di une ne asnje vend te botes nuk te lene te blesh Ar aq sa do ti.Problemi i krizave ekonomike boterore eshte i thelle dhe nuk mund te zgjidhet apo t'i gjejme rrenjet me diskutime forumi.Europa eshte ne Krize prej vitesh dhe une nuk shoh ndonje menyre daljeje. Une e kam shume te qarte se ku po shkon bota.Skemat piramidale qe nga koha e Ponzit vine verdalle ne Bote.Para se te vinin ne Shqiperi, bene namin ne Rusi me 10 milion kreditore.Dhe dihej shume mire se c'po ndodhte. U dha alarmi qe ne momentin kur hyne ne Durres.Se fundmi ishin ne nje vend te Amerikes Latine.Skema mashtrimi qe gjithnje te sheqerosura pranohen nga qeverite dhe njerezit ne mbare boten ku fajtoret e vertete dalin gjithnje pa lagur mbasi veshin popujt e tyre me te zeza.Shtoji te gjithave dhe shthurrjen morale te njerezimit dhe kjo i permbush te gjitha. Do kerkoja te mbyllja me nje shprehjet e Warren Buffet: ''Honesty is a very expensive gift, Don't expect it from cheap people'' - Ndershmeria eshte nje dhurate shume e vyer. Mos e prit ate nga njerezit e lire. Kete e thote nje njeri qe eshte prej vitesh ne Top 5 te njerezve me te pasur te botes.Nderkohe nje bote e tere mendon dhe vepron ne te kunderten e kesaj shprehje. Kjo eshte kriza. Ne rralle te pare eshte kriza jone e brendeshme, e vetvetes , e besimit, e dinjitetit,e mendimit,e personalitetit,e besimit qe sjell ate te dukeshmen - Krizen Ekonomike.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-12-2017, 16:08   #34
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 3,588
Thanks: 4,333
Thanked 1,283 Times in 705 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 63
Kurt ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kriptovalutat Monedhat Dixhitale

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga KT2203 Shiko postimin
Faleminderit Lonely Lion.

Pyetjet e tua jane me vend dhe me behet qejfi qe njerzit interesohen te mesojne duke ngritur pyetjet me te drejta pasi dhe pergjigjiet e mia jane me te orjentuara.

Atehere po perpiqem te pergjigjem shkurt dhe sa me thjeshte ne menyre qe te jem sa me i qarte.

Nga qindra monedha qe jane sot ne qarkullim mbas disa vitesh vetem disa dhjetra do mbeten ne qarkullim. Monedhat qe nuk do ja dalin dot te jene interesante thjeshte do zhvlersohen gradualisht deri ne nje vlere sa nuk do ja vleje barra qerane. Theksoj ato nuk do zhduken brenda nje dite por do zhvlersohen brenda 3 vjetesh qe eshte kohe e mjaftueshme per tu terhequr.

Pyetjes a mundet te fitosh para duke ndejtur ne shtepi pa punuar ? Jo nuk mundesh dhe kete ta garantoj. Une dhe shume te tjere po fitojme sepse kur ke te besh me nje trend te ri kush eshte i pari ne loje fiton. Me pak fjale sa me shume veta futen ne trend dhe sa me shume veta fillojne te perdorin bitcoin vlera e monedhes rritet por kjo ritje nuk eshte e perhershme. Do vi nje dite qe rritja do te ndalet sepse nuk do kete me persona te rinj qe do futen ne trend sepse ne bote ka nje numer te percaktuar perdoruesish psh 2 miljarde dhe nuk do shohim me rritje te vleres se monedhes do kete vetem luhatje te vogla sic ka euro dhe dollari. Mendohet qe kjo rritje progresive e bitcoin do zgjase dhe per 2 vjet dhe vlera maksimale do jete 50000 USD mbas dy vjetesh asnje nuk do fitoj me leke nga rritja e vleres. Pra mbas dy vjetesh une duhet te punoj dhe te mos merrem me me Bitcointin. Me pak fjale ka nje afat ku mund te besh leke te kapesh trendin 2018 deri 2020.

Atehere pyetja me e perfolur a do zhduken kriptovalutat dhe te mbetemi me gisht ne goje. Jo nuk zhduken dhe eshte e pamundur sepse nuk jan te centralizuara ato i posedojne te gjithe dhe ne te gjithe vendosim per fatin e tyre. Po e shpjegoj me menyren me banale me shpresen ta kuptoni si funksionon siguria sepse koncepti eshte paksa i ngateruar.

Imagjinoni nje klase ne nje shkolle ku ka 20 nxenes. Mesuesja u thote ju keni 10 monedha qe nuk shikohen dhe qe nuk preken. Mesusja vazhdon: tani cdo nxenes te hape fletoren dhe te shenoje. Beni ka 5 monedha Besa ka 2 Monedha dhe Genti ka 3 monedha. Pastaj mesuesja u thote : nxenes ju mund te shkembeni monedhat me njeri tjetrin vetem me nje kusht qe ne cdo fletore te cdo nxenesi te shenohet shuma e monedhave per cdo posedues sa here qe nje nxenes shet ose blen nje monedhe. pra do shenohet trasaksioni shuma shitesi blersi dhe gjendja e llogarise per cdo nxenes sa here te behet nje veprim. Mesuesja nuk ka asnje funksion ne kete loje ajo tjesht beri nisjen ose Startin dhe terhiqet.

Atehere nxenesit ne cdo shkembim monedhe shenojne ne 20 fletore njeheresh emrin se kush e shet dhe kush e blen dhe bejne gjendjen e llogarise se gjithsecilit nxenes sa monedha ka ne gjendjen e arkes.

Nese dikush ben nje gabim gjate shenimeve nuk mund te rakordoje me 19 fletiret e tjera keshtu qe gabim nuk mund te behet ose korrigjohet menjehere.

Nese dikush do te perfitoje i shton nje monedhe vetes serisht 19 fletoret e tjera e dallojne ndryshimin dhe nuk e lejojne dhe e korrigjojne.

Nese disa nxenes merziten dhe duan ti zhvleresojne monedhat nuk munden sepse po dolen nga loja nuk e prishin dot lojen sepse ata mund te marin vendime per veten jo per te gjithe klasen sepse nuk kane influence.

Vetem nese te gjithe nxenesit deshirojne mund ta prishin lojen duke zhvlersuar monedhat.

Ne rastin e Bitcointave nxenesit jane njerzit e te gjithe botes dhe fletoret jane sistemet kompjuterike personale perfshire dhe rrjetin global te serverave plus dhe regjistrat ofline qe do te thote qe per te ndyshuar nje presje duhet te ndryshosh 2 miljarde kompjutera ne te gjithe boten ne nje sekonde gje qe nuk munden as hakerat me te mire sepse bitcointat ruhen dhe ne letra si kode ofline.

Mbas disa vitesh kriptovalutat do jene mese normale ne perdorimin e perditshem.
Ne perdorim do jene rreth 20 monedha dixhitale. Vlera e tyre do jete kostante me ndryshime te vogla sipas zonave te tregut. Nje software apostafat i pershtatur do beje konvertimin ne cfardolloj monedhe qe deshiron ne menyre automatike dhe shume te thjeshte ne perdorim.

Vetem nje gje do mbahet mend periudha e rritjes se trendit vitet 2017 deri ne 2020. Te gjithe do qajne kur te kujtojne do te thone pse nuk arita te perfitoja ?

Keshtu pra lexues te dashur perfitoni nga rasti vetem nese dini rregullat baze dhe keni njohurite e duhura. Mos u besoni leket tuaja te panjohurve. Dhe kurre mos mendoni se pa pune mund te fitohen leke. Kriptovalutat nuk jane loje kumari dhe nuk mund te fitosh me lehtesi pa bere me pare mire llogarite, ato mund te behen te rezikshme nese veproni pa mend dhe shpenzoni te gjithe te ardhurat tuaja pa baza dhe pa dije se cpo beni sepse ujqerit e ekonomise po presin te paditurit per ti grabitur dhe me besoni jane shume me te zgjuar nga ce mendoni. KUJDES BENI LLOGARITE ME LAPS E LETER E MENDJE NE KOKE
A nuk eshte vone tani te investosh ne Bitcoin? Ka vajtur nga $1 vlera origjinale si fillim ne treg tani ne $15000.
Tani lum si ato njerz qe kane investuar heret shume ne Bitcoin dhe sot jane millionera nga nje investim fare i vogel.
Ne rradhe te pare shume faleminderit per edukimin ne ket fushe, dukesh shume insightful.
Per mendimin tim tani do ishte investim i rrezikshem se kjo buje e madhe ne shkalle boterore e Bitcoin me kujton marketin e shtepive ne Las vegas, e be aq buje e madhe sa njerzit sa blinin nje shpi mbas nje jave vlera e shpise rritej $10.000-$30.000, dhe cdo kamarjer pastrues taksista po blenin shpija deri sa te gjithe humben se vlera ishte vetem ne letra dhe goje, te gjithe humben gjitha investimet e tyre. Kam frike se kjo buje e madhe e Bitcoin tani eshte e jashtzakoisht e vlefshme vetem per ato individa qe e kane blere me heret por jo per nje bleres te ri apo jam gabim?
Kurt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-12-2017, 16:58   #35
uj me gaz
:)
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 5,004
Thanks: 0
Thanked 605 Times in 528 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 33
uj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kriptovalutat Monedhat Dixhitale

Sudja ishte kshu si ky bitcoin.

S’u dalin njerezve leket e qindra shteteve, vrapojne edhe pas lekeve digjitale. U hengert budallalleku leket, jarebi...
__________________
imagine there's no countries... :)
uj me gaz nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-12-2017, 17:17   #36
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 7,136
Thanks: 2,955
Thanked 3,133 Times in 2,087 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 146
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kriptovalutat Monedhat Dixhitale

Jo keshtu si kurti po te fitoja ndonje dore ke casinoja, ndonje 20.000 dollaresh, do bleja 1 Bitcoins e gjysem zere qe i humbe, por te fituara keshtu me pune, vetem nese do me detyronin me tyten ne koke, blej o hike
__________________
...fly, fly, fly my Butterfly !
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-12-2017, 17:46   #37
KT2203
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Dec 2017
Vendndodhja: Tirane
Posts: 70
Thanks: 0
Thanked 26 Times in 24 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
KT2203 ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Kriptovalutat Monedhat Dixhitale

Platformat Landing. ( Kompanite qe marin hua ne kembim te interesit mbi 100% )
Te fitosh pa punuar me kusht qe te rezikosh te humbasesh gjithcka !Cfare jane Platformat Landing ?

Jane kompani te licensuara te cilat kane te drejte te marin hua shuma te caktuara ne valute bitcoin nga cdo person i cili eshte i gatshem te investoje ne kete platforme me interes fitimi mbi 100%. Po jap nje shembull :

Nje investitor i cili mund te jete nje person i zakonshem vendos te investoje 100 dollare ne nje Platforme Landing. Pasi zgjedh platformen qe i pershtatet nenshkruan nje kontrate me kompanine. Kontrata e nenshkruar nenkupton se shuma prej 100 dollaresh e investitorit do te depozitohet ne llogari te kompanise e cila ne vetvete kete shume do ta mbaje te bllokuar per 1 vit kalendarik me kusht qe gjate kesaj kohe investitorit ti jape fitimet e perditshme ne perqindje dhe mbas nje viti shuma e investuar prej 100 dollaresh i kthehet perseri investitorit.

Nese kontrata eshte 150% fitim mbi shumen e investuar investitorimduke investuar 100 USD mbas nje viti do fitoje 150 USD plus do te mare mbas shumen e investuar dhithesej 250 USD.
Ose e thene ndryshe do te mare 0.45 USD ne dite per 1 vit rresht dhe ne fund te vitit do terheqe shumen e investuar prej 100 USD

Si i fitojne parate Platformat Landing qe paguajne interesa kaq te larta ?
Platformat Landing perdorin disa menyra per te fituar parate e tyre dhe keto menyra ata i paraqesin per te qene transparent me investitoret.

1. Nxjerin fitime nga fuqizimi i Bitcoin ( Bitcoin me kalimin e kohes rrit vleren si shkak i shtimit te perdoruesve dhe ky avantazh i perkohshem i monedhes shfrytezohet per akumulimin e fitimit nga valutat stok - Theksoj ky eshte fitim i perkohshem deri sa vlera te stabilizohet )

2. Nxjerin fitime nga Tradingu Valutor ( Luajne ne bursat valutore me ane te sistemeve te vecanta informatike gjysem automatike gjithashtu duke punsuar dhe analiste te ekonomise te cilet studjojne tregun dhe trendin e levizjeve te valutave per te nxjere fitime nga shitja dhe blerja e monedhave te vecanta - Theksoj jo gjithmone kjo menyre eshte rezultativedhe sjell fitim zakonisht ne 20% te rasteve deshton )

3. Nxjerin fitime nga taksat e transaksioneve ( Keto platforma sherbejne dhe si nje banke ne minjature ku klientet pervec investimit mund te mbajne dhe llogarite e kursimeve te tyre duke kryer transaksione monetare me kusht qe te paguajne nje takse komisjoni te paracaktuar psh 3 USD per transaksion. Klientet kane te drejte te kryejne dhe kembime valutore personale te pavarura nga platforma tranding por perseri ata jane te detyruar te paguajne nje takse te shumes te kembyer qe mesatarisht eshte 0.25% e shumes)

4. Nxjerin fitime nga investimi ne projekte publike apo private ( Shume kompani kane krijuar Platformat Landing per te investuar projektet e tyre te caktuara fitimprurese sic mund te jene kompanite energjitike, kompanite e reklamave, kompanite e zhvillimit te lojrave kompjuterike etj. Duhet patur parasysh qe cdo projekt ka avantazhet dhe disavantazhet e veta ne fitimin e kompanise dhe faktoret qe duhen mare parasysh jane te shumta dhe shume komplekse dhe duhet thene qe jo cdo projekt arrin te nxjere fitim 100% per platformen mund te ndodhe dhe e kunderta.

Sa te sigurta jane Platformat Landing per te bere nje investim ?
Platformat Landing konsiderohen investime me rrezikshmeri te larte te humbjes se kapitalit.
Nga ana statistikore eshte llogaritur qe kane nje siguri prej 80% qe te arijne objektivat e tyre dhe 20% mos respektim te kontrates fillestare.

Cilat jane anet e erreta te Platformave Landing qe ne duhet ti dime ?


1. Platformat Landing sigurojne 100% te kthimit te kapitalit ne rast falimentimi vetem per personat te cilet jane shtetas te vendit ku ato kane marre locensen per aktivitetin e tyre. E thene me thjeshte nese platforma ka mare license ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes vetem Amerikanet marrin 100% te kapitalit te investuar duke u perjashtuar te gjithe shtetasit e vendeve te huaja.

2. Platformat Landing kane te drejte ligjore qe nese ndodhen ne veshtiresi ekonomike ose prane falimentimit te perdorin per nje kohe te caktuar Skemen Ponzi ( per ata qe nuk e njohin eshte njesoj si Firmat Piramidale ne Shqiperine e viteve 1995 ) por shpesh here kjo manover i con drejt nje falimentimi drastik sidomos kur kemi terheqje te shpejta te kapitalit nga investitoret ne kushtet e panikut.

3. Shpesh here kur ndodhen ne veshtiresi ekonomike ose nuk kane depozita te mjaftueshme per tju pergjigjur investitorve ato modifikojne ose stakojne serverat me pretekstin e mirembajtjes informatike ose supozojne sulm kibernetik te hakerave.

A jane fitimprurese investimet e bera ne Platformat Landing ?
Po Platformat Landing jane menyra me fitimprurese e cila njihet sot ne bote ku interesat shkojne deri ne 300% te shumes se investuar. Deri me sot Platformat Landing te bazuara ne Bitcoin kane qene te suksesshme dhe nuk ka asnje rast te falimentimit dhe shkaku eshte trendi ne rritje i akumulimit dhe perdorimit te monedhave dixhitale. Analistet kane llogaritur se ky stabilitet dhe zhvillim i suksesshem i ketyre platformave nuk eshte afatgjate dhe do vazhdoj ne kete menyre per te pakten dhe per 2 vitet e ardhshme me pas cdo gje varet nga aftesia e platformave per te zhvilluar projektet afatgjata.

Si te vlersojme nje Platforme Landing ne menyre qe investimi dhe fitimi yne te jete i sigurt ?
Te vleresosh nje Platforme Landing eshte shume e veshtire per te mos thene e pamundur pasi as vet krijuesit e platformes nuk jane 100% te sigurt per suksesin e platformes. Por gjithsesi ka disa pika ku mund te bazohesh.

1. Duhet te lexojme te gjithe informacionin baze qe platforma e publikon ne menyre qe te krijojne nje ide te projektit qe ajo perkrah dhe do kryej duke vleresuar dhe arsyetuar mundesine dhe aftesine per kryerjen e nje projekti te caktuar.

2. Te verifikoni licensat e platformes sipas shtetit perkates ku ata operojne si dokumentacionin qe kompania paraqet po ashtu dhe shteti qe e ka licensuar.

3. Te verifikoni kontratat qe kompania ka bere me kompanite e tjera per zhvillimin e projektit qe ajo do te kryej ne te ardhmen dhe nese jane kompani te panjohura per ju hetoni per aktivitetin e tyre.

4. Te merni informacion per stafin drejtues dhe te verifikoni vertetesine e profesionit dhe aftesite e individeve kryesore ne fushen profesionale.

5. Verifikoni monedhen me te cilen kompania do te kryej transaksionet dhe kapitalin qe ajo ka dhe kapitalin qe ajo po mbledh nga investitoret.

6. Lexoni me vemendje kontratat dhe vleresoni premptimet duke pasur me shume besim tek shumat e vogla te interesit dhe jo te behenintamaqare per shumat e medha pasi kane me shume rrezik mosrespektimi i kontrates. Psh nese nje platforme te ofron 30% fitim mbi kapitalin eshte me shume besuese sesa nje platforme qe te ofron 300% fitim mbi kapitalin.

7. Llogarisni kohen e kontrates pasi aty shenohet koha se kur ju do merni mbrapsht leket e investuara sepse nese kapitalin e investuar nuk mund ta terhiqni pa u kosnsumuar koha e parashkruar ne kontrate.

8. Mos mbani kapitalin tuaj te bllokuar ne nje Platforme Landing sapo ta shikoni te nevojshme zhvendoseni dhe depozitojeni ne nje Wallet personal pasi nese platforma deshton dhe ju kapitalin e investuar qe e keni rifituar e keni lene aty bashkenmemfitimet tuaja me siguri do ta humbisni.

9. Vleresoni dhe analizoni cdo informacion te mundshem ne menyre racionale duke shmangur reklamat dhe vleresuar dhe verifikuar kritiket e platformave ne forumet perkatese dhe duke ndjekur ne kohe reale cdo levizje te kompanise ne treg dhe ne zhvillimin e projektit.

10. Mos haroni te komunikoni me stafin e mardhenieve me publikun te platformes duke i pyetur per cfardolloj paqartesie pasi shpesh here ndodh qe investitoret gabojne dhe nuk dine ku te gjejne zgjidhje teknike apo konsulte profesionale per investimet riinvestimet transaksionet dhe depozitat.

Cfare duhet te kemi parasysh dhe ku duhet te tregohemi te kujdesshem perpara se te bejme nje investim ne Platformat Landing ?

1. Se pari duhet te jeni te sigurt se keni aftesite dhe njohurite baze ne fushen e Kriptovalutave per te kryer transaksione dhe per te marre vendime te llogjikshme ekonomike duke u bazuar ne vlerat e tregut dhe monedhes.

2. Investimi qe keni vendosur te beni duhet te jete sa me minimal dhe i pa ndikueshem ne jeten tuaj ekonomike nese ju e humbisni ate. ( shume platforma landing kane vendosur limite vlerash per shtetas te ndryshem te botes ne menyre qe ata mos te investojne mbi mundesine e tyre kapitale )

3. Platformat Landing kane rezikshmeri te larte te humbjes se kapitalit keshtu qe mundesia e humbjes eshte gjithmone prezente.

4. Kujdes mos investo pa vleresuar me pare platformen. Nese nuk arini te gjeni informacion te mjaftueshem dhe nese keni dyshime mos u regjistroni sepse ka shume kompani fantazem qe pretendojne se jane Platforma Landing. Keto platforma pirate grabisin investimin e investitorve me premtime fitimi maramendese.

5. Sigurohuni qe kompjuteri juaj te mos jete i infektuar nga viruse spyware ose maleware te ndryshem dhe asnjehere mos u logoni nga nje salle interneti apo vend publik sepse mund tju grabisin passwordet e aksesimit.

Theksoj ky informacion ka si qellim informimi perreth funksionimit te Platformave Landing duke paraqitur te gjitha avantazhet dhe disavantazhet. Ky informacion nuk duhet te keqkuptohet si nje ftese apo nje reklame per mbledhje investitoresh per asnje kompani per kete arsye nuk po permend shembuj dhe emra konkret. Nese dikush ka deshire te futet apo te perdore nje Platforme Landing ka pergjegjesi te plota te veprimeve te veta perfshi ketu dhe humbjen e kapitalit.
KT2203 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-12-2017, 17:50   #38
xhori
V.I.P
 
Avatari i xhori
 
Data e antarėsimit: Feb 2016
Vendndodhja: MARCHE
Posts: 923
Thanks: 161
Thanked 356 Times in 206 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
xhori i pazėvėndėsueshėmxhori i pazėvėndėsueshėmxhori i pazėvėndėsueshėmxhori i pazėvėndėsueshėmxhori i pazėvėndėsueshėmxhori i pazėvėndėsueshėmxhori i pazėvėndėsueshėmxhori i pazėvėndėsueshėmxhori i pazėvėndėsueshėmxhori i pazėvėndėsueshėmxhori i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kriptovalutat Monedhat Dixhitale

ne 2013 kisha 30 bitcoin i kisha bler me 180-200 € i perdordorja per te bler gjera ne internet edhe i shisja ne fund nuk u mora me me me bitcoin dy shoket e mi sot kan 130mij euro ne bitcoin.tani me ka ngel potofoli i bitcoin bosh
__________________
pis milet
xhori nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i xhori pėlqehet nga
i vjetėr 10-12-2017, 18:18   #39
KT2203
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Dec 2017
Vendndodhja: Tirane
Posts: 70
Thanks: 0
Thanked 26 Times in 24 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
KT2203 ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Kriptovalutat Monedhat Dixhitale

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga xhori Shiko postimin
ne 2013 kisha 30 bitcoin i kisha bler me 180-200 € i perdordorja per te bler gjera ne internet edhe i shisja ne fund nuk u mora me me me bitcoin dy shoket e mi sot kan 130mij euro ne bitcoin.tani me ka ngel potofoli i bitcoin bosh
Kete veprim e kane bere te gjithe perfshire dhe une ne kohen kur nuk e kuptoja fuqine e vleres se monedhes por anjehere nuk eshte vone. Nuk humbet gje nese blen nje shume te vogel. Ndoshta i pasur nuk behesh por mund te blesh gjera te tjera ne te ardhmen.
KT2203 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i KT2203 pėlqehet nga
i vjetėr 10-12-2017, 18:37   #40
KT2203
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Dec 2017
Vendndodhja: Tirane
Posts: 70
Thanks: 0
Thanked 26 Times in 24 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
KT2203 ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Kriptovalutat Monedhat Dixhitale

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kurt Shiko postimin
A nuk eshte vone tani te investosh ne Bitcoin? Ka vajtur nga $1 vlera origjinale si fillim ne treg tani ne $15000.
Tani lum si ato njerz qe kane investuar heret shume ne Bitcoin dhe sot jane millionera nga nje investim fare i vogel.
Ne rradhe te pare shume faleminderit per edukimin ne ket fushe, dukesh shume insightful.
Per mendimin tim tani do ishte investim i rrezikshem se kjo buje e madhe ne shkalle boterore e Bitcoin me kujton marketin e shtepive ne Las vegas, e be aq buje e madhe sa njerzit sa blinin nje shpi mbas nje jave vlera e shpise rritej $10.000-$30.000, dhe cdo kamarjer pastrues taksista po blenin shpija deri sa te gjithe humben se vlera ishte vetem ne letra dhe goje, te gjithe humben gjitha investimet e tyre. Kam frike se kjo buje e madhe e Bitcoin tani eshte e jashtzakoisht e vlefshme vetem per ato individa qe e kane blere me heret por jo per nje bleres te ri apo jam gabim?
Ne fakt asnjehere nuk eshte vone per te fituar nga nje trend kur trendi eshte ne rritje progresive. Kuptohet qe do kete nje stabilizim te tregut dhe nje cmim standart te monedhes Bitcoin por kjo dite nuk eshte sot. Mendohet se duhen akoma dhe 2 vjet deri sa vlera e monedhes te arrije 50000 USD. Me pas nuk priten me ritje te trendit dhe vlera do jete stabel. Me pak fjale kemi kohe per te eksperimentuar doshta sdo behemi te pasur por ja vlen edhe per argetim te fitosh dicka.

Ndersa vlera e Bitcoin nuk do bie deri ne zhvleresim kete ta garantoj nuk ka per te ndodhur per te pakten 50 vjet.
KT2203 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i KT2203 pėlqehet nga
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur