Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Shqiptare

Politika Shqiptare Cilat janė bėmat e fundit tė politikanėve tanė? A po zgjidhen problemet e shqiptarėve apo po shtohen dita-ditės? Ē’mendim keni pėr aktualitetin shqiptar?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 02-08-2018, 10:16   #1
pirro
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Dec 2017
Vendndodhja: Tirane
Posts: 33
Thanks: 0
Thanked 11 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
pirro ėshtė nė rrugė tė mbarė
Njė Marėveshje e Re si ajo e Mukjes - e domosdoshme pėr ditėt e sotme

Si sot 75 vite mė parė me 1 gusht 1943 nė fshatin Mukje u takuan pėrfaqėsuesit e lėvizjes nacional clirimtare dhe atyre tė Ballit Kombėtar pėr bashkėrenduar luftėn kundėr okupatorit italian. Pėr drejtimin e mbledhjes u caktua pėrfaqėsuesi i Ballit Kombėtar Thoma Orollogaj. Sekretar u zgjodh pėrfaqėsuesi i FNĒ–sė, Mustafa Gjinishi.
Takimi pėrfundoi me njė Maėrveshje qė u quajt Marėveshja e Mukjes (1-3 gusht), e cila u nėnėshkrua me 2 gusht 1943 nga Ymer Dishnica nga pala e PKSH dhe nga Mit`hat Frashėri nga pala e B.K.
Balli Kombėtar (B.K.) Keshilli.Pergjithshmėm.Nacional.Ēlirimtar (K.P.N.Ē)
1. Hasan Dosti 1. N.Kolonel Jahja Ēaēi
2. Mit'hat Frashėri 2. Myslim Peza
3. Thoma Orollogaj 3. Abaz Kupi
4. Skėnder Muēo 4. Ymer Dishnica
5. Hysni Lepenica 5. Mustafa Gjinishi
6. Isuf Luzaj 6. Omer Nishani
7. Kadri Cakrani 7. Sulo Bogdo
8. major Raif Fratari 8. Shefqet Beja
9. Nexhat Peshkėpija 9. Medar Shtylla
10. Halil Mėniku 10. Stefan
11. Ismail Petrela 11. Haki Stėrmilli
12. Vasil Andoni 12. G. Nushi
Marėveshja pėrfundonte me kėto fraza:
``…..Ngrihuni tė gjithė pra, betohuni rreth flamurit tė Skėnderbeut, bashkohuni rreth Komitetit pėr Shpėtimin e Shqipėrisė dhe sulmoni nė ēdo vend e kėnd, me armė e ēdo mjet armikun pushtues, zgjidhni prangat e robėrisė qė i kini nė duar afėr 5 vjet dhe merrni gjakun e martirėve tanė qė ditėn tė vdesin nė fushėn e nderit pėr lirinė e Shqipėrisė. Dita e shpėtimit erdhi!
Jashtė armiku zaptues!
Rroftė Shqipėria e bashkueme nė luftė kundėr pushtuesit!
Rrofshin aleatėt tanė tė mėdhenj, Angli, Shtetet e Bashkueme e Bashkimi Sovjetik!
Rroftė Shqipėria e pavarme, demokratike popullore!
Komiteti pėr shpėtimin e Shqipėrisė[2] ``
(https://sq.wikipedia.org/ėiki/Marr%C3%ABveshja_e_Mukjes)
Aryet kryesore pėr mosmarėveshjet pas Mukjes ishin dy;
-Pranimi nga ana e pjesmarrėsve pėr formimin e “Komitetit tė Pėrkohshėm tė Shpėtimit tė Shqipėrisė”, i cili nė fakt duhej tė kryente edhe rolin e Qeverisė sė Pėrkohshme deri nė krijimin e saj dhe jo ēėshtja e bashkimit me Kosovėn – siē vazhdon tė interpretohet ndonjėherė edhe sot. Nė krye tė Qeverisė sė Pėrkohshme mendohej tė zgjidhej Hasan Dosti.
- Rėnia dakort nga ana e pjesmarrėsve pėr bashkimin e trojeve shqiptare pra, pėr Shqipėrinė e etnike - bashkimin e Kosovės me Shqipėrinė.
Sigurisht Marėveshja e Mukjes nė fillim u kėndėrshtua fort nga pėrfaqėsuesi jugosllav i cili ishte nė mbledhje Svetozar Vukmanoviē-Tempo, dhe pastaj nga Enver Hoxha i cili kritikoi rėndė tė dy nėnėshkruesit pėr devijim nga vija e partisė, dhe Marėveshja u prish de fakto pėr shkak sepse po tė zbatohej do tė vihej nė dyshim drejtimi i vėndit pas luftės nga ana e PKSH.
Pra, shkaku i prishjes duhet kėrkuar te krijimi i ``Komitetit tė Shpėtimit tė Shqipėrisė``, i cili rrezikonte pozitat e PKSH dhe tė E. Hoxhės. Kėsisoj, atij nuk i nevojitej ndonjė kėshillė apo urdhėr nga pala jugosllave pėr tė prishur diēka qė edhe atij vetė nuk i vinte pėr shtat. Edhe Enver Hoxha nė Konferencėn e Labinotit, 4-9 nėntor 1943, artikuloi tė njėjtin mendim si ballistėt nė Mukje, nė lidhje me tė ardhmen e Kosovės, pra qė e ardhmja e Shqipėrisė etnike varej nga respektimi i Kartės sė Atlantikut.
Sipas njė teze tė Harry Fultz–it e cila mbėshtetej edhe tek raportet e Legatės gjermane nė Tiranė drejtuar Berlinit, ė 23 gusht 1943, konsulli gjerman nė Tiranė Schliep, raportonte se Balli Kombėtar e kishte njoftuar se, ata luftonin kundėr italianėve dhe nuk do tė luftonin kundėr gjermanėve. Pra, pėr ēfarė lufte fliste Balli Kombėtar nė Mukje? Po ashtu, prishja e Marrėveshjes sė Mukjes u shpall sė pari nga E. Hoxha nė Labinot, mė 4–9 shtator 1943, nėse do tė mendojmė se ky njoftim ishte njė pasojė e prishjes nė Mukje.
(http://ėėė.gazetadita.al/marreveshja...timit-gjerman/).
Por pėrpara marėveshjes sė Mukjes ishte bėrė edhe njė takim paraprak me 26 korrik 1943 nė Tapizė dhe deklarata e asaj kohe thotė: `` Sot mė 26 korrik 1943, ora 11 p.dite, u mblodhėn nė shtėpinė e Z. Dr. Ihsan Toptani nė katundin Tapizė tė Tiranės, Delegacioni i Kėshillit tė Pėrgjithshėm Nacionalēlirimtar, i pėrbėrė prej Z. major Abaz Kupi. Myslim Peza, Dr. Ymer Dishnica, Kamber Qafmolla dhe Mustafa Gjinishi dhe Delegacioni i organizatės "Balli Kombėtar", i pėrbėrė prej Z. Mithat Frashėri, Hasan Dosti dhe Faik Quku. Me vendim tė pėrbashkėt u zgjodh Z. Mithat Frashėri si kryetar i mbledhjes dhe Z. Mustafa Gjinishi si sekretar. U vendos tė pranohen si dėgjues Z. Pater Lek Luli, Dr. ihsan Toptani, Xhemal Herri, Gogo Nushi, Sali Vata dhe Abdullah Ymeri. Delegatėt e tė dyja organizatave, duke interpretuar dėshirėn dhe vullnetin e popullit shqiptar pėr me ndjekė njė luftė tė pėrbashkėt kundėr okupatorit fashist dhe atė tė dy organizatave pėrkatėse, vendosėn:….`Tė formohėt Komiteti pėr shpėtimine Shqipėrisė`…..
(https://sq.ėikipedia.org/ėiki/Marr%C3%ABveshja_e_Mukjes)
Kjo Marėėveshje e denuar nga komunistėt mbetet njė nga ato marėveshje tė pa zbatuara dhe karakteristike pėr shqiptarėt tė cilėt nėnėshkruajnė marėveshje nė darkė dhe nuk i zbatojnė tė nesėrmen, menjėherė sapo largohen nga Tavolina.
Sigurisht Kompromisi ėshtė i domosdooshėm edhe sot e kėsaj ditė midis dy partive tė mėdha tė cilat duhet tė ulen nė Tavolinėn e bisedimeve me njė Moderator nga BE nė dallim nga pėrfaqėsuesi jugosllav i asaj kohe..
Duke parė shkaqet se pėrse dėshtojnė kompromiset nė Shqipėri nga Partitė politike, mendoj se duhet tė jetė e domosdoshme qė kompromisi tė mos bėhet mbi baza interesash personale siē ndodhi nė Mukje nė tė cilėn prisheshin interesat pėr drejtim tė Enver Hoxhės apo tė Hasan Dostit, por mbi baza tė interesave tė vėndit dhe tė integrimit nė BE.
Domosdoshmėria e njė Marėveshjeje tė tillė apo e njė Kompromisi Histork midis dy palėve; PS dhe PD, ka tėt bėjė me fatet e vėndit
Dihet se pėr 28 vite rresht pas 1990, klasa politike ka shkatėrruar vendin tė paktėn dy herė:1991 dhe 1997-8, pėr shkak tė luftės pa kompromis pėr tė rrėmbyer pushtetin dhe nė kėtė aspekt i ngjan si dy pika uji PKSH dhe BK si dikurshme, por nė ansnjė rast askush nuk ka mbajtur pėrgjegjėsi dhe askush nuk ka vuajtur pasojat e kėsaj zallamahije ku pėr 28 vjet janė vrarė rreth 10.000 persona, dhe janė larguar nga vėndi 1.5 milion vetė nga anarkia nė vėnd dhe nga mungesa e zbatimit tė ligjit, kurse pėr 45 vjet diktaturė, janė vrarė vetem 7003 vetė dhe janė internuar 88.000 vetė. Dėmet ndaj Shoqėrisė shqiptare janė tė llahtarshme, dhe janė bėrė po nga klasa politike tė vetėzgjedhura, sigurisht nėpėrmjet zgjedhjeve tė manipuluara duke caktuar njerėz militantė dhe tė papėrshtatėshėm nė drejtimin e vėndit.
Njė marėveshje e re e ngjashmė me atė tė Mukjes por qė tė jetė funksionale, duhet patjetėr tė mbikqyret na SHBA dhe BE, nė mėnyrė qė nė drejtimin e vėndit tė mos pėrfshihen mė njerėz tė larguar nga Vettingu dhe nga ish klanet e komuniste dhe tė mafiozėve tė rinj qė gėlojnė nė ilegalitet, por tė cilėt kanė zėnė pėr gryke ekonominė dhe vėndin.
Shpresojmė qė Kompromisi i Madh apo Mukja e Re tė bėhet sa mė parė.

priftipirro2017@gmail.com
pirro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i pirro pėlqehet nga
i vjetėr 02-08-2018, 10:28   #2
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 20,016
Thanks: 8,499
Thanked 7,406 Times in 4,756 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 377
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Njė Marėveshje e Re si ajo e Mukjes - e domosdoshme pėr ditėt e sotme

Deri sa te kete cica-vica ne politik-kolt qe qeverisin kete vend NUK DO TE KETE ME MARREVESHTJE PER BASHKIM KOMBETAR DHE QETESI POLITIKE.
__________________
If she's amazing, she won't be easy. If she's easy, she won't be amazing. If she's worth it, you wont give up. You just gotta find the one worth suffering for.
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-08-2018, 11:39   #3
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 4,008
Thanks: 1,344
Thanked 1,877 Times in 1,085 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 76
par i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Njė Marėveshje e Re si ajo e Mukjes - e domosdoshme pėr ditėt e sotme

[QUOTE=
Njė marėveshje e re e ngjashmė me atė tė Mukjes por qė tė jetė funksionale, duhet patjetėr tė mbikqyret na SHBA dhe BE, nė mėnyrė qė nė drejtimin e vėndit tė mos pėrfshihen mė njerėz tė larguar nga Vettingu dhe nga ish klanet e komuniste dhe tė mafiozėve tė rinj qė gėlojnė nė ilegalitet, por tė cilėt kanė zėnė pėr gryke ekonominė dhe vėndin.
[/QUOTE]

Nen mbikeqyrjen e SHBA dhe BE po behet dhe reforma ne drejtesi prandaj Hallunet qe gjykojne nxjerrin nje vrases te shtetit kalon ne veting, po ashtu te gjitha reformat zgjedhore nga ata jane mbikeqyrur por nje m.t te madhe kane ber.
SHBA & BE kane interes te kene perfaqesues qe vjedhin per ata , dhe jo perfaqesues qe mendojne se si te zhvillohet ekonomia e banoreve te Shqiperise.
Vijne mbushin thaset e tyre dhe te eproreve te tyre dhe largohen me nderime, ju kujtoj ketu ish amasadorin amerika qe mbeti ne Lure, vendi nga vinte nuk i paguante shpenzimet per kthimin e trupit ne SHBA ndersa vendi yne i mori te gjitha persiper.
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga par : 02-08-2018 nė 11:48
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-08-2018, 12:17   #4
drague
me pushime
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 21,534
Thanks: 5,878
Thanked 6,950 Times in 4,432 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 310
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Njė Marėveshje e Re si ajo e Mukjes - e domosdoshme pėr ditėt e sotme

Mukja - shansi i humbur i shqiptareve...

Historine e shkruar nga Burra...nuk mund ta zhgarravisin dot Sharlatanet...

Pas Milos qe na e nxorri Diktatorin vizionar e patriot te madh, pas Mut Nanos qe e renditi Enverin si njeri perparimtar e demokrat, pas Xhufit qe kampet famekeqinj te internimeve te diktatures na i paraqiti si Shtepi pushimi, pas Rucit qe i beri bust viktimes se tij ne hyrje te Parlamentit...mbreme ne emisionin '' Debati ne Channel One '' pashe e degjova edhe nje historian sharlatan te quajtur Marenglen Kasmi i cili Konferencen e Mukjes e quajti te pergatitur e stisur nga gjermanet e ne dem te kombit e popullit shqiptar...

Nuk eshte as e para dhe as e fundit here qe minjte e gjirizive ne prag ngjarjesh te tilla madhore e kulmore qe kane patur ne duart e tyre fatin e Shqiperise e te shqiptareve ...ne vend qe te kene dy gram kurajo qytetare e civile qe me se fundi tu thone shqiptareve hapur te verteten e shtremberuar dhunshem prej komunizmit te tyre barbar e antishqiptar ...hedhin edhe me shume llum e balte mbi historine tone kombetare..

...Si sot 75 vjet me pare nga 1-3 Gusht 1943..ne fshatin Tapize te Tiranes e saktesisht ne Mukje ,.. ne shtepine e patriotit Dr. Ihsan Toptani me propozim e organizim te Ballit Kombetar e personalisht me se shumti te zoterinjve Mithat Frasheri e Hasan Dosti u mblodh e ashtuquajtura Konferenca e Mukjes ...

Per palen e Ballit Kombetar moren pjese figura te shquara komandantesh, nacionalistesh e patriotesh si ...M.Frasheri, H.Dosti, Th. Orollogai, S.Muco, H.Lepenica, I.Luzaj, K.Cakrani, R.Fratari, N.Peshkepia, H.Meniku, I.Petrela, V.Andoni, ...

....Ndersa ne delegacionin e komunisteve te Keshillit te Pergjithshem te N-C.. benin pjese ...Abaz Kupi [qe fill pas prishjes se mareveshjese se Mukjes do te kthehej ne nje kundershtar i eger politik i tyre] ..J.Caci, Y.Dishnica, M.Peza, O.Nishani, S.Bogdo, St.Pellumbi, Sh. Bejta, M.Shtylla, H.Stermili, G.Nushi..M.Gjinishi...

Pas debatesh te ashpra perfundimisht Mukja duket se i solli shqiptaret ne nje qasje te perbashket kombetare tek arriti qe ti ule te dyja palet kundershtare te firmosnin nje mareveshje e cila ka hyre tashme ne histori si e famshmja Mareveshja e Mukjes...

1-Te krijohej nje Komitet i shpetimit kombetar qe te merrte urgjentisht ne duart e tij drejtimin e levizjes se rrezistences shqiptare per clirimin e vendit..

2-Indipendence e plote e Shqiperise ne kufijte e 1913..

3-Lufte kunder okupatoreve per clirimin e vendit e me pas shpalljen e Shqiperise te lire, indipendente, demokratike, ..ndersa forma e rregjimit do te caktohej pas clirimit permes nje refendumi nga vete populli..

4-Lufte e perbashket per clirimin e me pas bashkimin e Kosoves me Shqiperine si dhe te te gjitha trojeve etnike shqiptare..

5-Ceshtja e Kosoves te vendosej me nje referendum popullor pas clirimit te vendit..

...Keto ishin vendimet kryesore te Mareveshjes se Mukjes e cila u firmos nga Mithat Frasheri e Hasan Dosti per njeren pale dhe Ymer Dishnica e Mustafa Gjinjishti nga pala tjeter..

Por c'ndodhi vetem nje dite me pas?

Komunistet jugosllave qe ishiin ne krye te PK Shqiptare por edhe te luftes N-C...M.Popovici, D.Mugosha e sidomos Svetozar Vukmanovic Tempo...gati sa nuk e hengren te gjalle Enver Hoxhen duke e akuzuar per tradheti ndaj tyre, per mosmirenjohje , per pa -besi etj etj ,,dhe te alarmuar i kerkuan qe urgjentisht te prishte ne menyre te njeaneshme Mareveshjen e arritur e tashme edhe te nenshkruar..mes shqiptareve ..aq me shume qe ne kete mareveshje permendej Kosova...

Dhe frikacaku, antishqiptari e krye i pabesi ..njeriu i semure e karierist qe perpara enderres se tij te verber per te qene AI dhe vetem ai ne krye te vendit te nesermen ..ashtu sic i kishin premtuar e sic e kishin garantuar jugosllavet e Titos....pa mare parasysh as nje lloj interesi kombetar te Shqiperise e te shqiptareve si dhe fatin historik te se nesermes se tyre si Komb..nxitoi ta prishe mareveshjen, ta quaje tradheti kombetare, e qe nga ai moment i shpalli hapur lufte pa kompromis Ballit Kombetar c'ka de facto do te thoshte nisja e luftes vella-vrasese mes shqiptareve per interes te jugosllaveve e karriiges se neserme te pushtetit per Hoxhen ..

..Dhe historia e dhimbeshme e vella-vrasjes sone , shansi i madh e i humbur historik i Shqiperise e i shqiptareve, mbetja e Kosoves nen Jugosllavi, ... vendosja e nje diktature te eger kriminale komuniste ne Shqiperi etj etj.. tashme dihen fare mire e nuk kane nevoje per asnje lloj fabrikimi te historianeve bandite te diktatures e qe fatkeqesisht jane ringjallur edhe sot me te gjithe monstruizitetin e tyre antishqiptar...

Mukja jo vetem qe u tradhetua hapur , publikisht e burracakerisht nga komunistet shqiptaro-jugosllave por mbi te gjitha mbeti shansi i madh i humbur i nje Shqiperie te neserme demokratike , indipendente e popullore , i nje Ideali te madh te bashkimit tone kombetar ndaj dhe ne historine e Kombit shqiptar meriton te quhet me plote gojen si Monumenti i tadhetise sllavo-komuniste ndaj shqiptareve ose beseprerja tipike komuniste me e madhe e historise sone tragjike kombetare...

Dhe te njejten gje...manipulime te historise sone kombetare komunistet bastarde shqiptare kane plot ne biografine e tyre sa te kuqe po aq edhe sterre e antishqiptare ..duke filluar nga Konferenca e Labinotit, tek ajo e Pezes, tek ajo e Helmesit, e duke vazhduar me Pleniumin e Beratit..me Kongresin e Permetit etj etj ...pa folur per makabritetin e tyre post -lufte..qe nga 1944 e deri me 1990...por edhe ne vazhdimin trashegues te diteve te sotme ''post-komuniste''ose te se ashtuquajturit tranzicion demokratik..te pa fund...

Ahhh po ne dokumente serioze te Arkives gjermane figurojne edhe traktate te tilla dy paleshe ku gjermanet ju garantonin e siguronin mbeshtetjen e tyre absolute krereve te Ballit Kombetar per ceshtjen e tyre kombetare, per Kosoven e bashkimin e trojeve etnike shqiptare te para 1913 ..

Dhe ku eshte e keqja ketu ..sipas kalemxhinjve te djeshem e te sotem bolsheviko-sllavo - komuniste shqiptare apo historianeve sharlatane shqipfoles ?

Vite me pas Amerika do t'ju a kthente shqiptareve Kosoven e tyre te grabitur cuberisht prej serbeve e te ndihmuar nga po kjo lloj Europe e sotme qe sot po kerkon te na ''integroje '' ne gjirin e saj e po na hap negociatat...e nga ana tjeter njesoj si dje kur na ndau e coptoi serisht sot ben tratativa per shkembime territoresh mes Serbise e Kosoves ..po brenda trojeve e tokave shqiptare...?????

Mos valle do dilni nje dite e do ju thoni shqiptareve ..se beri gabim Amerika qe na riktheu trojet tona?

...E ndaj sot sa s'po vdisni lumturie qe na paski ''gjetur'' nje dokumet ku gjermanet mbeshtesnin Ballin Kombetar ...
.....o truthare e shpirt -ligj..o idioter e antinjerez..po ku ka popull e vend ne bote qe nuk e lut nje lloj mbeshjtetje te tille kur eshte fjala per ceshtjen e tij te drejte kombetare e te neperkembur prej dikujt tjeter..aq me teper armik historik te tij?

...Ne te kundert me shume se kurre shqiptaret, qofte edhe perpos kesaj histerie e llogjike te mbrapshte antishqiptare ... duhet te ndergjegjesohen e te kuptojne qarte e sakte se kush i shiti realisht, kush ju a tradhetoi ceshtjen e tyre kombetare e kush ju a nguli thiken pas shpine Shqiperise, Kosoves e atyre bashke... dhe kush i ndihmoje e po kerkon t'ju a vere ne vend dinjitetin, historine e personalitetin e tyre kombetar..

Cdo perpjekje e historiografise fallse eshte e destinuar te mbulohet nga turpi e neveria qe duhet te ndjeje realisht cdo shqiptar i ndershem e patriot ne te dyja anet e kufirit tone fals por edhe ne te gjitha trojet ku jetojne shqiptare...pasi dora e thika e tradhetise komuniste regjistruan pas Mukjes ..tradhetite e masakrat e radhes ndaj tyre ne Bujan, ne Prizren, ne Tivar, ne Lushnje, ne Martanesh, ne Grehot..etj etj ..per te mberritur me pas ne burgjet e kampet shfarosese e te internimit qe nga Spaci e Qafe - Bari deri tek Tepelena, Savra, Gradishta, Torovica, Grabiani , Ballshi...etj etj...

Ndaj shqiptare mos bini me kurre ne gracken e pa besise komuniste sepse historia juaj e dhimbeshme e tejet tragjike kombetare ju ka mesuar se ....pavaresisht se c'ngjyre e c'maske mbajne ..Cakejte e Ujqerit ...Hienat e Gjarperinjte ...jane e mbeten Egersira ...simbole te kafsherise se pa bese , koke-ngrenese e helmuese..

Mukja duhet te jete te mbetet faqe Lavdie kombetare per ata burra te medhenj te atij kombi ..te cilet e ideuan ate per shpetim te vendit e te popullit te tyre..e per bashkimin tone kombetar ...

.....e ne anen tjeter eshte e do te jete perjetesisht ne biografine tone kombetare Vula me e erret dhe e piset e tradhetise dhe turpit komunisto - sllavo-shqiptare, simboli i pa besise se tyre e i antishqiptarizmit prej te cilave vuajti e po vuan ende kaq shume edhe sot e kesaj dite Shqiperia e shqiptaret ....

Ne foto...pjestare te te dyja delegacioneve pjesemarrese ne Konferencen e Mukjes 1-3 Gusht 1943

A.R.DOSTI...

__________________
E tmerrshme Ledio, ma sekuestruan magazinen
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i drague pėlqehet nga
i vjetėr 02-08-2018, 12:19   #5
Venom
Chill
 
Avatari i Venom
 
Data e antarėsimit: May 2018
Vendndodhja: Albania
Posts: 4,039
Thanks: 1,968
Thanked 1,989 Times in 1,121 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 78
Venom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Njė Marėveshje e Re si ajo e Mukjes - e domosdoshme pėr ditėt e sotme

Prap A.R Dosti.

Ky tipi qenka universal.
Venom nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-08-2018, 12:28   #6
drague
me pushime
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 21,534
Thanks: 5,878
Thanked 6,950 Times in 4,432 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 310
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Njė Marėveshje e Re si ajo e Mukjes - e domosdoshme pėr ditėt e sotme

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Venom Shiko postimin
Prap A.R Dosti.

Ky tipi qenka universal.
Akrep je ti?
__________________
E tmerrshme Ledio, ma sekuestruan magazinen
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i drague pėlqehet nga
i vjetėr 02-08-2018, 13:05   #7
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 41,201
Thanks: 12,033
Thanked 10,680 Times in 6,492 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 553
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Njė Marėveshje e Re si ajo e Mukjes - e domosdoshme pėr ditėt e sotme

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Venom Shiko postimin
Prap A.R Dosti.

Ky tipi qenka universal.
Ėshtė bole universale, tė than pėr tė gjitha.
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Akrepi pėlqehet nga
i vjetėr 02-08-2018, 13:09   #8
Venom
Chill
 
Avatari i Venom
 
Data e antarėsimit: May 2018
Vendndodhja: Albania
Posts: 4,039
Thanks: 1,968
Thanked 1,989 Times in 1,121 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 78
Venom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Njė Marėveshje e Re si ajo e Mukjes - e domosdoshme pėr ditėt e sotme

Mos e shaj fanarin ndricues te Ledio-s.
Venom nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-08-2018, 13:24   #9
Sopoti
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 11,957
Thanks: 5,178
Thanked 5,705 Times in 3,020 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 206
Sopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėmSopoti i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Njė Marėveshje e Re si ajo e Mukjes - e domosdoshme pėr ditėt e sotme

Zet ka thene.
Tradheti e shqiptareve ish rrezimi i Mukjes.

Nuk munden ta realizojne pasi ndikimi nga jasht rrezon c'do nisme,por nqs do kish nje nisme di e besoj qe do kish mbeshtetjen e shqiptareve ,duke bere qe zgjedhjet elektorale te ndihen mbeturine.
__________________
Muzika asht liri, kulturė, fe, magji e mistikė.
Gjergj Fishta!
------------------------------------
''Njeriun,,sa pak e gjej te njeriu!
V Zhiti.
Sopoti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Sopoti pėlqehet nga
i vjetėr 02-08-2018, 13:40   #10
Beu_Shpata
V.I.P
 
Avatari i Beu_Shpata
 
Data e antarėsimit: Apr 2016
Posts: 3,393
Thanks: 1,426
Thanked 1,486 Times in 889 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 75
Beu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Njė Marėveshje e Re si ajo e Mukjes - e domosdoshme pėr ditėt e sotme

Nė mbledhjen e Mukjes kishte parti opozitare tė vėrteta prandaj edhe marrveshje u sabotua, nė dėm tė vendit pėr pėrfitimet e partisė sė krijuar nga serbo-malazezėt tė cilėt zgjodhėn enverin ta drejtonte vendin nė greminė. Dhe ashtu ndodhi.

Kėta qė kemi sotė janė klyshėt e atyre qė e prishėn atė marrveshje 75 vjetė pėrpara. Ēfar mund tė presėsh nga fara e helmuar boshevike. Shpellari erdhi nė kryeqytet me kėpucė druri e u bė president-kryeministėr-president-kryeministėr-president! Mundsi bėhet kryeparlamentat pastaj president. Ministri i diktaturės bėhet kryeparlamantar. Piktori gysėm i krisur, kryeministėr.
Beu_Shpata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Beu_Shpata pėlqehet nga
i vjetėr 02-08-2018, 13:55   #11
drague
me pushime
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 21,534
Thanks: 5,878
Thanked 6,950 Times in 4,432 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 310
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Njė Marėveshje e Re si ajo e Mukjes - e domosdoshme pėr ditėt e sotme

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Venom Shiko postimin
Mos e shaj fanarin ndricues te Ledio-s.
Dolen nga gjoli i kenetave
__________________
E tmerrshme Ledio, ma sekuestruan magazinen
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-08-2018, 07:02   #12
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 4,008
Thanks: 1,344
Thanked 1,877 Times in 1,085 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 76
par i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Njė Marėveshje e Re si ajo e Mukjes - e domosdoshme pėr ditėt e sotme

Demaliaj: Shqipėria po pėrgatitet pėr njė krizė tė madhe financiare, nuk ka tė krahasuar me piramidat e 97-s


Publicisti Ilir Demaliaj, ka paralajmėruar sot njė kolaps financiar qė rrezikon Shqipėrinė. Nė njė lidhje me skype nga SHBA-ja Demaliaj ka thėnė pėr Fax News, se mungesa e stabilitetit politik dhe ligjor e bėn vendit tė jetė nė rrezik. Sipas tij bankat me influencė ruse, janė tė rrezikshme pėr ekonominė shqiptare.

“Eksperienca ka treguar se tė gjithė ato vende qė kanė aktivitete kėto banka, kanė njė mosstabilitet ekonomik, qė vjen nga mungesa e kuadrit ligjor. Nė kėto vende pa stabilitet politik dhe tė pėrfshirė nga korrupsioni dhe krimi i organizuar, nė kėto vende pėrfshihet edhe Shqipėria.


Sociate Genaral Bank nga Shqipėria si e pesta bankė mė e madhe nė sistemin bankar shqiptar ėshtė mjė tjetėr sinjal i shtetit tė kapur nga krimi dhe korrupsioni i futjes sė ndikimit rus nėpėrmjet bankės hungareze OTP.

Banka Franceze Sociate Bank ka ditėt e fundit nė Shqipėri. Kjo bankė largohet nga Shqipėria si shkak i mosfunksionimit kuadrit ligjor nga kapjes e institucioneve financiare dhe ligjore nga krimi organizuar dhe korrupsioni galopant i klientelizmit qeveritar nėpėrmjet pastrimit parave.

Po tė shikojmė bankėn hungareze qė do tė blejė bankėn franceze Societe Generale ajo vepron, nė Europėn Lindore, nė Hungari, Sllovaki, Bullgari, Serbi, Rumani, Ukrainė, Montenegro, Rusi.

Pra po tė vėmė re me kujdes nuk janė nė kėtė hartė Kroacia dhe Sllovenia tė cilat kanė krijuar njė stabilitet poltik, njė kuadėr ligjor, funksional dhe kanė luftuar korrupsionin.

Shqipėria si vend i vogėl dhe si njė vend pa stabilitet dhe i kapur keq nga krimi dhe korrupsioni, duhet tė jetė shumė e kujdesshme, sepse Shqipėrisė po i pėrgatitet njė krizė finaciare qė nuk do tė jenė asgjė pramidat e 97-ės. Sorosi me aktivitetin e tij financiar ka arritur tė krijojė problem edhe nė vende si Italia dhe Anglia nė 90-ėn. Shqipėrinė ai e shkatėrron. “

Publicisti tha se poltika shqiptare dhe tė gjithė sė bashku duhet tė jemi shumė tė kujdesshėm nga kjo situatė, pasi do tė krijohet njė gjendje shumė e rėndė.
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-08-2018, 10:29   #13
SystemA
MORIOR invictus
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 42,904
Thanks: 13,195
Thanked 7,795 Times in 5,198 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 330
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Njė Marėveshje e Re si ajo e Mukjes - e domosdoshme pėr ditėt e sotme

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Akrepi Shiko postimin
Ėshtė bole universale, tė than pėr tė gjitha.
Situata e fundit nė Kosovė, vjen reagimi nga Departamenti Amerikan.

Shtetet e Bashkuara tė Amerikės kanė reaguar me njė deklaratė e cila vjen pas njė situate tė komplikuar politike nė Kosovė, ku sė fundi ėshtė folur edhe pėr korrigjim tė kufirit me Serbinė, pėr njė autonomi tė pjesės veriore, dhe pėr njė bashkim tė Luginės sė Preshevės me Kosovėn.

Vendi mik edhe njėherė ka thėnė se e mbėshtet fuqishėm dialogun e ndėrmjetėsuar nga BE-ja mes Prishtinės dhe Beogradit.

“Normalizimi i plotė i marrėdhėnieve mes Serbisė dhe Kosovės ėshtė thelbėsor pėr qėndrueshmėrinė rajonale”, thuhet nė deklaratėn e Departamentit amerikan tė shtetit.

“Normalizimi po ashtu do t’iu hapte rrugė tė qarta tė dyja vendeve drejt anėtarėsimit eventual nė Bashkimin Evropian”.

“Shtetet e Bashkuara e mbėshtesin fuqishėm dialogun e lehtėsuar nga BE-ja mes Beogradit dhe Prishtinės”.

“Tash ėshtė koha qė palėt tė jenė kreative dhe fleksibile”, thuhet nė deklaratėn e Departamentit amerikan tė Shtetit.

@Kepo.

Ta komentoje ky PICMUTI deklaraten.

Njoni tash per BAZEN.

Tungi.
__________________
El amor todo lo vence, el dinero todo lo alcanza, todo culmina con la muerte, el tiempo todo lo sella.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-08-2018, 16:30   #14
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 3,859
Thanks: 290
Thanked 486 Times in 363 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Njė Marėveshje e Re si ajo e Mukjes - e domosdoshme pėr ditėt e sotme

Cili do t'jet/eshte qendrimi rus per bazen e ardhshme ne Kuēove - ata i kane te dhenat per ate aerodrom qysh 60 e kusur vjet me pare.
Duaje Siveten ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-08-2018, 19:39   #15
SystemA
MORIOR invictus
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 42,904
Thanks: 13,195
Thanked 7,795 Times in 5,198 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 330
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Njė Marėveshje e Re si ajo e Mukjes - e domosdoshme pėr ditėt e sotme

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Duaje Siveten Shiko postimin
Cili do t'jet/eshte qendrimi rus per bazen e ardhshme ne Kuēove - ata i kane te dhenat per ate aerodrom qysh 60 e kusur vjet me pare.
Rusia buxhetin vjetor te luftes ne vit e ka 60 Miliard,ndersa vetem CIA 79-teeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee.
__________________
El amor todo lo vence, el dinero todo lo alcanza, todo culmina con la muerte, el tiempo todo lo sella.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-08-2018, 16:38   #16
King Bardhyl
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 3,042
Thanks: 1,614
Thanked 1,381 Times in 912 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 56
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Njė Marėveshje e Re si ajo e Mukjes - e domosdoshme pėr ditėt e sotme

Keto lloj temash jane bere te merzitshme, gjithmone e njejta gje me ca artikuj qaramane. Ne disa forume nderkombetare kane edhe nje subforum qe quhet histori alternative.
Atehere per nje moment le te leme menjane rrjedhen e historise qe ne dime dhe le te supozojme se palet ju permbajten mareveshjes dhe ngrihen sebashku ne lufte per clirimin e vendit. Si do zgjidheshin dy pikat kyce, pushteti dhe bashkimi i trojeve etnike me Shqiperine?
Citim:
3-Lufte kunder okupatoreve per clirimin e vendit e me pas shpalljen e Shqiperise te lire, indipendente, demokratike, ..ndersa forma e rregjimit do te caktohej pas clirimit permes nje refendumi nga vete populli..
4-Lufte e perbashket per clirimin e me pas bashkimin e Kosoves me Shqiperine si dhe te te gjitha trojeve etnike shqiptare..
Do te doja te dija mendimin e te tjereve ketu.
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-08-2018, 21:08   #17
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 3,859
Thanks: 290
Thanked 486 Times in 363 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Njė Marėveshje e Re si ajo e Mukjes - e domosdoshme pėr ditėt e sotme

Citim:
3-Lufte kunder okupatoreve per clirimin e vendit e me pas shpalljen e Shqiperise te lire, indipendente, demokratike, ..ndersa forma e rregjimit do te caktohej pas clirimit permes nje refendumi nga vete populli..
4-Lufte e perbashket per clirimin e me pas bashkimin e Kosoves me Shqiperine si dhe te te gjitha trojeve etnike shqiptare..
Per piken 3, lufta kunder okupatorit do te behej, do te behej edhe shpallja blabla, dhe pastaj forma e regjimit do te percaktohej ashtu si u be me 11 te Janarit - Rre-publike, po deshe edhe me rre-ferrendum.

Per piken 4, lufta per ēlirim do te behej, e me pas s'do te kishte bashkim sepse nuk do te lejonte nacionalizmi i ndezur serb, te cilit i druhesh edhe Tito - ndryshimi ne kufij etnike nuk behet(j) sepse vete definimi i trojeve etnike eshte i papercaktuar, deri edhe teper i diskutuar. Per nderkombetaret - aleatet antifashiste, nuk do te ishte aspak "attraktive".

Keshtjelle ne rere ...
Duaje Siveten ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-08-2018, 13:31   #18
SystemA
MORIOR invictus
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 42,904
Thanks: 13,195
Thanked 7,795 Times in 5,198 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 330
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Njė Marėveshje e Re si ajo e Mukjes - e domosdoshme pėr ditėt e sotme

Stalini klyshat e titos i pushkatoi.
Druzhe tito i qoi ne Goli-Otok,shpijunat e Stalinit,.Nga 30 mije te persekutuar politike,3 mije hupen.Nuk ka hulumtime ka pasur allbanac midis tyre.
__________________
El amor todo lo vence, el dinero todo lo alcanza, todo culmina con la muerte, el tiempo todo lo sella.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-08-2018, 00:56   #19
ron
.
 
Data e antarėsimit: Sep 2011
Posts: 3,483
Thanks: 233
Thanked 462 Times in 303 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 112
ron ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Njė Marėveshje e Re si ajo e Mukjes - e domosdoshme pėr ditėt e sotme

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga pirro Shiko postimin
Si sot 75 vite mė parė me 1 gusht 1943 nė fshatin Mukje u takuan pėrfaqėsuesit e lėvizjes nacional clirimtare dhe atyre tė Ballit Kombėtar pėr bashkėrenduar luftėn kundėr okupatorit italian. Pėr drejtimin e mbledhjes u caktua pėrfaqėsuesi i Ballit Kombėtar Thoma Orollogaj. Sekretar u zgjodh pėrfaqėsuesi i FNĒ–sė, Mustafa Gjinishi.
Takimi pėrfundoi me njė Maėrveshje qė u quajt Marėveshja e Mukjes (1-3 gusht), e cila u nėnėshkrua me 2 gusht 1943 nga Ymer Dishnica nga pala e PKSH dhe nga Mit`hat Frashėri nga pala e B.K.
Balli Kombėtar (B.K.) Keshilli.Pergjithshmėm.Nacional.Ēlirimtar (K.P.N.Ē)
1. Hasan Dosti 1. N.Kolonel Jahja Ēaēi
2. Mit'hat Frashėri 2. Myslim Peza
3. Thoma Orollogaj 3. Abaz Kupi
4. Skėnder Muēo 4. Ymer Dishnica
5. Hysni Lepenica 5. Mustafa Gjinishi
6. Isuf Luzaj 6. Omer Nishani
7. Kadri Cakrani 7. Sulo Bogdo
8. major Raif Fratari 8. Shefqet Beja
9. Nexhat Peshkėpija 9. Medar Shtylla
10. Halil Mėniku 10. Stefan
11. Ismail Petrela 11. Haki Stėrmilli
12. Vasil Andoni 12. G. Nushi
Marėveshja pėrfundonte me kėto fraza:
``…..Ngrihuni tė gjithė pra, betohuni rreth flamurit tė Skėnderbeut, bashkohuni rreth Komitetit pėr Shpėtimin e Shqipėrisė dhe sulmoni nė ēdo vend e kėnd, me armė e ēdo mjet armikun pushtues, zgjidhni prangat e robėrisė qė i kini nė duar afėr 5 vjet dhe merrni gjakun e martirėve tanė qė ditėn tė vdesin nė fushėn e nderit pėr lirinė e Shqipėrisė. Dita e shpėtimit erdhi!
Jashtė armiku zaptues!
Rroftė Shqipėria e bashkueme nė luftė kundėr pushtuesit!
Rrofshin aleatėt tanė tė mėdhenj, Angli, Shtetet e Bashkueme e Bashkimi Sovjetik!
Rroftė Shqipėria e pavarme, demokratike popullore!
Komiteti pėr shpėtimin e Shqipėrisė[2] ``
(https://sq.wikipedia.org/ėiki/Marr%C3%ABveshja_e_Mukjes)
Aryet kryesore pėr mosmarėveshjet pas Mukjes ishin dy;
-Pranimi nga ana e pjesmarrėsve pėr formimin e “Komitetit tė Pėrkohshėm tė Shpėtimit tė Shqipėrisė”, i cili nė fakt duhej tė kryente edhe rolin e Qeverisė sė Pėrkohshme deri nė krijimin e saj dhe jo ēėshtja e bashkimit me Kosovėn – siē vazhdon tė interpretohet ndonjėherė edhe sot. Nė krye tė Qeverisė sė Pėrkohshme mendohej tė zgjidhej Hasan Dosti.
- Rėnia dakort nga ana e pjesmarrėsve pėr bashkimin e trojeve shqiptare pra, pėr Shqipėrinė e etnike - bashkimin e Kosovės me Shqipėrinė.
Sigurisht Marėveshja e Mukjes nė fillim u kėndėrshtua fort nga pėrfaqėsuesi jugosllav i cili ishte nė mbledhje Svetozar Vukmanoviē-Tempo, dhe pastaj nga Enver Hoxha i cili kritikoi rėndė tė dy nėnėshkruesit pėr devijim nga vija e partisė, dhe Marėveshja u prish de fakto pėr shkak sepse po tė zbatohej do tė vihej nė dyshim drejtimi i vėndit pas luftės nga ana e PKSH.
Pra, shkaku i prishjes duhet kėrkuar te krijimi i ``Komitetit tė Shpėtimit tė Shqipėrisė``, i cili rrezikonte pozitat e PKSH dhe tė E. Hoxhės. Kėsisoj, atij nuk i nevojitej ndonjė kėshillė apo urdhėr nga pala jugosllave pėr tė prishur diēka qė edhe atij vetė nuk i vinte pėr shtat. Edhe Enver Hoxha nė Konferencėn e Labinotit, 4-9 nėntor 1943, artikuloi tė njėjtin mendim si ballistėt nė Mukje, nė lidhje me tė ardhmen e Kosovės, pra qė e ardhmja e Shqipėrisė etnike varej nga respektimi i Kartės sė Atlantikut.
Sipas njė teze tė Harry Fultz–it e cila mbėshtetej edhe tek raportet e Legatės gjermane nė Tiranė drejtuar Berlinit, ė 23 gusht 1943, konsulli gjerman nė Tiranė Schliep, raportonte se Balli Kombėtar e kishte njoftuar se, ata luftonin kundėr italianėve dhe nuk do tė luftonin kundėr gjermanėve. Pra, pėr ēfarė lufte fliste Balli Kombėtar nė Mukje? Po ashtu, prishja e Marrėveshjes sė Mukjes u shpall sė pari nga E. Hoxha nė Labinot, mė 4–9 shtator 1943, nėse do tė mendojmė se ky njoftim ishte njė pasojė e prishjes nė Mukje.
(http://ėėė.gazetadita.al/marreveshja...timit-gjerman/).
Por pėrpara marėveshjes sė Mukjes ishte bėrė edhe njė takim paraprak me 26 korrik 1943 nė Tapizė dhe deklarata e asaj kohe thotė: `` Sot mė 26 korrik 1943, ora 11 p.dite, u mblodhėn nė shtėpinė e Z. Dr. Ihsan Toptani nė katundin Tapizė tė Tiranės, Delegacioni i Kėshillit tė Pėrgjithshėm Nacionalēlirimtar, i pėrbėrė prej Z. major Abaz Kupi. Myslim Peza, Dr. Ymer Dishnica, Kamber Qafmolla dhe Mustafa Gjinishi dhe Delegacioni i organizatės "Balli Kombėtar", i pėrbėrė prej Z. Mithat Frashėri, Hasan Dosti dhe Faik Quku. Me vendim tė pėrbashkėt u zgjodh Z. Mithat Frashėri si kryetar i mbledhjes dhe Z. Mustafa Gjinishi si sekretar. U vendos tė pranohen si dėgjues Z. Pater Lek Luli, Dr. ihsan Toptani, Xhemal Herri, Gogo Nushi, Sali Vata dhe Abdullah Ymeri. Delegatėt e tė dyja organizatave, duke interpretuar dėshirėn dhe vullnetin e popullit shqiptar pėr me ndjekė njė luftė tė pėrbashkėt kundėr okupatorit fashist dhe atė tė dy organizatave pėrkatėse, vendosėn:….`Tė formohėt Komiteti pėr shpėtimine Shqipėrisė`…..
(https://sq.ėikipedia.org/ėiki/Marr%C3%ABveshja_e_Mukjes)
Kjo Marėėveshje e denuar nga komunistėt mbetet njė nga ato marėveshje tė pa zbatuara dhe karakteristike pėr shqiptarėt tė cilėt nėnėshkruajnė marėveshje nė darkė dhe nuk i zbatojnė tė nesėrmen, menjėherė sapo largohen nga Tavolina.
Sigurisht Kompromisi ėshtė i domosdooshėm edhe sot e kėsaj ditė midis dy partive tė mėdha tė cilat duhet tė ulen nė Tavolinėn e bisedimeve me njė Moderator nga BE nė dallim nga pėrfaqėsuesi jugosllav i asaj kohe..
Duke parė shkaqet se pėrse dėshtojnė kompromiset nė Shqipėri nga Partitė politike, mendoj se duhet tė jetė e domosdoshme qė kompromisi tė mos bėhet mbi baza interesash personale siē ndodhi nė Mukje nė tė cilėn prisheshin interesat pėr drejtim tė Enver Hoxhės apo tė Hasan Dostit, por mbi baza tė interesave tė vėndit dhe tė integrimit nė BE.
Domosdoshmėria e njė Marėveshjeje tė tillė apo e njė Kompromisi Histork midis dy palėve; PS dhe PD, ka tėt bėjė me fatet e vėndit
Dihet se pėr 28 vite rresht pas 1990, klasa politike ka shkatėrruar vendin tė paktėn dy herė:1991 dhe 1997-8, pėr shkak tė luftės pa kompromis pėr tė rrėmbyer pushtetin dhe nė kėtė aspekt i ngjan si dy pika uji PKSH dhe BK si dikurshme, por nė ansnjė rast askush nuk ka mbajtur pėrgjegjėsi dhe askush nuk ka vuajtur pasojat e kėsaj zallamahije ku pėr 28 vjet janė vrarė rreth 10.000 persona, dhe janė larguar nga vėndi 1.5 milion vetė nga anarkia nė vėnd dhe nga mungesa e zbatimit tė ligjit, kurse pėr 45 vjet diktaturė, janė vrarė vetem 7003 vetė dhe janė internuar 88.000 vetė. Dėmet ndaj Shoqėrisė shqiptare janė tė llahtarshme, dhe janė bėrė po nga klasa politike tė vetėzgjedhura, sigurisht nėpėrmjet zgjedhjeve tė manipuluara duke caktuar njerėz militantė dhe tė papėrshtatėshėm nė drejtimin e vėndit.
Njė marėveshje e re e ngjashmė me atė tė Mukjes por qė tė jetė funksionale, duhet patjetėr tė mbikqyret na SHBA dhe BE, nė mėnyrė qė nė drejtimin e vėndit tė mos pėrfshihen mė njerėz tė larguar nga Vettingu dhe nga ish klanet e komuniste dhe tė mafiozėve tė rinj qė gėlojnė nė ilegalitet, por tė cilėt kanė zėnė pėr gryke ekonominė dhe vėndin.
Shpresojmė qė Kompromisi i Madh apo Mukja e Re tė bėhet sa mė parė.

priftipirro2017@gmail.com
Me siguri, ti ben shaka Pirro.
Ti propozon nje marreveshje midis ujqve dhe cakejve. Nje marreveshje underground keta e kane prej kohesh, si ta rrjepin me mire kte popull.
Gjej ndonje ide me te vlefshme Pirro. E cila te kete te beje me eliminimin e ujqve dhe cakejve, politikisht.
Raste historike ka, Italia ka eliminuar disa here klasen e vjeter politike. Parti te disa dekadave me pare teper te rendesishme dhe ne dukje te pathyeshme, me nuk ekzistojne. Po deshe te jap dhe shembuj nga shtete te tjera funksionale, greqia tash se fundi.
Ne shqiperi, laj thaj, mbeten, ose doktor rumpall berisha, ose like floriri, ose barboni me citjane dhe atlete adidas edvin rama, ose lul damotja. Me keta idiote egocentriste, ujqer, cakej, te babezitur per pasuri personale shqiperia nuk shkon asgjekundi, do leje lesht.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga ron : 20-08-2018 nė 00:58
ron nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i ron pėlqehet nga
i vjetėr 20-08-2018, 01:04   #20
ron
.
 
Data e antarėsimit: Sep 2011
Posts: 3,483
Thanks: 233
Thanked 462 Times in 303 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 112
ron ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Njė Marėveshje e Re si ajo e Mukjes - e domosdoshme pėr ditėt e sotme

Pirro. Nje pyetje.
Kte marreveshjen e re te Mukjes, ti e propozon ne te miren e ujqve dhe cakejve? Apo jo!
I kane kospitur ata punet mire, kane vjedhur i su ka dashur qefi per 28 vjet, nuk e futin njeri tjetrin ne burg.

Mirepo shprese nuk ka, perderisa shqiptaret jen popull delesh. Duhet nje popull me bulls, te shqyej cakejt dhe ujqit.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga ron : 20-08-2018 nė 01:47
ron nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur