Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Folklori Shqiptar

Folklori Shqiptar Gojėdhėnat, legjendat, kėngėt popullore, bejtet, kėngėt pėr heronjtė jane pasuri kombėtare qė shqiptarėt duhet t'i trashėgojnė nga brezi nė brez. Jepni kontributin tuaj tė ēmuar nė kėtė drejtim duke sjellė folklorin e krahinės suaj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 31-05-2019, 23:14   #61
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,469
Thanks: 10,719
Thanked 5,801 Times in 2,758 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 186
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Ti ēfarė halli ke? - 15,348

ANEKDOTĖ

Ti ēfarė halli ke?!

Njė ēift tė dashuruarish, pas kishin kaluar bashkė njė kohė bukur tė gjatė dhe pasi kishin prekur 7 qiejt, mė nė fund u prishėn. Ajo femra e akuzoi pėr pėrdhunim…

Ditėn e gjykimit, foli ajo femra pak dhe pas saj fjalėn e mori avokati mbrojtės…

I pandehuri, pasi mori leje nga trupi gjykues, foli:

- More pėr kėtė shoqen po e di qė e kam **rė, ti s’po mė kujtohesh,- iu drejtua avokatit. Ti ēfarė halli ke?!
__________________
devollitėt thonė

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Gi de Masha : 31-05-2019 nė 23:26
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-05-2019, 23:19   #62
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,469
Thanks: 10,719
Thanked 5,801 Times in 2,758 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 186
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Re: Pėrgjigje e: Re: Letėrsi popullore - Anekdota

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gi de Masha Shiko postimin
paska arritur nė 14,682, po i bie 658 lexime.
mesatarja:249
nga 17.5.2019, paska arritur shifra 15,348 ( - 14,682 ) = 666 lexime
__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-05-2019, 23:22   #63
Viking
*Odin*
 
Avatari i Viking
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Valhalla Old Norse Valhöll "hall of the slain" is a majestic, enormous hall located in Asgard
Posts: 8,640
Thanks: 23
Thanked 2,555 Times in 1,584 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 179
Viking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Letėrsi popullore - Anekdota

Burri pasi e beri me gruan e vet, ndenji pak i menduar, pastaj u kthye nga ajo dhe e pyet:
- Po ti mos po shtireshe gje ��?
- Pse ti e kishe seriozisht?!!
__________________
“When the snows fall and the white winds blow, the lone wolf dies, but the pack survives,”
Viking nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-05-2019, 23:37   #64
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,469
Thanks: 10,719
Thanked 5,801 Times in 2,758 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 186
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Re: Letėrsi popullore - Anekdota

ANEKDOTĖ

Brekėt i hoqa vetė!

Nė seancėn gjyqėsore, i akuzuari pėr pėrdhunim e mori fjalėn:
- Amani o njerėz tė mirė. Tani do tė jap ca fakte, tė cilat mbase do tė merren si masa lahtėsuses. Edhe unė kam hequr, bile tė zitė e ullirit kam hequr me tė: kur shkova ta merrja me zor nė shtėpinė e saj, po me zor e futa nė makinėn time, me zor e futa nė dhomėn time dhe kulmi ishin brekėt; s'e keni idenė sa kam hequr derisa ia hoqa brekėt ...

- Idiot! Gėnjeshtar!, - i tha ajo goca me zemėrim. Ti qė macen s'e tremb dot mė paske marrė me zor nga shtėpia?! Vetė dola, vetė hyra nė makinė e nė dhomė... Ani brekėt! Si s'ke turp mor i pafytyrė! Pse cka kujton ti sikur mos tė kisha dashur vetė qė kishe guxuar veē me gisht tė m'i prekje brekėt. T'i kisha thyer hundėt mor turiderr! Vetė i hoqa!

Bėri ē'bėri trupi gjykues tha: Goce ia pafsh hajrin!
__________________
devollitėt thonė
🖤 (1)
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-06-2019, 07:00   #65
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,476
Thanks: 15,090
Thanked 9,023 Times in 6,087 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 388
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Letėrsi popullore - Anekdota

Ishit agjėrues dhe miq tė vėrtetė, InshAllah iftarin e bėni nė xhenet.

Shkupi i mėrzitur, lutje edhe lot
Na tronditi lajmi, qė e morėm sot
Pėr ju dy vėllezėr, n’shoqėri tė dalluar
Ju ndėrruat jetė, sot duke punuar
E lusim Rrahmanin, t’ju fal shumė mėshirė
Nė ditėt e fundit, muajit mė tė mirė
Ishit agjėrues, dhe miq tė vėrtet
InshaAllah iftarin, e bėni n’Xhennet
Familjarė tė ndershėm, Zoti ju forcoft
Dhimbjen e mėrzinė, Zoti ua largoft
Jemi musliman, ty Allah tė kemi
Me caktimin Tėnd, tė knaqur Zot jemi

Hazbi Ahmeti.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-07-2019, 21:58   #66
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,469
Thanks: 10,719
Thanked 5,801 Times in 2,758 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 186
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Re: Letėrsi popullore - Anekdota - 16222

Ngjarje e vėrtetė. ( personi ėshtė i rrethit tė Drenicės. e kam njohur )

Nė atė kohė njerėzit merrnin para pėr fėmijėt qė quheshin "shtesa fėmijėrore". Paraprakisht duhej tė plotėsoje ca formularė pėr tė plotėsuar kėtė tė drejtė. Shkon ky fshatari nė Qendrėn sociale nė Prishtinė, po rastisi qė aty tė ishte njė serbe.

Ia mori ajo dokument, kur ē'tė shite: 8 certifikata lindjeje - 8 fėmijė. Shkina nuk u durua pa folur me njė shqipe tė ēalė:

- A shpitarka budallica, s'po di tjetėr veē po pill, po pill, po pill... ( pill = pjell, lind )

Ky si me grykė pushke ia ktheu:

- Valla me pas kanė ti nė vend tė saj edhe ti qaso budallice ishe bā!

( lutet Pirati mos ta kthejė nė gjuhėn e tij!!!)
__________________
devollitėt thonė

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Gi de Masha : 23-07-2019 nė 22:02
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur