Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Ēėshtja kombėtare > Figurat e shquara

Figurat e shquara Gjithēka mbi figurat e ndritura Kombėtarė Shqipėtare...

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 09-07-2018, 21:23   #501
King Bardhyl
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 2,634
Thanks: 1,353
Thanked 1,141 Times in 763 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 53
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ali Pashe Tepelena - Figure Kombetare

Citim:
"Hear then! The stupid silly pope does not know that the holy Constantine transferred hither the imperial scepter, the senate, and all the Roman knighthood, and left in Rome nothing but vile minions- namely, fishers, peddlers, bird catchers, bastards, plebeians, and slaves."
- Pėrgjigja e diplomatėve bizantine drejtuar Papės kur ai i quajti ata grekė, sipas Luitprandit tė Kremones, njė ambasador i HRE ne Konstantinopoje.
Burimi:
Medieval Sourcebook:
Liutprand of Cremona:
Report of his Mission to Constantinople
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i King Bardhyl pėlqehet nga
i vjetėr 09-07-2018, 21:32   #502
King Bardhyl
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 2,634
Thanks: 1,353
Thanked 1,141 Times in 763 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 53
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ali Pashe Tepelena - Figure Kombetare

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Socio Shiko postimin
Bardhyl historianet e quajne greke Perandorine bizantine, pamvaresisht termit 'roman' sepse ishte greke ne gjuhe zyrtare greke e orientim fetar e kulturor grek. Asgje romake aty. Andaj edhe e quanin greek empire.
Patjeter qe ka autore filo-greke apo korrente te tjera qe nuk e njohin Perandorine Bizantine si Perandori Romake por Greke, por nga ana tjeter ka autore te tjere qe e kundershtojne kete qendrim. Ajo qe ka rendesi ne kete diskutim eshte si e shihnin veten e tyre ata njerez? Dhe qe ti thoje nje Perandori grek ai te varte per gjuhe ne mes te sheshit sepse kjo konsiderohej nje fyerje sepse ai e quante veten Perandor Romak.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga King Bardhyl : 09-07-2018 nė 21:50
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i King Bardhyl pėlqehet nga
i vjetėr 09-07-2018, 21:37   #503
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 18,671
Thanks: 7,968
Thanked 6,942 Times in 4,465 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 364
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ali Pashe Tepelena-figure Kombtare

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Nuk e di nese e lexove Dragumis. Ai thote se nese ketu(Atika, Beoti,etj) do te kishte ardhur ndonje austriak dhe do te ishte perpjekur qe te ngjallte ndjenjen kombetare shqiptare te Arvanitasit sot Athina do te ishte kryeqytet i Shqiperise se Poshteme sic eshte Janina(sepse ai flet ne periudhen kur greket nu e kishin pushtuar Epirin).

Sipermarja ruse deshtoi.

Dakord jam me kete qe thua vetem nje korigjim te vogel kisha qe Arvanitasit folen hapur, Kollokotroni ishte per shtet shqiptar te krishtereve dhe myslimaneve. Por keto pune cool behen me kerbac dhe me kulac.
Ndjenje kombetare Arvanitasit kane edhe ne keto momente pasi (jo te gjithe) kane ruajtur identitetin e tyre si gjuhesor por edhe ate te popullsise shtetformuese e pikerisht kete identitet piketuan e piketojne kleri (pasi eshte instrumet i gjithe ketij tjetersimi duke u veshur identitetin e lashte Grek dhe gjuhen e e sajuar prej bomboneve te Bavarise) e keta te shkretit fluturojne me lashtesine midis shalevet.

Per mua sipermarrja Ruse nuk deshtoi sepse si rrjedhoje e saj ne vazhde u krijuan shtetet qe na copetuan si:Mali i zi, Serbia, Bullgaria, Greqia etj.

Me hapur se kane fol ska ku shon me o miku im i mire.....kane fol si me 1821 e deri tani para pak ditesh me Arvanitasin e rafinuar Kogjias.......

Per shtet te perbashket ku te levrohej gjuha Greke nga bithmendafshat e neper raja ajo e Shqipes kete e kish shpikur dhe ishte patenta e Ali Tepelenes....ai qe thuresi i kesaj ideje dhe frymezuesi i corbes.
__________________
If she's amazing, she won't be easy. If she's easy, she won't be amazing. If she's worth it, you wont give up. You just gotta find the one worth suffering for.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga cool_shqype : 09-07-2018 nė 21:42
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-07-2018, 21:47   #504
King Bardhyl
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 2,634
Thanks: 1,353
Thanked 1,141 Times in 763 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 53
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ali Pashe Tepelena-figure Kombtare

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga cool_shqype Shiko postimin
Ndjenje kombetare Arvanitasit kane edhe ne keto momente pasi (jo te gjithe) kane ruajtur identitetin e tyre si gjuhesor por edhe ate te popullsise shtetformuese e pikerisht kete identitet piketuan e piketojne kleri (pasi eshte instrumet i gjithe ketij tjetersimi duke u veshur identitetin e lashte Grek dhe gjuhen e e sajuar prej bomboneve te Bavarise) e keta te shkretit fluturojne me lashtesine midis shalevet.

Per mua sipermarrja Ruse nuk deshtoi sepse si rrjedhoje e saj ne vazhde u krijuan shtetet qe na copetuan si:Mali i zi, Serbia, Bullgaria, Greqia etj.

Me hapur se kane fol ska ku shon me o miku im i mire.....kane fol si me 1821 e deri tani para pak ditesh me Arvanitasin e rafinuar Kogjias.......

Per shtet te perbashket ku te levrohej gjuha Greke nga bithmendafshat e neper raja ajo e Shqipes kete e kish shpikur dhe ishte patenta e Ali Tepelenes....ai qe thuresi i kesaj ideje dhe frymezuesi i corbes.
Identitetin e kane humbur tashme, jua shtypen koken. Ai diskutimi i lashtesise ka te beje me debatet e tyre te brendshme se kush eshte grek i vertete, ne kete optike duhet qe ta lexosh edhe A. Kolen.
Per Ali Pashen je gabim. Por une jam shprehur me pare dhe nuk dua te perseris gjera.
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i King Bardhyl pėlqehet nga
i vjetėr 09-07-2018, 21:59   #505
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 18,671
Thanks: 7,968
Thanked 6,942 Times in 4,465 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 364
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ali Pashe Tepelena-figure Kombtare

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Identitetin e kane humbur tashme, jua shtypen koken. Ai diskutimi i lashtesise ka te beje me debatet e tyre te brendshme se kush eshte grek i vertete, ne kete optike duhet qe ta lexosh edhe A. Kolen.
Per Ali Pashen je gabim. Por une jam shprehur me pare dhe nuk dua te perseris gjera.
Un kur isha me pushime ne Gerqi pata nderin te njoh shume syresh "Arvanite"....nder ta edhe z. Aristidh Kolja (paste dheun e lehte atje ku eshte) e admiroj per punen dhe guximin si dhe per cdo gje tjeter qe ka bere per te zgjuar ndjenjat e fjetura ose te fshehura nder bashkeqytetaret e tij por edhe nder ne Shqiptaret qe shkuam per "pushime"atje.

Kam disa gjera te paqarta ne menyren se si ai i perceptnte dhe parashtronte ne librat e tij se si mundet te ishte Grek nje Arvanitas i diur kur ai thoshte qe (Elinas ine enas Arvanitis politismenos) dhe kur mori pjese ne nje panair te organizuar ne Leoforos Aleksandras (ku reklamoi revisten Besa dhe shum nga librat e tij) pata mundesine tja them ne sy.
__________________
If she's amazing, she won't be easy. If she's easy, she won't be amazing. If she's worth it, you wont give up. You just gotta find the one worth suffering for.
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-07-2018, 22:05   #506
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 3,463
Thanks: 4,133
Thanked 1,174 Times in 652 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 63
Kurt ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ali Pashe Tepelena - Figure Kombetare

Shume shqiptar jane te ndare ne opinion rreth ali pashes. Te dyja anet kane te drejt?! Shqiptaret ja prene koken ne fund.
Kurt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-07-2018, 22:12   #507
King Bardhyl
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 2,634
Thanks: 1,353
Thanked 1,141 Times in 763 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 53
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ali Pashe Tepelena-figure Kombtare

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga cool_shqype Shiko postimin
Un kur isha me pushime ne Gerqi pata nderin te njoh shume syresh "Arvanite"....nder ta edhe z. Aristidh Kolja (paste dheun e lehte atje ku eshte) e admiroj per punen dhe guximin si dhe per cdo gje tjeter qe ka bere per te zgjuar ndjenjat e fjetura ose te fshehura nder bashkeqytetaret e tij por edhe nder ne Shqiptaret qe shkuam per "pushime"atje.

Kam disa gjera te paqarta ne menyren se si ai i perceptnte dhe parashtronte ne librat e tij se si mundet te ishte Grek nje Arvanitas i diur kur ai thoshte qe (Elinas ine enas Arvanitis politismenos) dhe kur mori pjese ne nje panair te organizuar ne Leoforos Aleksandras (ku reklamoi revisten Besa dhe shum nga librat e tij) pata mundesine tja them ne sy.
Mėnyra e "paqartė" ishte sepse ai i dinte mirė grekėt, e dinte qė ata tė vrasin siē edhe e bėnė me Kolėn. Prandaj i binte nga Kina muhabetit. Arsyeja tjetėr pastaj ėshtė ajo qė tė shpjegova mė lartė, debati i brendshėm nė Greqi se kush ėshtė grek i vėrtetė, sepse ata janė pėrzierje racash.
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-07-2018, 22:51   #508
Kastrioti1443
V.I.P
 
Avatari i Kastrioti1443
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 1,405
Thanks: 127
Thanked 164 Times in 124 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
Kastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Ali Pashe Tepelena-figure Kombtare

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Mėnyra e "paqartė" ishte sepse ai i dinte mirė grekėt, e dinte qė ata tė vrasin siē edhe e bėnė me Kolėn. Prandaj i binte nga Kina muhabetit. Arsyeja tjetėr pastaj ėshtė ajo qė tė shpjegova mė lartė, debati i brendshėm nė Greqi se kush ėshtė grek i vėrtetė, sepse ata janė pėrzierje racash.
Kola ka bere 15 vite lobim per Arvanitasit dhe nuk e vrane... biles ka qene nje kohe qe mund te hapnin edhe parti...

Aristidhi ishte me leucemi, dhe kishte kohe qe ishte dyshuar per dicka te tille...nuk eshte vrare... tani ti besoje po te dush por nuk fiton gje.

Pervecse ishte termet per neo greket te merrnin vesh qe ishin perzierje rracash dhe qe shqiptaret u kishin nderautr kombin, padyshim qe Kola, kishte edhe ai drite hijet e tij me identitetin qe kishte, mos e vij ne dyshim kete gje.

Libri i tij eshte nje pune e madhe, por edhe ajo ka pjeset e veta mitologjike.
Kastrioti1443 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-07-2018, 23:04   #509
Kastrioti1443
V.I.P
 
Avatari i Kastrioti1443
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 1,405
Thanks: 127
Thanked 164 Times in 124 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
Kastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Ali Pashe Tepelena - Figure Kombetare

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Socio Shiko postimin
Perandoria greke eshte Perandoria bizantine. Me termin 'Perandori greke' quhej bile edhe despotati i Epirit pas shperbimit te Perandorise Bizantine. Andaj qellimi dhe ideja ne citim ishte e kohes. Asgje e pasakte ne koncept apo terminologji.

Ελληνική Αυτοκρατορία, Ellīnikī́ Aftokratorķa.


Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Socio Shiko postimin
Greek empire si ne anglisht ashtu edhe ne greqisht i ke gjithandej ne net Bardhyl. Ashtu njihej Perandoria Bizantine dhe me pas shtetet qe dolen nga ajo si Perandoria e Niceas apo ajo e Trabzonit por edhe Despotati i Epirit. Dmth quheshin perandori greke. Kjo ishte para se te vinin Osmanet pra. Flasim pra ne baza kohore per te mos u ngaterruar. Me pas kjo ide u ruajt nga kryengritesit anti-shqiptare e anti-turk. Dmth asgje per tu habitur ketu.

Ja ketu e ke edhe termin:

Nga Finlay

https://books.google.co.uk/books?id=...empire&f=false


Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Socio Shiko postimin
Shiko Bardhyl. Ai citim eshte i kohes moderne shek 19. Ne kete kohe kryengritesit ishin te indoktrinuar me identitetin grek ellin dhe me kete edhe idene greke. Kaq ka ketu.

Ελληνική Δημοκρατία

P.S. Finlay ishte historian i kesaj kohe pra poashtu.
Une e kuptoj se ku te rreh halli ty, sepse ta njoh koken.

Osmano filet si puna jote, ose me sakte osmano filet e fiksuar, jane armiq te medhenj te kombit shqiptare, jo me pak se servet dhe zionistet ( qe jane armiqe te vet Perendise per ate pune).

Une jam nder ata shqiptare qe them qe nuk duhet mohuar kursesi ndikimi i madh qe shqiptaret paten ne Perandorine Osmane, or tipat si puna jote mohojne cdo gje per perandorine osmane, edhe mesjeten shqiptare, edhe trashegimin e krishtere teper te pasur, sidomos ortodokse shqiptare.

Jeni er tu vra me buke ne goje.

Ti me keto citime me siper i ben nej sherbim te madh neo grekeve, serveve dhe keanaq qarqet myslimane osmaniste.

Ti kerkon ta nxjerresh Perandorine Romake te Lindjes si '' greke'', qe te thuash qe shqiptaret ishin nen '' grek'' dhe jo te lire dhe qe shqiptaret u cliruan nga Osmanet . E di shume mire une se ku do te dalesh ti.

Fatkeqesisht per ty kur shqiptaret filluan te perplasen me Osmanet bizantinet nuk ishin me ne trojet shqiptare qe prej 1330 dhe kur Kastrioti filloi te shpartallonte Osmanet servet kishin 90 vite qe nuk kishin me perandori dhe principatat shqiptare ishin entitetet me te fuqishme politike ne ballkan, prandaj edhe luftuan 100 vite me Osmanet.

Bardhyli ta ka thene qarte, qe Bizantinet vetes i thonin Romake, dhe termi '' grek'' nuk pedorej fare.

Perandoria ''Bizantine'' ligjerisht, dhe nga ana autentike ishte perandori romake dhe vazhdimesi e Romes.Vet Termi '' bizant'' eshte term i huaj i perdorur me vone ne shekujt e 16

Vetes ata i therrisnin romake, dhe biles edhe shqiptaret ishin romake dhe qyetatre te nivelit te larte ne ate perandori

Ne fund te fundit ishin krijuesit dhe sunduesit e asaj perandorie per 200 vitet e para.

Vetem greqishtja ishte gjuhe '' jo romake'' dhe u implementua ne vitet 900.

Ndikime kulturore '' greke'' nuk ka pasur, seps enuk ka pasur kulture greke ne mesjete.

Strukturat shteterore ishin romake, dhe Ortodoksia, si forme e drejtperdrejt e krishterimit ishte trashegimi ie Konstandinit dhe Justinanit te Madh, te 2 Ilire.

Ta theksoj perseri, nuk ka pas identiet '' grek'' der ne 1831, dhe lufta e 1821 ishte lufte fetare.

Nuk ishte kryengritje kunder shqiptareve apo qofte edhe kunder '' turqeve'' por kunder sunduesve osmane.

Shqipytaret myslimane u vune ne anen e perandorie osmane dhe luftuan kunder Arvanitasve, kaq e thjeshte.


Je duke bere nje pune anti shqiptare, prandaj ndalo ketu.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Kastrioti1443 : 09-07-2018 nė 23:32
Kastrioti1443 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-07-2018, 23:07   #510
Kastrioti1443
V.I.P
 
Avatari i Kastrioti1443
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 1,405
Thanks: 127
Thanked 164 Times in 124 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
Kastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Ali Pashe Tepelena - Figure Kombetare

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
- Pėrgjigja e diplomatėve bizantine drejtuar Papės kur ai i quajti ata grekė, sipas Luitprandit tė Kremones, njė ambasador i HRE ne Konstantinopoje.
Burimi:
Medieval Sourcebook:
Liutprand of Cremona:
Report of his Mission to Constantinople
Ja kam thene ne komentin e meparsdhem sepse ky osmanofil do qe te dali perandoria romake e lindjes so jo romake.

Une i dhashe argumente, ti i dhe fakte autentike mesjetare, ai poston historiane te shekullit te 20.

Eshte turp te diskutohen keto gjera ne shekullin e 21 dhe ne vitin 2018.

Prandaj Shqiperia ka nevoje per diktature dhe linje te qarte te historise se po behen shume dallavere...
Kastrioti1443 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-07-2018, 23:21   #511
Kastrioti1443
V.I.P
 
Avatari i Kastrioti1443
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 1,405
Thanks: 127
Thanked 164 Times in 124 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
Kastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Ali Pashe Tepelena-figure Kombtare

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga cool_shqype Shiko postimin
Dhragumis, nuk fliste ne emer te te gjithe "Arvanitasve".

E gjithe kjo sipermarrje Ruse e tjerrur dhe e zbatuar nga ish ministri i jashtem i mbreterise Ruse Ioanis Kapodhistria, ngrinte te gjithe banoret e Ballkanit, Serbe, Bullgare, vllehe, Shqiptare e Greker, guzmule e frengjer ne nje kryengritje te perbashket kundra perandorise Otomane.

Bocaret, Xhavella-sit, Bithgurra, Karaiskaj e plot te tille as nuk ju shkonte neper mend te shfaqnin haptas qe te behej bashkimi mes Shqiptareve muhamedane e orthodhokse.....kush e perfoli sado pak ose u rras ne bug e ngordhi si qen, ose u vra ne mes te dites, ose u ble me pasuri e ofiqe prej pjeses tjeter po "Arvanite".......

Edhe niperit e ketyre herojve te revolucionit Grek te ndodhur ne parlamentin e asaj kohe, ne fund te shekullit te 19, e qe guxuan dhe iu drejtuan kokave te levizjes mevehtesonjese te Shqiptareve me "Gjaku uje nuk behet", u grine e u bene fertele qe te mos perseritej kurr me ai mendim........
Vete revolucioni Grek ishte tradhetia dhe pabesia me e madhe qe ka ndodhur midis Shqiptaresh te cilet i dhane besen njeri tjeterit.
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga cool_shqype Shiko postimin
Un kur isha me pushime ne Gerqi pata nderin te njoh shume syresh "Arvanite"....nder ta edhe z. Aristidh Kolja (paste dheun e lehte atje ku eshte) e admiroj per punen dhe guximin si dhe per cdo gje tjeter qe ka bere per te zgjuar ndjenjat e fjetura ose te fshehura nder bashkeqytetaret e tij por edhe nder ne Shqiptaret qe shkuam per "pushime"atje.

Kam disa gjera te paqarta ne menyren se si ai i perceptnte dhe parashtronte ne librat e tij se si mundet te ishte Grek nje Arvanitas i diur kur ai thoshte qe (Elinas ine enas Arvanitis politismenos) dhe kur mori pjese ne nje panair te organizuar ne Leoforos Aleksandras (ku reklamoi revisten Besa dhe shum nga librat e tij) pata mundesine tja them ne sy.
Une nuk e kuptoj pse e quan projekt '' rus''.

Jeni burra ne moshe te madhe dhe duhet te analizoni me ftohte dhe ti hiqni keto ndjenjat e medha anti sllave, se shqiptaret keto 28 vite jane shkaperdhyer nga politikanet e vene ne krye nga amerikanet dhe jo nga sllavet.

Kush ishte projekt rus???

Edhe kryengritja e Orlovit, ne 1770, u shtyp dhunshem nga mercenaret shqiptare te cilet mbajten pushtua gjithe Peloponezin per 10 vite para se te binte ne duart e Ali Pashes.

Greqia ishte projekt teresisht perendimor, dhe nese ju nuk e keni kuptuar ende, keni probleme me nivelin e zgjuaresise.

Krejtesisht greqia, ne cdo aspket, ishte formulim ne zyrat e Londres zotni, ne cdo ane...

Edhe serbia u mbeshtet shume nga perendimi dhe tere parate dhe ndihmat andej i merrte.

Bullgaria vertete u krijua nga Ruset, por shume shpejt anoi nga ana gjermaneve per pak kohe.

Nidhma qe ruset dhane ishte fetare, ndersa perendimoret krijuan konceptin e greqise moderne.

E njejta gje edhe me jugosllavine, qe e lidhim me sllavet, por harrojme se ishte krijese perendimore si shtet, peshqesh ndaj serveve.


Sa per vrasjet e Arvanitasve me vone, ishte me gri nga cfare e ben ti,,,, shqiptaret per tja fut te tjerve jane te paret.... shume u vrane per arsye pushteti midis njeri tjetrit...

Ne kohen qe ata u vrane sapo kishin filluar tratativat per krijimin e identitetit grek....

Nese ie besojme konspiracioneve, vetem agjentet europiae mund ti kene vrare, e askush tjeter.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Kastrioti1443 : 09-07-2018 nė 23:32
Kastrioti1443 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-07-2018, 21:26   #512
King Bardhyl
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 2,634
Thanks: 1,353
Thanked 1,141 Times in 763 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 53
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ali Pashe Tepelena - Figure Kombetare

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kastrioti1443 Shiko postimin
Ja kam thene ne komentin e meparsdhem sepse ky osmanofil do qe te dali perandoria romake e lindjes so jo romake.

Une i dhashe argumente, ti i dhe fakte autentike mesjetare, ai poston historiane te shekullit te 20.

Eshte turp te diskutohen keto gjera ne shekullin e 21 dhe ne vitin 2018.

Prandaj Shqiperia ka nevoje per diktature dhe linje te qarte te historise se po behen shume dallavere...
Po nuk eshte nevoja per kaq nervozizem.
Ti e di per shembull se ata diplomate bizantine qe citova me larte dhe qe pretendojne te jene romake te vertete, me 99% kane qene siriane ose armene? Mbas murtajes se Justinianit dhe dyndjeve sllave Perandoria humbi pothuajse c`do kontakt me zoterimet ne Europe dhe u orientua drejt lindjes duke u ndikuar nga persianet, arabet, etj. Perandoria vazhdoi te ruante disa tipare te Perandorise Romake si Senatin dhe institucione te tjera apo ne ushtri komandat vazhduan te jepeshin latinisht por praktikisht pushoi se qeni nje perandori europiane.
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-07-2018, 21:44   #513
King Bardhyl
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 2,634
Thanks: 1,353
Thanked 1,141 Times in 763 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 53
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ali Pashe Tepelena-figure Kombtare

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kastrioti1443 Shiko postimin
Une nuk e kuptoj pse e quan projekt '' rus''.

Jeni burra ne moshe te madhe dhe duhet te analizoni me ftohte dhe ti hiqni keto ndjenjat e medha anti sllave, se shqiptaret keto 28 vite jane shkaperdhyer nga politikanet e vene ne krye nga amerikanet dhe jo nga sllavet.

Kush ishte projekt rus???

Edhe kryengritja e Orlovit, ne 1770, u shtyp dhunshem nga mercenaret shqiptare te cilet mbajten pushtua gjithe Peloponezin per 10 vite para se te binte ne duart e Ali Pashes.

Greqia ishte projekt teresisht perendimor, dhe nese ju nuk e keni kuptuar ende, keni probleme me nivelin e zgjuaresise.

Krejtesisht greqia, ne cdo aspket, ishte formulim ne zyrat e Londres zotni, ne cdo ane...

Edhe serbia u mbeshtet shume nga perendimi dhe tere parate dhe ndihmat andej i merrte.

Bullgaria vertete u krijua nga Ruset, por shume shpejt anoi nga ana gjermaneve per pak kohe.

Nidhma qe ruset dhane ishte fetare, ndersa perendimoret krijuan konceptin e greqise moderne.

E njejta gje edhe me jugosllavine, qe e lidhim me sllavet, por harrojme se ishte krijese perendimore si shtet, peshqesh ndaj serveve.


Sa per vrasjet e Arvanitasve me vone, ishte me gri nga cfare e ben ti,,,, shqiptaret per tja fut te tjerve jane te paret.... shume u vrane per arsye pushteti midis njeri tjetrit...

Ne kohen qe ata u vrane sapo kishin filluar tratativat per krijimin e identitetit grek....

Nese ie besojme konspiracioneve, vetem agjentet europiae mund ti kene vrare, e askush tjeter.
Russian Party
English Party
French Party
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-09-2018, 19:24   #514
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,464
Thanks: 4,564
Thanked 2,206 Times in 925 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ali Pashe Tepelena - Figure Kombetare

REV. J. G. MACLEOD:
ALI PASHA NGA GJAKU E KARAKTERI NATYRAL ISHTE SHQIPTAR I VĖRTETĖ

Ali Pasha nga gjaku e karakteri natyral ishte shqiptar i vėrtetė: trim, i egėr, dinak dhe plot fuqi. Paraardhėsit e tij ishin tė krishterė, qė pėrqafuan myslimanizmin nė shekullin e pesėmbėdhjetė. Ai vetė ishte mė shumė i magjepsur me krenarinė e kombit tė tij dhe me ambiciet personale se sa ē’ishte i lidhur me parimet e fesė sė tij.

___________

Portreti:
"Ali Pasha of Janina", nga Seymour Stokes Kirkup (1788–1880). Royal Cornwall Museum

Titulli: The Month and Catholic Review, 1877
Autori: Rev. J. G. Macleod
Botues: Simpkin, Marshall, and Co.

__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-09-2018, 19:30   #515
Venom
Chill
 
Avatari i Venom
 
Data e antarėsimit: May 2018
Vendndodhja: Albania
Posts: 3,538
Thanks: 1,563
Thanked 1,626 Times in 925 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 66
Venom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ali Pashe Tepelena - Figure Kombetare

Venom nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur