Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Analiza / Shkrime / Opinione

Analiza / Shkrime / Opinione Le tė “luajmė” sėbashku rolin e analistit dhe tė japim opinionet tona rreth tematikave tė ndryshme qė hasim pėrditė.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 24-05-2018, 17:35   #1
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 13,039
Thanks: 11,485
Thanked 6,235 Times in 2,964 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 190
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Ēka e dallon muzikėn shqiptare nga ajo ballkanase!!

Para ca vitesh mė erdhėn pėr vizitė disa danezė. Nė ēastin kur ata hynė, unė isha duke dėgjuar muzikė, tė cilėn unė dhe shumėkush e quan muzikė tė mirėfilltė shqiptare. Nuk e ndėrrova fare muzikėn autoktone, thashė le tė dėgjojnė edhe kėta pak muzikė tonėn. Ata pasi u rehatuan nė divan po dėgjonin muzikėn nisėn tė diskutojnė:

- det lyder bosnisk,( serbisk )...( lyder = tingėllon )ėshtė muzikė boshnjake ( serbe, turke a bullgare ).

Pėrmendnin me siguri ato muzika me tė cilat kishin rėnė nė kontakt.

Mua mė erdhi natyrisht inat, ( dhe me vete thashė: tash jua ndėrroj avazin qenėr dhe jua tregoj qejfin juve... ) ndaj menjėherė vura njė muzikė tjetėr, pikėrisht Sazet e Pėrmetit, nga ato kėngėt shumė tė vjetra: "Se na ra kjo dėbora" dhe "Do marr ēiften do dal pėr gjah".

E dini ē'thanė, madje tė tre menjėherė e pa hezitim: Ja. Det er gręsk musik. Tak Adem! ( Po. Kjo ėshtė muzikė greke. Tė faleminderit, Adem! )

Kjo pra ishte arsyeja qė hapa kėtė temė pėr tė pyetur ekspertėr ( konkretisht kėtu mė shkoj mendja te Mano ), se ...

Ēka e dallon muzikėn shqiptare nga ajo ballkanase?

* Sipas mendimit tim: ritmin e kemi gati 80% njėjtė me muzikėn turke...

Diskutim tė mbarė.
__________________
devollitėt thonė

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Gi de Masha : 24-05-2018 nė 17:41
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-05-2018, 18:32   #2
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 13,039
Thanks: 11,485
Thanked 6,235 Times in 2,964 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 190
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēka e dallon muzikėn shqiptare nga ajo ballkanase!!

Pėrgjigjuni se ajo tjetra temė ....!!!
__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-05-2018, 20:08   #3
Samiu
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Posts: 6,352
Thanks: 4,989
Thanked 3,167 Times in 1,572 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 151
Samiu ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ēka e dallon muzikėn shqiptare nga ajo ballkanase!!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gi de Masha Shiko postimin
Para ca vitesh mė erdhėn pėr vizitė disa danezė. Nė ēastin kur ata hynė, unė isha duke dėgjuar muzikė, tė cilėn unė dhe shumėkush e quan muzikė tė mirėfilltė shqiptare. Nuk e ndėrrova fare muzikėn autoktone, thashė le tė dėgjojnė edhe kėta pak muzikė tonėn. Ata pasi u rehatuan nė divan po dėgjonin muzikėn nisėn tė diskutojnė:

- det lyder bosnisk,( serbisk )...( lyder = tingėllon )ėshtė muzikė boshnjake ( serbe, turke a bullgare ).

Pėrmendnin me siguri ato muzika me tė cilat kishin rėnė nė kontakt.

Mua mė erdhi natyrisht inat, ( dhe me vete thashė: tash jua ndėrroj avazin qenėr dhe jua tregoj qejfin juve... ) ndaj menjėherė vura njė muzikė tjetėr, pikėrisht Sazet e Pėrmetit, nga ato kėngėt shumė tė vjetra: "Se na ra kjo dėbora" dhe "Do marr ēiften do dal pėr gjah".

E dini ē'thanė, madje tė tre menjėherė e pa hezitim: Ja. Det er gręsk musik. Tak Adem! ( Po. Kjo ėshtė muzikė greke. Tė faleminderit, Adem! )

Kjo pra ishte arsyeja qė hapa kėtė temė pėr tė pyetur ekspertėr ( konkretisht kėtu mė shkoj mendja te Mano ), se ...

Ēka e dallon muzikėn shqiptare nga ajo ballkanase?

* Sipas mendimit tim: ritmin e kemi gati 80% njėjtė me muzikėn turke...

Diskutim tė mbarė.

Kur e ndegjuan kete kengen me lart te Nexhes,(...dhe here pas here e ndegjonin edhe me vone sipas rastit...i u pelqenin shume kenget e Nexhmije Pagarushes ne pergjithesi...) me thane se kjo kenge eshte dicka fantastike dhe se eshte e vecant. Nuk gjenin asnje tingull qe mund te krahasohej me ndonje muzike "tallavaje" turko-arabo-ballkanase, pervec kesaj "ta-ka-ta-ka-rupjes" (tarabukut pra, apo si thone ndryshe...edhe mė shqip...) qe tingllon paksa si element turko-arab muzikor....
Atehere, nuk mu kujtua gje tjeter cfare ti them (meqe nuk jam edhe ndonje ekspert apo studius i muzikes), pervec se, "...kjo "takarupja...", i thash, " ...ekziston edhe tek cdo lloj i muzikes boterore. Si tek ju ashtu edhe tek indianet e amerikes e deri ne afrike, kine e japoni...ky mjet muzikor..", shtova; "... ka lind nga nje veprim apo reagim i nje ndegjuesi te nje kenge apo kengetari/e te mire, qe ndodh instiktivisht duke i ra apo meshuar me duar ndonje objekti te caktuar tingellues (enė, dru apo derrasė...etj. etj. ) sipas ritmit muzikor te kenges"

M“u desht te gjindem disi Demko...
__________________
Mos ma vritni dėshirėn qė t ju dua, aman.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Samiu : 24-05-2018 nė 20:10
Samiu nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-05-2018, 00:20   #4
Beu_Shpata
V.I.P
 
Avatari i Beu_Shpata
 
Data e antarėsimit: Apr 2016
Posts: 3,446
Thanks: 1,459
Thanked 1,565 Times in 921 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
Beu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēka e dallon muzikėn shqiptare nga ajo ballkanase!!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gi de Masha Shiko postimin
Para ca vitesh mė erdhėn pėr vizitė disa danezė. Nė ēastin kur ata hynė, unė isha duke dėgjuar muzikė, tė cilėn unė dhe shumėkush e quan muzikė tė mirėfilltė shqiptare. Nuk e ndėrrova fare muzikėn autoktone, thashė le tė dėgjojnė edhe kėta pak muzikė tonėn. Ata pasi u rehatuan nė divan po dėgjonin muzikėn nisėn tė diskutojnė:

- det lyder bosnisk,( serbisk )...( lyder = tingėllon )ėshtė muzikė boshnjake ( serbe, turke a bullgare ).

Pėrmendnin me siguri ato muzika me tė cilat kishin rėnė nė kontakt.

Mua mė erdhi natyrisht inat, ( dhe me vete thashė: tash jua ndėrroj avazin qenėr dhe jua tregoj qejfin juve... ) ndaj menjėherė vura njė muzikė tjetėr, pikėrisht Sazet e Pėrmetit, nga ato kėngėt shumė tė vjetra: "Se na ra kjo dėbora" dhe "Do marr ēiften do dal pėr gjah".

E dini ē'thanė, madje tė tre menjėherė e pa hezitim: Ja. Det er gręsk musik. Tak Adem! ( Po. Kjo ėshtė muzikė greke. Tė faleminderit, Adem! )

Kjo pra ishte arsyeja qė hapa kėtė temė pėr tė pyetur ekspertėr ( konkretisht kėtu mė shkoj mendja te Mano ), se ...

Ēka e dallon muzikėn shqiptare nga ajo ballkanase?

* Sipas mendimit tim: ritmin e kemi gati 80% njėjtė me muzikėn turke...

Diskutim tė mbarė.
Nuk jam ekspert i muzikės por me sa di unė muzika jonė ėshtė ajo polifonike dhe muzika e kreshnikėve me lahut e cila mendohet tė jetė mėnyra e recitimit tė lashtė e cila shkruhej pėr bėmat e luftėtarėve. Disa mendojnė se poemat e Homerit kanė qenė njė rapsod i tillė i pėrmbledhur nga populli. Pak a shumė si kėngėt shqiptare me lahut.

Muzika tjetėr shqiptarė me sa di unė ka influenca tė huaja.

Muzika ballkanike pjesa mė e madhe e pėrbėrė nga sllavėt kanė muzikėn e vetė sllave. Muzika grek ėshtė kryekėput e 'tuqizuar'. Pėr Rumunėt nuk e di nuk kam dėgjuar kurrė muzikė rrumune.

Pėr muzikėn e Myzeqesė nuk jam shumė i informuar. Ėshtė shumė e veēante, sidomos pėrdorimi i klarinetės. Tepėr melankolik dhe i bukur.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Beu_Shpata : 25-05-2018 nė 00:22
Beu_Shpata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-05-2018, 00:32   #5
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,038
Thanks: 16,376
Thanked 9,699 Times in 6,559 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 408
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Thumbs up Pėrgjigje e: Ēka e dallon muzikėn shqiptare nga ajo ballkanase!!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Beu_Shpata Shiko postimin
Nuk jam ekspert i muzikės por me sa di unė muzika jonė ėshtė ajo polifonike dhe muzika e kreshnikėve me lahut e cila mendohet tė jetė mėnyra e recitimit tė lashtė e cila shkruhej pėr bėmat e luftėtarėve. Disa mendojnė se poemat e Homerit kanė qenė njė rapsod i tillė i pėrmbledhur nga populli. Pak a shumė si kėngėt shqiptare me lahut.

Muzika tjetėr shqiptarė me sa di unė ka influenca tė huaja.

Muzika ballkanike pjesa mė e madhe e pėrbėrė nga sllavėt kanė muzikėn e vetė sllave. Muzika grek ėshtė kryekėput e 'tuqizuar'. Pėr Rumunėt nuk e di nuk kam dėgjuar kurrė muzikė rrumune.

Pėr muzikėn e Myzeqesė nuk jam shumė i informuar. Ėshtė shumė e veēante, sidomos pėrdorimi i klarinetės. Tepėr melankolik dhe i bukur.
Muzika e VJETER SHQIPTARE eshte BAZUAR ose e ka ZANAFILLEN ne HISTORI te NDODHURA.Sot ke DUPE.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-05-2018, 00:53   #6
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,659
Thanks: 1,242
Thanked 776 Times in 484 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Ēka e dallon muzikėn shqiptare nga ajo ballkanase!!

Tre rryma ka muzika greke. Sirtaki,camiko dhe rebetiko. Camiko eshte pikerisht kjo muzika qe atyre danezeve iu duk si grke. rebetiko eshte muzike orientale qe ngjan shume me muziken turke e arabe. Sirtaki ka influencen latine,venedeikase,italiane. Klarineta eshte shume e zhvilluar ne shqiperi dhe ne veri te Greqise atje ku akne jetuar dhe jetojne akoma shqiptaret(pavarsisht se te asimiluar). Por ne bota nuk na njeh per shkak te izolimit te gjate gjysem shekullor qe na beri sistemi i kaluar. Na ndahu nga bota por edhe nga shqiptaret qe jetonin jashte kufirit ne te kater anet. Ky izolim ndihmoi edhe pershpejtimin e asimilimit,sidomos ne Greqi te veriut.
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-05-2018, 01:17   #7
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 13,039
Thanks: 11,485
Thanked 6,235 Times in 2,964 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 190
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Re: Pėrgjigje e: Ēka e dallon muzikėn shqiptare nga ajo ballkanase!!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga murik Shiko postimin
Tre rryma ka muzika greke. Sirtaki,camiko dhe rebetiko. Camiko eshte pikerisht kjo muzika qe atyre danezeve iu duk si grke. rebetiko eshte muzike orientale qe ngjan shume me muziken turke e arabe. Sirtaki ka influencen latine,venedeikase,italiane. Klarineta eshte shume e zhvilluar ne shqiperi dhe ne veri te Greqise atje ku akne jetuar dhe jetojne akoma shqiptaret(pavarsisht se te asimiluar). Por ne bota nuk na njeh per shkak te izolimit te gjate gjysem shekullor qe na beri sistemi i kaluar. Na ndahu nga bota por edhe nga shqiptaret qe jetonin jashte kufirit ne te kater anet. Ky izolim ndihmoi edhe pershpejtimin e asimilimit,sidomos ne Greqi te veriut.
murik ky postim mė pėlqeu shumė ( deri aty ku hyre nė politikė ).
__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-05-2018, 01:20   #8
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,659
Thanks: 1,242
Thanked 776 Times in 484 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: Ēka e dallon muzikėn shqiptare nga ajo ballkanase!!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gi de Masha Shiko postimin
murik ky postim mė pėlqeu shumė ( deri aty ku hyre nė politikė ).
Nuk eshte politike,eshte nje lloj sqarimi, sepse shume njerez nuk e kane haberin qe ne ato treva ku dominon muzika camiko por edhe me gjere dikur kane folur shqip.Edhe nese sot jane asimiluar,muzika i ka rrenjet tek populli i dikusrshem qe jetonte ne ato zona,pra shqiptaret. Eshte informim jo politike.
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-05-2018, 01:40   #9
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 13,039
Thanks: 11,485
Thanked 6,235 Times in 2,964 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 190
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Re: Pėrgjigje e: Ēka e dallon muzikėn shqiptare nga ajo ballkanase!!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga murik Shiko postimin
Tre rryma ka muzika greke. Sirtaki,camiko dhe rebetiko. Camiko eshte pikerisht kjo muzika qe atyre danezeve iu duk si grke. rebetiko eshte muzike orientale qe ngjan shume me muziken turke e arabe. Sirtaki ka influencen latine,venedeikase,italiane. Klarineta eshte shume e zhvilluar ne shqiperi dhe ne veri te Greqise atje ku akne jetuar dhe jetojne akoma shqiptaret(pavarsisht se te asimiluar). Por ne bota nuk na njeh per shkak te izolimit te gjate gjysem shekullor qe na beri sistemi i kaluar. Na ndahu nga bota por edhe nga shqiptaret qe jetonin jashte kufirit ne te kater anet. Ky izolim ndihmoi edhe pershpejtimin e asimilimit,sidomos ne Greqi te veriut.
Tė thashė mė pėlqeu ky koment. Unė nuk jam eskpert i kėtij lėmi, por po jap mendimin tim. Problemi te diskutimet tona nė pėrgjithėsi ėshtė te zanafilla - aty kapemi ( zihemi madje edhe shahemi ani se nuk jemi ekspertė ). Kur pėrmende te grekėt se kanė tri rryma nė muzikė, unė po ndalem te kjo REBETIKO qė thua se ngjan mė shumė nė muzikėn turke, arabe. Je i sigurt se grekėt e morėn prej turqve, apo mund tė jetė edhe anasjelltas.

E them kėtė, sepse duke qėndruar me qindra e mijėra vite pranė njėri tjetrit do tė kemi marrė e do tė kemi dhėnė nga kultura jonė?
__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-05-2018, 02:53   #10
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,659
Thanks: 1,242
Thanked 776 Times in 484 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: Ēka e dallon muzikėn shqiptare nga ajo ballkanase!!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gi de Masha Shiko postimin
Tė thashė mė pėlqeu ky koment. Unė nuk jam eskpert i kėtij lėmi, por po jap mendimin tim. Problemi te diskutimet tona nė pėrgjithėsi ėshtė te zanafilla - aty kapemi ( zihemi madje edhe shahemi ani se nuk jemi ekspertė ). Kur pėrmende te grekėt se kanė tri rryma nė muzikė, unė po ndalem te kjo REBETIKO qė thua se ngjan mė shumė nė muzikėn turke, arabe. Je i sigurt se grekėt e morėn prej turqve, apo mund tė jetė edhe anasjelltas.

E them kėtė, sepse duke qėndruar me qindra e mijėra vite pranė njėri tjetrit do tė kemi marrė e do tė kemi dhėnė nga kultura jonė?
Shume i sigurte.Rebetiko eshte pothuaj e njejte me muziken arabe ose turke e karakterit sentimental.Duket sikur qajne.Sigurisht qe popujt kane mare e kane dhene por ne disa raste eshte e qarte origjina.As une nuk eshte se mar vesh shume,por disa gjera i kemi mesuar. Camiko tregon vete fjala,pra nga cam. Edhe pse greket nuk e perdorin termin Cameria dhe e shmangin termin cam,ne rastin e rrymes muzikore nuk e ndryshojne por e quajne camiko. Po kush ishin keta qe i dhane emrin kesaj rryme qe quhet camiko? Pergjigja del vete,nga camet.
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-05-2018, 05:24   #11
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 23,365
Thanks: 1,912
Thanked 2,142 Times in 1,595 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 161
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēka e dallon muzikėn shqiptare nga ajo ballkanase!!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gi de Masha Shiko postimin
Para ca vitesh mė erdhėn pėr vizitė disa danezė. Nė ēastin kur ata hynė, unė isha duke dėgjuar muzikė, tė cilėn unė dhe shumėkush e quan muzikė tė mirėfilltė shqiptare. Nuk e ndėrrova fare muzikėn autoktone, thashė le tė dėgjojnė edhe kėta pak muzikė tonėn. Ata pasi u rehatuan nė divan po dėgjonin muzikėn nisėn tė diskutojnė:

- det lyder bosnisk,( serbisk )...( lyder = tingėllon )ėshtė muzikė boshnjake ( serbe, turke a bullgare ).

Pėrmendnin me siguri ato muzika me tė cilat kishin rėnė nė kontakt.

Mua mė erdhi natyrisht inat, ( dhe me vete thashė: tash jua ndėrroj avazin qenėr dhe jua tregoj qejfin juve... ) ndaj menjėherė vura njė muzikė tjetėr, pikėrisht Sazet e Pėrmetit, nga ato kėngėt shumė tė vjetra: "Se na ra kjo dėbora" dhe "Do marr ēiften do dal pėr gjah".

E dini ē'thanė, madje tė tre menjėherė e pa hezitim: Ja. Det er gręsk musik. Tak Adem! ( Po. Kjo ėshtė muzikė greke. Tė faleminderit, Adem! )

Kjo pra ishte arsyeja qė hapa kėtė temė pėr tė pyetur ekspertėr ( konkretisht kėtu mė shkoj mendja te Mano ), se ...

Ēka e dallon muzikėn shqiptare nga ajo ballkanase?

* Sipas mendimit tim: ritmin e kemi gati 80% njėjtė me muzikėn turke...

Diskutim tė mbarė.
Tingujt.......
__________________
Une perpara, fshesaxhinjte nga mbrapa.
Foreign Music > Albanian Music
thirsty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-05-2018, 07:10   #12
ciarli
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 207
Thanks: 0
Thanked 20 Times in 17 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
ciarli ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Ēka e dallon muzikėn shqiptare nga ajo ballkanase!!

..perplasja e rrymave muzikore apo jehonave kulturore ne shqiperi jane vertet polifonike! ndonjehere duket sikur fiton rryma muzikore indiane apo bullgare, ndonjehere ajo greke apo endacake dhe shpesh shohim edhe kercitje muzikore apo muzike me ngjasi ruse si psh kenget e Pirro Cakos!
ciarli nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-05-2018, 10:33   #13
busavata
Dr. pėr Rock & Roll
 
Avatari i busavata
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Gjilan
Posts: 8,433
Thanks: 2,620
Thanked 2,157 Times in 818 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 123
busavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēka e dallon muzikėn shqiptare nga ajo ballkanase!!

E kujt eshte kjo kange ?
P.S. nuk munda ta gjej komplet dokumentarin , ne mes tjerash kjo kange eshte shqiptare ...
__________________
I know it's only Rock 'n Roll but I like it

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga busavata : 25-05-2018 nė 10:37
busavata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-05-2018, 12:08   #14
Beu_Shpata
V.I.P
 
Avatari i Beu_Shpata
 
Data e antarėsimit: Apr 2016
Posts: 3,446
Thanks: 1,459
Thanked 1,565 Times in 921 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
Beu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: Ēka e dallon muzikėn shqiptare nga ajo ballkanase!!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga murik Shiko postimin
Nuk eshte politike,eshte nje lloj sqarimi, sepse shume njerez nuk e kane haberin qe ne ato treva ku dominon muzika camiko por edhe me gjere dikur kane folur shqip.Edhe nese sot jane asimiluar,muzika i ka rrenjet tek populli i dikusrshem qe jetonte ne ato zona,pra shqiptaret. Eshte informim jo politike.
Para pak vitesh pash njė 'klip' tė shkurtėr, njė filmi grek nė YouTube. Ishte film shumė i vjetėr, bardh e zi. Unė e klikova se mendova se ishte video shqiptare sepse kėngėtarėt dhe valltarė ishin tė veshur me fustanella dhe qeleshe tipike labe, edhe klarinete ishte tipike labe. Pastaj dėgjova tė flasin greqisht. Aty unė e kuptova sa shumė kan marr grekėt nga kultura jonė. Muzika e vėrtetė greke ėshtė 'turke'.

Grekėt u turqizuan shumė mė tepėr se duan tė pranojė. Ata kan fshirė historinė vetėm qė kjo gjė tė mos dihet, po ashru kan marr edhe kulturėn tonė tė.veēantė dhe e paraqesin si tė tyren pėr tė krijuar pėrshtypjen se janė ata qė janė tė veēantė dhe tė lashtė kurse ne jemi turq.

Kurse shqiptarėt akoma jetojnė me kokė nė rėrė!

E kam kėrkuar disa herė atė filmin por nuk e kam gjetur mė. Mesa duket e kan hequr.
Beu_Shpata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-05-2018, 12:45   #15
Beu_Shpata
V.I.P
 
Avatari i Beu_Shpata
 
Data e antarėsimit: Apr 2016
Posts: 3,446
Thanks: 1,459
Thanked 1,565 Times in 921 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
Beu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēka e dallon muzikėn shqiptare nga ajo ballkanase!!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga busavata Shiko postimin
E kujt eshte kjo kange ?

https://www.youtube.com/watch?v=NGCU...hfrEf3UX1iU146P.S. nuk munda ta gjej komplet dokumentarin , ne mes tjerash kjo kange eshte shqiptare ...
Busava, motivi i kesaj kenge eshte oriental. Ka muzike arabe/persiane ne te e cila na u percoll neve (banoreve te ballkanit) nga perandoria osmane. Sa degjova kengen mu kujtua gjysma e kengeve te shqiperise se mesme. Te gjitha kenget e Shqiperise se mesme jane te kompozuara rreth ketij motivi. Nuk di ta shpjegoje me terme muzikore sepse nuk e njoh muziken popullore shqiptare.

Kjo eshte kenge 'ballkanike' me influenca orientale dhe pak cigane. Keshtu e mendoj une. I takon turqeve te sotem me shume se cdo vendi te ballkanit se ne fund te fundit Turqia eshte mbeturina e Perandorise Osmane!
Beu_Shpata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-05-2018, 16:49   #16
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,798
Thanks: 4,356
Thanked 4,703 Times in 3,133 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 249
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēka e dallon muzikėn shqiptare nga ajo ballkanase!!

Po pse nuk i tha o Demke asaj Dankes, materina ti pizda det lyder waaka, waaaaka edhe ku ke degjuar tingellima keshtu, kur nuk ja qedhon te asnjera melodi.
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-05-2018, 17:25   #17
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,752
Thanks: 7,062
Thanked 8,315 Times in 5,331 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 396
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēka e dallon muzikėn shqiptare nga ajo ballkanase!!


muzike popullore e Shqiperise se mesme.
dallon besoj se nuk eshte tallava
tezja ma thonte dikur ndryshimin por nuk e shpjegoj dot me nota
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-05-2018, 20:04   #18
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 7,657
Thanks: 8,773
Thanked 6,763 Times in 2,839 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 195
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēka e dallon muzikėn shqiptare nga ajo ballkanase!!

Une kete pyetje do ta ndaja ne dy pjese:
1- cfare e dallonte musiken shqiptare me ate ballkanike
2- cfare e dallon musiken shqiptare me ate ballkanike.

Pyetjes se pare do i pergjigjesha qe ate e dallonte origjinaliteti i saj, e pa perseritshme dhe unike ne llojin e saj ne te gjitha zhanrat muzikor.
Ishte musike qe buronte nga zemra e popullit, tradizionale, nga talente te lindura dhe ndoshta edhe pa shkolle te madhe(akademi muzikore, etc etc) por qe shprehte thjeshtesi dhe embelsi te jashtzakonshme, dhe mbi te gjitha Dinjitet, pa rene ne banalitete dhe kopje te peshtira te turbofolkut ballkanik! Ne lemin e musikes se lehte binte ne sy ne rradhe te pare talenti i kengetareve, shkollimi i tyre ne Akademine e Arteve (ishin ne gjendje te lexonin nje partiture apo pentagram, jo si sot qe nuk dine fare c'fare eshte pentagrami), thjeshtesia dhe muzikaliteti i kengeve, tekstet e perkryera dhe te hartuara nga poetet me te mire shqiptare, pa vulgaritete dhe banalitete, dhe ajo qe ishte me kryesorja, dominonte shume atdhedashuria dhe vlerat e mira, thjeshtesia dhe serioziteti ne te berit e gjerave. I kendohej nenes, mjekut, mesuesit,puntorit te thjeshte,natyres se bukur shqiptare,vendlindjes,femijerise,rinise, dashurise se paster dhe te sinqerte pa interese dhe vulgaritete, por natyrisht edhe ideologjise se kohes si gjithe dynjoja kudo ne Europen Lindore.
Pyetjes se dyte do ti pergjigjesha neto pa hezitim dhe reflektim: S'ka asnje dallim! Kemi kenge te peshtira si ata, kemi tekste banale dhe vulgare po si ata, kopje te shemtura te tyre, injorance ne kulm, materializem kudo, pseudovlera dhe pa sensibilitet social, fallsitete te pashembullta(nuk pasqyrojne aspak jeten dhe problematikat sociale shqiptare) doza nacionalizmi njesoj si ata(ballkaniket) per te mos mbetur pas tyre apo per hakmarrje primitive, megallomani te papershkruar, dhe sidomos mungese talentesh te shkolluara, pra ku cdo koperativist apo traktorist NB(Ndermarrje Bujqesore) apo mjelse koprative mund te dale ne skene apo ekran dhe te konsiderohet kengetar/e.
Shihni kenget dhe videoklipet e sotme, pseudokengetare dale nga gjirizat e arave me minj, femra (jo kengetare) me breke neper kembe, makina lluksi qe nuk perkojne me jeten e popullit qe po ngordh per buke apo rinise se pa shkolle dhe pa pune qe vret kohen neper pika bastesh apo bilardo me fjalor nga me te ndyret, tekste primitive dhe te sajuara pa seriozitet, mungese talenti, etc etc etc budalliqe deri ne infinit…
Shqiperia lengon rende nga probleme sociale, por kenget e saj nuk pasqyrojne apo nuk frymezohen/denoncojne aspak kete semundje te rende, asnje tekst me permbajtje sociale (pervec plages se emigrimit qe e kemi pasur ne shekuj), asnje antikonformizem, asnje fije ndjenje ndaj tyre, asnje sensibilitet dhe perkrahje ndaj tyre, e keshtu me radhe! C'te shkruash me shume?
Ja dy shembuj kot sa per te krijuar nje ide, sepse ne fund te fundit behet fjale per kengetare apo jo ?, pra qe te dy kane ne mes tyre shenjen e barazvleshmerise por ne ndergjegjen tone besoj se askush nuk mund ti veje ne te njejtin nivel kto dy kenge shqiptare qe pasqyrojne jeten shqiptare sipas menyres se tyre!
Zgjidhni vete per ke do te duartrokisnit__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-05-2018, 20:22   #19
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 7,657
Thanks: 8,773
Thanked 6,763 Times in 2,839 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 195
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēka e dallon muzikėn shqiptare nga ajo ballkanase!!

ORIGJINALI:


KOPJA e shemtuar shqiptare


__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-05-2018, 20:29   #20
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,798
Thanks: 4,356
Thanked 4,703 Times in 3,133 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 249
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēka e dallon muzikėn shqiptare nga ajo ballkanase!!

Po, ama, vetem pse nje xy qe kendon shqip nuk e perfaqeson muziken shqiptare si teresi dhe te vendoset ke referenzlist.
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur