Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Muzika > Muzika shqiptare

Muzika shqiptare Diskutime mbi muzikėn nė Shqipėri.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 09-04-2018, 19:53   #21
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,136
Thanks: 6,536
Thanked 3,103 Times in 1,275 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kėngė Arvanite

__________________

🖤 (1)
Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-04-2018, 22:20   #22
Dredhza
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2015
Vendndodhja: Kosove
Posts: 777
Thanks: 9
Thanked 358 Times in 252 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 7
Dredhza ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kėngė Arvanite

Dredhza nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-04-2018, 21:18   #23
Dredhza
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2015
Vendndodhja: Kosove
Posts: 777
Thanks: 9
Thanked 358 Times in 252 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 7
Dredhza ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kėngė Arvanite

Dredhza nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-04-2018, 21:31   #24
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 5,757
Thanks: 3,327
Thanked 2,655 Times in 1,794 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kėngė Arvanite

Lule Lule - Afroditi Manou
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-11-2018, 17:31   #25
Dredhza
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2015
Vendndodhja: Kosove
Posts: 777
Thanks: 9
Thanked 358 Times in 252 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 7
Dredhza ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kėngė Arvanite

Dredhza nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-11-2018, 21:22   #26
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,136
Thanks: 6,536
Thanked 3,103 Times in 1,275 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kėngė Arvanite

Kėngė pėr Marko Boēarin, mbledhur nė fshatin Vuno tė Himarės

Kapetanėt e Moresė
Qenė lidhė besa me besė
T'i hidhen Tumbeqesė.
Do shohmė kush do qėrdhesė.
Pall' e Markos do presė,
Dhe pall' e Markos preu
Brėnda nė taborr kėceu
Nobeēitė ē'i gėnjeu
Treqint kokė vrau e preu.

Medet, o shokė, medet,
Shkon Markua si tėrmet,
Pashanė kėrkon e s'flet,
Ndė ēadėr nuk e gjet,
Zu prej mjekre nji lanet.
- Aman' mor cili je ti?
- Derr' i derrit nuk e di,
Jam Marko Boēari.
Derri Turk vuri njė thirrmė:
- O Turq, nė besoni Dinė,
Se kaurrėt mė mbinė
Njė Arab me karabinė
Goditi barakn' e mirė,
Marko Boēarin shainė.
Mesollongj andaj tė thonė:
Ēė bėrė Marko Sulotnė,
Qė s' del me si kish zakonė.

__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-02-2019, 16:53   #27
Dredhza
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2015
Vendndodhja: Kosove
Posts: 777
Thanks: 9
Thanked 358 Times in 252 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 7
Dredhza ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kėngė Arvanite

Dredhza nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-02-2019, 17:58   #28
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 5,757
Thanks: 3,327
Thanked 2,655 Times in 1,794 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kėngė Arvanite

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Dredhza Shiko postimin
Petros Kolgjonis, nga Tychero, Greqi. Shiko se ku bie Tychero:
https://en.wikipedia.org/wiki/Tychero
Kufi me Turqine. Traka ka qene banuar ne menyre masive nga Shqiptare myslimane. Keta Shqiptare u shperngulen ne Turqi gjate shkembimit te popullsise ne 1923 ndermjet Greqise dhe Turqise. Pangallos, ish diktatori ka deklaruar se ai dhe te tjere njerez ishin kunder shpernguljes se ketyre Shqiptareve myslimane. Sic kam lexuar, ai ishte shprehur se vertete keta Shqiptare jane myslimane, por ne rast se flasim me ata dhe i trajtojme isc duhet, ata do na japin besen dhe ne rast te nje konflikti te mundshem me Turqine ata do luftojne per Greqine.
Kjo gje nuk u morr parasysh dhe keta njerez u shperngulen. Dhe kush erdhi nga Turqia ne Greqi per ti zevendesuar? Te tjere Shqiptare, kesaj radhe te krishtere. Nuk e di rastin konkret te familjes se ketij zoterise, por pershembull familjare te Fan Nolit ne mos gaboj jane vendosur diku ne kete zone, ne Thrake, ka edhe nje video me ata ne Youtube por nuk po e gjej dot.
Sa paskemi qene si komb dhe jemi katandisur nje grusht.
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-02-2019, 18:07   #29
Dredhza
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2015
Vendndodhja: Kosove
Posts: 777
Thanks: 9
Thanked 358 Times in 252 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 7
Dredhza ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kėngė Arvanite

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Petros Kolgjonis, nga Tychero, Greqi. Shiko se ku bie Tychero:
https://en.wikipedia.org/wiki/Tychero
Kufi me Turqine. Traka ka qene banuar ne menyre masive nga Shqiptare myslimane. Keta Shqiptare u shperngulen ne Turqi gjate shkembimit te popullsise ne 1923 ndermjet Greqise dhe Turqise. Pangallos, ish diktatori ka deklaruar se ai dhe te tjere njerez ishin kunder shpernguljes se ketyre Shqiptareve myslimane. Sic kam lexuar, ai ishte shprehur se vertete keta Shqiptare jane myslimane, por ne rast se flasim me ata dhe i trajtojme isc duhet, ata do na japin besen dhe ne rast te nje konflikti te mundshem me Turqine ata do luftojne per Greqine.
Kjo gje nuk u morr parasysh dhe keta njerez u shperngulen. Dhe kush erdhi nga Turqia ne Greqi per ti zevendesuar? Te tjere Shqiptare, kesaj radhe te krishtere. Nuk e di rastin konkret te familjes se ketij zoterise, por pershembull familjare te Fan Nolit ne mos gaboj jane vendosur diku ne kete zone, ne Thrake, ka edhe nje video me ata ne Youtube por nuk po e gjej dot.
Sa paskemi qene si komb dhe jemi katandisur nje grusht.
Kam pa edhe une ate dokumentar ku shfaqet edhe familjari i Fan Nolit. Ku thot qe Noli i dergonte letra her pas here familjes aty.
🖤 (1)
Dredhza nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-02-2019, 18:23   #30
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 5,757
Thanks: 3,327
Thanked 2,655 Times in 1,794 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kėngė Arvanite

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Dredhza Shiko postimin
Kam pa edhe une ate dokumentar ku shfaqet edhe familjari i Fan Nolit. Ku thot qe Noli i dergonte letra her pas here familjes aty.
Shiko pak kete:
Katerini
Citim:
Katerini (Greek: Κατερίνη, Katerķni, pronounced [ka̠te̞ˈɾiɲi]) is a city in Central Macedonia, Greece, the capital of Pieria regional unit. It lies on the Pierian plain, between Mt. Olympus and the Thermaikos Gulf, at an altitude of 14 m. The city has a population of 85,851 (according to the 2014 census) and it is the second most populous urban area at the Region of Macedonia after Thessaloniki.
According to the reports of travellers, at the turn of the 19th century, the city had four to five thousand inhabitants, mostly Greeks. In 1806, William Martin Leake recorded 100 hearths, while four years later Daniel recorded 140. For the remainder of the 19th century, the number of homes remained steady at about 300, with a population in 1900 of 2,070 Greek Orthodox mostly Vlah, and 600 Muslims, most of them of Albanian origin.[2]
The city was captured by the Greek 7th Infantry Division on 16 October 1912, during the First Balkan War, and has been part of Greece since then.[2] With the population exchange between Greece and Turkey in 1923, the city's Muslims left, and Greek refugees, particularly from Eastern Thrace and Greek Evangelicals from Asia Minor, took their place, almost doubling the city's population from 5,540 in 1920 to 10,138 in 1928.[2]
Qendra e dyte me e madhe mbas Selanikut. Eshte ne pjesen lindore te Maqedonise Greke, jo ne pjesen Perendimore, ketej nga kufiri me ne. Pa i hyre fare verifikimit te te dhenave te popullsise qe si reference perdorin te dhenat e Bashkise, popullsia perpara shkembimit me Turqine ishte Vllehe dhe Shqiptare. Cep dhe me cep Greqia e mbushur me Shqiptare.
🖤 (1)
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-02-2019, 18:28   #31
Dredhza
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2015
Vendndodhja: Kosove
Posts: 777
Thanks: 9
Thanked 358 Times in 252 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 7
Dredhza ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kėngė Arvanite

Se i hyna ni vizit profilit te ktij arvanitit. M'vjen mire qe perdor ciftelin me shqiponje per me knu kang arvanite.

Dredhza nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-02-2019, 18:37   #32
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 5,757
Thanks: 3,327
Thanked 2,655 Times in 1,794 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kėngė Arvanite

Ja ku eshte video Dredhza:

Shqiptaret ne Evro-Arvanite
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-02-2019, 18:41   #33
Dredhza
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2015
Vendndodhja: Kosove
Posts: 777
Thanks: 9
Thanked 358 Times in 252 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 7
Dredhza ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kėngė Arvanite

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Ja ku eshte video Dredhza:
https://www.youtube.com/watch?v=xDzIqia_V0A

Shqiptaret ne Evro-Arvanite
Kjo asht. M'pat met n'kry ajo pjesa ku thot qe Noli dergonte letra po ky gjyshi grek i ktij i digjte prej inati.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Dredhza : 08-02-2019 nė 18:54
Dredhza nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-06-2019, 06:24   #34
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,136
Thanks: 6,536
Thanked 3,103 Times in 1,275 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kėngė Arvanite

RRUGA BOĒARI,
"LA RUE BOTZARIS", PARIS

Populli ynė i kėndoi kėshtu kėtij trimi tė rrallė: Ngreu Marko trimėria, ngreu, tė thėrret Greqia, "Tė vijė Marko Shqipėria!"
Nė njė tjetėr kėngė popullore thuhet: Markoja briti: "Vėllezėr shqiptarė, Bini qėne se mė vranė, Merrmėni sa jam i gjallė, mė mori plumbi nė ballė.”

_______
Titulli: Arvanitėt dhe shqiptarėt nė luftėn ēlirimtare tė popullit grek: shekulli XIV-1829
Autori: Dhimitėr Grillo
Botues: Botimet Toena, 2003 [ribotim; botimi i parė 1985]


__________________

🖤 (1)
Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-07-2019, 17:51   #35
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,136
Thanks: 6,536
Thanked 3,103 Times in 1,275 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Re: Kėngė Arvanite

An Arbėresh folk song. (Ēė bukura kopile / What Beautiful Lasses)

The Arbėresh exiled to Italy after the death of Skanderbeg. Unlike the Arvanites of Greece they mostly preserved their language. (Greece officially doesn't recognise any minorities except muslims of thrace).https://www.facebook.com/10001518372...5653702284082/
__________________


Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Mandi : 13-07-2019 nė 21:13
Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-07-2019, 21:03   #36
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 22,574
Thanks: 1,789
Thanked 1,937 Times in 1,458 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 151
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Re: Pėrgjigje e: Kėngė Arvanite

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Dredhza Shiko postimin
Se i hyna ni vizit profilit te ktij arvanitit. M'vjen mire qe perdor ciftelin me shqiponje per me knu kang arvanite.

Kenget arvanitase shijojne me bukur kur degjin kenge greke

Une jam arvanitas, e di me se miri
__________________
Une perpara, fshesaxhinjte nga mbrapa.
Foreign Music > Albanian Music
thirsty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur