Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Shkenca dhe jeta

Shkenca dhe jeta Studime shkencore dhe tė rejat mė tė fundit nga shkenca.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 20-10-2019, 13:10   #1
dallas
Carpe noctum
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Vendndodhja: TEXAS
Posts: 336
Thanks: 53
Thanked 206 Times in 123 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
dallas ka njė atmosferė spektakolaredallas ka njė atmosferė spektakolare
A rrotullohet universi?!

Satelitet rrotullohen rreth planeteve, planetet rrotullohen rreth yjeve, yjet rrotullohen rreth qendres se galaktikes. Universi ka 100 miliarde galaktika. Dime qe universi zgjerohet por a rrotullohet?


Pyetje per ata qe marrin vesh nga astrofizika. Me pas do jap pergjigjen time.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga dallas : 20-10-2019 nė 13:18
dallas ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-10-2019, 14:12   #2
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: ne vithen e peles se hazdisur
Posts: 16,037
Thanks: 899
Thanked 1,541 Times in 1,147 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 128
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Po perderisa keto te tjerat rrotullohen edhe universi duhet te rrotullohet...
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-10-2019, 14:39   #3
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,772
Thanks: 3,774
Thanked 3,042 Times in 2,063 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga dallas Shiko postimin
Satelitet rrotullohen rreth planeteve, planetet rrotullohen rreth yjeve, yjet rrotullohen rreth qendres se galaktikes. Universi ka 100 miliarde galaktika. Dime qe universi zgjerohet por a rrotullohet?


Pyetje per ata qe marrin vesh nga astrofizika. Me pas do jap pergjigjen time.
Dy pyetje pėr ju qė dini nga ne injorantėt e astrofizikės.
Nėse janė 100 miliard galaktika atėherė pse thuhet qė universi ėshtė i pafund, pa njė fillim dhe njė fund?
Dhe nėse ėshtė i pafund, ku vazhdon dhe zgjerohet?
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-10-2019, 17:01   #4
dallas
Carpe noctum
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Vendndodhja: TEXAS
Posts: 336
Thanks: 53
Thanked 206 Times in 123 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
dallas ka njė atmosferė spektakolaredallas ka njė atmosferė spektakolare
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga shoku_tanku Shiko postimin
Po perderisa keto te tjerat rrotullohen edhe universi duhet te rrotullohet...
Rrotullohet, krahasuar me ke?
dallas ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-10-2019, 17:11   #5
dallas
Carpe noctum
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Vendndodhja: TEXAS
Posts: 336
Thanks: 53
Thanked 206 Times in 123 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
dallas ka njė atmosferė spektakolaredallas ka njė atmosferė spektakolare
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Dy pyetje pėr ju qė dini nga ne injorantėt e astrofizikės.
Nėse janė 100 miliard galaktika atėherė pse thuhet qė universi ėshtė i pafund, pa njė fillim dhe njė fund?
Dhe nėse ėshtė i pafund, ku vazhdon dhe zgjerohet?
Universi e ka nje fillim, 13.8 miliarde vjet me pare,koha. Fundi eshte stadi aktual i hapesires i cili zgjerohet vazhdimisht. Pertej kufijve te hapesires nuk kane me kuptim ligjet e fizikes, koha dhe hapesira nuk ekzistojne si nocione.

Numri i galaktikave eshte i fundem. 100 miliarde eshte numer i perafert i vleresuar nga astronomet.
dallas ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-10-2019, 17:19   #6
dallas
Carpe noctum
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Vendndodhja: TEXAS
Posts: 336
Thanks: 53
Thanked 206 Times in 123 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
dallas ka njė atmosferė spektakolaredallas ka njė atmosferė spektakolare
Per te te ndihmuar sadopak per te kuptuar fundin e hapesires e cila zgjerohet vazhdimisht, dhe pyetjes se cfar ka pertej? Pergjigja eshte, pyetje pa kuptim.

Atehere. Kur je fiks ne polin e jugut, nuk mund te besh me pyetjen nga cili drejtim bie jugu, eshte absurde, ngado ta drejtosh gishtin bie veriu.
dallas ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-10-2019, 17:41   #7
kanina
V.I.P
 
Avatari i kanina
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 12,539
Thanks: 184
Thanked 1,441 Times in 1,086 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 137
kanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėm
Ti mčre per baze teorine e shpethimit te madh osé sic quhet Big bangu. Por pyetja eshte nese kjo teori eshte thjeshte me e pranuara deri tani apo eshte e vertetuar prfundimisht si teori ?
Me sa di une me teper se e vertetuar eshte e pranuar deri tani si me e mundshmja dhe me e llogjikshmja duke pare te dhenat e deri tanishme mbi universin.

Por gjithsesi askush nuk e mohon se ajo mund te jete e paplote dhe e pasakte per mos te thene dhe totalisht e gabuar.
__________________
Don't feel guilty you are good as you are.
kanina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-10-2019, 17:48   #8
kanina
V.I.P
 
Avatari i kanina
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 12,539
Thanks: 184
Thanked 1,441 Times in 1,086 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 137
kanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėm
Rrotullimi i universit rreth vetes nuk ka kuptim.
Gjithmone nese e marim ate si te fundem duke e imagjinuar si nje stčre gjigande.
__________________
Don't feel guilty you are good as you are.
kanina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-10-2019, 17:54   #9
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 7,667
Thanks: 8,789
Thanked 6,775 Times in 2,846 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 195
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Njerezimi akoma ka shume pikepyetje per Universin, ajo cka dime eshte shume pak, pjesa tjeter mbetet akoma enigme dhe e pa shpjeguar.
Shkenca e astrofizikes pasurohet dita dites me zbulime te reja.
Deri para 5-6 vjetesh nuk njihnim asnje esoplanet, fale teleskopit Kepler, zbuluam mbi 3600 te tille ne pak vite.
Sot shume studiues po flasin gjithnje e me teper per Multiunivers.

__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur