Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Tė ndryshme > Studentėt

Studentėt Nqs keni lajme apo informacione mbi arsimin, studentėt, dhe jetėn studentore nė pėrgjithėsi,ose nqs keni nevojė pėr ndihmė me studimet tuaja, jeni tė ftuar t'i sillni kėtu.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 19-05-2019, 09:53   #1
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 7,163
Thanks: 8,201
Thanked 3,759 Times in 2,005 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 159
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Dafina Shkreli zgjedhet nė mesin e tre studentėve mė tė dalluar tė New Yorkut

Vajza nga Peja, Dafina Shkreli zgjedhet nė mesin e tre studentėve mė tė dalluar tė New YorkutSukseset e tė rinjve shqiptarė nė Shtete e Bashkuara tė Amerikės nuk kanė tė ndalur. Ata tashmė veēohen pėr shumė tė arritura, sidomos nė arsim, shkencė e kulturė, duke u nderuar edhe me shumė ēmime prestigjioze, si studentėt mė tė mirė nė shtetin ku ata jetojnė.
Me gjithė tė arriturat e tyre, ata asnjė herė nuk e harrojnė vendlindjen e tyre, Kosovėn, ku me krenari tregojnė pėr vendin e tyre tė origjinės, duke e promovuar nė mėnyra tė ndryshme.
Kėsaj here ėshtė Dafina Shkreli nga Kosova, e lindur nė Pejė, e cila me suksesin e saj nuk ka nderuar vetėm veten dhe familjen e saj, por edhe mbarė Kosovėn dhe kombin shqiptar. Ajo ka fituar ēmimin ‘All State Academic Team Award’, duke u zgjedhur nė mesin e tre studentėve mė tė mirė, ndėr 27 mijė studentėt nga tė gjitha universitetet shtetėrore tė New Yorkut.
Nė njė bisedė pėr Telegrafin, Dafina tregon se ėshtė shumė e lumtur, dhe se ky ishte njė moment qė i ka dhėnė emocione tė mėdha.Ajo thotė se pas anėtarėsimit nė “Phi Thetta Kapa Honor Society”, nė shoqėrinė e nderit mė tė vjetėr, mė tė madhe dhe mė prestigjioze qė njeh tė arriturat akademike tė studentėve, i janė dhėnė shumė mundėsi ku njė prej tyre ėshtė ēmimi ‘All State Academic Team Award’, si njėra ndėr tre studentėt mė tė mirė. Ky ēmim, sipas saj, ėshtė njė burim i madh krenarie pėr tė, ėshtė njė moment i paharrueshėm nė jetėn e saj dhe njė motivim pėr tė vazhduar mė tutje.
“Ėshtė njė privilegj i madh pėr mua tė jem nė mesin e studentėve mė tė mirė nė New York. Kam patur rastin qė gjatė studimeve tė mia tė takoj studentė nga e gjithė bota, dhe fakti qė unė u zgjodha njė ndėr studentėt mė tė mirė nė mesin e tyre, ishte njė ndjenjė e pa pėrshkueshme”, tha ajo pėr Telegrafin.
Dafina flet pėr rrugėtimin e sa dhe thotė se asgjė nuk do ishte e mundur nėse nuk do ta kishte pėrkrahjen e familjes.“Gjatė tėrė rrugėtimit tim e kam patur pėrkrahjen e tyre morale dhe financiare. Motivimin mė tė madh e kam gjetur tek familja ime, andaj edhe ēdo sukses timin ia dedikoj familjes”, tha ajo, duke treguar edhe pėr benefitet apo pėrparėsitė qė do t’ia sjell ky ēmim nė tė ardhmen,
“Pėrpos epitetit si njė ndėr top studentėt mė tė dalluara tė shtetit tė New Yorkut, unė do marr tė shpėrblehem me njė shumė tė hollave, sė bashku me njohjen nė Asamblenė Amerikane tė Konventės sė Kolegjeve tė Komuniteteve. Tė gjithė fituesit janė paraqitur me medaljon tė gdhendur nga ‘Phi Theta Kappa’, kolegji i bashkėsisė ndėrkombėtare nderon shoqėrinė. Ata gjithashtu marrin publicitet tė gjerė kombėtar nė ShBA, dhe kanė tė drejtė pėr shpėrblime shtesė nga organizatat sponsorizuese. Ky ēmim nderon publikisht njė grup tė veēantė studentėsh pėr arritjet e tyre akademike dhe kontributet shoqėrore; gjithashtu hap rrugėn pėr rritje tė mėtejshme akademike, mundėsi pėr lidership dhe ēmime. Punėdhėnėsit, kolegjet katėrvjeēare dhe komisionet e bursave do tė duken tė favorshme pėr kėtė dallim, sepse tė gjithė e njohin punėn dhe pėrkushtimin qė ju kanė sjellė deri tani”, tha Dafina Shkreli pėr Telegrafin.
Me gjithė suksesin e arritur, ajo tregon se ka edhe shumė tė rinj nga Kosova kanė fituar bursa nė universitete e ndryshme nė ShBA. Thotė se vetėm mė punė e pėrkushtim arrihen tė gjitha. Ajo po ashtu, tregon pėr rrugėn e saj jo tė lehtė, duke filluar nga ditėt e para tė saj nė Amerikė, e deri mė tani.
Dafina thotė se ka pėrfunduar Gjimnazin ‘Bedri Pejani’ nė Pejė, ku pastaj sė bashku me familjen kanė migruar nė New York, dhe sapo kam arritur nė kėtė metropol amerikan ėshtė interesuar pėr mundėsitė e mundshme pėr tė vazhduar studimet.
“Pasi qė isha e re nė New York, nuk ka qenė e lehtė pėr mua tė vendosi se ku tė vazhdoj studimet. Fillimisht, kam patur njė test pranues nga Borough of Manhattan Community College, ku edhe e kam kaluar me pikėt mė tė larta tė mundshme. Si rezultat i kėsaj menjėherė mė kanė dhėnė mundėsinė tė hyj nė njė test tjetėr ku mė mbulonte 50% tė shpenzimeve universitare, edhe kėtė provim e kalova me sukses. Pastaj, krijova edhe nje popullaritet ne kolegj, nga studentet dhe nga profesorėt e mi. Arrita te marr rekomandime nga profesorėt e mi pėr tė gjitha bursat qė kam aplikuar. Pastaj jam transferuar nė Baruch College, po ashtu degė e CUNY, pėr tė vazhduar studimet e mia. Aspiratat e mia janė tė larta dhe sigurisht qė nuk ndalem me kaq. Tani jam nė pritje tė njė burse tė mundshme nė Columbia University, njė ndėr universitetet mė prestigjioze nė New York pėr tė vazhduar studimet e nivelit master”, tha ajo duke treguar edhe pėr mėnyrat e pėrfitimit tė bursave nė ShBA...
_______________________________________
https://telegrafi.com/vajza-nga-peja...w-yorkut-foto/
Fshatari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-05-2019, 14:24   #2
﴾®﴿
Super Anėtar
 
Avatari i ﴾®﴿
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Posts: 297
Thanks: 128
Thanked 94 Times in 71 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 14
﴾®﴿ ka mbyllur reputacionin
Re: Dafina Shkreli zgjedhet nė mesin e tre studentėve mė tė dalluar tė New Yorkut

keto jane lajme...
﴾®﴿ nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-06-2019, 01:29   #3
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,284
Thanks: 16,534
Thanked 9,775 Times in 6,616 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dafina Shkreli zgjedhet nė mesin e tre studentėve mė tė dalluar tė New Y

Inshallah suksese...por hulumtova pakez

Phi Theta Kappa introduces the Golden Key as the Society’s new official pin. It features the three Greek letters Phi, Theta, and Kappa, representing wisdom, aspiration, and purity. A band of oak leaves denotes stability and strength of character; a band of laurel signifies achievement and success. At the top, the head of Athena, the goddess of learning, is featured, and at the base, the Greek letters forming the words meaning light, the light of learning, and knowledge.

Naten e mire.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur