Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Problematika Shqiptare

Problematika Shqiptare Nė kėtė forum vizitorėt tanė shprehin mendimin e tyre mbi problemet madhore qė shqetėsojnė gjithė shqiptarėt, dhe zgjidhjet e mundshme qė mund t'u jepen kėtyre problemeve.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 20-10-2019, 22:54   #1
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 13,111
Thanks: 11,543
Thanked 6,271 Times in 2,983 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 190
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
31.2% e ndiejne veten pikė sė pari myslimanė, e pastaj shqiptarė, nga Lulėzim Peci

Sot kemi njė parti politike, qė sillet si nacionaliste dhe nė anėn tjetėr flirton me religjionin!

Nga, Lulzim PECI – Revista Drini – 20 Tetor 2019

Ne skenen politike Kosovare kemi nje lloj bipolariteti, i cili funsionon brenda ekstremeve, e nese dikush e shikon prej se largu i duket shizofreni. Koheve te fundit po luhet me dy elemente, partite po thirren njekohesisht si nacionaliste. Nacionalizmi Shqiptar pikesepari nenkupton sekularizmin dhe barazine e feve, por fete jane te domenit privat. Feja tek ne nuk eshte e lidhur me politike. Shteti dhe feje jane te ndara sepse jemi i vetmi popull ne Ballkan, i cili e ka kete karakteristike, te nacionalizmit, pra shkeputjen e feve nga nacionalizmi.

Fete kane qene problem per ndertimin e kohezionit nacional Shqiptar, sepse fete kane qene element ndares. Per ndertimin e Shqiptarit modern, bazamenti i te cilit eshte bere ne fund te shekullit 19-te, eshte ardhur tek ky koncept – koncepti i sekularizmit. Ndersa sot kemi nje parti politike qe sillet si nacionaliste dhe ne anen tjeter flirton me religjionin. Bile, e institucionalizojne religjionin dhe ndikimin e religjionit ne partite e tyre politike. Kjo eshte shizofreni. Kemi te bejme me bipolaritet – nuk shkojne njera me tjetren.

Krejt ne rregull qe partia “Fjala” konkuron ne zgjedhje, dhe i dihet agjenda, e ka agjenden e vete. Por krijimi i ketyre simbiozave kunderthanese brenda nje koncepti politik, keto jane shume te demshme. Dhe ketu po luhet me substancen e identitetit Shqiptar ne Kosove. Para 3 vitesh ne e kemi bere nje studim, dhe neve na kane se 3% e Shqiptareve te besimit islam ne Kosove nuk e ndiejne veten fare Shqiptare. Ose 31.2% e ndiejne veten pike se pari Myslimane, e pastaj Shqiptare. Kjo tregon shume per ndryshimin e identiteteve qe po ndodhin ne Kosove. Niveli i fetarizimit ne Kosove eshte shume me i nalte se ne Shqiperi.

Shėnim:
Kjo ndodh, sepse feja islame e shumicės sė shqiptarėve, nuk ka qenė e nuk ėshtė nė shėrbim tė kombit shqiptar, por nė shėrbim tė turkut e arabit… /AĒ
__________________
devollitėt thonė

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Gi de Masha : 20-10-2019 nė 23:04
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-10-2019, 22:32   #2
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 7,681
Thanks: 8,810
Thanked 6,792 Times in 2,857 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 195
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Shume teme interesante, sepse prek nje problem shume te madh per neve shqiptaret.
Desha te di nese ka parti ose grupime me orientim thellesisht fetar ne RKS, te cilat mund te perbejne rrezik ne nje te ardheme te afert per nje kthese /devijim me shume drejt nje shteti teokratik sesa drejt nje shteti demokratik dhe te se drejtes.
A ka rrezik qe deluzioni qe sjellin partite politike apo ato nacionaliste ne Kosove, ta orientojne votuesin drejt ketyre partive apo grupimeve fetare?
A prezantohen keto parti me orientim religjioz dhe saktesisht musliman, si kunderpeshe e pansllavizmit orthodoks nga e cila eshte e rrethuar RKS dhe qe mund te perbeje edhe nje kercenim te mundshem?
Jo me kot shprehja Kosovo i Metohija, shprehje aq e dashur per nacionalizmin serb dhe partite e tij, i referohet pikerisht tradites dhe historise te ordhodoksise serbe ne ate rajon, manastireve te tyre etjera me radhe qe faktikisht nuk arrijne te bashke egsistojne sic ndodh ne Shqiperi pershembull.
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-10-2019, 23:20   #3
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,275
Thanks: 16,524
Thanked 9,768 Times in 6,610 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
https://gazetablic.com/pas-prizrenit...ivileve-kurde/

PS....do ti kqyrim ne te ARDHMEN kto %!!!!!!
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-10-2019, 23:22   #4
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,275
Thanks: 16,524
Thanked 9,768 Times in 6,610 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gi de Masha Shiko postimin
Sot kemi njė parti politike, qė sillet si nacionaliste dhe nė anėn tjetėr flirton me religjionin!

Nga, Lulzim PECI – Revista Drini – 20 Tetor 2019

Ne skenen politike Kosovare kemi nje lloj bipolariteti, i cili funsionon brenda ekstremeve, e nese dikush e shikon prej se largu i duket shizofreni. Koheve te fundit po luhet me dy elemente, partite po thirren njekohesisht si nacionaliste. Nacionalizmi Shqiptar pikesepari nenkupton sekularizmin dhe barazine e feve, por fete jane te domenit privat. Feja tek ne nuk eshte e lidhur me politike. Shteti dhe feje jane te ndara sepse jemi i vetmi popull ne Ballkan, i cili e ka kete karakteristike, te nacionalizmit, pra shkeputjen e feve nga nacionalizmi.

Fete kane qene problem per ndertimin e kohezionit nacional Shqiptar, sepse fete kane qene element ndares. Per ndertimin e Shqiptarit modern, bazamenti i te cilit eshte bere ne fund te shekullit 19-te, eshte ardhur tek ky koncept – koncepti i sekularizmit. Ndersa sot kemi nje parti politike qe sillet si nacionaliste dhe ne anen tjeter flirton me religjionin. Bile, e institucionalizojne religjionin dhe ndikimin e religjionit ne partite e tyre politike. Kjo eshte shizofreni. Kemi te bejme me bipolaritet – nuk shkojne njera me tjetren.

Krejt ne rregull qe partia “Fjala” konkuron ne zgjedhje, dhe i dihet agjenda, e ka agjenden e vete. Por krijimi i ketyre simbiozave kunderthanese brenda nje koncepti politik, keto jane shume te demshme. Dhe ketu po luhet me substancen e identitetit Shqiptar ne Kosove. Para 3 vitesh ne e kemi bere nje studim, dhe neve na kane se 3% e Shqiptareve te besimit islam ne Kosove nuk e ndiejne veten fare Shqiptare. Ose 31.2% e ndiejne veten pike se pari Myslimane, e pastaj Shqiptare. Kjo tregon shume per ndryshimin e identiteteve qe po ndodhin ne Kosove. Niveli i fetarizimit ne Kosove eshte shume me i nalte se ne Shqiperi.

Shėnim:
Kjo ndodh, sepse feja islame e shumicės sė shqiptarėve, nuk ka qenė e nuk ėshtė nė shėrbim tė kombit shqiptar, por nė shėrbim tė turkut e arabit… /AĒ
Edhe ne Shqiperi ka filluar....ASIMILIMI.Beni,Baba ka Durrsi,Yoko,Drague ne do te tjere, do kene shkuar ne boten tjeter.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur