Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Zhvillimet Urbane > Mjedisi

Mjedisi Diskutime mbi Mjedisin.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 17-09-2019, 16:09   #1
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 7,090
Thanks: 8,064
Thanked 3,693 Times in 1,960 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 159
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Skandali, KLSH: Nė Shqipėri futen pesticide tė rrezikshme nga Kina,...

...AKU s’ka laborator kontrolli

Njė raport i Kontrollit tė Lartė tė Shtetit zbulon se nė Shqipėri kanė hyrė produkte ose lėndė tė rrezikshme nga Kina.
Raporti i firmosur nė maji tė 2019 nga kryetari i KLSH, Bujar Leskaj, thekson se nė vendin tonė kanė hyrė lėndė pėr mbrojtjen e bimėve nga Kina, tė cilat konsiderohen me risk tė lartė nga vendet e Bashkimit Evropian.
Importet mė tė mėdha nė Shqipėri kryhen pikėrisht nga Kina, ndėrsa AKU nuk ka njė regjistėr pėr vlerėsimin e rrezikut tė kėtyre lėndėve.
Produkti pėr mbrojtjen e bimėve ose “PMB” ėshtė produkti, i cili pėrmban njė ose mė shumė lėndė vepruese dhe i cili pėrdoret pėr mbrojtjen e bimėve e tė produkteve bimore nga parazitėt.
“Nga auditimi i regjistrit tė importeve tė PMB vėnė nė dispozicion nga Sektori i PIK nė AKU, rezulton se janė kryer importe tė PMB-ve, kryesisht me vend origjine Kinėn, pavarėsisht se nga vendet Evropiane nėpėrmjet direktivave tė ndryshme ekziston njė mbikėqyrje e rrepte ndaj produkteve generike qe vijnė nga Kina duke i konsideruar importin e tyre me risk tė lartė. Nga ana e MBZHR si dhe AKU nuk ka njė regjistėr tė vlerėsimit tė riskut tė lartė tė tyre, dhe njė monitorim mė tė rreptė, por ndodh e kundėrta ku importet mė tė mėdha kryhen pikėrisht me vend origjine Kinėn”, thuhet nė raportin e KLSH.
Emrat e kompanive jashtė BE-sė ku janė blerė kėto produkte, nuk ishin reflektuar nė regjistrin e PMB-ve si tė lejuara dhe tė riregjistruara.
AKU nuk ka laborator analizash. Kontrolli i Lartė i Shtetit i Shtetit bėn njė tjetėr konstatim, sipas tė cilit AKU-ja nuk ka njė laborator tė kėtyre lėndėve me risk tė lartė qė vijnė nga Kina. Konkretisht nė raport thuhet se “Evidentohet se AKU, nuk ka laborator tė analizave, tė formulimeve, duke e lėnė jashtė kontrollit inputin qė vjen nga importi, tė cilat importohen me certifikatė analize nga vete prodhuesi dhe nė shumicėn e rasteve janė fotokopje tė cilat cenojnė sigurinė e vlefshmėrisė sė dokumentit dhe pėrmbajtjes sė tij, nga pikėpamja administrative.
________________________________________
https://www.gazetaexpress.com/skanda...tor-kontrolli/
___________________________________________
Hani pesticidet e kines, miellin me brimba t'serbise, e mos boni za se "feqinjesia" e mire me shtete kriminele s'ka ēmim.
__________________
Tu n’es plus lą oł tu étais, mais tu es partout lą oł je suis.

V.H
Fshatari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur