Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Zhvillimet Urbane > Ekonomi & biznes

Ekonomi & biznes Kėtu do tė gjeni lajme, studime, statistika, trajnime, dhe informacion tė bollshem qė ka te bėjė me ekonominė shqiptare dhe atė botėrore, si dhe nė fushėn e biznesit nė pėrgjithėsi.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 20-07-2018, 16:25   #41
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 3,945
Thanks: 1,300
Thanked 1,790 Times in 1,052 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 75
par i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Nje KM rruge do na kushtoj 10000000 €.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lonely_lion Shiko postimin
A behet fjale per kete ?

Kodi:
http://www.arrsh.gov.al/projekte-me-finacim-te-huaj-donacione/sinjalistike-rrugore-2/bypas-i-fieritRenderi ne fjale eshte bere ne gusht te 2013.
Kodi:
http://www.panorama.com.al/bypass-i-i-vlores-22-kompani-ne-gare-per-ndertimin/
Duhej te kishte mbaruar me kohe e vakt. Kete kompani une nuk di se si e kane lene pa mbyllur apo nuk e kane pezulluar me kohe.Punimet duhet te kishin mbaruar e shumta 18 ose 24 muaj qe nga fillimi i punimeve.

Keta ne 2016 lane dhe njerezit pa paguar.
Kodi:
http://alb365.com/protestojne-puntoret-bye-passit-levan-fier-6-muaj-pa-rroga-fotot/
Nuk e di kur e ka shpallur falimentimin kjo kompani. Mos tani vone ?
Kodi:
http://gazeta-shqip.com/lajme/2018/06/09/by-pass-i-i-vlores-mbetet-pezull-serenissima-shpall-falimentin/
?

Rrenjet e problemit jane qe ne momentin qe e shpallen fituese.T'a thashe dhe ne postimin me siper. Nga 60 milion Euro vlere te preventivuar dhe t'a shpallesh fitues per oferte 39,7 Milion Euro?
33 perqind ulje? Beri buje atehere. Ose kjo Kompani nuk duhej ta marrte ose ai qe e kishte bere projektin dhe preventivin apo ata qe i dhan e tenderin duhej te shkonin ne burg.
Financimi ka qene nga BERZH (Banka e vetme qe nuk te fal asnje cent por duhet t'ja paguash nje me nje).
.
Dilema qenka ka vjedhje kur eshte projektuar apo kur u tenderua!?
Une di kete qe kompania zbatuese me pronare burrelas qe banojne Tirane por larguar drejt Nises kane marre te gjithe vleren e punimeve te kryera aty nga firma italiane; punonjesit perfshire te afermin tim I jane paguar edhe sigurimet.
Problemi I asaj ose thene ndryshe ishte kur pergjate punimeve u permbyt dhe askush nuk mori persiper demin.
Inxhinier tregoju ndonjehere burokrateve te pushtetit se po I del tymi abuzimeve tuaja.
Zgjidhjen do e hame ne taksapaguesit.
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga par : 20-07-2018 nė 16:57
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-07-2018, 17:37   #42
lonely_lion
V.I.P
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 2,900
Thanks: 0
Thanked 989 Times in 753 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 39
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Nje KM rruge do na kushtoj 10000000 €.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga par Shiko postimin
Dilema qenka ka vjedhje kur eshte projektuar apo kur u tenderua!?
Une di kete qe kompania zbatuese me pronare burrelas qe banojne Tirane por larguar drejt Nises kane marre te gjithe vleren e punimeve te kryera aty nga firma italiane; punonjesit perfshire te afermin tim I jane paguar edhe sigurimet.
Problemi I asaj ose thene ndryshe ishte kur pergjate punimeve u permbyt dhe askush nuk mori persiper demin.
Inxhinier tregoju ndonjehere burokrateve te pushtetit se po I del tymi abuzimeve tuaja.
Zgjidhjen do e hame ne taksapaguesit.
Ore par. Une nuk jam ne mendjen tende.Je ti. Fol qarte.Une te fola shqip.Nuk po t'a kuptoj llogjiken fare. Te rreshtova ca gjera qe t'i lexoje dhe te informoheshe.Te thashe shkoqur.Nuk ben vaki te merret tenderi me 20 milion Euro me pak, sepse i bije qe projektuesi ka abuzuar me volumet(ka vene me shume se cfare jane realisht),nderkohe qe ai eshte paguar per projektin.Por prape dhe per kete ka zgjidhje sepse kontrata bazohet ne FIDIC dhe do paguhesh me matje te volumeve.Nderkohe eshte dhe hilja tjeter, qe le si klauzole: kur volumet reale ndryshojne me mbi 10 apo 15% nga ato te projektit, te jep te drejte te rrishikosh cmimet.Por kjo pak rendesi ka qe t'a diskutojme sepse nuk je i fushes(sic me thua dhe vete). Une nuk merrem me kush iku ne Nise apo kush erdhi.Po te them qe Tenderi,ka pasur nje afat kohor.Ka pasur nje supervizor, ka pasur perfaqesuesit e Drejtorise se Rrugeve(ne mos gaboj ata e bene tenderin), ka pasur perfaqesues te bankes qe paguan leket mbasi shkon preventivi aty, ka pasur dhe instanca te tjera kontrolli. Pra e kupton se c'fare eshte bere ne kete mes? Eshte bere muti kala. Te gjithe per t'u plasur brenda ne burg per abuzim. Dhe kjo nuk hera e pare. Une di dhe raste te tjera qe ti mbase nuk i ke degjuar kurre.Ajo kontrate, sic dhe te thashe duhej te ishte zhvleftesuar me kohe. Kontraktori paguan penalitete, po qe se nuk e mbyll kontraten ne kohe. Me duket se ti nuk e di (sepse nuk me ke lexuar),qe Serenisima ishte fituese e tenderit dhe te Arenes Kombetare(Stadiumi Qemal Stafa)- tenderi i pare qe u anullua.

Mua par nuk me qethet hic per forca politike se i njoh mire personalisht shume politikane dhe ja u di kapacitetet.Aq me teper qe politika ne Shqiperi nuk eshte politike.Eshte pisllek dhe fyerje inteligjence. Keshtu qe kije parasysh se une nuk kam preferenca politike.Po do te dish.Une do preferoja me mire nje diktature se kete sistem qe kemi sot. Dhune te tipit: E vrave? Vraje.E vodhe.Preji doren. E demtove ? C'demtoje. Shkurt dhe qarte.
I sulen te gjithe Edi Rames sikur faji eshte vetem i tij. Faji ka 30 vjet ne kete Shqiperi te mjere.Jemi katandisur ketu jo me nje dite. Mekatet e Edit nuk fillojne sot. Jane me vite. Nuk di sa vjec ke qene ti kur Shqiperia u be lesh arapi ne 1997. Qe Saliu ai qe e coi Shqiperine ne kasaphane dhe PS dhe shume te tjere qe nxiten popullin apo perfituan nga ajo qe ndodhte.Dhe kjo pune ka 30 vjet qe vazhdon. Te dy forcat politike i kane bere gjemen ketij vendi.Edi eshte po aq fajtor sa Saliu.PS po aq fajtore sa PS. Po te qe e ndershme PD ose PS e kishin rasur fajtorin dhe hajdutin brenda ne burg. Perderisa ne Shqiperi gazetaret dhe njerezit vetem bejne bla bla... keshtu do jete per vite e vite. Di te jete denuar njeri keto 30 vite? Asnje.... keshtu qe... m@t e me m@t do veje.

Nuk ja vlen me replika. Uroj te kalosh mire.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga lonely_lion : 20-07-2018 nė 17:39
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i lonely_lion pėlqehet nga
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur