Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Arti dhe Kultura > Arti Shqiptar

Arti Shqiptar Gjithēka mbi artin. Nė kėtė dhomė ftojmė artistėt shqiptarė nė mėrgim tė publikojnė pjesė nga jeta dhe vepra e tyre. Kėnaqni fansat tuaj por dhe tė gjithė komunitetin tonė!

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 14-08-2016, 16:01   #1
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 4,277
Thanks: 353
Thanked 637 Times in 464 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 44
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Kur Llumi Ka Kapur Shoqėrinė Shqiptare

Ku janė poetėt e artistėt, kur llumi ka kapur shoqėrinė shqiptare?
NGA LUAN RAMA*

Pothuaj dy shekuj mė parė, nė kaosin e filozofive tė trishta e tė depresionit tė madh, tė luftėrave qė gjėmonin nė Europė midis perandorive, poeti i madh Höderlin bėri njė thirrje duke hedhur idenė novatore se jeta duhej jetuar poetikisht, pasi kjo do ta ēonte Europėn drejt sė mirės, humanizmit, drejt dashurisė njerėzore e progresit tė vėrtetė. Kėshtu, nė kohėn qė pėrjeton shoqėria shqiptare, thirrja e Höderlin ėshtė mė se aktuale, gjithnjė novatore, nė atmosferėn e njė zhgėnjimi tė madh nga ėndrra e demokracisė dhe e lirisė sė vėrtetė nga diktaturat, pasi korrupsioni, llumi, amoraliteti, e kanė kapur pėr fyti shoqėrinė shqiptare duke e asfiksuar gjithnjė e mė shumė dhe ku shkėlqimi i vetėm ėshtė shkėlqimi i parasė, lakmisė, intolerancės, oligarkisė dhe i njė klase politike qė mendon vetėm pėr lumturinė e saj, por qė nė thelb ėshtė njė zhbėrje e vetė individit. Pikėrisht, nė kėtė atmosferė tė shoqėrisė sonė, dhe tė njė atmosfere akoma mė tė rėnduar luftėrash hegjemoniste, fetare, intolerancash e kamikazėsh, thirrja pėr t’iu rikthyer poezisė, ėshtė njė thirrje pėr t’i dhėnė frymė dhe ajėr shoqėrisė, pėr ta humanizuar atė, pėr ta bėrė tė ndjeshme ndaj virtytit, dhe ja pse poezia, letėrsia, artet, duhet tė kenė njė mision tė ri, atė tė udhėrrėfimit, pasi kur ngrihen nė kėmbė poetėt, nuk ka forcė qė tė shkojė kundėr vullnetit tė tyre.

Nė kohėn kur poeti i madh francez Arthur Rimbaud, ngulmonte tė thoshte se poeti duhet tė jetė njė “Profet” i kohės, i shoqėrisė, kėtė e thoshte se kishte ardhur koha e njė lėvizjeje tė madhe humane dhe drejt njė shoqėrie tė re, ēka e gjejmė nė vėllimin e tij “Pėrshkėndritjet”, ku poeti, siē shkruan ai, “kėrkon tė ndeshet, tė pėrpiqet, tė luftojė”, pra tė jetė profet i njė kohe tė re dhe i njė arti tė ri. Tė njėjtėn gjė e kemi parė te Victor Hugo apo Majakovski i zhgėnjyer nė Rusinė e sovjetėve, Ricosi apo Lorca spanjoll, Whitman si dhe surealistėt e Francės.


Tė njėjtėn gjė, qė poezia tė ndėrmarrė njė mision shoqėror, e gjejmė aq fort nė poezitė e Migjenit tė madh: atė tė ndryshimit tė sistemeve, tė ndryshimit tė vlerave, pasi nė epokėn moderne qė jetojmė, nė epokėn e teknologjive tė reja dhe integrimeve tė mėdha, shoqėria shqiptare vuan ende nga fataliteti, nga emigrimi i madh, nga njė lloj depresioni dhe pafuqishmėrie pėr tė marrė nė dorė fatet e veta. Ku janė intelektualėt, poetėt, artistėt? Jetojnė ata tė ngujuar nė atelierėt e tyre, studiot, kafenetė? Si mund tė zhvillohet njė “revolucion” humanist nė frymėn e njė Erasmus modern? Ja pse nė kohėn kur gjithnjė e mė shumė njerėz nė Shqipėri i janė kthyer poezisė e botojnė, kemi njė “Poeteka”, klube tė poezisė, botohen antologji, kolana poetike, njerėzit zgjohen “poetė” edhe pse janė nė fillimet e tyre, rrjeti poetik po zgjerohet, poezia nuk ėshtė mė pronė e njė grupi elitar, por ajo ėshtė bėrė pronė masive, ėshtė kthyer nė shprehje personale dhe kolektive.

Pėrse ndodh kjo vallė?

Ndoshta sepse nė dėshpėrimin e madh, njeriu e ndjen se ka nevojė pėr njė ngritje poetike dhe morale tė shoqėrisė, duke iu drejtuar jo vetėm dashurisė, sė bukurės, por dhe poezisė sociale, pasi e para qė duhet rikrijuar ėshtė bukuria dhe dashuria e shpirtit, janė kėto territore tė trishta qė sot duhen ndriēuar nga poezia, territore qė kthehen nė territore tė solidaritetit njerėzor dhe tė humanizmit.

Njė “revolucion” i tillė shpirtėror ėshtė i mundshėm, pasi poezia sjell optimizėm, poezia krijon njė utopi, atė tė asaj qė duam tė ndėrtojmė, sepse poezia kėrkon ta zgjojė ndėrgjegjen njerėzore dhe t’i japė njė kuptim jetės, veprimit, ndėrtimit tė gjithēkaje, pasi Fjala, Verbi, kanė mė shumė vlerė se shkėlqimi i parasė. Dhe sė fundi, poezia ėshtė arti i tė guxuarit, ajo guxon tė lidhė ata qė janė nė fronte tė kundėrta, pasi ajo lidh shpirtrat pėrmes forcės sė fjalės; sepse poezia, siē thotė dhe nobelisti Saint-John Perse, “edhe pėrmes njė strofe arrin tė pėrmbledhė tė tashmen, tė kaluarėn dhe tė ardhmen, humanen me mbi-humanen dhe gjithė hapėsirėn planetare nė njė hapėsirė universale”… Le tė shpresojmė qė ashtu si nė vendet e pėrparuara tė Europės, nė kohė depresionesh, u arrit tė krijohej pushteti autonom shpirtėror dhe filozofik i asaj qė quhej “Respublica litteraria”, kjo lloj “republike” tė krijohet edhe nė vendin tonė, pasi poezia, arti, tė shtyjnė tė kesh njė refleksion mė tė thellė pėr shoqėrinė dhe ardhmėrinė. Ja pse poeti 92-vjeēar francez Yves Bonnefoy, nė njė nga poezitė e tij tė fundit, ndėr tė tjera shkruante: “… Miqtė e mi/ kjo tokė shkon keq e mė zi/ dhe shpesh ėshtė ēnjerėzore/ por unė besoj se e Bukura ekziston dhe ka domethėnie/ besoj se ende ka njė kuptim qė ta rilindim atė…”. Ja pse mė sė fundi poezia ėshtė njė profeci mė vete, aq e dėshiruar nga Arthur Rimbaud apo Migjeni! Le t’i besojmė kėsaj profecie tė madhe!

(d.b/GazetaShqiptare/BalkanWeb)KOMENTE ( 6 )

Bruxelles
13:19 , Die/08/2016 at 13:19
Nuk ka dhe kurre nuk do te kemi intelektuale te vertet!
Deri i famshmi d’y fytyreshi Kadare,nuk analizon, kritikon gjendjen e mjeruar te shqipetareve, ai deri dje i thuri vargje diktatures, tani rri passif duke pritur medalje dhe levdata nga paria mafioze e shtetit.

artani
14:24 , Die/08/2016 at 14:24
Nje permbledhje mendimesh shume te vecanta,bravo.

Lpl.
12:53 , Die/08/2016 at 12:53
Eshte mbush bota me Profet te rreme dhe ky nga qe se praktikon Biblen nuk di gje fare se ēfare flet .Ne Bibel e ne praktike i gjen te gjitha poezite kenget psalmet te gjitha ajo eshte e vulosur pergjithmone nuk ka hapsire per interpretime ose mangesi per ate se ēfare kerkon ky shume poet tjere qe duan te thojne dicka behen memec se si ka mundesi qe jane gjera para mijra viteve dhe nuk ju hiqet nje presje .Ato i ka shkruar Zoti qe i ka nxitur dhe orjentuar keta profet , kurse profetet pa zot bejne poezi per rrethin dhoqeror ose per ata qe skan Bibel sepse nuk jane te nxitur nga Zoti keta poet .Edhe ne Evrope deshen ti bejne profet disa por humben nuk i lexon njeri se nuk kane jetegjatsi i eleminon koha profetet e rreme .Ju nxitini qe te mesojne Biblen se pastaj e kuptojne se kush vlen dhe kuptojne kohen ku jetojne dhe pse jetojne nuk ka nevoje shume per filozofi sa ka nevoje per dashuri dhe gjera te thjeshta nuk ka nevoje me u lodh me shkruar se gjerat jane te shkruara , por duhen te mesohen se pastaj detyrimisht fitohen ato vlera qe te shqetesojne ty dhe shume te tjere qe nuk dine se kush eshte shpetimi i Shqiptareve .Shpetimi i Shqiptareve eshte Krishti dhe Shenjterit dhe Profetet Dhe Eterit e Kishes , misjonaret e meshtaret qe nuk reshtin duke predikuar lajmin e mire dashurine dhe paqen . Shalom Shema Izrael.

Tuno
11:37 , Die/08/2016 at 11:37
Mirė do tė ishte qė tė bėhej ashtu siē sugjeron autori, por kam dyshim se do tė duhet shumė kohė.
Rinia shkollore shumė pak e njeh poezinė. Shkollat janė shumė tė mangėta nė kėtė drejtim.
Pak tė rinj qė dalin nga shkolat e pėrgjithėshme janė nė gjendje qė tė recitojnė, qoftė dy-tre poezi, tė zgjedhura nga ata vetė.
Dikur botoheshin disa gazeta e revista, pėr tė gjitha moshat.
Pavarėsisht politizimit, ato ngjallnin dėshirėn pėr poezinė: Fatosi, Pionieri, Drita, Zėri i Rinisė, etj.

Ja fut kot
10:15 , Die/08/2016 at 10:15
Poetet dhe artistet ? !!!!!
Poetet dhe artistet shumica Jan pijanec.

lorenc
09:40 , Die/08/2016 at 09:40
Per cfare lloj poetesh flet Rama.
Ne Shqiperi si cdo gje edhe kjo qe prezanton autori funksionon krejte ne te kundert.
Nje shembull me shume se domethenesrec zogaj poet dhe me i paftyri nga te gjithe, preznatusi ekzemplar i llumit shqiptar.
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-08-2016, 15:18   #2
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,498
Thanks: 1,708
Thanked 2,306 Times in 1,207 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 160
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kur Llumi Ka Kapur Shoqėrinė Shqiptare

Ēfar debilash ēfar komentesh. Ja ku e ke pėrgjigjen. Duaje, ja pse as poezia, as arti nė pėrgjigjėI nuk funksionon nė Shqipėri. Nuk ka se si, njeriu ėshtė i helmuar. I dėshpėruar derin nė palcė. Akoma nuk e kupton pse ēalon. Asnjėri nuk ka fuqinė tė dali e tė thot hapur se kush I shtyp akoma. U dridhen leqet e kėmbėve kur lexojnė dikė tja pėrmendi edhe emrat. Tė gjith e dinė, tė gjith ankohen dhe asnjeri nuk vepron.
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-01-2017, 07:15   #3
Leaf
Super Moderator
 
Avatari i Leaf
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 13,701
Thanks: 5,592
Thanked 11,583 Times in 3,899 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Leaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kur Llumi Ka Kapur Shoqėrinė Shqiptare

Citim:
Njė “revolucion” i tillė shpirtėror ėshtė i mundshėm, pasi poezia sjell optimizėm, poezia krijon njė utopi, atė tė asaj qė duam tė ndėrtojmė, sepse poezia kėrkon ta zgjojė ndėrgjegjen njerėzore dhe t’i japė njė kuptim jetės, veprimit, ndėrtimit tė gjithēkaje, pasi Fjala, Verbi, kanė mė shumė vlerė se shkėlqimi i parasė. Dhe sė fundi, poezia ėshtė arti i tė guxuarit, ajo guxon tė lidhė ata qė janė nė fronte tė kundėrta, pasi ajo lidh shpirtrat pėrmes forcės sė fjalės; sepse poezia, siē thotė dhe nobelisti Saint-John Perse, “edhe pėrmes njė strofe arrin tė pėrmbledhė tė tashmen, tė kaluarėn dhe tė ardhmen, humanen me mbi-humanen dhe gjithė hapėsirėn planetare nė njė hapėsirė universale”… Le tė shpresojmė qė ashtu si nė vendet e pėrparuara tė Europės, nė kohė depresionesh, u arrit tė krijohej pushteti autonom shpirtėror dhe filozofik i asaj qė quhej “Respublica litteraria”, kjo lloj “republike” tė krijohet edhe nė vendin tonė, pasi poezia, arti, tė shtyjnė tė kesh njė refleksion mė tė thellė pėr shoqėrinė dhe ardhmėrinė. Ja pse poeti 92-vjeēar francez Yves Bonnefoy, nė njė nga poezitė e tij tė fundit, ndėr tė tjera shkruante: “… Miqtė e mi/ kjo tokė shkon keq e mė zi/ dhe shpesh ėshtė ēnjerėzore/ por unė besoj se e Bukura ekziston dhe ka domethėnie/ besoj se ende ka njė kuptim qė ta rilindim atė…”. Ja pse mė sė fundi poezia ėshtė njė profeci mė vete, aq e dėshiruar nga Arthur Rimbaud apo Migjeni! Le t’i besojmė kėsaj profecie tė madhe!
Poezia lind nga dashuria, rrezohet ne vargje nga trishtimi, ndizet nga optimizmi, krijon nje dallge nga shpirti i trazuar, qetesohet ne paqen e lumturise, vallezon ne pritje te nje lajmi, shperthen nga zemra e revoltuar dhe qan,, oh qan vajtueshem nga kafazi i mbrapshtesise.


Nuk eshte e vertete qe poezia shqiptare nuk egziston. Perkundrazi, ne poete shihet nje komunikim mes botimesh . Por mungon deshira per te lexuar. Librat poetike jane me pak te shitur ne treg sesa cdo liber tjeter. Shqiptaret nuk kane durim. Nuk gjejne me force ne varg. Ju mungon deshria per te kaluar caste neper rime me poetin.

Mendoj se shoqeria shqiptare po kalon nje periudhe te ngrire. Ajo periudha midis dy etapave te ndryshme. Kane nevoje te gjejne veten per te vazhduar e ngjitur shkallet drejt ndryshimit. Gjithsesi librat me poezi si nje kend i embel i krijimtarise do te lexohen ne te ardhmen me syte e vleresimit.
__________________
Follow Your Joy
Leaf nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-01-2017, 10:36   #4
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,488
Thanks: 15,978
Thanked 9,464 Times in 6,390 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 404
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kur Llumi Ka Kapur Shoqėrinė Shqiptare

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Leaf Shiko postimin
Poezia lind nga dashuria, rrezohet ne vargje nga trishtimi, ndizet nga optimizmi, krijon nje dallge nga shpirti i trazuar, qetesohet ne paqen e lumturise, vallezon ne pritje te nje lajmi, shperthen nga zemra e revoltuar dhe qan,, oh qan vajtueshem nga kafazi i mbrapshtesise.


Nuk eshte e vertete qe poezia shqiptare nuk egziston. Perkundrazi, ne poete shihet nje komunikim mes botimesh . Por mungon deshira per te lexuar. Librat poetike jane me pak te shitur ne treg sesa cdo liber tjeter. Shqiptaret nuk kane durim. Nuk gjejne me force ne varg. Ju mungon deshria per te kaluar caste neper rime me poetin.

Mendoj se shoqeria shqiptare po kalon nje periudhe te ngrire. Ajo periudha midis dy etapave te ndryshme. Kane nevoje te gjejne veten per te vazhduar e ngjitur shkallet drejt ndryshimit. Gjithsesi librat me poezi si nje kend i embel i krijimtarise do te lexohen ne te ardhmen me syte e vleresimit.
Shqiptareve nga i ftohti ju cane bulierat...lere me te merren me poezi.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-01-2017, 10:40   #5
Zana
e....Thjeshte
 
Avatari i Zana
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 24,178
Thanks: 6,166
Thanked 6,651 Times in 3,244 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 280
Zana ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kur Llumi Ka Kapur Shoqėrinė Shqiptare

Ne shume tema vendase, po me bien shume ne sy ... fjala Degjenerim, kaq i perhapur eshte bere ne pergjithesi ne Albania , ky degjenerimi... sa te identifikohen me nje shoqeri te tille ?

Do thoja, ku jane prinderit...ne k'te rast, apo i bejne shoqeri degjenerimit ? Degjenerimi i ka rrenjet e thella, kur vjen puna e identifikohesh si i/te tille, nuk lind sa hap e mbyll syte .

Ps.... Ku janė poetėt e artistėt, kur llumi ka kapur shoqėrinė shqiptare? me siguri duke shkruar ne heshtje, larg degjenerimit.
__________________
-Some people feel the rain, others just get wet

-Some people can connect, to Greater Intelligence
Zana nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-01-2017, 10:44   #6
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,488
Thanks: 15,978
Thanked 9,464 Times in 6,390 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 404
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kur Llumi Ka Kapur Shoqėrinė Shqiptare

Sipas nje artikulli gazetaresk qe e kam lexuar ne kete FORUM....te rinjte skiptare PREFEROJNE te lexojne LIBRA ne gjuhen engleze dhe jo ne SHQIP.
Nuk besoj se e kam gabim?????????????????
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-04-2017, 22:31   #7
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,680
Thanks: 371
Thanked 1,972 Times in 1,331 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kur Llumi Ka Kapur Shoqėrinė Shqiptare

edhe ne kohen e Migjenit llumi kishte kapur shoqėrinė shqiptare, por deri tani nuk ka dale ndonje pene e forte si ajo e Migjenit...
Poezia eshte fjale, asgje tjeter, por duhet luftuar kunder atij qe te heq te drejten e saj... Ka shume poete e poezi te bukura shqiptare, por nuk ka kush i jep cmimin dhe vleresimin e merituar...
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-04-2017, 17:36   #8
Kontinenti
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2012
Posts: 1,406
Thanks: 19
Thanked 1,394 Times in 425 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
Kontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Kur Llumi Ka Kapur Shoqėrinė Shqiptare

Ne Shqiperi ka shume pena te forta, por e keqja eshte se Shqiperia as i vlereson fare keto pena e as i stimulon. Shkrimtaret shqiptare mbi jetojne duke botuar libra me kursimet e veta dhe me tirazhe fare te vogla sepse nuk kane asnje ndihme nga shteti.
Ne qoftese dikush do perdore fjalet ''ekonomia e tregut'' ketu nuk kemi te bejme me fruta e domate, por me artin i cili nuk ka nje konsum si ushqimi.
Ne shqiperi nuk egziston kritika e mirefillte letrare e cila e nxjerr ne pah artistin, nuk egziston organizimi i nje grupi profesionistesh (te stimuluar nga shteti) qe te vleresoje artin shqiptar.
Cdo gje behet privatisht.
Ne e kemi nje poete ketu ne forum...pa pyeteni se kush e ka ndihmuar ate ne publikimin e artit te saj ? Askush!
Dueht te keshe miq qe te behesh i degjuar edhe atehere kur nuk ke vlere.

Letersia limonade ngrihet e merr medalje sepse ne Shqiperi nuk ka nje vleresim te sakte artistik apo letrar.
Duhet te jeshe gazetar dhe te perdoresh televizionin ku punon qe te behesh i degjuar, apo te jeshe deputet qe ke ndikim ne media, apo te punosh ne ministri ose t'i sherbejshe nje partie.
Kurse shkrimtaret e vertete rrine ne hije.
Letersia nuk behet me miq.
Gjithashtu, ne Shqiperi mungojne dy shtepi...shtepia e shperndarjes dhe shtepia e perkthyesit.
Kush mund t'i beje keto pervec shtetit?
Po shteti ku eshte? Tek cadra apo ne fushat e hashashit ?
E c'i duhet letersia.
Kontinenti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-08-2017, 18:40   #9
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,680
Thanks: 371
Thanked 1,972 Times in 1,331 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kur Llumi Ka Kapur Shoqėrinė Shqiptare

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mano Shiko postimin
Ēfar debilash ēfar komentesh. Ja ku e ke pėrgjigjen. Duaje, ja pse as poezia, as arti nė pėrgjigjėI nuk funksionon nė Shqipėri. Nuk ka se si, njeriu ėshtė i helmuar. I dėshpėruar derin nė palcė. Akoma nuk e kupton pse ēalon. Asnjėri nuk ka fuqinė tė dali e tė thot hapur se kush I shtyp akoma. U dridhen leqet e kėmbėve kur lexojnė dikė tja pėrmendi edhe emrat. Tė gjith e dinė, tė gjith ankohen dhe asnjeri nuk vepron.

nje artist i vertete, sidomos poeti si shkalla me e larte e artit, nuk merret me politike dhe shtypje edhe pse ka shume qe kane shkruar per keto qe ti pretendon...
Ka shume artiste pa grada, por qe duhen vleresuar nga intelektuale...zilia po e shkaterron gjithcka ketu...
kemi mijera autore, kemi mijera doktore, kemi mijera avokate e gjyqtare dhe asgje nuk funksionon...jemi vendi i mijerave te zezave

p.s. shume artiste te vertete jane kthyer ne tifoze dhe harrojne vlerat e verteta e te pastra te tyre duke ngritur ne piedestal plerat
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-08-2017, 19:07   #10
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 5,037
Thanks: 1,383
Thanked 2,276 Times in 1,280 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kur Llumi Ka Kapur Shoqėrinė Shqiptare

Nga gjithe keto torolli fjalesh ketu per poete dhe heronj keto me poshte me pelqyen me shume...


Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Leaf Shiko postimin
Poezia lind nga dashuria, rrezohet ne vargje nga trishtimi, ndizet nga optimizmi, krijon nje dallge nga shpirti i trazuar, qetesohet ne paqen e lumturise, vallezon ne pritje te nje lajmi, shperthen nga zemra e revoltuar dhe qan,, oh qan vajtueshem nga kafazi i mbrapshtesise.
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-08-2017, 15:45   #11
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 5,037
Thanks: 1,383
Thanked 2,276 Times in 1,280 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kur Llumi Ka Kapur Shoqėrinė Shqiptare

Tenori i njohur “i bie hasha” Shqipėrisė: Atdhe i dėshtuar, mė vjen turp qė jam bashkėkombasi


Njė tjetėr artist i zhgėnjyer nga Shqipėria i cili vendos tė largohet pėrfundimisht nga vendi.

Pėrmes njė letre, tenori i mirėnjohur Agim Hushi ka deklaruar se i vjen turp qė ėshtė bashkėkombas me njerėzit e njė vendi qė po jep shpirt nė duart e njė kaste kriminele, ku vlerė kanė vetėm hajdutėt, maskarenjtė, injorantėt, baballarėt tanė tė kombit me hundėt zbardhur nga kokaina.

Ai njofton se braktis pėrfundimisht Shqipėrinė ndėrsa falenderon vendin qė ka zgjdhur tė vijojė jetėn e karrierėn, Australinė.

Letra

Sė fundmi rikthimi nė qytetin tim, atje ku filloi karriera ime; nė Sydney Opera!

Ndihem kaq i lumtur dhe krenar pėr kėtė rikthim dinjitoz si qytetar australian!

Pas njė viti qesharak mė sė fundmi erdha dhe unė tek termat seriozė tė realitetit tė njė atdheu tė dėshtuar, qė ėshtė kapur pėr fyti dhe po jep shpirt nė duart e njė kaste kriminele, ku vlerė kanė vetėm hajdutėt, maskarenjtė, injorantėt, baballarėt tanė tė kombit me hundėt zbardhur nga kokaina !

Mė bėtė tė mė vijė turp nga vetja qė jam bashkėkombasi juaj!

Mė dhemb qė ai popull i mirė ka marrė pothuaj lehtesinė e njė kopeje delesh pėr t’u ēuar buzė greminės dhe kujtesa historike i ėshtė kthyer nė njė histeri politike tė skajshme dhe pa asgjė qė tė kujton qytetrimin tė cilit i pėrkasim!

Duke lėnė pas sukseset e mėdha tė njė sheshi qesharak me majė dhe ujėra qė rrjedhin si pėrrenj psiqikė tė sėmurė dhe tregun e ri po ju prezantoj pamje tė botės sė lirė ku emrin e kryetarit tė bashkisė sė njė qyteti 5 milionėsh s’e di askush dhe ku kryetari i shtetit mban pėrgjegjėsi edhe pėr mėnynė e pensionistėve!

Tė njė shteti qė po pėrgatitet tė dėrgojė sė shpejti 4 banorėt e parė tė pėrjetshėm tokėsorė nė Mars!

Lamtumirė Shqipėri!

Faleminderit Australia ime
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-08-2017, 15:55   #12
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 26,122
Thanks: 11,768
Thanked 9,680 Times in 6,186 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 504
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kur Llumi Ka Kapur Shoqėrinė Shqiptare

Edhe veta po pres me u ba i njoftun dhe VIP neper bot, e masanej du me qendis nji leter te hapun.....deri at'here jam tu u llakacit gropave me llac e ernave mizore t'plehnave....njerzve qi kullosin rrugve si bagtia e votojne si urithat.....ahhh mezi po e pres me u ba dikushi e me u vesh kerkushi.
__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-08-2017, 16:11   #13
H2SO4
punoj ne heshtje
 
Avatari i H2SO4
 
Data e antarėsimit: Dec 2014
Posts: 674
Thanks: 18
Thanked 53 Times in 35 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
H2SO4 i pazėvėndėsueshėmH2SO4 i pazėvėndėsueshėmH2SO4 i pazėvėndėsueshėmH2SO4 i pazėvėndėsueshėmH2SO4 i pazėvėndėsueshėmH2SO4 i pazėvėndėsueshėmH2SO4 i pazėvėndėsueshėmH2SO4 i pazėvėndėsueshėmH2SO4 i pazėvėndėsueshėmH2SO4 i pazėvėndėsueshėmH2SO4 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kur Llumi Ka Kapur Shoqėrinė Shqiptare

Pse une kisha pershtypjen, qe ti punoje ne ndonje ministri?
__________________
Qasmeni ne mes tuaj, mos me kini per te huaj.
Po me deshet sa ju dua, do t'ju shkrij njesh me mua!
H2SO4 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-08-2017, 12:17   #14
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,488
Thanks: 15,978
Thanked 9,464 Times in 6,390 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 404
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kur Llumi Ka Kapur Shoqėrinė Shqiptare

Mos harroni te shikoni emisionin....opinion.
nga fantomasi.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-08-2017, 12:22   #15
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 26,122
Thanks: 11,768
Thanked 9,680 Times in 6,186 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 504
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kur Llumi Ka Kapur Shoqėrinė Shqiptare

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gishti Shiko postimin
Pse une kisha pershtypjen, qe ti punoje ne ndonje ministri?
Punoj atje dhe jam I gatshem te te ndihmoj
Po pate hall do te fishkellej por emrin tim s'ta tregoj
__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-08-2017, 23:35   #16
Leaf
Super Moderator
 
Avatari i Leaf
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 13,701
Thanks: 5,592
Thanked 11,583 Times in 3,899 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Leaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kur Llumi Ka Kapur Shoqėrinė Shqiptare

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga edlin Shiko postimin
Nga gjithe keto torolli fjalesh ketu per poete dhe heronj keto me poshte me pelqyen me shume...
faleminderit
__________________
Follow Your Joy
Leaf nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur