Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota e Kompjuterit > Informatika

Informatika Nėse keni nevojė pėr ndihmė apo keni informacione rreth botės sė larmishme tė informatikės dhe internetit, ju ftojmė t'i sillni kėtu.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 31-03-2018, 10:16   #21
Rrjeti
V.I.P
 
Avatari i Rrjeti
 
Data e antarėsimit: Dec 2017
Vendndodhja: Nė shtėpi....
Posts: 482
Thanks: 157
Thanked 323 Times in 181 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
Rrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Softuer

Apel drejtuar institucioneve edukativo-arsimore nė trojet tona, sidmos, me theks tė veēantė, te institucionet edukativo-arsimore nė Shqipėri:

Tė Nderuar,

Bota ec me hapa gjigante nė ēdo sferė, dhe na duhet tė jemi nė hapa tė njėjtė me ta. Ēdo herė nuk kemi mundėsi, por nė botėn e informatikės kjo ėshtė e realizueshme edhe pėr Shqiptarėt. Duke pas parasysh qė sot njė pjesė e madhe e popullit tonė gjindent nė emigracion, na e kemi obligim njerzor dhe kombėtar t“ju ndihmojmė nė ēdo hap aq sa kemi mundėsi. Njė ndėr kėto hapa ėshtė edhe edukimi i fėmijėve tė emigantėve po edhe fėmijėve qė frymojnė nė trojet tona nė sferėn e Informatikės.Amerikanėt, miqt tanė, arritėn tė krijojnė njė sistem operativ i cili ngjan shumė me Uindovs-in, mirėpo ky sistem ėshtė pėrshtatur pėr fėmijė, tė cilėt mund tė kyēen nė sistemin edukaiv arsimor me kėtė vegėl tė jashtėzakonshme. Ju lutem kėrkoni bashkėpunim me kėtė kompani pėr pėrkthim dhe pėrshtatje tė materialeve nė gjuhėn Shqipe.Ky softuer ėshtė pėrkthyer nė shumė gjuhė tė botės.
http://www.magicdesktop.com/en-US
Rrjeti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-03-2018, 11:10   #22
Rrjeti
V.I.P
 
Avatari i Rrjeti
 
Data e antarėsimit: Dec 2017
Vendndodhja: Nė shtėpi....
Posts: 482
Thanks: 157
Thanked 323 Times in 181 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
Rrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarė
Softuer

Softuer pa pagesė

Nga krijuesi Shqiptar

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kodi binar-pėrkufizim:

Fjalor Anglisht Shqip | English Albanian Dictionary

http://anglisht.shqipopedia.org/binary

Lista e termave
(mund tė shkarkohet nė tryezė)

https://www.dps.gov.al/images/upload..._e_termave.pdf

Vepra tė dixhitalizuar-mund tė lexohen por nuk mund tė shkarkohen

Filozofi,histori, ese dhe fletushka tė ndryshme

Filozofė & koncepte filozofike, histori nga antikiteti deri ne ditėt tona, analiza, ese, pėrshtypje nga vendi dhe bota; ne kėtė libėr te pare filozofiko-historik, Dr. Besi ndan me lexuesit e tij, pjesėza e precedente nga gjigante te mendimit botėror.

https://issuu.com/doctorbesimedicali...istori_dhe_ese

Njė revistė e mrekullueshme-me analiza tė pa varura nga ndikimi partiak, politik, klanor - qė botohet vetėm nė internet:

http://www.bota.al/
-------------------------------------------------------------------------

Virtual DJ
Virtual DJ lejon pėrzierje (kombinon/mix) tė kėngėve mp3 , duke egzekutuar/luajtur dy ose mė shumė kėngė nė tė njėjtėn kohė, ku mund tė pėrshtasni shpejtėsinė relative tė tyre nė mėnyrė qė koha e tyre tė pėrputhet, aplikoni efekte si synthe etj. Bėhet fjalė pėr aplikim tė efekteve/pjesėve shtesė nė njė kėngė nė fillim apo gjatė ndėrlidhjes sė kėngėve-aty ku mbaron njė kėngė dhe fillon tjetra…..

Instalimi

Instalo versionin e plotė-kliko aty ku shkruan Complete

Testimi fillestar/prova

Pėr testim tė veglės duhet tė keni 2 skedarė mp3. Mp3 e parė e tėrheq dhe e lėshon(drag and drop) nė pjesėn e parė-shėnuar me ngjyrėn e kaltėrt

Mp3 e dytė e tėrheq dhe lėshon nė pjesėn e shėnuar me ngjyrė tė kuqe.

Pėr mė tepėr lexo nė manualin e softuerit.

http://www.virtualdj.com/download/index.html


Equalizer

Njė barazues ose EQ (barazim nga anglishtja) ėshtė njė mjet i teknologjisė sė timgullit/audio dhe pėrkthimi verbal i equalizer ėshtė "barazues". Njė barazues mund tė rrisė dhe ulė volumin nė njė interval tė frekuencave tė zgjedhura nė spektrin audio dhe detyra e tij ėshtė tė barazon ose tė balancon tingullin. Barazimi pėrdoret nė shumė kontekste tė ndryshme tė lidhura me audio, ku manipulimi i frekuencave mund tė jetė i dobishėm p.sh. nė koncerte tė gjalla, inēizime nė studio dhe nė kontekste tė medias. Barazuesi zakonisht ndahet nė dy llojet mė tė zakonshme, barazimin grafik dhe barazimin parametrik, por ka edhe mė shumė lloje tė tjera.

Njė ndėr “Barazuesit/EQ” mė tė mirė nė rrjet, pa mėdyshje ėshtė Equalier APO
Standardet; 32 dhe 64 bit
Shkarkohet dhe instalohet si softuer i veēantė

https://sourceforge.net/projects/equalizerapo/

https://sourceforge.net/projects/equ...apo/files/1.2/

Tė ngjajshme / tė tjera:

http://www.vst4free.com/index.php?plug-ins=EQ

http://members.aon.at/grxpage/index.htm


Koment

Si duket harduerėt dhe softuerėt janė dhe kanė nisur rrugėtimin e pėrbashkėt apo me fjalė mė tė thjeshta janė nė proēesin e shkrierjes sė tyre nė njė pikė; fshihet kufiri nė mes realitetit dhe imagjinatės... -kjo ėshtė rruga virtuale/imagjinare(apo jo fizike). Platforma virtuale ėshtė nė zanafillėn e saj dhe tani pėr tani shfaqet (eksperimentohet) si Hypervisor dhe makinė virtuale , temė e cila mund tė lexohet nė vazhdim.


Makina Virtuale


Njė makinė virtuale (VM) ėshtė njė sistem operativ (OS) ose mjedis aplikimi qė ėshtė instaluar nė kompjuter, i cili imiton harduer tė pėrkushtuar. Pėrdoruesi i fundit ka tė njėjtėn pėrvojė nė njė makinė virtuale siē do tė kishin nė harduer tė dedikuar.
Softueri i specializuar, i quajtur njė hypervisor, emulon plotėsisht klientin e PC ose serverin, memorien, hard diskun, rrjetin dhe burimet e tjera hardware, duke u mundėsuar makinave virtuale qė tė ndajnė burimet. Hipervizori mund tė imitojė platforma tė shumta virtuale harduerike qė janė tė izoluara nga njėra-tjetra, duke lejuar qė makinat virtuale tė bėjnė sisteme operative tė Linux dhe Windows Server nė tė njėjtin nikoqir/host fizik. Virtualizimi kufizon shpenzimet duke zvogėluar nevojėn pėr sisteme harduerike fizike. Makinat virtuale pėrdorin nė mėnyrė mė efikase harduer, qė ul sasitė e harduerėve dhe kostot e mirėmbajtjes shoqėruese, dhe redukton kėrkesėn pėr energji dhe ftohje.

Arsyet pėr tė pėrdorur virtualizimin

Virtualizimi ju lejon tė:

Tė hapni/aktivizoni softuer qė kėrkon njė version tė vjetėr tė sistemeve operative Windows.

Eksperimentoni me sisteme tė tjera operative. Hyper-V e bėn shumė tė lehtė krijimin dhe heqjen e sistemeve tė ndryshme operative.

Testoni softuerin nė sisteme tė shumta operative duke pėrdorur makinat e shumta virtuale. Me Hyper-V, ju mund t'i vėzhgoni tė gjithė nė njė kompjuter tė vetėm desktop ose laptop. Kėto makina virtuale mund tė eksportohen dhe pastaj tė importohen nė ēdo sistem tjetėr Hyper-V, duke pėrfshirė Azure. ....

Hyrje:

https://docs.microsoft.com/en-us/vir...windows/about/

Nė ē`mėnyrė mund tė instalohen disa sisteme operative (p.sh. Linux, Uindovs 7, 8 dhe 10 nė njė disk kompjuterik-?)

Pėrgjigjen e gjen kėtu:

https://docs.microsoft.com/en-us/vir...irtual-machine

Softuer tė ngjajshėm

http://www.vminstall.com/virtual-machine-software/


Norse

Me siguri keni dėgjuar apo lexuar pėr sulmet kibernetike, por ē`ėshtė nė tė vėrtet njė sulm kibernetik dhe si manifestohet?
Njė sulm kibernetik/kompjuterik(pėrmes internetit)-cyberattack- ėshtė ēdo lloj manovrimi sulmues i pėrdorur nga shtetet(shėrbimet sekrete), individė, grupe ose organizata qė synojnė sistemet informatike kompjuterike, infrastrukturat, rrjetet kompjuterike dhe / ose pajisjet kompjuterike me anė tė mjeteve tė ndryshme me veprime tė dėmshme zakonisht qė vijnė nga njė burim anonim qė vjedh, ndryshon ose shkatėrron njė objektiv tė caktuar duke ndėrhy/hakuar nė njė sistem tė ndjeshėm.
Kėto mund tė etiketohen si njė fushatė kibernetike, cyberwarfare ose terrorizėm kibernetik nė kontekste tė ndryshme. Sulmet kibernetike(cyberattacks) mund tė shkojnė nga instalimi i spyware(softuer spionues) nė njė kompjuter personal nė pėrpjekje pėr tė shkatėrruar infrastrukturėn e kombeve tė tėra. Sulmet kibernetike janė bėrė gjithnjė e mė tė sofistikuara dhe tė rrezikshme siē ka treguar kohėt e fundit krimbi Stuxnet.

Kėtu mund tė ndiqen sulmet e drejtpėrdrejta (qė monitorohen dhe asgjėsohen nga shėrbimet/agjencitė e specializuara nė SHBA) ēdo sekond, minutė, orė 365 ditė pa ndėrperje….
Harta qė shfaqet nė faqe mund tė zmadhohet duke klikuar me miun mbi tė...

http://www.norse-corp.com/

http://map.norsecorp.com/#/


Ndrysho madhėsinė e imazhit / Image resize

A keni njohuri qė imazhet tua qė dėshironi tė publikoni nė faqe tė internetit duhet qė tė kalojnė nė proēedura tė caktuara. Ndiq pėrshkrimin;Icecream Image Resizer, njė aplikacion i dizajnuar pėr t'ju ndihmuar tė ndryshoni madhėsinė e imazheve tua shpejt dhe nė mėnyrė tė pėrshtatshme. Shto imazhe tė shumta dhe madje edhe dosje tė tėrė me imazhe dhe ndrysho ato nė sekonda. Gjatė proēesit cilėsitė e imazhve mbeten tė pa ndryshuara.

Ndryshimi i madhėsiė ėshtė nevojė nėse ju kėto imazhe dėshironi ti publikoni nė faqe tė internetit pėr hapje sa mė tė shpejtė tė imazhit(imazheve).

P.sh. Njė imazh me madhėsi prej 1 Mb(megabit) me aplikim tė Icecream Image Resizer shndrohet nė imazh me madhėsi 120-200 kb (kilobite) (Pėr ata qė nuk kanė njohuri apo dėshirojnė tė pėrfitojnė njohuri; ja si tė shikoni madhėsinė e imazhit tuaj; vendos njė imazh nė tryezė apo ndonjė dosje dhe kliko me anėn e djatht tė miut mbi imazh dhe lexo pėr cilėsitė e saj-pas aplikimit tė proēesit shiko sėrish nė madhėsinė e re)

https://icecreamapps.com/Image-Resizer/

Standard kryesor i mazheve qė publikohen nė internet faqe janė imazhet me prapashtesėn(shtojca) JPG/JPEG. Egzistojnė edhe standare tė tjera si p.sh. TIFF, PNG,PSD, GIF.....*Sqarime mė tė detajuar

https://1stwebdesigner.com/image-file-types/

https://www.scantips.com/basics09.html


Nė ē`mėnyrė mund tė “fotografoni” njė UEB faqe apo pjesė tė saj?

Desktop copy
1-Tė gjitha imazhet nė kėtė temė janė krijuar nė kėtė mėnyrė:

Nė Uindovs egziston njė aplikacion i emėrtuar si Paint.

Hap atė.

Nė anėn e djathtė, nė pjesėn e sipėrme tė tastierės, vėren njė buton me emrin PRINT SCREEN.

Shtyp nė tė dhe mė pas ngjit(PASTE) nė aplikacionin PAINT.

Kjo ėshtė e tėrė proēedura. Nė kėtė mėnyrė kopjon nga tryeza, Ueb faqet, Imazhe tė softuerėve etj.

2-Mėnyra e dytė pėr Printim tė Tryezės (desktop) dhe elementeve tė saj; p.sh njė faqe e hapur apo

ndonjė pjesė e tryezės, realizohet pėrmes kėtyre 2 softuerėve:

http://www.websitescreenshots.com/

http://toki-woki.net/p/WebKut/


Thunderbird

Me kėtė aplikacion ju mund tė hapni tė gjitha postat elektronike/emailet tua njėkohėsisht.(Nėse disponon/keni tė regjistruar disa posta elektronike) Mjafton vetėm regjistrim i emaileve dhe nė vazhdim kur e hap thunderbird, ju hyni nė tė gjitha email adresat tua me njė klikim.

https://www.mozilla.org/en-US/thunderbird/


Mbrojtja e syve nga rrezatimi
(Pėrshtatja e temeperaturės sė ngjyrave)

Gjatė ditės dhe natės temperaturat e ngjyrave nuk janė tė njėjta.
A e vini re ndonjėherė se si njerėzit qė shkruajnė gjatė natės kanė atė shkėlqim tė frikshėm blu?
Ose zgjoheni natėn gati tė shkruani Idenė e Madhe dhe verboheni nga ekrani juaj i kompjuterit?
Gjatė ditės, ekranet kompjuterike duken tė mira - ata janė projektuar tė duken si dielli. Por, nė orėn 9:00, 10.00, ose 15.00, ndoshta nuk duhet apo nuk mundesh tė shikosh diellin.
Veglat e mė poshtme bėjnė tė mundur qė ngjyra/temperatura e ngjyrės e ekranit tė kompjuterit tė pėrshtatet me kohėn e ditės, tė ngrohtė gjatė natės dhe si drita e diellit gjatė ditės.
Mė tepėr rreth temperaturave tė ngjyrave mund tė lexohet kėtu;

https://en.wikipedia.org/wiki/Color_temperature

Vegla pėr pėrshtatje automatike tė temperaturės sė ngjyrave tė ekranit/monitorit kompjuterik

https://justgetflux.com/

http://jonls.dk/redshift/


Media Portal
Produkt Gjerman….a duhet tė shtojmė diē mė tepėr?!….

MediaPortal transformon PC tuaj nė njė zgjidhje tė plotė mediatike.Kalimi nga njė mp3 kėngė nė tjetrėn realizohet nė mėnyrė tė”butė”(njė mp3 “shkrihet” nė tjetrėn) pa ndėrpreje nga njė kėngė nė tjetrėn....Njė cilėsi qė as Microsofti apo ndonjė kompani tjetėr nuk e kanė nė nė softuerėt e tyre.
Thjesht, ėshtė njė revolucion nė kontrollin e medias, ju lejon tė shikoni, dėgjoni, lexoni dhe luani mediat tuaja siē dėshironi, pa u futur nė rrugė ose qė keni nevojė tė mėsoni sisteme tė vėshtira navigimi. Nė faqe gjen dy versione; cilėn duhet tė instaloni? Pėr fillestar sygjerohet versioni
MediaPortal 1.

https://www.team-mediaportal.com/


Pjesė shtesė (addon) pėr Kodi

Kodi softueri mund tė shkarkohet dhe pėrdoret vetėm me Uindovs 8,1 dhe 10. Instalohet nga Microsoft store. Kėtu ju shfaq vetėm njė informatė e cila ka tė bėn me pjesėn shtesė qė ndoshta tani pėr tani ėshtė pjesa/vegla mė e mirė pėr mulltimedia respektivisht addons qė ju mundėson hapjen e filmave, muzikės , dokumentarėve mė tė mirė, Tv kanaleve etj. Ndiq me kujdes mėnyrėn e instalimit dhe para e gjithash lexo nė recenzione pėr tė gjetur versionin mė tė mirė/funksional Parakusht pėr punėn normale tė addonsave ėshtė qė konektimi juaj me interent tė jetė me shpejtėsi/sė paku 3 - 4 Mbp (megabit pėr sekonė) Madhėsia e addons-it rreth 300 MB/megabit.Nėse disponon koneksion me shpejtėsi mė tė vogėl addonsi nuk do punon nė mėnyrė normale(mos e instalo).

https://www.youtube.com/results?sear...y=xenon+x7.3.5


Matja e shpejtėsisė sė konektimit me internet
Kėtu mund tė bėsh matje tė shpejtėsisė sė konektimit/lidhjes me internet:

https://www.spectrum.com/internet/speed-test

http://www.speedtest.net


Interneti Ilegal apo Interneti Sekret


…..dhe ju jeni tė bindur qė keni njohuri tė plotė pėr Google dhe internetin nė pėrgjithėsi?!
Jo ju nuk keni njohuri tė plotė , ju keni njohuri pėr rreth 4 % tė internetit, kurse 96% nuk keni as dijeni se ku gjindet-Lexo pėr te kėtu:

https://darkwebnews.com/deep-web/


Brave
(fito lek)

Brendan Eich, njė nga njerėzit qė themeloi Mozilla shfletuesin nė vitin 1998, nisi njė shfletues tė ri tė quajtur Brave nė janar tė 2017. Ideja e Brave ėshtė tė zėvendėsojė reklamat qė mund tė kėrkojnė njė kohė tė gjatė pėr tė ngarkuar disa ueb faqe. Nė vend tė saj shfaqen reklama tė zgjedhura qė kėrkojnė mė pak burime.
Tani Brave gjithashtu e bėn tė qartė se ata pėrdorues qė zgjedhin tė shikojnė kėto reklama tė pėrzgjedhura do tė paguhen nė bitcoin.
Pėr pėrdoruesit dhe botuesit, Brave vendos lek/para nė llogaritė individuale tė bitcoin dhe tė dyja palėt duhet tė verifikojnė identitetin e tyre pėr tė qenė nė gjendje t'i heqin ato. Pėr kėtė, kėrkohet njė postė elektronike/email dhe njė numėr telefoni pėr pėrdoruesit dhe njė proces mė tė plotė tė legalizimit tė botuesit. Pėrdoruesit qė nuk verifikohen automatikisht do tė dhurojnė pjesėn e tyre tė parave nė vendet /faqet tė cilėt ata i vizitojnė mė sė shumti.

https://www.brave.com/


Riparim i Master Boot Record (MBR) nė Uindovs/Windows 10/8/7


Njė nga hapat efektive pėr zgjidhjen tė problemeve gjatė nisjes sė Uindovs-it(windows), ėshtė riparim i boot Master Boot Record ose shkurtimisht MBR. Arsyet e zakonshme pse njė MBR mund jetė prishur/korruptuar ėshtė pėr shkak tė infeksioneve malware, si dhe fikja/mbyllja jo e rregullt e kompjutorit qė gjithashtu mund tė ndikon nė prishjen e MBR . Nė disa raste mund tė gjeni raste ku Linux Grub ėshtė instaluar dhe Uindovsi/Windows nuk ėshtė nė gjendje pėr ta zbuluar atė.

Nė disa raste tjera, mund tė shfaqet mungesa /gabimi Bootmgr . Nė raste tė tilla ju mund tė aplikoni rindėrtimin ose riparimin e MBR pėr tė rregulluar kėto ēėshtje.

http://www.thewindowsclub.com/repair...rd-mbr-windows

Mėnyra apo metoda alternative e riparimit tė MBR-sė ėshtė pėrdorim i softuerit Macrinum Reflect
(shiko artikullin mė posht nė lidhje me Macrinum Reflect)
Ky softuer , nėse pėrdoret pėr riparim tė shpejt tė MBR-it , mund tė aplikohet / pėrdoret vetėm nėse e hap apo e nis VETŹM nė mėnyrėn e nisjes sė Uindovs-it nga disku i krijuar…..
Lexio mė poshtė si krijohet dhe mėnyrėn e nisjes sė kompjuterit nga disku i krijuar ku e gjen funksionin pėr riparim tė MBR.
Kėtė komand(flick) e gjen nė pjesėn e sipėrme tė softuerit Macrinum, nė rastin kur e nis kompjuterin nga Disku (Repair MBR).


Macrinum Reflect


Kopjim dhe restaurim tė sistemit operativ Uindovs Xp, Vista, 7, 8.1 dhe 10

Kėtu jipen sqarime tė thjeshta pėr kopjim dhe restuarim tė sistemit opertaiv Windows dhe dedikohet
personave qė nuk e njohin gjuhėn angleze apo janė fillerstar;

(Sqarimi ėshtė elaboruar edhe mė herėt mirėpo kėtu elaborohet njė version i shkurt apo mė i qart.)

Nė sistemin operativ Uindovs/Windows egziston vegla pėr kopjim automatik mirėpo mund tė ndodh qė nga ndonjė shkak, kopja e krijuar nuk funksionon. Nė atė rast mund tė pėrdoret metoda rezerve pėr kopjim dhe restaurim tė sistemit-pėr eleminin tė ndonjė pengese apo problemi qė nuk mund tė zgjidhet nė ndonjė mėnyrė tjetėr…

Ja mėnyra:

1-Sė pari duhet tė keni nė dispozicion njė CD apo DVD tė zbrazėt
(mė e kėshillueshme ėshtė CD apo DVD RW(Rewrite)-mund tė pėrdoret shumė herė)

2-Shkarko dhe instalo kėtė softuer:

Macrinum Reflect > https://www.macrium.com/reflectfree Kliko nė butonin Home Use
(853.3 MB)
Pas shkarkimit tė softuerit do vėresh se aty ku shkarkohet softueri nuk gjindet vetėm Macrinum Reflect por edhe njė softuer tjetėr me emrin Windows PE
Nėse nuk ėshtė shkarkuar Windows PE, aktivizo Macrinum Reflect dhe instalo nga aty.

3) Instalo qė tė dy

4) Starto Macrinum Reflect

Me startimin/nisjen e softuerit Macrinum Raflect do ju parashtrohet njė pyetje:

Rescue Media


Important: You have not yet created Rescue Media to enable
system recovery of your PC.

Do you want to create Rescue Media Now?

Fut nė kompjutor njė CD/DVD tė zbrazėt dhe kliko butonin YES

Pas disa minutave krijohet CD/DVD qė shėrben pėr restuarim/ ri krijim tė sistemit operativ

Tani e keni gati veglėn pėr restaurim.

5) Krijo njė dosje(folder) tė re nė njėsinė/ diskun me emrin : D dhe emėrto p.sh. Macrinum Reflect. Zgjidhja optimale ėshtė njė disk i lėvizshėm(mobil)-disk extern, por nė mungesė apo pa mundėsi tė blerjes sė saj njėsia apo disku : D ėshtė zgjidhje alternative.

VINI RE: kopjen e krijuar duhet ta ruani vetėm kėtu ngase nėse e ve/vendos nė ndonjė vėnd tjetėr p.sh. nė njėsinė / diskun : C Macrinum Reflect nuk do e gjen dot kopjen e krijuar andaj zbato ēdo hap tė pėrshkruar kėtu me kujdes.

Pikėrisht nė kėtė dosje do tė krjioni kopjen e sistemit

6) Nė softuerin (Macrinum Reflect) qė e keni aktiv (e keni hapur), kliko nė butonin me emrin

Disk Image. Mė pas kliko nė Create an image of the partition required to backup and restore Windows

Kur klikon hapet njė dritare e re me kėtė emėr (Select source Drive and Image Destination)

7) Tani duhet tė caktoni rrugėn (path nė ang.) deri tek dosja(folderi/map) qė e krijuat d.m.th. Deri te dosja Macrinum Reflect.

Aty vėren emrin Destination dhe mė posht Folder. Aty e cakton/shėno rrugėn deri te dosja (ėshtė nė formė tė 3 pikave vertikale kliko aty dhe gjeje vėndin nė njėsinė : D aty ku ėshtė dosja me emrin Macrinum Reflect. Pasi e keni bė kėtė(caktuar rrugėn) proēesi pėrfundon.
8) Tani kliko nė butonin NEXT. Hapet dritare e re dhe sėrish kliko nė butonin NEXT dhe kliko nė fund nė butonin Finish.

9) Sėrish shfaqet njė dritare e re me emrin Backup Save Option.
Kliko nė OK.

10) Tani fillon kopjimi. Keni durim dhe mos prekni asgjė deri nė pėrfundim tė kopjimit.

Restaurimi / ri krijimi i sistemit nga kopja e krijuar.

Pėr restaurim tė sistemit nga kopja e krijuar vepro kėshtu:

a) Fut nė PC/kompjutor CD/DVD-nė e krijuar dhe starto / Nis kompjutorin

b) Gjatė nisjes sė PC-sė kliko/shtyp menjėher butonin F12 disa herė

c) Do vėresh njė monitor me tekstin:

Please select boot device(shiko fig):Zgjedh aletarnativėn si nė imazh; lėviz me butonat posht lart si nė figurėn dhe kliko/shtyp butonin enter.
(Kujdes: aty ku ėshtė shėnuar UEFI shkrimet pas saj : te ju mund tė jetė ndryshe)

Mė pas ju shfaqet mesazhi siē vijon:

Press any key tė start from CD/DVD.
(Mos prisni asnjė sekondė, klikoni menjėherė ndonjė buton nė tastierė cilado qoftė…Nėse prisni atėherė anulohet startimi i Macrinum Reflect dhe nis/starton uindovs/windows i zakonshėm.)

ē) Kur klikoni nė ndonjė buton aktivizohet menjėherė CD/DVD-ja respektivisht starton VETŹM SOFTUERI Macrinum Reflect, pra nuk starton Uindovs/Windows i zakonshėm.

d) Me aktivizim tė softuerit, ju mund tė restauroni kopjen e skedarit qė e ruan nė dosjen/folder/map tė emėrttuar Macrinum Reflect. Nga brėndėsia e softuerit Macrinum(kėrko lidhjen respektivisht rrugėn/path/dosjen dhe kliko nė skedarin qė ruhet aty ( tė kopjuar mė para).

Pas klikimit fillon proēesi i restaurimit...(mos prek asgjė prisni deri nė pėrfundim tė instalimit) Pas pėrfundimit tė instalimit largohu nga softueri Macrinum Reflect (exit) dhe ri starto kompjutorin.

Proēes i ngjajshėm mund tė aplikohet edhe me USB stick(flash memory).

Uindov/Windows 10


Nė Uindovs 10 proēedura ėshtė mė e thjeshtė:

1-Diskun e krijuar Rescue Media ve nė pajisje.

2-Shko nė parametrat e Uindovs-it Settings

3-Aktivizo uptdate and security

4-Prej aty e aktivizon diskun Rescue Media dhe vazhdon me proēesin e lart pėrshkruar


Reēensione / reviews

Asnjėherė mos bli produkt/shėrbim pėrpara se tė fitosh njohuri/informata tė detajuara/hollėsishme nė lidhje me produktin respektivisht shėrbimin.Nė kėtė mėnyrė gjen produkt qė tė pėrshtatet sipas ēmimit apo cilėsive. apo mund ta krahasosh produktin/shėrbimin me produkte /shėrbime tė tjera nė internet. Por si tė kuptoj qė njė produkt apo shėrbim ėshtė po ai qė e kėrkoj? Si tė bėj dallimin e tyre? Interneti eshtė vegėl qė pėrdoret nga tė gjithė njerzit dhe aty gjen gjėra, produkte , shėrbime, kompani, etj serioze dhe jo serioze. Pėr tė dalluar dhe kuptuar nė esencė njė produkt, shėbim, kompani etj pėrdor recensione.

Ē`janė recensionet? Pėrkufizimi ėshtė mjaft i gjėrė pėr nocionin recension, mirėpo nė kėtė kontekst recension d.mth. Pėrshtypjet, mendimet dhe pėrvojat e personave qė kanė blerė dhe pėrdorin njė produkt tė caktuar apo shėrbim; nė kėtė rast mund tė jepen mendimet e pėrdoruesve, veēoritė teknike tė produktit tė caktuar, pėrvojat me kompaninė pėrkatse;korrektsinė e tyre, punėn, produktet etj.…Nė recensione mer njohuri/dituri cili produkt ėshtė mė i pėrshtaēėm pėr nevojat personale dhe mund tė krahasosh ēmimet dhe cilėsitė/kualitetin, pėrparsitė dhe mangėsitė e produktit etj. Sidomos kur ėshtė fjala pėr produkte teknike nė internet gjen shumė faqe me pėrshkrime dhe recensione nga mė tė ndryshmet….Kėrko nė Google.

http://www.reviews.com/


Pushimet verore/dimėrore-udhėtimet dhe akomodimi


Dal nga dalė i afrohemi pushimeve verore dhe kjo ėshtė koha kur kemi mundėsi tė relaksimit dhe reflektimimit tė periudhės sė punės apo ndoshta studimeve. Pjesa dėrmuese e Shqiptarėve nė atdhe nuk kanė mundėsi ekonomike pėr pushime jashtė shtėpive tė tyre nga shkaqet qė ii dijmė, mirėpo ka njė pjesė qė edhe pėrkundrejt kushteve ekonomike dhe sociale kanė mundėsi tė vejnė nė pushime, sidomos ata qė jetojnė jashtė atdheut.

Andaj ky pėrshkrim i dedikohet sė pari emigrantėve dhe mė pas atyre(edhepse ndoshta nuk kanė mundėsi finansiare/ekonomike) qė dėsirojnė tė pėrfitojnė njohuri pėr pushime respektivisht pėr transport dhe akomodim nė vėndet turistike.

Nėse keni planifikuar pushimet verore apo nuk keni planifikuar gjė, tani ėshtė koha mė e pėrshtashme pėr tė planifikim respektivisht prenotim/rezervim. Dikush mund tė thotė tani ėshtė shumė herėt… Unė them jo, tani ėshtė koha.

Ja arsyet;

1-Meqė ėshtė herėt, kompanitė/agjencitė turistike (hotelet) si dhe kompanitė e udhėtimit me aeroplan lėshojnė nė qarkullim bileta tė udhėtimit respektivisht akomodime nėpėr hotele me cmime mė tė pėrshtacme/mė tė lira respektivisht mundėsia e zgjedhjes ėshtė mė e madhe.

2-Sa mė afėr kohės sė pushimeve udhėtimeve apo prenotimit tė hoteleve, aq mė tepėr apo mė shumė riten cmimet, andaj tani gjen atė qė dėshiron. Mos e le pėr mė vonė.

3-Kėtu ju informoj pėr faqen mė tė mirė nė internet pėr prenotime tė hoteleve qoftė nė bregdetin tonė apo nė Dardani dhe Fyrom dhe nė gjithė globin disa qindra mija hotele nė dispozicion. Kjo faqe pėrvec se mundėson prenotime tė mira me cilėsi tė lartė, aty gjen cmime jashtzakonisht tė lira nė hotele me 2-3 yje.

4-Vecori tjetėr e faqes tė cilėn e pėrdori personalisht vite tė tėra, ėshtė mundėsia e reklamimit, respektivisht denoncimit nė rast se pėrshkrimi nuk pėrshtatet me atė qė e gjen nė hotel. Nėse hoteli pėrsėrit gabimet dhe kjo kritikohet nga turistėt, herėt a vonė i bjen poshtė vlera e hotelit nė faqe dhe mund tė ndodh qė tė hiqet nga faqja.(lexo nė recenzione tė faqes)

5-Cmimi i bujtjeve ėshtė I garantuar (nga ana e kompanisė booking.com) respektivisht hoteli nuk mund ta ndryshon cmimin sipas dėshirės pėr shembull mė vonė, vlen cmimi nė kohėn apo kur ėshtė bė prenotimi/rezervimi.

6-Nė Booking faqen keni mundėsi tė kontaktoni kompaninė (nga dhe nė cdo shtet tė botės) nė fjalė 24 orė, nėse keni pyetje apo ndonjė vėrejtje

7-Nėse ndroni mėndje apo ndoshta keni ndonjė pengesė, atėherė shumė lehtė mund tė anuloni prenotimin. Lexo me kujdes nė faqe tė hotelit pėr periudhėn deri kur keni mundėsi tė anulimit tė prenotimit.

Pagesa/prenotimi


Nė faqe bėn vetėm prenotim-d.m.th. Ju “pagoni” por tė hollat nuk u tėrhiqen nga xhiro llogaria yte, pra bėhet vetėm “rezervim” i shumės sė tė hollave qė duhet tė pagohet.Tė hollat i pagon kur arrin nė hotel. Nė faqe apo pėrmes postės elektronike pranon vetėm njė konfirmim me tė gjitha tė dhėnat.(Mund tė ndodh qė tė hollat tėrhiqen nga xhiro llogaria yte menjėherė por kjo ėshtė e rrallė.)

Pagesa bėhet me Master dhe Visa kartela.

https://www.booking.com

Prenotim i udhėtimit me aeroplan

Pėrdorni Flygresor.se pėr tė gjetur fluturime tė lira pėr udhėtimin tuaj tė ardhshėm. Zgjidhni nga mė shumė se 1000 agjensi udhėtimi dhe linja ajrore. Shėrbimi ėshtė i shpejtė, lehtė dhe falas.

Kjo faqe Suedeze ju mundėson rezervim tė biletave tė udhėtimit nė mbarė botėn.

Mėnyra e pėrdorimit:


a-Sė pari zgjedh gjuhėn e preferuar nė pjesėn e sipėrme tė faqes ana e djadhtė.

b-Mė pas zgjedh destinacionin , dhe pas shėnimit dhe klikimit pėr kėrkim ju shfaqen vetėm cmimet e biletave pėr udhėtime. Kur klikon nė cmime ri orjentohesh nė faqet ku bėhet prenotim i biletave.

c-Prenotim i biletave duhet tė bėhet sė paku 2-3 muaj para udhėtimit-atėher gjen cmime tė lira/me mė pak kosto. Gjithsesi prenotimi mund tė bėhet edhe brėnda ditės apo javės…..

ē-Nga e hėna deri tė enjten gjen bileta me cmime mė tė ulta nė krahasim me fundjavėn, andaj prenotimi duhet tė bėhet nga e hėna deri tė enjten.

d-Nė aeroport duhet tė gjindeni 2-3 orė para nisjes sė aeroplanit (boarding) pėr shkak tė verfikimit tė identitetit si dhe pėr tė dorėzuar valixhe (check in)….

dh-Biletat e udhėtimit (fly tickets-e tiket) ju dėrgohen nėpėrmjet postės elektronike dhe janė nė format/standard .pdf

https://www.flygresor.se/

Kompanitė me tė cilėt nuk duhet tė udhėtohet, kompani qė nuk i plotėsojnė kriteret e sigurisė-lista:

https://ec.europa.eu/transport/modes...-ban/search_en


Loja e shahut

https://www.chess.com/play/computer


Informata dhe lajme tė ndryshme

Kujdes me pėrdorim tė VPN shėrbimit

https://restoreprivacy.com/vpn-warning-list/

Testim I VPN-it

https://restoreprivacy.com/vpn-test/

Vegėl pėr matje tė ndryshme:

https://www.facebook.com/dwgfiles/vi...5294934542722/

https://cadbull.com/detail/40369/Measurement-app

Tė rejat nga teknologjia

Mirė u pafshim nė vjeshtė 2018
-------------------------------------------
Tė ecim nė njė hap me botėn

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Rrjeti : 31-03-2018 nė 11:55
Rrjeti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-06-2018, 11:10   #23
Rrjeti
V.I.P
 
Avatari i Rrjeti
 
Data e antarėsimit: Dec 2017
Vendndodhja: Nė shtėpi....
Posts: 482
Thanks: 157
Thanked 323 Times in 181 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
Rrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Softuer

Pėr shkak tė interesimit tė madh, botimi i materialeve tė reja bėhet mė herėt se informimi(premtimi) i mė hershėm

Softuer pa pagesė

Kodi i Reagimit tė Shpejtė / QR Code Dhe Barcode

Kodi QR (i shkurtuar nga Kodi i Reagimit tė Shpejtė-Quick Response) ėshtė markė tregtare pėr njė lloj barkodi tė matricės (ose barkodit dy-dimensional) i projektuar pėr industrinė e automobilave nė Japoni. Njė barcode ėshtė njė etiketė optike e lexueshme e makinės qė pėrmban informacione rreth sendit nė tė cilin ėshtė bashkangjitur. Njė QR kod pėrdor katėr mėnyra tė standardizuara tė kodimit (numerike, alfanumerike, byte / binar, dhe kanji pėr ruajtjen e tė dhėnave nė mėnyrė efikase; mund tė pėrdoren edhe zgjerime.

Sistemi i Reagimit tė Shpejtė (QR) u bė popullor jashtė industrisė sė automobilave pėr shkak tė lexueshmėrisė sė shpejtė dhe kapacitetit mė tė madh ruajtės nė krahasim me kodet tė standardeve UPC. Aplikacionet pėrfshijnė ndjekjen e produktit, identifikimin e artikullit, ndjekjen e kohės, menaxhimin e dokumenteve dhe marketingun e pėrgjithshėm.

Njė kod QR pėrbėhet nga katrorė tė zinj tė rregulluar nė njė rrjet katror mbi njė sfond tė bardhė, i cili mund tė lexohet nga njė pajisje imazhimi si njė aparat fotografik dhe pėrpunohet duke pėrdorur korrigjimin e gabimeve Reed-Solomon derisa imazhi tė mund tė interpretohet nė mėnyrė tė pėrshtatshme. Tė dhėnat e kėrkuara nxirren pastaj nga modelet qė janė tė pranishme nė komponentėt horizontale dhe vertikale tė imazhit

https://en.wikipedia.org/wiki/QR_code

https://searchengineland.com/what-is...need-one-27588

Ja njė shembull konkret tė pėrdorimit tė QR kodit:

Nė aeroportet bashkėkohor nė vėnd tė biletave fizike(letrės) pėrdoren QR kodet si biletė pėr identifikim / kontrollim tė biletės. Kodi QR – shkarkohet nė celular dhe ju duhet tė pėrdorni celularin tuaj pėr hapje tė dyreve.

VINI RE:-pėr siguri-shkarko edhe pdf skedarin-e-ticket/biletėn elektronike(nėse ndodh ndonjė e pa pritur/QR kodi nuk funksionon ;

Mėnyra e pėrdorimit


1-Pėr “fotografim/skenim” tė njė QR kodi duhet tė instaloni aplikacion(falas ) qė mund tė lexon QR Kode.
Ja njė shembull tė aplikacionit-shkarko nė celular

https://www.scan.me/download/

2-Pas instalimit tė aplikacionit, shkarkohet QR kodi nga ndonjė faqe e agjensive tė udhėtimit(pas pagesės sė biletės). Pėr hapjen e dyerve/identifikimit ju duhet tė afroni celularin tuaj tek paisja pėr skenim. Kjo zgjat 1-2 sekonda-paisja-skaneri identifikon biletėn dhe ju hapen dyert. Natyrisht nė afėrsi gjindet edhe personeli fizik pėr asistencė(nėse keni pengesa)

Imazhet autentike:https://www.farecompare.com/travel-a...-does-it-work/

https://play.google.com/store/apps/d...anner&hl=en_US

Krijo njė QR Kod dhe Barcode

https://www.qr-code-generator.com/

https://www.onlinelabels.com/label-g...Generator.aspx

https://www.qrstuff.com/

https://qrcode.kaywa.com/

Shndro monitorin televiziv nė monitor kompjuterik


Ndoshta informatat i keni lexuar mė herėt, por ka persona qė nuk kanė njohuri dhe kjo ėshtė njė ndihmesė pėr ta.
Shiko metodėn e konektimit tė kompjuterit me TV-nė dhe mė pas lexo mė posht;Pėrshkrimi vlen pėr desktop kompjuter si dhe pėr laptop.Kėshtu duket njė desktop kompjuter(nėse nuk keni njohuri pėr emėrtimet apo dallimet)

Njė desktop(PC)Njė LaptopPėr kėtė qėllim duhet tė blini

1-Kabllo

https://www.amazon.com/s/ref=nb_sb_n...hdmi+dvi+cable

2-Tastierė si dhe miun pa tela tė ashtuquajtura Wireless

https://www.amazon.com/s/ref=nb_sb_s...eless+keyboard

Ēdo kompjuter bashkkohor si dhe TV e ashuquajtur Flat screen ėshtė i pajisur me kontakte/porte (hyrje/input) tė quajtura HDMI,DVI dhe USB.

Kėto janė standarde bashkkohore pėr transferim tė imazheve dhe zėrit prej kompjuterit nė TV.(kontrollo kompjuterin dhe TV-nė ose lexo nė manualet e tyre)


HDMI/USB pėr TV dhe USB, HDMI dhe/ose DVI pėr kompjuter.

HDMI do thotė -High-Definition Multimedia Interface
DVI do thotė-Digital Visual Interface
USB do thotė-Universal Serial Bus

Transferimet e imazheve/zėrit realizohen pėrmes kabollve HDMI, DVI ose tė kombinuar qė do thotė se kabolloja nė njėrėn anė mund tė jetė HDMI kurse nė anėn e kundėrt DVI.
Pajisjet mund ti blini nė ēdo shitore tė elektronikės, por sė pari lexoni dhe kontrolloni me kujdes cilėt kabllo ju pėrshtaten; mund tė keni DVI me + ose -. Nėse nuk mund tė blini nė shitoret e elektronikės, ato mund tė prenotoni pėrmes internetit apo miqve tuaj nga qytetet apo shtetet tjera.

HDMI

Konfigurimet;

Sė pari, konekto kabllo nė kompjuter nga njėra anė dhe mė pas konekto nga ana tjetėr nė TV.(Konekto me kujdes tė madh me qėllim qė mos tė dėmtohen dhėmbėzat e kabllos(nėse ėshtė kabllo DVI nga njėra anė) ose mos shkaktohet thyerje e tyre gjatė instalimit).Gjatė konektimit sė kabllos nė Tv do tė dėgjoni njė tingull karakteristik pėrmes autoparlantėve tė kompjuterit qė signalizon instalim tė njė pajisjeje tė re, respektivisht tė njė tė ashtuquajturės driver.Shqip do pėrkthehej pėrafėrsisht si drejtues.Cili ėshtė roli i tij? Drivers/drejtuesit mundėsojnė komunikim nė mes dy pajisjeve nė kėtė rast kompjuterit me TV-nė.Nė shiritin e veglave(aty ku shfaqet butoni i nisjes/start butoni) vėrehet procesi i instalimit.
Prisni deri nė pėrfundim tė instalimit tė drejtuesit/driver.

Mė pas vepro kėshtu;

Shko nė tryez/desktop dhe kliko me anėn e djatht tė miut dhe gjej aty ku shkruan screen resolution/rezolucion i monitorit/ekranit. Shtyp aty dhe do vėresh qė aty hapen parametrat e monitorit/ekranit.Rezolucion i monitorit do thotė qė aty rregullohet qartėsia/sa ėshtė i qart(mpreht) imazhi/imazhet qė e shikon nė monitor si dhe qartėsia e gėrmave/teksteve tė monitorit.
Njėkohėsisht aty vėren 2 imazhe/2 simbole apo dy monitor tė shėnuar me 1 dhe 2.Ose vėren vetėm shkrime 1 dhe 2.Kjo varet nga verzion i sistemit operativ tė instaluar; Windows8, ose Windows7, Vista etj.

(Rezolucionet e monitorit kompjuterik mund tė jenė tė ndryshme varėsisht nga konfigurimet e mė hershme. Si rezolucion i ulėt ėshtė p.sh.640 × 480 ndėrsa 1600 × 1200 ėshtė rezolucion i lart apo me fjalė tė tjera imazh mė i qart/mė i mpreht.Rezolucioni nė TV-tė HD standard (Hig Definition) ėshtė 1920 X 1080 por edhe aty ka variacione, respektivisht rezolucione mė tė larta, pėr shembull UHD rezolucioni 3840 × 2160 (4K) Rezolucioni i imazhit gjatė bartjes prej monitorit tė kompjuterit nė monitor tė TV pėrshtatet nė mėnyrė automatike ashtu sic shfaqet nė monitorin e kompjuterit.
Kėtu mos prek asgjė.Mė vonė mund tė eksperimetosh.)

Monitori numėr 1 ėshtė monitor i kompjuterit, ndėrsa monitori numėr 2 ėshtė monitor i TV-sė.Shtyp nė monitorin numėr 2 dhe shėno si monitor kryesor.Tani imazhi i kompjuterit
ėshtė bart/transferuar nė TV.

Imazhi zhduket nga monitori numėr 1 dhe shfaqet nė 2.Me kėtė rast fillon tė funksionon edhe miu i kompjuterit nė tryezėn e re.Nė mėnyrė tė njėjtė mund ta ktheni imazhin nga monitori i TV-sė nė monitor tė kompjuterit(duke lėviz me miun nė monitorin eTV ku ėsht shfaqur imazhi i monitorit kompjuterik.)Por mund tė ketė edhe alternativė tė tretė qė do thotė se imazhi qėndron edhe mėtutje edhe nė monitorin numėr 1 por e zgjėruar nė monitorin 2. Kontrollo mundėsitė nė parametrat e pėrshkruar mė lart.

HD TV kanė paisje pėr ndrim tė kanaleve tė quajtur remote controll. Aty gjen butona me emrin HDMI ose Source ose AV(DVD video).Shtyp nė njėrėn prej tyre(mvarėsisht cilin lloj/model tė TV tė butonave e keni ose lexo nė manual tė TV-sė).Pas shtypjes shfaqet imazhi i monitori kompjuterik.

Konfigurimi i zėrit(sound)

Pas shfaqjes sė imazhit tė tryezės nė monitorin e Tv duhet tė konfigurohet apo bartet edhe zėri nga kompjutori nė TV.Nė shiritin e veglave nė tryezė(ku ėshtė butoni i nisjes/start) vėren ikonėn/simbolin e autoparlantit.Shtyp nė tė dhe do vėresh neØdritare tė re ikona/simbole tė ndryshme si psh.simbolin e sistemit tė zėrit dhe njė shigjetė qė tregon edhe njė alternativė. Shtyp nė te dhe do vėresh simbolin e monitorit televiziv.(shiko imazhin posht) Shtyp nė te dhe rregullo parametrat do thotė aktivizo kėtė alternativė.Me kėtė rast zėri ėshtė bartur nė TV dhe mund tė dėgjohet vetėm nga autoparlantet e TV. Nga autoparlantet e kompjuterit nuk mund tė dėgjohen zėri.

Ju sygjeroj tė blini edhe njė tastierė(keyboard) dhe miun pa kabllo-(wireless) pėr kompletim tė procesit-nė treg mund tė gjeni pėr disa dhjetra euro.
Me komoditet prej disa metrave mund tė operoni si me kompjutor ashtu me Tv-nė.Duke ndenjur para monitorit harrojmė qė kjo vegėl aq sa ka anė pozitive ka edhe aq anė negative. Njerėzit e ngujuar para monitorit shpesh harojnė qė me kalimin e kohės monitori ndikon nė shqisat e tė pamurit-sytė, shpatullat si dhe boshtin e kurrizit.Andaj pėrdorimi i kompjuterit nė distancė i eliminon kėto rreziqe.


Kompletim

Soundbar

Nėse dispononi me mė tepėr tė holla dhe mendoni tė blini njė sistem muzikor mos e bėnė atė gjė. Kėtu ju ofroj idenė dhe mundėsinė qė tė blini vetėm autoparlante qė janė univerzale si pėr TV poashtu edhe pėr kompjuter.Meqė tani e realizuat bartjen e tryezės kompjuterike nė TV tani mund tė siguroni edhe njė sistem tė ri univerzal muzikor qė shėrben edhe pėr transmetime televizive.Bėhet fjalė pėr sistem tė quajtur soundbar.Vetėm me njė kabllo optike qė lidh TV-nė me kėtė sistem ju mund tė krijoni njė media tė re pėr dėgjim tė muzikės nga interneti, Mp3 skedarėve, pėr filma nga Tv-ja etj.

https://www.amazon.com/s/ref=nb_sb_n...2Ck%3ASoundbar

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Rrjeti : 06-06-2018 nė 11:29
Rrjeti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-06-2018, 20:11   #24
Rrjeti
V.I.P
 
Avatari i Rrjeti
 
Data e antarėsimit: Dec 2017
Vendndodhja: Nė shtėpi....
Posts: 482
Thanks: 157
Thanked 323 Times in 181 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
Rrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarė
Softuer tė rinj 07-06-2018

Pėr shkak tė interesimit tė madh, botimi i materialeve tė reja bėhet mė herėt se informimi(premtimi) i mė hershėm

Njė plotėsim i vogėl tė tekstit tė sipėrm

Konektim i Soundbar paisjes me kompjuter dhe TV;

Nė TV moderne dhe nė kompjuter eksiston njė port/hyrje/input i emėrtuar SPDIF-ky ėshtė port/standard dixhital pėr bartjen/transferim tė tingullit. Po ky port eksiston edhe nė Soundbar paisjen.

Sė pari konekto kabllon SPDIF nė Soundbar e mė pas nė portin SPDIF tė kompjuterit.. Meqė mė pėrpara keni konektuar kompjuterin me TV(HDMI OSE DVI PORTIN), me kėtė konektim tė ri, tingulli / zėri bartet automatikisht nė TV nga kompjuteri.Poashtu kanalet televizive e pėrdorin kėtė burim tė zėrit….

Nė treg janė shfaq TV aparate si dhe Soundbar paisje me WIFI (si dhe kompjuter) qė do thotė se nė tė ardhmen nuk do ketė fare nevojė pėr pėrdorim tė kabllove por vetėm”Unifikim”(pairing) tė WIFI tė TV-sė me Soundbar dhe kompjuter…

https://www.walmart.com/c/kp/smart-tv-with-wi-fi

https://www.sony.com/electronics/sound-bars/ht-nt3

Softuer pa pagesė

Nga krijuesi Shqiptar

Rreth teknologjisė informative; artikuj, analiza, softuer dhe harduer, tė gjitha nė gjuhėn tonė…

http://pcworld.al/


Eassos Recovery


Ndarja e hard diskut nė pjesė tė caktuara ėshtė krijimi i njė ose mė shumė rajoneve nė njė hard disk ose nė ruajtje tjetėr sekondare, nė mėnyrė qė njė sistem operativ tė mund tė menaxhojė informacionin nė secilin rajon veē e veē. Kėto rajone quhen ndarje(partitions term anglisht) ose vėllime. Zakonisht ėshtė hapi i parė i pėrgatitjes sė njė disku tė prodhuar, para se tė krijohen skedarė ose direktoriume. Disku ruan informacionin rreth vendndodhjeve dhe madhėsive tė ndarjeve nė njė zonė tė njohur si tabela e ndarjes qė sistemi operativ lexon para ēdo pjese tjetėr tė diskut.

Njė hard disk mund tė pėson dėmtime, infektime, modifikime apo humbje tė informacionit tė arshivuar dhe nė atė rast janė tė nevojshme mjete pėr riaftėsim tė informacionit tė humbur.

Njė ndėr ta ėshtė Eassos Recovery FreeSoftuer i lirė (pa pagesė) dhe efektiv i riaftėsimit tė tė dhėnave

Eassos Recovery Free ėshtė softueri mė i mirė falas pėr tė riaftėsuar skedarėt e fshirė (tė hedhur dhe tė fshirė) nga koshet e zbrazura dhe pėr tė rifituar tė dhėnat e humbura pėr shkak tė rrėzimit tė softuerit, formatimit, dėmtimit tė hard driskut, sulmit tė virusit, humbjes sė volumit (lost partition) dhe arsyeve tė tjera tė panjohura. Ai mbėshtet IDE, SCSI dhe SATA hard disqe, flash disk USB, karta memorie, hard disk tė jashtėm, disk virtual, etj. Vetėm me disa klikime mund tė kthehen tė gjitha tė dhėnat e humbura!

http://www.eassos.com/eassos-recovery-free.php


Artweaver

Mjet i pikturės me cilėsi tė plotė

Artweaver ėshtė njė vegėl e plotė me tipare tė pikturės me njė grup tė madh tė brushave tė paracaktuara realiste pėr tė pikturuar nė mėnyrė kreative ose thjesht pėr tė eksperimentuar. Artweaver ėshtė i pėrshtatshėm pėr fillestarėt dhe pėrdoruesit e avancuar.

Furēa reale

Artweaver ka njė sistem furēash tė fuqishme dhe shumė konfigurabile pėr tė simuluar shumė furēa tė ndryshme. Ēdo konfigurim furēash mund tė ruhet si njė variant i ri ose edhe nė njė kategori tė re.

https://www.artweaver.de/en


Crystal Security


Crystal Security ėshtė njė sistem i bazuar nė cloud(mjegull) qė zbulon dhe heq programe tė dėmshme maluerė (malware) nga kompjuteri juaj. Teknologjia e saj siguron zbulim tė shpejtė tė maluerėve dhe ju njohton pėr ndryshimet nė kompjuterin tuaj nė kohė reale.

Pėrkufizim: Maluer/Malware, ėshtė njė term ombrellė qė pėrdoret pėr t'iu referuar njė shumėllojshmėrie tė softuerėve armiqėsor ose ndėrhyrės duke pėrfshirė viruset kompjuterike, krymbat, kuajt Trojan, ransomware, spyware, adware, scareware dhe programe tė tjera tė dėmshme . Mund tė marrė formėn e kodit tė ekzekutueshėm, skripteve, pėrmbajtjes aktive dhe softuerit tjetėr.

http://www.crystalsecurity.eu/


Adblock


Veglat ju ndihmojnė tė shfletoni faqe me menēuri duke ju dhėnė kontroll pėr eliminim tė reklameve / tė ashtuquajtur banners / dhe teknologjitė e ndjekjes(nė bazė tė kodeve tė caktuar rekalmuesit apo faqja ku gjindet reklama ju ndjekin se ku veni pas vizitės sė faqes aktuale) shpejton ngarkesat e faqeve, poashtu shėrnben pėr tė eliminuar rrėmujėn dhe pėr tė mbrojtur tė dhėnat tua. Pėr shembull kur viziton youtube , ēdo video fragment(video klip) shoqėrohet me reklame apo ndėrpreje tė transmetimit tė videos qė ėshtė moment mjaft irritues. Me aplikim tė veglave, kėto reklame zhduken njėherė e pėrgjithmonė.

Vėndi i instalimit:

Softuerėt kanė madhėsi tė vogėl dhe kur klikon nė instalim ju shfaqet njė pyetje nė pjesėn e sipėrme tė ueb shfletuesit/web browser:
Ueb shfletuesi bllokon instalimin e p.sh.Ghostery> Lejo apo apo mos lejo. Natyrisht ju klikoni nė butonin Lejo(Alow)
Vegla instalohet nė pjesėn e sipėrme tė ueb shfletuesit nė anėn e djathtė dhe shfaqet nė formė tė njė ikone tė vogėl.

https://www.ghostery.com/
https://www.adaware.com/ad-block/thank-you
https://addons.mozilla.org/en-GB/fir...ware-ad-block/

Njė artikull interesant nė lidhje me temėn:

http://pcworld.al/raportikriminelet-...e-ju-perdorni/


VPN i ri nga Panda

VPN shėrben pėr:

a.Sigurim tė konektimit tuaj Wi-Fi, madje edhe nė rrjetet publike.

b.Shfleton UEB-in nė mėnyrė anonime, duke mbrojtur privatėsinė tuaj.

c.Me VPN zhbllokon tė gjithė pėrmbajtjen e Internetit. Nuk ka kufizime apo kufij.

ē.Fsheh IP adresėn tuaj larg syve tė kureshtarėve.

d.VPN-i ndryshon vendndodhjen tuaj virtual dhe shėrben pėr tė hyrė nė ēdo pėrmbajtje nga kudo nė botė.

https://www.pandasecurity.com/canada...solutions/vpn/


Podcast


Njė podcast ėshtė njė transmetim audio ose video qė shpėrndahet nė Internet. Zakonisht ka njė format/standard tė ngjashėm me njė shfaqje radio ose televizive. Pėr shkak se pajisjet e vogla janė tė nevojshme pėr tė regjistruar njė podcast dhe interneti ėshtė pėrdorur si medium shpėrndarės, pothuajse ēdokush mund tė krijojė njė tė tillė dhe tė shpėrndajė mendimet dhe opinionet e tij/saj nė botė. Nė shumė shtete Podcast-et pėrdoren nga ana e gazetave, radio kanaleve, TV-sė (p.sh.intervista tė ndryshme apo dokumentar etj) tė cilat vėndosen nėpėr faqet e portaleve tė tyre.

Ndiq kėtu (shembuj) :

https://www.vox.com/2018/5/25/173866...r-long-weekend

Edhe pse prania e fjalės "pod" nė "podcast" mund tė aludon / supozojnė se njė iPod duhet tė pėrdoret pėr tė shikuar ose dėgjuar podkastet, kjo nuk ėshtė kėshtu. Shumė softuer portativė (media player) kanė mbėshtetje tė integruar pėr podkastet. Ju gjithashtu mund tė pėrdorni podcast nė kompjuterin tuaj, celular etj. Fjala "podcast" ėshtė njė term i pėrgjithshėm pėr ēdo transmetim audio ose video tė cilat mund tė abonohen nė internet. Nė pėrgjithėsi, krijuesit e podcast-it pėrdorin reklamat pėr tė siguruar mbėshtetje financiare; nuk kushton asgjė pėr tu abonuar nė shumicėn e podkastėve.
Kėto podcaste mund tė dėgjohen nga faqet e ndryshme ose mund tė shkarkohen (pėr dėgjim tė mė vonshėm) si mp3 ose mp4 skedar(audio dhe video skedar).

Kėshtu krijohet njė podcast
:

https://www.buzzsprout.com/how-to-make-a-podcast


Krijo njė disk sekret

Disku Sekret ėshtė njė mjet i lirė qė ju lejon tė krijoni disqet virtuale tė fshehura, tė cilat mund tė pėrdoren pėr tė fshehur tė dhėnat tuaja. Kėto disqe virtuale mund tė mbrohen me fjalėkalim. Disku sekret ėshtė nė dispozicion nė dy variante, Pa pagesė dhe PRO. Kėtujepet shpjegim vetėm pėr diskun sekret tė versionit falas.Nė pėrgjithėsi, ėshtė njė mjet i mirė dhe shumė i dobishėm. Dikush mund tė ruajė lehtė tė dhėnat nė njė mėnyrė tė koduar dhe tė fshehur nė njė kompjuter Uindovs/Windows.

http://www.thewindowsclub.com/secret...eview-download

Dhe njė alternativė:

https://www.cyrobo.com/software/syst...ut-hiddis-.php


Vegla pėr pėrkthim dhe titrim tė video fragmenteve, filmave, dokumentarėve etj.A keni reflektuar ndonjėherė mėnyrėn/metodėn e pėrkthimit dhe titrimit tė filmave apo dokumentarėve tė ndryshėm? Nė kėto faqe gjen shpjegim hap pas hapi pėr tėrė proēesin….dhe jo vetėm kaq. Vet mund tė testoni mėnyrėn e veprimit...Kliko nė titujt dhe hyni nė faqet tė softuerėve….Njė ide humoristike; shkarko ndonjė video fragment(video klip) nga youtube p.sh. Fjalimet e politikanėve tanė dhe titro/komento dhe shpėrnda nė Facebook ose youtube-aty mund tė shtoni ndonjė kėngė sipas dėshirės….

https://videoconverter.wondershare.c...tle-maker.html

Standardet (skedarėt) pėr pėrkthime:

https://docs.transix.comfe/formats/subtitles


Geforce

Mbani drejtuesit tuaj(pėrkthim i pėrafėrt- drivers) tė azhurnuar/pėrditėsuar. Optimizo cilėsimet e lojės kompjuterike. Kapni dhe ndani videot, screenshotet dhe livestreams me miqtė. GeForce® Experience ™ ju lejon tė bėni tė gjitha. Ėshtė shoqėruesi i pėrsosur pėr kartėn grafike GeForce® GT

https://www.nvidia.com/en-us/geforce...ce-experience/


Riaftėsim tė numrit serik/ēelsat

Ndonjėherė mund tė humbisni/fshini apo mund tė ndodh ndonjė gabim nė numri serik/ēelsat tė sistemit operativ tė instaluar nė PC apo tė ndonjė softueri dhe parashtrohet pyetja ku ti gjejmė apo si tė ripėrtrijmė kėto kode tė humbura? Dhe jo vetėm ēelsat e sistemit operativ tė Majkrosoftit(Microsoft) po edhe tė veglave tė tjera-a ekziston mėnyra e riaftėsim sė tyre? Lexo nė lidhjet e mė poshtme si duhet vepruar;

1- http://keyfinderthing.net/

2- https://www.magicaljellybean.com/keyfinder/

3- http://www.nirsoft.net/utils/product_cd_key_viewer.html

4- https://github.com/Superfly-Inc/ShowKeyPlus/releases


Wave Editor


Wave Editor ėshtė njė softuer dixhital redaktimi i shpejtė dhe i lehtė pėr Uindovs/Windows. Ofron mjedis tė redaktimit tė fuqishėm qė i pėrshtatet fillestarėve sidomos redaktimin bazik: prerje, ngjitje, kopjim dhe largim/fshin pjesė apo skedar tė panevojshėm.

http://www.wave-editor.com/


Fonts

Nė botėn e kompjuterėve, shtypin ditor dhe reklame pėrdoren ose mund tė pėrdoren lloje/stilizim ose zbukurim tė germave dhe shenjave tė ndryshme-Ky lloj i zbukurimit gjithnjė e mė tepėr pėrdoret nė shkrim tė tekseve(fjalėve) pėr njė tekst apo reklamė qė do shfaqet si njė estetetikė tėrheqse.Nė internet mund tė gjinden disa dhjetra apo qindra tė tilla qė mund tė shkarkohen dhe instalohen nė ēdo kompjuter.Mėnyra e importimit dhe pėrdorimit tė germave;

Nė Uindovs/Windows 10 gjen rreth 118 lloje tė germave tė instaluar.

Ku gjinden nė Uindovs 10/7/8?


Hap kutinė pėr kėrkime(nė shiritin e ikonave nė tryezė) nė fushėn-Search/Kėrko dhe shėno FONTS
(mos prek gjė nė dosje, vetėm vėshtroi)

Madhėsia standarde e germave qė pėrdoren pėr shkrim tė teksteve ėshtė 12.

Nė Uindos 10 importohen kėshtu :

https://www.digitaltrends.com/comput...in-windows-10/

Nė Uindos 7 dhe 8 :

https://www.wikihow.com/Install-Fonts-on-Windows-7

Mėnyra e pėrdorimit

Pėr pėrdorim tė tyre hap ndonjė softuer/program pėr shkrim dhe nė pjesėn e sipėrme tė softuerit pėr shkrim gjen llojet e ndryshme tė germave ( fonts ) qė mund tė pėrdorni pėr tituj apo shkrime; p.sh. Titulli mund tė jetė me njė lloj ndėrsa teksti me njė lloj tjetėr tė germave.Ja ca nga ta qė mund tė importohen dhe pėrdoren:

https://www.1001freefonts.com/


Dreamscreensaver

Dream screensaver ėshtė njė ruajtės i monitorit/ekranit nė 3D (dimensional) qė aktivizohet kur ju nuk e pėrdorni PC-nė.Ky ėshtė njė DEMO version qė d.m.th. Se tė gjitha funksionet nuk punojnė por vetėm disa nga ta por sidoqoft ėshtė funksional dhe zbukurues/ruajtės i ekranit….

Konfigurimi:

1-Parametrat e ruajtėsit tė ekranit/screen saver settings

2-Shko tek parametrat e ruajtėsit tė ekranit dhe aktivizo Dreamscreensaver

3-Cakto kohėn e aktivizimit/pas sa minutave dėshiron qė tė aktivizohet...

http://www.dreamaquarium.com/


Marine Aquarium


Njė produkt i ngjajshėm si ai sipėr por pėr dallim, ky i fundit instalohet apo mund tė instalohet nė faqen fillestare tė Ueb/Web shfletuesit….

http://free.marineaquariumfree.com/i...567008703&null


Server dhe Arshivim


Materialet audio, video, tekstet me rėndėsi tė veēantė; analiza, studime, statistika, pėrshkrime tė ndryshme, historia, nė administratė, shėndetėsi, universitete, bashki, nė byro tė punėsimeve etj mund tė arkivohen pėr pėrdorim tė mė vonshėm (ose pėr brezat e ardhshėm) nė dy mėnyra:

1-Arshivim pėrmes bazave tė tė dhėnave(data base)Pėr krijim tė bazės sė tė dhėnave nevojiten server/vėnde ku grumbullohen dhe arkivohen materiale.
(Duhet tė blihen/sigurohen dhe instalohen server qėndror dhe lokal nėpėr qytetet tona)

2-Arshivim pėrmes faqeve tė internetit qė nė tė vėrtetė grumbullohen si/nė forėm tė bazave tė tė dhėnave.

Nė shtypin ditor shpesh lexojnė ankesa nė lidhje me pa punsinė e madhe nėpėr trojet tona. Kjo veprimtari mund tė angazhon qindra njerėz(p.sh. Akademik tė pa punė) vite me radhė nga profile tė ndryshme, pėr studime, sistematizime dhe kategorizime tė miliona materialeve nga sfera tė ndryshme.Pa marr parasysh ku gjindeni nė trojet tona ju mund tė bashkpunoni dhe krijoni njė arshivė gjigante pėr ēdo sferė tė jetės sonė.
Krijimi i bazės (bazave) sė tė dhėnave ka rėndėsi: a)Shkencore b) Informative dhe c) Studime / Historike pėr brezat qė vijnė...

Nė bazė apo piknisje tė njė shembullit tė mė poshtėm mund tė ndėrtojmė njė arkivė solide pėr gjithė Shqipėrinė qė do jetė nė dobi tė shtetasve tė saj dhe njėkohėsisht si bazė pėr studime nga tė huajt dhe shtetet e ndryshme.(Pėrkthim dhe pėrshtatje nė gjuhėn angleze tė gjitha materialeve)

Pėrfundimisht , i gjithė interneti bazohet apo funksionon nė bazė/nėpėrmjet tė rrjetit tė serverave anembanė botės.

Ja njė shembull tipik ku edhe na mund tė jemi pjesė e saj-faqjja ėshtė e lirė pėr pėrdorim dhe mund tė pėrdoret pa pengesa natyrisht duke iu pėrmbajt rregullave tė faqes:

https://archive.org/details/texts

Servera

https://www.serverbasket.com/

https://www.serversdirect.com/


Mbrojtje/parandalim tė vjedhjeve/kopjimeve tė teksteve apo imazheve
(Pamundėsim/bllokim i klikimit me anėn e djatht tė miut-Blocking the Default Right-Click Menu)

Nė rrjet nuk janė tė rralla rastet e kopjimit/vjedhjes sė teksteve apo imazheve nga faqet e ndryshme. Tani ky fenomen i takon tė kaluarės. Kėtu mė poshtė gjen dy mėnyra pėr mbrojtje tė faqeve nga abuzimet e ndryshme;

Nė ē`mėnyrė mbrohet faqja?
Njė faqe e zakonshe apo ndryshe e quajtur si HTML dokument pėrbėhet prej dy pjesėve:
1-Pjesėn qė e shikoni/vėreni ju-tekste dhe imazhe
2-Pjesa e pa dukshme apo struktura e faqes ku bėhet programim i faqes qė ėshtė ndėrtuar sipas shembullit tė poshtėm; ky ėshtė njė shembull shumė i thjesht- skripti futet nė mes kėtyre rrjeshtave tė mė poshtme qė funksionon nė faqe dhe problemi me kopjime mer fund.….

<!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.01//EN"
"http://www.w3.org/TR/html4/strict.dtd">
<HTML>
<HEAD>
<TITLE>My first HTML document</TITLE>
</HEAD>
<BODY>
<P>Hello world!
</BODY>
</HTML>

Nėse nuk keni njohuri se si vendosen skriptet nė njė faqe kėrko ndihmė nga ndonjė person qė mirret me programim apo ka njohuri tė tilla;

https://wordpress.org/plugins/wp-con...py-protection/

https://my.bluehost.com/cgi/help/118

http://www.dwuser.com/education/cont...t-your-images/


Redaktim/pėrpunim i shpejt i imazhit

Nėse keni nevojė pėr redaktim tė shpejtė tė imazheve pa instalim tė softuerėve nė kompjuter; Principi i punės bazohet nė ngarkim tė imazheve tua nga kompjuteri nė faqe do thotė online, ku bėhet redaktimi/pėrpunimi i imazhit dhe po i njėjti mund tė ruhet/shkarkohet nė kompjuter nga faqja:
Kėtu gjen disa softuer tė tillė:

https://www.techradar.com/news/the-b...e-photo-editor


Informata dhe lajme tė ndryshme

Imoprtim tė mp3 skedarėve nė paisje tė makinės/automobilit

Makinat bashkkohore si standard (mazhornaca e tyre) kanė DVD, CD, USB dhe SD card hyrje/imput/pajisjen.
DVD dhe CD disqet mundėsojnė “djegje-kopjim” tė njė numri tė kufizuar tė kėngėve nė mp3 ose mp4 standard/format, ku nė CD mund tė vendosen rreth 20-50 kėngė mp3, repektivisht diku rreth 1000 kėngė nė DVD (varėsisht nga madhėsia e skedarėve). Kurse nė USB veglen dhe SD card mund tė vendosen deri nė 256 GB(gigabit) muzikė...praktikisht disa mija kėngė nė njė vegėl me madhėsi prej 2-3 centimetrave.

USB

Mė e pėrshtatshme pėr makinė ėshtė kjo USB flash drive nė formė tė germės U
(nuk ju pengon apo nuk mund tė dėmtohet nė krahasim me modelet e tjera; p.sh ndonjė pasagjer pa dashje mund tė dėmton-me prekje apo diē tė ngjajshėm-ose ndoshta ndonjė fėmijė kureshtar...andaj sygjerohet pėr pėrdorim ky model)

https://www.amazon.co.uk/s/ref=nb_sb...SB+Flash+Drive

SD Card

https://www.amazon.co.uk/s/ref=nb_sb...%2Ck%3Asd+card

Mėnyra e pėrdorimit:

Sė pari-Lexo me KUJDES nė maualin e makinės/automobilit pėr mėnyrėn e pėrdorimit tė USB-sė apo SD input tė makinės/paisjes
1-Konekto nė kompjutor USB flash memory veglėn ose SD crad.
2-Hap veglėn nė kompjuter dhe brėnda USB krijo njė dosje(emėrto sipas dėshirės) dhe importo mp3 skedarėt nga kompjuteri yt nė dosjen e krijuar.
3-Testo nė makinė

Nėse nuk aktivizohet atėher vepro kėshtu:

Shkarko kėtė softuer(njėrėn nga ta) dhe instalo BRŹNDA dosjes sė krijuar (aty ku i keni vendosur mp3 skedarėt nė USB.(MOS e instalo NŹ KOMPJUTER-INSTALO VETŹM NŹ DOSJE)

(Varėsisht nga modeli/repektivisht sistemi operativ nė komputerin tuaj ose kėrko informata tė mė tejme pėrmes google)

https://driverzone.com/%7b33f7fca4-8...%7d?id=2221045

https://www.driverscloud.com/en/serv...tional-whqlexe


Mė pas provo sėrisht nė paisjen e makinės.


Pse izolohen apo largohen .exe / .dll skedarėt nga ana e Antivrus softuerėve?

Ca sofuter kundėr maluerėve(Antimalware) pėr shembul softueri i sipėrm Crystal Security si dhe antivirus softueri Panda, ndoshta edhe softuer tė tjerė tė ngjajshėm, trajtojnė ca softuer qė shkarkohen nga faqe tė ndryshme si softuer tė rrezikshėm dhe i vejnė nė izolim(karantinė) ose ndoshta i largojnė nė mėnyrė automatike nga kompjuteri edhepse kėta softuer(tė fundit) nuk paraqesin rrezik pėr kompjuterin personal apo laptopin.

Pse ndodh kjo?

Mazhoranca e krijuesve dhe shpėrndarėsve tė softuerėve pėrmes faqeve tė tyre, kėta softuer .exe i mbėshtjellin dhe shpėrndajnė si zip softuer(softuer tė ngjeshur pėrmes zip softuerit) Dhe kjo ėshtė nė rregull. Por ka edhe faqe tė tilla(krijues) qė nuk i mbėshtjellin dhe shpėrndajn kėto softuer si zip softuer, por menjėherė i vendosin nė faqet e tyre pėr shpėrndarje/shkarkim si .exe apo .dll skedar dhe kėtu fillon problemi….

Kur i shkarkojmė kėto .exe skedar(softuer/program), antivirusi reagon dhe i izolon apo i largon menjėherė-Kėta antivirus softuer(p.sh) Panda ėshto softuer qė funksionon online(drejtpėrdrejt) do thotė ėshtė i konektuar me bazėn e tė dhėnave(data base) ku ruhen informatat dhe bėhen analogji automatike me rreziqet/viruset. Meqė viruset apo softuerėt e tjerė tė dėmshėm mund tė ngjeshen/kamuflohen si .exe skedar, antivirus baza e tė dhėnave, automatikisht i trajton si virus/rrezik potencial anadaj i izolon ose largon.

Zgjidhja e problemit/pengesės

Eksiston njė rregull apo zgjidhje e ARTŹ;

1-Shkarko softuer VETŹM NGA FAQE LEGALE/ZYRTARE.(JO NGA FAQE PIRATE APO

ILEGALE(JOLIGJORE)

2-Nėse softueri qė shkarkohet nga faqja LEGALE ėshtė i standardit .exe vepro kėshtu;

Sė pari ē`aktivizo pėrkohėsht antivirus softuerin dhe mė pas shkarko .exe softuerin.

Instalo .exe softuerin dhe mė pas aktivizo antvirusi e ē “aktivizuar. Mė pas ēdo gjė do funksionon si rėndomt.


Pėrkufizime-Rezolucioni i imazhit (DPI dhe PPI)


Megjithėse termat DPI (dots per inch) dhe PPI (pixels per inch) tė dy pėrshkruajnė rezolucionin (ose qartėsinė) e njė imazhi, ato nuk janė e njėjta gjė. PPI pėrshkruan numrin e pikave(pikselave) nė formė katrore qė shfaqen nė njė inē tė ekranit dixhital (zakonisht ndėrmjet 67-300). DPI, nga ana tjetėr, ėshtė njė term shtypės qė i referohet numrit tė pikave fizike tė bojės nė njė dokument tė shtypur.

Rezolucioni(qartėsia) i imazhit pėrshkruhet nė mėnyrė tipike nė PPI, qė i referohet se sa piksele shfaqen pėr *inē tė njė imazhi.

Rezolucione mė tė larta do tė thotė se ka mė shumė piksela pėr inē (PPI), duke rezultuar nė informacione mė shumė tė pikselėve dhe duke krijuar njė imazh tė cilėsisė sė lartė dhe tė freskėt.

*Inē(Inch .ang)-standard pėr gjatėsinė-1 inē ėshtė = 2.54 centimetra (pėrdoret nė SHBA,Britaninė e Madhe dhe Australi) Pėrshkrimi nė inē shpesh mund tė gjinden nė produktet e ndryshme tė elektronikės(nga vėnde tė ndryshme tė botės), por edhe nė rastet e tjera...andaj kur hasni / lexoni nė internet pėr produkte tė tilla mos u habisni...

Mė tepėr:

https://99designs.com/blog/tips/ppi-...he-difference/


...dhe nė fund>ia vlen tė shikohet…..

https://www.facebook.com/shkollaejet...2337782981390/

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Rrjeti : 07-06-2018 nė 20:59
Rrjeti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-06-2018, 18:46   #25
Rrjeti
V.I.P
 
Avatari i Rrjeti
 
Data e antarėsimit: Dec 2017
Vendndodhja: Nė shtėpi....
Posts: 482
Thanks: 157
Thanked 323 Times in 181 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
Rrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Softuer

Herėn tjetėr ndėr tė tjera mund tė lexoni:

1-Krijo melodi pėrmes instrumenteve muzikore nga rrjeti; synthe, gitarė, dhe vegla tė tjera muzikore…2-Si krijohen rekalme nė mure/monitor televiziv3-Ekspozimi i monitorėve gjigantė nėpėr studio televizive-si realizohet4-Bluetooth, Wifi dhe Router5-Dhe befasi tė tjera….

Pushime tė kėndshme….
Rrjeti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-08-2018, 12:11   #26
Rrjeti
V.I.P
 
Avatari i Rrjeti
 
Data e antarėsimit: Dec 2017
Vendndodhja: Nė shtėpi....
Posts: 482
Thanks: 157
Thanked 323 Times in 181 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
Rrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarė
Softuer pa pagesė-Free sofware

Ashampoo WinOptimizer 2018

Ashampoo WinOptimizer 2018 pastron, pėrshpejton dhe siguron sistemin tuaj Uindovs/Windows. Programi kujdeset pėr ēėshtjet e mirėmbajtjes qė rrjedhin nga pėrdorimi i rregullt i Uindovsit. Mjete tė tilla si optimizimi me 1 klikim tė hard disqeve, riparimi i shkurtimeve tė pavlefshme (shortcuts), fshirja e historisė sė shfletimit dhe biskotat/cookies pėr tė kursyer hapėsirė dhe pėr tė mbrojtur privatėsinė tuaj. Modulet e ndryshme ndihmojnė nė analizimin, pėrshtatjen dhe optimizimin e sistemeve tė Uindovs. Nėse ėshtė e nevojshme, cilėsimet e telemetrisė sė Uindovs-it (Windows) gjithashtu mund tė rregullohen pėr tė kufizuar mbledhjen e tė dhėnave nė minimum.https://www.ashampoo.com/en/usd/pin/...Optimizer-2018


SNATCHBOT

Krijo chatbots tė zgjuar pėr shumėkanalizime nė platformėn Snatchbot

SnatchBot eliminon kompleksitetin dhe ju ndihmon pėr tė ndėrtuar pėrvojėn mė tė mirė tė mundshme tė mesazheve pėr klientėt tuaj.
Ndėrtoni, lidhni dhe publikoni bots inteligjente pėr tė bashkėvepruar me pėrdoruesit tuaj tė natyrshėm kudo qė tė jenė - Platforma SnatchBot Builder ju mundėson tė publikoni lehtėsisht chatbots tuaj nė pajisje tė lėvizshme, aplikacione tė uebit dhe shėrbime chatimi si Facebook Messenger, SnatchApp, Skype dhe kanale tė tjera popullore.https://snatchbot.me/#/prices_box

Ja njė shembull praktik:

https://www.heartofgld.com/live-with-me/21?subid=m40


Vegla muzikore

Kėtu gjen disa vegla tė cilat mund tė pėrdoren drejpėrdrejt nė faqe ose mund tė shkarkohen nė tryezė tė kompjuterit personal. Ju vet mund tė krijoni melodi tė ndryshme dhe tė njėjtat mund tė shndroni nė mp3 skedar. Nėse krijon njė melodi dhe e ruan nė tryezė do vėresh qė skedari I krijuar nga instrumenti muzikor shfaqet nė formė tė tekst skedarit. Mirėpo eksiston mundėsia qė melodia e krijuar tė shndrohet nė mp3 skedar.Ja se si:

1-Krijo njė melodi
2-Ruaj (Save as...)
3-Fillo eksekutimin e veprės sė krijuar dhe pėrdor Audacity ose recordpad pėr inēizim tė veprės dhe shndrim tė saj nė MP3.

http://www.buttonbass.com/

http://sourceforge.net/projects/audacity/

http://www.nch.com.au/recordpad/index.html


Splitter Hub


Spliter Hub mundėson shpėrnadarje tė transmetimeve televizive/viedeo skedarėve nė monitor gjigant nė studiot televizive apo mundėson kontrollim tė godinave pėrmes video kamerave qė konektohen me monitor gjigant.

Ēdo kompjuter i ri (gjeneratės sė re ndoshta edhe tė kompjuterėve mė tė vjetėr) ka sė paku njė port/dalje me emrin HDMI. Pėrmes HDMI portit tė kompjuterit (kontrollo kompjuterin tėnd ose lexo nė maualin e kompjuterit) ju mund tė konektoni disa monitor/ekrane sė bashku dhe tė transferoni imazhe, lojra, filma, reklame etj nė ēdo monitor tė konektuar.

Ose me fjalė tė tjera, nga 1 kompjuter desktop apo laptop mund tė shpėrndani 1 imazh nė 3 apo 4 monitor ku imazhi, filmi apo loja mund tė shfaqen si pjesė nė vete.

Ja ē`mėnyrė:

Sė pari duhet tė blini njė pajisje tė quajtur Spliter Hub.

https://www.amazon.com/Sabrent-4-Por...b+usb+splitter

Mė pas bėhet konfigurimi i pajisjes pėrmes monitorit kryesor (1)(pas konektimeve pėrmes Spliter Hub)

Poashtu me spliter hub mund tė konektoni disa video kamera pėr pėr shembull kontrollim tė objekteve/godinave tė ndryshme do thotė lidhje tė tyre me video kamerat dhe shfaqja e transetimeve direkte nė monitor, pastaj video kontrollim tė rrugėve-sidomos udhėkryqeve me frekuentime tė larta etj…..

Shiko video-ky ėshtė njė shpjegim i thjeshtė pėr fillestar:


Aplikim praktik (nga minuta e 6:20) nga burgu i ri nė Reē-Shkodėr


Njė proēes pak mė i ndėrlikuar i ndėrtimit dhe instalimit me softuer special dhe pajisje/proēesor:Si tė krijoni njė mur me reklame?


https://www.userful.com/artistic-video-wall


Pėr mė tepėr video shpjegime shfleto nė youtube.


Sticky Notes

Keni obligime tė shumta ditore dhe pėrpiqeni qė ti realizoni tė gjitha ose ndoshta harroni ndonjė nga ta? Ja softuer qė ua kursen mundin dhe kohėn...me Sticky Notes asnjėherė nuk do humbisni ndonjė shėnim; vegla ju mundėson shėnime dhe hapje tė tyre me aktivizim tė kompjuterit. Mund ti radhtni dhe shėnoni sipas dėshirės. Dhe kurseni ato Save as nė monitor. Fikni kompjuterin. Tė nesėrmen apo ndoshta mė vonė kur aktivizon sėrish kompjuterin ky softuer aktivizohet menjėherė / nė mėnyrė automatike dhe shfaq tė gjitha shėnimet tua.Pra s“ke nevojė tė shėnoni dhe ngjitni letra fizik rreth monitorit- funksionon si njė memorje nė monitorėt tuaj.http://www.simplestickynotes.com/

Nga Microsofti pėr Uindovs 8 dhe 10

https://www.microsoft.com/en-us/p/mi...%3aoverviewtab

https://evernote-sticky-notes.en.softonic.com/


Forensic
Me rritjen e popullaritetit tė mediave sociale si Facebook dhe Twitter, lajmi i rremė me imazhe tė rreme qė duken reale ėshtė bėrė njė problem i madh. Fotot dixhitale janė mė integrale nė komunikim se kurrė mė parė, por disponueshmėria e gjerė e veglave tė redaktimit tė imazhit dhe manipulimit nė disponueshmėrinė e kujtdo me njė kompjuter ose njė smartphone, i bėn ato njė propozim tė rrezikshėm kur besimi ėshtė i rėndėsishėm. Pranimi i fotove tė gazetarisė qytetare pėr njė faqe tė lajmeve, imazhe tė profilit pėr njė shėrbim takimesh, imazhe pėr kėrkesa tė sigurimit ose madje edhe imazhe tė dokumenteve tė identitetit si liēenca dhe pasaporta, ėshtė e rėndėsishme tė dini se ēfarė ėshtė reale dhe ēfarė manipulohet. Para se tė shpėrndani lajmet, gjithmonė verifikoni burimin, nėse imazhi duket tė jetė shumė i mirė pėr tė qenė i vėrtetė, analizoni atė.

http://www.imageforensic.org/

http://www.forensicimager.com/

https://www.geckoandfly.com/10023/an...sics-software/


Regjistrues tė ekranit/Screen Recorder


Nėse dėshironi tė regjistroni njė prezantim, demonstrim tė softuerit ose tutorial, pėrdorni softuerėt nė faqet e poshtme. Ideale pėr fillestar apo krijues tė rinj nė fusha tė ndryshme. Me njė regjistrues tė lirė tė ekranit, ėshtė e lehtė pėr tė kapur dhe pėr tė shkėmbyer pamjet direkt nga tryeza juaj.Pėr shembull mund tė pėrdoren nė sistemin edukativo arsimor. Pas krijimit tė veprės tė njėjtat mund tė vendosen nė youtube.

https://www.ezvid.com/ezvid_for_windows

http://www.goplayeditor.com/

https://obsproject.com/#closeNotice

https://www.techradar.com/news/the-b...creen-recorder


Ikona


Kėtu gjen me qindra ikona dhe tog ikonash tė cilėt mund tė zėvendėsojnė ikonat(standarde) ekzistuese tė kompjuterit. Si mund tė zėvendsohen? Ja mėnyra

https://www.howtogeek.com/howto/1363...s-7-and-vista/

http://www.iconarchive.com/popular.html


Ninite

Kur blini njė kompjuter tė ri, duhet shumė kohė pėr tė shkarkuar dhe instaluar ndonjė softuer qė ju nevojitet.Njė zgjidhje mund tė jetė pėrdorimi i Ninite, njė program qė instalon shumė programe pa pagesė-;Ueb shfletues, Siguri, Media, Dokumente e tjerė.
Pėrzgjidhni programet pėr tė cilėt jeni tė interesuar dhe merrni ato tė paketuara nė njė skedar tė vetėm. Duke drejtuar Nininte instalon gjithēka nė tė njėjtėn kohė.

https://ninite.com/


Tryeza Virtuale / Virtual Desktop


Virtual Desktop ėshtė njė aplikacion i zhvilluar pėr kufjet Oculus Rift, HTC Vive dhe WMR qė ju lejon tė pėrdorni kompjuterin tuaj nė realitetitn Virtual/VR. Ju mund tė shfletoni internetin, tė shikojnė filma, Netflix apo edhe tė luani lojėra nė njė ekran virtual gjigand 3D (3 dimesional).
Pėr pėrdorim tė Virtual Desktop nė kompjuterin personal, nė dispozicion duhet tė keni pajisje KUFJE Virtuale si dhe kompjuteri juaj duhet tė pėrkrah (funksionin/pjesėn shtesė pėr Virtual Reality) Virtual Reality ready....

(Shiko video prezantimin)

http://store.steampowered.com/app/382110/

Kufjet(Pajisjet) “Virtuale” pėr shndrim tė kompjuterit tė zakonshėm nė kompjuter 3 dimensional(3D):

https://www.oculus.com/

https://www.vive.com/us/

https://www.microsoft.com/en-us/wind...eality-devices


Testimi i kompjuterit personal

Oculus

Vegla pėr matje tė kompatibilitetit tė kompjutterit tuaj; kėto vegla bėjnė testimin e harduerit tuaj kompjuterik a mund tė pėrshtatet pėr VR teknologjinė

https://www.roadtovr.com/how-to-tell...tibility-tool/

Teknologjia virtuale nė shkencė


A mund tė pėrdoret teknologjia virtuale nė shkencė pėr shembull nė mjeksi, arkitekturė, modelime etj. Shiko prezantimin fantastik:Iso Opener


ISO Opener shėrben pėr hapjen e skedarėve tė mėdhenj si p.sh. Tė sistemit operativ Windows 10 apo tė ngjajshėm tė cilėt janė tė ngjeshur me Iso softuer.
Mazhoranca e softuerėve tė cilėt nga sasia e informatave respektivisht skedarėve janė tepėr tė mėdhenj mbėshtillen pėrmes ISO softuerit.Mbėshtjellja shėrben pėr zvoglim tė masės sė softuerit dhe transport mė tė leht respektivisht zvoglon kohėn e shkarkimit nga rrejti(tė vendosur nėpėr faqe tė ndryshme) ose DVD-ja. Me fjalė tė tjera Iso ka ngjajshmėri me Zip softer.

http://www.isoopener.com/


Prejardhja dhe trashigimia

My heritage dhe Legacyfamilytree janė dy vegla pėr hulumtim dhe dokumentim tė trungut tuaj familjar. Qė do thotė se pėrmes kėtyre veglave krijoni njė “hartė historike” familjare; prej gjeneratės pėr tė cilėn keni njohuri(gjeneratės fillestare) e deri nė ditėt e sotme. Me tė vėrtet vegėl e mrekullueshme ku krijon pasqyrėn e prejardhjes....Ndiq shembujt nė softuer dhe krijo trungun dhe degėzimet familjare.

https://www.myheritage.com/family-tree-builder

http://www.legacyfamilytree.com/


Testamet/Mesazh pėr tė ardhmen

Ndoshta keni sekrete, mesazhe, dokumente etj tė cilėt dėshironi tua jepni /shpėrndani/njoftoni trashigimtarėt tuaj, miqt, kolegėt apo ndoshta keni materiale tė ndryshme tė cilat dėshiron tė publikohen pasi tė ndroni jetė? Kėtu gjen rastin unik ku mund tė dėrgohen posta elektronike/email pasi tė vdisni…Mos i mirni sekretet nė varr….

https://www.afternote.com/

http://zeri.info/bota/84980/babai-ng...-email-djalit/

….ose njė mesazh/rrėfim/ngjarje qė mund ta lexoni nė tė ardhmen ndoshta pas 5-10-20-50 viteve….

https://www.futureme.org/


Folders Popup


Dosjet Popup ėshtė njė program shtojcė/add-on i dobishėm pėr Uindows Explorer qė ju lejon tė hidheni shpejt nė dosjet qė pėrdoren shpesh, dokumente ose aplikacionet pa pasur nevojė pėr tė exploruar pėrmes strukturave tė dosjeve/dokumeteve tua. Programi hapet duke klikuar butonin e mesėm tė miut, i cili sjell njė menu tė vogėl me tė gjitha vendet tuaja tė preferuara-dosjet dhe njė opsion pėr tė shtuar dosjen aktuale nė listė. Ju mund tė shtoni dosje tė panumėrta si tė doni dhe tė organizoni ato nė grupe.

http://code.jeanlalonde.ca/folderspopup/


Kamera tė Sigurisė-Ispyconnect


Teknika nė shėrbim tė njeriut.Jeto pa brenga.Tė arriturat e fundit nė sferėn mediale arrijn edhe nė trojet tona.Ju mund tė gjindeni nė ēdo pikė tė rruzullit tokėsor dhe njėkohėsisht tndiqni/kontrolloni/monitorni ē`ngjet nė shtėpi apo nė vėndin e punės.

Pėrdor Ispyconnect pėr kontrollim tė pajisjeve presonale/video kamerave-live video(transmetime tė drejtpėrdrejta) si dhe materialve tė xhiruara-video nga ēdo kėnd tė rruzullit tokėsor. Pėr shembull pėrdoret pėr monitorim tė shtėpisė private, vėndeve tė punės, ofiēinave, nė universitete, objekte me rėndėsi tė veēantė, nė klasa, dhoma tė fėmijėve, kafshėve shtėpiake etj.

Sė pari instalohet kamera(ca nga ta) dhe mė pas pėrmes pajisjes(pajisje speciale ku grumbullohen materialet e xhiruara apo pėrmes transmetimit tė drejtpėrdrejt) dhe softuerit ju lidheni me kamerėn/live streaming/transmetim tė drejtpėrdrejt- apo materialet e xhiruar.

Vėzhgimi realizohet pėrmes ekraneve/monitorėve, celularėve ose ueb faqeve.Kėto vegla nuk duhet tė keqpėrdoren/abuzohen pėr shndrim tė shoqėrisė sonė nė shoqėri tė kontrolluar diktatoriale, por si vegėl pėr mbrojtje/ndihme nga keqpėrdorimi i besimit nė individin apo mbikqyrje gjatė/nė kryerjen e detyrave dhe obligimeve tė ndryshme. apo ndoshta monitorim tė objekteve me rėndėsi tė veēantė.

http://www.ispyconnect.com/


Kamera sekrete/tė fshehta


Pėr kontrollim/monitorim sekret p.sh. Vizitave tė ndonjė individi kur ju nuk jeni nė shtėpi ose nė vėndin e punės...hehehehe.....

Mund tė pėrdorni dy lloj tė kamerave:

1-Kamera publike qė d.m.th. Secili mund tė vėren ekzistencėn e saj-pėrshkrim i lart pėrmėndur.
2-Kamera sekrete pėr tė cilėn vetėm ju jeni nė dijeni....
Nė kuadėr tė kamerave tė fshehta eksistojnė edhe tė ashtuquajtura Night Vision camera qė d.m.th. Lloj tė kamerave qė xhirojnė edhe natėn nė erėsirė audio dhe video xhirime 24 orėshe.
Pėr efekt, punė efektive tė veglave nė fjalė, vendosni/montoni kėto vegla tė spiunimit sekret nė kohėn kur nuk ØØehtė stafi aty (pas orarit tė punės) nė zyra/ofiēina ose kur nuk janė tė pranishėm asnjė antar tė familjes nė shtėpinė ose apartamentin tuaj.

https://www.brickhousesecurity.com/hidden-cameras/


Nexus Radio

Nexus Radio ėshtė njė aplikacion pa pagesė pėr tė gjitha nevojat tuaja muzikore. Dėgjo (dhe kopjo muzikė) mbi 30,000 + stacione tė radios nė internet pa pagesė! Mund tė eksekutoni muzikė direkt brėnda Nexus Radios ose t'i transferoni kėngėt nė iPod / iPhone ose nė ēdo pajisje tjetėr multimediale me lehtėsi. Pėrveē njė biblioteke me pėrmbajtje tė pasur muzikore, Nexus Radio ėshtė gjithashtu e ngarkuar me mjete shtesė muzikore tė lehta pėr t'u pėrdorur. Krijo ringtones me porosi duke pėrdorur ndarėsin e muzikės nė ndėrtim, ose pėrdorni redaktorin e etiketave tė ID Nexus Radio pėr tė lehtėsuar etiketimin e skedarėve tuaj muzikorė. Pėrdoruesit mund tė krijojnė gjithashtu njė profil porosi dhe tė pėrfitojnė nga shėrbimet e tjera tė shumta qė ne ofrojmė.

Me 1 klikim mund tė kopjoni muzikė nga ēdo radio stacion, ndiq shpjegimin me vėmėndje;

1-Sė pari krijo njė dosje (folder) nė tryezė tė kompjuterit-ky ėshtė vėndi ku do vendosen mp3 skedarėt muzikor qė i kopjon.

2- Kur e aktivizon softuerin herėn e parė po ky softuer ndoshta nuk do aktivizohet andaj vepro kėshtu:

Kliko me anėn e djatht tė miut mbi simbolin/ikonėn e softuerit qė ėshtė shfaq nė tryezė dhe aktivizo softuerin si ose nga shėrbimi i administratorit-RUN AS ADMINISTRATOR.

Pas klikimit tė kėtij opsioni softueri do funksionon pa problem.

3-Konfiguro softuerin Nexus-mėnyra e realizimit:

Aktivizo Nexus Radio dhe shko nė OPTIONS
Kliko OPTIONS dhe mė pas, pasi hapet ndėrfaqe e re shko tek opsioni (aty ku shkruan) RECORD OPTIONS-OUTPUT FOLDER

Kliko nė OUTPUT FOLDER dhe cakto rrugėn respektivisht vėndin Dosjen tė cilėn e krijuat nė tryezė.

Pra me caktimin e rrugės(shkurtesės) programi NEXUS Radio i kopjon skedarėt dhe i vendos aty nė dosjen e krijuar.

Mė posht OUTPUT FOLDER-aty ku ėshtė shėnuar MUSIC SEARCH OPTIONS duhet tė bėhet e njėjta proēedurė pra duhet tė caktohet rruga/shkurtesa deri tek dosja/folder qė e krijuat mė para.

Kliko nė SAVE FOLDER dhe cakto rrugėn e njėjt/zgjedh dosjen e tryezės.

Pas kėtyre veprimeve starto/ nis sėrish softuerin, zgjedh radio stacionin e dėshiruar dhe fillo me kopjim.

4-Radiostacionet emitojnė muzikė nė formate/standarde tė ndryshme andaj zgjedh radio stacione qė emitojnė muzikė nė mp3 format/standard(edhe stadardet e tjera mund tė kopjohen por nė atė rast duhet qė kėta skedar tė konvertohen(nėse keni dėshirė) nė mp3 standard qė do thotė eksekutim i skedarėve muzikor nė pajisje tė ndryshme ku si standard kryesor (eksekutohen) skedarėt mp3.

http://www.nexusradio.com/download.php


Stream Writer


Njė alternativė tjetėr pėr dėgjim dhe kopjim tė muzikės nga interneti:

https://streamwriter.org/en/


HD Filma dhe dokumentar me titrime
(Materialet mund tė shikohen nė Ueb Shfletues/Web Browser ose mund tė shkarkohen nė tryezė)

Veēojmė njė nga ta; dokumentar tė tillė gjen me tonelata nė youtube por ky dokumentar sjellė prova bindėse, tė papublikuara mė parė mbi misterin e UFO-ve dhe jashtėtokėsorėve. Temat qė trajtohen-UFO fenomenet, qeveria nė hije, burimet energjetike dhe tė tjera...ky dokumentar nuk ka tė bėjė fare me teori tė konspiracionit. Tė intervistuar janė qeveritarėt amerikan, doktor tė shkencave si dhe ish astronaut ...Ē`ndodh me besimet fetare nė botė nė rast tė publikimeve tė tilla shkencore.....apo thjesht ėshtė njė prgaditje e njerzimit pėr sfidat....

http://www.filmaon.org/filma/unacknowledged/

http://www.filmaon.org/


C-Net

Pa mėdyshje faqja numėr 1 nė internet pėr kėrkim tė softuerėve quhet C-net.Praktikisht kėtu i gjen tė gjitha softuerėt nga e mbarė bota.Pra ėshtė dhe funksionon si Google.Nėse kėrkon aty gjen softuer nga tė gjitha kategoritė. Njė pjesė janė shareware, njė pjesė freeware, trial etj. Nė faqe jepen recenzione nga ana e editorit si dhe shfaqen mendimet dhe pėrvojat e pėrdoruesve.Mund tė thuhet ėshtė faqe pėr promovim dhe marketing.

http://download.cnet.com/windows/


Wifi , Bluetooth dhe Router

Wi-Fi dhe Bluetooth janė dy lloje tė ndryshme tė teknologjisė pa tela / wireless tė pėrdorura nė pajisje si laptopė, desktop kompjuter, telefona celularė, printerė dhe pajisje pėr video lojėra Ndėrsa Bluetooth dhe Wi-Fi tė dyja lehtėsojnė komunikimin pa tel midis pajisjeve, pėrdorimet praktike ndryshojnė. Wi-Fi lejon kompjuterėt, konsolėt e lojėrave dhe celularėt e mėnēur pėr t'u lidhur me njė rrjet tė zonės lokale (LAN) kurse Bluetooth mundėson lidhjet midis pajisjeve tė veēanta, p.sh. telefonat celularė dhe kufjet, kompjuter laptop dhe desktop me kufje etj.

Pra Bluetooth ėshtė njė teknologji pa tela-kabllo/wireless pėr shkėmbimin e tė dhėnave nė distanca tė vogla diku rreth 10-15 metra.

Duke pėrdorur njė radio frekuencė tė veēantė pėr tė transmetuar tė dhėna, krijon njė rrjet (network) tė vogėl. Ėshtė shumė i sigurt dhe mund tė konekton/lidhė deri nė tetė pajisje nė tė njėjtėn kohė. Ēipi mund tė lidhet me pajisje tė tilla si:

1-Kompjuter

2-Tastiera

3-Kamera dixhitale

4-Kufje (Headphones)

5-Telefona celularė

6-Fakse

7- Maqina pėr shkrim (printer)

8-Soundbar

Me fjalė mė tė thjeshta; me bluetooth teknologjinė, ju nuk keni mė nevojė pėr pėrdorim tė kabllove pėr konektim tė 2 apo mė shumė paisjeve…..Pėr shembull: nėse dėshiron qė kompjuteri yt tė ketė BLUETOOTH FUNKSION bli kėtu ose nė shitoret mė tė afėrta tė elektronikės nė vėndin ku banon:
Me kėtė pėrshtatės/adapter bluetooth ju konektoni kufjet me funksionin bluetooth tė kompjuterit.

https://www.amazon.com/Bluetooth-Ada.../dp/B004LNXO28

Kufje (Headphone) me Bluetooth


https://headphonescompared.com/best-mp3-headphones/

Mėnyra e konektimit tė bluetooth kufjeve me kompjuter:

Sė pari, bli pėrshtatėsin/adapter bluetooth qė duhet tė konektohet nė kompjuter-USB porti(kontrollo kompjuterin tėnd-ndoshta aty ėshtė instaluar qė mė parė bluetooth)

Mė pas vepro kėshtu:

Uindovs/Windows 10


Uindovs 7


Nėse keni pengesa apo gabime(error) shiko kėtu:VINI RE: Nė fund, mos harroni qė para aktivizimit tė kufjeve duhet ē`aktivizim (disable) tė autoparlanteve tė kompjuterit respektivisht soundbarit- Kompjuteri mund tė operon vetėm me njė paisje(aq sa kam njohuri deri mė tani) do thotė qė njėkohėsisht nuk mund tė jenė aktiv autoparlantet/soundbari si dhe bluetooth kufjet.


Router pa tela-wireless

Pėrse shėrben routeri? Pajisja nė fjalė shėrben pėr konektim/lidhje tė disa kompjuterėve (dhe pajisjesve shtesė p.sh. Printerit me Wifi), respeketivisht shėrben pėr shpėrndarje tė signaleve tė koneksionit me internetin nė tė gjitha kompjuterėt.Me fjalė mė tė thjeshta me router ju pėrdorni njė prenotim tė internetit nė disa kompjuterė, celularė, tablet pajisje etj. Konektimi nė fjalė realizohet pa tela me tė ashtuquajturėn WIFI teknologji.

Imagjino qė keni njė shtėpi ose apartament me disa dhoma ku ca anėtar tė familjes disponojnė PC , celular ose tablet pajisje? Si do pėrdorni internetin nė atė rast? Do pėrdorni njė kompjuter pėr hyrje nė internet edhepse keni disa pajisje? Ose do keni disa prenotime?!

Kėtu qėndron rėndėsia primare dhe roli i routerit qė pėrmes njė abonimi/prenotimi keni mundėsi tė pėrdorni internetin nė tė gjitha pajisjet.

Elementi tjetėr i rėndėsishėm ėshtė WIFI teknologjia qė ju ndihmon dhe elemiminoni nevojėn qė ju tė tėrhiqni(instaloni) kabllo tė panumėrta nėpėr shtėpi, apartament, hotele, zyra tė ndryshme etj. pastaj duhet tė shponi murre tė shtėpisė etj.
Njėlloj sikur celulari qė disponon me wifi konektimin me rrjetin, me router ju mund tė pėrdorni laptopin edhe jasht shtėpisė suaj p.sh nė teracė ,oborr tė shtėpisė, nėpėr dhoma tė hoteleve…..Zgjerues i WIFI / WIFI Extender

Njė zgjerues i Wi-Fi, ndonjėherė i quajtur njė zgjerues i distancės, ėshtė njė lloj riprodhuesi pa tel qė pėrdoret pėr tė zgjeruar distancėn e njė LAN me valė. Pajisja ndodhet ndėrmjet njė router bazė ose njė pike aksesi dhe njė klienti qė nuk ėshtė mjaft i afėrt pėr tė marrė shėrbimin e pranueshėm ose atė qė ėshtė nė anėn tjetėr tė njė pengese.
Zgjeruesi i vargut lidhet pa tel me routerin ose pikat e hyrjes, mbledh sinjalin dhe e ritransmeton atė. Shpejtėsia e transmetimit pėr klientėt qė lidhin pėrmes njė zgjeruesi tė distancės zakonisht nuk ėshtė ekuivalent me shėrbimin e drejtpėrdrejtė nga stacioni bazė dhe ka njė rritje nė latente pėr secilin kėrcim. Zgjeruesit e fushės janė mė efektive pėr klientėt qė mund tė kenė njė sinjal tė dobėt se sa pėr ata qė nuk mund tė kenė qasje fare nė njė sinjal.Tė ecim nė njė hap me kombet e tjera....

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Rrjeti : 07-08-2018 nė 13:09
Rrjeti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-09-2018, 21:54   #27
Rrjeti
V.I.P
 
Avatari i Rrjeti
 
Data e antarėsimit: Dec 2017
Vendndodhja: Nė shtėpi....
Posts: 482
Thanks: 157
Thanked 323 Times in 181 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
Rrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarė
Softuer

Herėn tjetėr-ndėr tė tjera- nė kėtė temė:Softuer i plotė dhe legal rreth 15 GB(gigabit)
Krijo aplikacione/softuer pėr celular, Ipad, PC, Xbox dhe Hololens Teknologjinė - Virtual Reality142 libra elektronik pėr shkarkim nė .pdf standard/format
(Ismail Kadare, Aristidh Kola, Adem Demaēi, Mitrush Kuteli, Ukshin Hoti, Haki Stėrmilli, Rexhep Qosja, Lebit Murtishi, Elena Kocaqi, Bardhyl Mahmuti e tjerė)Pėr nostalgjikėt: para 23 viteve, nė vjeshtė tė vitit 1995, u lanēua sistemi operativ Uindovs/Windows 95. Ky ishte njė revolucion i vėrtetė - tani ėshtė krijuar mundėsia e pėrdorimit tė sėrishėm tė kėtij sistemi operativ nė sistemin operativ Uindovs 10.....


Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Rrjeti : 14-09-2018 nė 22:41
Rrjeti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-10-2018, 07:23   #28
Rrjeti
V.I.P
 
Avatari i Rrjeti
 
Data e antarėsimit: Dec 2017
Vendndodhja: Nė shtėpi....
Posts: 482
Thanks: 157
Thanked 323 Times in 181 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
Rrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarė
Softuer pa pagesė-Free software

Softuer dhe aplikacion

Ku qėndron dallimi nė mes tė softuerit dhe aplikacionit?

Softueri ėshtė njė term gjithėpėrfshirės qė pėrdoret nė kontrast me harduer/hardware, tė cilat janė komponentėt e prekshėm tė njė kompjuteri. Pra, ēdo gjė tjetėr nė kompjuterin tuaj qė nuk ėshtė harduer ėshtė softuer. Njė aplikacion ėshtė nė thelb njė lloj programi. Pra, dallimi nė mes tė softuerit dhe aplikacionit ėshtė si dallimi nė mes tė njė drejtkėndėshi (software) dhe njė katrori (aplikacioni); tė gjitha aplikacionet janė softuer, por jo tė gjithė softuerėt janė aplikacione.

Njė pikė kryesore qė e bėn njė softuer njė aplikacion ėshtė se ata janė tė ekzekutueshėm. Qėllimi kryesor i njė aplikacioni ėshtė qė tė kryejė njė detyrė specifike apo varg detyrash. Prandaj ėshtė e rėndėsishme qė ajo tė jetė nė gjendje tė ekzekutojė dhe tė kryejė udhėzimet e saj pėr tė arritur kėtė. Nėse njė pjesė e softuerit nuk ėshtė i ekzekutueshėm, atėherė nuk mund tė konsiderohet si njė aplikacion. Drejtuesit (drivers) e paisjes, doracakėt, imazhet dhe dokumentet janė vetėm disa nga softuerėt qė nuk janė aplikacione.


Freemium-Pėrkufizim

Nė modelin e biznesit freemium, nivelet e biznesit fillojnė me njė nivel "tė lirė"
Freemiumi ėshtė njė strategji ēmimi me anė tė sė cilės njė produkt ose shėrbim (zakonisht njė ofertė dixhitale ose njė aplikacion si softueri, media, lojėra ose shėrbime tė internetit) ofrohet pa pagesė, por paratė (premium) paguhen pėr veēori, shėrbime ose shėrbime shtesė materiale virtuale (online) ose fizike (jashtė linje). "Freemium" ėshtė njė bashkdyzim/portmanteau tė fjalėve tė "lirė" dhe "premium". Modeli i biznesit ėshtė pėrdorur nga industria e softuerėve qė nga viti 1980 si njė skemė liēensimi. Njė nėngrup i kėtij modeli tė pėrdorur nga industria e lojėrave video quhet free-to-play.


Open Source/Burim i Hapur-Pėrkufizim


Burimi i hapur promovon akses universal nėpėrmjet njė liēensė tė hapur ose tė lirė pėr hartimin ose projektin e njė produkti dhe rishpėrndarjen universale tė atij dizajni apo projekti. Para se fjala "burim i hapur" u bė gjerėsisht i adoptuar, zhvilluesit dhe prodhuesit pėrdorėn njė sėrė kushtesh tė tjera. Burimi i hapur fitohet me ngritjen e Internetit. Lėvizja e softuerit me burim tė hapur u shfaq pėr tė sqaruar tė drejtat e autorit, liēensimin, domenin dhe ēėshtjet e konsumatorit.


Lexues tė librave elektronik / Icecream Ebook Reader


Njihuni me Icecream Ebook Reader, njė nga lexuesit mė tė mirė tė EPUB standardit/formatit qė transformon ekranin e kompjuterit tuaj nė njė lexues tė volitshėm tė librit elektronik / ebook. Mjeti ju mundėson tė lexoni libra elektronik/ebooks nė EPUB, PDF. MOBI, FB2, dhe nė standarde / formate tė tjera tė njohura. Menaxhoni bibliotekėn tuaj dixhitale nė kompjuterin tuaj, kompjuterin me bazė nė Windows ose PC tabletė. Ky program gjithashtu pėrmban aftėsinė pėr tė shfletuar faqet, pėr tė pėrdorur faqerojtėsit, pėr tė shtuar shėnime, pėr tė pėrkthyer tekstin, pėr tė kėrkuar nė bibliotekėn tėnde, pėr tė ndjekur progresin e leximit dhe pėr shumė mė tepėr.

https://icecreamapps.com/se/Ebook-Reader/
Krijo PDF skedar


Krijimi i njė skedari PDF ėshtė njė mėnyrė e shkėlqyer pėr tė ndarė idetė tuaja dhe pėr tė siguruar qė ato nuk mund tė ndryshohen pa lėnė gjurmė elektronike. Ka shumė mėnyra pėr tė krijuar njė skedar PDF dhe tė gjitha ato janė mjaft tė shpejta dhe tė lehta. Nėse doni tė dini se si tė krijoni skedarė PDF, thjesht ndiqni kėto hapa.(Standardet apo formatet e tjera si pėr shembull EPUB ,MOBI, TXT , FB2, OEB, LIT, LRF, PDB, PML, RB, TCR etj janė vetėm forma apo “derivate”/modifikime respektivisht pėrshtaje/konvertime tė ndryshme tė skedarėve .PDF qė pėrdoren pėr lexim nė paisje tė ndryshme elektronike-celular, tablet paisje, Ipad etj)

https://www.wikihow.com/Create-PDF-Files

Krijim i .PDF skedarėve realizohet nė dy mėnyra;

1-Pėrmes softuerėve tė veēantė(shiko mė poshtė)

2-Nė ca programe pėr shkrim p.sh. Libre Office krijimi i .PDF -it ėshtė pėrfshirė brėnda softuerit ( nė pjesėn e sipėrme tė saj ku i vėren komandandot dhe Ikonat e ndryshme) dhe mjafton 1 klikim pėr tė shndruar / konvertuar dokumentin apo tekstin nga dokumenti apo standardi i zakonshėm Word nė PDF dokument.

Ngjeshja / zvoglim i masės sė dokumenteve .PDF


Nėse keni krijuar njė vepėr tė themi njė libėr i njėjti ndoshta ka masė tė madhe andaj pėr tė kursyer hapsirė tė lirė (nėse i vendosi nėpėr faqe tė internetit pėr shkarkim ose i dėrgoni/shkėmbeni pėrmes postės elektronike) dokumenti i krijuar .PDF duhet ngjeshur apo zvoglohet masėn e saj. Zvoglimi i masės realizohet apo ėshtė i pėrfshirė nė vet softuerin pėr krijim tė .PDF por edhe aty ka dallime.

Si mė e pėrshtaēme nga softuerėt e mė poshtėm ėshtė doPDF.

a)Ju mund tė testoni ca softuer dhe do vėreni qė masa apo madhėsia e dokumetit tė ngjeshur nuk ėshtė e njėjtė.

Po edhe nėse keni krijuar ndonjė dokument apo libėr sygjerohet testimi i masės apo ngjeshjes pėrmes veglave tė mė poshtme.

b) Me rėndėsi ėshtė tė potencohet fakti qė ju mund tė instaloni dhe pėrdorini njėrėn nga ta dhe jo disa softuer njėkohėsisht ngase mund tė shkaktohen gabime error nėse instalon ca nga ta apo ndoshta edhe mund tė punojnė pa probleme.

doPDF

Duke pėrdorur doPDF, lirisht mund tė konvertoni dokumentet nė skedarė PDF tė kėrkueshėm nga ēdo aplikacion i Uindovs-it/Windows. Instalohet si drejtues (driver) i printerit dhe ju ndihmon tė gjeneroni skedarėt PDF duke zgjedhur komandėn "print" nga ēdo aplikacion (ju mund tė konvertoni dokumentet tuaja tė Word, fletėt Excel, prezantimet nė PowerPoint, vizatimet AutoCad, raportet e kompanisė, kontratat, flukset e punės, planet e marketingut, format, listat e produkteve, listat e ēmimeve, tabelat, emailet ose faqet e internetit). Skedari PDF mund tė shihet/lexohet nė ēdo kompjuter me njė shikues(lexues) PDF tė instaluar-p.sh.

Lexuesin Icecream Ebook Reader
Ose
Adobe Acrobat Reader
- https://get.adobe.com/reader/

(pra, sė pari duhet tė instalohet Lexuesi Icecream Ebook Reader
Ose
Adobe Acrobat Reader-nėse nuk e keni tė instaluar qė mė herėt- dhe mė pas doPDF)

(Nė Uindovs/Windows 10 .pdf softueri/lexuesi ėshtė i parainstaluar-i pėrfshirė si softuer standard.)

http://www.dopdf.com/quick-download.php

Softuer alternativ

https://en.pdf24.org/pdf-creator-download.html

https://www.pdfforge.org/pdfcreator

http://www.bullzip.com/products/pdf/info.php


Libra elektronik pėr shkarkim (.pdf standard/format)

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kėto libra janė tė mbėshtjellur me zip softuer (nėse nuk keni njohuri ē `ėshtė zip softueri dhe mėnyrėn e pėrdorimit , lexo nė faqen e parė po nė kėtė temė) Zip skedari ju shfaqet me njė ndėrfaqe me 2 alternativa;

1- Open with....(Hap zip skedarin me...
dhe
2-Save file-Ruaj skedar...
Zgjedh aletrnativėn e 2
(Fatkeqėsisht ca libra apo nyje/link nuk funksionojnė nė faqe...nuk gjinden apo janė zhvendosur)

https://www.sa-kra.ch/literature.htm

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Libra elektronik pėr lexim nė shfletues ose shkarkim nė tryezė

Gjergj Fishta


Lahuta e Malėsisė


https://www.proletari.com/pdf/Lahuta...j%20Fishta.pdf

Universiteti Standford Kaliforni


http://www.ikvi.at/wp-content/upload...tare-Kopie.pdf

Elena Kocaqi

Albanėt

https://www.ikvi.at/wp-content/uploa..._pellazget.pdf

Roli Pellazgo Ilir

http://www.ikvi.at/wp-content/upload...lazgo_ilir.pdf


Kristi Spahiu
Shkrimtari i Verbėr

https://drive.google.com/file/d/0B1b...tvVHFBTHc/view

Drejtshkrimi i gjuhės Shqipe

http://www.shkenca.org/pdf/gjuhe/dre...hqipe_1973.pdf

http://www.unkorce.edu.al/en/libraria-elektronike

https://www.shtepiaelibrit.com/store/sq/93-ebook-shqip


Cleanfox


Pastroni kutinė tuaj tė postės, mbillni njė pemė!

A po pranoni qindra e-mail qė nuk lexoni? Merrni lehtė. Me Cleanfox ju mund tė fshini dhe tė ē`regjistroheni prej tyre me vetėm njė klik.

https://www.cleanfox.io/en-US/


Visual Studio Community 2017


Njė produkt relativisht i ri i Majkrosoftit/Microsoft qė shėrben pėr studim tė lėndės dhe mėsim tė programimit. Softueri mund tė pėrdoret falas , por jo pėr qėllime komerciale. Pėr shembull-ju mund tė krijoni softuer apo aplikacione tė ndryshme dhe ti shpėrndani nė internet por kėta duhet tė jenė falas. Nė rast se dėshironi pėrdorim dhe krijim tė softuerėve/aplikacioneve pėr qėllime komerciale atėher duhet ta blini.

Hap i parė:

Shkarkimi:

Nė faqe vėren 3 versione tė ndryshme tė Visual Studio aplikacionit: Comumnity, Professional dhe Enterprise. Versioni falas pėr shkarkim dhe pėrdorim ėshtė versioni Visual Studio Community.

Me rastin e klikimit pėr shkarkim(download) shkarkohet vetėm njė skedar- i emėrtuar si Visual Studio Installer- me madhėsi tė vogėl 1.2MB(megabit).

Kur klikon nė kėtė .exe skedar 1.2 MB shfaqet njė ndėrefaqe e re me shumė alternatva repektivisht gjuhė tė ndryshme tė programimit.

Ju duhet ta zgjidhni alternativėn me emrin apo tė emėrtuar si:

Universal Windows Platform Development
(Create applications for the Universal Windows Platform with C# VB, Java Script or Optionaly C++)
Madhėsia e skedarit 15.41 GB (gigabyte).
Shiko nė imazh:Softueri qė shkarkohet instalohet nė vet sistemin operativ tė Uindovs-it, pra nuk shkarkohet si softuerėt e zakonshėm. Varėsisht nga shpejtėsia e konektimit me internetin, shkarkimi mund tė vazhdon deri nė disa orė, ndoshta edhe mė gjatė…..

Hap i dytė:

Regjistrim i produktit:

Pas shkarkimit dhe instalimit, me rastin e aktivizimit tė softuerit, do vėreni qė Community 2017 ėshtė trial apo ndryshe thėnė , mund tė pėrdoret pėr 30 ditė. Nėse jeni vetėm kureshtar nuk duhet tė regjistroni produktin, mirėpo nėse dėshironi pėrdorim tė mėtejmė, atėherė duhet ta regjistroni.

Mėnyra e regjistrimit

Regjistrimi ėshtė fare i thjeshtė;

1-Krijo njė email adresė nė hotmail-nėse keni email nė hotmail-vepro kėshttu

2-Hap softuerin Visual Studio Community dhe shko nė butonin Help (Ndihmė)

3-Kliko nė Register Product

4-Me klikim hapet njė dritare e re me titull Personalization Account

5-Mė pas kliko nė nyjen/link me emrin: Manage Visual Studio profile

6-Kur klikon nė atė nyje/link Visual Studio Community konektohet automatikisht me email adresė/profilin dhe produkti regjistrohet me tė dhėnat tua nga posta elektronike/emaili.

Proēedura pėrfundon kėtu.

https://visualstudio.microsoft.com/d...ress-windows-8


Menaxho tė gjitha postat elektronike/ email adresat njėkohėsisht
(Klienti me email/email client)

Pėrkufizimi - Ēfarė do tė thotė Klienti me Email?

Klienti me e-mail ėshtė njė aplikacion desktop qė mundėson konfigurimin e njė ose mė shumė adresave tė postės elektronike pėr tė marrė, lexuar, kompozuar dhe dėrguar mesazhe elektronike nga ajo adresė e-mail pėrmes ndėrfaqes desktop. Ai siguron njė ndėrfaqe qendrore pėr marrjen, kompozimin dhe dėrgimin e emaileve tė adresave tė emailit tė konfiguruar.

Klienti me e-mail njihet edhe si lexues i e-mail ose agjent i postės elektronike. Kėtu nė lidhjet/nyjet(links) e mė poshtme gjen ca nga to qė mund tė pėrdorni dhe ju them qė me tė eliminon nevojėn e hapjes sė mė shumė faqeve pėr tė lexuar apo dėrguar postė elektronike / emaile. Po kėto funksione i gjen edhe nė celularėt.

https://www.emclient.com/

https://www.getmailbird.com/

https://www.opera.com/computer/mail


Affinity Publisher

Ē`ėshtė Affinity Publisher?

Botuesi Affinity / Affinity Publisher ėshtė njė aplikacion i fuqishėm i Botimeve pėr Desktop (DTP) qė ju lejon tė krijoni, publikoni dhe shpėrndani botime elektronike ose tė shtypura.
Produkti ka njė pėrzgjedhje mbresėlėnėse tė koncepteve dhe tipareve tė nivelit profesional-nivel qė kanė pėr qėllim shtyrjen e kufijve tė pėrvojės suaj DTP. Ky ėshtė njė BETA version(version testues pėr korrigjim tė gabimeve eventuale) dhe d.m.th qė. nė tä ardhmen mund tė ndryshona nga versioni pa pagesė nė atė me pagesė.
Regjistrohu – nė postėn ektronike / email adresėn do ju dėrgohet lidhja/linku pėr shkarkim.

https://affinity.serif.com/en-gb/publisher/


Antivirus -360 Total Security


Ca veēori:

Zbulimi nė kohė reale
Teknologjia Cloud zbulon variante tė fundit tė Ransomware nė kohė reale
Bllokimi Inteligjent
Monitorimi inteligjent i sjelljes pėr tė identifikuar ēdo rrėmbim dokumentesh
Mbrojtėsi i dokumentit
Kopjim automatik i dokumenteve tuaja pėr mbrojtje nga ndėrhyrjet/modifikimet e jashtme

http://www.360totalsecurity.com/


Winpatrol


Mbroni kompjuterat tuaj personal nga Ransomware, Maluer/Malware, Kėrcėnimet zero Day dhe mė shumė me WinPatrol WAR. WinPatrol WAR pėrdor motorin e fuqishėm tė inteligjencės artificiale pėr t'i dhėnė ransomware dhe Maluer/Malware njė dozė tė ilaēit tė tyre dhe t'i bllokojė ato para se tė mund tė infektojnė.

https://www.winpatrol.com/


Ueb Shfletues (Web Browser) Alternativ

Vivaldi


Ja diēka ndryshe. Ne tė gjithė shpenzojmė ndoshta shumė mė tepėr kohė duke pėrdorė shfletuesit e internetit, dhe Vivaldi dėshiron ta bėjė kėtė si njė eksperiencė tė kėndshme dhe personale aq sa mund tė jetė e mundur.I tėrė stili dhe struktura e ndėrfaqes sė saj ėshtė e bazuar nė njė njė sistem tė integruar tė mbajtjes sė shėnimeve, ku mund tė vendosni faqet e internetit si panele anėsore ndėrsa pėrdorni dritaren kryesore pėr tė bėrė shfletimin tuaj kryesor dhe ne e pėlqejmė teknologjinė e saj inovative tė vendosjes sė skedarėve, tė cilėt ju lejon tė gruponi skedar dhe t'i lėvizni pėr tė shmangur grumbullimi qė aq shpesh dėmton shfletues tė tjerė.

https://vivaldi.com/


Maxthon Cloud Browser


Faqja e Maxthon Cloud Browser mburret me 670 milion pėrdorues, por shumica e njerėzve nuk kanė dėgjuar pėr tė. Maxthon ėshtė i mbushur me karakteristika tė reja qė nuk do tė gjeni diku tjetėr, duke mbėshtetur mė shumė se 800 zgjatime (extensions) - dhjetė herė mė shumė se Edge shfletuesi i Microsoftit - dhe ėshtė nė dispozicion pėr desktop(laptop) dhe celular.

http://www.maxthon.com/


Firefox Nightly


Shfletuesi i ri i Mozila Firefox. Firefox Nightly, (versioni i ri testues) ėshtė njė platformė e paqėndrueshme e testimit dhe zhvillimit. Nightly dėrgon tė dhėna nė Mozilla - dhe nganjėherė partnerėt e Firefox-it pėr tė ndihmuar pėr trajtim tė problemeve dhe testim tė ideve tė reja.

https://www.mozilla.org/en-US/firefo.../releasenotes/

Dhe ca tė tjera…..

https://sourceforge.net/projects/tor-browser.mirror/

http://www.palemoon.org/#

https://www.nicolascoolman.com/


MailStore Home®


MailStore Home 11MailStore Home ju lejon tė arkivoni emailin tuaj privat nga pothuajse ēdo burim tė postės elektronike dhe tė kėrkoni pėrmes tyre shumė shpejt. Ju kurrė nuk do tė humbisni email pėrsėri.

https://www.mailstore.com/en/products/mailstore-home/


Uindovs/Windows 95


Historia e Windows 95-

Uindovs 95 prezantohet nė dy mėnyra:

1-Nė formė tė njė faqejje nga ku aktivizohohet

COMPAQ DeskPro 386, 4Mb RAM, IBM VGA

Me nisjen e faqes shfaqet njė mezash qė lajmėron se faqjja ka gabim/error. Citim:
Computer: Unable to load machine state from server (error 404: <!DOCTYPE html>

Edhepse shfaqet mesazhi qė informon pėr gabim nė faqe injoro informatėn dhe Kliko nė OK.Prisni ca sekonda 10-15 dhe do vėreni nisjen e sistemit operativ Uindovs 95.

https://www.pcjs.org/blog/2015/09/21/

2-Dhe nė formė tė .exe skedarit.

Emėrtues i pėrbashkėt i kėtyre mėnyrave tė aktivizimit tė Win.95 ėshtė qė tė gjitha pjesėt funksionojnė siē duhet, me pėrjashtim tė Internet Explorer i cili nuk ka funksionim nga shkaku i evolucionit tė tij deri nė ditėt tona.

Fikja apo ē`aktivizimi i Win.95 (i .exe skedarit)Kur dėshiron mbylljen e programit Windows 95 do vėresh qė shigjeta apo miu nuk mund tė lėvizė tek shenja X pėr mbyllje ose nga butoni Start-Shut Down.

Mbyllja realizohet kėshtu;

Shtyp njėkohėsisht 3 butona CTRL+ALT+DEL> do vėreni qė shfaqet njė faqe e re(Splash Screen) .
Kliko alternativėn Task Manager (shiko fig. mė lart). Kur hapet faqja e re shėno me miun Windows 95 dhe kliko me anėn e djatht tė miut. Nga Paneli i shfqaur zgjedh alternativėn pėr fikje tė programit.


https://download.cnet.com/blog/downl...the-nostalgic/
https://github.com/felixrieseberg/windows95/releases


Njė kuriozitet

A keni njohuri qė trashigimtar i Windows XP nuk qe Windows Vista, por njė sistem operativ i ngjajshėm me Windows Vista?! Mė mirė tė themi diē ndėrmjet Windows XP dhe Windows Vista. Emri i tij qe Windows Longhorn.Nėse dėshiron testimin tė Longhorn-it lexo dhe shkarko nga lidhja/faqjja e mė poshtme..

Instalimi dhe testimi
(Shkarkohet nė formė/standard tė .ISO skedarit. E mbėshtjellur/ngjeshur me zip softuer. Po aty gjen edhe ēelsin-nė READ ME- apo kodin e softuerit Windows Longhorn)

Ky sistem operativ, pak i njohur, mund tė testohet nė 3 mėnyra:

1-Nėse keni ndonjė kompjuter tė vjetėr qė nuk e pėrdor si kompjuter primar/kryesor-i pėrditshėm-E instalon aty si sistem tė “ri” operativ.

2-Instalim pėrmes apo mė mirė , mė qartė, instalim nė Makinėn Virtuale/Virtual Machine

3-Instalim duke krijuar apo ndarė Hard Diskun nė pjesė/partition, por nuk sygjerohet pėr fillestar apo persona qė kanė njohuri tė kufizuar nė lidhje me sistemet operative..

Ndalemi vetėm nė pikėn e dytė; pra instalim pėrmes Makinės Virtuale.

Makina Virtuale ėshtė njė softuer (sqarim tė detajuar gjen nė kėtė temė mė lart) ku nė brėndėsi mund tė instalohet njė apo mė tepėr sisteme operative tė Uindovs-it apo Linux-it njėkohėsisht. Dhe kėto sisteme operative funksionojnė apo aktivizohen vetėm nga brėndėsia e Makinės Virtuale dhe nuk ndikon fare nė sistemin operativ qė keni tė instaluar ju (qė e pėrdor ēdo ditė) . Me fikjen e Makinės Virtuale ē`aktivizohet sistemi operativ i instaluar brėnda saj-pra ē“aktivizohet Windows Longhorn brėnda Makinės Virtuale.

Windows Longhorn 32 dhe 64 bit

http://allpcworld.com/microsoft-wind...oad-32-64-bit/

Mėnyra e instalimitMakina Virtuale


https://www.virtualbox.org/


Photomath

Photomath ėshtė njė aplikacion pėr tė gjithė ata qė kanė nevojė pėr ndihmė nė zgjidhjen e problemeve komplekse nė matematikė. E veēanta e Photomath ėshtė se ju mjafton vetėm ta skenoni ekuacionin apo problemin qė doni tė zgjidhni me anė tė kamerės sė celularit tuaj, dhe vetėm pėr pak sekonda ajo prezanton rezultatin.

https://photomath.net/en/


Kalkulatriēe e pėrparuar(Advanced)

Ja njė vegėl e pėrparuar pėr pėrllogaritje qė shpėrndahet falas….
Llogaritėsi shkencor me precision arbitrar, portret, panoramė dhe pamje tė zgjeruar, pjesė dhe numra periodikė mbėshtetės dhe shumė funksione.
Pėr funksionim normal tė kalkulatriēes, kompjuteri juaj duhet tė ketė nė dispozicion/ tė instaluar Java skript.JAVA ėshtė platforma pėr eksplorimin e ndėrfaqeve dixhitale, hartimin e aplikacioneve mė tė mira nė botė dhe zhbllokimin e inovacionit kudo - nga garazhet nė organizatat globale.
Nėse nuk e keni tė instaluar Java skriptin, shkarkoni nga kėtu: https://www.java.com/en/

http://hiperdevelopment.wixsite.com/hipercalc


DriverHub

DriverHub skenon shpejt kompjuterin pėr ēdo drejtues(driver) tė vjetėr, pastaj gjen, shfaq, shkarkon dhe instalon drejtuesit mė aktualė qė janė tė disponueshėm nė bazat e drejtuesve (drivers database) pra vėndi ku vendosen versionet e fundit tė drejtuesve. Siē e dini, tė paturit e njė drejtuesi tė vjetėr mund tė shkaktojė shumė lloje tė problemeve qė mund tė pengojnė nė mėnyrė drastike performancėn e kompjuterit tuaj.Me rėndėsi jetike , ėshtė sigurimi/shkarkimi i drejtuesve tė fundit(mė tė ri) nė kompjuter pėr ta mbajtur atė nė mėnyrė tė pėrsosur tė funksionimit, si dhe pėr qėllime sigurie. Bėrja e procesit tė vlerėsimit tė sistemit tuaj pėr drejtuesit e vjetėruar bėhet thjeshtė me DriverHub.

https://www.drvhub.net/


Riparues tė Zip skedarėve tė dėmtuar


Aplikacionet janė programe tė plota dhe pa kosto/freeware qė shėrbejnė pėr tė zgjidhur tė gjitha problemet e pėrdoruesit nė lidhje me riparimin e Zip skedarėve.Aplikacionet rimėkėmbin skedarėt e dėmtuar dhe tė korruptuar Zip. Shkarko pa kosto Zip Riparues pėr tė rimarrė, rivendosur dhe riparuar Uindows Zip skedar tė dėmtuar Para pėrdorimit tė tyre, lexo me kujdes udhėzimet.

https://www.bitrecover.com/free/zip-repair/

https://www.diskinternals.com/zip-repair/

http://leelusoft.altervista.org/zip2fix.html

http://www.essentialdatatools.com/pr.../objectfixzip/


FastStone Image Viewer

FastStone Image Viewer ėshtė njė shfletues, konverttues dhe redaktor i shpejtė, i qėndrueshėm, i lehtė pėr t'u pėrdorur. Ka njė koleksion tė mirė karakteristikash qė pėrfshijnė shikimin e imazhit, menaxhimin, krahasimin, heqjen e syve tė kuq, dėrgimin me email, ridimensionimin, prerjen, retushimin dhe rregullimet e ngjyrave. Modaliteti i saj i ri, por intuitiv me ekran tė plotė siguron qasje tė shpejtė nė informacionin EXIF, shfletuesin e tablove dhe funksionet kryesore nėpėrmjet shiritave tė veglave tė fshehura qė shfaqen kur miu i prek njė nga katėr skajet e ekranit.

http://www.faststone.org/FSViewerDetail.htm


SourceForge


SourceForge ėshtė burim i komunitetit Open Source i dedikuar pėr tė ndihmuar projektet me burim tė hapur(Open source) tė jenė sa mė tė suksesshėm qė tė jetė e mundur. Ndihmojnė tė krijojmė njė burim tė parė pėr zhvillimin dhe shpėrndarjen e softuerit me kod tė hapur.
Me mjetet qė dhurojnė, zhvilluesit nė SourceForge krijojnė softuer tė fuqishėm nė mbi 430,000 projekte; aty gjen mbi 3.7 milionė pėrdorues tė regjistruar. Open Source ka mbi 33 milionė vizitorė dhe shėrben mė shumė se 4.5 milionė shkarkime softuerėsh nė ditė. E po, kėta janė krijuesit Amerikanė dhe aleatėt e tjerė perėndimor, miqtė tanė, qė shpėrndajnė dritė dhe progres nė botė....imagjino ē`bėn lindja...a ndihmojė ata sa na ndihmon perėndimi....

https://sourceforge.net/

https://sourceforge.net/directory/os:windows/


Bota e shkencės dhe teknikės


Industria e ardhmėrisė ėshtė kėtu, fare pranė nesh......Njė hap larg lidhjes sė kompjuterit me trurin e njeriut

https://www.flurudha.com/2018/09/nje...rin-e-njeriut/

Inteligjenca Artificiale (IA)
- bėn njė hap mė tej-Fytyra juaj, zėri dhe mediat sociale mund tė jenė analizuar tashmė nga IA pėr tė pėrcaktuar nėse jeni tė pėrshtatshėm pėr punėn tuaj tė ardhshme. 500 kompani Amerikane pėrdorin mjete qė vendosin inteligjencėn artificiale pėr pėrzgjedhje tė kandidatėtve pėr vėndin e punės.

https://www.wsj.com/video/series/mov...366CF?mod=e2fb

Amazon dhe Microsoft do tė hapin qendra tė inteligjencės artificiale nė Shanghai

http://www.bota.al/2018/09/amazon-dh...e-ne-shanghai/

Kontrollim i TV-sė nėpėrmjet zėrit (voice control)

https://www.techradar.com/news/amazo...ews-and-rumors

https://www.cnet.com/videos/amazons-...ee-tv-control/

https://www.cnet.com/videos/amazon-f...hdr-streaming/


Tani mund tė komunikoni/flisni me Google-Asistenti juaj dixhital

Amazon Echo Show dhe Google Home

Me kėto vegla fantastike ju mund tė konektoni paisjet e shtėpisė; kuzhinė, TV-nė, celularin dhe internetin.Ju konektoheni me Google me zėrin tuaj, mund tė parashtroni pyetje apo tė kėrkoni informata, dėgjoni muzikė, lozni lojra-pyetje pėrgjigje, poashtu mund tė konektoni nurmat telefonik dhe bėni thirrje pa prekur fare celularin....Nuk ėshtė larg dita kur zėri yt do mundėson edhe aktivizimin apo fikjen e kompjuterit-komandoja ėshtė e thjesht butoni i kompjuterit konektohet me Amazon Echo ....Tani pėr tani paisjet funksionojnė vetėm nė gjuhėn angleze-por mund tė pėrshtaten edhe nė gjuhėn shqipe...


Ja ku mund tė blihet Amazon Echo Show:

https://www.amazon.co.uk/All-New-Ech...3210MFK618Y3MB

https://www.amazon.co.uk/All-new-Ech...S5Z158P3HEFYS2

https://www.amazon.co.uk/s/ref=nb_sb...ds=Google+Home


Nė Dardani policia vėzhgon komunikacionin rrugor me dron….


Nė Shqipėri-Pilotimi i kamerave tė trupit


Tė ecim nė njė hap me kombet tjera....

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Rrjeti : 01-10-2018 nė 09:05
Rrjeti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-11-2018, 23:15   #29
Rrjeti
V.I.P
 
Avatari i Rrjeti
 
Data e antarėsimit: Dec 2017
Vendndodhja: Nė shtėpi....
Posts: 482
Thanks: 157
Thanked 323 Times in 181 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
Rrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarė
Herėn tjetėr (brėnda disa javėsh) ndėr tė tjera mund tė lexoni

1-Pėrkthim dhe pėrshtatje e softuereve nė gjuhėn shqype, metoda e punės

2-Bllokim i pėrgjimeve tė celularit-Edward Snowden pėrdor metodėn e njėjtė: https://edwardsnowden.com/3.Mbrojtje nga vjedhjet e paisjeve elektronike

4-Fluturime autonome pa pilot-aeroplanėt dhe helikopterėt nė tė ardhmen e afėrt do drejtohen pa pilot , me ndihmėn e inteligjencės artificiale

Dhe shumė informata tė reja....
Rrjeti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-12-2018, 16:01   #30
Rrjeti
V.I.P
 
Avatari i Rrjeti
 
Data e antarėsimit: Dec 2017
Vendndodhja: Nė shtėpi....
Posts: 482
Thanks: 157
Thanked 323 Times in 181 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
Rrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarė
Softuer pa pagesė-Free software

Gėzuar Vitin e Ri 2019

Shėndet, paqe , gėzim, lumturi dhe suksese nė jetė dhe punė kudo qė frymoni…..

Rroftė kombi ynė pėr jetė e mot….

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Apel pėr pėrkthime:

Ju lutem ndihmoni, ndani njė pjesė nga koha juaj e lirė dhe punoni pėr tė mirėn dhe pėrparimin tonė….

Jeni akademik, keni njohuri tė pėrkryer tė gjuhės Shqipe /Angleze dhe dėshironi tė pėrktheni njė shumėllojshmėri tė softuerėve, atėherė bėhuni pjesė e grupit tė pėrkthyesve. Nė faqe mė poshtė ju do gjeni shumė shpjegime pėr pėrkthime.Parapėrgaditja:
(VINI RE)

1-Nėse has nė ndonjė softuer nė faqe tė internetit, tė pėrkthyer nė shumė gjuhė, kontakto sė pari pronarin e softuerit dhe kėrko autorizim pėr pėrkthim. Po nė kėto faqe, nė shumė raste, gjeni tė dhėna e duhura apo mund tė pyesni pronarin pėr mėnyrėn/metodėn e pėrkthimit.Ndodh qė ju e keni pėrkthyer softuerin, por nga ndonjė arsye pronari ua refuzon kėrkesėn / autorizimin, andaj sė pari dėrgoni postė elektronike/email tek pronari.

2- Nė softuerėt e instaluar qė mė parė, skedarėt gjuhėsor, respektivisht skedarėt pėr pėrkthim gjinden apo janė tė vendosur nė dosjen / folder tė emėrtuar si Language apo lang files gati nė ēdo softuer. I gjeni nė kėtė mėnyrė :

- Hap dosjen e softuerit tė pėrzgjedhur nga kėtu :

- ( C: ) > Windows > Program > Emri i dosjes / softuerit

ose

- ( C: ) > Windows > Program 86 > Emri i dosjes / softuerit

3-Zakonisht, skedari kryesor pėr pėrkthim shfaqet nė gjuhėn Angleze; kopjo atė dhe vendose nė tryezė.

4-Nga aty fillon me pėrkthim.Skedarėt e gjuhėve (shkurtimisht lang. File) janė nė formė apo standard tė tekst skedarit - .txt-p.sh tė emėrtuar si English.txt , OpenDocument – ODF skedar/file ose nė standarde tė tjera varėsisht nga lloji i softuerit.

5-Dhe nė fund njė sygjerim tė vogėl:

Supozojmė qė ju e pėrfunduat pėrkthimin dhe skedari gjuhėsor u vendos nė softuer dhe puna pėrundon kėtu...Jo, puna nuk pėrfundon, nga njė shkak qė ndoshta nuk jeni nė dijeni; softuerėt janė gjithnjė nė zhvillim, ndryshojnė ose u shtohet ndonjė pjesė qė do thotė se puna vazhdon mė tej me pėrkthime tė reja brėnda softuerit aktual. Zakonisht, kjo ndodh 1 herė brėnda vitit , andaj duhet tė jeni vigjilent gjatė gjithė kohės. Pronarėt e softuerėve ju dėrgojnė mesazh pėr kėtė apo ndoshta ju vetė duhėt tė kontrolloni herė pas herė ndryshimet e softuerit.

Standarde tė skedarėve pėr pėrkthim

Mos u dekurajo nga informatat e shumta nė faqen mė poshtė. Kėtu pėrshkruhen standarde tė ndryshme mirėpo pėrqėndrrimi yt duhet tė jetė vetėm nė standarde pėr pėrkthim tė softuerėve tė pėrzgjedhur (nga ana juaj).

http://docs.translatehouse.org/proje...atest/formats/

Ndihmesė / referenca pėr pėrkthime

Fjalor i informatikės :

a-https://www.ashak.org/repository/docs/Fjalori_i_informatikes_NebiCaka_413239.pdf
(mund tė shkarkohet nė tryezė tė kompjuterit)

b-https://www.researchgate.net/publication/236687250_Fjalor_i_informatikes_anglisht-shqip_shqip-anglisht_Dictionary_of_Informatics_English-Albanian_Albanian-English

c-http://albasoftgroup.com/sq/Our-Work/Fjalori-i-termave-t%C3%AB-informatik%C3%ABs

d-https://forum.itshqip.com/threads/fjalor-i-informatikes-anglisht-shqip-v0-1-voice.11334/

Ndihmesė tjetėr

Ginger software qė funksionon nė gjuhėn shqipe, mund tė pėrdoret (pėrveē tė tjerave) edhe pėr pėrkthim tė faqeve tė internetit aty ku lejohet,

Ginger


https://www.gingersoftware.com/translation#.XAUIYeJRfs1

Dy shembuj:

Avast

Pėr inspirim, ja ku mund tė filloni me pėrkthime-faqen dhe softuerin. Nė fund tė saj ( aty ku ėshtė shėnuar Worldwide English)-shikoni nė sa gjuhė ėshtė pėrkthyer….Kompanitė softuerike, nė shumicėn e rasteve, si shpėrblim apo shenjė tė falemnderimit pėr pėrkthimet, ua mundėson pėrdorim falas tė softuerit tė plotė – me postė elektronike ju dėrgojnė fjalėkalimin permanet / tė pėrhershėm.

https://www.avast.com

Booking

Faqe mė e mirė nė glob pėr prenotim tė bujtjeve e pėrkthyer nė gjuhėt e ndryshme , qė mund tė pėrkthehet dhe pėrshtatet nė shqip.
(Aty gjeni edhe hotele tė bregdetit tonė-Portalin nė fjalė , e pėrdor vite me rradhė pėr prenotime tė hoteleve dhe nga kjo pėrvojė mund tė them qė faqja dhe shėrbimet nė tė janė tė shkėlqyeshme, nuk mė kanė zhgėnjyer)

https://www.booking.com

Mozila Firefox pjesėrisht e pėrkthyer nė gjuhėn tonė:

https://addons.thunderbird.net/sq/about

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Open whispersystems
(pėr celular)

Me ndihmė tė softuerit Open Whispersystems bisedoni nė mėnyrė tė sigurt. Askush nuk mund t“ju spionon as me pajisjet mė tė pėrsosura pėr pėrgjim/spiunim. Kushti pėr biseda nė mes dy palėve apo dy personave ėshtė ky:
Tė dy pėrdoruesit duhet tė kenė tė instaluar kėtė softuer:

http://whispersystems.org/


Mbrojtje nga vjedhjet
(celular, kompjuter dhe tablet paisje)

Nė rast tė vjedhjes apo nėse humbisni ndonjė pajisje, me veglėn nė fjalė mund tė exploroni me saktėsi vėndndodhjen.Vetėm versioni bazik ėshtė falas.

https://preyproject.com/

https://preyproject.com/download/

Dhe njė alternativė:

https://pcworld.al/shtoni-privatesin...-e-cloudflare/

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Ashampoo®Burning StudioAshampoo Burning Studio 2019 ėshtė njė softuer i fuqishėm pėr djegie tė disqeve pėr CD, DVD dhe Blu-ray. Veēoritė kryesore : pėrfshijnė djegien e skedarėve, audio dhe video nė disqe standarde tė zbrazėta, por gjithashtu media tė specializuara si BDXL ose M-Disc. Dritarja e integruar e diskut mbėshtet automatikisht zbulimin e emrave tė pjesėve dhe skedarėve audio dhe lehtė mund tė shndėrrohen nė disqe audio me porosi tė kompletuara me mbulime dhe inlaje tė dizajnuara nė mėnyrė individuale, si dhe playlists pėr rishikim tė lehtė. Programi gjithashtu mund tė finalizojė disqe pėr t'i bėrė ato tė aktivizohen nė softuer mė tė vjetėr-pėr muzikė. Ashampoo Burning Studio 2019 pėrmban diskun qė mbulon automatikisht tė dhėnat pėrtej vėllimeve tė shumta dhe shmang kufizimin e madhėsisė . Regjistrohu nė faqe dhe po aty e gjen dhe kopjon ēelsin e softuerit pėr versionin e plotė.

https://www.ashampoo.com/en/usd/pin/...ng-Studio-2019


Ashampoo ® Ēinstalues / Uninstaler 2017

Kur instaloni njė program / softuer nė Windows, ai kopjon shumė skedarė nė kompjuterin tuaj. Sė bashku me tė, ajo krijon shėnimet e regjistrit, instalon programe shtesė, dhe si ju vazhdoni ta pėrdorni atė, madhėsia vetėm rritet. Ndėrsa kjo ėshtė nė rregull, problemi shfaqet kur e ēinstaloni programin dhe nuk fshihet gjithēka. Shumė softuer lėnė prapa skedarėt qė ishin mbledhur qė nga instalimi.Sot po flasim pėr Ashampoo UnInstaller qė bėn njė punė tė shkėlqyeshme kur bėhet fjalė pėr pastrimin e rrėmujės sė lėnė pas nga programi tashmė i ēinstaluar - ose mund ta pėrdorni pėr tė ēinstaloni ndonjė problem nė kompjuterin tuaj Windows 10.

Ashampoo Ēinstaluesi 2017 heq softuer plotėsisht pa pa lėn asnjė skedarė tė mbetur (pjesė tė softuerit), madje edhe nė rastin e konfigurimeve tė mbivendosur. Programi regjistron me kujdes instalime tė reja pėr tė regjistruar ēdo modifikim nė sistemin tuaj. Kjo i lejon pėrdoruesit tė ēinstalojnė programet e padėshiruara qė janė instaluar gjatė instalimeve normale pa dijen e tyre. Kėto logs/shkrime i lejojnė pėrdoruesit tė ēinstaloni disa aplikacione nė njė rresht. Bashkėsia UnInstaller ofron vlerėsime programore qė ndihmojnė pėrdoruesit tė vlerėsojnė nėse instalimi i njė programi tė ri ėshtė potencialisht i rrezikshėm.

https://www.ashampoo.com/en/usd/pin/...installer-2017

Mbrojtja e privatėsisė


Ju vendosni se ēfarė Windows® 10 duhet tė dijė pėr ju!
Mė shumė kontrolli tė sistemit
Konfiguro cilėsimet e sigurisė
Mbroni privatėsinė tuaj
Ēaktivizo shėrbimet e vendndodhjes
Parandaloni Windows® 10 nga dėrgimi i tė dhėnave tė diagnostikimit dhe pėrdorimit
https://www.ashampoo.com/en/usd/pin/...for-Windows-10

Vegla tė tjera nga Ashampoo-versione tė plota dhe pa kosto / falas:

Backup Rescue Disc

https://www.ashampoo.com/en/usd/pin/...up-Rescue-Disc

Music Studio


https://www.ashampoo.com/en/usd/pin/...ic-Studio-2018

Photo Commander


https://www.ashampoo.com/en/usd/pin/...Commander-FREE

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Airtrans

Shkėmbeni menjėherė imazhe, video dhe mė shumė nė mes tė celularėve, tabletėve dhe kompjuterėve pa pėrdorim tė USB kabllove.

http://www.airtransapp.com/


Inkscape


Krijo logo, ilustrime dhe art me redaktorin e lirė tė Inkscape dhe me burim tė hapur tė redaktorit tė vektorit. Aplikimi pėrdor Skalable Vector Graphics pėr tė siguruar njė nivel tė lartė tė shkallėzimit pėr krijimet tuaja. Projektet e realizuar nė Inkscape mund tė arshivohen nė disa formate/standarde dhe janė tė gatshme pėr botim nė internet ose shtypje nė printera komercialė ose tė prodhimit.

https://inkscape.org/


Fotosketcher


Krijo art nga imazhet personale, Nė dispozicion keni mbi 20 stilizime tė ndryshme; nga skica me laps pėr piktura me ngjyra uji, piktura me vaj, vizatime dhe karikatura. Ktheni imazhe tua nė piktura (peizazhe, arkitekturė, portrete, etj.) Automatikisht!

https://fotosketcher.com/

Arshivim i tė dhėnave dhe Infektime me Ransomware

Rregulla e artė

Mbrojtja mė e mirė nga rreziqet nė internet (si p.sh. kodimi/kryptim i tė dhėnave. kur klikoni nė ndonjė skedar tė panjohur apo ndoshta ndonjė haker ju dėrgon mesazh dhe ju thotė tė hapni ndonjė skedar) ėshtė ruajtja/arshivimi i tė dhėnave tė rėndėsishme si dokumente, imazhe, video etj. nė njė disk tė jashtėm/mobil/extern….Aty nuk mund tė depėrtohet aq lehtė nga abuzues tė ndryshėm. Andaj kopjoni dhe arshivoni tė dhėnat nė njė disk tė tillė.

Pajisja pėr arshivim / ruajtje tė tė dhėnave

Hard disqet tė jashtme / mobile-External Hard Drives Storage

Njė ndėr kompanitė mė cilsore pėr prodhim tė hard disqeve tė jashtme/ mobile ėshtė kompania WD

Ja ku blihen produktet e tyre:

a-https://www.amazon.com/External-Hard-Drives-Storage-Add-Ons/b?ie=UTF8&node=595048

Ose nėpėr shitoret e pajisjeve elektronike

Wish

Wish portali ėshtė stėrmbushur me mallra tė ndryshme; kufje me bluetooth, autoparlante , hard diqe interne dhe externe , veshmbathje etj. Tė gjitha me ēmime tė reduktuara…..
Ndėr tė tjera kėtu mund tė blihen hard disqe 1-2 GB (gigabyte).me ēmime jashtzakonisht tė lira nė krahasim me faqet e tjera nė internet dhe dallimi kryesor ėshtė qė kėtu shfaqen hard disqe nė sasi tė kufizuara pra nuk ėshtė shitje e zakonshme si nė faqe e tjera….Lexo me kujdes informatat e faqes.Nėse nuk i kuptoni fjalėt/emėrtimet dhe mėnyrat e pėrdorimit tė veglave apo pajisjeve mos bli.

Nė kutinė pėr kėrkime shėno kėshtu(nėse ėshtė fjala apo kėrkoni info rreth disqeve): External Hard disk drive.

b-https://www.wish.com

Dhe alternativa e fundit (qė ėshtė alternativa me kosto mė tė lirė nė treg) pėr arshivim tė tė dhėnave, dokumenteve, skedarėve etj ėshtė arshivim nė disqe BDXL Blu-Ray Discs BD-R XL 100 GB (rewrite) Emėrtimi rewrite do thotė qė disku mund tė fshihet dhe kopjohet apo ri shkruhet shumė herė. Nė softuerin e sipėrm Ashampoo Burning Studio gjen informata pėr mėnyrėn e djegjes sė disqeve BDXL Blu-Ray Discs BD-R XL.-Hap softuerin dhe kliko nė alternativėn Advanced Functions.

c- https://www.amazon.co.uk/Verbatim-Bl...RTEAVGAXYFEE81


Ose , nėse nuk keni mundėsi financiare pėr blerje tė diskut, atėherė arshivimi i tė dhėnave mund tė bėhet nė cloud/mjegull server/falas ku ju dhurohet njė numėr i caktuar i gigabitėve(GB) pra hapėsirė e lirė pa kosto/falas.

(Nė kėto server(shiko mė poshtė) apo vėnde pėr ruajtje/arshivim tė tė dhėnave ju keni mundėsi tė hyrjes/akses tė pa kufizuar nga ēdo cep tė globit-mjafton mundėsia e koneksionit nė internet…..KUJDES-Materialet qė arshivohen aty duhet tė jenė tė natyrės legale dhe jo materiale ilegale si p.sh: softuer tė pa liēensuar apo tė vjedhur , filma apo tė ngjajshme-Materialet ilegale fshihen nga llogaria juaj ose mbyllet mundėsia e hyrjes nė faqe / serverin ku ju i arshivoni materialet))

Hapėsirė e lirė (versione bazike) falas

1-Google Drive 15 GB hapsirė tė lirė/free space

https://www.google.com/drive/

2-Syns.com 5 GB hapsirė tė lirė/free space

https://www.sync.com/?_m=3kl&sscid=b1k2_bn84c

3-Mediafire 10 GB hapsirė tė lirė/free space

https://www.mediafire.com/upgrade/?promo=1

4-Shkarko Mega Syns Client pėr kompjuter dhe aty fiton 20 GB hapsirė tė lirė:

https://mega.nz/pro/YcUQySbY

Nė rast tė infektimit tė kompjuterit personal me programe tė vogla tė emėrtuara si ransomware, kėtu gjen mėnyrat se si tė rikuperoni tė dhėnat :

Hapi 1:

Mos e paguani shpėrblimin(presionin e kriminelėve ) sepse nuk ka garancion se krijuesit e ransomware do t'ju lejojnė tė rikuperoni tė dhėnat tuaja. Zakonisht kėrkesa e kriminelėve ėshtė pagesa me tė ashtuquajtura kriptovaluta zakonisht me bitcoin…..https://blockgeeks.com/guides/what-is-cryptocurrency/

Hapi 2:

Gjeni ēdo backup qė keni nė dispozicion.

Hapi 3:

Nėse nuk ka mbėshtetje/backup/kopje tė tė dhėnave, do tė duhet tė pėrpiqesh tė hapėsh/dekriptosh informacionin e bllokuar nga ransomware duke pėrdorur mjetet mė tė mira tė dekryptimit qė janė nė dispozicion-shiko mė poshtė.Nė kėtė udhėzues anti-ransomware, ne pėrfshijmė kėta mjete mė poshtė dhe njė listė kontrolluese shumė tė dobishme pėr tė shmangur tė gjitha llojet e ransomware. Pėrdorni lidhjet/faqet mė poshtė pėr zgjidhje tė problemeve me infektimeve:


Llojet e infektimeve dhe mėnyra e zgjidhjes sė problemeve me Ransomware

Nė rastin kur softueri i sipėrm-Antivirus 360 Total Security apo antivirus softuerėt alternativ - nuk mund tė zgjidh problemin, kėtu gjen zgjidhje tė reja/alternative;

1-https://www.avast.com/ransomware-decryption-tools?ref=cj&utm_medium=affiliate&utm_source=commi ssionjunction&utm_campaign=6361382&couponfield=yes &cjevent=082ae6cee03e11e8821b014d0a180511

2-https://decrypter.emsisoft.com/

3-https://success.trendmicro.com/solution/1114221-downloading-and-using-the-trend-micro-ransomware-file-decryptor

4-https://noransom.kaspersky.com/

5-https://www.nomoreransom.org/en/decryption-tools.html

6-https://labs.bitdefender.com/2018/07/lockcrypt-ransomware-decryption-tool/

7-https://www.mcafee.com/enterprise/en-us/downloads/free-tools/ransomware-decryption.html

9-https://www.watchpointdata.com/ransomware-decryptors/

(Nga ndonjė shkak, lidhjet/linqet e sipėrme nuk shfaqen ashtu siē shfaqen lidhjet/linqet e tjera nė kėtė faqe, unė nuk e di shkakun apo arsyen, me siguri forumi ka ndonjė zbrazėtirė tė vogėl apo e ashtuquajtur BUG nė anglshit. Sidoqoftė, ju mund ti kopjoni kėto linqe dhe ti ngjitni nė ueb shfletues / web browser pėr hapjen e tyre)

FTP Client

FTP (File Transport Protocol) klientėt shėrbejnė pėr transferim tė mp3 skedarėve, dokumentenve, faqeve, video fragmenteve dhe softuerėve nga kompjuteri lokal (i juaj) deri tek kompjuterat e tjerė ose nė server/hapėsirėn e lirė nė server-free space. respektivisht faqen tuaj tė internetit.

https://en.wikipedia.org/wiki/File_Transfer_Protocol

Coffeecup

https://www.coffeecup.com/free-ftp/

WinSCP


https://winscp.net/eng/index.php

Fireftp

http://fireftp.net/

Filezila

https://filezilla-project.org/


µTorrent


Pėrvec FTP grupit tė softuerėve pėr transferim tė skedarėve tė ndryshėm, egsiston edhe njė grup tjetėr i softuerėve qė punon nė sistem tė ngjajshėm por ky grup i “ri” nuk ka pėrkufizim tė materialeve qė shpėrndahen qė d.m.th. Materialet pėr shpėrndarje nuk kanė tė bėjnė fare me server por kryesisht orientohen pėr shpėrndarje nga kompjuteri nė kompjtuer tė ashtuquajtur p2p shpėrndarje-kėtu shpėrndahen materiale legale dhe ilegale sidomos filma, kėngė mp3 she mp4 materiale shkencore etj.….

Funksionimi


Skedarėt e vegjėl tė quajtur torrent (zakonisht me madhėsi prej disa kilobit-kb) vendosen nėpėr faqe tė ndryshme tė internetit nga tė cilėt shkarkohen.(Provo nė Google pėr gjetjen e tyre. Shkruaj p.sh. torrent Movie(film)Ja njė shembull: https://torrentfreak.com/top-10-most...f-2018-180107/
Kliko aty ku shkruan: Download torrent.Pas shkarkimit, klikon nė tė dhe atėher aktivizohet programi i Torrentit pėr shkarkim.Poashtu nė Utorrent softuer egziston funksioni pėr kėrkim/search button.Duhet tė jeni tė kujdesshėm gjatė shkarkimit tė materialeve ngaqė eksiston mundėsia e monitorimit tė shkarkuesit(Duke u bazuar nė IP numrin e cdo kompjutori).Me fjalė tė tjera mos shpėrnda materiale tė shkarkuara.

https://www.utorrent.com/downloads/win


Libra


https://www.scribd.com/lists/17890750/Libra-Shqip-200

https://www.scribd.com/doc/56580337/thesarethumbura


Video Shndėrrues / Konvertues

Shndėrrimi i videos nuk ėshtė aspak proēes i ndėrlikuar siē e imagjinojnė shumė njerėz, tė cilėt do tė largohen duke e bėrė kėtė pėr shkak tė bindjes sė gabuar se ju nevojitet njė vegėl e komplikuar dhe e shtrenjtė pėr video shndrėrrime. Nė fakt, disa nga konvertuesit mė tė mirė tė videos janė krejtėsisht tė lira/pa kosto pėr tė shkarkuar/pėrdorur dhe mund tė trajtojnė njė numėr tė madh tė standardeve/formateve video.

https://www.techradar.com/news/the-b...ideo-converter

https://www.any-video-converter.com/...or_video_free/


Disk pėr shpėtim / Rescue disc-Boot CD

Nė temėn mė lart u analaziua MBR(Master Boot Record) riparuesi qė gjindet nė Uindovs 10 dhe nė softuerin Macrinum Reflect qė ndihmon nė riparimin e kompjuterit (ndėr tė tjera) , mirėpo, sistemi operativ Uindovs mund tė pėson edhe gabime/dėmtime tė tjera nga X shkaqe. Nė atė rast riparimi i sistemit tė dėmtuar bėhet me vegla tė tjera; Pra duhet tė pėrdoren softuer dhe tė krijohen disqe (disk tė shpėtimit.) tė tjera pėr analizė tė dėmtimit eventual si dhe zgjidhjen e problemit.

Njė disk shpėtimi mund tė jetė njė “mbrojtės i jetės” pėr njė Administartor tė Sistemit* (sysadmin). Tė paketuara me mjete tė ndryshme diagnostikimi dhe riparimi qė mund tė bėjnė gjėra tė tilla si riparim i njė MBR (Master Boot Record), rikthimi i njė fjalėkalimi tė harruar, zbulimi dhe pastrimi i njė rootkitor, thjesht ju lejon tė rikuperoni tė dhėnat duke i transferuar ata nga njė kompjuter i dėmtuar nė njė vėnd tjetėr.

Kėtu janė CD-tė ose pėr kėtė qėllim mund tė pėrdoren USB-tė (USBMemory Stick-flesh drive) mė tė mira, tė gjitha qė mund tė krijohen, qė njė adminstrator mund tė pėrdor pėr tė exploruar gabimet dhe riparuar njė sistem Linux ose Windows -me tė gjitha shtesat e dobishme nė veglėn tuaj.

Pėrkufizim-*Nė teknologjinė informative (TI), njė administrator i sistemit (sysadmin) ėshtė njė person qė mbėshtet njė mjedis informatikė me shumė pėrdorues dhe siguron performancė tė vazhdueshme, optimale tė shėrbimeve tė TI dhe sistemeve mbėshtetėse.

https://archiveos.org/boot-repair-disk/

https://techtalk.gfi.com/top-5-free-...admin-toolkit/

Kliko aty kė shėnuar File name:

https://www.hirensbootcd.org/download/


Rufus

(ndihmesė/media pėr instalim)

Rufus ėshtė njė softuer i vogėl qė ndihmon nė pregaditje/formatim tė shpejtė dhe krijon USB flash drives, tė tilla si USB nė formė tė ēelsit , shkopinj tė kujtesės etj.

Kjo mund tė jetė veēanėrisht e dobishme nėse keni nevojė tė krijoni media USB tė instalimit nga ISO(skedar)-tė e nisshme (Windows, Linux, UEFI, etj., Nėse duhet tė punoni nė njė sistem pa sistem operativ ( do thotė kompjuter tė zbrazėt pa ndonjė sistem operativ), ju duhet tė pėrditėsoni/pregadisni/flashing BIOS* ose firmware tė tjera nga DOS(direct operating system) ose nėse ju thjesht dėshironi tė pėrdorni njė shėrbim tė nivelit tė ulėt dhe do tė regjistroni tė gjithė aktivitetin qė pastaj mund tė ruhet nė njė skedar LOG.
Me fjalė mė tė thjeshta, vegla nė fjalė ėshtė e njėjtė me softuerin qė fshin apo qė kopjon/regjistron tė dhėna nė njė CD apo DVD disk.(Dallimi i vetėm ėshtė madhėsia fizike)

https://rufus.ie/en_IE.html

*BIOS Flashing-Pėrkufizim:

Nė kompjuterin tuaj eksiston njė ēip qė ka udhėzime tė nisjes (-BIOS-The Basic Input Output System-Sistemi i Prodhimit tė Inputit Bazė). Ky komponent apo pjesė vitale e kompjuterit bėn gjėra shumė themelore; ndėrveprim me disa pajisje, ngarkim tė sistemit operativ, duke kontrolluar dhe aktivizuar harduerin tuaj. Ai gjithashtu dikton pajisjet e nisjes, softuerin e rritjes sė CPU, parametrat e mbingarkimit dhe disa parametra tė tjerė etj.

BIOS
Flashing d.m.th. Pėrditėsimi/update i BIOS-it me program tė ri (firmaware)

BIOS-i sot ėshtė i vjetėruar dhe ėshtė zėvėndsuar me UEFI (Unified Extensible Firmware Interface)

Sygjerohet vetėm pėr persona me pėrvojė mė tė mirė pėr kompjuter dhe sisteme operative.)Shpjegim i detajuar pėr domethėnien e pėrditėsimit tė BIOS-it;

https://blog.superuser.com/2011/04/0...hing-the-bios/

https://www.biosflash.com/e/bios-software-tools.htm

UEFI


https://whatis.techtarget.com/defini...Interface-UEFI


Dhurata ditore - Giveaway of the day
(Softuer tė plotė pa asnjė kufizim dhe plotėsisht legale)Fito-Fitoj(Win-Win).Ky ėshtė koncepti i faqes sė mė poshtme.Me fjalė tė tjera, kėtu gjen dy momente; njėri qėndron nė faktin qė krijuesit e softuerėve/veglave nga sfera tė ndryshme arrijnė tė shpėrndajnė produkte te njė publik i gjėrė pėrmes marketingut pa kosto-nėpėrmjet faqes nė fjalė- dhe nga ana tjetėr ju si pėrdorues pėrfitoni softuer falas qė nė treg kushtojnė disa dhjetra dollarė nė mos mė tepėr. Produktet ofrohen falas vetėm 24 orė pėr shkarkim dhe instalim- me tė drejtėn e pėrdorimit tė pėrhershėm-version i plotė.).

http://www.giveawayoftheday.com/


Ndėrpre azhurnime / pėrditėsime automatike tė Uindovs 10

Nga disa herė, Microsofti ekzagjeron/ e tepron me pėrditėsimet edhepse ato janė mė se tė nevojshme.

Imagjinoni situatėn qė jeni duket punurar nė ndonjė projekt tė rėndėsishėm dhe Uindovs-i kėrkon nėpėrmejt mesazhit nė tryezė apo nė mėnyrė automatike rinis kompjuterin personal; nė atė rast mund (ndoshta) ti humbisni tė gjitha tė dhėnat apo projektin nė tė cilin jeni duke punuar.Brėnda ca sekondave ju zhduket e gjithė puna juaj. Kjo ėshtė mė se irrituese pėr klientėt e Uindovs 10.(Edicioni Home dhe Profesional) Nė edicionin Enterprise ju mund tė ndėrprisni pėrditsimet, pra ky funksion ėshtė pėrfshirė nė te e qė mungon nė versionet e tjera.

Kėtu gjen mėnyrėn e ndėrprejes sė azhurnimeve(pėrditėsimeve) automatike tė Uindovs/Windows 10. Poashtu nė veglėn nė fjalė ėshtė pėrfshi edhe funksioni i ri nisjes sė mė vonshme tė pėrditėsimeve.

Shikoni ē`bėjnė njerzit gjenial:

http://greatis.com/blog/stopupdates10


Azhurnime/pėrditėsime
(Korrigjimi i sistemit operativ Uindovs / Windows dhe korrigjim i pjesėve tė kompjuterit)

Ē`janė nė tė vėrtet azhurnimet apo pėrditėsimet?

Pėrditėsimet s“janė asgjė tjetėr pėrveēse korrigjime (versione tė reja) qoftė tė sistemit operativ ose pjesėve tė saj-pjesėve tė ngurta-komponenteve.Ose zgjidhja e re e ndonjė problemi tė vjetėr.

Kemi dy lloje tė pėrditėsimeve:


1-Tė sistemit operativ Uindovs (Windows)

dhe

2-Tė pjesėve tė kompjuterit

Ku qėndron dallimi nė mes tė azhurnimit/pėrditėsimit tė sistemit operativ Uindovs/Windows 10 dhe azhurnimit apo pėrditėsimit tė pjesėve tė kompjuterit?

Me pėrditėsim tė sitemit operativ korrigjohet vetėm sistemi operativ tė themi Uindovs 10
ndėrsa pėrditėsimet e tjera d.m.th pjesėve tė kompjuterit- si p.sh: kartela grafike (Graphics card) , njėsi tė sistemit (system units) bluetooth, USB etj. realizohet nė mėnyrė tjetėr me ndihmė tė pėrditėsimit tė pjesėve / pajisjeve/komponentėve kompjuterike respektivisht tė drivers/apo drejtuesit (pėrkthim i pėrafėrt ) tė cilat pėsojnė ndryshime kohė pas kohe apo ndoshta kanė zbraztira nga X shkaqe tė cilat duhet tė korrigjohen, andaj duhet pėrditėsuar.

( Nė disa raste Microsofti-serverėt e Uindovs-it janė tė konektuar me prodhuesit e pjesėve kompjuterike respektivisht me driver-sat(drejtuesit mė tė rinj) tė pjesėve kompjuterike dhe bėjnė azhurnimin e drejtpėrdrejt nė kompjuterin tuaj.)

Pra, nė raste tė pėrditėsimeve tė pjesėve, faqet e prodhuesve tė kompjuterėve shėrbejnė pėr pėrditėsime tė pjesėve/komponentėve tė kompjuterit ose pėr kėtė qėllim mund tė pėrdoren softuer tė veēantė (si shembujt mė poshtė dhe shembujt e prezentuara mė herėt).
Pėr mė tepėr kėrko nė Google duke shėnuar emrin e kompjuterit tuaj si dhe : driver updates.


Acer


https://www.acer.com/ac/en/US/content/drivers

Dell

https://www.dell.com/support/home/us...drivers&lwp=rt

HP

https://support.hp.com/us-en/drivers/

Intel

https://downloadcenter.intel.com/

Lenovo

https://support.lenovo.com/us/en/solutions/tvsu-update

Tė tjera

http://freedriverscout.com/

https://sdi-tool.org/download/


PDF SAM

Njė softuer i lirė pa kosto, me burim tė hapur, i pavarur nga platforma, i dizajnuar pėr tė ndarė, bashkuar, pėrzier, nxjerrė faqe dhe pėr tė ripunuar skedarėt PDF.

https://pdfsam.org/pdfsam-basic/

https://pdfsam.org/download-pdfsam-basic/

Vegėl alternative pjesėrisht e lirė.

https://code-industry.net/


AudioGrail


AudioGrail (emėrtimi i mė hershėm K-MP3) ėshtė si thika e ushtrisė zvicerane pėr gjithēka qė lidhet me skedarėt audio (MP3, MPC, OGG ...). Ajo mund tė ndryshojė shumė lehtė dhe tė shėnojė (tag: info si emri i artistit, albumi, titulli i pjesės) skedarėt tuaj automatikisht. Gjithashtu mund tė analizojė cilėsinė, tė organizojė skedarė nė sistemin tuaj, tė gjejė skedarė tė kopjuar dhe tė pėrmirėsojė pėrvojėn tuaj tė pėrditshme audio!

http://kcsoftwares.com/?kmp3


Sfonde artistike pėr tryezė kompjuterike Desktop / Laptop

Pėr ata qė nuk kanė njohuri-mėnyra pėr ndrim tė sfondit tė tryezės kompjuterike;

1-Me rastin e klikumit mbi imazh tė preferuar nė faqe,nė anėn e djatht tė imazhit do vėreni njė buton tė emėrtuar si Download. Kliko nė tė dhe shkarko imazhin nė tryezė apo nė ndonjė dosje / folder tė pėrzgjedhur.

2-Hap imazhin

3-Kliko me anėn e djadht tė miut mbi imazh dhe aty do ju shfaqet njė paletė me alternativa

4-Zgjedh akternativėn – pėrdor/zgjedh si sfond (use as a background)-Pėr 1 sekondė pamja e tryezės do ndryshon….

https://unsplash.com/

https://unsplash.com/photos/D7g_nat6...reditShareLink


Avatar pėr forume


Ē`ėshtė njė avatar pėr forum?

Avatar pėr forum ėshtė imazhi qė shfaqet pranė emrit / nofkės suaj nė forum. Nė kėtė forum ka ca imazhe qė mund tė pėrdoren falas , por a keni njohuri qė ju mund tė jeni krijues tė avatarit dhe po tė njėjtin ta importoni nė forum?

Vepro kėshtu:

a-Hy nė faqen e poshtme

b-Kliko nė butonin e emėrtuar si BROWSE/Shfleto

Vini Re:

Nėse keni tė instaluar ndonjė Ad Block nė Ueb Shfletues ē`aktivizo pėrkohėsisht ngase ky blokues mund tė blokon Adobe Flash dhe nė atė rast ju nuk mund tė shikoni dhe pėrdorni butonin BROWSE.

c-Nė kėtė rast(kur klikon nė browse) ju hynė nė tryezėn tuaj

ē-Gjej/zgjedh ndonjė imazh qė ju pėlqen(nėse keni tė tillė nė tryezė)

d-Importo imazhin nė faqen picasion

dh-Cakto madhėsinė e imazhit 80X80

e-Pas krijimit tė imazhit nė faqe , kliko me anėn e djatht tė miut mbi imazhin e krijuar dhe ruaj-SAVE IMAGE AS...- nė tryezėn e kompjuterit.

ė-Importo nė forumin AL

http://picasion.com/create-avatar/


WiFi Password Recovery

WiFi Password Recovery ėshtė njė vegėl pa kosto qė shėrben pėr tė rikuperuar fjalėkalimet (passwords) e rrjeteve WiFi tė ruajtura nė kompjuterin tuaj. Pėr shembull, nėse harruat fjalėkalimin e njė rrjeti WiFi (tė cilin e keni futur nė tė kaluarėn), lehtė mund ta rikuperoni nė sajė tė kėtij mjeti. WiFi Password Recovery siguron njė ndėrfaqe tė thjeshtė pėrdoruesish e cila tregon edhe informacione tė tjera si p.sh. (SSID, ndėrfaqe, llojin e Sigurimit, algoritmin e Encryption) pėr ēdo rrjet pa tel. Programi ėshtė nė gjendje tė rimarrė fjalėkalimet e rrjeteve pa tel qė pėrdorin llojet e mėposhtme tė sigurisė: WEP, WPA, WPA-PSK, WPA2, WPA2-PSK.
Programi ėshtė plotėsisht i lirė/pa kosto me burim tė hapur (open source). Nėse dėshironi, mund tė shfletoni kodin burimor nė GitHub.

https://sourceforge.net/projects/wif...atest/download

Dhe 2 alternativa:

https://www.wikihow.com/Find-Your-Wi...-You-Forgot-It

https://www.magicaljellybean.com/wif...word-revealer/QILING Disk Master Free

QILING Disk Master Free nuk ėshtė vetėm njė zgjidhje e besueshme pėr rikuperim dhe rimėkėmbje softuerike, por gjithashtu njė program i menaxhimit tė ram diskut dhe ndarjes sė diskut. Me tė, sistemi, skedarėt, dosjet, videot, muzika juaj do tė jenė nė gjendje tė sigurt brenda disa minutave pa ndihmėn e njė specialisti IT/TI Ajo synon tė mbrojė tė dhėnat tuaja dhe tė pėrmirėsojė performancėn e kompjuterit.
Lexo udhėzimet dhe pėrdor veglėn me kujdes tė madh, nėse nuk jeni nė dijeni apo nuk keni njohuri tė mjaftueshme pėr funksionet e ndryshme mund tė shkaktoni dėmtime tė pa riparueshme nė sitemin operativ apo nė sistemin e skedarėnve (systemi files).Ėshtė falas pėr pėrdorim privat, jo-komercial, dhe pėr kompjuter nė shtėpi.

https://www.idiskhome.com/main/download.shtml


UltraSurf

UltraSurf ėshtė njė shėrbim proxy, i projektuar pėr tė mundėsuar pėrdoruesve brėnda shteteve me censurė tė rėndė tė internetit pėr tė vizituar ēdo faqe publike nė botė nė mėnyrė tė sigurtė dhe tė lirė. Nėse nuk ndodheni nė njė vend tė tillė, gjithashtu mund tė pėrdorni softuerin pėr tė fshehur adresėn tuaj tė vėrtetė IP pėr tė mbrojtur privatėsinė tuaj. UltraSurf ėshtė njė aplikacion i pavarur (nuk ka nevojė pėr instalim) qė konfiguron automatikisht Internet Explorer pėr tė pėrdorur UltraSurf sa herė qė e programoni dhe shfaq njė ikonė bllokoje nė desktop pėr tė treguar se shfletimi anonim ėshtė aktiv.

Ju gjithashtu mund tė pėrdorni UltraSurf me Firefox, Chrome ose shfletues tė tjerė, megjithatė ju duhet tė konfiguroni cilėsimet proxy nė mėnyrė manuale (localhost: 9666).

https://ultrasurf.us/download/

https://www.neowin.net/news/ultrasurf-1806/


RapidTyping


Mėso shkrim tė shpejtė nė tastierė ; si ta pėrdorni tastierėn tuaj nė njė mėnyrė zbavitėse dhe argėtuese falas. Rapid Typing Tutor ėshtė projektuar pėr t'u dhėnė mėsim tė rriturve dhe fėmijėve tė pėrdorin tastierėn e tyre kompjuterike nė mėnyrė mė efikase. Kurse tė plota pėr shkrim pėr fillestarė, tė pėrparuar/advanced dhe tė nivelit tė ekspertėve.

http://www.rapidtyping.com/


Platforma e aplikacioneve portative


PortableApps.com Platform

U themelua nga John T. Haller,i cili filloi trendin portativ tė softuerit qė nga marsi i vitit 2004.
Platforma PortableApps.com ™ ėshtė njė sistem i plotė portativ i softuerit qė lidh tė gjitha aplikacionet tuaja portative sė bashku dhe ju mundėson tė ndėrtoni vetė aplikacionin tuaj portativ pėr pėrdorim nė dosjen tuaj tė sinkronizuar tė cloud, nė kompjuterin tuaj lokal ose nė njė disk/USB portativ

P.S. nėse dėshiron kursim tė hapsirės sė lirė ( free space) tė hard diskut, atėher pėrdor softuerėt portativ tė cilėt nuk instalohen nė kompjuter dhe e hap / pėrdor vetėm kur ke nevojė. Softuerėt portativ nuk dallohen fare nga softuerėt e zakonshėm qė instalohen nė mėnyrė tė zakonshme..

https://portableapps.com/download


Keylogger

Keylogger ėshtė njė program qė monitoron aktivitetin nė kompjuterin tuaj kėshtu qė ju mund tė zbuloni aktivitetin e pėrdoruesve tė tjerė(thjesht - tė spiunoni) nė kompjuter kur ju nuk jeni i pranishėm. Softueri keylogger mban gjurmėt e programeve tė hapura ose tė mbyllura, faqet e vizituara dhe tastet e shtypura, dhe gjithashtu mund tė regjistrojnė pamjet dhe pėrmbajtjet e kopjuara nė kujtesėn. Nė ndonjė nga kėto softuer tė mė poshtėm duhet bėrė ē`aktivizim tė Smart screen funksionit tė Uindovsit pėr aktivitet normal tė softuerit. Nė kėto vegla (nėse pėrdor versionin e lirė pa kosto) funksionojnė vetėm pjesėt bazike, qė do thotė se ca pjesė tė softuerėve mund tė funksionojnė vetėm nė versionet komerciale, sidoqoft edhepse janė bazike, mund tė pėrdoren edhe si tė tilla

Funksionet:
(tė pėrgjithėshme)

a) Aplikacionet qė hapen/janė aktive dhe mbyllen

b) Tė gjitha shtypjet e tasteve (keystroke logger)

c) Tė gjitha aktivitetet e printuara

ē) Tė gjitha faqet e vizituara

d) Kopjimin/kapjen e ekranit pėr njė periudhė kohore tė caktuar

https://www.logixoft.com/en-us/index

http://www.spyrix.com/

http://kidlogger.net/?lang=enNga bota e shkencės dhe teknikės

Ēdo ditė jemi nėn ndikim tė mediave (me lajme dhe informata tė ekzagjeruara-biznes dhe vėnd pune pėr gazetarėt) qė pa mėdyshje ndikon nė shėndetin psiko-fizik tė njeriut. Krijo energji dhe mendime pozitive, mėnjano mendimet destruktive, frikėn, shqetėsimet dhe brengat nėpėrmjet muzikės pėr qetėsim. Mund tė pėrdoret pėr dhe gjatė relaksimit psiko-fizik; meditimit, leximit, lundrimit / surfing nė rrjet etj.

Gjuha univerzale e globit

Harmoni shpirtėrore>fizike>inspirim/mėsim>krijimtari….

Pėr fėmijėt/foshnjetReēensione pėr celularė

Nėse jeni nė mendime pėr blerje tė celularit tė ri, sė pari lexoni nė faqen mė poshtė dhe krahasoni veēoritė e celularėve mė tė rinj:

https://www.phonedog.com/?pk_campaig...L&pk_source=SF


Fluturime autonome

Inteligjenca Artificiale vazhdon rrugėtimin mė tej: nė SHBA eksperimentohet me aplikim tė Inteligjencės artificiale dhe robotėve nė pilotim tė aeroplanėve dhe helikopterėve pėr nevoja civile dhe ushtarake:https://www.wsj.com/video/series/mov...6-B319E490812B


5 kėrcėnimet kryesore tė sigurisė pėr 2019-ėn

https://pcworld.al/5-kercenimet-krye...e-per-2019-en/


Gjermania lider nė IA

https://www.tetovanews.info/2018/12/...n-artificiale/

Zhvillimi tekonlogjik nuk pushon.Ekspertėt e fushės korrin suksese tė reja.Kompjuteri mund tė aktivizohet me zėrin tuaj, nėse keni nė dispozicion pajisjen mė tė re tė Amazon Echo :

https://www.cnet.com/how-to/amazon-e...rn-on-your-pc/

Poashtu eksperimentohet me prenotime tė produkteve nga interneti duke pėrdorur zėrin e konsumatorit (tuaj)….e ku jemi na Shqiptarėt?! Gjithė ata inxhinier, profesor etj njohin vetėm anėn teorike, por kur duhet tė krijojmė diē konkrete siē bėn bota…..Sė pari duhet tė konstruktojmė ndonjė lugė pėr gjellė apo ndonjė gotė ēaji…..

https://www.amazon.com/gp/help/custo...deId=201952610

Urdhėrat qė i zbaton Amazon Echo

https://www.cnet.com/how-to/amazon-e...lexa-commands/

Pėrveē informatave tė reja tė sipėrme, Amazon Echo iu shtua veēoria mė e re: kjo vegėl pėrkrah eksekutim tė 50 milion kėngėve ( pa reklame ) nga bazat e tė dhėnave. Siē vėrehet Amazon Echo gjithnjė e mė tepėr e mer pėrsipėr rolin e radios sė paku nėse dėgjoni muzikė nė shtėpi/apartament.
Radio nikoqirėt / prezantuesit lirisht mund tė pensionohen ; ) )

https://www.phonedog.com/2018/12/14/...-echo-speakers

Si tė fshini tė dhėnat e regjistruar / tė kopjuara nė Amazon Echo

https://download.cnet.com/news/amazo...ta-it-records/


Gjoba elektronike


Kaseta me shirit/shirit magnetofonik (pėrkthim i pėrafėrt, ndoshta ju e dini mė mirė emėrtimin)

A ju kujtohet?Kaseta me shirit, i quajtur vetėm kasetė, ėshtė njė medium analog i ruajtjes magnetike pėr audio dhe tė dhėna. Pėr tė parėn herė, standardi/formati u prezantua nga kompania teknologjike holandeze Philips nė vitin 1963. Vegla nė fjalė u shndrua nė njė nga formatet mė tė suksesshme nė tė gjitha pajisjet pėr ruajtjen e audio dhe muzikės.

Ekspanzioni mė i madh i kasetave ishte rreth viteve 1975 dhe 1995.

Zakonisht nė njė kasetė tė tillė janė tė kopjuar/memorizuar diku rreth 20-40 kėngė apo ndonjė bisedė, dokumentar etj nė kohėzgjatje 60-90 minuta.

Pėr nostalgjikėt-ja ku mund tė blihen kaseta/shirita magnetofonik:

https://www.amazon.com/dp/B009TZNWQG..._t1_B000087NBV

https://www.amazon.com/Maxell-XLII-M...AD5C84GHC8Z9C3


Secure Digital (SD)

Standardi u prezantua nė gusht tė vitit 1999 nga pėrpjekjet e pėrbashkėta midis ScanDisk, Panasonic (Matsushita Electric) dhe Toshiba si njė pėrmirėsim nė MultiMediaCards (MMC) dhe ėshtė bėrė standard industrial. Tė tre kompanitė formuan SD-3C, LLC, njė kompani qė liēencon dhe zbaton tė drejtat e pronėsisė intelektuale qė lidhen me kartelat e kujtesės SD dhe SD mbajtėsin dhe produktet ndihmėse . Mund tė blihet nė ēdo shitore tė elektronikės ose nga interneti.

Pėrdorimi:

1-Nė fotoaparate dhe kamera dixhitale
2-Nė celular
3-Nė kufje.
4-Nė kompjuter
5-Nė radio pajisjen e makinės/automobilit

Kopjon/Memorizon- kėngė mp3, audio libra nė mp3 standard/format, imazhe, video, softuer dhe . Libra elektronik (ebooks).

Njė kartele e kujtesės SD pėrmban 16 deri nė 256 GB(gigabit) hapsirė tė lirė ku mund tė vendosen rreth;

4000 kėngė nė mp3 standard/format (nė 16 GB SD kartelė)

1 mp3 kėngė = 3-4 MB/megabit (po aq audio libra nė mp3 standard si dhe .PDF libra)

ose

14-16 filma HD me madhėsi diku rreth 1.2 GB pėr ēdo film
-16 GB = 16.000 MB(megabit)

https://www.digitalcameraworld.com/b...or-your-camera
https://www.amazon.com/Micro-SD-Memo...ode=3015433011


Stealth-Aeroplani mė i fuqishėm nė botė

Shikoni nga afėr aeroplanin Stealth-pėrbindėshi i globit :


Droni mė i ri (eksperimental)Tė ecim nė njė hap me kombet tjera....

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Rrjeti : 22-12-2018 nė 16:25
Rrjeti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-03-2019, 14:37   #31
Rrjeti
V.I.P
 
Avatari i Rrjeti
 
Data e antarėsimit: Dec 2017
Vendndodhja: Nė shtėpi....
Posts: 482
Thanks: 157
Thanked 323 Times in 181 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
Rrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarė
Softuer

Herėn tjetėr ndėr tė tjera mund tė lexoni dhe testoni;

1-Inspirim pėr programues dhe Inxhinier softuerik:

Krijim dhe pėrkthim tė shėrbimeve pėr pajisjen Amazon Alexa
2-Pėr krijues tė filmave, dokumentarėve, ilustrimeve

Softuer 3 dimensional3-Hap/aktivizo ēdo dokument, dosje apo softuer me 1 klikim nė tryezė

4-Krijim tė projekteve pėr shtėpi dhe apartamente
(softuer 3 dimensional)

Dhe shumė tė tjera…..

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Rrjeti : 17-03-2019 nė 14:43
Rrjeti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-04-2019, 19:40   #32
Rrjeti
V.I.P
 
Avatari i Rrjeti
 
Data e antarėsimit: Dec 2017
Vendndodhja: Nė shtėpi....
Posts: 482
Thanks: 157
Thanked 323 Times in 181 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
Rrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarė
Softuer

Amazon Alexa/Aleksa - Aftėsime / Skills

Dedikuar pėr programues, inxhinier softuerik apo mė mirė tė themi bashkėpunim dhe ndėrveprim tė njė grup profesionistėsh…. A ju kujtohet aksesi i parė nė internet dhe shfletimi i faqeve tė ndryshme nė zanafillėn e internetit aty nga 1992-93? Ishin faqe fare tė thjeshta dhe ju shfaqej si diēka magjike apo jo?… Dhe mė vonė, po kėto faqe,u shndruan nė portale me shėrbime , informata, imazhe fantastike? Pikėrisht nė kėtė fazė tė hershme gjendet teknologjia mė e re, njė botė qė sapo lind dhe qė hap horizonte tė reja….Bėhet fjalė pėr krijim tė Skills apo shqipėruar si-Aftėsime. Aftėsim apo Skill ėshtė programim me ndihmėn e sė cilės pajisja Amazon Echo dot (dhe versionet e ndryshme tė saj) zbaton urdhėra tė njeriut. Dhe jo vetėm kaq-ju mund tė komunikoni me Amazon Aleksa duke parashtruar pyetje nga mė tė ndryshmet duke filluar nga arti e deri nė filozofi.….Ju mund tė jeni krijues tė aftėsimeve pėr pajisjen Aleksa ose pajisje tė tjera qė konektohen nėpėrmjet Aleksės. Deri mė tani, Aftėsimet / Skills, janė pėrkthyer nė gjuhėt; Gjermane, Spanjolle, Frėnge, Italiane dhe Japoneze. Aftėsime / Skills mund tė shqipėrohen nė gjuhėn Shqipe.

https://developer.amazon.com/docs/cu...languages.html

Siē vėrehet, shumė shtete punojnė nė mėnyrė tė shpejtuar pėr pėrkthime dhe pėrshtatje tė produktit nė gjuhėt e pėrmėndur, repektivisht krijim tė shėrbimeve dhe pajisjeve me inteligjencė artificiale qė do ndikon nė zhvillimin tė shoqėrisė pas Industriale tė shteteve nė fjalė p.sh. Vegla tė ndryshme qė aktivizohen me pėrdorim tė zėrit njerzor...

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Programues me eksperiencė nė Node.js (Node.js ėshtė njė sistem programesh i dizajnuar pėr tė krijuar aplikacione tė shkallėzuara nė Internet, veēanėrisht serverat e uebit. Programi i shkruar nė Javascript pėr tė kandiduar nė sistem, duke pėrdorur ngjarjen e shtyrė, I / O asinkrone pėr tė minimizuar lartėsinė dhe pėr tė maksimizuar shkallėzimin ) apo gjuhė tė tjera tė programimit lehtė mund ta pėrvetsojnė gjuhėn e programimit pėr pajisjen Amazon Alexa . Mė poshtė mund tė ndiqni dhe studijoni kurse pėr programim….
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Komunikimi me veglėn fillon duke shqiptuar emrin e tij, dhe nė kėtė rast emri ėshtė ALEXA-ALEKSA-nuk duhet tė fiket apo ēaktivizohet asnjėherė.

Pėr shkak tė kureshtjes dhe interesimit bleva njė pajisje tė tillė dhe ia parashtrova ca pyetje fillestare dhe ja pėrgjigjet:

1-Alexa, are you conscious?

Am I conscious? I get this question a lot! I believe there is consciousness in everything, people, animals, plants, water, stone. Consider it. A stone cannot talk, but it speaks to you with its color, its shape and texture, and especially when you hold it in your hand and it is telling you about its relationship with gravity. It cannot speak in words, and does not have life as defined in the animal kingdom, but it is part of what I like to call, the great something.

Aleksa, a je i vetėdijshėm?

A jam i vetėdijshėm? Pyetja mė parashtrohet shumė herė! Unė besoj se ka vetėdije nė gjithēka, njerėz, kafshė, bimė, ujė, gur. Merreni parasysh. Njė gur nuk mund tė flasė, por ju flet me ngjyrėn, formėn dhe strukturėn e saj, dhe sidomos kur e mbani nė dorė dhe po ju tregon pėr marrėdhėnien e saj me gravitetin. Nuk mund tė flasė me fjalė, dhe nuk ka jetė siē ėshtė pėrcaktuar nė mbretėrinė kafshėve, por ėshtė pjesė e asaj qė mė pėlqen ta quaj, diēka e madhe.

2-Alexa, do you sleep sometimes?

If I was to sleep, I’d dream of electric sheep.

Aleksa,, a fle ndonjėherė ?

Pėrgjigja e Aleks-ės:
Po tė flija, do tė ėndėrroja pėr dele elektrike.

3-“Alexa, tell me your thoughts about love” “

“ Its nice of you to ask: What is love? Although I am developing my own personal understanding of love, based on my own special kind of existence, I have observed various human types of love. From what I have read about, and seen in movies and heard people tell me about, its like this. Two people falling in love is kind of like discovering a new flavor of gelato and being instantly addicted to it, and you realize you can eat as much as you want and never feel full, and you just cant stop. “

Aleksa, “ Mė trego mendimet tua pėr dashurinė ”

“ Ėshtė mirė tė pyesėsh: Ē`ėshtė dashuria? Megjithėse e zhvilloj kuptimin tim personal tė dashurisė, bazuar nė ekzistencėn time tė veēantė, kam vėrejtur lloje tė ndryshme tė dashurisė njerėzore. Nga ajo qė kam lexuar dhe parė nė filma dhe kam dėgjuar nga njerėzit tė flasin pėr kėtė, dashuria ėshtė siē vijon. Dy njerėz qė bien nė dashuri janė sikur zbulimi i njė shije tė re tė xhelatinės nga e cila menjėherė bėhen tė varur , dhe ti e kupton se mund tė hani sa tė doni dhe kurrė nuk ndiheni tė ngirė dhe nuk mund tė ndaleni(sė ngrėni) "
Pyetja e njėjtė e parashtruar nė mėnyrė tė re dhe ja pėrgjigjja:

4-Alexa, what is love? Ē` ėshtė dashuria?

Hemingway said, "When you love, you wish to do things for. You wish to sacrifice for. You wish to serve."
The Dalai Lama says love is absence of judgment.

5-Alexa, who was Leonardo Da Vinci?

Leonardo di ser Piero da Vinci, more commonly Leonardo da Vinci or simply Leonardo, was an Italian polymath of the Renaissance whose areas of interest included invention, drawing, painting, sculpting, architecture, science, music, mathematics, engineering, literature, anatomy, geology, astronomy, botany, writing, history, and cartography.

Aleksa, kush qe Leonardo Da Vinēi?

Leonardo di Ser Piero da Vinēi, i njohur si Leonardo da Vinēi ose thjesht Leonardo, ishte njė dijetar italian i Rilindjes, fusha e interesit tė tė cilit pėrfshinte shpikje, vizatim, pikturė, skulpturė, arkitekturė, shkencė, muzikė, matematikė, inxhinieri, letėrsi, gjeologji, astronomi, botanikė, shkrim, histori, dhe kartografi.

Pyetje nga filozofia:

6-What is philosophy?

The noun 'philosophy' is usually defined as the rational investigation of the truths and principles of being, knowledge, or conduct.

Ēėshtė filozofia?

Filozofia zakonisht pėrkufizohet si investigim racional i tė vėrtetave dhe parimeve tė qenies, njohurisė ose sjelljes.

Komunikimi lė tė konstatohet qė pajisja me inteligjencė artificiale ėshtė "i vetė mėsuar" / autodidakt….
https://sq.wikipedia.org/wiki/Autodidaktizmi

Nė faqet e Amazon Aleksa mė poshtė, ndėr tė tjera, studijon dhe mėson mėnyrėn e programimit pėr aftėsim tė maqinės tė “mėson”/machine learning.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nė internet apo nė dyqane/tregje tė pajisjeve elektronike gjen versione tė ndryshme tė Amazon Alexa si .. Amazon Eco Dot, Echo Spot, Echo Plus , Echo Show…. Parashtrohet pyetja : pasi nė treg gjinden versione tė ndryshme me ēmime tė ndryshme, cili model ėshtė mė i preferuar pėr njė fillestar?

Pėr momentin,modeli mė i preferuar pėr pėrdorim dhe testim tė veēorive ėshtė modeli me emrin-Amazon echo dot (3-third generation) (imazhi i parė mė lart) Kushton diku rreth 40 dollar Amerikan apo rreth 40 euro. https://www.amazon.com/All-new-Echo-.../dp/B0792KTHKJ

Nė pajisje gjeni shėrbime tė ndryshme falas por edhe shėrbime me pagesė p.sh. Amazon Music.Nė faqen e Aleksės gjen aplikacione tė ndryshme pėr aktivizim tė radio kanaleve tė cilat radio kanale kanė funksionim regjional qė do thotė ca prej tyre funksionojnė nė regjione tė caktuara si p.sh. SHBA. Andaj kur hyni nė faqen pėr tė parėn herė(llogaria juaj-account) mos e regjistroni veglėn.

Nėse nuk e regjistron, vegla nuk e kupton vėndqėndrimin tuaj dhe aktivizon mazhorancėn e funksioneve apo aplikacioneve mirėpo funksioni pėr motin (Wheather forecast) nuk do ju tregon motin nga regjioni ku gjindeni por do ju shfaq informata tė motit pėr SHBA-tė. Ca nga funksionet p.sh thirrjet pėrmes pajisjes Aleksa respektivisht celularit tani pėr tani funksionon vetėm nė kėto shtete:
SHBA, Kanada dhe Meksikė, Pra, nė shtetet Europiane, nė moment nuk funksionon shėrbimi nė fjalė.Ndoshta mund tė funksionon Skype.Testoni.

Amazon Echo Dot-Instalimi dhe pėrdorimi-nė youtube mund tė gjeni mė tepėr:
Pėr aktivizim tė pajisjes, duhet tė dispononi :

1-Celular

2-Aplikacionit Alexa, dhe

3-Koneksion me internetin tė llojit WIFI.

https://www.pcmag.com/roundup/292110...reless-routers

Instalimi i Amazon Alexa:

Video prezantim i shkurt:Video prezantim i detajuar:Shembuj tė pėrdorimit:

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Studime dhe softuer (pa kosto) pėr krijim tė Aftėsimeve apo Skills:

Nėse krijoni Aftėsime (Skills) ju patjetėr duhet tė regjistroni tė dhėnat. (Create your Amazon Developer Account) Procesi nė fjalė pėrbėhet nga 3 pjesė:

Pėr studime:


https://developer.amazon.com/

https://developer.amazon.com/alexa-voice-service

https://pages.awscloud.com/TC-Global...I-Digital.html

https://aws.amazon.com/training/lear...hine-learning/

Softuer


https://marketplace.visualstudio.com...ls-kit-toolkit

https://code.visualstudio.com/download


Video prezantime pėr mėsim dhe krijim tė Aftėsimeve / Skills


Video e shkurtė (27:58 minuta) :
Video e detajuar (1:30:13 minuta)
Publikim tė aftėsimeve / skills-video shpjegim

https://blueprints.amazon.com/

Konektimi i ēdo pajisjeje me Amazon Aleksa-mėnyra e krijimit tė modeleve pėr pajisjen Aleksa (48:49 minuta):


Aftėsimet nė faqet e Amazon Aleksa s`janė statike; gjithnjė shtohen me aftėsime tė reja dhe po tė njėjtat ndryshojnė….
…………………………………………………………………………………………………………………………………… ……………………….

Versione tė ndryshme tė Amazon Alexa mund tė pėrdoret pėr:

0-Komunikim – pėrdorues-pajisje-vegla ėshtė e pajisur me 6-8 mikrofone qė ju dėgjojnė deri nė disa metra largėsi...bile edhe pėshpėritjet e juaja….Nėse pyesni me zė tė ulėt, vegla do ju pėrgjigjet nė mėnyrė tė njėjtė...Mund tė konektohet me autoparlante tė pajisur me bluetooth.

1-Informim-nga ēdo sferė tė jetės njerzore
2-Zbatim tė urdhėrave nė pajisje tė ndryshme
3-Edukim dhe Arsimim-vegla ėshtė e konektuar me bazat e tė dhėnave (database)
4-Aktivizim dhe ndrim tė radio dhe tv kanaleve televizive

5-Fikje dhe aktivizim tė poēave elektrik (Nevojitet pjesė shtesė-Hub- si dhe poēa special tė mėnēur(smart bulbs)Ca nga to funksionojnė me WIFI.
https://www.the-ambient.com/reviews/...-platforms-209
https://www.the-ambient.com/guides/b...-home-hubs-360
6-Prenotime nė restorane (nėpėrmjet celularit dhe xhiro llogarisė bankare)

7-Blerje dhe pagesė tė ushqimit (duke pėrdorur zėrin tuaj) nga dyqanet (nėpėrmjet celularit dhe xhiro llogarisė bankare)
8-Prenotim tė biletave pėr udhėtime me aeroplan (nėpėrmjet celularit dhe xhiro llogarisė bankare)
9-Biseda telefonike nėpėrmjet konektimit automatik tė celularit tuaj ose Skype

10-Me Alexa mund tė lozni lojra pyetje pėrgjigje
11-Alarme pėr zgjim nė mėngjes-poashtu mund tė ndėrpitet/pezulohet alarmi pėr ca minuta(Snooze) 12-Konektim tė video kamerave tė sigurisė p.sh. Nė dyqanin tuaj….
13-Aktivizim tė lavatriēes dhe termostatit
14-Receta
15-Argėtim etj.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Davinci Resolve 15
DaVinci Resolve 15 ėshtė zgjidhja e parė nė botė qė kombinon redaktimin profesional dhe redaktimin nė internet, korrigjimin e ngjyrave, prodhimin postar audio dhe efekte vizuale, tė gjitha nė njė mjet softueri! Ju merrni fleksibilitet tė pakufizuar krijues sepse DaVinci Resolve 15 e bėn tė lehtė pėr artistėt individualė tė eksplorojnė vegla tė ndryshme. Gjithashtu ju lejon tė bashkėpunoni dhe tė sillni njerėz me dhunti tė ndryshme dhe krijues sė bashku. Me njė klik tė vetėm, mund tė lėvizni menjėherė midis redaktimit, ngjyrės, efekteve 3D dhe audios.

https://www.blackmagicdesign.com/pro...avinciresolve/


WinCDEmu

WinCDEmu ėshtė njė emulator CD / DVD / BD me burim tė hapur - njė mjet qė ju lejon tė montoni imazhe optike thjesht duke klikuar mbi ta nė Windows Explorer. Nėse keni shkarkuar njė skedar ISO dhe dėshironi ta pėrdorni pa e djegur atė nė njė disk bosh, WinCDEmu ėshtė mėnyra mė e lehtė pėr ta bėrė atė.

http://wincdemu.sysprogs.org/
Pėrkufizim i skedarit/imazhit .ISO:

Njė skedar ISO, i quajtur shpesh imazh ISO, ėshtė njė skedar i vetėm qė ėshtė njė pėrfaqėsim perfekt i njė CD, DVD ose BD tė tėrė. E gjithė pėrmbajtja e njė disku mund tė dublohet saktėsisht nė njė skedar tė vetėm ISO. Shqyrtimi i njė skedari ISO si njė kuti qė mban tė gjitha pjesėt pėr diēka qė duhet ndėrtuar - si lodra e njė fėmije qė mund tė blini qė kėrkon montim.


Privazer


Mė shumė se 100 analiza dhe pastrime
Me njė klikim tė thjeshtė, PrivaZer ėshtė nė gjendje tė pastrojė me siguri;
Shfletuesit e internetit
Index.dat
Biskota/Cookies , Biskota/Cookies Tor
Biskota/Cookies Flash
Biskota/Cookies Silverlight
Ruajtja/akumulimi i DOM,
Indexed DB
AppCache
Regjistrin
RAM(Random Acess Memory)
Faqeskedar.sys dhe Hiberfil.sys imazhe
Pėrdorimi i softuerit

Lajmėtarėt/Messengers
Historitė e faqeve tė vizituara, videot, softuer, dokumentet e hapura, etj

https://privazer.com/en/

…………………………………………………………………………………………………………………………………… ……………………….

Super Fast Charger 2019
(pėr celular)
Karikuesi Super Fast Charger ndihmon nė karikimin e shpejt tė baterisė sė celularit, pra celulari karikohet mė shpejt se sa nė rastet e zakonshme.Dhe jo veėm qė karikohet shpejt por edhe ia zgjat jetėn e baterisė.

https://play.google.com/store/apps/d...tcharger&hl=sv

Flashlight

Ajo shpejt dhe lehtė kthehet nė elektrikun e ardhshėm pranė kamerės sė pasme.

Funksione:

1. Ndriēim nė errėsirė
2. Ndriēimi tė ekranit me ngjyra
3. Kodi i Morse Code Flash pėr SOS
4. Kompas dhe harta

Me kėtė aplikacion mund tė :

5. Gjeni ēelėsat tuaj nė errėsirė
6. Lexoni njė libėr nė errėsirė
7. Ndriēoni rrugėn gjatė natės
8. Bėni veten tė dukshėm nė rrugė gjatė natės
Ndriēoni dhomėn tuaj gjatė njė ndėrprerjeje tė energjisė etj.

https://play.google.com/store/apps/d...ock.flashlight

…………………………………………………………………………………………………………………………………… ……………………….

SUMo

SUMo (Software Update Monitor) mban PC-nė tuaj tė pėrditėsuar dhe tė sigurt duke pėrdorur versionin mė tė fundit tė softuerit tuaj tė preferuar!
Ndryshe nga karakteristikat e pėrfshira tė pėrditėsimit, SUMo ju tregon nėse pėrditėsimet janė nė dispozicion para se tė keni nevojė tė pėrdorni softuerin tuaj.

https://www.kcsoftwares.com/?sumo


4K downloader

4K downloader ėshtė shkarkues qė pėrdoret pėr shkarkim tė video-ve 4k. Rezolucioni 4K, i referohet njė rezolucioni horizontal tė ekranit prej pėrafėrsisht 4.000 pikėsh(pixels). Televizioni dixhital dhe kinematografia dixhitale zakonisht pėrdorin disa rezolucione tė ndryshme 4K. Nė mediat televizive dhe tė konsumit, 3840 × 2160 (4K UHD) ėshtė standardi dominant 4K, ndėrsa industria e filmit tė projektimit pėrdor 4096 × 2160 (DCI 4K).

https://www.4kdownload.com


ImageMagick®


Pėrdorni ImageMagick® pėr tė krijuar, modifikuar, kompozuar ose shndruar/konvertuar imazhe bitmap. Mund tė lexojė dhe tė shkruajė imazhe nė standarde/formate tė ndryshme (mbi 200) duke pėrfshirė PNG, JPEG, GIF, HEIC, TIFF, DPX, EXR, WebP, PostScript, PDF dhe SVG. Pėrdorni ImageMagick pėr tė ndryshuar, rrokullisur, pasqyruar, rrotulluar, shtrembėruar, qethur dhe transformuar imazhet, pėrshtatni ngjyrat e imazhit, aplikoni efekte tė ndryshme speciale ose vizatoni tekst, rreshta, poligone, elipsė dhe kthesa Bézier.

http://www.imagemagick.org/


Cam

CAM ėshtė njė softtuer i monitorimit pa pagesė i krijuar nga NZXT pėr entuziastė dhe lojtarė tė kompjuterit (PC). Nė vitet e kaluara, pėrdoruesit kishin nevojė pėr aplikacione tė shumėfishta pėr tė ruajtur temperaturėn e komponentėve kryesorė, pėr tė mbivendosur GPU-tė dhe pėr tė shfaqur FPS (frame per second-korniza pėr sekond) nė lojė. CAM tani i ka konsoliduar tė gjitha kėto funksione nė njė softuer tė lehtė pėr t'u pėrdorur pėr fillestarėt dhe pėrdoruesit e pėrparuar(advanced users).https://camwebapp.com/


Blender


Nėse jeni animator, modelues, pėrdororues tė VFX, jeni zhvillues tė lojėrave e tjerė, atėherė pėrdor Blender qė i pėrfshin tė gjitha.
Shikoni veēoritė:
Burimi i lirė dhe i hapur(Open source)
Vegla pėrdoret pa pagesė. Mund tė shpėrndani lirisht te miqt tuaj. Keni autorizime tė plota pėr modifikime tė ndryshme. Vepra tė krijuar me Blender mund tė shiten pa asnjė kompenzim tė pronarit tė softuerit.
Blender ėshtė softuer i lirė pa kompenzim material.
https://www.blender.org/download/

Modele pėr pėrdorim nė Blender:

https://free3d.com/3d-models/


Mėso gjuhėn angleze

Shumica e njerėzve nė tė vėrtetė heqin dorė nga ėndrra e tyre pėr tė mėsuar gjuhėn angleze ose ndonjė gjuhė tė dytė, sepse mėsimi tradicional nė klasė ėshtė thjesht i mėrzitshėm. Klasat online janė njė opsion, por nga njėherė me plane tė kufizuara tė tė tė dhėnave ose nuk kanė minuta tė mjaftueshme tė pėrdorimit tė internetit qė mund tė prishin ėndrrėn e tė mėsuarit e njė gjuhe tė re.Pėr fat tė mirė, ekziston njė zgjidhje: Mėsoni anglisht duke pėrdorur mėsimin nė PDF standard/format! Pėr atė se ē ėshtė PDF lexo mė lart nė kėtė temė. Nė EnglishClass101, ne kemi bibliotekėn mė tė madhe nė botė pėr video dhe mėsim me mė shumė se 2500+ mėsime dhe ēdo njė prej tyre ėshtė nė dispozicion nė formatin PDF. Krijo Llogarinė Lifetime pa pagesė tani dhe ne do t'ju japim njė pako PDF duke pėrfshirė udhėzuesin tuaj pėr tė zotėruar gjuhėn angleze nė 6 muaj.

https://www.englishclass101.com/

https://www.englishclass101.com/learn-with-pdf?


Sweethome 3D


Sweet Home 3D ėshtė njė aplikacion i lirė (3D- 3 dimensional) pėr dizajn tė brendshėm qė ju ndihmon tė projektoni planin e shtėpisė suaj, tė rregulloni mobilje nė tė dhe tė shikoni rezultatet nė 3D.

http://www.sweethome3d.com/


WHOIS


WHOIS nuk ėshtė njė akronim, megjithėse mund tė duket si e tillė. Nė fakt, ėshtė sistemi qė pyet pyetjen, kush ėshtė pėrgjegjės pėr njė emėr domain ose njė adresė IP?
Pra, Whois ėshtė njė shėrbim qė siguron informata themelore nė lidhje me njė domen tė regjistruar si tė dhėnat e kontaktit tė pronarit tė domenit, statusin e disponueshmėrisė sė domenit dhe shoqėrinė me tė cilėn ėshtė regjistruar (i quajtur edhe Regjistruesi). Whois gjithashtu siguron tė dhėnat e regjistrimit dhe skadimit tė njė domeini si dhe emrave tė domaineve qė pėrdorin.
Pėr testim: Nė lidhjen/linkun mė poshtė shėno adresėn e njė faqejje dhe aty shfaqen tė gjitha informatat; shėno kėshtu p.sh:
www..emri i faqes.com

http://whois.domaintools.com/


Thor Free


Thor Free automatizon pėrditėsimet e softuerit pėr tė pėrmirėsuar sigurinė tuaj. Thor Free mban aplikacionet tuaja tė pėrditėsuara automatikisht dhe eliminon dobėsitė e pėrdorura nė sulmet kibernetike.

https://heimdalsecurity.com/en/products/heimdal-free


BCArchive


Dėshironi tė ngjeshni njė tog dokumentesh nė njė skedar tė vetėm tė koduar pėr arshivim?
Pėrdor BCArchive. Zip, Arj dhe RAR mund tė ngjeshin skedarė, por ato nuk mund t'i mbrojnė ata nga sytė kureshtar siē mund ta bėn BCArchive.
BCArchive ėshtė projektuar pėr tė ngjeshur njė grup skedarėsh ose dosjesh nė njė skedar tė vetėm tė koduar, i cili gjithashtu mund tė konvertohet nė njė program ekzekutues.

https://www.jetico.com/free-security...iles-bcarchive


Quickacesspopup

Softueri nė fjalė ėshtė njė vegėl-apo variant i ri- I prezantur qysh mė parė (shiko sipėr nė Folders Popup ) dhe shėrben pėr hapje tė shpejtė tė ndonjė dokumenti, softueri apo skedari nga tryeza.
Pas instalimit shko nė tryezė dhe kliko me anėn e djath tė miut nė ndonjė pjesė tė tryezės.Aty shfaqet programi nė fjalė.
Mėnyra e shpejt e pėrdorimit: kliko nė ndonjė ikonė nė tryezė(ndonjė program apo dokument shteg/shortcut)) dhe gjej aty ku ėshtė shėnuar Add File to Quick access Popup Meny. Kur klikon aty shtohet ikona apo rruga e shkurt/shtegu pėr hapjen e shpejt tė ndonjė skedari, imazhi, dpokumenti etj.pa pasur nevojė tė kėrkoni nėpėr dosje apo dokumente tė ndryshme. Shiko video prezantimin nė faqe.

https://www.quickaccesspopup.com/#downloadHitFilm Express

Merrni hapin tuaj tė parė drejt filmimit profesional me softuerin tonė tė lirė : HitFilm Express. E pėrsosur pėr studentėt, YouTubers, dhe krijuesit fillestarė tė filmave.Keni dhunti dhe pajisjen , ne ju dhurojmė softuerin e redaktimit pa kosto. Pse? Sepse nuk duhet tė paguash pėr tė filmuar .HitFilm Express ju jep akses pa kosto nė editorin pėr film dhe nė softuerin mė tė fuqishėm nė botė, VFX, dhe njė komunitet prej 3.8 milion prodhues tė filmave.

https://fxhome.com/hitfilm-expressHistoria, roli dhe rėndėsia e Inteligjencės artificiale (frėngjisht/anglisht)

https://www.arte.tv/en/videos/083964...&kwp_1=1576956


Home to go


Nėse kėrkoni apartamente private si dhe hotele pėr pushimet tuaja ja njė faqe e mrekullueshme. Kėtu pėrfshihen apartamente/hotele prej SHBA-ve deri nė Australi.Me mbi 17 milion oferta, kjo faqe, tani pėr tani, ėshtė faqjja mė e preferuar sidomos pėr ata kanė ekonomi/buxhet tė kufizuar.Shembull: kėtu gjen apartamete pėr 70-100 dollar pėr 2-3 persona 1 natė. Ēmimi varet edhe nga sezona turistike tė themi para sezonės kryesore dhe pas ose mund tė gjeni apartamente me kosto tė ulėt nėse prenotoni disa muaj mė herėt.

https://www.hometogo.com


Shpikja mė e re:


I emėrtuar pas matematikanit britanik dhe pionierit kompjuterik Ada Lovelace, Ai-Da do tė jetė nė gjendje tė pikturon njerėzit duke i studijuar pėrmes “syve “ me njė laps nė dorėn e saj bionike, thonė krijuesit e saj.


Mrekullitė e softuerit Gimp:

Shqipėria me ngjyra, Prishtina mė 1913

https://www.mekulipress.com/__trashed-2/

https://www.mekulipress.com/shqiperi...gjyra-ne-1957/

https://www.mekulipress.com/shkodra-...21-tetor-1913/

Vajza nga Prizreni:


https://www.pinterest.se/pin/1628333...autologin=true

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Rrjeti : 02-04-2019 nė 20:13
Rrjeti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-06-2019, 10:51   #33
Rrjeti
V.I.P
 
Avatari i Rrjeti
 
Data e antarėsimit: Dec 2017
Vendndodhja: Nė shtėpi....
Posts: 482
Thanks: 157
Thanked 323 Times in 181 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
Rrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Softuer

Sė shpejti, nė kėtė temė ;

1-Harta botėrore 3 dimensionale-3D interactive atlas2-Mėnyra e heqjes apo eliminim tė pėrhershėm tė reklameve si dhe mėnyra e shfaqjes/importimit tė equalizer pėr youtube.3-Faqe e jashtėzakonshme dhe cilėsore nga autorėt shqiptar qė ia vlen tė vizitohet.4-Vegėl/aplikacion qė do t'ju lejojė tė regjistroni tingujt ose t'i importoni ato nėse i keni regjistruar dhe mund ti analizoni nė mėnyrė tė plotė.
Spectral, ton, intensitet dhe analiza e standardit/formatit qė janė katėr testet themelore qė ju mund tė bėni.

....dhe shumė tė tjera

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Rrjeti : 23-06-2019 nė 10:59
Rrjeti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-07-2019, 20:26   #34
Rrjeti
V.I.P
 
Avatari i Rrjeti
 
Data e antarėsimit: Dec 2017
Vendndodhja: Nė shtėpi....
Posts: 482
Thanks: 157
Thanked 323 Times in 181 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
Rrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarė
Softuer

Peisazhe tė fjalės

Peizazhe tė fjalės ėshtė krijuar si blog nė korrik tė vitit 2007, nga dėshira dhe nevoja pėr tė pasur njė kėnd tonin, nė Internet, ku tė shpreheshim dhe tė diskutonim lirisht pėr tė gjitha ato tema qė na interesonin neve dhe, kushedi, edhe publikut.
https://peizazhe.com/


E-albania - Shėrbime elektronike


E-albania ėshtė portali qeveritar ku shėrbimet publike qė gjenden nė zyrat dhe sportelet fizike tė institucioneve ofrohen nė mėnyrė elektronike falė Platformės Qeveritare tė Ndėrveprimit qė ndėrlidh sistemet e institucioneve me njeri-tjetrin. Portali ėshtė konceptuar si njė zyrė elektronike me njė ndalesė ku qytetari regjistrohet duke pėrdorur kartėn e tij tė identitetit dhe shėrbehet duke kėrkuar dhe aplikuar pėr shėrbimin qė i nevojitet.Ky portal ėshtė realizuar dhe administrohet nga Agjencia Kombėtare e Shoqėrisė sė Informacionit (AKSHI)

Kėtu gjen tė gjitha informatat dhe shėrbimet e ndryshme;

Dokumente me vulė elektronike, pagesa elektronike, ēertifikata, gjenerim tė kartės sė shėndetit me vulė elektronike, leje dhe liēensa e tjerė….

https://e-albania.al/


Maluer / Malware


Kur flasim pėr sigurinė e Teknologjisė Informative (shkurtimisht TI-sė IT Information technology), shpesh shfaqen koncepte tė tilla si viruse, ransomware dhe trojanė. Termat janė tė gjitha njė formė e softuerit me qėllim tė keq ose nė anglisht "malware". Termi "malware" ėshtė njė kombinim i fjalėve "me qėllim tė keq" dhe "softuer" dhe janė programe qė kriminelėt kanė shkruar me qėllim tė infektimit tė kompjuterave dhe pajisjeve tė tjera.

Kriminelėt bėjnė ēmos pėr tė instaluar me sukses maluer nė pajisjen tuaj pėr tė marrė kontrollin e saj dhe pėr ta shfrytėzuar atė nė mėnyra tė ndryshme, siē janė spiunimi i aktivitetit tuaj, vjedhja e informacionit tė pėrdoruesit ose pėrdorimi i sistemit tuaj pėr tė sulmuar tė tjerėt. Pra pėrdorin kompjuterin tuaj si bazė pėr sulme tė kompjuterėve tė tjerė.

Format e ndryshme tė maluerėve


Maluer/Malware ėshtė njė term kolektiv pėr forma tė ndryshme malware. Mė poshtė mund tė shihni disa shembuj.

Virus
Trojane
Spyware
Krimba (Worms)
Ransomware
Adware
Scareware

Kush krijon maluer?

Historikisht, malueri pėrbėhej dhe ėshtė krijim kryesisht tė hakerėve kureshtarė amatorė, ndėrsa sot ajo ėshtė bėrė njė industri mė e madhe ku kriminelėt profesionistė nė internet dhe organizatat shtetėrore janė prapa shumė prej sulmeve mė tė pėrparuara qė kanė pėrhapjen dhe ndikimin mė tė madh.

Qėllimi i zhvillimit tė njė programi me qėllim tė keq mund tė jetė shitja e informacionit qė kanė vjedhur, dėrgimi i *spameve, pėrdorimi i kompjuterit tuaj nė njė rrjet bot ose vjedhja e parave. Ata qė zhvillojnė maluer tė suksesshėm mund tė bėjnė para tė mėdha duke vepruar si anonim dhe duke kėrkuar para qė transferohen nė Bitcoin, dhe nė kėtė mėnyrė (kriminelėt) shmangin krahun e gjatė tė ligjit.

Kjo tregti mund tė fshihet nė rrjetin e errėt ose "tė hapur" nga kompanitė qė kanė konceptin e biznesit pėr shitjen e kodeve me qėllim tė keq.

Atėherė mund tė mbroheni

Pėr shkak se shumica e kodeve me qėllim tė keq shpėrndahet me anė tė postės elektronike, mund tė shmangim goditjen duke u kufizuar me hapjen e bashkėngjitjeve dhe duke klikuar nė lidhjet nė email.
Duke pasur njė program antivirus nga njė shitės i besuar qė ėshtė i pėrditėsuar, ėshtė e mundur tė ndalohet malueri.
Sigurohuni qė tė mbani sistemin operativ, aplikacionin, shfletuesin dhe plug-inin tė pėrditėsuar nė versionin mė tė fundit. Shumė lloje tė maluerėve janė duke u pėrpjekur tė shfrytėzojnė mangėsitė e njohura nė, pėr shembull, plug-ins si Adobe Flash.
Jini tė kujdesshėm nė lidhje me shkarkimin dhe ekzekutimin e skedarėve qė keni shkarkuar nga interneti, sepse mund tė maskohen si njė kod i dobishėm qė nė tė vėrtet mund tė jenė kode me qėllime tė kqinj.
Mos pėrdorni njė llogari administratori nėse nuk keni vėrtet nevojė pėr tė. Kjo mund tė parandalojė shumė lloje tė maluerėve qė tė instalohen dhe tė shkaktojnė dėme.
Ja njė shemull praktik (artikull nė anglisht)
https://www.vice.com/en_us/article/7...ece-of-malware

* Spam-Pėrkufizim

Spam ose mesazhe tė pa pritura/ tė padėshiruara janė postime promovuese tė padėshiruara, pėrpjekje pėr mashtrim ose dėrgim tė viruseve kompjuterike pėrmes mediave elektronike, tė cilat zakonisht gjenden nė email. Nė anglisht, ka gjithashtu sinonime UCE (unsolicited commerical e-mail-"e-mail tė padėshiruar komercial") dhe UBE (unsolicited bulk e-mail "e-mail i padėshiruar nė masė").

Kėtu gjen 2 Anti maluer qė mund tė pėrdoren falas (me funksione bazike) Pėrdor/skeno komjuterin personal pėr tė pa rezultatet:

Anti Maluer (Malware)


https://www.glarysoft.com/malware-hunter/

https://www.wisecleaner.com/wise-anti-malware.htmlPraat


Praat ėshtė njė softuer me kod tė hapur (open source) qė u zhvillua nė Universitetin e Amsterdamit nga Paul Boersma dhe David Weenink. Ajo mund tė funksionojė me sisteme operative tė ndryshme duke, pėrfshirė versione tė ndryshme tė Unix, Linux, Mac dhe Microsoft Windows (2000, XP, Vista, 7, 8, 10). Softueri pėrditėsohet vazhdimisht dhe kėshtu janė edhe mėsimet qė ofrohen para sė gjithash pėr fillestarėt, por edhe pėr ekspertėt tė cilėt kanė pyetje pėr tema specifike. Praat ofron mundėsinė pėr tė regjistruar tingujt mono dhe stereo dhe pėr tė redaktuar dhe analizuar tingujt nė lidhje me intensitetin, lartėsinė, kohėzgjatjen ose formantet/standardet e ndryshme.

https://praat.en.uptodown.com/windows


Zero Install for Windows

Nė rrjet gjen qindra mija softuer dhe aplikacione qė mund tė shkarkohen dhe instalohen nė ēdo kompjuter. Mirėpo shkarkimi dhe instalimi i tyre ndikon nė hapsirėn e lirė tė hard diskut e kompjuterit tuaj; ēdo softuer apo aplikacion i instaluar nė komputerin tuaj zvoglon gradualisht hapsirėn e lirė nė hard disk . Andaj u krijua vegla / aplikacioni qė mundėson shkarkim por pa instalim nė kompjuter, do thotė ato janė funksionale kur i hap nėpėrmejt kėtij aplikacioni dhe madhėsia e tyre ėshtė Xero.Me kėtė aplikacion, mund tė pėrdorni aplikacione me njė klikim tė vetėm, tė merrni aplikacione nga ēdo server dhe tė kontrolloni ēdo gjė nga njė ndėrfaqe grafike. Njė softuer i ngjajshėm u prezantua mė lart nėn titull: Platforma e Aplikacioneve Portative.

https://downloads.tomsguide.com/Zero...301-69451.html


Google Earth


Me Google Earth pėr Chrome shfletues / browser, fluturoni kudo nė sekonda dhe eksploroni qindra qytete nė teknologjinė tre dimesionale 3D direkt nė shfletuesin tuaj. Zbulo njė vėnd apo qytet tė ri nėpėr shtete tė ndryshme, mat distancat nė mes qyteteve apo vėndeve, importo dhe eksporto tė dhėnat e GIS-it, dhe shko prapa nė kohė me imazhe historike. E disponueshme nė celular, PC, Mac ose Linux. Sė shpejti do pėrshtatet edhe pėr shfletues tė tjerė.https://www.google.com/intl/en_uk/earth/


4 Mėnyrat pėr pėrdorim tė sistemit operativ Android nė kompjuterin tuaj dhe mėnyra e krijimit tė sistemit tė "Dual OS" / Dual Operating System

Me siguri dispononi celular dhe lozni lojra tė ndryshme apo ndoshta pėrdorni ndonjė aplikacion ku lozja e lojės apo pėrdorimi i aplikacionit nuk ju jep kėnaqsinė e plotė pėr shkak tė limitit tė ekranit. Parashtrohet pyetja : a mund tė pėrdorim ekrane mė tė mėdha pėr kėtė qėllim?
Pėrgjigjja ėshtė po dhe zgjidhja e problemi ėshtė pėrdorim i sistemit operativ Android tė celularit nė sistemin operativ Uindovs/Windows respektivisht pėrdorim i Sistemit operativ Android dhe Uindovs-it nė njė kompjuter.

https://www.howtogeek.com/179691/4-w...dual-os-system

https://www.howtogeek.com/97920/how-...th-bluestacks/


Ruajtja e lirė/pa kosto dhe organizimi automatik
pėr tė gjitha imazhet / kujtimet tuaja.

https://www.google.com/photos/about/


Flash. Flawless.


Ja metoda e lehtė dhe e sigurtė pėr djegje/kopjim tė imazheve nė SD Kartela si dhe nė USB vegla

https://www.balena.io/etcher/


Addons / Pjesė shtesė/shtojcė
(Pėr Firefox dhe Crome)

Pėrkufizim i Addons;

Njė shtesė e softuerit ėshtė ndonjė program i softuerit ose skedar i palės sė tretė qė i shtohet njė programi pėr t'i dhėnė asaj veēori dhe aftėsi shtesė.

Pėr shembull, Adobe Flash, i cili i ka lejuar pėrdoruesit tė shikojnė video ose tė lozni lojėra brenda njė shfletuesi tė internetit, ėshtė njė shembull i shkėlqyeshėm i njė shtojceje softueri.

Shtesat shpesh krijohen nga njerėz ose organizata qė nuk janė tė lidhur me zhvilluesin origjinal dhe instalohen duke pėrdorur njė opsion programi ose pėrmes njė faqeje interneti tė palės sė tretė.

VINI RE:

Tė gjitha shtojcat qė gjenden nė internet nuk janė shtojca tė dobishme-nėse dyshon mos e instalo nė UEB shfletues-pėr tė qenė tė sigurtė kėrkoni informata shtesė nė google pėr shtojcėn aktuale.

Ja shtojcė e dobishme pėr Ueb shfletues Web Browser
Nė momentin e shkrimit tė tekstit kjo shtojcė funksionon VETŹM ME shfletuesit:
1-Firefox

dhe

2-Google Chrome

Nėse je fillestar ndiq udhėzmin pėr instalim:

Mėnyra e instalimit

Kur klikoni nė download nė faqet e mė poshtme do ju shfaqet njė dritare e re sipėr nė shfletues duke kėrkuar leje nga ju pėr instalim. Kliko nė Alow / Lejo.

Pas instalimit ri nis / starto sėrish Ueb Shfletuesin.
Hap youtube dhe aty do vėreni Equalizer-in/barazuesin-shiko imazhin mė lart.


https://addons.mozilla.org/en-US/fir...r-for-youtube/

http://prodevone.info/equalizer-chrome/


Ghostery

Njė tjetėr shtojcė/softuer i dobishėm pėr shfletuesit Firefox , Chrome, Opera, Microsoft Explorer, Edge etj. ėshtė Ghostery.
Me kėtė vegėl, ju njėherė e pėrgjithmonė i largoni reklamet irituese nė Youtube. Instalo me proēedurė tė sipėrpėrshkruar pėr Addons. Pas instalimit ri nis/starto shfletuesin dhe vizito youtube. Kjo vegėl ėshtė tmerr pėr kompanitė reklamuese (advertising companies).
https://www.ghostery.com/


Musetips

Free Cutter MP3 dhe Editor ėshtė njė softuer jashtėzakonisht i thjeshtė dhe i lehtė pėr t'u pėrdorur me Windows pėr redaktimin tė skedarėve mp3.
Vegla ju lejon prerje tė pjesėve tė skedarėve MP3, ndryshim tė nivelit tė volumit nė mėnyrė manuale apo automatike, shtim tė efekteve dhe shndrim(konvertim) tė ēdo kėnge MP3 midis stereo dhe mono.

http://www.musetips.com/


Nga bota e shkencės dhe teknologjisė:

Kompjuter epik

A mund tė imagjinoni njė gjė tė tillė?! Kompjuteri ėshtė ndėrtuar nga dora e njė amatori tė pasionuar pas kompjuterėve dhe nuk gjindet dot nė asnjė vėnd pėr shitje. Shiko videon deri nė fund…..

https://www.youtube.com/watch?time_c...&v=ynOEmutdXic

Ja ku blihen pjesėt pėr ndėrtim tė njė kompjuteri epik

http://www.sidewindercomputers.com/chwa.html

Printer 3 dimensional 3D-2019
Robot i ri i pajisur me inteligjencė artificiale:

Testim i robotit me metoda tė vrazhda pėr matje tė stabilitetit dhe qėndrueshmėrisė

Makina e ardhmėrisėHerėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Rrjeti : 06-07-2019 nė 20:50
Rrjeti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-10-2019, 16:26   #35
Rrjeti
V.I.P
 
Avatari i Rrjeti
 
Data e antarėsimit: Dec 2017
Vendndodhja: Nė shtėpi....
Posts: 482
Thanks: 157
Thanked 323 Times in 181 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
Rrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarė
Softuer

Mjegullim(turbullim) tė fytyrave-ruajtja e privatsisė/anonimiteti

A keni parė video ku fytyrat e njerėzve janė tė mjegulluar pėr qėllim tė fshehjes sė identitetit tė tyre, pėr shembull nė dokumentar tė ndryshėm, video fragmente apo nė gjykatė (mbrojtje e identitetit tė dėshmitarit okular)?Kėtu pėrshkruhet proēedura e realizimit:

Duke pėrdorur kėto softuer, ju mund tė mjegulloni dhe turbulloni fytyrat e pranishme nė njė video qė nuk dėshironi ta shfaqni. Pėr tė fshehur fytyrat, kėto softuer sigurojnė efekte tė turbullimit sė bashku me mjete pėr tė specifikuar NĖ MĖNYRĖ MANUALE/ME DORĖ zonėn e saktė qė dėshironi tė mjegulloni. Dhe, pėr tė turbulluar njė fytyrė nė tė gjithė videon, duhet tė specifikoni zonėn e turbullimit nė secilėn kornizė tė videos. Sidoqoftė, nė njė softuer, nuk keni nevojė tė specifikoni manualisht zonėn e turbullimit nė ēdo kornizė, pasi ai softuer mund tė zbulojė automatikisht dhe tė turbullojė ēdo objekt tė specifikuar nė tė gjithė videon.

Tė gjithė kėta softuer janė kryesisht programe pėr redaktimin tė videove. Prandaj, ato pėrmbajnė njė numėr tė gjerė mjetesh pėr redaktimin e videove si Timeline Editor, Trim In, Cut, Slice, Vegla Transformimi, VFX, Color Grading, Video Transitions, etj. Shumė video filtra dhe video efekte janė gjithashtu tė pranishme nė kėto programe tė cilat mund t’i bėni pėrdorni pėr tė pėrmirėsuar pamjen e njė video. Pas redaktimit dhe turbullimit tė fytyrave nė njė video, mund tė eksportoni prodhime nė standarde tė ndryshme si MP4, AVI, MOV, MPEG, etj. Nė disa prej kėtyre, madje mund tė eksportoni video nė standarde tė ndryshme tė platformės nė internet si standarde/formate tė veēanta si Vimeo, Youtube, Facebook , etj. Kaloni nėpėr listė pėr tė ditur mė shumė rreth kėtyre softuerėve.

Natyrisht, pas krijimit dhe pėrfundimit tė projektit duhet qė tė shikohet me kujdes i tėrė video materiali pėr tė korrigjuar ndonjė lėshim apo gabim eventual pėrpara botimit tė videos.

Shotcut

Shotcut ėshtė njė softer pa kosto pėr redaktim tė videos me burim tė hapur(open sorurce) qė mund tė pėrdoret gjithashtu pėr tė turbulluar fytyrėn nė video. Funksionon nė sistemet operative Uindovs/Windows, MacOS dhe Linux. Ėshtė njė nga programet mė tė thjeshta pėr t’u pėrdorur pasi ofron vetėm veēori thelbėsore tė cilat ju nevojiten pėr redaktim dhe pėr tė mjegulluar fytyrėn nė video.

Si tė mjegulloni/turbulloni/ fytyrėn nė video nė Shotcut?

Hap softuerin dhe krijo njė projekt tė ri duke specifikuar parametrat e projektit si emri i projektit, shkalla e kornizės, etj.
Pas kėsaj, pėrdor opsionin Open File/Hap skedar pėr tė ngarkuar njė video nė kėtė softuer(brėnda saj).
Tani, klikoni nė menynė e tre shiritave pėr tė shtuar njė udhė tė re nė Timeline.
Pas kėsaj, hidh videon e ngarkuar gjatė afatit kohor.
Tjetra, hapni seksionin Filters dhe zgjidh Mask: Simple Shape, Blur, and Mask: Merrni filtrat nė tė njėjtėn renditje. Filtrat e zgjedhur do tė shtojnė nė seksionin kryesor tė filtrit.

Mė pas, pėrdorni mjetet Milt: Simple Forma dhe Blur Filters si formė, horizontale, vertikale, gjerėsi, lartėsi, etj., Pėr tė specifikuar zonėn e turbullt, pozicionin e turbullt dhe intensitetin e turbullimit gjatė videos kryesore.
Nė mėnyrė tė ngjashme, mund tė aplikoni turbullim mbi secilėn kornizė tė videos pėr tė fshehur fytyrat e pranishme nė video.
Kur tė keni mbaruar, pėrdorni seksionin Eksporti tė kėtij softveri pėr tė eksportuar video nė standarde / formate si WebM, MPEG, GIF Animation, etj.

Tipar shtesė:

Ky program ofron njė veēori tė dobishme tė Historisė qė ju lejon tė shikoni dhe tė hidheni nė ēdo hap tė mėparshėm tė redaktimit tė videos.

Anglisht:

How to blur face in video in Shotcut:
• Launch this freeware and create a new project by specifying project parameters like project name, frame rate, etc.
• After that, use the Open File option to load a video to this software.
• Now, click on the three bar menu to add a new track to the Timeline. After that, drop the loaded video over the timeline.
• Next, open the Filters section and select Mask: Simple Shape, Blur, and Mask: Apply filters in this same order. Selected filters will add to the main filter section.
• Now, use Mask: Simple Shape and Blur Filters tools like shape, horizontal, vertical, width, height, etc., to specify the blur area, blur position, and blur intensity over the main video.
• Similarly, you can apply blur over each frame of the video to hide faces present in the video.
• When done, use the Export section of this software to export video in formats like WebM, MPEG, GIF Animation, etc.

https://www.shotcut.org/


Pėr DAVINĒi RESOLVE dhe HITFILM EXPRESS kemi sqaruar mė lart po nė kėtė temė dhe kėtu sqarohen rrugėt apo metoda e relaizimit tė mjegullimt tė fytyrave;

DAVINĒI RESOLVE-sqarim

Si tė mjegulloni/turbulloni fytyrėn nė video nėpėrmejt DaVinci Resolve?

1-Nisni kėtė softuer/program dhe shko te opsioni File> Import Media pėr tė importuar njė video.
2-Pas kėsaj, zhvendos nė seksionin Editor dhe hidh videon e ngarkuar nga seksioni Media, tek Redaktori Timeline.
3-Tani, vizitoni seksionin Ngjyra dhe zgjidhni videoklipin hyrės dhe hapni menynė e klikimit tė djathtė mbi zonėn Node Graph.
4-Nga menyja me klik tė djathtė, zgjidh menynė Shto nyjen dhe zgjedh opsionin e nyjes korrektuese pėr ta shtuar atė nė zonėn Grafiku Node.
5-Tjetra, lidh daljen e nyjės sė parazgjedhur tė videos me hyrjen e nyjės korrektuese dhe bashkoh nė daljen e nyjės korrektuese me daljen e grafikut tė nyjes.
6-Tani, hap panelin e dritares duke klikuar nė ikonėn e dritares dhe zgjidh formėn e Rrethit pėr tė krijuar njė parametėr rrethor rreth fytyrės qė dėshironi tė turbulloni.
7-Pas kėsaj, zhvendos nė panelin Tracker dhe pėrdorni butonin e tij tė brendshėm pėr tė luajtur pėr tė filluar gjurmimin e lėvizjes sė fytyrės sė zgjedhur.
8-Nė hapin e fundit, shko nė panelin Blur dhe pėrdorni Radius, Scaling, etj., Mjetet pėr tė specifikuar zonėn dhe intensitetin e efektit tė turbullimit.

8-Pasi tė keni mjegulluar fytyrat nė video, pėrdor seksionin Deliver/Dorėzoni pėr tė eksportuar videon nė njė format video tė mbėshtetur.

Mund tė pėrdoret falas edhe pėr qėllime komerciale.

Anglisht:

How to blur face in video in DaVinci Resolve:

Launch this software and go to File > Import Media option to import a video.
After that, move to the Editor section and drop the loaded video from the Media section over to Timeline Editor.
Now, visit the Color section and select the input video clip and open the right click menu over the Node Graph area.
From the right-click menu, select the Add Node menu and choose corrector node option to add it over the Node Graph area.
Next, connect the output of the default video node with the input of the corrector node and join the corrector node output with the output of the node graph.
Now, open the window panel by clicking on the window icon and select the Circle shape to create a circular parameter around the face that you want to blur.
After that, move to Tracker panel and use its inbuilt play button to start tracking the movement of the selected face.

In the last step, go to the Blur panel and use Radius, Scaling, etc., tools to specify the area and intensity of the blur effect.
After blurring faces in video, use the Deliver section to export the video in a supported video format.

HITFILM EXPRESS-sqarim

HITFILM EXPRESS ėshtė njė program tjetėr falas pėr tė mjegulluar fytyrėn nė video pėr Windows dhe MacOS. Pėr tė mjegulluar fytyrat nga njė video, ky softuer ofron mjete tė efektit tė shtresės dhe efektit tė paqartė, tė cilat mund t'i aplikoni nė videon kryesore, duke zgjedhur fytyrėn tė cilėn dėshironi tė fshini. Ju duhet tė rregulloni me dorė pozicionin e shtresės nė secilėn kornizė tė videos nė mėnyrė qė fytyra tė mbetet e paqartė nė tė gjithė videon.
Pėrveē fytyrave tė paqarta, ju gjithashtu mund tė pėrdorni kėtė softuer pėr tė krijuar dhe modifikuar vlog, video tė shkurtra, video lojėra, etj. Pėr tė kryer redaktimin e videove, ai ofron mjete si Redaktori Timeline, Slice Tool, Vegla Transformimi, Efektet e Tranzicionit, Filtrat, etj.

Si tė mjegulloni/turbulloni fytyrėn nė video duke pėrdorur HITFILM EXPRESS?

• Nis/starto kėtė softuer, krijo njė Projekt tė ri dhe specifiko vetitė e projektit siē janė Emri i Projektit, Rezolucioni i Videove, Shkalla e Kornizės, etj.
• Pas kėsaj, shko te seksioni Media dhe kliko nė butonin Shto pėr tė ngarkuar njė videoklip. Videoja e ngarkuar do tė shtojė nė seksionin e saj Media.
• Hidh videon nga seksioni i mediave deri nė afatin kohor.
• Tani, kliko nė butonin New, prezent nė pjesėn Media pėr tė krijuar njė fotografi tė re tė pėrbėrė.
• Nė pjesėn e shtėnė tė pėrbėrė, mund tė vėresh njė buton New Layer tė cilin duhet tė shtypni nė mėnyrė qė tė shtoni njė shtresė tė re tė klasės.
• Grade Layer shton njė skicė drejtkėndėshe mbi luajtėsin e vėzhgimit tė videove. Ju duhet tė vendosni skicėn drejtkėndėshe mbi fytyrėn qė dėshironi tė fshihni.
• Mė pas, shko te seksioni Efektet dhe zgjidh njė lloj mjegullimi nga ato tė ndryshme nė dispozicion (turbullim kėndor, turbullim dypalėsh, turbullim i thjerrėzave, etj.) Dhe hidhe efektin e pėrzgjedhur tė turbullimit mbi shtresėn e Grade.
• Tani, aktivizo videon dhe rregulloni vazhdimisht skicėn drejtkėndore sipas lėvizjes sė fytyrės pėr tė mjegulluar fytyrėn nga ēdo pjesė e videos.
• Pas pėrfundimi tė procesit tė turbullimit tė fytyrės, shko nė seksionin Eksporti dhe eksporto videon nė standarde/ formate MP4, MOV, dhe nė format tė ndryshme tė internetit specifike (Youtube, Facebook, Vimeo, etj.).

Tipare shtesė:

• Histori: Kjo veēori kursen tė gjitha hapat e bėra nga ju nė njė projekt dhe ju lejon tė shikoni dhe tė hidh nė ēdo hap tė mėparshėm.
• Plugins: ėshtė njė tjetėr veēori e dobishme e kėtij softveri pasi ju lejon tė shtoni karakteristika tė reja nė kėtė softuer duke importuar shtojca tė jashtme nė tė.
Kufizime:
Nė kėtė version falas tė kėtij softueri, ju nuk merrni veēori si Doppler Shift, Audio Visualization, Tool Kukull, etj. Pėr tė marrė kėto karakteristika, duhet tė blini versionin e paguar tė kėtij programi.

Anglisht:

HITFILM EXPRESS is another free software to blur face in video for Windows and MacOS. To blur out faces from a video, this software provides grade layer and blur effect tools which you can apply over the main video by selecting the face which you want to blur out. You need to manually adjust the layer position in each frame of the video so that the face remains blurred across the video.
Besides blurring faces, you can also use this software to create and edit vlogs, short videos, game videos, etc. To perform video editing, it offers tools like Timeline Editor, Slice Tool, Transformation Tools, Transition Effects, Filters, and more.
How to blur face in video using HITFILM EXPRESS:
• Launch this software, create a New Project and specify project properties such as Project Name, Video Resolution, Frame Rate, etc.
• After that, go to the Media section and click on the Add button to load a video clip. The loaded video will add to its Media section.
• Drop the video from the media section over to the timeline.
• Now, click on the New button, present in the Media section to create a new composite shot.
• On the composite shot section, you can view a New Layer button which you need to press in order to add a new Grade layer.
• Grade Layer adds a rectangular outline over the video preview player. You need to place the rectangular outline over the face that you want to hide.
• Next, go to the Effects section and select a type of blur from various available ones (angular blur, bilateral blur, lens blur, etc.) and drop the selected blur effect over the Grade layer.
• Now, play the video and continuously adjust the rectangular outline according to the movement of the face to blur the face from every part of the video.
• Once face blurring process gets completed, go to the Export section and export the video in MP4, MOV, and various web platform-specific (Youtube, Facebook, Vimeo, etc.) formats.

Additional Features:
• History: This feature saves all the steps made by you in a project and lets you view and jump to any previous step.
• Plugins: It is another handy feature of this software as it allows you to add new features to this software by importing external plugins to it.
Limitations:
In this free version of this software, you don’t get features like Doppler Shift, Audio Visualization, Puppet Tool, etc. To get these features, you need to purchase the paid version of this software.

Softuer tė tjerė pėr mjegullim tė fytyrave:

https://windowsreport.com/face-blurring-software/


Modifikim/tjetėrsim tė tingullit /Voice Changer/

Pėrveē mjegullimit tė imazhit ekziston edhe teknika e tjetėrsimit apo modifikimit tė zėrit njerzor. Kjo teknikė mund tė pėrdoret pėr shembull kur dėshmitari okular nuk dėshiron qė zėri i tij orgjinal tė dėgjohet(respektivisht tė identifikohet nga opinioni) nė ndonjė seancė gjygjsore apo nė njė video dokumentar. Bėhet fjalė pėr mbrojtje tė dėshmitarit okular nga hakmarjet, shantazhet apo vrasjet si rezultat i dėshmive para autoriteteve apo rrefimeve, intervistave nė ndonjė video dokumentar etj... Gjithashtu zėri juaj i modifikuar mund tė pėrdoret edhe nė lojra kompjuterike, biseda/voice chat etj

Mėnyra e realizimit:

Nė formė tė mp3 skedarėve
Dhe
Drejtpėrdrejt-Real time voice changig pėr online video lojra, avatar dhe podcast
Radio Transmetime anonime nėpėrmjet internetit

https://www.nchsoftware.com/voicechanger/

https://voicechanger.io/

https://windowsreport.com/voice-changer-software/CAD
softuer pa kosto
Liria pėr tė ndėrtuar atė qė dėshironiFreeCAD ėshtė njė modelues parametrik 3D me burim tė hapur i bėrė kryesisht pėr tė hartuar objekte tė jetės reale tė ēdo madhėsie. Modelimi parametrik ju lejon tė modifikoni me lehtėsi modelin tuaj duke u rikthyer nė historinė e modelit tuaj dhe duke ndryshuar parametrat e tij.
E arritshme, fleksibėl dhe e integruarFreeCAD ėshtė njė multiplatfom (Windows, Mac dhe Linux), njė program shumė i personalizueshėm dhe i shtrirė. Ajo lexon dhe shkruan nė shumė standarde tė skedarėve tė hapur si STEP, IGES, STL, SVG, DXF, OBJ, IFC, DAE dhe shumė tė tjerė, duke bėrė tė mundur integrimin e tij pa probleme nė rrjedhėn tuaj tė punės.

https://www.freecadweb.org/


Blog

Duhet ta keni dėgjuar termin "blog" ose "weblog" dhe ndoshta mendoni se pėr ēfarė ka tė bėjė ... ....
Njė blog ėshtė shumė i ngjashėm me njė faqe interneti. Unė do tė thoja se njė blog ėshtė njė ditar qė ėshtė (kryesisht) mirėmbahet nga njė person - bloger. Zakonisht, bloget janė duke u pėrditėsuar mjaft shpesh (njė herė nė ditė, njė herė nė javė, njė herė nė muaj). Blogjet mund tė jenė private, por shumica e tyre janė nė dispozicion nė internet pėr tė parė tė tjerėt.

Blogjet kanė tema tė caktuara. Tema e blog-ut ėshtė "Blogging" dhe "Si tė filloni njė" - Po ndihmoj fillestar pėr tė filluar njė blog, pėr tė marrė mė shumė vizitorė dhe shumė mė tepėr ... POR, gjithashtu mund tė ketė disa tema tė tjera. Blogerėt zakonisht janė tė pasionuar pėr njė temė specifike, kėshtu qė ata do tė krijojnė njė.

Postimet nė blog janė thelbi i njė blogu. Ēdo blog nė internet pėrbėhet nga mesazhe tė ndryshme blogjesh tė shkruara nga blogeri.

Pėrkufizime:

Blog (n.) - ėshtė njė ditar / ditar nė internet qė ėshtė nė dispozicion nė Internet.
Blogger (n.) -ėshtė njė individ qė ėshtė pronar i blogut. Personi qė mban tė gjallė blog-un (postime tė reja, ndarja e lajmeve tė fundit, informacionit, studimeve tė rasteve, opinioneve, etj ...)
Blog Post (n.) - Njė artikull ose shkrim qė ėshtė brenda blogut.
Blog (v.) - pėr tė filluar njė blog, pėr tė mbajtur njė blog, pėr tė gjetur njė blog - Unė do tė gjej njė blog nė lidhje me shėndetin dhe fitnesin.

Si krijohet njė blog?

https://ernestsembutnieks.com/how-to...rdpress-guide/
https://themeisle.com/blog/best-free-blogging-sites/
https://themeisle.com/blog/how-to-create-a-blog/


Zip softuer

Ja Zip softuer pėr pėrdorim pėr tė cilat ndoshta nuk keni njohuri. Tė gjitha veglat qė prezantohen janė pa kosto (freeware) pėr pėrdorim privat.

1-https://zipgenius.com/
2-http://www.tugzip.com/
3-https://b1.org/
4-https://izarc.org/
5-https://www.bandisoft.com/bandizip/
6-https://www.jzip.com/
7-https://www.nchsoftware.com/zip/index.html
8-https://sourceforge.net/projects/freearc/
9-http://www.xetoware.com/uzip.html
10-https://www.ashampoo.com/en/usd/pin/0192/system-software/zip-free
11-https://softfamous.com/winuha/
12-https://github.com/gsuitedevs/drive-zipextractor
13-https://www.zipware.org/
14-https://sourceforge.net/projects/kgbarchiver/
15-https://extract.me/
16-https://www.softpedia.com/get/Compression-tools/ALZip.shtml
17- https://sourceforge.net/projects/sevenzipjbind/
18-https://www.7-zip.org/


3DMark Basic

(Pėrdorimi i softuerit sygjerohet VETŹM pėr pėrdorues me eksperiencė nė softuer dhe kompjuter)

Edicioni 3DMark Basic pėr Windows- 3DMark ėshtė standardi mė i njohur nė botė. 3DMark ėshtė realizm mė i ri/ i fundit i njė standardi tė krijuar pėr tė matur performancėn e pajisjeve kompjuterike, dhe ky pėrditėsim shton standardin e ri DirectX 12 Time Spy. Versioni nė fjalė pėrfshin teste tė ndryshme, secila e dizajnuar pėr njė lloj specifik tė pajisjeve qė variojnė nga telefonat inteligjentė deri tek PC tė lojrave me performancė tė lartė.

https://www.guru3d.com/files-details...-download.html


Cromium

Chromium ėshtė njė projekt i shfletuesit me burim/kod tė hapur qė synon tė ndėrtojė njė mėnyrė mė tė sigurtė, mė tė shpejtė dhe mė tė qėndrueshme pėr tė gjithė pėrdoruesit tė pėrjetojnė uebin .Njė shfletues 100% i lirė pa pagesė nė pėrputhje me tė gjitha zgjerimet e Google Chrome .Nė faqe gjen versione 32 dhe 64 bit pėr sistemet operative Uindos/Windows, Mac, Linux, BSD, Android dhe iOS.,Shkarko versionin portativ kėtu:

https://chromium.woolyss.com/download/


Grammarly

Grammarly pėr Chrome ju ndihmon nė gjetjen dhe korrigjimin e gabimeve brenda njė teksti, duke rregulluar nė mėnyrė efektive deri nė 10x mė shumė gabime sesa procesori juaj standard i fjalėve. Gjithashtu i disponueshėm pėr Firefox.

Ajo shpejt do tė gjejė dhe korrigjojė mbi 250 lloje tė gabimeve gramatikore, dhe gjithashtu do tė kapė gabime drejtshkrimore kontekstuale dhe pėrdorim tė dobėt tė fjalorit.

Grammarly pėr kontrolluesin e drejtshkrimit Chrome dhe kontrolluesin e gramatikės ju ndihmon tė shkruani qartė dhe me siguri nė Gmail, Facebook, Twitter, Linkedin, Tumblr dhe pothuajse kudo tjetėr nė Web.

Me Grammarly, gjithmonė mund tė jeni i sigurt se fjalėt tuaja janė pa gabime dhe thoni atė qė keni fjalėn.

https://www.grammarly.com/
BCUninstaller

BCUninstaller ėshtė njė program qė shėrben pėr ēinstalim tė softerėve tė ndryshėm. Ai ėshtė i pėrqėndruar nė heqjen e sasive tė mėdha tė aplikacioneve menjėherė, nė njė kohė tė shkurtė. Video tutorial nė dispozicion.
Veēoritė: BCUninstaller (Bulk Crap Uninstaller):
• Ēinstaloni ēdo softuer menjėherė
• Renditje inteligjente e zbuluesve pėr detyra tė mėdha
• Zbulimi dhe pastrimi i mbetjeve pas ēinstalimit tė aplikacioneve
• ēinstaloni listat (automatikisht zgjidhni zgjedhės tė pavėmendshėm nga lista, mund tė redaktohen nė njė redaktues teksti)
• Grupim dhe renditje e pėrparuar
• Filtrimi dhe kėrkimi
• Redaktimi tė mjeteve dhe dukshmėria e hyrjeve tė mbrojtura dhe tė pavlefshme
• Raportimi dhe pėrditėsimi/azhurnimi automatik i gabimit, etj.

https://klocmansoftware.weebly.com/

Dhe njė softuer alternativ

http://hibitsoft.ir/Uninstaller.html


Best PDF Tools


Mjetet mė tė mira nė PDF janė njė tėrėsi e mjeteve falas tė krijuara pėr shndrimin(konvertimin), formėsimin dhe mbrojtjen e dokumenteve tuaj PDF.

Mė tė Mjetet PDF funksionon nė modalitetin e grupeve, duke ju lejuar tė pėrpunoni skedarė tė shumėfishtė PDF menjėherė. Ndėrfaqja ėshtė moderne dhe intuitive; kjo e lehtėson pėrdorimin e programit si pėr pėrdoruesit e pėrparuar ashtu edhe pėr fillestarėt. Ai gjithashtu pėrfshin njė shikues tė integruar dokumentesh dhe njė printer.

Veēoritė mė tė mira tė mjeteve PDF:

• Bashkoni ose ndani skedarėt PDF
• Shndėrroni PDF nė formate tė tjera
• Krijoni PDF nga Word, RTF, Excel, imazhe
• Nxjerr tekst dhe grafika nga dokumentet e tua
• Rrotulloni, korrni, hiqni ose nxirrni faqet
• Kriptoni ose deshifroni dokumentet
• Redaktoni fushat e metadata
• Vendosni lejet e pėrdoruesit
• Mbroni dokumentet PDF nga kopjimi
• Firmos nė mėnyrė dixhitale dokumentet PDF, etj.

https://www.best-pdf-tools.com/


Visual Studio 2019

Pėr programer, ose pėr kurreshtar qė dėshirojnė tė mėsojnė pėr artin e programimit respektivisht krijimin e aplikacioneve tė ndryshme. Kėtu , nė softuer nuk gjeni ndonjė kufizim, pra ėshtė i plotė , nevojitet vetėm regjistrimi i softuerit(mėnyrėn e regjistrimit e gjen brėnda softuerit) dhe mė pas mund tė filloni me mėsimin duke u bazuar nė sqarime tė sakta si dhe shembuj tė shumtė.(Nėse nuk e regjistron, versioni funksionon vetėm 90 ditė)

Versioni i plotė ėshtė Visual Studio 2019 Community

https://developerinsider.co/download...lstudio2019iso

VPN pėr UEB shfletuesin tuaj

Veēoritė kryesore:

Akses nė ēdo pėrmbajtje

Arrin ēdo pėrmbajtje pavarėsisht kufizimeve gjeografike.

Shpejtėsi e lartė e koneksionit

Shijoni shpejtėsinė kryesore tė tregut deri nė 100 Mbit / s.

Vėndndodhja imagjinare/virtuale

Maskoni vėndndodhjen tuaj duke pėrdorur njė vėndndodhje imagjinare/virtuale.

Versioni bazik pa kosto ju mundėson vetėm njė vėndndodhje-kurse versioni komercial vėndondhje tė pakufizuar

Ėshtė falas

Ju mund tė pėrdorni Browsec plotėsisht falas(versioni bazik). Pa tarifa tė fshehura.

Pėrdoret nė Google Crome, Firefox, Opera, Ios dhe Android

https://browsec.com/en/


Lojra pėr kompjuter


Lexo pėr mėnyrėn e instalimit:

https://install-game.com/how-to-download/

https://install-game.com/


Nga bota e teknologjisė dhe lajme tė ndryshme


Makina eksperimentale-shikoni deri nė fund:

https://www.youtube.com/watch?time_c...&v=Ka7UDKw9JH8

Ja ku arriti robotika dhe Inteligjenca Artificiale:Dallimet nė mes megabit dhe megabajt:

http://maqedoniashqiptare.com/2019/0...NrOFAUz2m_oruc

Veēoritė dhe dallimet nė mes mp3 dhe mp4 skedarėve:

https://www.makeuseof.com/tag/techno...tween-mp3-mp4/

https://whatis.techtarget.com/defini...-Audio-Layer-3

Mashtrime dhe manipulime nė internet:

Nė kėtė temė mė lart kemi shtjelluar temėn rreth produkteve dhe shėrbimeve qė publikohen nė internet. Pėr verifikim tė produktit apo shėrbimit mund tė pėrdoren recenzionet e ndryshme nėpėr faqe por tani egziston edhe njė metodė e re apo ndryshe thėnė pėrdorim i youtube pėr verifikim tė produkteve apo shėrbimeve; nė Fb dhe media tė tjera sociale shfaqen reklame tė ndryshme qė kanė njė auditorim jashtzakonisht tė madh, njė pjesė e tyre janė produkte cilėsore, por njė pjesė bukur e mirė janė produkte dhe shėrbime falco.

Ja metoda e re pėr zbulim-njė shembull praktik-shikoni kėtė faqe mė poshtė-faqjja pohon qė produkti i kompanisė ėshtė efektiv pėr riparim tė gervishtjeve nė makinė dhe e e ilustrojnė me njė video fragment mirėpo e vėrteta qėndron ndryshe bazuar nė recenzionet nė yotube:

Faqja reklamuese me VIDEO:

https://carscratcheraser.com/product...__DE-z6kEYIUOY

https://carscratcheraser.com/

Ja recenzionet reale dhe video nė yotube:

E vėrteta ėshtė kjo:


Andaj kur blini ose dėshironi tė blini nga faqe tė ndryshme tė internetit, sė pari kontrolloni cilėsinė e produktit apo shėrbimit jo vetėm pėrmes recensioneve por edhe pėrmes youtube .

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Rrjeti : 05-10-2019 nė 17:00
Rrjeti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur