Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Jurisprudencė

Jurisprudencė Strukturat dhe konceptet ligjore qė pėrbėjnė tė drejtėn nė terėsi.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 12-09-2018, 08:21   #1
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 6,905
Thanks: 7,702
Thanked 3,548 Times in 1,857 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 156
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Gjykates dhe prokurore persona non grata ne SHBA

Pėrshkallėzon mosmarrėveshja midis SHBA-sė dhe Gjykatės Ndėrkombėtare Penale

John Bolton, kėshilltar pėr siguri kombėtare i presidentit amerikan, Donald Trump, kėrcėnoi tė hėnėn se Uashingtoni do tė vendosė sanksione kundėr gjykatėsve dhe prokurorėve tė Gjykatės Ndėrkombėtare Penale nėse ata nisin tė hetojnė krimet e dyshuara tė luftės, tė kryera nė Afganistan nga amerikanėt.
“Do t’i ndalojmė gjykatėsit dhe prokurorėt (e Gjykatės Ndėrkombėtare Penale) tė hyjnė nė SHBA. Do t’i sanksionojmė fondet e tyre nė sistemin financiar tė SHBA-sė dhe do t’i persekutojmė ata nė sistemin penal tė SHBA-sė. Do tė bėjmė tė njėjtėn gjė me ēdo kompani apo shtet qė ndihmon hetimet e amerikanėve nga gjykata”, tha Bolton.
__________________________________________________ ______
https://www.evropaelire.org/a/pershk.../29484590.html
__________________________________________________ _____________


SHBA kėrcėnon me sanksione Gjykatėn Ndėrkombėtare Penale

Shtetet e Bashkuara kėrcėnuan me sanksione Gjykatėn Ndėrkombėtare Penale, nėse kjo e fundit ndjek penalisht amerikanėt.
Gjykata ėshtė duke shqyrtuar pėrndjekjen e shėrbyesve amerikanė nėn dyshimet pėr abuzim tė tė burgosurve nė Afganistan.
Kėshilltari pėr Siguri Kombėtare i Shtėpisė sė Bardhė, John Bolton, tha se SHBA do tė bėjė gjithēka tė mundur “pėr t’i mbrojtur qytetarėt e saj”.
“Nėse gjykata na ndjek, ne nuk do tė rrimė tė heshtur”, tha Bolton.
SHBA ėshtė nė mesin e dhjetėra vendeve qė nuk i janė bashkuar gjykatės sė themeluar nė vitin 2002.
Gjykata heton dhe sjell para drejtėsisė njerėzit pėrgjegjės pėr gjenocid, krime kundėr njerėzimit dhe krime lufte, duke ndėrhyrė kur autoritetet kombėtare nuk mund ose nuk do t’i ndjekin penalisht.
Gjykatėsit dhe prokurorėt e Gjykatės Ndėrkombėtare Penale do tė ndalohen tė hyjnė nė SHBA dhe fondet e tyre nė SHBA do tė sanksionohen, paralajmėroi Bolton.
Nė nėntor tė vitit tė kaluar, prokurorja e Gjykatės Ndėrkombėtare Penale, Fatou Bensouda, ka bėrė thirrje pėr hetime tė krimeve tė dyshuara tė luftės nė Afganistan.
Ajo ka thėnė se ka “bazė tė arsyeshme pėr tė besuar” se krimet e tilla janė kryer.
Autorėt e supozuar tė mundshėm pėrfshijnė CIA-n, forcat talibane dhe ato afgane.
__________________________________________________ _______________
https://www.evropaelire.org/a/29482580.html
Fshatari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur