Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Zhvillimet Urbane > Ekonomi & biznes

Ekonomi & biznes Kėtu do tė gjeni lajme, studime, statistika, trajnime, dhe informacion tė bollshem qė ka te bėjė me ekonominė shqiptare dhe atė botėrore, si dhe nė fushėn e biznesit nė pėrgjithėsi.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 27-01-2013, 22:51   #1
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 13,461
Thanks: 3,584
Thanked 4,119 Times in 2,311 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 430
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Investimet e huaja nė Shqipėri dhe Kosovė

Ose une nuk jam duke i percjellur mediat e duhura, ose ka kaluar kohe e gjate qe vertete nuk ka ndodhur ndonje investim i huaj ne Shqiperi e Kosove. Nga ana tjeter nuk kalon jave pa degjuar/lexuar per ndonje investim te huaj te madh ne Serbi, Maqedoni, Kroaci etj. E fundit qe e lexova, nga e cila me erdhi edhe shtytja qe te hape nje teme te tille, ishte pregatitja per investimin 250 milionesh nga ana e kompanise se mirenjohur IKEA ne Serbi. Nje investim i ngjajshem, nga e njejta kompani, pritet te ndodhe edhe ne Kroaci.
Kjo eshte vetem nje pike uje ne det, krahasuar me investimet e tjera qe po ndodhin ne rajon.

Ku jemi ne? Pse nuk jemi treg interesant edhe ne?
__________________
Оptimus orator est qui minimis verbis plurimum dicit
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-01-2013, 23:07   #2
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 13,461
Thanks: 3,584
Thanked 4,119 Times in 2,311 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 430
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Investimet e huaja ne Shqiperi dhe Kosove

Une mendoj se njera nga arsyet eshte niveli i larte i korrupsionit/kriminalitetit.

Ne Kosove nuk eshte me sekret qe nje investirori te huaj i kerkohen ryshfet rreth 20% nga shuma totale e investimit, ne menyre qe te lejohet depertimi i tij ketu. Parate zakonisht shkojne te profiteret e luftes, por ndaj korrupsionit nuk jane imun as partite apo individet e ndryshem qe nuk kane qene pjesemarres te drejtperdrejte ne lufte e qe momentalisht kane pozita shteterore nga te cilat mund te perfitojne ne menyre ilegale.

Kjo ben qe pjesa dermuese e investitoreve potencial te leshojne Kosoven qysh ne momentin e pare, duke mos dashur qe te degjojne kurre per te.
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-01-2013, 23:17   #3
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 13,461
Thanks: 3,584
Thanked 4,119 Times in 2,311 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 430
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Investimet e huaja ne Shqiperi dhe Kosove

Ja nje rast shume i zakonshem nga nje shqiptar i suksesshem nga diaspora qe deshiron te investoj ne atdhe, por qe i pamundesohet/veshtiresohet nje gje e tille nga vet institucionet tona -

Citim:
Kosova, tmerr pėr investuesit e jashtėm

Publikuar: 27.01.2013 - 09:04
Prishtinė, 27 janar – Kosova nuk po mundet, apo nuk po di tė gjejė rrugėn pėr tė joshur,sado pak investuesit e jashtėm, qoftė ata me prejardhje nga Kosova, qė realisht janė tė interesuar pėr tė investuar kėtu, qoftė investitorėt potencial tė huaj.

Njė prej investitorėve me origjinė nga Kosova, qė po ballafaqohet me shumė vėshtirėsi pėr realizimin e synimeve pėr tė investuar nė vendlendje ėshtė edhe Bekim Prelvukaj, njė shqiptar nga Wintherturi i Cyrihut. Prelvukaj ėshtė me origjinė nga Peja , ndėrsa ėshtė shkolluar nė Zvicėr si ekonomist dhe ka arritur tė punojė deri mė tani nė sektorin e kredive dhe sigurimeve po tė njėjtin qytet. Ai ka vendosur tė investojė nė qytetin prej nga ka ardhur pėr tė hapur firmėn e quajtur “Mabeko”, e cila ėshtė specializuar pėr prodhimin e kanaleve tė ventilimit me standarde evropiane.

Investuesi nga diaspora ka nė plan tė investojė mbi 1 milion euro nė tri etapa, duke punėsuar nga 20 deri 35 bashkėvendės tė tij nga Peja. Por, Prelvukaj nuk e ka filluar ende prodhimin shkaku i telasheve qė i ka sjellė legjislacioni nė Kosovė.

Sipas albinfo, “Mabeko” pretendon edhe tregun ndėrkombėtar, por ēuditėrisht i duhet licenca pėr tė siguruar vajin industrial qė i nevojitet pėr tė filluar punėn, ngase investuesi shqiptaro-zviceran zotohet pėr arritjen e standardeve evropiane tė prodhimit.

Biznesmeni nga diaspora tregon nė njė intervistė me albinfo.ch pėr vėshtirėsitė me tė cilat po ballafaqohet nė aktivizimin e biznesit nė vendin e origjinės. Sipas tij, disa nga problemet kryesore me tė cilat ballafaqohen investuesit e huaj nė Kosovė janė infrastruktura, energjia elektrike, imazhi i keq i vendit dhe korrupsioni.

Prelvukaj tha se Kosova ka potencial pėr tė thithur investimet e huaja, por i mungojnė ekspertėt pėr t’i kuptuar mirė investuesit e huaj.

“Kosova duhet tė orientohet mė shumė nė prodhim, sepse prodhimi nė Kosovė ėshtė jetik pėr zhvillimin afatgjatė stabil tė vendit, pastaj potenciali i fuqisė sė re punėtore ėshtė kapital qė duhet tė shfrytėzohet”, tha mes tė tjerash Prelvukaj.
kohaditore.com
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-01-2013, 02:22   #4
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 62 Times in 56 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 54
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Investimet e huaja ne Shqiperi dhe Kosove

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Illyrian rex Shiko postimin
Ose une nuk jam duke i percjellur mediat e duhura, ose ka kaluar kohe e gjate qe vertete nuk ka ndodhur ndonje investim i huaj ne Shqiperi e Kosove. Nga ana tjeter nuk kalon jave pa degjuar/lexuar per ndonje investim te huaj te madh ne Serbi, Maqedoni, Kroaci etj. E fundit qe e lexova, nga e cila me erdhi edhe shtytja qe te hape nje teme te tille, ishte pregatitja per investimin 250 milionesh nga ana e kompanise se mirenjohur IKEA ne Serbi. Nje investim i ngjajshem, nga e njejta kompani, pritet te ndodhe edhe ne Kroaci.
Kjo eshte vetem nje pike uje ne det, krahasuar me investimet e tjera qe po ndodhin ne rajon.

Ku jemi ne? Pse nuk jemi treg interesant edhe ne?
Tre jane bazat e investimit pak a shum simbas eksperteve te ekonomis,korrupsioni,infrastruktura,e legjislacioni me burokracin.
Ne Shqiperi nuk mund te investohej me sepse ekonomia eshte e ndare ne monopole politik,eshte e bllokuar.Kush investon,investon thjeshte per pastrim parash,o per investime te ēastit qe e kane plusvleren e garantuar.
Ne Shqiperi fajtori kryesor eshte Sali Berisha,por mafien e monopoleve te ekonomis e krijuan socialistet.Saliu krijoi korrupsionin privat,por monopolet e korrupsionit i krijuan socialistet.
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-01-2013, 08:23   #5
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 13,461
Thanks: 3,584
Thanked 4,119 Times in 2,311 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 430
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Investimet e huaja ne Shqiperi dhe Kosove

E vertete permbledhja per Shqiperine Serfaim.

---
Imazhi i keq i Kosoves -

Nje arsye tjeter qe do ta listoja, per Kosoven, eshte imazhi i keq i krijuar gjate ketyre viteve. Nje pjese e fajit mund te hidhet tek makineria propagandistike Serbe qe Kosoven gjithmone e mbane nen tension duke prodhuar vetem lajme negative, ne menyre qe te perqoj mesazhin qe ne Kosove mbreteron jostabiliteti. Nuk i nevojitet me shume se largimi i nje lapdari, per te marre ate qe e kerkon; shkaterrimin e varrezave, tentimin per sulmimin e kishave, daljen ne skene te grupeve te armatosura me maska etj. Sidomos kjo e fundit eshte ekstremisht e rrezikshme. Cili investitor i huaj do te investonte ne nje shtet ku akoma ekzistojne grupet te armatosura e te organizuara?! Askush!
E sidomos ne Kosoves, qe per shkak te luftes se vitit 1999 shume te huaj akoma Kosoven e asociojne me lufte e konflikt.

Por, per imazhin e keq nuk i ka vetem Serbia fajet, por edhe vet ne. Ne radhe te pare e kemi nje qeveri te dalur nga UCK-ja e qe i fiton dy mandate rresht. Sado qe per ne UCK-ja ka vlere te madhe, per te huajt eshte e kunderta. Ata PDK-ne e shohin si pasardhese e UCK-se, gje qe eshte e vertete, dhe automatikisht e nderlidhin me tension, konflikt, pasurim te paligjshem, anarki etj. Ata kane informata per veshtiresite qe mund te has nje investitor i huaj ketu, gje qe eshte shume e vertete. Ata e kane kuptuar se ketu duhet te kryhen shume favore, per shume njerez, ne menyre qe te arrihet te depertohet ne treg. Pse do te investonte ai ne nje ambient te tille, kur ka mundesi qe ate investim t'a bej ne nje vend shume me te qete, sa i perket zhvatjes, sic eshte Serbia, Sllovenia, Kroacia, Bosnja, Mali i Zi e Maqedonia. Atje investitorin e huaj e presin si mbret.
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-01-2013, 09:19   #6
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 62 Times in 56 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 54
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Investimet e huaja ne Shqiperi dhe Kosove

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Illyrian rex Shiko postimin
E vertete permbledhja per Shqiperine Serfaim.

---
Imazhi i keq i Kosoves -

Nje arsye tjeter qe do ta listoja, per Kosoven, eshte imazhi i keq i krijuar gjate ketyre viteve. Nje pjese e fajit mund te hidhet tek makineria propagandistike Serbe qe Kosoven gjithmone e mbane nen tension duke prodhuar vetem lajme negative, ne menyre qe te perqoj mesazhin qe ne Kosove mbreteron jostabiliteti. Nuk i nevojitet me shume se largimi i nje lapdari, per te marre ate qe e kerkon; shkaterrimin e varrezave, tentimin per sulmimin e kishave, daljen ne skene te grupeve te armatosura me maska etj. Sidomos kjo e fundit eshte ekstremisht e rrezikshme. Cili investitor i huaj do te investonte ne nje shtet ku akoma ekzistojne grupet te armatosura e te organizuara?! Askush!
E sidomos ne Kosoves, qe per shkak te luftes se vitit 1999 shume te huaj akoma Kosoven e asociojne me lufte e konflikt.

Por, per imazhin e keq nuk i ka vetem Serbia fajet, por edhe vet ne. Ne radhe te pare e kemi nje qeveri te dalur nga UCK-ja e qe i fiton dy mandate rresht. Sado qe per ne UCK-ja ka vlere te madhe, per te huajt eshte e kunderta. Ata PDK-ne e shohin si pasardhese e UCK-se, gje qe eshte e vertete, dhe automatikisht e nderlidhin me tension, konflikt, pasurim te paligjshem, anarki etj. Ata kane informata per veshtiresite qe mund te has nje investitor i huaj ketu, gje qe eshte shume e vertete. Ata e kane kuptuar se ketu duhet te kryhen shume favore, per shume njerez, ne menyre qe te arrihet te depertohet ne treg. Pse do te investonte ai ne nje ambient te tille, kur ka mundesi qe ate investim t'a bej ne nje vend shume me te qete, sa i perket zhvatjes, sic eshte Serbia, Sllovenia, Kroacia, Bosnja, Mali i Zi e Maqedonia. Atje investitorin e huaj e presin si mbret.
Edhe imazhi vlen,per ne vlen pak,por prap vlen...
Megjithate Illyrian per te haritur te kesh investime te huaja duhet te fillosh te moralizosh investitoret o biznesmenet vendas,po nuk pate nje klase biznesmenesh korekt,se nuk po u kerkohet patriotizem,nuk mund ta kerkosh as nga investimet e huaja.
Investimet duhet ti sherbejne mireqenies,pra ti jepet perparesi investimit ne baze te vendeve te punes qe hap,e sidomos ne baze te rogave qe paguan;ben filan investim per 100 vende pune paguan X taksa,me te larte ja paguan rrogen punonjesve me pak taksa paguan...Se ne vendet me korrupsion me te larte dhe rrogat jane me te uleta,thjesh per arsyen se e shofin investimin thjeshte si shfrytezim te krahut te punes....
Pastaj duhet filluar edhe njeēik nga ekonomia shteterore,nuk mund te privatizosh gjitheēka,politikanet e sotem jane kthyer thjeshte ne kontraktues vlefte o ēmimi,duhet nje klase politike qe ne radhe te pare te di te zgjedhi manazher e drejtues ekonomik shteteror te zot,te kualifikuar me meritokraci,pra ta vleresosh edhe politiken,o politikanin,ne baze te aritjeve ekonomike..jo vetem private por mbitegjitha shteterore

Por persa i perket Shqiperis,eshte e kote,kur ke vajzen e kryeministrit qe meret me investime publike,ēdo diskutim o ide eshte jashte llogjike....Edhe problemi eshte qe popullit i duket normale.
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-01-2013, 10:31   #7
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 13,461
Thanks: 3,584
Thanked 4,119 Times in 2,311 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 430
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Investimet e huaja ne Shqiperi dhe Kosove

Edhe ajo eshte shume e vertete Serafim. Nepotizmi eshte semundje tashme e pasherueshme. Ndersa subvencionimi i bizneseve eshte akoma nje bote e panjohur per insitucionet tona.
Po vazhdoj me ato qe une mendoj se jane shkaqet kryesore per mungesen e investimeve te huaja.
---
Mungesa e nacionalizmit ne ekonomi -

Ne kete pike nuk e fajsoj vetem qeverine apo udheheqesite e komunave/bashkive, por edhe neve si konsumator.

Akoma nuk arrij te kuptoj se si eshte e mundur qe ne te jemi kaq prapa rajonit, por edhe Europes, sa i perket nacionalizmit ne ekonomi, apo me konkretisht konsumimit te produkteve qe prodhohen ne vendet tona. Kemi mangesi te medha ne edukim, qofte atij ne shkolla por edhe atij familjar.

Nese e vendosim veten ne poziten e nje investitori te huaj do ta kuptojme pse ata vendosin qe te bejne investimin e tyre p.sh. ne Serbi apo Maqedoni, para se te bejne ate investim ne Kosove apo Shqiperi.

Nese nje investiror i huaj investon ne Shqiperi apo Kosove, ai mund te bej llogarite se produktet e tij ne rastin me te mire mund te gjejne treg ne Kosove dhe Shqiperi, por jo me gjere. Biles edhe ketu eshte pikepyetje nese do te gjejne treg, kur e kemi parasyshe qe konsumatorit shqiptar nuk i ben aspak pershtypje se ku eshte prodhuar ai produkt. Biles eshte me rrezik qe te mos konsumohet fare pikerisht per arsyen qe eshte produkt vendor.

Nga ana tjeter, ai mund ta bej investimin ne Serbi, sepse atje mund te llogarite se tregun e ka shume me te sigurte, kur e kane parasyshe se serbet i kushtojne rendesi shume te madhe produkteve qe prodhohen ne vendin e tyre. Perveq qe e kane tregun e Serbise te sigurte, ata pa problem llogarisin si pjese e tregut edhe Kosoven e Shqiperine, sepse bazohen ne statistikat ekonomike ku Serbia eshte nje nga importuesit me te medhenj ne vendet tona.
Krahasimet mund t'i bejme vet. Me mire nje investim ne Kosove e Shqiperi ku nuk ka asgje te garantuar, apo nje investim ne Serbi me te cilin mund t'i kap pa problem tre shtete (Serbine, Kosoven, Shqiperine) e ndoshta edhe me shume, kur e kemi parasyshe tregun e Bosnjes.

Shkurtimisht, perderisa ne si konsumatore final nuk vetdijesohemi per rendesi e konsumimit te produkteve vendore, investimet e huaja do te jene shume te pakta, per te mos thene nuk do te kete investime fare!
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-03-2013, 18:44   #8
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 13,461
Thanks: 3,584
Thanked 4,119 Times in 2,311 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 430
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Investimet e huaja ne Shqiperi dhe Kosove

Imazhi i Kosovės

Fatmir Fazliu
Imazhi i njė shteti ka rėndėsi si pėr pozitėn qė ai shtet gėzon nė arenėn ndėrkombėtare, aftėsinė pėr tė realizuar interesa nė politikėn e jashtme, tėrheqjen e investimeve tė huaja, ashtu edhe pėr ēėshtje tė pėrditshme me tė cilat ndeshen qytetarėt e tij kur udhėtojnė jashtė, ose kanė ēfarėdo kontakti me institucione tė jashtme.

Imazhi i shtetit tė Kosovės nė botė nuk ėshtė i mirė. Studimet qė lidhen me kėtė temė argumentojnė se Kosova nė fakt ka problem serioz me imazhin e saj. Pėr ta bėrė situatėn mė tė pafavorshme, edhe imazhi i “shqiptarit” nuk ėshtė i mirė. Njė shqiptar tipik portretizohet si anėtar i ndonjė klani familjar nė botėn e krimit tė organizuar, trafikant droge e qeniesh njerėzore, vrasės brutal apo hakmarrės i motivuar. Pėrveē problemeve tė zakonshme me imazhin, nė rastin e Kosovės ekziston njė vėshtirėsi shtesė pėr shkak se imazhi i Kosovės nuk ėshtė plotėsisht i veēuar nga ai i shqiptarėve si popull dhe nga ai Shqipėrisė, si shtet fqinj. Pėr shkak se si Kosova ashtu edhe Shqipėria banohen nga popullsi shumicė shqiptare, tė dyja vendet vuajnė pasojat negative tė veprimeve jo tė mira tė shqiptarėve jashtė vendit, qofshin ata nga Shqipėria apo Kosova.

Krijimit tė kėtij imazhi negativ, pėrveē pėrfshirjes sė bashkatdhetarėve tanė nė veprime tė tilla, i ka kontribuar edhe prirja e kinematografisė botėrore pėr tė na paraqitur si tė tillė, mjafton tė kujtojmė filmin “Taken”, por edhe lehtėsia me tė cilėn nė publikime tė ndryshme nė Evropė e botė shqiptarėt vlerėsohen si ‘mė tė rrezikshmit’ e botės sė krimit tė organizuar, edhe pse statistikat zyrtare tregojnė njė realitet mė ndryshe.

Tė njėjtin efekt negativ ėshtė duke e shpėrndarė edhe seriali amerikan “Nikita”, nė tė cilin njė agjent i CIA-s e vret zėvendėskryeministrin e Kosovės, i cili ėshtė i pėrfshirė nė krime.

Kur ėshtė nė pyetje imazhi i shtetit tė Kosovės, na dalin dy probleme tė mėdha. Sė pari shteti i Kosovės ėshtė relativisht i panjohur pėr publikun ndėrkombėtar. Sė dyti ata qė e kanė idenė pėr shtetin e Kosovės, kėtė e kanė tė shoqėruar me idenė se Kosova ėshtė shtet ballkanik i dalė nga njė konflikt ndėretnik, jostabil nė planin politik, ku lulėzon korrupsioni dhe krimi i organizuar. Shumica e qytetarėve tė huaj qė udhėtojnė pėr herė tė parė nė Kosovė, vijnė me frikėn se po shkojnė nė njė vend tė rrezikshėm. Disa nga ata qė kanė udhėtuar pėr nė Kosovė nė vizita tė organizuara nga ndonjė institucion vendor, iu kanė shprehur organizatorėve kėrkesėn e tyre pėr mbrojtje nga polica gjatė gjithė kohės sa do tė jenė nė Kosovė. Tė gjithė janė befasuar, kur kanė ardhur nė Kosovė dhe kanė kuptuar se ndodhen nė njė ambient mė tė sigurt sesa nė shumicėn e vendeve evropiane. Befasi tjera tė mira pėrfshijnė banorėt lokalė shumė mikpritės apo qasjen nė internet wireless falas nė kafiteritė e Prishtinės.

Kjo situatė e pafavorshme me imazhin tonė duhet, dhe mund tė pėrmirėsohet. Nuk ėshtė e zezė gjithēka qė lidhet me imazhin e Kosovės, ai ka edhe plot anė pozitive tė cilat duhet tė pėrdoren. Pėrgjegjėsia bie mbi institucionet shtetėrore pėrgjegjėse pėr menaxhimin e imazhit tė Kosovės jashtė, siē ėshtė MPJ-ja dhe institucione tjera, mbi njerėzit nga bota e shoqėrisė civile, akademisė e biznesit, por edhe mbi qytetarėt e zakonshėm, tė cilėt duhet vetėdijesuar dhe zhvilluar shkathtėsitė e tyre pėr tė kontribuar nė pėrmirėsimin e imazhit tė vendit pėrmes diplomacisė qytetare. Nė kėtė situatė duhet gjithashtu tė pėrcaktohet sė nė ēfarė raporti do tė vendoset imazhi i projektuar i Kosovės, nė raport me atė tė Shqipėrisė, dhe nė raport me imazhin ekzistues tė “shqiptarit”.

Pėr tė zhvilluar njė imazh pozitiv pėr Kosovėn dhe qytetarėt e saj, sė pari duhet angazhuar pėr ta bėrė atė gjerėsisht tė njohur tek opinioni publik ndėrkombėtar. Dhe pastaj pėr ta lidhur atė njohuri me pėrshtypje, opinione, qėndrime e ndjenja pozitive karshi nesh. Njė diēka e tillė do tė mund tė realizohej duke filluar sė pari me pėrmirėsime ‘brenda shtėpisė‘ nė Kosovės dhe tek diaspora jonė. Masandej duhet tė krijojmė mekanizma pėrkatės nga diplomacia publike qė kėto ndryshime pozitive nė Kosovė dhe nė sjelljen e bashkatdhetarėve tanė jashtė, tė bėhen gjerėsisht tė njohura pėr opinionin publik ndėrkombėtar.

Pėrfitues nga diēka e tillė do tė ishim tė gjithė, pozita e shtetit tonė nė arenėn ndėrkombėtare do tė pėrmirėsohej, suksesi nė procesin e rritjes sė numrit tė njohjeve formale tė pavarėsisė dhe anėtarėsimit nė organizatat ndėrkombėtare do tė rritej. Njerėzit tanė qė jetojnė e udhėtojnė jashtė do tė gėzonin privilegjet e zakonshme si qytetarėt e vendeve tjera. Pėrmirėsimi i imazhit si rezultat i pėrmirėsimeve reale nė Kosovė, padyshim qė do tė lehtėsonte shumė procesin e integrimeve evropiane tė Kosovės, pėrfshirė procesin e liberalizimit tė vizave, pėr tė cilin po flasim shumė e po punojmė pak/telegrafi.
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-05-2013, 09:15   #9
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 13,461
Thanks: 3,584
Thanked 4,119 Times in 2,311 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 430
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Investimet e huaja ne Shqiperi dhe Kosove

Investitori shqiptaro-turk shantazhohet me 300 mijė euro nė PejėPejė, 6 maj - Selatin Balkan duhet tė paguajė nga 300 mijė euro nė muaj haraē nėse dėshiron tė jetojė dhe veprojė nė qytetin perėndimor tė Kosovės, nė Pejė.

Investitori nga Turqia, me prejardhje shqiptare, siē raporton Tribuna, tregon se ka njė muaj qė nuk po e bėn gjumin rehat pėr shkak tė kėrcėnimeve dhe trysnisė qė t’ua paguajė paratė disa personave tashėm tė njohur pėr Policinė e Kosovės.

Balkan ėshtė drejtor i kompanisė “Solar + Wind Kraftwerksgesellschaft Sh.p.k.”, i cili bashkė me investitorė nga Gjermania tregon se po planifikojnė t’i investojnė rreth 55 milionė euro pėr prodhimin e energjisė solare nė komunėn e Istogut dhe Lypjanit

http://www.kohaditore.com/?page=1,13,144863
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-05-2013, 09:26   #10
J-W
J-W-R-Unlimited
 
Avatari i J-W
 
Data e antarėsimit: Jun 2010
Posts: 2,965
Thanks: 0
Thanked 7 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 33
J-W ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Investimet e huaja ne Shqiperi dhe Kosove

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Rex Shiko postimin
Ose une nuk jam duke i percjellur mediat e duhura, ose ka kaluar kohe e gjate qe vertete nuk ka ndodhur ndonje investim i huaj ne Shqiperi e Kosove. Nga ana tjeter nuk kalon jave pa degjuar/lexuar per ndonje investim te huaj te madh ne Serbi, Maqedoni, Kroaci etj. E fundit qe e lexova, nga e cila me erdhi edhe shtytja qe te hape nje teme te tille, ishte pregatitja per investimin 250 milionesh nga ana e kompanise se mirenjohur IKEA ne Serbi. Nje investim i ngjajshem, nga e njejta kompani, pritet te ndodhe edhe ne Kroaci.
Kjo eshte vetem nje pike uje ne det, krahasuar me investimet e tjera qe po ndodhin ne rajon.

Ku jemi ne? Pse nuk jemi treg interesant edhe ne?
Dashamirsin tone me te madh USA nuk e kam par kurr duke investu ne Shqiperi, e ti po thu pse nuk po investojne te tjeret. Ne ngrihemi nga gjumi me fjalen Amerike dhe biem ne gjume me fjalen Amerike

Jua kam thene 1000 here: Ne te na rroje Turku, Greku, Italiani qe kan hap nga nje biznes e po na mbajne gjalle me buke e gjize me ato rroga qesharake, se te ishte per Amerike e Europe a per terheqjen qe ben qeveria jone investitoreve do ishim si ne Mauritania apo Gana se nuk e di kush eshte me keq
J-W nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-05-2013, 10:18   #11
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,474
Thanks: 15,090
Thanked 9,022 Times in 6,086 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 388
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Investimet e huaja ne Shqiperi dhe Kosove

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Rex Shiko postimin
Investitori shqiptaro-turk shantazhohet me 300 mijė euro nė PejėPejė, 6 maj - Selatin Balkan duhet tė paguajė nga 300 mijė euro nė muaj haraē nėse dėshiron tė jetojė dhe veprojė nė qytetin perėndimor tė Kosovės, nė Pejė.

Investitori nga Turqia, me prejardhje shqiptare, siē raporton Tribuna, tregon se ka njė muaj qė nuk po e bėn gjumin rehat pėr shkak tė kėrcėnimeve dhe trysnisė qė t’ua paguajė paratė disa personave tashėm tė njohur pėr Policinė e Kosovės.

Balkan ėshtė drejtor i kompanisė “Solar + Wind Kraftwerksgesellschaft Sh.p.k.”, i cili bashkė me investitorė nga Gjermania tregon se po planifikojnė t’i investojnė rreth 55 milionė euro pėr prodhimin e energjisė solare nė komunėn e Istogut dhe Lypjanit

http://www.kohaditore.com/?page=1,13,144863
Pra keta shantazuesit qe Policia e Kosoves i njeh shume mire duan 3.6 Milion ne vit si takse,n.q-se nuk e kam bere llogarine gabim!Une habitem si rri ai Seladini akoma aty????
Se edhe mund ta rrembejne,ku i dihet

@eurostar
Amerikanet dine ku te investojne p.sh-ull: Libi,Siri,Irak,Egjypt,Afganistan dhe me vone ne Iran!
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-05-2013, 14:01   #12
Dardan.Ks
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2012
Posts: 1,196
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Dardan.Ks ka njė atmosferė spektakolareDardan.Ks ka njė atmosferė spektakolareDardan.Ks ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Investimet e huaja ne Shqiperi dhe Kosove

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Rex Shiko postimin
Investitori shqiptaro-turk shantazhohet me 300 mijė euro nė PejėPejė, 6 maj - Selatin Balkan duhet tė paguajė nga 300 mijė euro nė muaj haraē nėse dėshiron tė jetojė dhe veprojė nė qytetin perėndimor tė Kosovės, nė Pejė.

Investitori nga Turqia, me prejardhje shqiptare, siē raporton Tribuna, tregon se ka njė muaj qė nuk po e bėn gjumin rehat pėr shkak tė kėrcėnimeve dhe trysnisė qė t’ua paguajė paratė disa personave tashėm tė njohur pėr Policinė e Kosovės.

Balkan ėshtė drejtor i kompanisė “Solar + Wind Kraftwerksgesellschaft Sh.p.k.”, i cili bashkė me investitorė nga Gjermania tregon se po planifikojnė t’i investojnė rreth 55 milionė euro pėr prodhimin e energjisė solare nė komunėn e Istogut dhe Lypjanit

http://www.kohaditore.com/?page=1,13,144863
Ky esht lajm shum i keq sapo e pashe dhe desha te hape nje tem per ket lajme Biznesmenet Turqe me prejardhje Shqiptare jane Potencial i jashtezakonshem.

Shpresoje qe Policia por edhe politika te reagoje menjeher se kjo munde te qojne ne humbjen e Miliarda Insvetimeve ne te ardhmen nga Turqia e sidomos Shqiptaret e Turqis te cilet perbejn eliten e Biznesit Turke.
Dardan.Ks nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-05-2013, 14:19   #13
Dardan.Ks
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2012
Posts: 1,196
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Dardan.Ks ka njė atmosferė spektakolareDardan.Ks ka njė atmosferė spektakolareDardan.Ks ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Investimet e huaja ne Shqiperi dhe Kosove

Amerika dhe Evropa nuk deshirojn qe Shqiptaret te ken nje Ekonomi dhe Ushtri te forte nga frika se kjo do i shtyje shqiptaret te kerkojne bashkimin e trojeve te tyre etnike prandaj na kane len te varfer se keshtu na kontrollojne me lehet dhe si garanci e paqes ne Ballkane ne mjerimin e Shqiptarve


Shpresa ime e fundit jane Shqiptaret e Turqis vetem ata kane kapacitete te mjaftushme per ti zhvilluar trojet Shqiptare natyrishte edhe diaspora shqiptare ne Evrope dhe Amerike, Por shqiptaret e Turqis kane fuqi me te madhe Financiare fale Bumite qe po perjeton shteti Turke keto 15,vitet e fundit dhe fale keti Bumi Bizenesmente Turqe me prejardhje Shqiptare atje jane ber shume te fuqishem dhe shpresojm qe nje pjese te kapitalit ta Investojn edhe ne trojet Shqiptare.
Dardan.Ks nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-05-2013, 14:32   #14
Dardan.Ks
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2012
Posts: 1,196
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Dardan.Ks ka njė atmosferė spektakolareDardan.Ks ka njė atmosferė spektakolareDardan.Ks ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Investimet e huaja ne Shqiperi dhe Kosove

Te gjitha keto qe thuhen jo infrastruktura, energjia elektrike, imazhi i keq i vendit dhe korrupsioni jane perralle me mbret problemi reale esht ky Amerika dhe Evropa nuk deshirojne zhvillimin e Shqiptarve kaq ketu purfundon muhabeti.

Kompanit e fuqishme ne qofte se e shofin Interesin nuk ka fuqi qe i ndale rasti konkret FERONIKELIN e beljti aje Qifuti ne nje kohe kure kosova nuk ishte ase shtet ase polici ase gje biles nuk dihej ase e ardhmja e saje a do perfundoje ne lufte civile etj, njesoje edhe ne Irak Rusi ku mafia esht shteti por kur Investitoret te shofin profiti e gjejne rrugen e gjejne.
Dardan.Ks nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-05-2013, 14:57   #15
MICI
Super Anėtar
 
Avatari i MICI
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Posts: 229
Thanks: 0
Thanked 4 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
MICI ėshtė njė gur i ēmuarMICI ėshtė njė gur i ēmuarMICI ėshtė njė gur i ēmuar
Pėrgjigje e: Investimet e huaja ne Shqiperi dhe Kosove

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Rex Shiko postimin
Investitori shqiptaro-turk shantazhohet me 300 mijė euro nė PejėPejė, 6 maj - Selatin Balkan duhet tė paguajė nga 300 mijė euro nė muaj haraē nėse dėshiron tė jetojė dhe veprojė nė qytetin perėndimor tė Kosovės, nė Pejė.

Investitori nga Turqia, me prejardhje shqiptare, siē raporton Tribuna, tregon se ka njė muaj qė nuk po e bėn gjumin rehat pėr shkak tė kėrcėnimeve dhe trysnisė qė t’ua paguajė paratė disa personave tashėm tė njohur pėr Policinė e Kosovės.

Balkan ėshtė drejtor i kompanisė “Solar + Wind Kraftwerksgesellschaft Sh.p.k.”, i cili bashkė me investitorė nga Gjermania tregon se po planifikojnė t’i investojnė rreth 55 milionė euro pėr prodhimin e energjisė solare nė komunėn e Istogut dhe Lypjanit

http://www.kohaditore.com/?page=1,13,144863
Kta kriminele une i kisha pushkatu tone, he e zeza e Kosoves jone, e dojne me na bo vorrin tonve !

Tutsat s'guxojne me ju shku shkijeve n'veri e me ju qit harac atje masi spi njohin taksat e Kosoves po kane gjete aty ku e kane lehte me ja u hup shpresat e nal buken e gojes shqiptareve tvorfen qi kishin mujt me pshtu e mu punsue me qindra prej kti biznsmeni.

Ah shqiptari e mjera shqiptari !
MICI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-05-2013, 20:45   #16
Ganimet
V.I.P
 
Avatari i Ganimet
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Vendndodhja: Ne toke
Posts: 5,398
Thanks: 211
Thanked 195 Times in 144 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 27
Ganimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Investimet e huaja ne Shqiperi dhe Kosove

Allbanella ba mutella!Pata investu mes 30 e 40 mij ero pas lufte ,te beja nji qik bisnese per familje..une kisha pas fute bisnes per hajdutet.vajti investimi ne deponilla e akoma nuk me zen gumi per ca humbje te nja25 000 qe kryekpute mi ben komunaret e Policia e kupela erduluc e Thaqu hajduc.Edhe pse allbanellat nuk e meritojn ti dua ,prap vazhdoi ti dua shqiptaret,pore per ngecje e deshtime ne rrafshin kombetar nuk ua fal kurren e kurres.Ganua esht prej llokomotivave qe terheqin disa vagon.
Ti ndalosh kosoves investimin,ti shantazhosh bisnisin shqiptar,byrokratia qe e gjen popullin per vjedhe,dhe te mos i lejosh shqiptarit as nji shteg ku ai te kerkoi drejtsi,mbrojte e ndihm dhe korrektsi,te tillet shqiptare jon me te kqi se SLLOBODAN MILLOSHEVIQI.
Mbase njeriu do te deshtoj ne jeten e vet, pore kure shqiptaret e bejn qe te deshtoj esht nji gje qe heshtja esht me e mire se pergjigjja e duhur per kto hajduteri qe e kemi ne qeverisje, ti thuash lopagjike ,sinqerisht mendoi se e perul lopushen.
Di dhjetra raste kure investitori potencial ,me te par kto skema burolratrike e centralliste e hajvaniste, jon kthuer kah kan ardhur ,te zote e mendjes.
Realisht te them ishte vllai i madh qe insistoi tie investojm diq ku fillimisht sishte ede keq,se une i njohja se jom gogja parshikues.Punesuam ca njerzi tanet ,dhe te mos shantazhiesha do perfitoja edhe vet pore edhe shteti.
U desh te mbroja investimet me gryken e kallashit se nuk u be.Jo mer s punoj une per ruca e qenefer...shpresoi se do behemi baras nji dite.
Betohem ne Zote ,se nuk desha te permendja pore me kujtoi Mici me kte Ah Shqiptari e mjera shqiptari.Disa her do far llaskucash vinin her si miqt te Tmk e her si organizate per mbrojtjen e bisneseve nji far shoqate e pa legalizuar...thjesht nji band e hajduteris.Kom vendos e do jem konsekuent ne kte se veq serbisht kure tu flasesh fusin bisht nen kembe.Kshtu si shkje mu dukten e serbijance u fola e besa moren vesh se me i lan me fol ata valla*bila spo ta leshojshin deren.
Thon se pa u provu nuk njihet njeri.Valla per shum shqiptar e kom krijuar nji arsye te llogjikeshme e tani them...se shum prej tyre kan gene shkjebabele.As shkau ne paq nuk tregohet sa shqiptari i keq kure zen fotelen ne ven se met ndihmu ay te behet si shqiponja per lepurin.sinqerisht nuk po gjej fjal te flas per ca gomarlleqe qe si gjen as kund veq me shqiptaret,,,shkau shkjaut tybe do faqe te zeza si te na nuk i ndigjon .
Ne vend se shtetet dhe qeverit si ne Shipni e si n Kosov me kriju lehtsira me kriju mundsi invesitimesh ata kercnojn investitoret.Dhe qe ne fillesat e nji projekti e nji investimi ata qeveritaret tan duan ti marin gjith leket .Mer skrijohen leket me shirivashirivu.
nji makineri qe mu desh ta shisja me skarp se nuk e leverdisi kthimi mbrapa me esht dhimsur ,po jeta Hallbaneze esht e ishte edhe kjo e imja.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=jE_nX_SSPKM
Ganimet nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-06-2013, 23:15   #17
iDeA
DiNaMiKe
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Vendndodhja: FrymeMarrja
Posts: 3,011
Thanks: 202
Thanked 431 Times in 250 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 122
iDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėm
Investitoret e huaj: Kemi nevoje per taksat e uleta qe te qendrojme ketu

Shume thjesht e me pak fjale, por edhe shume qarte, biznesmeni italian Xhuzepe Frankone, shprehu mendimin e tij sa i perket programeve te Partise Demokratike dhe te Partise Socialiste perkundrejt biznesit. Duke treguar kah kandidati demokrat Eduard Halimi, Frankone tha: “Pa keta njerez ketu e pa kete parti, ne jemi asgje.”

Kandidati demokrat dhe ministri i drejtesise Eduard Halimi kishte zgjedhur nje fabrike te prodhimit te kepuceve per eksport per te folur per platformen e Partise Demokratike, qe e sheh zgjerimin dhe zhvillimin e biznesit si rrugen drejt punesimit dhe rritjes se mireqenies se njerezve. Eduard Halimi tha se “me 23 qershor, le te votojme e te zgjedhim te ecim perpara, e jo te kthehemi pas.”

“Programi i Partise Demokratike dhe i kryeministrit Berisha ka ne themel punesimin dhe rritjen e mireqenies, dhe keto vijne permes zgjerimit dhe zhvillimit te biznesit, - tha Eduard Halimi. - Me 23 qershor ne do te zgjedhim se si do te qeverisemi, nese do te qeverisemi nga kryeministri Berisha, qe ka ne program nxitjen e metejshme te biznesit, apo nga Edi Rama, qe kerkon te rrise taksat e te mbyse biznesin. Ju ketu punoni te gjithe ne kete fabrike kepucesh, qe eshte e lidhur me investitore italiane. Por, ky investitor ka zgjedhur te vije ketu, ne Durres, e jo te shkoje ne Kine apo diku tjeter, pasi taksat jane te uleta dhe qeveria e kryeministrit Berisha ka ndermarre nje sere masash te tjera lehtesuese, sic jane ulja e kontributeve sociale, heqja e tatimit mbi te ardhurat per pagat mujore deri ne 30 mije leke, heqja e TVSH per importin e makinerive prodhuese, etj. Kuptohet qe, nese taksat ketu do te behen sic jane ne Itali, ky investitor do te largohet. Ai do te jete i detyruar te mbylle fabriken, ai do te jete i detyruar te shkurtoje vendet e punes. Ky do te jete rezultati i asaj qe propozon te beje Edi Rama, qe kerkon te heqe taksen e sheshte.”

Ne kete pike, permes nje nderhyrje te shkurter, investitori italian Xhuzepe Frankone, tha se ishin pikerisht taksat e uleta dhe klima e favorshme e biznesit qe e solli ate ne Durres. Por, rritja e taksave do te vinte ne rrezik qendrimin e tij dhe te investitoreve te tjere ne Shqiperi. Duke iu folur hapur punetoreve, dhe duke treguar kah kandidati demokrat Eduard Halimi, Xhuzepe Frankone tha se “njerezit qe kane ndertuar kete fabrike, ne te gjithe, kemi nevoje per keta njerez”. “Pa keta njerez ketu e pa kete parti, ne jemi asgje, - tha ai. - Ne kemi nevoje per keta njerez qe te rrime ketu.”


KOHA JONE
__________________
E fortė e pasfidueshme,
Fisnike e paperulshme,
Vetvetja e paharrueshme!
iDeA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-06-2013, 23:29   #18
J-W
J-W-R-Unlimited
 
Avatari i J-W
 
Data e antarėsimit: Jun 2010
Posts: 2,965
Thanks: 0
Thanked 7 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 33
J-W ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Investitoret e huaj: Kemi nevoje per taksat e uleta qe te qendrojme ketu

Mos te na cajn shume derrasat ato "me nder " investitoret e huaj

Nuk ju mjafton qe puntoret e tyre punojne me rroga made in Nigeria - Senegali po dashkan t'ju ulim edhe taksat !!! Shpresoj qe Qeveria e Re te vendose pagen dysheme nje ore e me pare qe rrogat minimale te jene 300 dollare dhe pensioni minimal 200 dollar
J-W nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-06-2013, 10:46   #19
mary
DELIRIO
 
Avatari i mary
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: diku ne univers
Posts: 1,018
Thanks: 0
Thanked 12 Times in 10 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
mary i pazėvėndėsueshėmmary i pazėvėndėsueshėmmary i pazėvėndėsueshėmmary i pazėvėndėsueshėmmary i pazėvėndėsueshėmmary i pazėvėndėsueshėmmary i pazėvėndėsueshėmmary i pazėvėndėsueshėmmary i pazėvėndėsueshėmmary i pazėvėndėsueshėmmary i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Investitoret e huaj: Kemi nevoje per taksat e uleta qe te qendrojme ketu

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga iDeA Shiko postimin
Shume thjesht e me pak fjale, por edhe shume qarte, biznesmeni italian Xhuzepe Frankone, shprehu mendimin e tij sa i perket programeve te Partise Demokratike dhe te Partise Socialiste perkundrejt biznesit. Duke treguar kah kandidati demokrat Eduard Halimi, Frankone tha: “Pa keta njerez ketu e pa kete parti, ne jemi asgje.”

Kandidati demokrat dhe ministri i drejtesise Eduard Halimi kishte zgjedhur nje fabrike te prodhimit te kepuceve per eksport per te folur per platformen e Partise Demokratike, qe e sheh zgjerimin dhe zhvillimin e biznesit si rrugen drejt punesimit dhe rritjes se mireqenies se njerezve. Eduard Halimi tha se “me 23 qershor, le te votojme e te zgjedhim te ecim perpara, e jo te kthehemi pas.”

“Programi i Partise Demokratike dhe i kryeministrit Berisha ka ne themel punesimin dhe rritjen e mireqenies, dhe keto vijne permes zgjerimit dhe zhvillimit te biznesit, - tha Eduard Halimi. - Me 23 qershor ne do te zgjedhim se si do te qeverisemi, nese do te qeverisemi nga kryeministri Berisha, qe ka ne program nxitjen e metejshme te biznesit, apo nga Edi Rama, qe kerkon te rrise taksat e te mbyse biznesin. Ju ketu punoni te gjithe ne kete fabrike kepucesh, qe eshte e lidhur me investitore italiane. Por, ky investitor ka zgjedhur te vije ketu, ne Durres, e jo te shkoje ne Kine apo diku tjeter, pasi taksat jane te uleta dhe qeveria e kryeministrit Berisha ka ndermarre nje sere masash te tjera lehtesuese, sic jane ulja e kontributeve sociale, heqja e tatimit mbi te ardhurat per pagat mujore deri ne 30 mije leke, heqja e TVSH per importin e makinerive prodhuese, etj. Kuptohet qe, nese taksat ketu do te behen sic jane ne Itali, ky investitor do te largohet. Ai do te jete i detyruar te mbylle fabriken, ai do te jete i detyruar te shkurtoje vendet e punes. Ky do te jete rezultati i asaj qe propozon te beje Edi Rama, qe kerkon te heqe taksen e sheshte.”

Ne kete pike, permes nje nderhyrje te shkurter, investitori italian Xhuzepe Frankone, tha se ishin pikerisht taksat e uleta dhe klima e favorshme e biznesit qe e solli ate ne Durres. Por, rritja e taksave do te vinte ne rrezik qendrimin e tij dhe te investitoreve te tjere ne Shqiperi. Duke iu folur hapur punetoreve, dhe duke treguar kah kandidati demokrat Eduard Halimi, Xhuzepe Frankone tha se “njerezit qe kane ndertuar kete fabrike, ne te gjithe, kemi nevoje per keta njerez”. “Pa keta njerez ketu e pa kete parti, ne jemi asgje, - tha ai. - Ne kemi nevoje per keta njerez qe te rrime ketu.”


KOHA JONE
perse nuk mund te investojne shqiptaret vete ne shqiperi por duhen investitoret e huaj??? qe te shfrytezojne punetoret, me 12 ore pune ne dite , qe japin nje rroge qe nuk mjafton per te blere as buken thate?? qe nuk ke nje dite pushimi??qe kafshet kane trajtim me te mire se njerezit... jo keto investitore skane ci duhen shqiperise se pervecse shfrytezojne shqiptaret dhe mbushin xhepat e tyre , nuk duhen asgje.. ky Giuseppe Falcone perse nuk mban fabriken e tij hapur ketu ne itali?? nuk e ben se perndryshe nuk mund te detyrojne punetorin te punoje me shume se 8 ore ne dite per 5 dite ne jave, sepse duhet te paguaj taksa dhe nje rroge shume me te larte sesa ate misero roge qe i paguan nje punonjesi ne shqiperi me dyfishin e oreve te punes.por politikanet shqiptar ne vend qe ti vene kushte ketyre ''biznesmeneve'' per dinjitetin e punetoreve , bejne te kunderten, i perdorin per publicitet, per te bere reklame per fushata elektorale . te shkojne politikanet e te punojne nje dite, jo me gjate ne keto fabrika e pastaj te dalin e te flasin per investiment e te huajve ne shqiperi...
investime ok, por pa cenuar dinjitetin e punonjesve ,pa i trajtuar si skllever.
__________________
I'm never gonna say i'm sorry for the essence of my soul
mary nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-06-2013, 10:57   #20
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 13,461
Thanks: 3,584
Thanked 4,119 Times in 2,311 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 430
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Investitoret e huaj: Kemi nevoje per taksat e uleta qe te qendrojme ketu

Edhe ne Kine, ne kohen kur filloi te hapet dhe e vershuan investitoret nga vendet ekonomikisht te fuqishme, pagat ishin qesharake. Tani jo se jane kushedi sa te larta por gradualisht jane rritur mjaftueshem krahasuar me fillimin. Dihet edhe rritja ekonomike e Kines ne dekaden e fundit.

Shqiperia duhet te pregadite infastrukturen, te luftoj korrupsionin, te ofroj kushte te favorshme per investitoret e huaj, sidomos taksat, ne menyre qe te jete sa me joshes per ata. Me rritjen e investimeve te huaja vie edhe rritja e pagave. Investimet e huaja jane jetike per ekonomine e Shqiperise.
__________________
Оptimus orator est qui minimis verbis plurimum dicit
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur