Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Arti dhe Kultura > Letėrsia shqiptare

Letėrsia shqiptare Diskutime rreth letėrsisė nė Shqipėri . Autorė dhe krijimtaria e tyre.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 08-11-2018, 16:13   #181
Njazi
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 182
Thanks: 0
Thanked 37 Times in 32 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 3
Njazi ka njė atmosferė spektakolareNjazi ka njė atmosferė spektakolareNjazi ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Kenge natyre

Diteve te nxehta:

Eshte zverdhur bari ngado
gjithandej rrugeve leviz jeta
pranvera e gjelberimi
me trokitje takash e veshje te lehta
...........
Ditet me shume do sjellin ngrohtesi
deri supet do mbajne zhveshur
duke i pare na zgjohet lakmi
sa rende dimrit ishin veshur
.............
Te nxehtin e veres sa shume e duam
hequr me tej,duhet me lehte
me bishte syrit shohim femrat
si ecin hidhen si fluturat mbi dege
..........
Dimrit ti shohim ndolle
me trupin strukur ndjenjes fshehur
syte s'ngulim si dikur
presim veren per ti pershendetur
...............
Nese i arrijme mbase ja dalim
nga deshire e zjarrte s'permbahemi
s'duam t'ja dime veshjes lehte
as te nxehtin qe sjell behari
.................
Njazi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-11-2018, 23:22   #182
Njazi
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 182
Thanks: 0
Thanked 37 Times in 32 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 3
Njazi ka njė atmosferė spektakolareNjazi ka njė atmosferė spektakolareNjazi ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Kenge natyre

Dhembje,brenge:

Nje here nje dhembje erdhi u shfaq
pas syrit vinte shkonte n'brendesi
gjumit mburoje ndihme i kerkoja,
ikte tretej ta kujtoj s'arrij
...............
Gjumi prane s'me afrohet
as ne enderra s'me lejon
kujtimet rrine heshtur te pluhrosura
fshehur sirtaresh dot s'mi zgjon
.........
Te ndollte tani si dikur
ne gjume dhembje te ish zhdukur
te mbyllja syte i qete ti hapja
me dhemjen brenge do kisha luajtur.
................
Njazi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-11-2018, 22:25   #183
Njazi
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 182
Thanks: 0
Thanked 37 Times in 32 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 3
Njazi ka njė atmosferė spektakolareNjazi ka njė atmosferė spektakolareNjazi ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Kenge natyre

Pllaka qe hidhej:

Dite mengjesi,shi pandale
shkujdesur hapin ku ta dije
nje pllake kerciti shperndau ujin
mbi veshjen time njolle freskie
........
Faqe kuqe s'te kisha pare
sa mire them me ka rastisur
nje pllake nga shoqet ishte ndare
uji poshte saje me ka goditur
.............
Te jete bere shkak kjo pllake e dale
qe ngrihej lart e perseri zbriste
ku ta dija ca pika uji
zjarrin flaken do me ndizte
.......
Kalojme vendit na ndolle sa here
kujtime pafund na ka zgjuar
pllake e ndare nga te tjerat
ne shpirt je e paharruar.
...................
Njazi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-11-2018, 21:05   #184
Njazi
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 182
Thanks: 0
Thanked 37 Times in 32 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 3
Njazi ka njė atmosferė spektakolareNjazi ka njė atmosferė spektakolareNjazi ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Kenge natyre

Enderr mbi fushe:

Ikur prej vitesh jane larguar
duke punuar mu zgjua malle
ne moshe te thyer me vijne prane
doren fuste ne trasten me fare
.........
Mengjeseve diten fillonte ne fushe
hapin shtrinte plaku me shpejtesi
e ndiqte e shoqja gjyshja ta mberrinte
darkave te gezuar i shihja gjithnji
.........
Nje nate tere ne sy s'me vinte
vite pas,duke punuar mbi are
te merrja i gezuar frutin
me grushtin lart te shperndaja fare
.........
Koken mbi te kam vene i lenduar
gjumi me zuri mbi dhe mbeshtetur
nje dore me preku supin,nga enderra
ndihme kerkoja ne keshilla per ta gjetur
...........
Cdo pune me dashni duhej bere
prej vitesh e kisha harruar
ky ze i njohur me erdhi
dikur dhe atij,gjysherit ja kishin kujtuar.
.......................
Njazi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-11-2018, 19:43   #185
Njazi
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 182
Thanks: 0
Thanked 37 Times in 32 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 3
Njazi ka njė atmosferė spektakolareNjazi ka njė atmosferė spektakolareNjazi ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Kenge natyre

Era e vjeshtes:

Era e vjeshtes zbriste nga mali
ja hidhte pas,s'ishte puhize
vajza djalin me sy e takonte
ikte s'ndalonte me floket shpupurish
........
Ne enderra i shfaqej ftyra e saje
mes eres ne t'ngrysur erresi
drite e henes zbriste e zbehte
ndaras udhes shkonin n'vetmi
.........
Dielli do ngrohe e hena e zjarrte
mbremjet si me pare s'do vijne tani
vashen rruges syri s'ja kape
ai i vetem udhes perseri
...............
Ne darken e vone i lodhur mendimesh
nje stol ne park,njohu nje ze
vajza dikur fshehur enderrimesh
shkujdesur e lumtur gezonte pa fre
...........
Hodhi veshtrimin aty ndaloj
ftyren qartas s'ja kish shquar
ndaj i lumtur udhen vazhdoj
s'eshte ajo,ta kete ngaterruar
..........
Me veshtrimin kur te zbardhe dita,
pertej udhes,i eshte trazuar
lulet ne kopesht e pandale era
sa krenare hidhen perkulen.
......................
Njazi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur