Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Muzika > Muzika shqiptare

Muzika shqiptare Diskutime mbi muzikėn nė Shqipėri.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 16-12-2018, 08:44   #1
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 6,905
Thanks: 7,702
Thanked 3,546 Times in 1,855 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 156
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Pianistja e re si histori suksesi

Nė prill tė kėtij viti, kur Lisa Sahatēiu u ngjit nė skenė pėr herė tė parė nėn pėrcjelljen e Orkestrės sė Filarmonisė sė Kosovės, ishte e qartė se ajo ėshtė njė pianiste e re qė premton shumė. Ėshtė vetėm 14-vjeēare. Por tashmė ka arritur njė pjekje muzikore qė tejkalon moshėn e saj.
Ani pse ka shumė rrugė para vetes, ėshtė e pėrkushtuar qė nė ēdo hap tė kontribuojė nė zhvillimin dhe rritjen e saj si pianiste nė aspektin muzikor. Kur flet pėr muzikėn, disiplinėn, punėn, inspirimet, ajo ėshtė shumė e qartė dhe e vendosur. Tingėllon si njė person i pjekur qė tashmė ka sė paku 20 vjet eksperiencė, shkruan Koha Ditore.
Ėmbėlsia e saj dhe thjeshtėsia nė prezantimin e vetes shumė mirė komplementohen me interpretimin qė bėn. Lehtė Sahatēiu mund tė shėrbejė si njė shembull inspirimi pėr tė gjithė tė rinjtė dhe tė rejat qė nuk kanė gjetur rrugėn se si t’i japin formė pasionit tė tyre. Recetė pėr tė janė puna, pėrkushtimi dhe mė e rėndėsishmja dashuria ndaj ėndrrės qė ka zgjedhur ta ndjekė.
Kapėrcimi nga baleti
Pianoja nuk ka qenė zgjedhje e Lisa Sahatēiut. Kishin qenė prindėrit qė e kishin kuptuar talentin e saj pėr muzikė. Nė fillim ajo ishte marrė me balet. Kishte qenė muzika qė pėrcillte baletin ajo qė mė shumė do t’i bėnte pėrshtypje sesa vetė vallėzimi. Lisa Sahatēiu e re nė moshė tashmė ka arritur t’i fitojė gati tė gjitha garat pianistike qė organizohen nė vend. Ėshtė e qartė se lidhja e saj me instrumentin tashmė ėshtė bėrė e fortė... (Mė gjerėsisht lexoni nė Koha Ditore)

_______________________________________________
https://www.koha.net/kulture/134751/...stori-suksesi/

__________________________________________________ _______
Pas ushtrise se fuqishme te Republikes se fuqishme te Kosoves, duart e arta te pianistes shqiptare, Lisa.
Mrekulli !
Muzika zbut zemrimin e fqinjeve tane !
🖤 (2)
Fshatari ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur