Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Zhvillimet Urbane > Ekonomi & biznes

Ekonomi & biznes Kėtu do tė gjeni lajme, studime, statistika, trajnime, dhe informacion tė bollshem qė ka te bėjė me ekonominė shqiptare dhe atė botėrore, si dhe nė fushėn e biznesit nė pėrgjithėsi.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 12-11-2014, 23:14   #101
Meri
...
 
Data e antarėsimit: Sep 2009
Posts: 11,159
Thanks: 2,061
Thanked 2,323 Times in 1,534 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 353
Meri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Borxhi publik i Shqipėrisė

...sikurse shume borxhe edhe Kines.

ps : Pardon, Rex, se jemi dhe fillestare...shkruajme pa marre leje.
__________________
M2.
Meri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-11-2014, 23:17   #102
ALSh
V.I.P
 
Avatari i ALSh
 
Data e antarėsimit: Nov 2014
Posts: 308
Thanks: 5
Thanked 7 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 8
ALSh ka njė atmosferė spektakolareALSh ka njė atmosferė spektakolareALSh ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Shqipėria ka 6.23 miliardė euro borxhe !

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Rex Shiko postimin
Atehere e paske formulu gabim fjaline ne postimin paraprak.

SHBA i ka rezervat me te medha te arit ne bote.
Me jep nje link qe e verteton kete?

Por gjithsesi USD printohet pa u mbeshtetur ne ar, besoj se ne kete pike bie dakort.
ALSh nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-11-2014, 23:20   #103
Rex
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 13,654
Thanks: 3,724
Thanked 4,298 Times in 2,414 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 438
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Borxhi publik i Shqipėrisė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Meri Shiko postimin
...sikurse shume borxhe edhe Kines.

ps : Pardon, Rex, se jemi dhe fillestare...shkruajme pa marre leje.
Po, pjesen me te madhe... pikerisht Kines.

S'ka problem se makroekonomista s'jemi as ne. Thjesht po bejme muhabet deri sa t'na vjen gjumi.
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-11-2014, 23:23   #104
Rex
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 13,654
Thanks: 3,724
Thanked 4,298 Times in 2,414 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 438
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqipėria ka 6.23 miliardė euro borxhe !

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ALSh Shiko postimin
Me jep nje link qe e verteton kete?

Por gjithsesi USD printohet pa u mbeshtetur ne ar, besoj se ne kete pike bie dakort.
Besoj se nuk e ke prob anglishten...

http://www.businessinsider.com/count...es-2014-2?op=1
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-11-2014, 23:29   #105
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,752
Thanks: 7,064
Thanked 8,315 Times in 5,331 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 396
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Borxhi publik i Shqipėrisė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Rex Shiko postimin
Po, pjesen me te madhe... pikerisht Kines.

S'ka problem se makroekonomista s'jemi as ne. Thjesht po bejme muhabet deri sa t'na vjen gjumi.
dmth. qeka nina nana tema?
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-11-2014, 23:32   #106
ALSh
V.I.P
 
Avatari i ALSh
 
Data e antarėsimit: Nov 2014
Posts: 308
Thanks: 5
Thanked 7 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 8
ALSh ka njė atmosferė spektakolareALSh ka njė atmosferė spektakolareALSh ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Shqipėria ka 6.23 miliardė euro borxhe !

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Rex Shiko postimin
Besoj se nuk e ke prob anglishten...

http://www.businessinsider.com/count...es-2014-2?op=1
Kjo nuk e ndryshon faktin qe USD nuk mbeshtetet nga ari.
ALSh nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-11-2014, 23:35   #107
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,680
Thanks: 371
Thanked 1,973 Times in 1,331 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Borxhi publik i Shqipėrisė

cfare domethene krize ne Shqiperi???!!!
me thoni vetem nje dite qe s'kemi kaluar pa krize...qe nga koha e Zogut...
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-11-2014, 23:38   #108
Rex
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 13,654
Thanks: 3,724
Thanked 4,298 Times in 2,414 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 438
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqipėria ka 6.23 miliardė euro borxhe !

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ALSh Shiko postimin
Kjo nuk e ndryshon faktin qe USD nuk mbeshtetet nga ari.
E thash edhe me pare qe e ke formuluar gabim fjaline, prandaj dhe keqkuptimi.

Sa i perket (mos) mbeshtetjes se dollarit ne rezerva te arit te SHBA-ve, ky nuk eshte ndonje lajm i ri sepse keshte eshte qe rreth 5 dekada.

Sa i perket rezervave te arit, qendron ajo qe thash me pare. SHBA e mbane primatin ne bote, dhe ka diference jo te vogel me vendet e tjera.
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-11-2014, 17:01   #109
IronMan
Kindda Hero
 
Avatari i IronMan
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Vendndodhja: Marvel Universe
Posts: 1,262
Thanks: 136
Thanked 276 Times in 139 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 43
IronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Borxhi publik i Shqipėrisė

Iher thane qe vitin e ardhshem do mundoheshin te ulnin borxhin publik ndersa tani thuhet qe ndoshta do kete shpenzime te tilla qe do te rritet...hajd e merre vesh ket pune!
__________________
I'm IronMan!
IronMan nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-11-2014, 19:09   #110
ALSh
V.I.P
 
Avatari i ALSh
 
Data e antarėsimit: Nov 2014
Posts: 308
Thanks: 5
Thanked 7 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 8
ALSh ka njė atmosferė spektakolareALSh ka njė atmosferė spektakolareALSh ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Borxhi publik i Shqipėrisė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga IronMan Shiko postimin
Iher thane qe vitin e ardhshem do mundoheshin te ulnin borxhin publik ndersa tani thuhet qe ndoshta do kete shpenzime te tilla qe do te rritet...hajd e merre vesh ket pune!
Po ecim drejt skenarit grek. Dije mire se aty ku hyn FMN dhe BB, me per keq i shkojne punet atij vend.
ALSh nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-12-2016, 09:15   #111
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 5,053
Thanks: 2,034
Thanked 2,950 Times in 1,644 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 107
par ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Borxhi publik i Shqipėrisė

Ben Blushi: Ju tregoj sa borxhe ka ēdo shqiptar nga luksi primitiv i Rilindjes
09:31, 07/12/2016

Deputeti i larguar nga Partia Socialiste Ben Blushi ka folur me shifra duke treguar se sa ėshtė borxhi qė ka ēdo shqiptar nga luksi i shfrenuar i Qeverisė.

Sipas Blushit, 1.5 miliardė Euro qė janė marrė borxh nga Qeveria, janė investuar pėr zyra, mobilje, fasada.

Ky borxh i shfrenuar ka rritur me 482 Euro borxhin e ēdo qytetari, thotė Blushi, duke e ēuar shifrėn nė 2630 Euro nė total.

Statusi i Ben Blushit nė Facebook:

CDO SHQIPTAR KA 2630 EURO BORXH.

Nė tre vitet e fundit kam folur shpesh pėr rritjen e borxhit publik. Qeveria ka marrė shumė borxhe pėr arsye tė papėrligjura. Deri mė sot asnjeherė nuk ėshtė bėrė e ditur, se ku kanė shkuar afro 1 miliard e gjysėm euro qė janė marrė hua. Kryesisht janė kthyer nė zyra, mobilje, tapiceri, pllaka,fasada, stadiume,pishina, kulla dhe luks primitiv. Seciili prej nesh sot paguan me shumė borxh se tre vjet mė parė. Nėse ne vitin 2013 cdo shqiptar e kishte pjesėn e vet te borxhit 2148 euro, sot e ka 2630 euro.

Kjo do tė thotė se nė tre vjet secilit i ėshtė rritur borxhi me 482 euro. Natyrisht rritja e pagave dhe pensioneve nuk ėshtė 482 euro pėr frymė. Ky ėshtė bilanci ekonomik i Rilindjes. Me para borxh blejmė manikyrin para sapunit. Edhe njė femijė qė lind sot duhet te paguajė 482 euro pėr manikyrin e Rilindjes!
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-12-2016, 09:32   #112
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,814
Thanks: 4,366
Thanked 4,713 Times in 3,137 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 250
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Borxhi publik i Shqipėrisė

ene merzitet shume qeveria e rilindur sa i ngelen qytetarit shqiptar per ti paguar detyrimet qe do lene mbrapa piktori zhgarravites

te gjitha jane shpenzime luksi, rinovim zyrash, mobileri e gjitha ato shpenzime reprezentacioni.

Heren tjeter, mos te zgjedhin llaskuca, qofshin ata te rilindur o te rivdekur se ua bejne borxhin publik koder te madhe, sakaq as greqine nuk mund ta shofin nga Shqiperia
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-12-2016, 08:46   #113
Rex
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 13,654
Thanks: 3,724
Thanked 4,298 Times in 2,414 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 438
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Borxhi publik i Shqipėrisė

Nderkohe, 3 vite pas hapjes se temes, borxhi ka shkuar ne 72.2%.

Mashallah sa po rritet, mos e shiqofte syri i keq.
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-01-2017, 11:25   #114
Pjer Thomas
V.I.P
 
Avatari i Pjer Thomas
 
Data e antarėsimit: Dec 2014
Posts: 1,424
Thanks: 21
Thanked 185 Times in 153 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 27
Pjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Borxhi publik i Shqipėrisė

Per ēeshtjen e borxheve te huaja dhe te brendeshme, ndryshimin ndermjet tyre, ka material tek libri 'Vizione te Qarta' .
Pjer Thomas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-01-2017, 11:40   #115
Semiku
Style & Substance
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 2,448
Thanks: 21
Thanked 767 Times in 494 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 90
Semiku ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Borxhi publik i Shqipėrisė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pjer Thomas Shiko postimin
Per ēeshtjen e borxheve te huaja dhe te brendeshme, ndryshimin ndermjet tyre, ka material tek libri 'Vizione te Qarta' .
E kujt eshte kjo liber,se na cmende duke e permendur ne cdo teme ?
Semiku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-05-2018, 10:22   #116
ciarli
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 207
Thanks: 0
Thanked 20 Times in 17 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
ciarli ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Borxhi publik i Shqipėrisė

shqiperia eshte 50 mije lega nen nivelin e lirise ekonomike!
dakort eshte loje bejleresh apo skllaveri moderne po ne nuk jemi njesoj si kina ku
cdo kinez do paguante nga 1 lek dhe do shpetonte kinen nga borxhi!
ciarli nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur