Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Arti dhe Kultura > Letėrsia shqiptare

Letėrsia shqiptare Diskutime rreth letėrsisė nė Shqipėri . Autorė dhe krijimtaria e tyre.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 10-06-2019, 14:52   #1
Erdhi Dimri
me ortekė
 
Avatari i Erdhi Dimri
 
Data e antarėsimit: Sep 2017
Vendndodhja: Upstate NY
Posts: 836
Thanks: 439
Thanked 466 Times in 274 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 30
Erdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėm
Vargje pėr krizėn shqiptare:

Meqė ne shqiptarėt, brenda dhe jashtė kėtij forumi, e kemi pothuajse tė pamundur tė biejmė dakord me njėri tjetrin midis kulturės sė debatit dhe argumentimit, mė mirė tė zėmė kuvendimin kėtu, me vargje, me kėngė dhe me hiso... tamam ashtu siē bėjnė labėt. Po e nis unė i pari, meqė sapo ma dhanė njė teke me raki thane nga Shqipėria. Kush ėshtė pirė apo thjesht u frymėzua si unė... mund tė vazhdojė me vargje dhe rimė.

************

Diktaturė moj diktaturė,
ty nė gjak ty nė lėkurė.
Shqipėrinė nuk do e ēlirosh kurrė
do e shndėrrosh nė katrahurė.
Me halldupė do e murrosėsh
do e lėndosh do e pėrdhosėsh.
Do ngrihet gjaku pėrpjetė,
trutė do lajnė dyshemetė.
Do habitet njė botė e tėrė.
Ky vend mend kur do tė nxėrė?
Njė halldup ikėn,
shtatėqind tė tjerė vijnė.
Me diktaturė ushqejnė anemban Shqipėrinė.
Kėllcet pushka, kėllcet dajaku,
qan fėmija, dridhet plaku.
Njė diktator ikėn,
shtatėqind tė tjerė vijnė.
Njė komb i tėrė s'njeh perėndinė.
Enverė nė Kuvend, Enverė nė punė.
Nė ēdo tre veta njėri ėshtė Dullė.
Njė halldup ikėn,
shtatėqind tė tjerė vijnė,
pa mend lamė gjithė njerėzinė.
Erdhi Dimri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-06-2019, 14:59   #2
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,488
Thanks: 15,978
Thanked 9,464 Times in 6,390 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 404
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Vargje pėr krizėn shqiptare:

Fan Noli.

Mer do MALOKE dhe kryet.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-06-2019, 18:46   #3
Erdhi Dimri
me ortekė
 
Avatari i Erdhi Dimri
 
Data e antarėsimit: Sep 2017
Vendndodhja: Upstate NY
Posts: 836
Thanks: 439
Thanked 466 Times in 274 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 30
Erdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Vargje pėr krizėn shqiptare:

"Erdhi vera me karota te tjera."

Edi Rama
Erdhi Dimri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-06-2019, 18:48   #4
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 5,013
Thanks: 2,015
Thanked 2,912 Times in 1,620 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 106
par ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Vargje pėr krizėn shqiptare:

Pse u destabilizua Shqipėria dhe cila ėshtė zgjidhja afatgjatė e krizės politike

Shqipėria ka hyrė nė njė spirale destabilizimi politik dhe institucional, pėr tė cilėn vetė politikanėt kryesorė tė vendit, nė Opozitė dhe nė pushtet, qė janė autorė tė kėtij procesi, thonė me krenari tė ēuditshme, se nuk e dinė ku do tė pėrfundojė dhe se nuk mbajnė pėrgjegjėsi pėr mėnyrėn si do tė pėrfundojė, duke ia lėnė pėrgjegjėsinė secili rivalit tė vet.
Pse u destabilizua Shqipėria nė 2019? Sa tė vėrtetė ka nė atė qė thotė Kryeministri Rama se Opozita duke mos pasur votat pėr tė fituar zgjedhjet, qoftė ato parlamentare, qoftė ato vendore, e destabilizon vendin pėr tė shmangur zgjedhjet pėr tė cilat e di se do t’ i humbė dhe kėrkon pushtet tė fituar nė tryezėn e negociatave?
Ėshtė e vėrtetė se Opozita nuk ėshtė nė gjendje tė fitojė as zgjedhjet parlamentare, as ato vendore. Nė Shqipėri, pas konsumimit tė partive, tashmė asnjė parti e vetme nuk ka mbi 30% tė votave. Mbi 30% nis vota e mafies pėr njė parti politike. Kur PS thotė se del e vetme nė zgjedhje, kjo do tė thotė se del nė aleancė vetėm me mafien dhe fiton zgjedhjet si parlamentare, ashtu edhe vendore. Kjo ėshtė vėrtetuar tashmė me pėrgjimet e pafundme.
Opozita nuk u shqetėsua se humbi zgjedhjet vendore tė 2015 dhe zgjedhjet parlamentare tė 2017, por se i humbi nė atė mėnyrė qė nuk ka shpresė tė rritet nė zgjedhjet e ardhshme.
Nė kėto rrethana, Opozita pa rrezikun qė tė shndėrrohej nė njė opozitė impotente, qė merr pjesė nė zgjedhje por nuk i fiton kurrė ato. Pėr mė tepėr, Opozita pa rrezikun qė, me pjesėmarrjen nė zgjedhje t’ i lejonte Qeverisė qė ta pėrdorte si njė fasadė dekorative qė fshihte praktikisht diktaturėn pas procedurės sė demokracisė sė rreme.
Nė kėto rrethana Opozita reagoi nė mėnyrė tė dyfishtė: Nga njėra anė duke dalė nga fusha e lojės ku ishte caktuar tė ishte humbėse, pra duke mos marrė pjesė nė zgjedhje, nė anėn tjetėr duke organizuar protesta popullore qė mė tepėr se Qeverisė iu adresoheshin partnerėve tė huaj.
Ajo qė nuk e thotė dot Opozita ėshtė se Shqipėria u destabilizua kėtė herė pėr shkak tė formulės amerikane tė arritjes sė stabilitetit me anė tė kontrollit tė vendit nga njė praktikisht diktator. Amerikanėt e pajisėn Edi Ramėn me licencėn e praktikisht diktatorit tė Shqipėrisė. Nisma amerikane, si reforma nė drejtėsi, kishin si qėllim tė ndėrtonin strukturėn e diktaturės sė Ramės. Kanabisizimi i vendit ishte ana tjetėr e sė njėjtės medalje me fytyrėn e diktatorit.
Pse amerikanėt e pajisėn Ramėn me njė licencė pėr praktikisht diktator?
Logjika tė thotė se amerikanėt, nė analizėn e tyre, shohin nė tė ardhmen rreziqe pėr stabilitetin e vendit tonė, pėr tė cilat mendojnė se nuk mund tė pėrballohen pėrveēse nėpėrmjet kontrollit tė vendit nga njė diktator, ashtu si Gjukanoviēi nė Malin e Zi fqinjė.
Cilat janė kėto rreziqe? Ndėrhyrja ruse? Nė ēfarėdo skenari tė parashikuar nė analizat amerikane, ndėrhyrja ruse nuk mund tė pėrbėjė njė kėrcėnim tė tillė pėr Shqipėrinė qė vendi tė ketė nevojė pėr njė praktikisht diktator pėr ta pėrballuar atė. Kėtė e them pėr faktin se nė Shqipėri, ndryshe nga Mali i Zi, ku njė e treta e popullsisė janė serbė, nuk ka njė bazė tė tillė mbėshtetjeje pėr Rusinė. Madje pikėrisht baza zgjedhore e partisė sė Ramės ėshtė shtresa tradicionalisht rusofile nė Shqipėri.
Ėshtė qesharake tė mendohet se diku nė zyrat e Washingtonit ėshtė arritur nė pėrfundimin se opozita e sotme e Shqipėrisė ėshtė forca e Rusisė, prandaj duhet t’ i hiqet ēdo mundėsi pėr tė ardhur nė pushtet, nė nivel qendror dhe vendor. Por disa njerėz tė fuqishėm nė Washington, kanė bėrė pikėrisht kėtė gjė, duke keqpėrdorur frymėn e krijuar atje pėr rrezikun e ndėrhyrjes ruse.
A mund tė shpjegohet licenca amerikane pėr praktikisht diktator e dhėnė Ramės me arritjen nga ana e amerikanėve nė pėrfundimin se Shqipėria e ka tė nevojshme qė dikush me shumė pushtet, njė autocrat tė ndėrmarrė reforma dhe masa tė forta pėr zgjidhjen e problematikės sė vendit? Nėse kjo ishte ideja amerikane, tė gjitha shenjat janė se eksperimenti ka degjeneruar duke marrė rrezikshėm kahjen e njė diktature tė modelit latino-amerikan qė nuk i duhet aspak vendit tonė. Kjo pėr faktin se Rama ėshtė njeri shumė i korruptuar qė e krijon bazėn e tij tė fuqisė politike me anė tė korrupsionit. Pasardhėsi i tij i paracaktuar Erion Veliaj nuk ėshtė i ndryshėm nga ai nė kėtė pikė. U mor vesh, SHBA duhet tė heqė dorė nga kjo ide deri kur tė gjejė njeriun e pėrshtatshėm. Ndoshta mė mirė se njė njeri kėtė detyrė mund ta kryente njė Direktorat ndėrpartiak, me njerėz tė pėrzgjedhur, dhe me mbėshtetjen amerikane.
A mund tė shpjegohet licenca pėr praktikisht diktator ndaj Ramės, nga njė familje rusofile me baba tė studiuar nė Rusi, me njė formulė makiavelike amerikane, ashtu qė tė bėhen partnerė nė vend pikėrisht aleatėt potencialė tė Rusisė, duke e blerė besnikėrinė e tyre me licencėn amerikane pėr tė sunduar vendin? Nuk dua tė besoj se paranoja ka arritur deri kėtu nė zyrat e Washingtonit ku bėhet politika pėr Shqipėrinė.
Amerikanėt duhet tė kuptojnė se formula pėr arritjen e stabilitetit nė Shqipėri me anė tė njė praktikisht diktatori, do tė thotė nė praktikė qė t’ i japėsh njė pakice tė drejtėn tė shtrydhė shumicėn nė vend, pėr tė nxjerrė tė ardhura e fitime pėr burokracinė, klientelėn e biznesit, mafien, qė pasi provoi shijen e pushtetit kėrkon pjesėn e saj gjithkund deri edhe nė tenderat mė tė vogla.
Sado vota tė fitojė partia nė pushtet, ajo dhe mbėshtetėsit e saj do tė jenė njė pakicė pėrballė kundėrshtarėve tė tyre dhe atyre qė nuk votojnė, tė cilėt sė bashku do tė pėrbėjnė gjithsesi shumicėn. Nė kėtė shumicė duhen llogaritur dhe ata qė kanė shitur votėn dhe qė pas ditės sė zgjedhjeve do t’ i pėrkasin shumicės sė shtrydhur. Por nuk mund tė shtrydhėsh gjatė shumicėn e njė vendi, aq mė tepėr kur Rama ėshtė duke e bėrė kėtė tashmė prej vitesh.
Opozita nuk ėshtė alternativė mė e mire qeverisėse, por ajo ka rolin e nevojshėm, madje historik tė tė qenit njė faktor i rėndėsishėm i qendresės sė shoqėrisė ndaj diktaturės qė po instalohet. Nuk ka rėndėsi se ēfarė qėllimesh ka Opozita qė e venė nė lėvizje, rėndėsi ka pasoja e veprimeve tė saj.
Ēfarė ndodh nėse dėshton Opozita? Ka gjasa qė tė ndodhė kėshtu. Nėse dėshton Opozita ajo do tė shpėrbėhet do tė reduktohet nė njė forcė tė papėrfillshme. Diktatura praktike do tė bėhet mė arrogante se ē’ do tė kishte qenė nėse do tė kishte pasur njė Opozitė qė luan me vetėdije rolin e fasadės demokratike tė caktuar nga miqtė amerikanė. Shkurt: Pakica do ta shtrydhė mė fort shumicėn. Do tė vijė fatura pėr ēdo shqiptar pėr aventurat ekonomike tė llojit PPP tė qeverisė sė sotme dhe tė tjera tė ngjashme. Ēdo qėnie e gjallė qė shtrydhet ose plas e shpėrthen duke u shpėrbėrė, ose reagon duke kundėrvepruar ndaj forcės qė e shtrydh. Njeriu shqiptar nuk mund tė bėjė pėrjashtim.
Nė kėtė rast amerikanėt tė mos kenė asnjė dyshim, e gjithė urrejtja nė vend do tė kanalizohet te ata. Nuk mund t’ i gėnjejnė shqiptarėt me Ramėn dhe Veliajn, si pasues tė tij, sepse Rama u bė praktikisht diktator me mbėshtetje amerikane dhe Veliaj nuk i bėn pėrshtypje njeriut tė shtrydhur. Shtrydhja ka vetinė qė ve nė punė trurin e njerėzve qė kėshtu do t’ u ndizet njė llampė nė tru qė do t’ i bėjė tė kuptojnė tė vėrtetėn.
Rusia duke ndejtur duarkryq si vėzhguese do tė arrijė atė pėr tė cilėn do t’ i duhej tė pėrpiqej dhe tė investonte shumė: njė rrethanė shpėrthyese antiamerikane nė Shqipėri.
Amerikanėt janė ende nė kohė qė ta shmangin kėtė zhvillim tė padėshiruar duke marrė nė Shqipėri rolin e arbitrit tė ndershėm. Pikėsėpari tė arrihet njė marrėveshje e fshehtė pėr demokracinė funksionale nė vend. Pėr katėr mandatet e ardhshme parlamentare (16 vjet) njė partie nuk do t’ i njihet ēdo rezultat zgjedhor mbi 30% nė dy mandatet e para dhe mbi 35% nė dy tė tjerėt. Mė vonė tė shihet sipas realitetit politiko-zgjedhor. Kėshtu partitė do tė pushonin se bleri dhe sė vjedhuri vota. Mafia do tė zhdukej nga politika dhe zgjedhjet. Njė formulė e ngjashme duhet gjetur edhe pėr zgjedhjet vendore.
Kodi zgjedhor tė ndryshojė duke u pėrshtatur me kėtė marrėveshje tė fshehtė.
Institucionet e pavarura, me marrėveshje tė jenė nėn kujdestarinė e amerikanėve, por pa u pėrdorur nė shėrbim tė pushtetit tė njėrės palė. Institucionet e pavarura tė nxiten dhe tė mbėshteten nga amerikanėt nė luftėn kundėr tė korruptuarve, jo kundėr korrupsionit sic thuhet, qė ėshtė fjalė abstrakte.
Nė tėrėsi, kjo do tė ishte njė formulė qė sjell stabilitet afatgjatė nė vend.
Kastriot Myftaraj
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur