Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Ortodoks

Ortodoks Kėtu janė tė ftuar tė gjithė besimtarėt ortodoks.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 03-09-2019, 17:18   #1
Albo
Shpirt Shqiptari
 
Avatari i Albo
 
Data e antarėsimit: Feb 2013
Vendndodhja: Philadelphia
Posts: 28
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 0
Albo ėshtė nė rrugė tė mbarė
Fjeti mė Zotin Hirėsia e Tij, Kryepeshkopi Nikon

FJETI MĖ ZOTIN HIRĖSIA E TIJ, NIKONI, KRYEPISKOP (MITROPOLIT) I BOSTONIT, I NEW ENGLAND DHE I KRYEDIOQEZĖS SHQIPTARE NĖ SHBANė datėn 1 shtator 2019 fjeti mė Zotin Hirėsia e Tij, Nikoni, Kryepiskop (Mitropolit) i Bostonit, i New England dhe i Kryedioqezės Shqiptare nė SHBA.


Lindi nė vitin 1945 nė Nju Jork, nė njė familje tė pėrkushtuar orthodhokse me origjinė shqiptare, me shumė kontribute pėr Kishėn. Pėrfundoi studimet nė Seminarin e Shėn Vladimirit mė 1966 dhe u dorėzua dhjakon e mė pas nė prift nė vitin 1969. Ai shėrbeu me devotshmėri pėr shumė vjet nė dy kisha tė Kryedioqezės Shqiptare, nė kishėn e Shėn Nikollės, nė Southbridge, Massachusetts, dhe nė kishėn e Shėn Thomait, nė Farmington Hills, Michigan.


Nė maj tė vitit 2002, u dorėzua Episkop i Baltimorės dhe ndihmės i Mitropolitit Theodhos.

Nė vitin 2003 u caktua Episkop i Kryedioqezės Shqiptare tė OCA, dhe nė tetor tė vitit 2003 Sinodi i kėsaj kishe e zgjodhi Episkop tė Bostonit. Ai shėrbeu edhe si administrator i dioqezės sė New England. Nė vitin 2005 mori nga Mitropoliti Herman titullin Episkop i Bostonit, i New England dhe i Kryedioqezės Shqiptare.

Nė maj tė vitit 2012 u ngrit nė rangun e Kryepiskopit (Mitropolit).

Kryepiskopi (Mitropoliti) Nikon i ruajti gjithmonė tė forta lidhjet me origjinėn e tij. Familja e tij ishte nga Boboshtica e Korēės dhe i vėllai, atė Artur Liolini, ėshtė Kryekancelar i Kryedioqezės Shqiptare nė Boston.

Tė dy bashkė, atė Artur Liolin dhe Hirėsi Nikoni, mirėpritėn Kryepiskopin e Tiranės dhe Gjithė Shqipėrisė, Fortlumturinė e Tij, Anastas, me rastin e 100-vjetorit tė Kishės sė Shėn Gjergjit nė Boston. Ata janė shprehur shpesh herė nė media pėr arritjet e pakrahasueshme tė Kishės Orthodhokse Autoqefale tė Shqipėrisė dhe kontributin e jashtėzakonshėm tė Primatit tė saj, Kryepiskopit Anastas. Hirėsia e Tij Nikoni ishte i pranishėm nė Hapjen e Dyerve (2012) dhe nė Pėrurimin/Shenjtėrimin (2014) e Katedrales “Ngjallja e Krishtit”, nė Tiranė, kur bėri edhe disa vizita, si nė Manastirin e Shėn Vlashit etj.

I pėrjetshėm kujtimi!

KOASH
Albo nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-09-2019, 22:54   #2
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 4,268
Thanks: 351
Thanked 636 Times in 463 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 44
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Re: Fjeti mė Zotin Hirėsia e Tij, Kryepeshkopi Nikon

At Liolin esht pare dhe ndjere si Shqiptar, per vellan e tij, Nikon. esht her e pare qe degjoj, sherbestar I Zotit. RIP.
Duaje Siveten ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur