Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Arti dhe Kultura > Enciklopedi

Enciklopedi Kėtu do ketė informacione nga mė tė ndryshmet, thjesht emri tregon risin e kėtij nėnforumi.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 22-08-2019, 14:15   #1
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 26,428
Thanks: 12,088
Thanked 9,847 Times in 6,304 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 504
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
“Mallkuar ai qė mban dy gra, ose ai qė merr grua kunatėn”, del dokumenti me 21 mėkate

“Mallkuar ai qė mban dy gra, ose ai qė merr grua kunatėn”, del dokumenti me 21 mėkatet

Nė fondin e dokumenteve tė krijuara prej Arqipeshkvisė sė Shkodrės, spikat nje tekst i kopjuar i 21 mallkimeve shkruar nė italisht dhe shqip, nėn titullin dygjuhėsh “I scomunnicati nel Giovedi Santo” pėrkthyer nė shqip si: “Mallėkimet qi lėshon ipeshkėpi t’Eiten e Madhe”.Dokumentin me te dhenat e ben publik sot Drejtoria e Pergjithshme e Arkivave, duke numeruar disa nga mallkimet qe Kisha katolike u adresonte atyre qe binin ne mekate.

Postimi i Drejtorise se Pergjithshme te Arkivave

Sikundėr gjuhėt e tjera tė botės, edhe gjuha shqipe zotėron njė potencial tė larmishėm mallkimesh. Mallkimet mund tė tingėllojnė tė frikshme dhe gjėmėndjellėse, por mund tė bartin edhe humor, kur i lexojmė a i dėgjojmė pa u pėrfshirė emocionalisht nė gjendjen qė evokojnė. Situata ndryshon krejt kur mallkimet i artikulojnė institucionet fetare, si, pėr shembull, Kisha Katolike. Nė fondin e dokumenteve tė krijuara prej Arqipeshkvisė sė Shkodrės, nė njėsinė e ruajtjes me numėr 1 tė vitit 1744 ruhet njė regjistėr qė pėrmban materiale tė ndryshme: shėnime historike, njė pėrshkrim tė shkurtėr tė gjendjes sė Shkodrės dhe famullive tė saj, dekrete ipeshkvnore, vendime, qarkore, etj. Mes tyre, nė fl. 7r-8v gjendet teksti i kopjuar i 21 mallkimeve shkruar nė italisht dhe shqip, nėn titullin dygjuhėsh “I scomunnicati nel Giovedi Santo” pėrkthyer nė shqip si: “Mallėkimet qi lėshon ipeshkėpi t’Eiten e Madhe”. Mes kėtyre mallkimeve lexojmė (nė transkriptim tė pėrshtatur me shqipen e sotshme): “1. Kiofshin mallėkuem ata qi diegėn shtėpin, e qietėr ngja tė huejn, edhe ata qi tė dhein pėr inat shtėpin e huej” (italisht: “Gli Incendiarii), 6. “Kioft mallėkuem ai qi tė mbaan dyy graa” (“Quello, che nello stesso tempo tiene due done”), apo 7. Kioft mallėkuem ai qi tė marrėn pėr grue tė kunatėn o t’emptėn, o qietėr grue qi e ieep ligja jon” (“Chi pigliasse, o tenesse la cognata, zia, etc.”). Nė kėtė rast kėto mallkime nuk kanė qėllim tė mirėfilltė evokimin e njė tė keqeje mbi njerėzit, por shėrbejnė si paralajmėrime pėr veprat qė i ndalojnė besimtarėt nga pjesėmarrja nė sakramentin e kungimit. Ndėrkohė, interes tė pėrveēėm pėrbėn dhe pėrkthimi (apo perifrazimi) i tekstit origjinal nė gjuhėn shqipe. (AQSH i RSH, Fondi: 132/A, Viti 1744, Dosja 1, fl. 7r – 8v.)

panorama.
__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-08-2019, 18:35   #2
Prudence
V.I.P
 
Avatari i Prudence
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Posts: 6,881
Thanks: 4,470
Thanked 7,266 Times in 2,531 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 142
Prudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėm
Re: “Mallkuar ai qė mban dy gra, ose ai qė merr grua kunatėn”, del dokumenti me 21 mė

A te zene mallkimet?
__________________
Everyone you meet is fighting a battle you know nothing about.
Be kind. Always.
Prudence nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-08-2019, 18:41   #3
Socio
........
 
Avatari i Socio
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 9,012
Thanks: 7,798
Thanked 6,567 Times in 2,786 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 212
Socio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėm
Re: “Mallkuar ai qė mban dy gra, ose ai qė merr grua kunatėn”, del dokumenti me 21 mė

Nuk di a te zene mallkimet apo jo por sigurisht qe nuk vlejne per muslimanet. Muslimani me fe ka te drejte edhe dy gra t'i kete.


Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Socio : 22-08-2019 nė 18:57
Socio nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-08-2019, 20:22   #4
Kasėmi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Posts: 1,159
Thanks: 46
Thanked 430 Times in 253 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: “Mallkuar ai qė mban dy gra, ose ai qė merr grua kunatėn”, del dokumenti me 21 mė

Ketu je i mallkuar me nje grua e jo mė me dy gra. Bashkejetoni e do jeni rehat
Kasėmi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-08-2019, 22:14   #5
nghi ngo
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Nov 2013
Posts: 2,142
Thanks: 1,859
Thanked 783 Times in 567 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 80
nghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėm
Re: “Mallkuar ai qė mban dy gra, ose ai qė merr grua kunatėn”, del dokumenti me 21 mė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Socio Shiko postimin
Nuk di a te zene mallkimet apo jo por sigurisht qe nuk vlejne per muslimanet. Muslimani me fe ka te drejte edhe dy gra t'i kete.

Muslimani Ka te drejte 4 gra
nghi ngo nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-08-2019, 22:34   #6
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,275
Thanks: 16,524
Thanked 9,768 Times in 6,610 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Talking Re: “Mallkuar ai qė mban dy gra, ose ai qė merr grua kunatėn”, del dokumenti me 21 mė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga nghi ngo Shiko postimin
Muslimani Ka te drejte 4 gra
Me kot...nuk martohen murgeshat,tashti perse
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur