Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Gjuha shqipe

Gjuha shqipe “Gjuha jonė sa e mirė!/ Sa e ėmblė, sa e gjerė!/ Sa e lehtė, sa e lirė!/ Sa e bukur, sa e vlerė!” Naim Frashėri

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 19-09-2018, 04:20   #721
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,659
Thanks: 1,242
Thanked 776 Times in 484 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Rrėnja e kėsaj fjale ėshtė...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Arban bArbArian Shiko postimin
E bukur kjo , Gjysh , bile nese nuk gaboj n'Maqedoni i thojn Gjish gjishi = gjė ish.
Edhe ne Gjirokaster dhe Cameri thone gjish
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-09-2018, 18:54   #722
Adea
V.I.P
 
Avatari i Adea
 
Data e antarėsimit: Dec 2016
Posts: 2,925
Thanks: 3,610
Thanked 687 Times in 542 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 32
Adea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Rrėnja e kėsaj fjale ėshtė...

Gjyshi im ishte kryeplaku i fshatit. Dembel i madh por shume i zgjuar dhe i drejte. Te gjitha zenkat ne fshat zgjidheshin me drejtesine me te madhe nga im gjysh. I linte te gjithe pa fjale. Dinte si ti vinte koken muhabetit dhe te gjitha palet ishin te kenaqura. Nuk pranonte te blihej dhe fjala bakshish ishte e huaj per te. Kjo siguronte drejtesine e vendimit qe vinte nga natyra e tij per te mos u kompromentuar.

Une do te thoja se fjala GJYQ dhe gjysh kane lidhje, prej nga edhe gjykates.

Cudia me e madhe eshte se femijet e tij nuk e therriten kurre Baba po Xhaxha ndersa xhaxhain e tyre e therrisnin Kiti (Kristo). Ndaj edhe fjala Judge (Xhaxh) ne anglisht e ka prejardhjen nga fjala xhaxha.


Ps : Ne fisin tone nga ana e babit, Kristo eshte gjithmone mashkull, ndersa nga ana e mamit duke filluar nga teze Kristina, te gjitha Kristo-t jane femra.
Kristi.


Adea

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Adea : 19-09-2018 nė 18:58
Adea nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-09-2018, 22:33   #723
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,680
Thanks: 371
Thanked 1,973 Times in 1,331 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Rrėnja e kėsaj fjale ėshtė...

Po rrenja e fjales karar kush o?
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-10-2018, 02:32   #724
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,659
Thanks: 1,242
Thanked 776 Times in 484 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Re: Rrėnja e kėsaj fjale ėshtė...

fjala torrent, qe ne shqip i bie te jete rreke,burim,perrua qe rrjedh furrishem,eshte fjale qe nepermjet latinishtes "Torrentem" ka hyre ne shume gjuhe si frengjisht,spanjisht,anglisht e te tjera. Perkthimi qe i japin nga latinishtja ka pikerisht kuptimin e perroit qe nxiton,perroi qe vrapon,perrroi qe fugon. Bie ne sy pjesa e dyte e fjales qe eshte "rrentem". A nuk ju duket e ngjashme me shqipen rent,rend? 'Rent rent o marotonomak" thoshte Noli.
Pra me rent ose te rendesh. Torrentem, to rent,te rendesh?

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga murik : 05-10-2018 nė 03:52
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-10-2018, 03:55   #725
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,659
Thanks: 1,242
Thanked 776 Times in 484 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Re: Rrėnja e kėsaj fjale ėshtė...

Fjala piangere,piangi ne italisht vjen nga latinishtja plangere,planir.
Ne dialektin(gjuhen) Napoletan i thone Chiagne qe shqiptohet kjane. A mos ndoshta kjo fjale ka lidhje edhe me fjalen shiq Klan,kjan,qan? Ne Greqi akoma arvanitet perdorin formen arkaike klan dhe ne gegerisht kjan.
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-10-2018, 04:06   #726
Probe
Anėtar i ri
 
Data e antarėsimit: May 2014
Posts: 22
Thanks: 6
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Probe do tė bėhet i njohur mjaft shpejtProbe do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Rrėnja e kėsaj fjale ėshtė...[Il Cinghiale] d'Erimanthia

Erimanthia- Derri i Madh?
Probe nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-10-2018, 04:57   #727
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,659
Thanks: 1,242
Thanked 776 Times in 484 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Rrėnja e kėsaj fjale ėshtė...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Probe Shiko postimin


[Il Cinghiale] d'Erimanthia

Erimanthia- Derri i Madh?
Ai e man thiun? Arimanthia. interesante
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-10-2018, 14:11   #728
Arban bArbArian
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Sep 2015
Posts: 327
Thanks: 37
Thanked 32 Times in 30 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
Arban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejtArban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Re: Rrėnja e kėsaj fjale ėshtė...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga murik Shiko postimin
fjala torrent, qe ne shqip i bie te jete rreke,burim,perrua qe rrjedh furrishem,eshte fjale qe nepermjet latinishtes "Torrentem" ka hyre ne shume gjuhe si frengjisht,spanjisht,anglisht e te tjera. Perkthimi qe i japin nga latinishtja ka pikerisht kuptimin e perroit qe nxiton,perroi qe vrapon,perrroi qe fugon. Bie ne sy pjesa e dyte e fjales qe eshte "rrentem". A nuk ju duket e ngjashme me shqipen rent,rend? 'Rent rent o marotonomak" thoshte Noli.
Pra me rent ose te rendesh. Torrentem, to rent,te rendesh?
Turr dmth furishum , Torrent mund t'definohet Turr e n'to (nė tė) ose turr enet (endet / leviz) , ndersa thiU definohet t'hi U , ata qe shiten/shtiren si U , edhe kunder'mojn , kan (can = qen) aftsi per me 'majt si U' = Ma Aj mun (mundet / ka mundsi).

Ai o Pan (i gjithanshum) , shum her n'histori e ka myt t'paverteten ose bullin / b'ull , edhe qent e vogel ushqehen me gjakun e bullit edhe i doket vetja i madh .


Pra ktu kuptojm qe nuk ka pas idhujtari , kto statuja jan fe edhe histori qe spjegojn ngjarje qe jan ndodh edhe kan pas me ndosh , edhe njiher , 'deklarata qe kto statuja jan idhuj' osht genjeshter.
Arban bArbArian nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-10-2019, 17:08   #729
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,340
Thanks: 7,457
Thanked 3,403 Times in 1,390 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Re: Rrėnja e kėsaj fjale ėshtė...

SPIRO KONDA:
FJALA “TOSK” DHE FJALA “GEG”, JANĖ FJALĖ PELLAZGE

Etrusci = Etrurii + tusci (tuskė tė Etrurisė).
Fenomenet e mėvonshme gjuhėsore sollėn:
Etrurii tusci = Etru (rii tu) sci, pra: Etru + sci = Etrusci.
Emri tusci i Italisė, nė shqipen ka trajtėn toskė.
Nė Itali gjejmė edhe emrin GEGANI (γεγάνιοι): Dionis Alikarnasi (Vol. I, A, 29,7), Titus Livius (I, III). Ky ėshtė emėr i njė familje.
Gjithashtu, atje takojmė edhe emrin e njė priftėreshe: Γεγανία (Gegania).
Dionis Alikarnasi (vol. III, Z, I, 1-4) na pėrmend edhe kėta emra konsujsh: Τίτου ΓΕΓΑΝΊΟY Μακελίνου (Titu GEGANIU Maqelinu) dhe Μάρκος ΓΕΓΑΝΊΟS (Markos GEGANIOS). ΓΕΓΑΝΊΟS (Geganios) duke i hequr mbaresėn greke na jep γεγάν (gegean). Ky ėshtė njė mbiemėr i formuar prej fjalės geg dhe mbaresės –an. Pra, edhe fjala geg ėshtė pellazgjike dhe ėshtė trashėguar nė gjuhėn e sotme shqipe, ashtu si ėshtė fjala tosk (nga Tusci). Dhe sot nė Shqipėri kemi dy fise tė mėdha kryesore shqiptare, gegėt dhe toskėt.
Siē u tha mė lart: tirrenas = etrusk = tusk = pellazg.
Thėnie pėr shqiptarėt
__________
Titulli: Konferenca e parė e Studimeve Albanologjike: Tiranė, 15-21 nėndor 1962; [kumtesa].
Kumtesa: Albanėt (shqiptarėt) dhe problemi pellazgjik
Autori: Spiro N. Konda
Botues: Universiteti Shtetėror i Tiranės, Instituti i Historisė dhe i Gjuhėsisė, 1965

BURIMI I FOTOS, FAQES ME EMRIN 'GEGANIA' :
Titulli: Genealogikon Romanum De familiis praecipuis regum, principum, caesarum, imperatorum . . .
Autori: Eliae Reusneri, Leorini Silesii, Genealogi
Botues: Francofvrdi, 1589

__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-10-2019, 17:34   #730
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,197
Thanks: 157
Thanked 983 Times in 570 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 121
ZET ka mbyllur reputacionin
Re: Rrėnja e kėsaj fjale ėshtė...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mandi Shiko postimin
SPIRO KONDA:
FJALA “TOSK” DHE FJALA “GEG”, JANĖ FJALĖ PELLAZGE

Etrusci = Etrurii + tusci (tuskė tė Etrurisė).
Fenomenet e mėvonshme gjuhėsore sollėn:
Etrurii tusci = Etru (rii tu) sci, pra: Etru + sci = Etrusci.
Emri tusci i Italisė, nė shqipen ka trajtėn toskė.
Nė Itali gjejmė edhe emrin GEGANI (γεγάνιοι): Dionis Alikarnasi (Vol. I, A, 29,7), Titus Livius (I, III). Ky ėshtė emėr i njė familje.
Gjithashtu, atje takojmė edhe emrin e njė priftėreshe: Γεγανία (Gegania).
Dionis Alikarnasi (vol. III, Z, I, 1-4) na pėrmend edhe kėta emra konsujsh: Τίτου ΓΕΓΑΝΊΟY Μακελίνου (Titu GEGANIU Maqelinu) dhe Μάρκος ΓΕΓΑΝΊΟS (Markos GEGANIOS). ΓΕΓΑΝΊΟS (Geganios) duke i hequr mbaresėn greke na jep γεγάν (gegean). Ky ėshtė njė mbiemėr i formuar prej fjalės geg dhe mbaresės –an. Pra, edhe fjala geg ėshtė pellazgjike dhe ėshtė trashėguar nė gjuhėn e sotme shqipe, ashtu si ėshtė fjala tosk (nga Tusci). Dhe sot nė Shqipėri kemi dy fise tė mėdha kryesore shqiptare, gegėt dhe toskėt.
Siē u tha mė lart: tirrenas = etrusk = tusk = pellazg.
Thėnie pėr shqiptarėt
__________
Titulli: Konferenca e parė e Studimeve Albanologjike: Tiranė, 15-21 nėndor 1962; [kumtesa].
Kumtesa: Albanėt (shqiptarėt) dhe problemi pellazgjik
Autori: Spiro N. Konda
Botues: Universiteti Shtetėror i Tiranės, Instituti i Historisė dhe i Gjuhėsisė, 1965

BURIMI I FOTOS, FAQES ME EMRIN 'GEGANIA' :
Titulli: Genealogikon Romanum De familiis praecipuis regum, principum, caesarum, imperatorum . . .
Autori: Eliae Reusneri, Leorini Silesii, Genealogi
Botues: Francofvrdi, 1589

Mandi, me lart nuk eshte etimologji. Dhe se nga e kane pare kete 'pellazge' qe e ngjisin kudo, e c e zgjidhe. Mbase do ishte me mire te hapej nje teme per geget tek historia.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-10-2019, 10:55   #731
kreksi
Metropolis
 
Avatari i kreksi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Vendndodhja: France.
Posts: 1,768
Thanks: 249
Thanked 29 Times in 22 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
kreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėm
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Elian70 Shiko postimin
Po rrenja e fjales karar kush o?
Fjala 《 karar 》eshte shkurtes per fjalen
《Caracter..》(karakter) njeri pa moralshem,
'' ..sans caractčre...''
''.. pa karakter''
Ne popullore; i pa turpshem, ''pa marre''
Pa karar....!
__________________
Nga Arsimimi lind madhėshtia e njė kombi ! (Akademia f.)
kreksi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-10-2019, 11:38   #732
kreksi
Metropolis
 
Avatari i kreksi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Vendndodhja: France.
Posts: 1,768
Thanks: 249
Thanked 29 Times in 22 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
kreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėm
As emri Toska e as Gega nuk permenden askundi as ne kohen e Skenderbeut e lere ma-ne kohen gjoja pellashke....!

Keta dy emra vijne krejte rastesishte nga deformimi tipografik i librave te shtypur pikerishte Encikloprdik ku fjala behet prr gjeografin e Albanis ne Veri, qendra eshte Scurari....《....sičge .../ ....celul/....ēeLule ...des mollah-a...》... ( Shkidra eshte nje qender e Shqipnis veriore me mbikqyrje te arshevekve ...katolik .por ketu eshte nxjerrur ai ''mjalti'' ....prej fallcifikatorit /turk/ dhe kete fjalen ...''siege'' te shtypun nga sgtypshjronha me karaktere gotike ku gerrma ''s'' shtypej gati si gerrma ''f'' ne kete stil ..pra, ''fiege'' behet nga turku( fallcifikatori) ''Gege''...kurse emri Toska, ka kuptimin grek ''Patoska'' /patos/ guri jo sferik por vend me gur ''patoz'' gure rrase, ''rrasapet' ...Patoska ..!
Larte eshte Siege/ Gege/ Ēelule/celule e mollah-ve/ evekve katolik...dhe vete fjala eshte frenge pa dyshim; ''ĒEL LULE E MOLLA HA/ te Hot e Gruda-dat...
(Celula e mollah-eve...) por damatinet e thone;''mollaha'' pershtatje nga franke ''mollah''/ ship ''mulla'' shefi fes islame''....pra, as termi ''molla kuqe'' sa me kuptim gjeografik fare shqip i nje vendi por ''kufiri shqiptarve a te mollahet me kapuq rrumullak te kuq si molla,,,qe mbajne mbi koke....)...
Si perfundim; ska kurgja te vjeter te keto dy toponime shqipe hiēēēēēit ....!
Krejt gjuha shipe a veper e djallit ..hec e dije tash kush ishte ky topalli ...''le diable boiteux..''
?!...para sa vitesh ?
__________________
Nga Arsimimi lind madhėshtia e njė kombi ! (Akademia f.)
kreksi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-10-2019, 13:20   #733
lonely_lion
在中国的某个地方
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 5,073
Thanks: 0
Thanked 1,732 Times in 1,353 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 73
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kreksi Shiko postimin
As emri Toska e as Gega nuk permenden askundi as ne kohen e Skenderbeut e lere ma-ne kohen gjoja pellashke....!

Keta dy emra vijne krejte rastesishte nga deformimi tipografik i librave te shtypur pikerishte Encikloprdik ku fjala behet prr gjeografin e Albanis ne Veri, qendra eshte Scurari....《....sičge .../ ....celul/....ēeLule ...des mollah-a...》... ( Shkidra eshte nje qender e Shqipnis veriore me mbikqyrje te arshevekve ...katolik .por ketu eshte nxjerrur ai ''mjalti'' ....prej fallcifikatorit /turk/ dhe kete fjalen ...''siege'' te shtypun nga sgtypshjronha me karaktere gotike ku gerrma ''s'' shtypej gati si gerrma ''f'' ne kete stil ..pra, ''fiege'' behet nga turku( fallcifikatori) ''Gege''...kurse emri Toska, ka kuptimin grek ''Patoska'' /patos/ guri jo sferik por vend me gur ''patoz'' gure rrase, ''rrasapet' ...Patoska ..!
Larte eshte Siege/ Gege/ Ēelule/celule e mollah-ve/ evekve katolik...dhe vete fjala eshte frenge pa dyshim; ''ĒEL LULE E MOLLA HA/ te Hot e Gruda-dat...
(Celula e mollah-eve...) por damatinet e thone;''mollaha'' pershtatje nga franke ''mollah''/ ship ''mulla'' shefi fes islame''....pra, as termi ''molla kuqe'' sa me kuptim gjeografik fare shqip i nje vendi por ''kufiri shqiptarve a te mollahet me kapuq rrumullak te kuq si molla,,,qe mbajne mbi koke....)...
Si perfundim; ska kurgja te vjeter te keto dy toponime shqipe hiēēēēēit ....!
Krejt gjuha shipe a veper e djallit ..hec e dije tash kush ishte ky topalli ...''le diable boiteux..''
?!...para sa vitesh ?
Ore @Kreks. C'a te thote mendja ty ore ? Ti je nga Kosova?, Je shqiptar apo te kane bere synet serbet atje ne France ku banon dhe t'a kane vene lafshen e prere ne vend te gjuhes ?

Kush je ti ore bir nene, qe ne nje forum shqiptar e mbush gojen dhe n'a tregon qe gjuha shqipe eshte veper e djallit ? Cfare rrjedh ne venat e tua gjak shqiptari apo helm gjarpri ?

Ngrihesh ti qe nga poshte makines dhe me duar me vaj e me graso, po kerkon te n'a larosesh historine dhe gjuhen . Thirri ore mendjes dhe mos shkruaj budalliqe, se t'a kam permendur disa here. Kur nuk ke dicka te hajrit qe t'a shkruash, hesht o lum miku.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga lonely_lion : 15-10-2019 nė 13:24
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-10-2019, 05:55   #734
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,769
Thanks: 7,074
Thanked 8,319 Times in 5,335 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 396
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lonely_lion Shiko postimin
Ore @Kreks. C'a te thote mendja ty ore ? Ti je nga Kosova?, Je shqiptar apo te kane bere synet serbet atje ne France ku banon dhe t'a kane vene lafshen e prere ne vend te gjuhes ?

Kush je ti ore bir nene, qe ne nje forum shqiptar e mbush gojen dhe n'a tregon qe gjuha shqipe eshte veper e djallit ? Cfare rrjedh ne venat e tua gjak shqiptari apo helm gjarpri ?

Ngrihesh ti qe nga poshte makines dhe me duar me vaj e me graso, po kerkon te n'a larosesh historine dhe gjuhen . Thirri ore mendjes dhe mos shkruaj budalliqe, se t'a kam permendur disa here. Kur nuk ke dicka te hajrit qe t'a shkruash, hesht o lum miku.
Te paska dhene dhe like kreksi
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-10-2019, 06:33   #735
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,772
Thanks: 3,774
Thanked 3,042 Times in 2,063 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kreksi Shiko postimin
Fjala 《 karar 》eshte shkurtes per fjalen
《Caracter..》(karakter) njeri pa moralshem,
'' ..sans caractčre...''
''.. pa karakter''
Ne popullore; i pa turpshem, ''pa marre''
Pa karar....!
Po kur thuhet gjella me kripė dhe kripa me karar, kemi tė bėjmė me ndonjė gjellė tė turpshme apo gjellė me karakter, se nuk po e kuptoj mirė kėtė gjė?
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-10-2019, 06:37   #736
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,772
Thanks: 3,774
Thanked 3,042 Times in 2,063 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Njė pyetje kisha. Kur janė pėrdorur pėr herė tė parė si emėrtime Toskė dhe Gegė? Cili ėshtė dokumenti mė i hershėm ku pėrmendet qoftė njėri nga emrat?
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-10-2019, 06:38   #737
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,769
Thanks: 7,074
Thanked 8,319 Times in 5,335 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 396
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Po kur thuhet gjella me kripė dhe kripa me karar, kemi tė bėjmė me ndonjė gjellė tė turpshme apo gjellė me karakter, se nuk po e kuptoj mirė kėtė gjė?
Eshte i papame ledio
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-10-2019, 07:00   #738
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,772
Thanks: 3,774
Thanked 3,042 Times in 2,063 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
Eshte i papame ledio
Kemi dhe fjalėn e bukur (Shqipe? Unė them turēe.)kararsėz. Qė me sa di unė do tė thotė pak a shumė grindavec, njeri qė nuk gjen karar, pshėmbull.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-10-2019, 07:25   #739
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,772
Thanks: 3,774
Thanked 3,042 Times in 2,063 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mano Shiko postimin
Sot krejt rastesisht gjeta nje fjale qe meriton vemendje, te cilen mbase e kam trajtuar edhe me pare, nuk e mbaj mend mire tani.

Behet fjale per fjalen "Tuft" qe ne anglisht do te thote tamam Tuf si ne shqip por etimologet anglo-sakson nuk jane te sigurte per prejardhjen.

A di dikush me shume per prejardhjen e ksaj fjale ne shqip? Apo eshte huazim nga latinishtja?
tuft
floccus
ciuffo
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga King Bardhyl : 22-10-2019 nė 07:41
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-10-2019, 09:04   #740
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,225
Thanks: 16,496
Thanked 9,751 Times in 6,597 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Thumbs up

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lonely_lion Shiko postimin
Ore @Kreks. C'a te thote mendja ty ore ? Ti je nga Kosova?, Je shqiptar apo te kane bere synet serbet atje ne France ku banon dhe t'a kane vene lafshen e prere ne vend te gjuhes ?

Kush je ti ore bir nene, qe ne nje forum shqiptar e mbush gojen dhe n'a tregon qe gjuha shqipe eshte veper e djallit ? Cfare rrjedh ne venat e tua gjak shqiptari apo helm gjarpri ?

Ngrihesh ti qe nga poshte makines dhe me duar me vaj e me graso, po kerkon te n'a larosesh historine dhe gjuhen . Thirri ore mendjes dhe mos shkruaj budalliqe, se t'a kam permendur disa here. Kur nuk ke dicka te hajrit qe t'a shkruash, hesht o lum miku.
OBELIXU dardan dhe perse!!!!

Nė fakt, tė gjithė emrat e Greqinė sė lashtė si shkrimet mbi tabletat e linerve tė qytetrimit egjeanė janė tė tė njėjtit lloj, nga Gjuha polake !

Ne mund tė themi se, gjuha e banorve tė kėtyre vendeve erdhi nga Polonia dhe se kėta emrat e njohur tek autorėt si "skitėt" apo "pellazgėt" thjesht ishin i njėjti popull i njohur edhe ndryshe me emrin "Gimirri" (populli i gjijve tė mirė) tė dlur nga gjini i mirė qė njihen kėshtu edhe nė tabletat Babilonase kurse tek ne nė popullore shqipe njihėn me emrin "palloshki" (njerėz jo tė kqinjė) dhe nga kėtu sigurishtė vjen deri tek ngatrrimi, kėta Palloshkėt e ardhur nga Polonia fill pas shkrirjes sė akullnajave ngatėrrohen tek autorėt e vjetėr duke iu dhėn emrin "pellazgė" tė brdh, si dihet polakėt janė njė popull i racės sė bardh !

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Mandi : 22-10-2019 nė 15:13
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Tags
ku vés, kuvend

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur