Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Mjekėsia

Mjekėsia ''Arti i mjekėsisė konsiston nė zbavitjen e pacientit ndėrsa natyra kuron sėmundjen'' Voltaire

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 13-07-2018, 10:32   #281
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 5,057
Thanks: 2,035
Thanked 2,951 Times in 1,645 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 107
par ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Angelisa Shiko postimin
Sa raste ka si ky, pa fund!
Njeres e cila ishte me nje veshke dhe qe bente kontroll te vazhdueshem tek spitali Amerikan.... i kishte then doktori "duhet te heqim njeren veshke"
Kjo e shkreta "une nje kam o Doktor" per kete arsye vij tek Juve vazhdimisht.
Ah nje paske ! E mire do gjejme dicka tjeter per te hequr lol
Nuk eshte per te qesh ne fakt por qe kur shkon ne nje spital rregullisht, aty besoj ke nje kartele apo your medical history....
Aty kur vjen ceshtja tek leku doktori behet fallxhor

Problemi qendron tek mosfunksionimi i shtetit ligjor, sepse po ti besh nje denoncim ne prokurori ne nje vend tjeter dikush do merrte pergjegjesine; por ketu mbyllen sa hap e mbyll syte probleme te tilla sepse spitali amerikan dhe ca spitale te tjera jane prona te rrokfelerit e co qe duhet me ju ....... rracen ku e kane ( ndjese per shprehjen)
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-08-2018, 19:50   #282
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 5,057
Thanks: 2,035
Thanked 2,951 Times in 1,645 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 107
par ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

Gazeta Telegraf
Nuk ka tė ndalur marrėzia mė spitalet publike. Harrohet mjekėsia falas, gati projekti pėr dhėnien me PPP tė radiologjisė dhe imazherisė, duke pėrfshirė grafitė, skopitė, eko, skaner, rezonancė dhe shėrbimet ndihmse.
Shėrbimi i radiologjisė nė spitalet publike do jepet me koncesion
Engjėll Musai
Drejtor i Telegraf
Nė kėtė periudhė tė rėndė tė sėmundjeve virale tė verės, shtimit tė sėmundjeve tumoreve, mungesės sė ilaēeve pėr tė sėmurėt me kancer, kur traumat dhe aksidentet po bėjnė kėrdinė, ministria e Shėndetsisė ,nė vėnd qė tė prokupohet pėr kėtė situatė, gjenė mundėsine dhe diskuton, katėr ditė mė parė pėr njė projekt, qė ka mbėrritur nė tepsinė e madhe tė mjekėsisė falas mbi dhėnien me koncesion( PPP ) tė shėrbimit tė Radiologjisė njė tė huaji anonimė, duke groposur pėrfundimisht mjekėsinė publike dhe premtimet elektorale pėr mjekėsinė falas. Po si ka mundėsi qė Shqipėria ėshtė i vetmi vend nė Ballkan dhe Europė, qė spitalet shtetėrore grabiten nga shtetarėt dhe ‘monkukaleshėt” , fiktivė pas tyre. Spitalet mbahen nga taksat e shqiptarve, sigurimet e detyrueshme shėndetėsore dhe ėshtė e pafalshme qė kėto shėrbime u jepen hajdutėve dhe banditėve, duke i thithur popullit edhe pikėn e fundit tė gjakut. Po, a kanė shpirt kėta njerėz, a kanė tė ngopur kėta shtetarė, a kanė frikė se njė ditė do i zėrė mallkimi i qytetarėve ?! Po ky popull qė gėnjehet nga fjalėt e bukura dhe tė sheqerosura me helm nga ustallarėt e politikės, qė dėgjojnė dhe pranojnė shpėlarjen e trurit nga maskarenjtė e kėtij vėndi do tė thoshte i madhi Ali Asllani. Dhe po vazhdojmė tė citojmė fjalėt e arta tė poetit, qė duhet tė dėgjojnė qytetarėt nė vend tė atyre qė spitalet i grabitėn nėpėrmjet PPP dhe ca njerzve tė tyre, qė hapėn licenca jashtė me 1 punėtor, apo akoma mė keq, kur ai qė helmon merr pėrsėri koncesionin, ai qė ka njė lokal bar-kafe merr koncesionin tjetėr, qė veglat e sterilizimit i jepen njė privati qė i ble me fondin e spitalit, vendos fitimin e tij dhe ja shet sa frėngu pulėn spitalit publik, pikėrisht po qytetarėve. Po pse kaq problem e kishte vetė ministria, qė tė merrte porosinė dhe t’i porosiste nė fabrikė, duke i vėnė kusht furnizimi, ēdo muaj, 2 herė nė muaj, ēdo 10 ditė si ta mendonte, por u dashka t’i jepet njė tė “huaji”, qė” nuk kanė brekė nė bythė”, tė mė falin qytetarėt pėr etikėn?! Po edhe ushqimin duhet ta marrim nga koncesioni dhe ne themi pse ikin jashtė shtetit profesionistėt dhe nuk ka guzhinjer, edhe taksa pėr parkim, edhe dializėn nė spitalet dhe krevatet e shtetit, edhe analizat, edhe labratorėt, tė gjitha me PPP?! Po kjo ėshtė njė marrėzi e paparė. Ndaj edhe thėniet e Ali Asllanit tingėllojnė po kaq aktuale :
Hani, pini dhe rrėmbeni,
mbushni xhepe, mbushni arka,
tė pabrek’ ju gjeti dreka,
milionier’ ju gjeti darka.
Hani, pini dhe rrėmbeni, ėshtė koha e ēakenjvet;
hani, pini e rrėmbeni, ėsht’ bot e maskarenjve;
Hani, pini, vidhni, mblidhni gjith’ aksione, monopole,
ekselenca dhe shkėlqesa, tuti quanti come vuole!
Njerėzit e Soros nė krye tė privatizimeve dhe PPP?!
Nuk ėshtė rastėsi qė shumica e njerėzve qė po merren me PPP nė mjekėsi dhe nė fushat e tjera, si nafta, drejtėsi, privatizime, etj, janė pikėrisht tė besuarit e SOROS. Dhe sigurisht qė duhen fitime dhe tė gjithė duan pjesėn e tyre, tė cilat do tė dalin nga varfėria e shqiptarėve, por qė duhen adresuar nė destinacionin e kėmbimit tė shėrbimit ndaj atyre qė u investua nė vite , pikėrisht pėr kėtė ditė. Dhe nė mėndje mė vijnė vargjet e tjera tė Ali Asllanit, qė, kur fliste pėr nėnshtrimin e shqiptarve ndaj tė huajve, citonte:
Dallavera nėpėr zyra, dallavera nė pazar,
dallavera me tė huaj, dallavera me shqiptar’
Vetėm, vetėm dallavera, dhe nė dėm tė kėtij vendi,
qė ju rriti, qė ju ngriti, qė ju ngopi, qė ju dendi!
E na tunde, na lėkunde, nėpėr salla shkon e shkunde,
mbasi dora e armikut ty me shok' tė heq pėr hunde.
Rroftė miku yt i huaj, qė pėr dita los e qesh,
tė gradoi katėr shkallė, pse i the dy fjal' nė vesh!
Koncesioni i Radiologjisė dhe Imazherisė
Propozimi i njė firme anonime ėshtė hedhur nė tavolinėn e ministrisė sė Shėndetsisė dhe justifikimi ėshtė qė do kursehet nė ēmimet e kėtyre shėrbimeve, por mė thuaj njė vend nė botė, qė i ka ēmimet mė tė lira se shėrbimi shėndetėsor shtetėror ? Pa mė thuaj, se ēfarė kosto do tė ketė njė grafi, njė skopi, njė eko, njė skaner, njė rezonancė? Askush nuk di gjė dhe askush nuk flet pėr kėtė gjė. Njė grafi, qė sot bėn 5 mije lekė, nesėr mund tė kushtojė mbi 20 mijė lekė dhe parimi ėshtė qė firma pretendon se do uli ēmimet, por duke e nxjerė shumfish fitimin tek konsulenca mjeksore e diagnostikimit dhe kjo kuptohet fare thjesht. Nga ana tjetėr, firma “anonime” pretendon se do fusė njė shėrbim tė ri, qė ėshtė PETCIDI. Ky shėrbim, qė gjoja do e fusė pėr herė tė parė nė Shqipėri, bėhet sot nė shumė spitale private nėpėrmjet njė pajisjeje, qė kushton 800 mijė deri nė 900 mijė euro, i cili bėn njė ekzaminim tė specializuar, por, qė nė fund tė fundit, shteti nuk e ka problem pėr deri sa ka blerė me kredi pajisje qė kushtojnė miliona euro. Po pėrse e paska problem pėr njė pajisje tė tillė, qė ėshtė mė e lira nga ato ēka ka blerė kohet e fundit. Nga ana tjetėr kur qėnka kaq e rėndėsishme, pėrse nuk u ble me projektin e Bankės Botėrore, por u blenė gjėra pa vlerė. Apo kjo duhet si njė pretekst mė shumė pėr tė justifikuar dhėnien me koncesion( PPP). Po mirė qytetarėt qė edhe gėnjehen pėr momentin, se tė tjerat do i shohin kur tė shkojnė nė spitale se ēdo heqin, po mjekėt, specialistėt, si mundet t’i gėnjesh ? Pse shqyrtimi i PPP nga ministria e Shėndetsisė dhe stafi i ngushtė i titullarėve tė saj bėhet pikėrisht nė kohėn qė qytetarėt nga veriu nė jug, nga Tirana e Shkodra, nga Fieri, Berati e Dibra janė me pushime dhe duhet tė gjendet posaēėrisht njė periudhė e tillė?! Apo qė tė kalojė nė heshtje dhe tė mos merret vesh nga mjekėt e spitaleve, ata tė imazherisė, mediat dhe qytetarėt hallexhinjė?! Por Ali Asllani do t’i pėrgjej kėshtu kėsaj pyetje:
Qė nga Korēa gjer te Shkodra mbretėron njė errėsirė,
nėpėr fusha, nėpėr kodra, vėrshėllen njė egėrsirė!
Pra, o burra, hani, pini, hani, pini or' e ēas,
Pėr ēakallin, nat' e errėt, ėshtė ras' e deli ras'!
Firma “anonime” dhe mjeshtrit e radiologjisė shqiptare
Firma pretendon se do riparojė pajisjet e RADIOLOGJISĖ kur kostua e riparimit aktual nė tė gjithė vendin kushtojnė jo mė shumė 25 mijė euro. Pajisjet e radiologjisė dhe imazherisė janė nė rregull dhe nė kushte tė shkėlqyera, falė edhe tenderave tė bėra pikėrisht nga kėta shtetarė, pavarėsisht se janė marrė me kredi dhe kėtė kredi dihet qė do e paguajnė shqiptarėt, ndėrsa shtetarėt dhe koncesionarėt anonimė tė PPP do ndajnė mes tyre fitimet nga gjaku i popullit. Qė tė bėsh njė revolucion tė tillė nė Radiologji- Imazheri duhet tė pretendosh se diagnozat janė tė pasakta dhe kjo i ka kushtuar shtetit nė trajtimin e pacientit. Le ta bėjnė publike kėta zotrinjtė e ministrisė sė Shėndestisė, bashkė me anonimėt e tyre tė PPP-sė, se sa diagnoza tė gabura ka nga specialistėt tanė dhe sa ėshtė pėrqindja qė ėshtė kostuar pas ndėrhyrjeve kirurgjikale ?! Nėse duhet tė japim pėrgjigje imazherike nga profesorė tė veēantė tė QSUT, askush nuk i pengon dhe ata mund tė pėrdorin telemidicinėn, qė ndodhet nė QSUT dhe qė ėshtė vėnė nė punė po me paratė e kėsaj qeveri dhe donacioneve tė huaja dhe gjithė mjekėt e rretheve mund tė konsultohen me profesorėt e QSUT. Aparatet qė nuk punojnė, sikurse ėshtė njė aparat nė njė rrethe tė madh tė vendit lihet qėllimisht i tillė, edhe pse riparimi i aparatit nė rastin konkret i Fierit kushton 25 mijė euro. Ky nuk rregullohet, sepse pas tij fshihen interesat e mjekve dhe klinikave private tė lidhura me qarqet e ministrisė dhe deputetėt e zonės, aq mė tepėr qė Banka Botrore solli mbi 10 aparate tė reja imazherike, tė cilat vetė titullarėt e ministrisė i inaguruan me bujė tė madhe. Kėtyre shtetarve Ali Asllani u ka rezervuar vargje tė posaēme nga kryevepra e tij, pikėrisht pėr zėvendėsimin e humanizmit me zemrėn e nxirė nga ankthi i tė sotmes dhe makthi i sė nesėrmes:
Sidomos ju dredharakė, ju me zemra aq tė nxira,
ju dinakė, ju shushunja, ju gjahtar' nė errėsira!
Ē'na pa syri, ē'na pa syri!… Hunda juaj ku nuk hyri:
te i miri, te i ligu, te spiuni mė i ndyri!
Me sa duket edhe kėto pajisje do i bėhen peshqesh firmės “anonime” tė pushtetarėve aktualė, qė, me sa duket, do jėnė aksionerėt e vėrtetė, sikurse ndodhi edhe me koncesionet e tjera tė mjekėsisė publike shqiptare. Pikėrisht pėr kėta anonimė, qė kurrė nuk kanė munguar, kanė vendin e tyre nė “Hakėrrimėn” e Aliut:
Edhe ju tė robėruar, rob nė dor' tė metelikut,
fshini sofrat e kujtdoj', puthni kėmbėn e armikut!
Qė ta kesh armikun mik e pandehni menēuri,
mjafton bėrja pasanik, pasanik dhe "bej" i ri,
dhe u bėtė pasanik, me pallate, me vetura,
kurse burrat mė fisnikė, japin shpirtin nė tortura!
Nėse imazheristėt, specialistėt, teknikėt, largohen nga puna ,ata i pret Gjermania dhe vendet e tjera tė europės , ashtu sikurse po punojnė nė spitalet e huaja nė Shqipėri si tek Amerikani, Hygea, Salus, Gjermani, Continentali ,Europiani e shumė klinika tė tjera nė kryeqytet. Atėherė cili ėshtė motive qė jepet me PPP, duke shumfishuar ccmimet, tė vidhet fondi dhe spitalet tė mbeten nė mėshirė tė fatit pa para dhe pa ilacce sikurse janė edhe sot. Shikoni onkologjikun, spitalet e rretheve dhe tė Tiranės qė familjarėt venė dhe I blejnė vetė ilaccet. Po kush do meret nesėr me kimioterapinė dhe me “rrezet” nė onkologjik ? Privati ? Harrojeni dhe kėtė do e vuajnė pacientėt dhe xhepat e familjarėve shqiptar. Specialistėt tanė nė spitalet shtetrore janė tė shkėlqyer dhe kjo ėshtė arsyeja qė spitalet e huaja nuk sjellin imazherist nga jashtė pasi specialistėt tanė janė tepėr tė sakt nė diagnostikimin e sėmundjeve.
Kompanitė prestigjoze ndėrkombėtare dhe koncesionari “anonim”
Ata do shfrytėzojnė pajisjet aktuale dhe duke bėrė mirmbajtjen e tyre, por faktet janė tronditėse pasi ,kėto pajisje janė tė kompanive tė fuqishme dhe ata nuk lejojnė qė tė jenė tė varur nga njė kompani qė merė koncesionin nė Shqipėri, pasi ata kanė kompanitė e tyre dhe nuk mund tė jenė tė varur prej tyre dhe nuk pranojnė tė bashkpunojnė apo tė japin pajisje pėr riparim. Atherė firma do detyrohet tė shkojė nė “varrezat” e pajisjeve mjeksore si ato tė makinave dhe do marin pjesė jashtė funksionit teknik ,pėr tė thėnė qė u rregullua. Ndaj shqetėsimi I shqiptarve ėshtė I madh pasi edhe premtimi i bėrė pėr shėndetsi falas rezultoi njė mashtrim. Poliklinikat janė nė kaos, nga spitalet vetėm me pagesa xhepi mund tė shpėtosh, check-up fiktiv, planifikim ekosh me muaj tė tėra, ato tė kardiologjisė po ashtu, laboratorėt mė keqė , ushqimi duhet tė vijė I paketuar a thua se po fluturon me avion, parkim me para dhe tashmė kapaku I vihet me PPP e Radiologjisė dhe Imazherisė. Ndaj dhe perla e Ali Asllanit nė hakėrrimėn e tij do tė tu bėnte apelė kėtyre tė pangopurve me vargjet nga mė tronditėset pas atyre tė mjerimit Migjenian :
Dhe kujtoni tash e tutje me tė tilla dallavera
kukuvajka do pėrtypi zog e zoga si pėrhera…
Ja, ja grushti do tė bjeri pėrmbi krye tė zuzarve,
koha ėshtė e maskarenjve, po Atdheu i shqipėtarve!
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-08-2018, 16:04   #283
IronMan
Kindda Hero
 
Avatari i IronMan
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Vendndodhja: Marvel Universe
Posts: 1,265
Thanks: 136
Thanked 276 Times in 139 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 43
IronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

Kur te kuptoje shqiptari si duhet te funksionoje sistemi shendetsor, ka kaluar edhe nje shekull tjeter. Tani jemi akoma tek faza “mjekesia falas” por pa u shqetesuar se si. Kur te fillojm te na djege disi me teper (rasti i koncesioneve) do kuptojm qe diku ai lek do dale dhe shteti mjaft qe te heqe pergjegjesine direkte nga vetja do ja jape dikujt qe ti gjeje me zor keto leke.
Gjithsesi, nuk duhet te harrojm qe kur preket fundi eshte gjithmone mundesia per te gerrmuar dhe ne fundin po e prekim
Nga ana tjeter se di sa te konfirmuara jane te dhenat qe kemi 1.3 mjeke/1000 banorw dhe diku tek 4 pika basti/1000 banore. Edhe kjo eshte per tu analizuar disi nese jane statistika te konfirmuara
__________________
I'm IronMan!
IronMan nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-08-2018, 20:18   #284
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,680
Thanks: 371
Thanked 1,973 Times in 1,331 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

ka nevoje per vizita mjekesore ne forum se jane bere te gjithe budista e s'po shkruan me njeri....


p.s. gazeta Tunde
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-10-2018, 11:29   #285
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 5,057
Thanks: 2,035
Thanked 2,951 Times in 1,645 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 107
par ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

https://lapsi.al/2018/10/01/skandali...t-te-skaduara/
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-10-2018, 00:41   #286
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,205
Thanks: 16,485
Thanked 9,747 Times in 6,593 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

Ne troje po nuk bere Chek-Up ndeshkohesh.
Sa per dijeni....ju me minifunde,ku eshte e SHKRUAR kjo!!!!
A ka me shtet DEGJENERATE?????????????????
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-10-2018, 01:44   #287
Adea
V.I.P
 
Avatari i Adea
 
Data e antarėsimit: Dec 2016
Posts: 2,899
Thanks: 3,611
Thanked 683 Times in 538 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 32
Adea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Ne troje po nuk bere Chek-Up ndeshkohesh.
Sa per dijeni....ju me minifunde,ku eshte e SHKRUAR kjo!!!!
A ka me shtet DEGJENERATE?????????????????


Ke bere nje gabim te vogel fare Beno.

Fshatunari tha ketch-up dhe JO chech-up.


Dea
Adea nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-10-2018, 14:00   #288
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,205
Thanks: 16,485
Thanked 9,747 Times in 6,593 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Adea Shiko postimin
Ke bere nje gabim te vogel fare Beno.

Fshatunari tha ketch-up dhe JO chech-up.


Dea
Pranohet KRITIKA e DREJTE.Pastaj i thashe NONES time: une skam vdekur akoma.

Mjafton.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-10-2018, 07:37   #289
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,205
Thanks: 16,485
Thanked 9,747 Times in 6,593 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

Drejtori i “Telegraf”, Engjėll Musai: Ngjarje si ajo e “Babales” pėrdoren pėr tė larguar vėmendjen e qytetarėve nga problemet e vėrteta.


Engjėll Musai, drejtori i gazetės ‘Telegraf’ i ftuar nė emisionin “Natė me Xhaxhiun” nė Fax News tha se kjo qė po ndodh nė vendin tonė ku gjithė fokusi ėshtė nė ēėshtje tė tilla si “Babalja” e tjerė, nuk ėshtė e rastėsishme. E gjitha sipas tij ėshtė e llogaritur pėr tė larguar vėmendjen e qytetarėve nga problemet e vėrteta.

I ngacmuar nga Xhaxhiu nė lidhje me atė qė po bėjnė mediat ku tema tė tilla si “Babalja” “Xhisiela” e tjerė prej sa kohėsh kanė marrė gjithė vėmendjen e publikut, Musai tha se “nuk bėhet se kolegėt tanė duan, por janė tė urdhėruar”.

Sipas tij lajmi qė do duhej tė pushtonte mediat kėto ditė ishte se 120 milionė euro ilaēe reazultojnė tė skaduara.

“Ėshtė njė skandal i vėrtetė cfrė po pėrjeton publiku shqiptar. Ē’po bėhet me shqiptarėt qė janė tė papunė, ēpo bėhet me ato qė po ikin, investitorėt po ikin, kompanitė e huaja po ikin.

Nuk ėshtė njė rastėsi, nuk bėhet se ata duan, edhe kolegėt tanė nuk duan, por janė tė urdhėruar tė ecin nė kėtė linjė qė shqiptarėt mos ta kenė mendjen se me ēfarė i ēojnė fėmijėt nė shkollė, me ēfarė tė ushqehen, nuk vete dot nė spital se nuk ke ilaēe. Gati 120 milionė euro ilaēe rezultojnė tė skaduara, ky ėshtė lajmi qė duhet tė marren mediat shqiptare”, tha Musai ndėr tė tjera.

PS: nuk e di qfare do behej ku bano shkruesi n.q-se farmacite ne Gjermani te jepnin receta ilaqesh te skaduara!!!

Ne Shqiperi eshte nje shtet......KRIMINEL.Dhe mos na cani DARET shume me shkrime intelektualesh prostituike.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-10-2018, 07:46   #290
lonely_lion
在中国的某个地方
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 5,037
Thanks: 0
Thanked 1,723 Times in 1,344 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 73
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Drejtori i “Telegraf”, Engjėll Musai: Ngjarje si ajo e “Babales” pėrdoren pėr tė larguar vėmendjen e qytetarėve nga problemet e vėrteta.


Engjėll Musai, drejtori i gazetės ‘Telegraf’ i ftuar nė emisionin “Natė me Xhaxhiun” nė Fax News tha se kjo qė po ndodh nė vendin tonė ku gjithė fokusi ėshtė nė ēėshtje tė tilla si “Babalja” e tjerė, nuk ėshtė e rastėsishme. E gjitha sipas tij ėshtė e llogaritur pėr tė larguar vėmendjen e qytetarėve nga problemet e vėrteta.

I ngacmuar nga Xhaxhiu nė lidhje me atė qė po bėjnė mediat ku tema tė tilla si “Babalja” “Xhisiela” e tjerė prej sa kohėsh kanė marrė gjithė vėmendjen e publikut, Musai tha se “nuk bėhet se kolegėt tanė duan, por janė tė urdhėruar”.

Sipas tij lajmi qė do duhej tė pushtonte mediat kėto ditė ishte se 120 milionė euro ilaēe reazultojnė tė skaduara.

“Ėshtė njė skandal i vėrtetė cfrė po pėrjeton publiku shqiptar. Ē’po bėhet me shqiptarėt qė janė tė papunė, ēpo bėhet me ato qė po ikin, investitorėt po ikin, kompanitė e huaja po ikin.

Nuk ėshtė njė rastėsi, nuk bėhet se ata duan, edhe kolegėt tanė nuk duan, por janė tė urdhėruar tė ecin nė kėtė linjė qė shqiptarėt mos ta kenė mendjen se me ēfarė i ēojnė fėmijėt nė shkollė, me ēfarė tė ushqehen, nuk vete dot nė spital se nuk ke ilaēe. Gati 120 milionė euro ilaēe rezultojnė tė skaduara, ky ėshtė lajmi qė duhet tė marren mediat shqiptare”, tha Musai ndėr tė tjera.

PS: nuk e di qfare do behej ku bano shkruesi n.q-se farmacite ne Gjermani te jepnin receta ilaqesh te skaduara!!!

Ne Shqiperi eshte nje shtet......KRIMINEL.Dhe mos na cani DARET shume me shkrime intelektualesh prostituike.

Ja ka fut kot ky. Pee duhet te jene ilacet e sakta ose brenda afatit? Cfare ndryshimi ka ? Merr dy kokra dhe te bejne pune. Se mos kemi te tjerat ne rregull ne. Ne kemi me vite qe na udheheqim 2 apo 3 apo 4 qeveri . Vl. C'u be se jane te skaduara ilacet? Ne j'a kemi dale me 30 vjet qeveri te skaduar po pjerdhim per ilace.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-10-2018, 18:36   #291
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,205
Thanks: 16,485
Thanked 9,747 Times in 6,593 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Thumbs up Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lonely_lion Shiko postimin
Ja ka fut kot ky. Pee duhet te jene ilacet e sakta ose brenda afatit? Cfare ndryshimi ka ? Merr dy kokra dhe te bejne pune. Se mos kemi te tjerat ne rregull ne. Ne kemi me vite qe na udheheqim 2 apo 3 apo 4 qeveri . Vl. C'u be se jane te skaduara ilacet? Ne j'a kemi dale me 30 vjet qeveri te skaduar po pjerdhim per ilace.
Mire e KE po u nisa tu pa PENSIONISTA(E)T ...ne Gjermani.

Ne troje dhe MUT tju japesh e HANE.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-10-2018, 07:05   #292
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 5,057
Thanks: 2,035
Thanked 2,951 Times in 1,645 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 107
par ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

Skandali
Gjobiten mjekėt qė nuk kapin normėn e pacientėve pėr check up.
Ministria e Shėndetėsisė nisi 4 vjet mė parė aplikimin e check up-it pėr moshat 35 deri nė 70 vjeē. Programi u debatua shumė nga partitė politike, madje opozita e denoncoi pranė prokurorisė, duke e konsideruar atė si mė korruptivin dhe mė tė dėshtuarin.

Kompania qė fitoi kontratėn 10-vjeēare tė qeverisė shqiptare prej 120 milionė eurosh nuk ka lidhje me shėndetėsinė, pasi merret me tregtimin e cigareve, detergjenteve dhe pelenave tė fėmijėve. Koncesioni i check up-it paguhet 2.1 milionė euro ēdo vit nga buxheti i shtetit pėr analiza tė pakryera. Por qė nga janari i vitit 2018 u shoqėrua nga njė tjetėr skandal.

Mjekėve tė familjes u ėshtė vėnė njė normė pėr tė pėrmbushur nė planin e check up-it, nė tė kundėrt ata gjobiten. Vetė mjekėt pohojnė se kjo ėshtė e shkruar nė kontratat e punės dhe mosplotėsimi i normės u rrezikon madje edhe vendin e punės.

Mjekja 1 – E kemi domethėnė njė ligj, qė duhet…

Gazetari – Nuk ėshtė i detyrueshėm?

Mjekja 1 – Informojmė pacientėt nė bazė tė ligjit, domethėnė ne kemi njė kontratė qė duhet t’i kėrkojmė pacientėve ta bėjnė check up-in, por ēdo gjė varet dhe nga dėshira e tyre.

Gazetari – Nuk ėshtė e detyrueshme. Kjo nuk ėshtė e detyrueshme pėr pacientin?

Mjekja 1 – Ne nuk i detyrojmė nė asnjė moment, tė bėjnė check up-in, pavarėsisht se ne me ligj e kemi qė duhet.

Mjekja 2 – Ėshtė njė normė, qė ėshtė vendosur…

Gazetari – Sa ėshtė nė ditė a nė muaj? Nuk e di si pėrllogaritet.

Mjeku 2 – Shiko tani!

Gazetari – Ėshtė pėr mjek familje apo pėr qendra shėndetėsore?

Mjeku 2 – Ėshtė edhe pėr mjek, edhe pėr Qendėr Shėndetėsore.

Gazetari – Sa ėshtė pėr shembull pėr mjek? Ju pėr shembull si mjeke sa duhet tė arrini nė ditė?

Mjekja 2 – Shiko tani, unė duhet tė jem 2 nė ditė, domethėnė njė ditė dy, njė ditė njė.

Gazetari – Ėhė!

Mjekja 2 – Por edhe nė muaj, sa i bie?

Gazetari – 30, po tė kesh 1.

Mjekja 2 – 34!

Gazetari – Nė muaj, duhet tė kapė njė mjek.

Mjekja 2 – Po! Nė qoftė se nuk e arrin kėtė, pastaj gjobitet mjeku.

Gazetari – Gjobitet?

Mjekja 2 – Po!

Gazetari – Po mbi ēa baze gjobitet?

Mjekja – Po se ėshtė njė pikė e kontratės edhe nuk e ke realizuar.

Mjekja 2 – Unė pėr veten time pėr 6 mujorin e parė jam gjobitur 30 mijė lekė. Nuk e kisha realizuar 100%, kisha realizuar 70%, tė vjetra 30 mijė lekė, po pėr mua 30.

Gazetari – Po, po nejse!

Mjeku 2 – Se unė 500 mijė lekė (tė vjetra) e kam rrogėn. Sivjet e kanė futur nė kontratė ata, njė pikė nė kontratė.

Gazetari – Nuk ka qenė mė pėrpara?

Mjeku 2 – Nuk ka qenė. Thuhej qė bėhej, bile vitin e parė e bėmė ne dhe na dhanė edhe njė rrogė shpėrblim, kurse tani punojmė dhe asgjė.

Mjeku 3 – Nė rast se ne si mjekė, si Qendėr Shėndetėsore nuk realizojmė kontrollin bazė, nė bazė tė njė pike tė kontratės ne jemi tė detyruar qė tė marrim dhe sanksione pėrkatėse. Njė prej tyre ėshtė gjoba, detyrime financiare. Ne jemi pak a shumė tė shqetėsuar nė kėtė drejtim, nė njė farė presioni se nuk e realizojmė dot. Ėshtė e vėshtirė sepse duhet tė dalim nė qytet e nė ēdo vend qė tė mbledhim njerėzit. Kemi dalė me tė gjithė personelin e infermieret tona, por nuk e realizojmė dot.

Por e gjithė kjo situatė ėshtė nė shkelje tė Kodit tė Punės, i cili nuk parashikon sanksione tė tilla. Emisioni “Stop” mundi tė sigurojė njė kontratė mes mjekėve tė familjes dhe Fondit tė Sigurimit tė Detyrueshėm tė Kujdesit Shėndetėsor, tė lidhur mė 31 Janar tė vitit 2018.

Nė pikėn e dytė tė nenit 11 pėr detyrimet e MPF pėr shėrbimet e kontrollit mjekėsor bazė, thuhet se mjekėt duhet tė planifikojnė dhe njoftojnė shtetasit e grupmoshės 35-70 vjeē pėr paraqitjen pranė kabineteve tė kontrollit mjekėsor bazė pėr kryerjen e kontrollit.

Ndėrsa nė pikėn 7 thuhet se mjekėt duhet tė pėrgjigjen pėr realizimin e targetit ditor/mujor tė projeksionit tė kontrollit mjekėsor bazė tė negociuar me drejtorin e Qendrės Shėndetėsore.

Nė nenin 21 tė kėsaj kontrate janė sanksionet pėr moszbatimin e detyrimeve kontraktuale, ku pėrmenden gjobat dhe shkarkimi i drejtorit tė Qendrės Shėndetėsore.

Emisioni “Stop” ka siguruar gjithashtu miratimin e masave administrative “gjobė” tė propozuara nga grupi i kontrollit me vlera tė ndryshme monetare.

Gazetari iu drejtua Fondit tė Sigurimit tė Detyrueshėm tė Kujdesit Shėndetėsor pėr tė pyetur se pėrse ėshtė vendosur kjo pikė nė kontratė, por nuk mori asnjė pėrgjigje konkrete.

Gazetari – Do tė flisja njė herė paraprakisht qė tė merrja njė pėrgjigje zyrtare ose njė intervistė nė qoftė se ėshtė e mundur me kreun e institucionit, nė lidhje me njė problematikė qė ne e kemi gjetur nė gjeneral, po i them ėėė…

Sekretarja – Ėhė?

Gazetari – Pėr mjekėt e familjes. Sivjet iu ėshtė vėnė nė kontratėn kolektive qė bėhet njė pikė, ku i detyron kėta mjekė, domethėnė na kthen nė kohėn e komunizmit, qė tė bėjnė 4 qytetarė shėrbimin e check-up-it dhe 102 nė muaj. Domethėnė pse ėshtė vendosur kjo nė kontratė, meqė kontratėn e kanė me institucionin tuaj. Domethėnė nuk ėshtė pak…? S’mund tė na flasė dikush? Apo?

Sekretarja – Jo, pėr momentin jo, sepse mė thanė qė ėshtė ēėshtje ekskluziviteti financiar i shtetit, qė pėr momentin ėshtė nė aktivitet.

Ndaj dhe emisioni ”Stop” ia referoi ēėshtjen Inspektoratit tė Punės, ku u premtua ngritja e njė grupi pune pėr tė kontrolluar tė gjitha pikat e kėsaj kontrate, pasi nuk kishin asnjė informacion rreth saj, edhe pse kontrata ėshtė lidhur qė nė Janar tė kėtij viti. /tvklan.al
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-10-2018, 08:01   #293
Si Bora
V.I.P
 
Avatari i Si Bora
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 22,109
Thanks: 10,344
Thanked 9,726 Times in 4,776 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 322
Si Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

u meka tu qesh me keto prralla

tani e kuptoj pse e kane kete pike ne kontrate qe te dalin sa me shume te semure e ti operojne kot per perfitime te spitaleve private

O Zot atje te marrin me zor te te bejne te semure qe ti te paguash ke ske .
__________________
Nuk besoj se qielli eshte blu.
Si Bora nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-10-2018, 08:21   #294
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 5,057
Thanks: 2,035
Thanked 2,951 Times in 1,645 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 107
par ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Si Bora Shiko postimin
u meka tu qesh me keto prralla

tani e kuptoj pse e kane kete pike ne kontrate qe te dalin sa me shume te semure e ti operojne kot per perfitime te spitaleve private

O Zot atje te marrin me zor te te bejne te semure qe ti te paguash ke ske .
Me shume ka te bej me fondin qe duhet dhene per M&D & co qe kane ekskluzivitetin e check-up ne Shqiperi.
Duke qene se kontrolli i Check-up eshte teper injorant ne fushen e mjekesise te nxjerre me probleme shendetesore, te duhet pastaj te merresh me kontrolle te imtesishme ne klinikat private apo shteterore siq me ndondhi mua para dy vitesh.
Problemi nuk eshte vetem tek urdheri perkunder administrates publike por edhe te punesuarve ne sektorin privat per te kryer dy here ne vite vertetimin e " aftesise per pune" , dhe kur paraqitesh aty nje pjese e mjekeve te japin detyrim ' Check up-in' ose perndryshe duhet 4-6 analiza apo konsulta per tu paraqitur ne komisionin e 'aftesise per pune'.
Sivjet i thashe mjekes qe nuk bej check-up , prandaj me lesho rekomandime konsultash dhe do ti bej, e di qe do shpenzoj me teper por nuk perdor nje sherbim privati me imponim shteteror.
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga par : 17-10-2018 nė 09:32
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-10-2018, 17:01   #295
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,205
Thanks: 16,485
Thanked 9,747 Times in 6,593 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Thumbs up Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga si bora Shiko postimin
u meka tu qesh me keto prralla

tani e kuptoj pse e kane kete pike ne kontrate qe te dalin sa me shume te semure e ti operojne kot per perfitime te spitaleve private

o zot atje te marrin me zor te te bejne te semure qe ti te paguash ke ske .
fatkeqesisht....kshu eshte.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-10-2018, 17:10   #296
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,205
Thanks: 16,485
Thanked 9,747 Times in 6,593 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

Infermieret dhe Mjeket me rroba PUNE ne Gjermani....dhe jo me shale dhe CICA hapur apo ti kqyrosh.

Se harrova: eshte PROCEDURE.

Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg 815x459-Philippinen-DT_rdax_460x259_80.jpg (19.9 KiloByte, 22 shikimet)
Lloji i dosjes: jpg aerztin.jpg (16.1 KiloByte, 23 shikimet)
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-11-2018, 11:15   #297
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 5,057
Thanks: 2,035
Thanked 2,951 Times in 1,645 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 107
par ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

Studimi/ 78% e mjekėve duan tė ikin nga Shqipėria78% e mjekėve duan tė ikin nga Shqipėria.

Ky ėshtė rezultati i njė studimi tė kryer nga shoqata “Together for Life”. Vlen pėr tu pėrmendur se 24% e mjekėve tė pyetur duan tė largohen menjėherė jashtė vendit.

Studimi zbulon se tė prirur pėr tu larguar nga vendi janė mjekėt me grada shkencore.

Ajo qė bie nė sy ėshtė fakti se mė tė prirura pėr tu larguar nga vendi janė mjeket femra.
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga par : 20-11-2018 nė 11:19
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-11-2018, 11:41   #298
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 5,232
Thanks: 1,421
Thanked 2,359 Times in 1,339 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Infermieret dhe Mjeket me rroba PUNE ne Gjermani....dhe jo me shale dhe CICA hapur apo ti kqyrosh.

Se harrova: eshte PROCEDURE.

Ene me taka si 15 katsh...
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-11-2018, 11:49   #299
Marya
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 5,532
Thanks: 4,803
Thanked 3,700 Times in 1,761 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 136
Marya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga edlin Shiko postimin
Ene me taka si 15 katsh...
N'a marrcit te keqen
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg _20181120_124842.jpg (16.3 KiloByte, 17 shikimet)
Marya nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-11-2018, 12:02   #300
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 5,232
Thanks: 1,421
Thanked 2,359 Times in 1,339 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Marya Shiko postimin
N'a marrcit te keqen
Kur rastisja dhe i shihja, i pyesja... po si ja bėni moj xhan, do bini nga tė vrapuarit e do thyeni ndonjė gjė... pse me ēizme do vimė nė punė ne.. thoshin
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur