Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Filozofia | Psikologja | Sociologjia

Filozofia | Psikologja | Sociologjia Gjithēka qė ka tė bėjė me misterin me emrin "Njeri".

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 13-04-2019, 09:36   #1
Onyx
Unpredictable
 
Avatari i Onyx
 
Data e antarėsimit: Mar 2016
Posts: 4,703
Thanks: 388
Thanked 1,512 Times in 961 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
Onyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėm
Ēfarė ėshtė njė sociopat/e?

Ēfarė ėshtė njė sociopat dhe si ta kuptoni nėse keni tė bėni me njė tėU takuat nė barin tuaj tė preferuar… Ju bėri pėr veten me sharmin e tij, pėr tė mos pėrmendur humorin… Jeni takuar disa herė, por ndjeni se ka diēka qė nuk shkon me tė ! AHA mund tė jetė njė sociopath ! Sipas psikologes Marta Stout, sociopatėt (njerėz qė vuajnė nga ērregullimi i personalitetit antisocial, karakterizuar nga mungesa e pėrgjegjėsisė morale ose ndėrgjegjies sociale) gjenden kudo mes nesh, por ne i etiketojmė si :egoistė, manipulues etj.

Socipatėt mund tė jenė veēanėrisht tė vėshtirė pėr t’u identifikuar, por para se tė japin disa shenja qė mund t’ju vijnė nė ndihmė po pėrkufizojmė shkurt problemin e tyre:

Mungesė e theksuar empatie. Marrin vendime impulsive, pa u ndjerė fajtorė dhe pa e kuptuar dėmin qė shkaktojnė. Nuk i vret ndėrgjegjia dhe shfaqin sjellje tė theksuara egoiste.

Ja si mund ta kuptoni nėse keni tė bėni me njė sociopath:

Ai ka ndėrruar gjashtė punė nė pesė vitet e fundit.

Ju shikon nė sy nė mėnyrė tė frikshme ! Ua ngulin sytė njerėzve tė tjerė nė mėnyrė intensive, aq sa tė shtinė frikėn.

Sociopatėt janė pa dyshim tė papėrgjegjshėm dhe injorimi i detyrimeve financiare ėshtė njė shenjė paralajmėruese Meqenėse sociopatėt kanė pak lidhje me pasojat, ata nuk shqetėsohen pėr pėrgjegjėsitė qė lėnė pas dore.
__________________
I am only responsible for what I say, not for what you understand.
Onyx nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Onyx pėlqehet nga
i vjetėr 13-04-2019, 09:47   #2
Marya
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 5,173
Thanks: 4,223
Thanked 3,302 Times in 1,585 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 106
Marya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēfarė ėshtė njė sociopat/e?

nuk e di sa pune ke nderruar ti Onyx , por gra shume na ke thene se ke nderruar
Marya nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-04-2019, 10:16   #3
Onyx
Unpredictable
 
Avatari i Onyx
 
Data e antarėsimit: Mar 2016
Posts: 4,703
Thanks: 388
Thanked 1,512 Times in 961 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
Onyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēfarė ėshtė njė sociopat/e?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Marya Shiko postimin
nuk e di sa pune ke nderruar ti Onyx , por gra shume na ke thene se ke nderruar
Dy vende punes kam pasur deri me tani ( aktualja ) dhe nje perpara. Aktivisht full time punoj qe 11 vite, njeren pune mbajta 4 vite, eldhe tjetren kam dhe tani.

Gra? Femra? Te dashura? Kurre mos ngaterro personalitetin e nje njeriu qe jep ne nje rrjet social ose forum me realen. Une mund te dukem open mind, debativ, bej shaka... por une dhe ne forum kam treguar konzistence dhe kur jeta ime private nuk eshte ekspozuar...

Jam stabel, i ekuliber...
__________________
I am only responsible for what I say, not for what you understand.
Onyx nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Onyx pėlqehet nga
i vjetėr 13-04-2019, 14:45   #4
Beaute
.
 
Avatari i Beaute
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Vendndodhja: Larg
Posts: 17,555
Thanks: 5,170
Thanked 11,127 Times in 3,898 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 334
Beaute ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ēfarė ėshtė njė sociopat/e?

Marya nuk me duket u tille Onyx.
Mesa kam diskutuar me Te jam e mendimit qe nuk ka te Bej fare me ate tipin me lart que tu confond.

Si e ka ajo shprehja : libri nuk njihet nga copertina.
Beaute nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-04-2019, 15:10   #5
Eden
.
 
Data e antarėsimit: Oct 2016
Posts: 11,643
Thanks: 2,409
Thanked 4,314 Times in 2,777 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 154
Eden ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ēfarė ėshtė njė sociopat/e?

Ndoshta eshte ngaterruar me ato temat qe ka hapur here pas here Onyx, e dukeshin si personale lol .

Gjithsesi cfare eshte sociopat, une hera e pare qe e degjoj kete term drejt me then?!
Mos del nga fjala socio-patik I gr ?
Eden nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-06-2019, 16:04   #6
Noellag
Mi vida
 
Avatari i Noellag
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 3,863
Thanks: 172
Thanked 158 Times in 110 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 63
Noellag i pazėvėndėsueshėmNoellag i pazėvėndėsueshėmNoellag i pazėvėndėsueshėmNoellag i pazėvėndėsueshėmNoellag i pazėvėndėsueshėmNoellag i pazėvėndėsueshėmNoellag i pazėvėndėsueshėmNoellag i pazėvėndėsueshėmNoellag i pazėvėndėsueshėmNoellag i pazėvėndėsueshėmNoellag i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēfarė ėshtė njė sociopat/e?

Psikopatet dhe sociopatet nuk ndryshojne shume nga krimet qe bejne.. Ne krimiologji ku kam studiuar psikopatet { njihen kriminelet, vrases gjakftohte } ne dem te disa personave . Sociopate jane me social ne kuptimin { mund te jene ne shoqeri, zyre, familje } dhe jane me te veshtire per tu zbuluar per shkak se arrijne te mbulojne veprimet e tyre ne dem te viktimes. Kane shkalle te larte narcizmi dhe aftesi te forta manipulimi.
Noellag nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Noellag pėlqehet nga
i vjetėr 16-06-2019, 16:06   #7
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,227
Thanks: 14,950
Thanked 8,818 Times in 5,940 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 383
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēfarė ėshtė njė sociopat/e?

Sociopath eshte nje KAFSHE e eger qe ne baze te rrethanave i pershtatet ambientit.

Arbeni.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-07-2019, 02:44   #8
Jorina
Super Anėtar
 
Avatari i Jorina
 
Data e antarėsimit: Jul 2019
Vendndodhja: Zh
Posts: 106
Thanks: 82
Thanked 39 Times in 23 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 5
Jorina ka mbyllur reputacionin
Re: Ēfarė ėshtė njė sociopat/e?

@sociopatė eshtė njė Person i cili ju ndjek online ēfare beni, sa here hyni/dilni nga Forumi/Chati hahahahahsh e njohė njė person eshtė shembull i gjall
����������
Jorina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-07-2019, 09:12   #9
Onyx
Unpredictable
 
Avatari i Onyx
 
Data e antarėsimit: Mar 2016
Posts: 4,703
Thanks: 388
Thanked 1,512 Times in 961 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
Onyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėm
Re: Ēfarė ėshtė njė sociopat/e?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Jorina Shiko postimin
@sociopatė eshtė njė Person i cili ju ndjek online ēfare beni, sa here hyni/dilni nga Forumi/Chati hahahahahsh e njohė njė person eshtė shembull i gjall
����������
Ai mund te qeuhen SIMPATIZANTE ose MILITANT i yti
__________________
I am only responsible for what I say, not for what you understand.
Onyx nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-07-2019, 10:07   #10
Jorina
Super Anėtar
 
Avatari i Jorina
 
Data e antarėsimit: Jul 2019
Vendndodhja: Zh
Posts: 106
Thanks: 82
Thanked 39 Times in 23 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 5
Jorina ka mbyllur reputacionin
Re: Ēfarė ėshtė njė sociopat/e?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Onyx Shiko postimin
Ai mund te qeuhen SIMPATIZANTE ose MILITANT i yti
Joooo large qoft....e ben me te gjith se e ka fiksim ca bojn njerzit lol
Jorina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-07-2019, 11:09   #11
Onyx
Unpredictable
 
Avatari i Onyx
 
Data e antarėsimit: Mar 2016
Posts: 4,703
Thanks: 388
Thanked 1,512 Times in 961 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
Onyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėm
Re: Ēfarė ėshtė njė sociopat/e?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Jorina Shiko postimin
Joooo large qoft....e ben me te gjith se e ka fiksim ca bojn njerzit lol
Sociopatet jane tjere njerez, ka ne forum shume nga to, ne kete rast ky qe thuash mund te jete ne ndjekes i yti, por socipat jo, thjesht te ka fiksim.
__________________
I am only responsible for what I say, not for what you understand.
Onyx nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-07-2019, 11:12   #12
Viking
*Odin*
 
Avatari i Viking
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Valhalla Old Norse Valhöll "hall of the slain" is a majestic, enormous hall located in Asgard
Posts: 8,328
Thanks: 23
Thanked 2,401 Times in 1,498 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 171
Viking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėm
Re: Ēfarė ėshtė njė sociopat/e?

Hap Shume tema psiqike nuk e kishte kusht ky sociopathy?
__________________
“When the snows fall and the white winds blow, the lone wolf dies, but the pack survives,”
Viking nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Viking pėlqehet nga
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur