Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Mjekėsia

Mjekėsia ''Arti i mjekėsisė konsiston nė zbavitjen e pacientit ndėrsa natyra kuron sėmundjen'' Voltaire

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 25-04-2019, 16:29   #321
lonely_lion
在中国的某个地方
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 4,963
Thanks: 0
Thanked 1,697 Times in 1,323 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 72
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Akrepi Shiko postimin
Epo njė fshat nė Gramsh ėshtė, mund dhe tė mos e kishte fare (siē nuk e kishte)
Njė dhomė mjeku kudo aq ėshtė, njė mjek pėr tė bėr vizita dhe dhėn rekomandime do jetė se nuk ėshtė spital.
Nuk besoj se IronMan viziton nė ndonjė dhomė mė tė madhe se kjo te spitali ku ėshtė.
Sa me tha nje shok, qe nuk do vene mjek . Se kishte shkuar pacienti para ca ditesh dhe kishte i kishte ngelur mjekut mbi preher. Do vene doktoreshe

Po ca thu o @Kepi. Jane harxhuar shume. Me mire t'a lene doktorin ne mes te rruges me nje cader plazhi ne dore, se dhe ashtu i jep recetat ai
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-04-2019, 16:38   #322
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 48,417
Thanks: 15,852
Thanked 13,394 Times in 8,476 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 713
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lonely_lion Shiko postimin
Sa me tha nje shok, qe nuk do vene mjek . Se kishte shkuar pacienti para ca ditesh dhe kishte i kishte ngelur mjekut mbi preher. Do vene doktoreshe

Po ca thu o @Kepi. Jane harxhuar shume. Me mire t'a lene doktorin ne mes te rruges me nje cader plazhi ne dore, se dhe ashtu i jep recetat ai
O shoku seriozisht e kam, ke qėn pėr vizitė ti te qėndra mjeksore e lagjes sė ndonjė qyteti?
Sa gjysma e asaj ėshtė pa frikė, poliklinika e qytetit tim tė gjitha dhomat e mjekėve qė bėjnė vizita sa gjysma e asaj janė nė mos mė pak por askujt si bėn pėrshtypje kjo se janė shumė dhoma tė tilla nė njė ndėrtesė tė madhe.
Ai fshat nuk ka banorė mė shumė se pallati im dhe pallati ngjitur me timin.
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-04-2019, 16:41   #323
lonely_lion
在中国的某个地方
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 4,963
Thanks: 0
Thanked 1,697 Times in 1,323 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 72
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Akrepi Shiko postimin
O shoku seriozisht e kam, ke qėn pėr vizitė ti te qėndra mjeksore e lagjes sė ndonjė qyteti?
Sa gjysma e asaj ėshtė pa frikė, poliklinika e qytetit tim tė gjitha dhomat e mjekėve qė bėjnė vizita sa gjysma e asaj janė nė mos mė pak por askujt si bėn pėrshtypje kjo se janė shumė dhoma tė tilla nė njė ndėrtesė tė madhe.
Ai fshat nuk ka banorė mė shumė se pallati im dhe pallati ngjitur me timin.
Qe t'a kuptoj une se me bere lemsh. Me aq distance sa thua ti vetem me qene milingona ne mes.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-04-2019, 16:52   #324
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 48,417
Thanks: 15,852
Thanked 13,394 Times in 8,476 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 713
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lonely_lion Shiko postimin
Qe t'a kuptoj une se me bere lemsh. Me aq distance sa thua ti vetem me qene milingona ne mes.
Qė ta spjegoj mė qartė, poliklinika e qytetit tim dhe besoj gjith qyteteve e kanė 1 dhomė (qė janė standart tė gjitha dhomat) me njė dritare si ajo qė sheh te ajo ndėrtesė dhe hapsira brėnda dhomės ėshtė dy pėllėmbė larg dritares nga njėra anė dhe tre nga tjetra.
Brėnda dhomės njė tavolinė me dy karrige ballė pėr ballė, 1 pėr mjekun/mjeken dhe 1 pėr infermieren dhe nga krahu tjetėr 1 krevat si barrelė pėr t'u shtrirė pacienti pėr vizitė, te kėmbėt e kėsaj barrele njė raft i vogėl pėr kartelat.
Tani kthehu dhe shiko atė foto dhe krahasoje me kėtė pėrshkrim qė tė bėra unė dhe nxirr pėrfundimin se kush ėshtė mė e madhe, njė dhomė vizite qė kam unė nė qytet apo ajo qė po tallni ju te ai palo fshat pa banorė.
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-04-2019, 16:58   #325
lonely_lion
在中国的某个地方
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 4,963
Thanks: 0
Thanked 1,697 Times in 1,323 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 72
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Akrepi Shiko postimin
Qė ta spjegoj mė qartė, poliklinika e qytetit tim dhe besoj gjith qyteteve e kanė 1 dhomė (qė janė standart tė gjitha dhomat) me njė dritare si ajo qė sheh te ajo ndėrtesė dhe hapsira brėnda dhomės ėshtė dy pėllėmbė larg dritares nga njėra anė dhe tre nga tjetra.
Brėnda dhomės njė tavolinė me dy karrige ballė pėr ballė, 1 pėr mjekun/mjeken dhe 1 pėr infermieren dhe nga krahu tjetėr 1 krevat si barrelė pėr t'u shtrirė pacienti pėr vizitė, te kėmbėt e kėsaj barrele njė raft i vogėl pėr kartelat.
Tani kthehu dhe shiko atė foto dhe krahasoje me kėtė pėrshkrim qė tė bėra unė dhe nxirr pėrfundimin se kush ėshtė mė e madhe, njė dhomė vizite qė kam unė nė qytet apo ajo qė po tallni ju te ai palo fshat pa banorė.
Tani po se ai postimi me siper na beri konfuz d:
Ja dhe pacienti i pare po pret te vije doktori
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-04-2019, 17:04   #326
lonely_lion
在中国的某个地方
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 4,963
Thanks: 0
Thanked 1,697 Times in 1,323 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 72
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Marya Shiko postimin
N'a marrcit te keqen
Ti mi ??? Une do vija bast se ishte Naxhibia
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-04-2019, 19:00   #327
IronMan
Kindda Hero
 
Avatari i IronMan
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Vendndodhja: Marvel Universe
Posts: 1,262
Thanks: 136
Thanked 276 Times in 139 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 43
IronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Akrepi Shiko postimin
Epo njė fshat nė Gramsh ėshtė, mund dhe tė mos e kishte fare (siē nuk e kishte)
Njė dhomė mjeku kudo aq ėshtė, njė mjek pėr tė bėr vizita dhe dhėn rekomandime do jetė se nuk ėshtė spital.
Nuk besoj se IronMan viziton nė ndonjė dhomė mė tė madhe se kjo te spitali ku ėshtė.
Kur e pashe per here te pare po hapja syte nese kishte ndonje ndertese mrapa
Nese ishte nevoja per aq ambient, cdo gramshiot do e kishte dhene me qejf nje dhome shpie per me i bo vizitat dhe te mos kalohet si arritje se bene nje gje te tille!
__________________
I'm IronMan!
IronMan nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-08-2019, 09:40   #328
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 5,052
Thanks: 2,034
Thanked 2,949 Times in 1,643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 107
par ka mbyllur reputacionin
Re: Mjekesia & Sherbimi

"Tmerrohen" ekspertėt e OKB: Gjetėm pajisje 100 vjeēare nė Shqipėri

Njė pajisje mjekėsore ka gati 100 vite qė pėrdoret nė Shqipėri dhe kjo me te vėrtete i ka suprizuar Ekspertėt e Organizatės Botėrorė tė Shėndetėsisė (OBSH), tė cilėt e kanė gjetur pajisjen nė njė klinikat shqiptare publikė nė vendin gjatė njė inspektimi nė vitin 2018.
Nė raportin “Kujdesi shėndetėsor parėsor nė Shqipėri: vlerėsim i shpejtė” thuhet qė njė pajisje mjekėsore me rreze X e vitit 1918 qė u gjet ende nė pėrdorim nė Shqipėri do tė ishte e denjė pėr njė muze, teksa kanė vėnė nė dukje se vendi ka mangėsi tė mėdha nė pajisje mjekėsore.
Raporti i OBSH-sė thekson se edhe nė vitin 2018 Shqipėri kishte njė mungesė tė konsiderueshme tė diagnostikimit dhe trajtimit me pajisje mjekėsore dhe pėr me tepėr pajisjet nė pėrdorim nuk ishin nė standard. Nė qendrat e inspektuara nuk u gjet elektrokardiograf, otoskop ose okuloskop.
“Njė qendėr kishte ende nė funksionimin makinerinė me rreze X nga viti 1918, e denjė pėr njė muze” thotė raporti.
Nga ana tjetėr intervistat konfirmuan mundėsinė e dobėt tė aksesit tė pacientėve nė shėrbime laboratorike, veēanėrisht nė zonat rurale. Edhe pėr analizėn e thjeshtė tė gjakut dhe urinės, pacientėt duhet tė shkojnė nė poliklinika.
Qendrat mjekėsore janė pėrgjegjėse pėr mirėmbajtjen e pajisjeve. Sidoqoftė, pajisjet e vjetėruara, mungesa e specialistėve tė kualifikuar, veēanėrisht nė nivelin lokal, dhe buxhetet e kufizuara shtrėngojnė aksesin e barabartė nė shėrbimin shėndetėsor.
Mė herėt ekspertėt vendas tė shėndetėsisė pohuan, se qeveria ka keqmenaxhuar sistemin e shėndetėsisė me Koncesione PPP, tė cilat thithin miliona euro pėr shėrbime dytėsore tė tilla si sterilizimi. Ekspertė pohojnė se investimi mė i mirė nė shėndetėsi sidomos nė rrafshin parandalues janė pajisjet mjekėsore.
Pak kohė mė parė u bė njė rikonstruksion total i godinės nė poliklinikėn e specializuar tė mushkėrive nė Tiranė nė mure e orendi, por la tė pandryshuara pajisjet e diagnostikimit shumėvjecare dhe tashmė me rrezatim tė lartė.
Inspektoret e OBSH-sė vėrejtėn se ndėrtesat janė kryesisht tė vjetra. Disa ambiente janė rinovuar kohėt e fundit, por me tavanin e mbuluar me myk, pa ngrohje dhe sistem ventilimit. Zyrat ishin tė vogla dhe tė pakėndshme, thotė raporti. Disa zyra akomodojnė tre deri nė pesė njerėz, pėrfshirė pacientin, mjekun dhe njė ose dy infermieret.
Monitor
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-08-2019, 11:14   #329
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 26,340
Thanks: 11,953
Thanked 9,800 Times in 6,272 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 504
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Re: Mjekesia & Sherbimi

Nuk jam shtyre as nuk me paguajne te them me sinqeritet bazuar ne nje pervoje mjaft te veshtire se duke filluar qe nga personeli i urgjences e deri tek doktoresha J. Diamanti ne spitalin H....a, te gjithe ishin ne nje nivel mjaft te kenaqshem profesional dhe human.

Me shpetuan jeten e babes tim per te disaten here.....e nuk mundem ta permbledh ne fjale mirenjohjen time per sejcilin prej tyre...FALEMINDERIT.
__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-09-2019, 08:55   #330
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 5,052
Thanks: 2,034
Thanked 2,949 Times in 1,643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 107
par ka mbyllur reputacionin
Re: Mjekesia & Sherbimi

Rritet konsumi i ilaēeve, sėmundjet qė po “vrasin” shqiptarėt
Biznesi i farmaceutikės po sheh njė periudhė lulėzimi, teksa importet e ilaēeve nė sasi u rritėn me 21% gjatė 7-mujorit 2019. Nė katėr vitet e fundit, importet e medikamenteve u rritėn mbi 50% si nė vlerė dhe nė sasi. Menaxherėt nė depot e mėdha farmaceutike pohojnė se kėrkesa po shėnon rritje tė shpejtė nga viti nė vit pėr medikamentet qė trajtojnė sėmundjet kardiovaskulare dhe kancerogjene. Rritja e konsumit po reflekton rritjen e sėmundshmėrisė, plakjen e popullsisė dhe medikamentet jocilėsore me ēmime tė lira. Mjekėt pohojnė se kanė rritur dozimin, pėr shkak se cilėsia e ilaēeve ka rėnė. Sėmundshmėria po rritet me shpejtėsi, teksa sektori i shėndetėsisė mbetet i nėnfinancuar. Efektet dhe kostot nė ekonomi.

Konsumi i popullatės po kalon njė cikėl tė zgjatur krize prej rrethanave tė reja qė u krijuan pas ngadalėsimit ekonomik dhe rėnies sė popullsisė. Teksa rritja e shitjeve me pakicė ėshtė kthyer nė sfidė pėr shumė sektorė, pėr industrinė e farmaceutikės ka nisur njė epokė lulėzimi.

Gjatė 7 muajve tė 2019, importet e mallrave u rritėn nė total me 8%, ndėrsa produktet farmaceutike shėnuan rritje nė sasi me 21%. Rritja do tė ishte e dobishme pėr produkte tė tjera, por nė rastin e medikamenteve, ku Shqipėria radhitet nė vendet me konsumin mė tė lartė tė antibiotikėve nė rang europian, tendenca zgjeruese po nxjerr zbuluar problemin qė kapitali human po kalon me shėndetin. Shpenzimet pėr medikamente po rriten me shpejtėsi, duke lajmėruar kosto tė reja pėr Shqipėrinė, e cila me termat aktualė tė zhvillimit dhe fondet e ulėta qė akordon pėr shėndetėsinė nuk jep shpresa pėr zbutjen e pasojave.


Kur ilaēet u pėrjashtuan nga pagesa e Tatimit mbi Vlerėn e Shtuar nė vitin 2014, qeveria synoi qė nėpėrmjet kėtij lehtėsimi t’i bėnte produktet farmaceutike mė tė arritshme pėr qytetarėt. Kjo politikė nė fakt ka funksionuar, pasi qė nga viti 2014, importet e ilaēeve janė rritur me shpejtėsi, si nė peshė edhe nė vlerė.

Nė vitin 2013, ekonomia shqiptare shpenzoi 16 miliardė lekė ilaēe rreth 4022 tonė, ndėrsa nė fund tė vitit 2018 u harxhuan 25 miliardė lekė me njė rritje 47%. Pesha e importeve qė nga 2013 u rrit gjithashtu nė 50%. Ecuria tregon se nė total, shpenzimet e ekonomisė vendase pėr import medikamentesh janė rritur me ritėm tė shpejtė. Rritja e konsumit tė medikamenteve po vjen nė njė kohė kur sektorėt e tjerė pėr pėrjetojnė ngadalėsim tė shitjeve nga tkurrja e popullsisė. Me tė dhėnat zyrtare, popullsia e vendit nė fillim tė vitit 2019 ishte 35 mijė persona mė pak se nė vitin 2013, por nė realitet, hendeku ėshtė mė i madh pėr shkak tė pasaktėsisė qė ka krijuar emigracioni.Ekspertėt e sektorit tė shėndetėsisė japin disa arsye pėr rritjen e pėrdorimit tė medikamenteve ku, rritja e sėmundshmėrisė qėndron nė krye. Ervin Xhelili, menaxher nė njė kompani farmaceutike, pohon se tregu po shfaq kėrkesė nė rritje pėr medikamentet e sėmundjeve kardiovaskulare, kancerogjene, tė hipertensionit, diabetit dhe sėmundjeve pulmonare. Burimet nė QSUT pohojnė se, nė krahasim me 2010 janė trefishuar rastet e reja nė pavijonin e kardiokirurgjisė, shpesh nė mbi 350 raste nė ditė, ndėrsa nė onkologjik vitin e kaluar u raportuan 7000 raste tė reja tė evidentuara me sėmundjet malinje.

Erilda Selimaj, eksperte e tregut farmaceutik, evidenton dy faktorė bazė tė rritjes sė konsumit tė medikamenteve, rritjen e sėmundshmėrisė sidomos pėr sėmundjet kardiovaskulare dhe kancerogjene dhe uljen e ēmimeve tė medikamenteve.
Rritja e konsumit tė medikamenteve ėshtė nxitur nga politikat e qeverisė pėr uljen e barrės fiskale nėpėrmjet heqjes sė TVSH-sė dhe zgjerimin e listės sė barnave me rimbursim, por jo nė atė masė sa tė nxisė konsumin.

Mjeku pneumolog, Skėnder Male, thotė se tani, mjekėt pėrfshijnė mė shumė produkte nė receta qė shėrbejnė pėr trajtimin. Mė parė, kur ilaēet ishin tė shtrenjta, doktorėt kufizoheshin nė receta pėr shkak tė pamundėsive qė pacientėt kishin pėr tė blerė tė gjithė gamėn e mjekimit, ndėrsa tani kjo ėshtė e mundur. Duke qenė se, antibiotikėt janė mė tė lirė dhe mė pak tė efektshėm, mjekėt kanė zgjeruar kohėn e mjekimit pėr tė qenė mė tė sigurt nė mjekim.
Nga ana tjetėr, farmacitė pohojnė se ka njė trend nė rritje pėr produktet qė trajtojnė tensionin, diabetin, por dy vitet e fundit ka njė rritje tė suplementeve si vitaminat e tjera dhe preparate tė mjekėsisė alternative, tė cilat jepen pa recetėn e mjekut. Menaxherėt e depove farmaceutike, pohuan se, pėr tė mbuluar humbjen qė u krijua nga ulja e ēmimeve mė 2014, kompanitė rritėn gamėn e furnizimit me suplemente.

Njė faktor tjetėr themelor qė po rrit konsumin e medikamenteve ėshtė ndryshimi i strukturės sė popullsisė nė favor tė moshave tė vjetra dhe ndėrgjegjėsimi pėr marrje diagnoze nė mosha mė tė reja. Doktor Ajet Braho thotė se jetėgjatėsia ka rritur numrin e personave mbi 60 vjeē dhe nga ana tjetėr, ka shtrirė trajtimin nė kohė tė njė personi. Ai thotė se moshat mbi 60 vjeē zakonisht kanė mė shumė se njė diagnozė dhe pėrgjithėsisht janė tė sėmurė kronikė. Kjo kategori, thotė ai, merr mė shumė medikamente.

Shqiptarėt mbi 60 vjeē kėtė vit janė 93 mijė mė shumė nė numėr se nė vitin 2011 kur u bė Censusi i fundit. Kjo grupmoshė tani zė 18.8% tė totalit tė popullsisė nga 15.4% qė ishte nė vitin 2011. Por doktor Male thotė se popullata po ndėrgjegjėsohet pėr tė marrė diagnozė nė moshė tė hershme, po edhe sėmundshmėria ka zbritur nė mosha mė tė reja. Nėse diagnoza e Spok-ut, njė sėmundje kronike e pulmonit ishte karakteristikė e moshave mbi 60 vjeē, tani me kėtė diagnozė ka shumė 40-vjeēarė.

Sipas tė dhėnave nga Global Healthdata, portali global pėr statistikat e shėndetėsisė i Organizatės Botėrore tė Shėndetėsisė (OBSH), Shqipėria ka shėnuar rritje tė frikshme tė sėmundshmėrisė nė dekadėn e fundit. Azhurnimet mė tė fundit tregojnė se jetėt e humbura nga sėmundjet qė lidhen me ērregullimet e zemrės janė rritur me 31% nga viti 2007-2017. Vdekjet nga kanceri nė mushkri janė rritur me mbi 36% gjatė periudhės nė fjalė, edhe pse duhanpirja ka pėsuar rėnie.2007-2017, numri i tė vdekurve nga sėmundjet kardiovaskulare, rritje me 31%

Nė krye tė shitjeve janė medikamentet qė lidhen me trajtimin e sėmundjeve kardiovaskulare. Ervin Xhelili, menaxher nė njė nga depot farmaceutike nė Tiranė, pohon se, tregu ka pasur rritje nga viti nė vit nė drejtim tė kėrkesės pėr medikamentet dhe sėmundjet kardiovaskulare dhe tensionit tė lartė. Ai tha se ka njė trend botėror nė rritje pėr kėto medikamente, por Shqipėria ėshtė drejt njė hovi mė tė madh, pėr shkak tė tranzicionit tė thellė dhe ndryshimit nė mėnyrėn e jetesės. Teksa Europa dhe rajoni janė maturuar nė prevalencat e sėmundjeve koronare, Shqipėria po rrit trendin, nė krahasim me periudhėn e komunizmit, dieta e sė cilės ka qenė e disfavorshme pėr pėrhapjen e sėmundjeve.

Sipas tė dhėnave tė HealthData, numri i personave qė humbėn jetėn nga ērregullimet e zemrės u rritėn me 31% nė vitin 2017 nė krahasim me vitin 2007. Fondi i Sigurimeve tė Kujdesit Shėndetėsor (FDSKSH) raportoi se nė vitin 2017 u bėnė rreth 100 ndėrhyrje kirurgjikale nga paketat publike tė kardiologjisė, ndėrsa listės sė barnave me rimbursim ju shtuan rreth 28 medikamente qė trajtojnė sėmundjet e zemrės.

Statistikat kombėtare pėr prevalencat e sėmundshmėrisė janė problematike dhe nuk rifreskohen periodikisht, por portali global ėėė.healthdata.org referon se shkaktari i kryesor i vdekjeve nė Shqipėri janė sėmundjet kardiovaskulare. Sipas tė dhėnave nė vitin 2017, numri i tė vdekurve nga sėmundjet ishemike tė zemrės u rritėn me frikshėm nė krahasim me vitin 2007. Ndėrsa vdekjet nga hemorragjia cerebrale u rritėn gjatė kėsaj periudhe me mbi 29.2%. Numri i tė vdekurve nga diagnoza tė tjera qė lidhen me zemrėn si hipertensioni u rritėn me 19% nė krahasim me vitin 2006. Burimet nga QSUT konfirmojnė se nė ditė tė caktuara, numri i urgjencave nė kardiologji ka kaluar tė 350 rastet nė ditė, teksa theksojnė se investimet publike nuk po ecin me tė njėjtat ritme si profili i sėmundjeve.

Nė tė dhėnat krahasuese tė Global Healthdata, shihet se Shqipėria ka njė numėr mė tė madh personash qė vdesin nga sėmundjet kardiovaskulare nė krahasim me 10 vende tė grupit me karakteristika tė pėrbashkėta tė tipareve tė zhvillimit dhe treguesve tė shėndetit.2007-2017, sėmundjet malinje, rritje 36%

Nė muaj tė caktuar, numri i rasteve tė reja duke trajtuar me kimioterapi nė Pavijonin e Onkologjikut nė QSUT i ka kaluar 7000 persona. Fluksi po rritet nga viti nė vit. Statistikat e Institutit tė Shėndetit Publik tregojnė se gjatė 2010-2016, sėmundjet malinje janė rritur me 65%. Ndėrsa sipas Healthdata, numri i tė vdekurve nga kanceri i mushkėrisė nė vitin 2017 ishte 36% mė i lartė se nė vitin 2007, ndėrsa tė vdekurit nga kanceri nė stomak ishin 16% mė shumė nė numėr se nė vitin 2007.

Tė dhėnat nga administrata e Qendrės Spitalore “Nėnė Tereza” QSUT, tregojnė se nė repartin e onkologjisė u trajtuan 700 mijė raste tė reja nė vitin 2018 nė raport me rreth 5 mijė raste tė reja nė vitin 2014. Pėrhapja e sėmundjes po rritet me ritme dyshifrore nga viti nė vit, duke nxitur nė kėtė mėnyrė konsumin gjithnjė e mė shumė tė citostatikėve. Morfina, avastina dhe disa preparate tė tjera qė trajtojnė kancerin janė rritur, – shpjegojnė menaxherėt e depove. Pas medikamenteve tė zemrės, ato qė lidhen me kancerin janė tė ndėr mė tė shiturit. Mėsohet se tregu ėshtė zgjeruar pėr shkak tė politikave tė reja tė rimbursimit. Sėmundjet malinje kanė kosto tė mėdha trajtimi dhe prevalenca tė larta tė humbjes sė jetės. Menaxheri Xhelili pohon se kėrkesa pėr citostatikė po rritet nga viti nė vit, si njė trend botėror.

Diabeti, rritje nė masė

Depot farmaceutike pohojnė rritje nė masė tė sėmundjeve endokrine e njohur si diabeti, me gjithė se sėmundja ka prevalencė tė ulėt nė humbjen e jetėve, krijon kosto nė mjekim dhe ul produktivitetin e njerėzve me kėtė sėmundje. Menaxherėt e depove farmaceutike pohojnė se medikamentet e sėmundjeve endokrinė kanė njė rritje vjetore mbi 5% nė shitje.

Sipas raportit tė Shėndetit Publik, barra e diabetit pothuajse ėshtė dyfishuar nė Shqipėri nė tė dy gjinitė nė dy dekadat e shkuara. Ndėrsa sipas tė dhėnave nga Healthdata, tė prekurit nga kjo sėmundje ishin 27% mė tė shumtė nė numėr se nė vitin 2007. Meshkujt rezultojnė mė tė prekur se femrat. Te meshkujt, rritja ishte disi mė e mprehtė deri nė vitin 2005, duke u ndjekur mė pas nga njė rritje mė e moderuar.

Nė kontrast me kėtė, te femrat u vėrejt njė rritje mė e ngadaltė, por mė e qėndrueshme. Niveli i standardizuar i vdekshmėrisė nga diabeti nė Shqipėri nė vitin 1990 ishte 3.5 pėr 100,000 banorė, duke shfaqur njė nivel jashtėzakonisht tė ulėt, i cili mund tė shpjegohet me dietėn e shėndetshme dhe aktivitetin fizik gjatė regjimit komunist.

Tė dhėnat tregojnė se nė Shqipėri, numri i vdekjeve tė shkaktuara nga kjo sėmundje ėshtė mė i lartė se nė ēdo vend tjetėr tė Europės. Sipas pėrllogaritjeve tė “Monitor”, nė 2017-n numri i vdekjeve tė shkaktuar nga sėmundjet endokrine tė lidhura me ushqimin ishte 110 pėr 1 milion banorė.
Nė kėtė grup pėrshihen edhe sėmundje tė tjera qė lidhen me sistemin endokrin, por sipas mjekut endokrinolog, Dashamir Gjergji, peshėn mė tė madhe e kanė tė sėmurėt me diabet. Nė raportin shėndetėsor tė Ministrisė nė 2014, thuhej se niveli i vdekjeve nga diabeti ishte trefishuar nė vend.
Kjo rritje e trefishtė e nivelit tė vdekshmėrisė nga diabeti, sipas raportit, vjen pėr shkak tė nivelit tė lartė tė glukozės, dietės jo tė shėndetshme, obezitetit dhe mungesės sė aktivitetit fizik.

Pėr mjekun Dashamir Gjergji, ky numėr kaq i madh jo vetėm nė vendin tonė, por ngado, vjen nga shumė shkaqe, ku mė kryesorėt janė: Moskontrollet periodikė mjekėsorė, orientimi joracional drejt grupeve tė riskut si dhe sensibilizim jo i mjaftueshėm dhe mosreagim tė popullatės ndaj kėtyre informacioneve.

Tė dhėnat e Eurostat pėr normėn e vdekjeve tė shkaktuara nga diabeti tregojnė se vendet e Europės Juglindore janė mė tė prekura. Vendi me normėn mė tė lartė pas Shqipėrisė pėr vdekjet nga diabeti ėshtė Qipro, ku nė 2015-n llogariteshin 65 vdekje pėr 1 milion banorė. Pas Qipros renditet Turqia me 49 vdekje pėr 1 milion banorė, Malta me 46 pėr 1 milion dhe Serbia me 44 pėr 1 milion banorė.

Normėn mė tė ulėt tė vdekjeve me shkaktar diabetin e kanė vendet e Europės sė Veriut dhe Perėndimore. Normėn mė tė ulėt e mban Lihtenshtajni, ku sipas tė dhėnave tė Eurostat, numri i vdekjeve pėr 1 milion banorė ishte 2.65, ndjekur nga Finlanda me 8 vdekje pėr 1 milion banorė.Sėmundjet e mushkėrive, vdekjet u rritėn me 36% gjatė dekadės

Pėr sėmundjet respiratore (tė mushkėrive) qė janė shkaktari i tretė i vdekjeve nė botė, por edhe nė Shqipėri, ka avancuar trajtimi, duke e rritur ndjeshėm jetėgjatėsinė pėr tė sėmurėt e kėsaj kategorie. Sipas Healthdata, vdekjet nga sėmundjet kronike obtruktive tė mushkėrive ishin 36% mė tė larta se nė vitin 2007.

Dy dekada mė parė, sėmundjet e mushkėrive shkaktonin vdekje tė parakohshme nė fillimet e moshės sė tretė nė tė gjashtėdhjetat. Por diagnostikimi i hershėm dhe avancimi i trajtimit mjekėsor bėn sot qė kjo kategori pacientėsh tė ketė jetėgjatėsi tė madhe deri nė 90 vjeē.
Por teksa ėshtė rritur jetėgjatėsia, ka mė shumė tė prekur nga sėmundjet respiratore. Mjeku pneumolog, Ajet Braho, thotė se rritja e sėmundshmėrisė polmunare ėshtė e lidhur me faktorė mjedisorė dhe disa faktorė profesionalė qė kanė tė bėjnė me ndotjen, si industria e fasonit ose e kimikateve. Duhanpirja ka qenė dhe mbetet faktori kryesor i sėmundjeve polmunare. Nga ana tjetėr, ėshtė rritur shkalla e diagnostikimit qė lidhet me ndėrgjegjėsimin mė tė madh tė popullatės ndaj kujdesit shėndetėsor pėr veten.

Ndryshimi gjithnjė e nė rritje po sjell pėr diagnozė pacientėt nė mosha tė reja. Diagnostikimi i hershėm rrit kostot e trajtimit, pasi pacienti nė moshė tė re duhet tė trajtohen me mjekim gjatė gjithė jetės, thotė Braho. Nga ana tjetėr, kostoja e trajtimit pėr person ėshtė rritur si pasojė e evoluimit tė industrisė farmaceutike. Shqipėria nuk pėrshtatet 100% me kėto ndryshime, por trendet e mjekimit ndiqen gjithsesi sipas protokolleve mė tė fundit, shpjegon mjeku Braho.

Plakja e popullsisė, cilėsia e dobėt dhe ēmimet e lira, nxitėn rritjen e konsumit tė ilaēeve

Pėrtej rritjes sė barrės sė sėmundjeve qė ėshtė bėrė njė faktor themelor nė trend rritės pėr blerjen e medikamenteve, cilėsia e dobėt e ilaēeve me ēmime tė lira dy vitet e fundit ka nxitur mė tej konsumin. Nė pranverėn e vitit 2014, qeveria shqiptare pėrjashtoi ilaēet nga TVSH-ja. Gjithashtu lista e barnave tė rimbursueshme ėshtė zgjeruar dukshėm.

Sipas tė dhėnave zyrtare tė FDSKSH-sė, Lista e Barnave tė Rimbursueshme 2017 pėrmban mbi 1000 alternativa tregtare, nga tė cilat rreth 600 janė alternativa tė para, nga 489 qė pėrmbante Lista e 2015-s. Nga krahasimi i Ēmimeve Referencė 2016/2015, rezulton rėnie mesatarisht 6.9% tė ēmimeve nė Listėn e Barnave tė Rimbursueshme 2016. Kjo do tė thotė se, edhe nė Listėn e Barnave tė
Rimbursueshme kanė vazhduar tė vijnė ēmime mė tė ulėta se vitet paraardhėse. Por mjekėt pohojnė se pikėrisht ēmimi i ulėt ka nxitur konsumin e barnave. Duke qenė se ilaēet kushtojnė mė lirė, mjekėt kanė rritur dozimin e tyre pėr tė qenė tė sigurt nė efikasitetin e tyre, tha ekspertja e tregut tė farmaceutikės, Erilda Selimaj.

Mjekėt pohojnė se tregu po vuan pasojat e medikamenteve jocilėsore tė nxitura nga politikat e rimbursimit. Pėr rrjedhojė, qytetarėt paguajnė mė shumė, pasi duke blerė dy-tre herė ilaēet pėr njė kurė, harxhojnė mė shumė se mė parė. Mjekėt dhe farmacistėt pohojnė se nė listėn e barnave tė rimbursuara janė futur ato mė tė lirat, qė kanė mė pak efekt.

Farmacistėt pohojnė gjithashtu se, numri i personave qė po bėhen rezistentė ndaj ilaēeve po rritet. Pėrdorimi i shpeshtė i ilaēeve rrit rezistencėn ndaj tyre, pėr pasojė ky grup gjithnjė e nė rritje merr mė shumė medikamente. Edhe ushqimet e pakontrolluara, apo jeta sedentare kanė ndikuar nė uljen e reagimit tė trupit ndaj virozave. Selimaj thotė se, ka pasur rritje tė virozave me rreth 20% nė vit.
Instituti i Shėndetit Publik ka gjetur nėpėrmjet njė anketimi se antibiotikėt merren nė 24% tė rasteve pa recetė mjekėsore. Marrja nė kėtė mėnyrė e antibiotikėve nga pėrdoruesit i ka bėrė shumė prej tyre rezistentė ndaj veprimit tė tyre. Nė Shqipėri ėshtė i dukshėm dhe konsumi i barnave pa recetė, sidomos antibiotikėve.

Plakja e popullsisė nxit konsumin e ilaēeve

Adelina, e cila u ushtron prej vitesh profesionin e farmacistes nė qytetin e Durrėsit, pohon se konsumi i medikamenteve ėshtė rritur. Ajo thekson se vitet e fundit, rritja e konsumit ėshtė nxitur nga rritja e numrit tė tė moshuarve. “Pjesa dėrmuese e klientėve tanė janė mbi moshėn 60 vjeē, tė cilėt marrin trajtim pėr mė shumė se njė diagnozė. Dhjetė vite mė parė, ky fenomen nuk ka qenė kaq dominues”, shprehet Adelina. Moshat e thyera vuajnė mė shumė se nga njė sėmundje kronike, ndaj dhe ata janė kontingjenti mė i madh i blerjes sė medikamenteve.

Mė 2018, shqiptarėt mbi 60 vjeē ishin 97 mijė mė shumė nė numėr se nė vitin 2011 kur u bė Censusi i fundit. Njė studim nga Qendra Shqiptare pėr Zhvillimin e Popullsisė tregon se nė vitin 2011, numri i njerėzve mbi 65 vjeē ėshtė rritur mė shumė se 4 herė, duke shkuar nė 318,000. Kjo ėshtė njė pėrqindje e lartė e popullsisė. Rritja e mėtejshme e numrit tė tė moshuarve ėshtė projektuar pėr pesė dekadat e ardhshme, pėr tė arritur nė 667,000 nė vitin 2060.

Studimi tregon se tė moshuarit vuajnė nga mė shumė se njė sėmundje kronike. Ata thonė se nuk mund tė pėrballojnė blerjen e ilaēeve dhe janė tė detyruar shpesh tė marrin vetėm njė pjesė tė tyre, kryesisht atyre qė rimbursohen. Nga ana tjetėr, sistemi shėndetėsor publik ėshtė i papėrgatitur pėr tė pėrballuar nevojat nė rritje pėr shėrbimet e moshave tė treta.

Monitor.al
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-09-2019, 17:02   #331
IronMan
Kindda Hero
 
Avatari i IronMan
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Vendndodhja: Marvel Universe
Posts: 1,262
Thanks: 136
Thanked 276 Times in 139 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 43
IronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėm
Re: Mjekesia & Sherbimi

Nuk ka recete me efektive (dhe cfare kombinimi i njekohshem qe ka rene) per zhdukjen e nje populli se sa rritja e emigrimit, rritja e semundshmerise dhe ulja e lindshmerise!

Sa per artikullin, i konsideroj gjera te vjetra qe ka kohe qe thuhen por shqiptarit nuk i bejne pershtypje! Kur vjen per mjekim, po nuk pa surrum dhe gjilpera me sy, nuk te beson! Ti mund ti japesh ilac qe kushton teper lire sepse aq nevoje ka, ai te thote "Ca mjeku je ti" (konkretisht pacient qe nxirrte gjak nga mushkerite, e shtrova, i vendosa Vitamine K qe kushton diku tek 1000 leke te vjetra! Mu nxheh duke me thene "Une nuk erdha me u mjeku me ilace te skadume" (kishte pare sa kushtonte ilaci). Firmosi kartelen qe dilte me deshiren e vet, shkoi tek nje spital privat, ku "e zhveshen" mire dhe po me vitamine K e trajtuan dhe kokerr fjale nuk kishte nxjerr!)

Sot psh jemi ne merak si do dalin ndeshjet e Champions-it! Per te tjerat? Po vari trajsen se gjona qe ndodhin jane
__________________
I'm IronMan!
IronMan nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-09-2019, 17:13   #332
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 3,024
Thanks: 0
Thanked 689 Times in 571 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
doganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Mjekesia & Sherbimi

Iron,

Ti je mjek dhe je nder te paktet me ndergjgje. Nje nga te keqijat e mjekeve shqiptare, eshte arroganca e tyre. E trajtojne pacientin apo te themi dike qe shkon per tuvizituar, apo thjesht per te hequr nje fiksim apse eshte i semure, me nje arrogance te pashoqe. Asnje ste sqaron tamam per cbehet fjale, dhe si mund te shkoje semundja dhe problemi, qe ke.
Spo flas per mjeket e qendrave shendetsore, qe nje pjese duket se jane thjesht per te kaluar vitet per pension.
doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-09-2019, 17:29   #333
Marya
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 5,518
Thanks: 4,773
Thanked 3,689 Times in 1,753 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 132
Marya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėm
Re: Mjekesia & Sherbimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga IronMan Shiko postimin
Nuk ka recete me efektive (dhe cfare kombinimi i njekohshem qe ka rene) per zhdukjen e nje populli se sa rritja e emigrimit, rritja e semundshmerise dhe ulja e lindshmerise!

Sa per artikullin, i konsideroj gjera te vjetra qe ka kohe qe thuhen por shqiptarit nuk i bejne pershtypje! Kur vjen per mjekim, po nuk pa surrum dhe gjilpera me sy, nuk te beson! Ti mund ti japesh ilac qe kushton teper lire sepse aq nevoje ka, ai te thote "Ca mjeku je ti" (konkretisht pacient qe nxirrte gjak nga mushkerite, e shtrova, i vendosa Vitamine K qe kushton diku tek 1000 leke te vjetra! Mu nxheh duke me thene "Une nuk erdha me u mjeku me ilace te skadume" (kishte pare sa kushtonte ilaci). Firmosi kartelen qe dilte me deshiren e vet, shkoi tek nje spital privat, ku "e zhveshen" mire dhe po me vitamine K e trajtuan dhe kokerr fjale nuk kishte nxjerr!)

Sot psh jemi ne merak si do dalin ndeshjet e Champions-it! Per te tjerat? Po vari trajsen se gjona qe ndodhin jane
kisha xhaxhane , ishte me Previskan dhe duhej te bente analizat qe te ekuilibrohej INR , e merrja vete ne tel qe ta pyesja sa i doli rezultati dhe sa duhej te merrte , por me pas morra vesh qe pas telefonates time merrte doktorin ne greqi ne tel per ti bere te njejten pyetje se sa duhej te merrte , s'me bente besim
qe atehere hoqa dore
nuk e di i kam francezet ketu me bejne besim me te paren , ndersa me shqiptaret nuk e di , po u them nje here me te mire s'me besojne , dy here nuk them me ,
e shikoj edhe ketu kur vijne ne urgjenca , kur u flas shqip fillojne me supozime , apo dyshime kur u flas vetem frencgjisht e ekzekutojne pa bere fjale
Marya nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-09-2019, 17:31   #334
Si Bora
V.I.P
 
Avatari i Si Bora
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 22,088
Thanks: 10,327
Thanked 9,698 Times in 4,769 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 322
Si Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėm
Re: Mjekesia & Sherbimi

sa qesha Marya si fut ndonje gjelpere ti lesh ne koma nja tre dite
__________________
Nuk besoj se qielli eshte blu.
Si Bora nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-09-2019, 17:38   #335
Angelisa
V.I.P
 
Avatari i Angelisa
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 16,628
Thanks: 13,613
Thanked 7,576 Times in 4,808 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 441
Angelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėm
Re: Mjekesia & Sherbimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Marya Shiko postimin
kisha xhaxhane , ishte me Previskan dhe duhej te bente analizat qe te ekuilibrohej INR , e merrja vete ne tel qe ta pyesja sa i doli rezultati dhe sa duhej te merrte , por me pas morra vesh qe pas telefonates time merrte doktorin ne greqi ne tel per ti bere te njejten pyetje se sa duhej te merrte , s'me bente besim
qe atehere hoqa dore
nuk e di i kam francezet ketu me bejne besim me te paren , ndersa me shqiptaret nuk e di , po u them nje here me te mire s'me besojne , dy here nuk them me ,
e shikoj edhe ketu kur vijne ne urgjenca , kur u flas shqip fillojne me supozime , apo dyshime kur u flas vetem frencgjisht e ekzekutojne pa bere fjale
Xhaxhai me siguri thote “ehh u be kjo mbesa ime te me japi mend mua” lol
Ndersa ata shqipet qe te vine aty mos ja u ve re se fundja ne shqiperi nuk Kane pase experince te kendshme me bluzat e bardha. Dhe me siguri thone “ehh kjo qenka si ne”

Si puna e filmit me Zeqo Pilafin dhe ky mhb
Angelisa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-09-2019, 17:49   #336
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 3,024
Thanks: 0
Thanked 689 Times in 571 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
doganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Mjekesia & Sherbimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Angelisa Shiko postimin
Xhaxhai me siguri thote “ehh u be kjo mbesa ime te me japi mend mua” lol
Ndersa ata shqipet qe te vine aty mos ja u ve re se fundja ne shqiperi nuk Kane pase experince te kendshme me bluzat e bardha. Dhe me siguri thone “ehh kjo qenka si ne”

Si puna e filmit me Zeqo Pilafin dhe ky mhb
Jo, do jene lexues forumi, dhe e ngatrrojne me Rexhinen, qe shfryn edhe 30 min kane mbetur, me keq se mjeket e ambulancave ne shqiperi,..
doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-09-2019, 17:51   #337
IronMan
Kindda Hero
 
Avatari i IronMan
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Vendndodhja: Marvel Universe
Posts: 1,262
Thanks: 136
Thanked 276 Times in 139 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 43
IronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėm
Re: Mjekesia & Sherbimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Marya Shiko postimin
e shikoj edhe ketu kur vijne ne urgjenca , kur u flas shqip fillojne me supozime , apo dyshime kur u flas vetem frencgjisht e ekzekutojne pa bere fjale
O hahen pacientet brenda te njejtes dhome ne repart, pse ty te ka von "surrum" doktorri e mu jo! "Pse me, te vetin e ka surrumin ai se sma ven ene muve! Dun leke kto qe ilace ju bofshin"

Me fillu me i treguar te gjitha, kupton qe ka nje disbalance te madhe dhe nje "injorance" te theksuar mbi tematikat shendetsore sepse njerezit nuk e shohin si problem derisa u vjen laku ne fyt.

Ka nga ato qe vijne dhe kur i pyet "ca shqetesimesh ke" te pergjigjen "ti je doktorr pra, ma thuj ti. un pranej erdha"

I pyet "a ke tension" te pergjigjen "icik", "a vuan me zemer?" "icik", "probleme me stomakun?" "icik"...vulen pastaj ta vene me "kam pase i ftofje te vjeter"

I pyet ca ilacesh merr, te bojn pershkrime nga me te habitshmet por emrin sta thone, i pyet a ke nei leter mbi te kaluaren shendetsore "i ka mjeku i familjes" ose "pse, duhet ti sillja?"

Kam pare pacient qe doli ne parkingun e spitalit dhe radiografine qe e kishte bere e futi ne te carat e kapakut te pusetes...etj etj...
__________________
I'm IronMan!
IronMan nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-09-2019, 19:03   #338
Persona
:)
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 12,242
Thanks: 352
Thanked 2,592 Times in 1,499 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 152
Persona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėm
Re: Mjekesia & Sherbimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga doganieri Shiko postimin
Iron,

Ti je mjek dhe je nder te paktet me ndergjgje. Nje nga te keqijat e mjekeve shqiptare, eshte arroganca e tyre. E trajtojne pacientin apo te themi dike qe shkon per tuvizituar, apo thjesht per te hequr nje fiksim apse eshte i semure, me nje arrogance te pashoqe. Asnje ste sqaron tamam per cbehet fjale, dhe si mund te shkoje semundja dhe problemi, qe ke.
Spo flas per mjeket e qendrave shendetsore, qe nje pjese duket se jane thjesht per te kaluar vitet per pension.
Duhet shume durim dhe nuk eshte e thjeshte. Nganjehere njerezit te bejne ca pyetje qe te vjen t’u pergjigjesh ‘po ta dija do kisha fituar nobelin tani’. Por vihesh ne vendin e tyre dhe e permban veten. Kur ke shume volum pune ama, behet vertet e lodhshme.
__________________
Patience.
Persona nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-09-2019, 09:10   #339
Rexhina
V.I.P
 
Avatari i Rexhina
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Vendndodhja: Shangri-La
Posts: 37,146
Thanks: 18,117
Thanked 23,455 Times in 9,007 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 527
Rexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėm
Re: Mjekesia & Sherbimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga doganieri Shiko postimin
Jo, do jene lexues forumi, dhe e ngatrrojne me Rexhinen, qe shfryn edhe 30 min kane mbetur, me keq se mjeket e ambulancave ne shqiperi,..
te punosh ne medical field sdo te thot qe duhet ta duash 24 ore zoti dogi
__________________
“Don’t look for society to give you permission to be yourself.”
-Steve Maraboli
Rexhina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-09-2019, 09:20   #340
Rexhina
V.I.P
 
Avatari i Rexhina
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Vendndodhja: Shangri-La
Posts: 37,146
Thanks: 18,117
Thanked 23,455 Times in 9,007 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 527
Rexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėm
Re: Mjekesia & Sherbimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga IronMan Shiko postimin

Ka nga ato qe vijne dhe kur i pyet "ca shqetesimesh ke" te pergjigjen "ti je doktorr pra, ma thuj ti. un pranej erdha"

I pyet "a ke tension" te pergjigjen "icik", "a vuan me zemer?" "icik", "probleme me stomakun?" "icik"...vulen pastaj ta vene me "kam pase i ftofje te vjeter"

tj etj...

Ose kur vijn me nje pickim ne lekure “me thuaj kush me pickoj” :/

kete “nje cik” me ben ti shkul floket mendoj “me thuaj Po/jo kaq”
__________________
“Don’t look for society to give you permission to be yourself.”
-Steve Maraboli

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Rexhina : 29-09-2019 nė 09:24
Rexhina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur