Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Shqiptare

Politika Shqiptare Cilat janė bėmat e fundit tė politikanėve tanė? A po zgjidhen problemet e shqiptarėve apo po shtohen dita-ditės? Ē’mendim keni pėr aktualitetin shqiptar?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 13-11-2018, 19:24   #621
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 39,641
Thanks: 11,478
Thanked 10,259 Times in 6,203 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 541
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Hashim Thaēi Ēlirimtari dhe Themeluesi i Shtetit te Kosoves

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Llokumi Shiko postimin
ju ndihmoi une shkoni ne ndonji forum serb te shumadis edhe aty do gjeni qetsin shpirterore ju qe i shani ofendoni e urreni ēlirimtaret e Kosoves

me vjen keq per ju a mos kofsha ne lkuren e juaj
Qė ta marrėsh vesh ti Llap, unė kam shkruar mė duket te kjo temė qė nuk kam ndonjė gjė tė veqantė me Hashimin (ne jemi ndryshe nga ju tė Kosovės qė nuk rrini pa futur hundėn gjithandej)
E qė ta kesha llafnė Hashimin mė ke bėr ti ta kem inat vetėm me kėto shkrimet e tua qė tė jaēin rakin.
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-11-2018, 19:41   #622
Llokumi
Mė i ėmbėl se Mjalti
 
Avatari i Llokumi
 
Data e antarėsimit: Sep 2018
Posts: 436
Thanks: 14
Thanked 77 Times in 72 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
Llokumi do tė bėhet i njohur mjaft shpejtLlokumi do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Hashim Thaēi Ēlirimtari dhe Themeluesi i Shtetit te Kosoves

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Akrepi Shiko postimin
Qė ta marrėsh vesh ti Llap, unė kam shkruar mė duket te kjo temė qė nuk kam ndonjė gjė tė veqantė me Hashimin (ne jemi ndryshe nga ju tė Kosovės qė nuk rrini pa futur hundėn gjithandej)
E qė ta kesha llafnė Hashimin mė ke bėr ti ta kem inat vetėm me kėto shkrimet e tua qė tė jaēin rakin.
une vetem punen e ti te vertet e them e asgje tjeter po thuej ti se ty te pelqein ato shkrime qe i shajn e i ofendoin ata qe na ēliruan vendin e une ate nuk e bej kurren e kurres nuk jam i edukuam ne ate mnyr
__________________
Shėrbėtorėt e Serbis i Urrejnė Trimat e Lirisė
Llokumi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-11-2018, 19:42   #623
Llokumi
Mė i ėmbėl se Mjalti
 
Avatari i Llokumi
 
Data e antarėsimit: Sep 2018
Posts: 436
Thanks: 14
Thanked 77 Times in 72 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
Llokumi do tė bėhet i njohur mjaft shpejtLlokumi do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Hashim Thaēi Ēlirimtari dhe Themeluesi i Shtetit te Kosoves15:30 / 13.11.2018
Selimaj: Thaēi ka pasur trajtim tė veēantė nė ceremoninė nė Francė

Franca ka respektuar nė mėnyrėn e duhur rregullat e protokollit tė shtetit gjatė Forumit tė Paqes, qė u mbajt nė Paris.

Kėshtu thonė njohėsit e ēėshtjeve protokollare pas reagimeve tė medieve serbe se radhitja e mysafirėve nė manifestimin qendror nė shėnimin e 100 vjetorit tė marrėveshjes qė i dha fund Luftės sė Parė Botėrore, ishte skandaloze, pasi, sipas tyre, ishte nėnēmuar presidenti serb, Aleksandėr Vuēiq, ndėrsa ishte favorizuar presidenti i Kosovės, Hashim Thaēi.

Ulja e presidentit tė Kosovės, Hashim Thaēi, nė radhėn e dytė pas liderėve francezė, amerikanė dhe rusė, gjatė ceremonisė nė Paris, nga njohėsit e ēėshtjeve protokollare nė Prishtinė nuk po shihet si ndonjė trajtim jashtė rregullave tė protokollit. Haki Merovci, kėshilltar i protokollit nė Ministrinė e Jashtme tė Kosovės, tha pėr Radio Kosovėn se rregulla e artė e protokollit ėshtė “ Ēdo autoritet qė viziton njė shtet, duhet t’i respektojė rregullat e protokollit tė atij shteti”. Ai tha se nė rastin konkret, kriter themelor ka qenė vendimi i presidentit tė Francės qė nė rendin e parė tė vendosėn krerėt e shteteve sipas rolit dhe rėndėsisė historike gjatė Luftės sė Parė Botėrore:

“Presidentit tonė i ėshtė dhėnė vendi meritor, do tė thotė i kanė dhėnė tretmanin duke u bazuar nė pajtim me natyrėn dhe karakterin e ceremonisė. Reagimet e palės serbe sa i pėrket protokollit, ėshtė e drejtė e tyre, por megjithatė kriter themelor ka qenė vendimi, shema, plani tė cilin e ka bėrė protokolli i shtetit tė Ministrisė sė Punėve tė Jashtme tė Francės nė koordinim me protokollin e shtetit”, tha Merovci.

Edhe Tomor Avdia, sekretar nė Ministrinė e Punėve tė Jashtme tė Shqipėrisė, tha pėr Radio Kosovėn se ēdo kryetar shteti sipas protokollit, ka trajtim tė njėjtė:

“Presidenti i Kosovės, Hashim Thaēi, ka pasur trajtim tė duhur nga ana e protokollit tė shtetit francez si i paraparė dhe i vendosur me ftesė tė presidentit Makron. Ai ka qenė i vendosur nė vendin e duhur dhe nė kohėn e duhur. Nė kėto rrethana protokolli i shtetit francez ka ndjekur tė gjitha rregullat pėr vendosjen e personaliteteve tė larta shtetėrore, por duke e pėrfshirė kėtu edhe presidentin e Kosovės, i cili ka qenė nė radhėn e dytė tė vendosur nė vendin ku kanė qenė tė paraparė pėr burrėshtetas tė ftuar nė Konferencėn e Paqes nė Paris”, tha Avdia.

E Abedin Selimaj, ish kryetar i zyrės pėr Kosovė nė Akademinė Diplomatike Shqiptare, thotė pėr Radio Kosovė se presidenti Thaēi ka pasur trajtim tė veēantė, duke shtuar se me kėtė rast ėshtė nderuar edhe vetė shteti i Kosovės:

“Nė fakt, Beogradi reagime ka edhe pėr punė mė tė vogla, por nė kėtė rast presidenti i Kosovės, Hashim Thaēi, ėshtė trajtuar, pėr mendimin tim, nė mėnyrė mė tė veēantė, pėrderisa ėshtė vendosur edhe nė krahun ku janė vendosur liderėt mė tė mėdhenj tė botės. Duke e pasur parasysh qė protokolli ėshtė njė ēėshtje teknike, protokollet diplomatike dhe ceremonialet organizohen nga njerėz profesionistė por qė ka tė bėjė me aspekte teknike, prapėseprapė nuk mund t’i ikim edhe ēėshtjeve politike brenda protokollit, sidomos kur kemi parasysh shtetet si Franca, Gjermania , SHBA-ja, tė cilat janė tė njohura pėr protokoll ose mund tė themi se kanė fabrika tė tėra pėr protokoll”, tha Selimaj.

Ndėrkohė ambasadori francez nė Beograd, Frederic Mondoloni, duke i kėrkuar falje presidentit tė Serbisė, ka thėnė se nuk kishte mirėpritje protokollare pėr Kosovėn mė tė rėndėsishme se sa pėr Serbinė.

Autor: Rrezarta Zekaj
__________________
Shėrbėtorėt e Serbis i Urrejnė Trimat e Lirisė
Llokumi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-11-2018, 20:30   #624
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 12,554
Thanks: 2,883
Thanked 3,290 Times in 1,818 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 353
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Hashim Thaēi Ēlirimtari dhe Themeluesi i Shtetit te Kosoves

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Llokumi Shiko postimin
ju ndihmoi une shkoni ne ndonji forum serb te shumadis edhe aty do gjeni qetsin shpirterore ju qe i shani ofendoni e urreni ēlirimtaret e Kosoves

me vjen keq per ju a mos kofsha ne lkuren e juaj
Jo clirimtaret, vetem kryeclirim*arin dhe profiterat tjere te luftes.

Akrėp moj moter, po e vendose shenjen e barazimit mes Llokumit dhe gjithe kosovareve do te me duhet me e terheq urimin e ditelindjes ne afat te pacaktuar. Lol
__________________
Оptimus orator est qui minimis verbis plurimum dicit
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-11-2018, 18:44   #625
Llokumi
Mė i ėmbėl se Mjalti
 
Avatari i Llokumi
 
Data e antarėsimit: Sep 2018
Posts: 436
Thanks: 14
Thanked 77 Times in 72 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
Llokumi do tė bėhet i njohur mjaft shpejtLlokumi do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Hashim Thaēi Ēlirimtari dhe Themeluesi i Shtetit te KosovesPresidenti Thaēi ndau Medaljen Ushtarake pėr Shėrbim nė Kosovė pėr komandantin e KFOR-it


15 nėntor 12:40

Presidenti i Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi, sot e ka dekoruar komandantin e KFOR-it, Salvatore Cuoci, me Medaljen Ushtarake pėr Shėrbim nė Kosovė.

Presidenti Thaēi ka thėnė se gjeneralmajori Salvatore Cuoci, i cili po e pėrfundon mandatin e tij nė vendin tonė, e ka udhėhequr KFOR-in me profesionalizėm tė njė ushtaraku superior.

“Jeni kujdesur jo vetėm pėr trupat e KFOR-it, por keni qenė i vėmendshėm edhe pėr zhvillimet nė Kosovė dhe rajon. E vlerėsojmė lart bashkėpunimin me tė gjitha institucionet e Kosovės nė garantimin e sigurisė”, ka thėnė presidenti Thaēi.

Komandanti i KFOR-it, Salvatore Cuoci, e ka falėnderuar presidentin Thaēi pėr bashkėpunimin dhe vlerėsimin e angazhimit tė tij nė Kosovė.

“Do ta ruajmė pėrkushtimin pėr paqen nė Kosovė“, u shpreh Gjenerali Cuoci.

Presidenti Thaēi, po ashtu, gjeneralmajorin Salvatore Cuoci e ka falėnderuar edhe pėr bashkėpunimin e afėrt me Forcėn e Sigurisė sė Kosovės, nė kėtė fazė tė rėndėsishme kur po bėhet gati qė tė transformohet nė ushtri tė Kosovės.
__________________
Shėrbėtorėt e Serbis i Urrejnė Trimat e Lirisė
Llokumi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-11-2018, 03:25   #626
Damastion
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Posts: 2,099
Thanks: 639
Thanked 478 Times in 335 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 40
Damastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Hashim Thaēi Ēlirimtari dhe Themeluesi i Shtetit te Kosoves

17 nėntor 2018 00:02
Kusari-Lila tregon se ēfarė fshihet pas “korrigjimit tė kufirit”
Kusari-Lila tregon se ēfarė fshihet pas “korrigjimit tė kufirit”
Deputetja e Alternativės, Mimoza Kusari-Lila ka thėnė se shteti i Kosovės ėshtė nė njė fazė tepėr kritike.

Nė Interaktiv tė KTV-sė ajo ka thėnė se seanca e sotme e jashtėzakonshme nuk ėshtė dashur tė ndodhte pa u kryer ajo e opozitės. Sipas saj Kuvendi po e humb kredibilitetin me Kuvendin.

“Dėshtimet nė politikėn e jashtme edhe mė parė e kanė pėrcjellė kėtė qeveri. Skena politike duhet tė caktojė prioritetin e ajo ėshtė qė tė bėjmė njė platforme dhe tė kemi njė pajtueshmėri. Duhet pėrfundimisht tė shkundim veten tė gjithė se ēfarė pritet nga ne dhe pastaj tė vazhdojmė me temat e tjera”, ka thėnė Kusari-Lila.

Ajo thotė se janė dy tema kryesore pėr tė cilat duhet tė ketė fokus.

“E para ėshtė Liberalizimi dhe tjetra ėshtė dialogu me Serbinė. Nėse kemi shkėmbim territoreve atėherė duhet tė brengosezmi edhe pėr sigurinė qė tė gjithė brenda territorit tė Kosovės, pėrfshirė kėtu edhe shqiptarėt edhe serbėt”, thotė ajo.

Kusari-Lila shton se nuk e di pse kalojnė kaq shumė ditė pa iu rikthyer temės sė dialogut.

“Duket sikur dikush po i shėrben presidentit Thaēi, duke thėnė se askush nuk mund ta ndalė. Nėse jemi prap me tė njėjtat qėndrime ne duhet tė kthehemi pėrsėri nė Kuvend pėr njė rezolutė qė do ta ndalonte kėdo pėr tė negociuar pėr territorin. Ka pas mundėsi kombinimi me propozimin e PDK-sė pėr tė bėrė njė rezolutė konsensuale mė tė fortė”, thotė ajo.

Ajo shton se, “nė kuadėr dialogut ne duhet tė mos t’i lejojmė ndokujt tė diskutojė mbi territorin. Kuvendi e sheh dialogun mėnyrėn e vetme pėr marrėveshjen finale me Serbinė. Kėto askush nuk i kundėrshton. Secila marrėveshje duhet tė vjen nė Kuvend”.

Sipas Kusari-Lilės s’do tė kishte ndryshime tė mėdha edhe nėse shkohet nė zgjedhje.

“Nuk do tė zhduken akterėt politikė ose s’do tė ketė ndryshim spektakolar nė Kuvend edhe nėse ka zgjedhje”, thotė ajo.

Mosmiratimi i rezolutės po ia lė Thaēit duart e lira

Mosvotimi i rezolutės qė do t’i ndalonte presidentit tė dialogonte pėr territorit dhe vonesa e kėtij procesi sipas saj shkojnė nė tė mirė tė presidentit.

“Nuk e di pse ėshtė aq e papranueshme, cila ėshtė arsyeja pse nuk po votohet rezoluta. Mendoj se kėto vonesa pėrforcojnė pozitėn e presidentit. Thaēi po e kėrcėnon Qeverinė se duhet tė argumentojė se i ka votat”, thotė ajo.

Sipas saj ėshtė e papranueshme ajo ēka flitet pėr ndryshim territoresh.

“Ajo ēka fshihet prapa shkėmbimit ėshtė tepėr e papranueshme. Heqja dorė nga tre komunat nė veri. Marrja e vetėm disa fshatrave nė Luginė, pa marrjen e qyteteve tė Preshevės e Bujanocit. Nėn protektorat tė jetė Ujmani e minierat e Trepēės. Kėto i kanė thėnė ndėrkombėtarėt dhe tė cilėt e shohin si zgjidhje nėse ka pajtueshmėri nė Kosovė. Kėtė smund ta pranojmė dhe si kundėrshtim zyrtar duhet tė bėhet rezoluta”, thotė ajo.

Ajo thotė se kjo Qeveri ka treguar se ėshtė mė e dobėta qė nga paslufta me skandale tė njėpasnjėshme.

“Ėshtė e rėndėsishme tani tė kemi njė rezolutė dhe njė platformė pėr t’i dhėnė udhė kėtij procesi. Thaqi ėshtė shumė vigjilent mbi shkeljet qė mund tė ndodhin nė letėr. Me rezolutė ėshtė njė argument i mjaftueshėm pėr tė ndalur atė. Ėshtė e vėrtetė se mos miratimi i rezolutės i kanė lėnė duart e lira Thaēit”, thotė Kusari-Lila.

Ajo shton mė tutje se, “nė Paris Thaēi na befasoi duke bėrė foto me Putinin. Nė diplomaci nuk ka diēka tė keqe po nė kontekstin aktual kohor ėshtė skandaloze pėr mėnyrėn se si ai e trajton kėtė ēėshtje. Ai donė me na tregu forcėn e tij se sa lartė mund tė na dėgojė. Dihet se ēfarė marrėveshje Rusia na jep nėse arrihet marrėveshja finale. Mendoj se presidenti do tė duhej tė paktėn tė kursente njerėzit nė Kosovė duke mos e publikuar atė foto. Thaēi sillet si monark i Kosovės, dhe kjo vėrehet me veprimet e tij. Kėto janė krizat e shtetit kur secili nuk e kryen punėn e vet si duhet. Kėtu te ne duket se kemi njė vakuum substancial”.

Sipas Kusari Lilės, heqja dorė e kryeministrit Ramush Haradinaj nga bisedimet ėshtė pjesė e marrėveshjes paraprake mes tyre.

“Ndonėse presidentit nuk i lejohet, jam e bindur se z. Thaēi ka qenė thellė i pėrfshirė nė caktimin e pozicioneve politike dhe nė negocimin e detajeve tė marrėveshjes politike tė koalicionit qeverisės”, ka thėnė ajo.
Damastion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-11-2018, 04:14   #627
SystemA
MORIOR invictus
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 41,567
Thanks: 12,175
Thanked 7,048 Times in 4,712 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 318
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Question Pėrgjigje e: Hashim Thaēi Ēlirimtari dhe Themeluesi i Shtetit te Kosoves

Peskov flet pėr takimin Thaēi-Putin.

Presidenti rus Vladimir Putin bisedoi shkurtimisht me kreun e Kosovės Hashim Thaēi nė margjinat e kremtimeve me rastin e 100 vjetorit tė pėrfundimit tė Luftės sė Parė Botėrore nė Paris, duke shprehur nevojėn qė Prishtina tė gjejė konsensus me Beogradin, tha tė mėrkurėn, zėdhėnėsi i Kremlinit Dmitri Peskov.

Sipas tij, Putin ka deklaruar se Rusia do tė mbėshtesė vendimet e tyre tė pėrbashkėta. Mė parė, Thaēi raportoi pėr njė bisedė me Putin nė Paris, gjatė sė cilės, tha ai, ata kishin diskutuar arritjen e mundshme tė njė marrėveshjeje paqėsore midis Beogradit dhe Prishtinės. "Kjo, nė fakt, nuk ishte njė takim nė tė kuptuarit tonė, ishte njė bisedė. Putin foli me njė numėr mjaft tė madh pjesėmarrėsish nė aktivitetin e zhvilluar nė Paris"Nė fakt, Thaēi ishte njėri prej tyre, ata me tė vėrtetė shtrėnguan duart, u fotografuan", tha Peskov kur iu kėrkua tė komentonte mbi raportet rreth takimit. Natyrisht, Putin ka tėrhequr vėmendjen se ėshtė e nevojshme para sė gjithash tė arrihet konsensusi me Serbinė. Kjo ėshtė kryesorja. Dhe kuptohet, ai ka thėnė se 'ne do ta mbėshtesim marrėveshjen qė do ta arrijnė tė dy palėt. Ndryshe nuk bėn, ka sqaruar zyrtari i Kremlinit.

Nov 14, 2018 19:34 Europe.

Shenimi im: me sa di une axhenden e demarkacioneve,asocioneve apo shit-blerjet nuk i bejne ruset!!!!Po deshiruat ja u shkruaj dhe persene.
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg 4bpo16679e198c14fo5_800C450.jpg (17.2 KiloByte, 24 shikimet)
__________________
El amor todo lo vence, el dinero todo lo alcanza, todo culmina con la muerte, el tiempo todo lo sella.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-11-2018, 04:46   #628
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,163
Thanks: 945
Thanked 505 Times in 323 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Hashim Thaēi Ēlirimtari dhe Themeluesi i Shtetit te Kosoves

Sic thote nje shprehje e nje mikut tim nga Peja, "Hashimi i ka cliru lisat ne mal"
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i murik pėlqehet nga
i vjetėr 17-11-2018, 11:45   #629
Dardan
Anėtar i ri
 
Data e antarėsimit: Nov 2015
Posts: 15
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Dardan ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Hashim Thaēi Ēlirimtari dhe Themeluesi i Shtetit te Kosoves

Mbi 45 mijė qytetarė kanė hequr dorė nga shtetėsia e Kosovės
Neziri: Sa i pėrket humbjes sė shtetėsisė sė Kosovės prijnė kėrkesat nga Gjermania
Qė nga shpallja e pavarėsisė e deri mė sot, mbi 45 mijė qytetarė kanė hequr dorė nga shtetėsia e Kosovės. Kjo shifėr po konsiderohet e lartė dhe shqetėsuese pėr Ministrinė e Punėve tė Brendshme.

Udhėheqėsi i Divizionit pėr Shtetėsi nė MPB, Liridon Neziri ka thėnė pėr KosovaPress se nga viti 2009, rreth 5 mijė persona pėr ēdo vit kanė hequr dorė nga shtetėsia e Republikės sė Kosovės.

Ky fenomen po ndodhė, sipas Nezirit, pėr arsye se disa vende tė Bashkimit Evropian ku jetojnė qytetarėt e Kosovės nuk lejojnė dy shtetėsinė pėr shtetasit, tė cilėt nuk janė shtetas tė Bashkimit Evropian.

Neziri: Prej vitit 2009 e deri mė tash kanė hequr dorė nga shtetėsia mbi 45 mijė qytetarė

“Mbi 45 mijė persona kanė hequr dorė nga shtetėsia e Republikės sė Kosovės, flasim nė total, nga viti 2009 deri nė kėto momente kur po flasim. Kjo nuk ndėrlidhet asgjė me trendėt e fundit tė personave qė dėshirojnė tė jetojnė nė njė shtet tė Bashkimit Evropian, por lidhet kryesisht me emigracionin qė ne kemi pasur ndėr vite dhe me personat qė tashmė kanė krijuar njė bazė nė shtetet e BE-sė. Janė integruar atje dhe dėshirojnė tė jetojnė atje”, theksoi Neziri.

Rreth 70 pėrqind prej kėtyre qytetarėve qė kanė hequr dorė nga shtetėsia e Kosovės, janė nga Gjermania.

Zyrtarė tė MPB-sė kanė mohuar sė heqja e shtetėsisė po ndodhė pėr shkak tė mos liberalizimit tė vizave ose tė gjendjes socio-ekonomike.

Neziri: Sa i pėrket humbjes sė shtetėsisė sė Kosovės prijnė kėrkesat nga Gjermania

“Kjo nuk ndėrlidhet as me procesin e liberalizimit tė vizave pėr lėvizjen e lirė, por thjesht me procesin e shtetit qė nuk ėshtė pjesė e Bashkimit Evropian. Duke pasur parasysh se Kosova ka emigracion jashtėzakonisht tė madh nė vendet e Bashkimit Evropian, kryesisht nė Gjermani, Austri apo edhe nė vendet skandinave. Sa i pėrket humbjes sė shtetėsisė sė Kosovės prijnė kėrkesat nga Gjermania. Ky numėr mundem me thėnė se ėshtė relativisht I madh pėr arsye se kėto shtete nuk lejojnė dy shtetėsi, atėherė qytetarėt tanė qė tashmė janė integruar nė kėto vende tė Bashkimit Evropian, zgjedhin qė ta mbajnė shtetėsinė e kėtyre vendeve”, deklaron Neziri.
https://www.botasot.info/aktuale-laj...sia-e-kosoves/
Dardan nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Dardan pėlqehet nga
i vjetėr 17-11-2018, 13:25   #630
Llokumi
Mė i ėmbėl se Mjalti
 
Avatari i Llokumi
 
Data e antarėsimit: Sep 2018
Posts: 436
Thanks: 14
Thanked 77 Times in 72 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
Llokumi do tė bėhet i njohur mjaft shpejtLlokumi do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Hashim Thaēi Ēlirimtari dhe Themeluesi i Shtetit te Kosoves

ku te gjejn ma mire le te shkoin bash pun e madhe keso migrimesh ka ne qdo shtet e qdo popull qy qy
__________________
Shėrbėtorėt e Serbis i Urrejnė Trimat e Lirisė
Llokumi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-11-2018, 14:47   #631
SystemA
MORIOR invictus
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 41,567
Thanks: 12,175
Thanked 7,048 Times in 4,712 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 318
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Exclamation Pėrgjigje e: Hashim Thaēi Ēlirimtari dhe Themeluesi i Shtetit te Kosoves

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Peskov flet pėr takimin Thaēi-Putin.

Presidenti rus Vladimir Putin bisedoi shkurtimisht me kreun e Kosovės Hashim Thaēi nė margjinat e kremtimeve me rastin e 100 vjetorit tė pėrfundimit tė Luftės sė Parė Botėrore nė Paris, duke shprehur nevojėn qė Prishtina tė gjejė konsensus me Beogradin, tha tė mėrkurėn, zėdhėnėsi i Kremlinit Dmitri Peskov.

Sipas tij, Putin ka deklaruar se Rusia do tė mbėshtesė vendimet e tyre tė pėrbashkėta. Mė parė, Thaēi raportoi pėr njė bisedė me Putin nė Paris, gjatė sė cilės, tha ai, ata kishin diskutuar arritjen e mundshme tė njė marrėveshjeje paqėsore midis Beogradit dhe Prishtinės. "Kjo, nė fakt, nuk ishte njė takim nė tė kuptuarit tonė, ishte njė bisedė. Putin foli me njė numėr mjaft tė madh pjesėmarrėsish nė aktivitetin e zhvilluar nė Paris"Nė fakt, Thaēi ishte njėri prej tyre, ata me tė vėrtetė shtrėnguan duart, u fotografuan", tha Peskov kur iu kėrkua tė komentonte mbi raportet rreth takimit. Natyrisht, Putin ka tėrhequr vėmendjen se ėshtė e nevojshme para sė gjithash tė arrihet konsensusi me Serbinė. Kjo ėshtė kryesorja. Dhe kuptohet, ai ka thėnė se 'ne do ta mbėshtesim marrėveshjen qė do ta arrijnė tė dy palėt. Ndryshe nuk bėn, ka sqaruar zyrtari i Kremlinit.

Nov 14, 2018 19:34 Europe.

Shenimi im: me sa di une axhenden e demarkacioneve,asocioneve apo shit-blerjet nuk i bejne ruset!!!!Po deshiruat ja u shkruaj dhe persene.
Meta: Marrėveshja midis Prishtinė dhe Beogradit do ta forcojė stabilitetin rajonal.

Presidenti i Republikės sė Shqipėrisė, Ilir Meta shpreson se Prishtina dhe Beogradi do tė arrijnė marrėveshje nė “mėnyrė tė mirė dhe tė qėndrueshme”, e cila do tė kontribuojė pėr pėrforcimin e stabilitetit rajonal.

“Shpresojmė se marrėveshja midis Maqedonisė dhe Greqisė do tė implementohet dhe se do tė arrihet marrėveshje midis Prishtinė dhe Beogradit nė mėnyrė tė mirė dhe tė qėndrueshme. Ballkani ka vuajtur me vite dhe kėsaj duhet t’i jepet fundi. Vetėm rajon i qetė dhe me prosperitet mund t’u sjellė ardhmėri tė rinjve”, deklaroi Meta pėr gazetėn beogradase “Danas”.


Meta thotė se fuqishėm e mbėshtet dialogun midis Prishtinės dhe Beogradit, sepse edhe pse Tirana nuk ėshtė pjesė e atij procesi, megjithatė normalizimi i marrėdhėnieve midis Kosovės dhe Serbisė, do t’u ndihmojė edhe Shqipėrisė dhe Serbisė “tė jetojnė nė mėnyrė normale, pa stres dhe pasiguri”.

Mendoj se marrėveshja midis Prishtinė dhe Beogradit do ta pėrforcojė stabilitetin rajonal dhe do t’i sjell lehtėsim rajonit, thekson Meta.

PS: nashi president dhe jo ai rusi....ju qe tundni flamur dite e noc.

17 Nėntor, 2018


YES....Baby.
__________________
El amor todo lo vence, el dinero todo lo alcanza, todo culmina con la muerte, el tiempo todo lo sella.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-11-2018, 16:49   #632
SystemA
MORIOR invictus
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 41,567
Thanks: 12,175
Thanked 7,048 Times in 4,712 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 318
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Hashim Thaēi Ēlirimtari dhe Themeluesi i Shtetit te Kosoves

Frika e Serbisė dhe shpresa e Kosovės pėr anėtarėsim INTERPOL.

Kosova i ka pėrmbushur kushtet teknike pėr tė qenė pjesė INTERPOL-it. Dhe, derisa Serbia thotė se Kosova do tė pėsojė debakėl mė 20 nėntor kur mbahet Asambleja e Pėrgjithshme e kėsaj organizate, nė Kosova ka shpresa tė mėdha qė kėsaj here do tė ndodhė anėtarėsimi i vendit nė Organizatėn Ndėrkombėtare tė Policisė.
Anėtarėsimi nė INTERPOL do tė mundėsonte tė shkėmbehen informatat pėr grupe kriminale dhe individ tė cilėt janė zhytur nė krim, pėr tė luftuar krimin e organizuar, terrorizmin dhe dukuritė tjera negative, si brenda, ashtu edhe jashtė vendit dhe nė bashkėpunim me gjitha policitė e rajonit dhe botės. Optimist se Kosova do tė bėhet anėtare e kėsaj organizate ndėrkombėtare pėr siguri, ėshtė treguar edhe kryeministri Ramush Haradinaj, duke thėnė se pret nga Asambleja e Pėrgjithshme e INTERPOL-it, e cila do tė mbahet nė Dubai tė Emirateve tė Bashkuara Arabe, prej 18 deri mė 21 nėntor, qė Kosova tė fitojė mundėsinė pėr tė ndihmuar nė luftimin e krimit. Sipas tij, anėtarėsimi i Kosovės nė INTERPOL pėrjetohet me emocione politike, porse theksoi se pas anėtarėsimit nuk do tė jetė ashtu.Edhe deputeti i Alternativės, Ilir Deda, ka shprehur bindjen e tij tė plotė se Kosova duhet tė jetė kontribuese e sigurisė nė rajon. Nė njė prononcim pėr mediat , ai ka thėnė se shpallja e pavarėsisė sė Kosovės kontribuon dhe ka rritur stabilitetin nė Ballkanin Perėndimor. Ndėrsa ka shtuar se duhet punė dhe pėrkushtim pėr tė rritur kėtė siguri rajonale, e jo tė rrezikohet kjo e fundit me mendjelehtėsi. Eksperti i sigurisė, Nuredin Ibishi, ka thėnė se ky moment ėshtė shumė i rėndėsishėm pėr vendin, pasi sipas tij, anėtarėsimi i Kosovės nė INTERPOL nėnkupton masė shtesė tė sigurisė. Ndėrsa nuk ka mohuar dėmet qė mund tė vijnė nga aktiviteti diplomatik i Serbisė pėr tė penguar anėtarėsimin e Kosovės nė INTERPOL. Krahas kėsaj, ai thotė se edhe institucionet e Kosovės nuk kanė qenė unike pėr lobimin e Kosovės nė INTERPOL. Ibishi shpalos rėndėsinė e madhe qė ka anėtarėsimi i vendit nė Organizatėn Ndėrkombėtare tė Policisė. “Anėtarėsimi ka njė rėndėsi shumė tė madhe nė kuptimin e asaj jo vetėm se kėmben informacione, se ne nuk dimė se kush kalon nėpėr Kosovė, a janė persona qė janė pjesėtarė tė organizatave terroriste dhe kalojnė Kosovėn anė e kėnd dhe ne nuk dimė pėr ta sepse nuk jemi aktiv nė sistem, nė kuptim tė asaj se ne i marrim vetėm ato fletėrreshtimet qė ndonjėherė nuk kemi as qasje nė to.

komb ARTIFICIAL me skiptaric

__________________
El amor todo lo vence, el dinero todo lo alcanza, todo culmina con la muerte, el tiempo todo lo sella.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur